DE ZEEUW Uit de Provincie, DERDE BLAD. Binnenland Gemengd Nieuws. Rechtzaken Brieven uit Middelburg. Het aantal soorten van stukken is met een nieuwe categorie uitgebreid, aange duid als pakjes (maximum gewicht 1 K.G.) Het tarief hiervoor is vastgesteld als volgt: a. naar Ned.-Indië, Suriname en Cura sao per zeepost tot 250 gram: 25 cent, bo ven 250 tot 500 gram, per 50 gram 5 cent; boven 500 tot 1000 gram voor elke 100 gram 5 cent meer; b. in alle andere gevallen: 7% cent voor elke 50 gram; doch voor elke zending onder een afzonderlijk adres niet minder dan 25 cent. Voorts is wijziging gebracht in de be palingen omtrent portheffing bij aan komst van ontoereikend gefrankeerde stukken. Eveneens wordt de gelegenheid geopend om in het internationaal verkeer ge drukte stukken bij abonnement te fran- keeren. Door de politie te Breskens is op verzoek van de Belgische Justitie een persoon aangehouden die in Gent een de zer dagen een auto had ontvreemd en deze in Breskens voor een bedrag van ongeveer 300 gulden te koop had aan geboden. De aangehoudene, afkomstig uit Gent, is ter beschikking der Justitie ge steld. Deoverboordgeworpenver- stekelingen. Blijkens nadere inlich tingen is het Grieksche schip „Theodo- rus Galakis", aan boord waarvan zich het ernstige geval met drie Spaansche verstekelingen heeft voorgedaan, 12 Juni uit Gent naar Terneuzen vertrokken. De Antwerpsche politie heeft nog een Grieksch matroos opgespoord, die aan De Burgemeesters-installatie te St. Laurens. De heer en Mevr Van 'tHoff wor den hartelijk verwelkomd. VAN ZATERDAG 21 JUNI 1930. No. 220. VII. Amice, Het ligt voor de hand, dat de crisis in den landbouw vooral in onze streken de menschen bezighoudt. Tot nu toe is er een deel van het landbouwbedrijf, n.l. de veeteelt, waarin men het hoofd nog bo ven water wist te houden. Echter wordt ook dit onderdeel bedreigd door het we der opduikend mond- en klauwzeer, dat den kop weder schijnt op te steken. Al lerlei maatregelen tot bestrijding hiervan worden genoimen. Verboden kringen wor den geschapen, waaruit het vervoer wordt verboden; markten worden gesloten, aller- lerlei voorzorgsmaatregelen genomen. Al leen het baat weinig of niet. De ziekte weet steeds door te sluipen, al len maatregelen ten spijt. Nu heeft eenige jaren geleden een Hol lander, de heer van den Berg, een mid del uitgevonden, waarmee hij zei de ziekte te kunnen bestrijden. Die Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft destijds be toogd dat de uitvinder gelegenheid moest krijgen om proeven met dit middel te nemen, die officieel zouden worden ge controleerd. Doch de officieele veeartse- nijkundige wetenschap wilde er niet aan, gedachtig aan de spreuk: Niemand weet daar iets van af, dan wij en onze vrien den. De uitvinder werd een kwakzalver genoemd en niet in de gelegenheid ge steld om proeven van bekwaamheid met dit middel af te leggen. De professoren der V eeartsenijkundige Hoogeschool heb ben het middel veroordeeld, zonder er zich mede op de hoogte te hebben ge steld. De uitvinder verliet daarop zijn ongastvrij en onwelwillend vaderland en ging naar Duitschland. Doch ook daar achtervolgde hem de Hollandsche offici eele wetenschap die wist gedaan te krij gen. dat een daar uitgebracht gunstig verslag ter zijde werd gelegd en de heer van den Berg met zijn middel werd ach ter de bank gezet. Ook in Beieren werd het middel, „Matafto" genaamd, doodge zwegen, nadat de mannen der officieele geleerdheid er het hunne toe hadden gedaan Thans, eenige jaren later, komt het bericht uit Spanje dat het middel tegen mond- en klauwzeer daar door een bij Koninklijk besluit benoemde officieele Commissie is beproefd en deugdelijk be vonden. De geleerde heeren, die er ook eerst ongeloovig tegenover stonden, heb ben daar de proeven aangedurfd, die ge- ruimen ty'd achtereen zijn genomen. Boe ren die zieke runderen hadden, kwamen van alle kanten toe en de komst van den heer van den Berg met zijn middel werd er als een zegen van Boven beschouwd. De professor die de proeven bijwoonde en controleerde, verklaarde dat de heer van den Berg er in is geslaagd aan te toonen, dat zijn middel afdoende is en dat het algemeen gebruik van het middel kan worden aanbevolen. Ook de veehou ders toonden hun ingenomenheid met het middel; de Koning van Spanje en zijn zoon kwamen op de landbouwtentoonstel ling te Madrid, de hoofdstad, kijken en het is er nu zoover, dat een maatschappij is opgericht met een kapitaal van mllli- oenen, waar het middel in voldoende hoe veelheid wordt aangemaakt en beschik-, baar gesteld. Dat gaat, door de houding der offici eele wetenschap, onzen neus voorbij. Toch is er nog gelegenheid er van te profiteeren, wanneer onze Regeering als nog de zaak aanpakt. Wellicht kan er een schade van millioenen guldens, en aanzienlijke uitgaven van de Schatkist door worden bespaard. Zou dit ook niet een baken in zee kunnen zijn voor de geneeskunde ten aan zien van den mensch? Wij hebben een door de wet beschermde officieele ge neeskunde. Hare beoefenaars zijn er altijd bij om die personen, die zich ook wel eens op haar gebied wagen met den naam van kwakzalvers te betitelen. Er is een vereeniging tegen de kwakzalverij, die sinds jaren tegen 'de charlatan's waar schuwt. Zelfs wordt een deel der genees- heeren, die ook de officieele opleiding genoten maar een afwijkende geneeswijze toepassen, met den nek aangezien, niet voor volwaardig beschouwd en wordt reeds 25 jaar hardnekkig geweigerd, op grond van de adviezen der officieele we tenschap, een leerstoel op te richten, waar hun geneesmethode wordt geleer- aard. Erger nog. Overtredingen der wet „ter bescherming van de officieel ge ijkte medische wetenschap" worden ge straft met de hoogste straffén; niet om de vaak geringe feiten, waarbij door de onschadelijkheid der voorgeschreven m;d- delen geenerlei gevaar voor de patiënten te duchten valt, naar het gewicht der ge pleegde overtreding te straffen, doch om de overtreders hun bedrijf onmogelijk te maken en hen uit te roeien. Dit wordt soms zoo openhartig mogêlijk ter terecht zitting verklaard. Nog onlangs zagen we hoe een gehuwde vrouw, die onschade lijke middelen had voorgeschreven, tot. vier maanden hechtenis werd veroordeeld. Nu zien wij wel dat de hoogere rechter, bij appél, die geduchte straffen aanzien lijk verlaagt en moet erkend worden dat er gevallen van overtreding der bedoelde wet zijn, die ook inderdaad zware straffen verdienen, doch het is niet te ontken nen, dat het op uitroeiing der kwakzal vers wordt toegelegd, ook al bleek niet van eenig letsel niet alleen, maar zelfs van een aanzienlijk succes, dat vaak door een rij van verklaringen der getuigen décharge onder eede werd bewezen. Hoogstaande mannen, waaronder zelfs de oud-minister Mr Samuel van Houten, hebben vaak op afschaffing van het mo nopolie der geneesheeren aangedrongen, doch vergeefs. Wanneer het nu afdoen de bleek, dat de officiëele geneeskundige wetenschap nimmer te kort schiet in haar kunde of zich nooit vergist, dan ware stilzwijgen gepast. Doch dit zal nie mand durven beweren. Wel blijkt, dat het mogelijk is, dat zieken, na de hulp der officieele wetenschap langen tijd en bij verschillende harer priesters te vergeefs te ihebben ingeroepen, bij de adepten der z.g.n. kwakzalverij baat vinden. Doch men weet daarvan altijd een verklaring te vinden, het was suggestie, of de ziek te komt toch weer terug, of iets derge lijks. In den allerlaatsten tijd werd zelfs be weerd, dat ook op het gebied van het voorbereidend hooger of middelbaar on derwijs het oprichten van bizondere scho len een verslechtering van het onderwijs zal ten gevolge hebben, al heeft de er varing het omgekeerde geleerd. Het is biet de voorstanders van de officiëele geneeskunde ten aanzien van mensch en dier, met de voorstanders van het offi ciéél lager middelbaar en hooger onder wijs, als met de Bourbons, die, toen zij, na jaren lang, uit Frankrijk te zijn ge weerd, in 1815 terugkwamen, toonden niets te hebben vergeten en niets ge leerd. Doch 15 jaar later werden ze weer verjaagd en thans voor goed. Zal men op dit gebied ooit iets leeren? Het ware te wenschen. Met vriendelijken groet, t.t. METELLUS. Wijziging posttarieven. Met ingang van 1 Juli treden in het internationale postverkeer nieuwe bepa lingen in werking, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te Londen gesloten alge meen postverdrag. Tot de belangrijkste wijzigingen, wel ke op dien datum in werking treden, behooren de posttarieven in het verkeer met Ned.-Indië. Deze zijn verlaagd en nader vastgesteld als volgt: a. voor brieven tot 20 gram: 6 cent; b. voor akten tot en met 200 gram per zeepost: 6 cent; c. minimumport der monsters per zee post: 3 cent; d. minimumport der gemengde zendin gen per zeepost, indien de zending akten bevat: 6 cent; indien de zending bestaat uit monsters en gedrukte stukken: 3 cent. Groote hoeveelheden stukken, welke zich leenen voor machinale stempeling, kunnen zonder portverhooging door den postdienst machinaal worden gefran keerd. Het verrekeningsrecht voor zendingen en pakketten bestaat, evenals tot dusver, uit een vast en een evenredig recht. Het vaste recht bedraagt 20 cent per zen ding, resp. pakket, het evenredig recht 10 cent voor elke f20 of gedeelte van f20 van Jiet verrekenbedrag. Voor postwissels bedraagt het vaste recht 10 cent en het evenredige recht 10 cent voor elke f20. Het port der pakketten per zeepost naar Ned.-Indië is verlaagd als volgt: tot 1 K.G. f 1.25; van 1—5 K.G. fl.75, van 5— 10 K.G. f2.85. Een nieuwe lijst der posttarieven en een nieuw tarievenboekje zullen binnenkort aan alle post-, bij- en hulpkantoren ver krijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 5 resp. 10 cent. Radlo-telefoonverkeer met IndlB. Met ingang van 1 Juli a.s. zal gele genheid worden gegeven om, op uitdruk kelijk verzoek van den aanvrager en te gen betaling van een extra-recht van f2.50 gesprekaanvragen op denzelfden of uiterlijk den volgenden dag te doen overbrengen. Hierdoor kan een opgegeven gesprek, indien blijkt, dat de opgeroepene verhin derd is, zonder verdere kosten, op een door den opgeroepene gewenschten dag worden overgeschreven. Heeft de opgeroepene geen anderen spreekdag aangegeven, dan kan de aan vrager het gesprek op den volgenden dag doen overzetten. Deze regeling zal zoowel in de richting NederlandNed. Indië, als omgekeerd gelden. Verplichts en vrijwillige ouderdoms- verzekering. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake bovengenoemd wetsontwerp stemt de min. van Arbeid onomwonden toe, dat de Regeering het recht mist om vooruit te loopen op de aanvaarding van voorge stelde regelingen. Inderdaad heeft ze er voor te waken, dat zoolang de bestaan de wettelijke regeling niet door de wet is gewijzigd, de regeling in vollen omvang behoorlijk wordt nageleefd. De voorgestelde maatregel betreft per sonen, die naar de geldende wettelijke bepalingen aanspraak zouden hebben op een ouderdomsrente van f3 per week, indien zij, niet zelden als gevolg van onjuiste of onvolledige inlichtingen van de zijde van Raden van Arbeid, de pre miebetaling voor de verplichte verzeke ring niet hadden nagelaten in verband met de door hen gesloten vrijwillige ver zekering. Bovendien waren die personen bejaard. De voorgestelde voorziening leidt niet tot verhooging van de staatsbijdrage in gevolge de Invaliditeitswet. Onbestelbare postpakketten. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt voor de onbestelbare binnenlandsche postpaket- ten een nieuwe regeling ingevoerd. Voortaan zullen dergelijke pakketten zonder voorafgaande kennisgeving en on der aanrekening der verschuldigde kos ten aan de afzenders worden teruggezon den, indien op de achterzijde der adres kaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbestelbaarheid moet worden gehan deld. boord van het schip was en die de feiten bevestigde, er bijvoegende, dat de kapi tein met een hamer op de handen sloeg van een der verstekelingen, toen deze zich aan de reeling vastklampte. Dit slachtoffer verdronk. Wemeldinge. Gistermiddag is het 2059 ton groote, met kolen geladen sleepschip „Shakespeare" schipper J. v. Schöll, dat gesleept werd door de „Dagmar", kapt. Noels, bij het binnenkomen der haven op den W. havendam geloopen en blijven zitten. Het schip is door de sleepbooten „Dagmar", „Marten" kapt. M. Vos, en „Dor'us Rijkers" van Smits' Bergingsbe drijf vlot gesleept en heeft de reis vrij wel onbeschadigd voortgezet. Gistermiddag is het met zand gela den sleepschip „Maria", schipper P. Ver- schuure, dat gesleept werd door de mo tor-vrachtboot „Evenaar" kapt. A. Ver- schuure bij het binnenkomen der mid- delsluis op den kop van deze sluis ge loopen, zoodat belangrijke materiëele schade ontstond, o.a. was de „david" ge heel verbogen. Het schip heeft echter de reis voortgezet. Verijdelde .pogingen tot op lichting. Bij een juwelier in Den Haag kwam eergistermiddag een als heer gekleede jongeman, die zei, dat hij een kostbaren gouden trouwring wou koopen. Er werden hem verscheidene ringen getoond, die hij nauwlettend bekeek, jnaa.r geen der ringen bevredigde hem. Daarop zei hij, een ring op bestelling te willen laten vervaardigen. Intusschen had de bediende bemerkt, dat de bezoeker een gouden ring tersluiks in zijn zak had "laten glijden. Hij maakte den klant daarop attent, waarna deze onder aan bieding van excuses den ring weer te voor schijn haalde en aan den bediende over handigde. Dat de bestelling geen voortgang meer had, laat zich begrijpen. Nadat de man was vertrokken, waarschuw de de juwelier eenige collega's, en toen bleek, dat bij enkelen hunner de bedoelde jongeman dergelijke pogingen tot oplichting had ge daan. De bediende had inmiddels den bezoeker, die in zijn optreden, voordat hij was betrapt, een zeer beschaafden indruk had gemaakt, in het oog gehouden. De politie heeft op aanwijzing van den bediende den man aan gehouden.. Bij het onderzoek aan het hoofdbureau van politie is men tot de conclusie geko men, dat de gearresteerde, die J. van S. heet, 24 jaar is en te Amsterdam woont, nog in vijf andere gemeenten dergelijke po gingen tot oplichting heeft gedaan en dat hij daar wèl succes heeft gehad. Hij is op het hoofdbureau van politie in Den Haag opgesloten. White Horse Eagle. Het laat ste opperhoofd der Ossaga's. Bo vengenoemd opperhoofd, dat ,op een toer door Europa, Duitschland en Oostenrijk heeft be zocht, zal 25 Juni a.s. per vliegmachine van Berlijn te Amsterdam op Sch phol aankomen en eenige dagen in ons land doorbrengen. Dit krasse 10 f-,aar oude opperhoofd is het laatste van den stam der Ossaga-Indianen uit het Coloradogebied. In vroeger jaren heeft hij verschillende vorstelijke personen van Europa bezocht en met hen de vredespijp gerookt. Zoo bezocht hij in 1887 tijdens haar regeeringsjubileum H. M. Koningin Victoria van Engeland. In 1889 rookte hij met Bis marck in Berlijn de vredespijp, welke hij nog in een blauwen doek gewikkeld voor iedere feestelijke gelegenheid bij zich draagt. Met uitzonder ng van George Washington heeft hij ook met alle presidenten der Vereenigde Staten van Amerika sedert Lincoln de vredes pijp gerookt. Hij zal vergezeld zijn van zijn echtganoote Wa-Tbe Na. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken behan deld: A. M. B., 19 jaar, chauffeur te Vlis- singen, verdacht van diefstal van 1 paar glacé handschoenen ten nadeele van P. v. d. Weijde, een geldsbedrag van f3.50 ten nadeele van M. G. Barbier en een bus verf en verfkwast ten nadeele van de N.V. Gebrs Polak te Vlissingen op 24 en 27 Mei 1930. Eisch 3 maanden gevange nisstraf. C. W., 56 jaar, melkveehouder te Ter- neuzen was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen waarbij hij wegens over treding van de Warenwet (in de gemeen te Terneuzen melk verkoopen of ter af levering in voorraad hebben, welke is van ondeugdelijke samenstelling 20 pCt. water) werd veroordeeld tot een geld boete van f125 of 20 dagen hechtenis. Eisch: bevestiging van het vonnis waar van beroep. J. S., 34 jaar, scheepsbevrachter te Wemeldinge, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes waarbij hij wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet (als bestuurder van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd) werd veroordeeld tot een geldboete van f25 of 25 d. h. Eisch: be vestiging van het vonnis waarvan be roep. D. K., 49 jaar, koopman te Wemeldinge had hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes waarbij hij wegens overtr. van de Motor- en Rijwielwet (als bestuurder van een auto daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd) werd ver oordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 d. h. Eisch: bevestiging van het vonnis waarvan beroep. J. A. B., 19 jaar, veekooper te Goes, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet (als bestuur der van een motorrijtuig daarmede rijden over een weg op zoodanige wijze, en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd) werd ver oordeeld tot een geldboete van f25 b. s. 25 d.h. met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. De verdere behandeling van deze zaak werd uitge steld tot 8 Juli a.s. ten einde alsdan een viertal getuigen te hoeren. J. G. S28 jaar, arbeider en J. S., 57 jaar, landbouwer, beiden te Oosterland verdacht, dat zij te samen en in vereeni ging te Oosterland op 3 Mei 1.1. E. Braam resp. hun moeder en echtgenoote, hebben mishandeld. Eisch voor ieder f26 b. s. 25 d. h. Uitspraak 30 Juni a.s. Dinsdag vergaderde te Oostburg de Afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Hierboven het Bestuur met eenige bezoekers der vergadering. Zittend van rechts naar links: dhrn Louwerse te Vrouwepolder, J. A. Dominicus te We meldinge, G. v. d. Putte te Vlissingen, C. P. Vogelaar te Krabbendijke, de Feijter te Zaamslag, Oele te Wemeldinge, de Hullu te Oostburg, enz. Staande achter den beer v. d. Putte, dhr. Koüjn, propagandist van den Bond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3