No. 222 Dinsdag 24 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Heiidrikse Co's Sank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende -nummers gratis. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeiige koersen. Beestenmarkt 3. I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10,05 PrQs der AdverlentIln: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Volksmisleiding. „Het Volk" heeft onlangs een verstan dig woord gesproken toen het de partij genoot en waarschuwde, dat men met machtwoorden niet klaar komt. Natuurlijk, dat begrijpt men wel, ging het toen over Indië. Niet over onze In- diën als Jiet daarover gaat, dan zijn de machtwoorden bij de S. D. A. P. niet van de lucht maar over E n - gelsoh Indië. In Engeland is immers de Arbeiders partij, die zoo sterk was in het beloven aan 't bewind, en die mag men mèt groote woorden en holle leuzen niet lastig val len. Als 't over Engelsch Indië gaat, dan geen machtwoorden. Maar daarmee mag wel worden ge werkt als het onze Indien betreft. Dan kan het geen kwaad. En natuurlijk ook wel, als onze lands verdediging aan de orde bomt. Als de Engelscfae regeering haar plan nen dienaangaande ontwikkelt, 'dan is er geen vuiltje aan de lucht. Maar als onze Regeering met voorstel len komt om in de strikt noodzakelijke behoeften van onze landsverdediging te voorzien, dan is men er onmiddellijk by1 om zoo mogelijk een .politieken storm te ontketenen. Dat gaat dan volgens het oude be proefde reciept. Men begint met aan de zaak een abso luut verkeerde, en leugenachtige voorstel ling te geven. Zooals enkele jaren geleden toen men de massa in den waan bracht, dat de toen voorgestelde vlootwet 300 millioen gulden per jaar zou kosten. Eerst toen deze leugen haar werking had gedaan kwam men met de verklaring, dat er een „vergissing" had plaats gehad. Hetzelfde spel zal nu blijkbaar weer worden gespeeld nu de minister van De fensie gelden heeft aangevraagd voor den bouw van een kleinen kruiser en een flottieljevaartuig. Men begint weer met allerlei onwaar heden te vertellen. Men geeft van wat de Minister voorstelt een valsch beeld, ■verdraait de feiten en roept dan de massa te wapen om te protesteeren niet tegen de werkelijke plannen der Regeering maar tegen de leugenachtige voorstelling die men daarvan heeft ontworpen. Aan onze eer als ontwapeningspartij schrijft „Het Volk", zijn wij verplicht te gen deze voorstellen storm te loopen. Maar het schijnt dat de S.D.A.P. aan haar eer als politieke partij niet ver plicht is, een juiste voorstelling van za ken te geven.' Wy komen hierop nog terug. Communistisch voorbeeld. Wij kunnen ook van onze tegenstanders leeren. Zelfs van de Communisten. Jarenlang hebben de Communistische groepen in ons land fel tegenover elkaar gestaan. Scherp en fel was hum strijd tegen de bestaande orde, maar als Wijnkoop en de Visser slaags raakten dan was het ook: van dik hout zaagt men planken. Maar daarin is nu verandering geko men. Men heeft ingezien dat het gemeen schappelijk ideaal: de algemeene wereld revolutie, de algeheele omkeering van de bestaande verhoudingen, en de vernieti ging van het Christendom dootr dezen onderlingen strijd niet bevorderd wordt, maar dat het beter is in eendracht kracht te zoeken. Men is inplaats van elkaar te bestrijden, elkaar gaan zoeken en het resultaat is geweest, dat men althans wat de hoofd zaken betreft tot elkaar is gekomen en dat thans over heel de linie de leiding van Sovjet-Rusland wordt aanvaard. Met meer kracht dan ooit tevoren zal nu geyverd worden voor de verbreiding en de toepassing van de Communistische beginselen. Zóó doen de Communisten. En hoe is het nu bij de Christelijke groepen? Is daar ook een zoeken naar wat ver- eenigt? Is daar ook een streven om gemeen schappelijk front te maken tegen de dui- velsche machten van ongeloof en revo lutie? Is er een pogen om tegen de ontzetten de gevaren die vanuit Sovjet-Rusland de wereld bedreigen, gezamenlijk op te trek ken. Wordt verstaan dat eendracht noodza kelijk is, niet alleen om dreigende geva ren a te wenden, maar ook om te bou wen, om in vervulling te brengen de bede: „Uw naam, Vader in den Hemel, worde geheiligd; Uw Koninkrijk kome; Uw wil geschiede". Helaas, dat op deze vragen veelszins een ontkennend antwoord moet worden gegeven, en dat er in sommige kringen een streven schijnt te bestaan om zooveel mogelijk te verbrokkelen en te breken, in plaats van te zoeken naar wat vereenigt De vraag is nu, of, waar de eisch van het beginsel blijkbaar niet gevoeld wordt, het Communistische voorbeeld misschien tot waarschuwing strekken. De toestand in Britsch-Indië. Onder voorzitterschap van Pandit Nehru heeft Zaterdag een vergadering va.n de Indische Handelsvereeniging te Bombay besloten, den boycot van de buitenlandsche wisselbanken af te kon digen. Voorts werd besloten tot het houden van een rouwdag. Do „Daily Herald" noemt de onlusten, welke Zaterdag in Bombay plaats hadden, de ernstigste, die sedert het uitbreken van de ongehoorzaamheidsbeweging ook in Britsch-Indië zijn voorgekomen. De be volking verkeert nog in groote opgewon denheid. Alle Indische bedrijven zouden van plan zijn, gedurende een maand hun werk zaamheden te staken. Britsch-Indië's bestuurshervorming. In het eindrapport der Simon commis sie wordt eenstemmig de raad gegeven, om Britsch-Indië op federalen grondslag met verreikende constitutioneele hervor mingen te reorganiseeren. Voorgesteld wordt een provinciale auto nomie. De gouverneur generaal in plaats van een secretaris voor Indië zou de leden van het kabinet benoemen. De leden der centrale wetgevende macht, d.w.z. de staatsraad en de fede rale vergadering zullen door de provin ciale wetgevende lichamen gekozen wor den volgens het beginsel van evenredige vertegenwoordiging. Het aantal leden der vergadering zal van 145 op 250 280 gebracht worden. Tevens wordt in het rapport aangera den, om als eerste schrede in de rich ting van een eventueele definitieve fede ratie tusschen Britsch-Indië en de inland- sche staten een pan-Indischen raad te vormen, om over kwesties van gemeen schappelijk belang te beraadslagen. Belangrijke rede van Thomas. Albert Thomas heeft gisteren in een rede van anderhalf uur de 40 sprekers der algemeene beschouwingen in de in ternationale arbeidsconferentie beant woord. Met betrekking tot den vooruitgang van de ratificaties der internationale arbeids- conferenties kon Thomas weinig voldaaD zijn. Hij had bovendien uit de debatten den indruk gekregen, dat de gedelegeer den zelf aan het aantal ratificaties min* der waarde hechten dan vroeger. Thomas zou dit zeer betreuren. Vooral hoopte hij echter, dat Engeland en Duitschland thans niet de verwachtingen zullen beschamen, die bij de arbeidende klassen zijn opgewekt dooir de indiening van de wetsvoorstellen tot ratificatie van de Washingtonsche 8-urenconventie. Thomas erkent verder ten volle, dal men op het oogenblik onder weinig be moedigende omstandigheden bijeen is ge komen. De economische crisis is thans algemeen en maakt inderdaad voorzichtig heid bjj sociale hervormingen noodzake lijk. Maar Thomas is van oordeel, dat deze voorzichtigheid niet zoover mag gaan, dat de staten niet langer getroulw zou den blijven aan het programma van so ciale rechtvaardigheid, dat neergelegd is in deel 13 van het verdrag van Versailles. Thomas drong aan op een ernstige bestudeering van het vraagstuk der werk loosheid. Een volkenbondsconferentie, aan dit probleem gewijd, zou wel zeer nuttig kunnen zijn. Ook wenschte Thomas een moediger uitvoering van het beginsel van de inter nationale economische samenwerking, door uit-den-weg-ruiming van handelsbe lemmeringen. Thomas zou het echter een ramp vin den, als speciale Europeesche conven ties voor sociale vraagstukken zouden tot stand komen. De geheele umiversali- teitsgedachte van de Geneefsche interna tionale instellingen zou daardoor in ge vaar worden gebracht. De internationale arbeidsconferentie zou .verlaagd warden tot een internationale academie. Thomas eindigde zijn rede met een aansporing om getrouw te blijven aan het internationaal bevorderen van sociale ver zoeningen en sociale .gerechtigheid, dat het hoofddoel der internationale arbeids organisatie geweest is en blijven zal. De fraude bij de herstelleveringen. De vertegenwoordiger van het Brussel- sche parket, die naar Nederland was ver trokken om een onderzoek in te stellen inzake de omkooperij van den ambte naar van financiën André Frick is on- verrichterzake teruggekeerd. Een moeilijkheid in verband met for maliteiten zou oorzaak zip., dat verdere stappen langs diplomatieken weg moe ten worden gedaan, om de medewerking van de Nederlandsche politie te verkrij gen. Korte Berichten. Volgens de voorloopige officieele gegevens bedraagt bet aantal werkloozen te New-York op het oogenblik ongeveer 400.000. Bij Königstein in den Taunus is een autobus met 35 personen, waarschijn lijk door het weigeren van de stuurin richting van den berm van den weg gevallen en verongelukt Van de inzit tenden werden er 20 gewond, 6 zoo ern stig, dat zij in een ziekenhuis opgeno men moesten worden. De Belgische regeering heeft de pensioenen der Belgische oorlogsinvaliden met 50 pet. verhoogd. Een groep padvinders bezocht gis teren de zandsteengroeve van het slot „Liedberg", bij Gladbach, om een oor konde in te graven. Plotseling begon een groote zandmassa te verschuiven. De po litie wist een der ongelukkigen te red- den; de drie anderen kwamen om het leven. Op het Centraalstation te Mainz is gisterochtend een binnenkomende trein door verkeerden wisselstand op de ach terste wagens van een tot vertrek gereed staanden trein gereden. Dertig reizigers werden licht gewond en een wegwerker, die niet meer uit de voeten kon, is gedood. Maandagochtend is op een station bij Loeben in Stiermarken de laatste wa gen van een D-trein ontspoord, tenge volge van verkeerden wisselstand, door dat de wissel te vlug werd overgehaald. De inzittenden van den ontspoorden wa gen, o.w. de Bondspresident Miklas en eenige ministers en andere autoriteiten, kregen geen letsel. Te Sevilla werd een algemeene sta king geproclameerd, waarbij 40.000 arbei ders betrokken zijn. Twee Engelschen hadden te Oos tende een vliegtuig gehuurd, dat hen naar Frankrijk zou brengen. Nauwelijks was de machine opgestegen, of zij kwam in aanraking met de daken van omringende huizen en stortte neer op een hondenhok. De .staart van de vliegmachine trof een vrouw, die daar naast aan het werk was. Haar toestand is hopeloos. De piloot en de passagiers werden uit de machine geslingerd. De eerste is zwaar gewond, terwijl de twee Engedschen eveneens kwetsuren opliepen. Zondag is boven het Engelsche Ka naal tjjdens een dikken mist een particu lier vliegtuig neergestort. Het vliegtuig ging spoedig in de golven onder. De drie inzittenden wisten echter uit het vlieg tuig te komen en zich boven, water te houden, totdat zij door een Framsche) sleepboot opgepikt werden. De Eerste Kamer. Die Eerste Kamer zal weer bijeenkomen op 9 Juli a.s. des avonds half negen,, ter samenstelling van afdeelingen. De voorzitter is voornemens aan "de Centrale afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onderzoeken op 10 Juli a.s. des v.m. elf uur o.m. het wets ontwerp tot herziening van de Gemeente wet, en aan de orde te stellen in een op 11 .Juli a.s. te elf uur v.m. te hou den openbare vergadering o.m. de wets ontwerpen: goedkeuring van het op 19 Dec. 1923 te Nanking tusschen Nederland en China gesloten douaneverdrag, en de vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen. Ongevallenverzekering. Verschenen is het voorloopig verslag nopens de wetsontwerpen: 1. Wijziging van de Ongevallenwet 1921, 2- Wijziging der Land- en Tuihbouwongevallenwet 1922. Blijkens dit verslag konden vele leden zich met de strekking der voorgestelde regeling, aanpassing der .Ongevallenwet ten aan de Ziektewet zeer wel vereenigen, Eenige leden betreurden het echter, dat de ontworpen regeling zich niet ge heel aanpaste aan de Ziektewet. Andere leden wezen er op, dat de landbouw niet in staat is de kosten der sociale verzekeringswetten te dragen en gaven in overweging, dat de staat, zij het da.n tijdelijk, zoo lang de crisis duurt, de kosten zoude overnemen. Voorts werden maatregelen van over heidswege bepleit, welke tot strekking zouden hebben het verleenen van cre- diet voor het aanschaffen van meststof fen en zaden. Een tijdelijke vrijstelling of kwijtschelding van belasting werd ge- wenscht geacht. Goedkoops treinen op Zondag. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den minister van waterstaat gevraagd: Is het den minister bekend, dat goed- koope treinen op Zondag worden inge legd, zoo b.v. van Roosendaal naar Am- s(c^iam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni 1.1. van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen? Is de minister bereid aan dit loopen van goedkoope treinen een einde te ma ken, gelijk Zijn Exellentie toezegde te zul len bevorderen in zijn Kamerrede van 26 November 1929? Militaire gasoefeningen. Naar aanleiding van door den heer ter Laan gestelde vragen heeft de Minister van Defensie o.m. het volgende meege deeld Onder „gaskamer" wordt verstaan een eenvoudig steenen gebouwtje, waarin een ruim lokaal met toegangsportaal, die als „schutsluis" werkt. Zooals reeds aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd medegedeeld, in de memorie van antwoord betreffende de defensiebegrooting 1930, dient ge noemd lokaal voor het daarin 'houden van oefeningen in den gasbeschermings- dienst en voor het controleeren van de gasdichte afsluiting der gasmaskers. De atmosfeer in het lokaal wordt daartoe vermengd met een traanverwekkend gas yan een zoodanige geringe concentratie, dat het geheel onschadelijk is. Er is dan ook geen sprake van, dat de gaskamer voor de omgeving bepaaldelijk gevaren zou kunnen opleveren, 'doch om iedere ongerustheid in dezen te voorkomen, is vastgesteld, dat de gaskamer ten minste 50 M. van bewoonde gebquwen verwij derd zal moeten blijven. Het is n.l. prac- tisch 'gebleken, dat, ook onder ongunstige omstandigheden, boven dien afstand geen hinderlyke, zij het ook overigens onscha delijke, invloeden kunnen optreden door uit de gaskamer eventueel ontwijkende gassen. Eenheid bi] de Communisten. De „Tribune" meldt, dat het partijseo- retariaat der Communistische Partij Hol land een schrijven heeft ontvangen van de Wynkoopgroep, waarin wordt mede- gedeeld, dat het centr&al-comitê de hou- Binnenland. De dader van den moord te Bennekom tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Dr Q. J. K. van Aalst over den econor mischen toestand. Buitenland. De Oceaanvlucht IerlandAmerika begon nen. Hitte in Amerika. De toestand in Britsch-Indië. Rede van Thomas op de internationale arbeidsconferentie. ding van de delegatie in de vergadering met het bestuur der G. P. H. heeft goedgekeurd, en besloten do verklaring der C. P. H. te aanvaarden. In deze verklaring staat o.m.dat de le den der Wijnkoopgroep onmiddellijk zul len toetreden tot de plaatselijke afdeelin gen der G. P. H. Voorts dat het, geheele apparaat en alle bezittingen en schulden der Wijnkoopgroe-p en haar plaatselijke afdeelingen zullen overgaan aan de Cl. P. II. en 'dat met 1 Juli a.s. "de „Commu nistische Gids" zal ophouden te bestaan en tot dien datum zal verschijnen onder een gemengde redactie van de G.P.H. en de Wynkoopgroep. Voor de opneming in de C. P. H. van D. J. Wynkoop, G. van Burink, J. Brom- mert Jr. en J. Hoogcarspel is de beslissing der Communistische Internationale zelf noodzakelijk. DE NEDERLANDSCHE HANDELS MAATSCHAPPIJ. Hedenmiddag werd onder voorzitter schap yan Dr C. J. K. van Aalst, de algemeene jaarlijksche vergadering van aandeelhouders gehouden van de Neder landsche Handel Maatschappij. Aan het Jaarverslag ontleemen wijl het volgende: Zooals steeds, ondervonden de zaken onzer Maatschappij' ook gedurende .het jaar 1929 sterk den invloed van de poli tieke en economische gebeurtenissen. Op politiek gebied stond voor West- Europa de Haagsche Conferentie, welke voor de regeling van het vergoeding^ vraagstuk het plan Young in beginsel aanvaardde, in het midden van de be langstelling en, hoewel eerst het nieuw ingetreden jaar de definitieve beslissing bracht was de in 1929 .verrichte arbeid voor het verdere herstel van Duitschland en de ontruiming van het Rijnland biel- slissend. Inzake de internationale ontwapening bracht het afgeloopen jaar, ondanks het in 1928 tot stand gekomen anti-oorlogs verdrag, behalve het vooruitzicht van da vlootconferentie van de vijf groote zeet- mogendheden, niet anders dan teleurstel ling. Weinig gemakkelijker dan het bereiken van het evenwicht op militair gebied scheen de Verwezenlijking van den eco- nomischen wapenstilstand. De pogingen tot verlaging der tarieven, ja zelfs die tot niet verhooging der bestaande, bleven vruchteloos. In den politieken toestand van' Oost- Europa en Azië kwam, voorzoover zulks voor bet wereldverkeer van belang kon zijn, weinig verandering. Rusland bleef vrijwel uitgeschakeld, terwijl de verwach ting, dat de nationalistische regeering van Nanking in staat zou zijn in China een centraal gezag te vestigen; niet in vervul ling ging. In economisch opzicht heeft de uit komst van het jaar 1929 zeker niet aan de verwachtingen beantwoord. De voortgezette daling van' de prijzen der voornaamste stapelproductew heeft in de productiegebieden tot groote moeilijk heden en verliezen aanleiding gegeven. In de invoerlanden heeft zyt de impor teurs in een moeilijke positie gebracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1