Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Leestafel. r Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen het gemeente-personeel te doen afhangen van 'tindexcijfer .er kosten van levens onderhoud voor arbeidersgezinnen te Am sterdam, zeggen B. en W., dat do voor steller een bevordering van den socialen vrede bedoelt. Voor dit laatste 'js zeker alles te zeggen. De voorsteller, die naar B. en W. ver trouwen, een diepgaande studie over de wijze van salariëering van overheidsper soneel heeft gemaakt, zou voorzeker èn de raad èn hun c-ollege van. B. en W. bijzonder geriefd hebben, wanneer hij zich niet had beperkt tot een zeer sobere toe lichting, zooals thans door hem gegeven, bij een voorstel dat een finalen ommekeer beoogt in de tot heden gevolgd© boloo- ningswijze, die wellicht nog verbetering ■eft, maar toch niet eensklaps op zij K j worden geschoven voor iets nieuws ojent welks draagwijdte en nut vol ui. cte onzekerheid bestaat, en waarvan volgens weten van B. en W. noch hier te lande, noch in het buitenland toepassing bestaat, en naar zij betwijfelen, zelfs ook niet in particuliere bedrijven. Aanneming van het voorstel zou een hoogst gevaar lijk experiment zijn, waarvan de gevolgen en niet het minst de financieel©, voor de gemeente jnet geen mogelijkheid te overzien zijn. B. en .W. meenen dan ook met de meeste beslistheid te moeten in overweging geven het voorstel-Jeronimus, te verwerpen. Tarieven gemeentel ij ke zwem inrichting. In „verband met de be zwaren der N.V. Bad- en Zweminrichting tegen de voorgestelde tarieven voor de gemeentelijke zweminrichting en wel voor namelijk tegen die voor inkomens van f 2000 of meer, die „voorgesteld waren op 5 cent voor kinderen en 10 cent voor volwassenen per bad en resp. 50 oent en f 1 voor maandkaarten, doen B. en W. een nader voorstel. Zij stellen voor den prijs te bepalen op 10 cent voor „kinderen en 15 cent voer volwassenen per bad en resp. f 1 en f 1.50 voor pen maandkaart. Vaststel ling van dezelfde tarieven bij inkomens van f 2000 of meer als gelden voor de particuliere zwemschool moeten B. en W. ernstig 'ontraden, omdat de differentiatie dier tarieven ©en .ingewikkelde admini stratie noodzakelijk maakt. Regeling gemeentebelasting. De minderheid van de Commissie van Financiën heeft zich naar aanleiding van het voorstel inzake de regeling der ge meentebelasting in verband met de gewij zigde financiëele verhouding tussehen rijk en gemeenten, afgevraagd of, waar de hoogere inkomens, in tegenstelling met de lagere veel minder moeten gaan be talen, een matige progressie bij de hef fing van opcenten op de fondsbelasting, zooals die bij de wet mogelijk is, niet door B. en W. ware te overwegen. Zij is tevens van oordeel, dat het beter ware 50 opcenten op de vermogensbelas ting te blijven heffen, waardoor het al licht mogelijk zou kunnen zijn om de 1 opcenten op de personeels belasting iets te verlagen. De meerderheid der commissie ver- eenigt zich met het voorstel van B. en W., dat wegens de onzekerheid der uit- keerlng uit het gememt f nds, niet anders zijn kan. Waar de te betalen, belasting bedragen dalen en waar de daling per centsgewijze voor de kleine inkomens veel belangrijker is dan voor de .groote, ver- eenigt zij zich met het vervallen der op centen op de vermogensbelasting, tomeer omdat de mogelijkheid van verhooging der provinciale opcenten op deze be lasting bestaat en op de fondsbelasting ook niet het maximum aantal opcenten behoeft te worden gelegd. Dit punt kan nader onder het oog worden .gezien na dat deze belasting eenigen tijd heeft ge werkt jm de rosultaten meer overzich telijk zijn. Dit geldt ook voor een matige progressie in de opcenten op d© fonds belasting en voor de wenschelijkheid van speciale gemeente-verordeningen, om trent sommige grondslagen der personeele belasting. B. en W. zeggen, dat het slechts schijn is, dat bij aanneming van hun voor stel de hoogere inkomens, in tegenstelling met de lagere, veel minder moeten gaan betalen. Wilt gij geld besparen? Schilder dan zelf met Pleging's verf. De glans is zeer langdurend, zoodat u niet elk jaar opnieuw behoeft te schil deren. Vraagt prijscourant en kleuren- boekje. GEBK. MULDER GOES. (Adv.) Hoover. Agenten voor dezen Stof zuiger, die klopt, veegt en zuigt J. M. POLDERMAN, GOES. (Adv.) Oudelande. Alle leden van het Burger lijk Armbestuur nemen tegen 1 Juli a.s. ontslag, zulks naar aanleiding van de be noeming, buiten de aanbeveling om, van een ontvanger van het B. A. Ellewoutsdijk. [n de gisteren gebonden gemeenteraadszitting werd het nieuwbe noemde lid W. Goetheer beëedigd. Ad- baesie werd betuigd aan het bekende adres van de Hanze en Handelsbelangen te Goes. Voor bestrijding der iepenziekte werd geen subsidie gegeven. De burge meester zal op eigen kosten naar Let congres van de vereeniging voor Ned. Gemeenten gaan. In de gemeentebegroo'ting 1929 werden enkele wijzigingen aangebracht. Naar aan leiding van het groote bedrag „kwade posten' bij de belasting, werd gevraagd, of hieronder 00ik verminderingen van be lasting schuilden. B. en W. konden hier omtrent geen inlichtingen geven. Naar aanleiding van het voorstel om trent de nieuwe jaarwedderegeling voor Burgemeesters, enz., betoogde dhr Meu- lenberg, dat voor kleine plaatsen het burgemeesterstraktement ruim voldoende was, en dus geen verhooging behoefde. Bij meerderheid van stemmen verklaarde de raad zich echter voor het voorstel. Het havenmeesterschap zal aan den ge meenteveldwachter en den gemeentewer ker worden opgedragen tegen een vergoe ding van f 100 s' jaars voor ieder. Dhr Goetheer vraagt het lossen met de giek te verbieden. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen. Dhr Klooster vraagt toezicht op de z.g. ven ters, die eigenlijk bedelaars zijn. Ook vraagt hij of de burgemeester al een con ferentie over gaskamers bijgewoond heeft. In Zeeland hebben de burgemeesters nog geen uitnoodiging ontvangen. Dhr Meuilen- berg vraagt naar de electrificatie. Aan B. en W. wordt opgedragen, alles te doen, om zo© spoedig mogelijk electrisch licht te krijgen. Op voorstel van dhr Meulen- berg wordt aan een schipper een gedeelte van het betaalde havengeld gerestitueerd Borsselen. Gisteren vergaderde het Be stuur der waterkeering van den Calamj- teuzen polder Borsselen. In de vacature C. M. Nijsse, die lid van het Bestuur is geworden, werd benoemd tot lid van den Dijkraad dlir. L. Smits,, die in de vergadering werd beeëdigd. Besloten werd over te gaan tot een buitengewoon zink- en steenstortingswerk. Raming f 77000. Tot secretaris-ontvanger werd benoemd dhr. F. W. J. Immink te Borsselen met 11 stemmen, tegen 6 st. op dhr. C. Hage, 2 st. op Mej. Timans en 1 st. blanco. Wegens periodieke aftreding van de bestuursleden P. Dekker en G. M. Nijsse werden de volgende voordrachten opge maakt: 1. P. Dekker, C. Rottier en A. v. Overbeeke en 2. C. M. Nijsse, J. de Winter en D. Geschiere. Ter gelegenheid van zijn benoeming tot secretaris-ontvanger van den Calami- teuzen polder Borsselen werd gisteravond door het muziekkorps den heer Immink een serenade gebracht. Er was veel be langstelling. Krabbendijke. Als een bijzonderheid kan geméld worden dat voor den heer D. Ganseman van Kapelle een wagon Kruisbessen is verladen van 15725 K.G. Noordwelle. Wegens zijne benoeming ter secretarie van Zierikzee, heeft de heer J. J.. de Bruijne (voorheen te Goes) aan den raad met ingang van 1 Augustus eervol ontslag gevraagd als secretaris ontvanger der gemeente, ambtenaar van den burgerlijken stand en secr.-ontvanger van het Burg. Armbestuur alhier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kielwindeweer, J. W. B. Cohen, oand. te Utrecht. Ta 's Graven- zand© S. Kooistra te Welsrijp, Bedankt voor Vierhuizen-Zoutkamp en Den Burg .(Texel) Th. J. Mudda ie Se Exloërmond. Emeritaat. Ds H. Enserink, predi kant der Geref. Kerk van Zuidwolde (Gron.) heelt eervol emeritaat aangevraagd. Ds Ense rink werd in 1905 predikant te Heteren. Hij diende daarna de kerken Nieuwveen, Wiil- sum (Bentheim), Siddeburen en Onstwedde en sedert 1924 zijn tegenwoordige gemeente. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av. ds Steinz. W i 1 h e 1 m i n ad o r p, v.m. ds de Vries nm. ds Homburg. Serooskerke, vm. ds de Kluis, n.m. geen dienst. Boven Arnhem en omgeving heeft zich Donderdagavond een geweldige wolk breuk ontlast, welke overging in hevigen hagelslag. De straten liepen onder. Op sommige plaatsen steeg het water tot een halven meter hoogte, Een kijkje in een der ondergaloopen straten, Geslaagd te Leiden voor doctoraal examen rechtsgeleerdheid dhr C. E. Mas- see te Kloetirxge. Geslaagd te Arnhem voor het diplo ma betontechnicus dhr J. Geluk te Hiolen en voor het diploma wegen-technicus dhr P. Boddingius te Goes, beiden leerling van het Zeeuwsch Techhnisch Instituut te Goes. O n.g elukken. Gistermiddag is de 21- jarige V. op K. te St. Oedenrode bij het zwemmen in de Dommel verdronken. In de Waal bij Gendt is verdronken de 16-jarige J. aldaar. Gisterenmiddag is te Zaandam de 10-jarige S. onder een auto geraakt, waarbij een der wielen hem over bet hoofd ging. Toen de knaap werd opgenomen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Toen de landbouwer, de J. te Hollum (Ame land) bezig was met het lossen van een vracht hooi van den wagen, gingen de paar den op den loop. De J. liet zich van den wagen glijden, doch kwam te struikelen met bet noodlottig gevolg, dat de wielen van den wagen hem over bet lichaam gingen. Met zware inwendige kneuzingen werd hij opge nomen. Eenigen tijd later is hij aan de gevol gen overleden. Schandelijke kinderexploita tie. De politie te Leiden heeft een 11- jarigen zakkenroller gearresteerd, die zich er op toelegde zich van poriemonnaies meester te maken. Het gestolene bracht hij thuis en daarvan maakten de ouders goede sier. Linnenfabriek te Eindho ven afgebrand. Gisterenavond te kwart over zes is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de te Eindho ven gelegen magazijnen der linnenfabrie- ken der firma G. Kersemakers en Zn. De magazijnen zijn geheel uitgebrand, alsmede de spoelerij en een deel der we verij. In de laatste afdeeling bekwamen echter alle machinerieën groote water schade. Zoowel de voorraad afgewerkte garens als de voorraad afgewerkte goederen, lin nen en kunstzijde, gingen verloren. De schade wordt geraamd op f 200.000 Een en ander was op beurspolis verze kerd. De fabriek, waarop een 75-tal personen werken, zal voorloopig moeten worden stopgezet, doch was ook tegen bedrijfs schade verzekerd. Vloer ingezakt. Gistermorgen bevonden zich in den groentenwinkel van den heer Floor, op den hoek van de Bel- lamystraat en de Ten Catestraat te Am sterdam vijftien personen. Onverwacht be zweek met een oorverdoovend gekraak de vloer van den winkel, waardoor allen naar beneden in den kelder stortten. On middellijk werden reddingspogingen in het werk gesteld door toegesnelde voor bijgangers. Stuk voor stuk werden de menschen, die in den duisteren kelder in een warwinkel van groenten, vruch ten en stukken hout door elkaar lagen, naar boven geheschen. Het bleek dat al les nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Twee dames werden met verwondingen aan voeten en handen naar het zieken huis gebracht De 16-jarige B. moest in zeer overspannen toestand naar haar wo ning worden vervoerd. Kort na het on geluk arriveerde bouw- en woningtoezicht, dat een onderzoek instelt. Waarschijnlijk zijn rotte balken de oorzaak van het on geval. Overeenkomstig het desbetreffend schrijven van Ged. Staten stellen B. en W[. voor in de bouw- en woonverordening een bepaling op te nemen, die het aanbrengen van een sleuf in of terzijde van de deur voor het inwerpen van brieven, verplichtend stelt. Ter vaststelling bieden Bl. en W,. aan een ontwerp-reglement voor de werklieden in dienst der gemeente, waarbij het ambtenaren reglement als leiddraad diende en waarbij alle wenschen der betrokken organisaties en van de commissie voor georganiseerd overleg konden worden ingewilligd. Ook voor de ambtenaren van het gasthuis wordt een re glement ter vaststelling aangeboden, waarbij ook het ambtenaren-reglement der gemeente als leiddraad diende en dat daarvan alleen afwijkt ten opzichte van den leeftijdsgrens voor benoemingen, zulks op verzoek van re genten en inzake den verloftijd, waarbij ge sproken wordt van 16 kalenderdagen inplaats van werkdagen, omdat voor het ziekenverple- gend personeel ook de Zondagen dikwijls werkdagen zijn. B. en W. stellen voor eene pensioenrege ling voor de wethouders in te voeren en wel na minstens 2 jaar dienst tot een be drag van 1.144 gedeelte der bezoldiging voor iedere maand, dat men wethouder is en tot een maximum van f 1000. Daardoor zal na twee periodes van 4 jaar het maximum wor den bereikt. Het pensioen zal ingaan op 60-jarigen leeftijd, ook al treedt iemand eer der als wethouder af. Dit geldt niet als ziekte of invaliditeit er de oorzaak van is. Tevens stellen 0, en Wi. een vergoeding yoor van 60 pet in "het eerste en 40 pet in het tweede jaar voor "hem, die aftreedt we gens aanvaarden van een betrekking die hem ingevolge art. 89 der gemeentewet van het raadslid- en wethouderschap uitsluit. De jaarwedden-regeling voor den burgemees ter is thans f 5500f 6500 en voor den secretaris f 5200f 6200, beide met twee- jaariijksche verhoogingen van f 250 en voor den ontvanger f 3600—f 4350. Thans is door Ged. Staten in ontwerp-regeling voor den burgemeester neergelegd f 6000—f 7000 en voor den secretaris f 5500f 6500, terwijl voor den ontvanger de wedde niet werd ge wijzigd, evenmin als voor de wethouders (f 1500). Met het voorstel inzake de jaar wedde van den burgemeester kunnen B. en W. zich vereenigen. Voor den secretaris stel len zij voor te handhaven het besluit van 1920 (destijds door Ged. niet goedgekeurd) van f 5800f 6800, 'daar zij geen aanleiding vinden het reeds bestaande verschil in jaar wedde tussehen den burgemeester en den secretaris te vergrooten. Ten slotte hebben zij bezwaar tegen den voorgestelden kinder toeslag, omdat zij bij het ontwerpen van salarisregelingen steeds op het standpunt staan, dat de bezoldiging zoodanig moet zijn om een normaal ..gezin te kunnen onderhou den en tegen het medetellen van allen dienst tijd in de betrekking van burgemeester, wet houder, secretaris of ambtenaar boven den leeftijd van 23 jaar. Voorgesteld wordt thans het vaststellen van een achtergevel roo lijn voor de bouwblokken, gelegen aan de Hobeinstraat, tussehen de Clijverstraat, Kasteelstraat en Glacisstraat, zulks naar aanleiding van een adres van den heer F. van der Hout. Naar aanleiding van een adres van C. J. Maenhoudt te Biergen op Zoom om restitutie van een gedeelte der door hem betaalde straatbelasting over 1930, omdat een deel van een hem toebehoorend huis in de Beurs straat sedert 1 Mei 1929 onverhuurd is ge weest, stellen B. en ~"W. voor daarop afwij zend te beschikken, omdat voor een gedeel telijk onverhuurd zijn de verordening geen vrijstelling kent. Ten slotte stellen Bl en Wj. voor, 'den heer T. Bakker eervol ontslag te rerleenen tegen 1 September a.s. als onderwijzer aan de open bare Ulo-school, wegens zijn benoeming te Haarlem. •v Vereeniging ter bevor dering van Christel ij ke lectuur. Uitgever J. H. Kok te Kampen. De V. C. L., zooals bovengenoemde ver eeniging gewoonlijk wordt aangeduid, is bij zeer velen geen onbekende. En dat ligt ook wel ©enigszins in deen aard van de zaak. Er zijn altijd menschen die, als ze aan gezocht worden als lid van een vereeni ging toe te treden, beginnen met te vra gen: wat geeft het? En als dan niet kan worden aangetoond, dat de directe voordeelen grooter zijn dan de uitgaaf, die met het lidmaatschap gemoeid is en zoo is het toch als regel dan moe ten ze van de zaak niets hebben. De V. C. L. onderscheidt zich ook hier in van gewone vereenigingen, dat .de leden waar voor hun geld krijgen en meer dan dat. Het doel is, te bevorderen, de verspreiding van goede en degelijke Christelijke boeken, zooveel mogelijk oor spronkelijke Nederlandsche lectuur. De contributie bedraagt f 6 per jaar en daarvoor ontvangt men minstens 4 nieuwe boeken, terwijl elk lid bovendien het recht heeft, telken jare voor een bedrag van f 5 aan ingenaaide boeken gratis te verkrijgen. Dat is dus al heel wat. Maar do uit gever Kok te Kampen is gewoon niet al leen te geven wat hij belooft, maar zelfs meer dan dat. En zoo ontvangen de leden dit jaar vijf nieuwe boeken met een to talen omvang van ruim "1200 bladzijden en een waarde van f 9.55. "Dat wil zeggen, dat de leden ongeveer 50 pet meer ont vangen dan waarop ze recht hebben. Al de voor 1930 beschikbaar gestelde werken zijn reeds verschenen, n.l. Erwin Gros, „De Stem van het Vaderland"; Regina, „De van Dekema's"; Nathanaël Jünger. „IkHij"; L. Keemink, „De nieu we Dag" en eindelijk nog als toegift: ,,Hou Zee", eerste Christelijk Jeugd-jaar- boek, onder redactie van Q. A. de Ridder en P. J. Risseeuw. Om met het laatste te beginnen: een prachtig boek, voor gezinnen met kinde ren. Mooie verhalen van bekende schrij vers, rijk geïllustreerd en fraai uitge>- voerd. Echt een boek voor de jeugd, waar van de verschijning door tal van ouders met dankbaarheid zal zijn begroet. „De nieuwe Dag", door L. Keemink is een boek uit het sociale leven. Hier wordt geteekend een figuur wiens zoeken naar recht en gerechtigheid hem eerst naar het Socialisme en daarna naar het 'Christen dom brengt. Een boek dat ons plaatst midden in de moeiten van het dagelijk- sche leven en dat daarom ook met zoo veel belangstelling gelezen wordt. „Do van Dekema's", door Regina is een heel ander soort boek. Misschien dat som migen het wal al te eenvoudig vinden. Toch een mooi boek. Hier geen gecoquet- teer met allerlei conflicten en problemen, maar een leven in gehoorzaamheid Bij yele boeken die dan naar het heet, voor den Chr. 'familiekring zeer aanbe velenswaard zijn, moet de waarschuwing gevoegd, dat ze voor kinderen niet ge schikt zijn. Hier niets van dat alles. Een mooi gezond boek, waarin een echt Chris telijke sfeer wordt geteekend. „De stem „van het Vaderland", door Erwin Gros, is uit het Duitsch vertaald, en draagt ook een sterk Duitsch karakter. Het is een verhaal uit den na-oorlogschen tijd, dat de aandacht gespannen houdt, maar waarin soms het speciaal Duitsche karakter wat veel naar voren komt. „IkHij" door Jünger, is eveneens uit het Duitsch vertaald. Hier wordt het ont zettende van het verslaafd zijn aan een boezemzonde geteekend. Alle tegenweer schijnt vruchteloos. Hier is geen ontko men. De slaaf blijft slaaf, ook al kan hij zich soms een tijdlang vrij bewegen. - 4 Te 's-Hertogenbosch is op het terrein der B.V.V. „Wilhelmina" een groot con cours hippique gehouden. Het concours. „Schoonste rijpaard" werd gewonnen door den heer N, Uijtendaal, op „Edel stein", 2e prijs Fr. Thiele,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2