No. 220 Zaterdag 21 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Hendrikse S Co'§ Sank N.V. Goes EERSTE BLAD. HET ADRES A. WIL KING EEN EEUW VAN STRIJD. GEBRs. STEUTEL - GOES Buitenland. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeSige koersen. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich met 1 Juii a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. f 4.75 - f 6.75 - f 12.00 KLOKSTRAAT Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg Beestenmarkt 3. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELHEN WERKDAG. Abonnuuiêstsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers f B&3 Pffls der Advertentlln: 1I regels fl.20, elke regel meer 30 ei Bi] abonnement belangrijke korting. Het is in deze dagen bijna een eeuw geleden, dat de grondslagen voor de A. R. partij werden gelegd. Het zou nog wel bijna een halve eeuw duren eer de Antirevolutionaire richting tot organisatie werd gebracht, maar toch kan gezegd, dat nu honderd jaar geleden toen aan eigen partij formatie zelfs nog niet werd gedacht, met het leggen der fundamenten een begin werd gemaakt. Ook hier is de leiding Gods in de historie duidelijk waarneembaar. Aanvankelijk was er toch niets dat er op wees, dat Groen van Prinsterer als grondlegger van de A.-R. partij zou op treden. Toen hij in 1824 op 23-jarigen leeftijd op één dag promoveerde tot doctor in de rechten en in de letteren, behoorde hij evenals de groote meerderheid van zyne tijdgenooten tot de gematigde libe rale richting. 'tWas een dorre en doodsche tijd,, die eens aldus werd beschreven: „Er bestond toen niet de allerminste belangstelling by de groote menigte in de dingen die thans zoovele gemoederen dag en nacht bezig houden. Voor niets: was men meer bevreesd, dan voor 't geen men de uitersten heette. Men beschouwde de onverschilligheid onder den naam van verdraagzaamheid, als de hoogste deugd. Men geloofde in „God, deugd en onsterfelijkheid", vond den Bij bel een uitnemend hoek; den persoon en de leer onzes Heeren achtte men voorbeeldig; maar even verwerpelijk als geen godsdienst, vond men algemeen de Bybelsche leer van 'smenschen val; van zonde en ellende; van verlossing uit ge nade door het bloed des kruises; van noodzakelijke wedergeboorte en vernieu wing door den Heiligen Geest"*. Ook Groen van Prinsterer was door den geest van die dagen aangetast. In Brussel, waar hij bij het Kabinet van Koning Willem I, de gewichtige post van Kabinetssecretaris vervulde, kwam hij echter in aanraking met enkele voor mannen van het Reveil en het was daar, dat hij vrede vond aan den voet des Kruises. Maar niet alleen met de mannen van het Reveil maakte Groen daar kennis. Hij maakte daar ook 'twas in de dagen van den Belgischen opstand van zeer nabij kennis met de Revolutie. Hy zag niet alleen de revolutionaire beweging van die dagen, maar hij leerde daar ook kennen, het ware karakter van de revolutie: ongeloof, afval van den levenden God. En toen hy dat verstaan had, werd het zijn levensdoel de revolutiebeginselen te bestryden en de beginselen die in het verleden ons land groot hadden gemaakt, tot toepassing te brengen. Zoo werd Groen van Prinsterer een Antirevolutionair en Chr. Historisch staatsman tevens. Dat het zaad door hem gestrooid, op zoo heerlyke wyze zou ontkiemen, heeft Groen zeker niet kunnen denken. Jarenlang stond hy schier alleen. Het was een stryden op hope tegen hope, en niet ten onrechte werd hij wel eens ge- teekend als een veldheer zonder leger en dan weer als een der laatsten van een uitstervend geslacht Maar God had het anders beschikt. De richting waarvan Groen den grond slag legde is ondanks smaad en tegen werking tot invloed gekomen. Wat Groen als zyn ideaal beschouwde maar wat hy niet heeft kunnen bereiken: samenwerking van allen die een Chris telijke staatkunde voorstaan, is werkelijk heid geworden en de vruchten daarvan kunnen we nog eiken dag aanschouwen. De eeuw die voorbijging was een tijd perk van zwaren en onafgebroken strijd, waarbij echter ook van zegepraal mag worden gesproken. En zoo is er reden om met groote dankbaarheid terug te zien. Verzwegen mag hierbij niet worden, dat het soms den schyn heeft, alsof het hoogtepunt is bereikt. De samenwerking door Groen zoo vurig begeerd, mits met behoud van eigen zelf standigheid, is althans officieel verbroken. En de verbrokkeling neemt steeds groo- tere afmetingen aan. Met een beroep op Groen van Prin sterer wordt in onze dagen, wat door dezen staatsman met zooveel moeite werd opgebouwd, afgebroken, onder instem mend applaus van de revolutionaire par tijen. Maar al is er dan voor de toekomst weinig oorzaak voor optimistische ver wachtingen, dit mag ons toch niet belet ten om dankbaar te gedenken den stoe- ren arbeid van den Christen staatsman die zijn hooge positie gaarne prijs gaf om te dienen land en volk en daarin zijn Heere en Koning wien hij zijn leven had gewyd. ONTVANGEN FLANELLEN BROEKEN BEIGE EN GRIJS De Intern. Arbeldsconlerentle. In de commissie voor de internatio nale regeling van den arbeidstijd der myn- werkerB zijn gisteren sensationeele ge beurtenissen voorgevallen. By het begin der vergadering heeft de Engelscbe minister der steenkolenmijnen, Shinwell, een verklaring afgelegd, waarby hij meedeelde, dat de Engelscbe regeering de stemmingen van gisteren nogmaals overwogen had en tot de gevolgtrekking was gekomen, dat de eenige mogelijkheid om het tot stand komen eener conventie nog te bereiken daarin gelegen was, dat het Duitsche voorstel van den arbeidsdag van 73/i uur met een nieuwe overweging der aangelegenheid over drie jaren, zou worden aangenomen. 4 De Engelsche regeering was daarom be reid, thans voor het Duitschhe voorstel te stemmen en gaf aan de mijnwerkers van Engeland de verzekering, dat een eventueel tot stand komen van de con ventie inzake den arbeidsdag van 73/4 uur in het geheel niet zou ongunstig maken de kansen der Britsche mijnwer kers om het volgend jaar den TVz-urigen dag weer te krijgen. Na de heropening der vergadering heeft de Engelsche werkgever Lee, namens de werkgeversgroep krachtig geprotesteerd tegen het voornemen van den voorzitter Brauns, om het Duitsche voorstel op nieuw in stemming te brengen, daarbij1 er tegen op kamend, dat over een reeds verworpen voorstel een nieuwe stemming zou warden gehouden. De voorzitter Brauns zette echter uiteen dat gisteren een geheel negatief resultaat omtrent den arbeidsduur verkregen was. Hij achtte het dus zijn plicht het Duit sche voorstel opnieuw ,in stemming te brengen. De commissie heeft met 21 tegen 19 stemmen zich bij Brauns aangesloten en besloten, opnieuw over het Duitsche voor stel te stemmen. Namens de heele werkgeversgroep heeft daarop Lee een verklaring afgelegd, dat na deze handeling de werkgevers niet langer aan de beraadslagingen der com missie wil deelnemen. De heele werkgeversgroep heeft daarna de vergaderzaal verlaten. Na het vertrek der werkgevers is de commissie rustig met de beraadslagingen voortgegaan en werd met 23 tegen 2 st. en 5 onthoudin gen het Duitsche voorstel aangenomen. Het Brltsch-Indië's verzet tegen Engeland. Omtrent den toestand in Indië berichten de Engelsche bladen, dat gisteren in zes verschillende steden bommen tot ont ploffing zijn gebracht. In alle gevallen gin gen de daders volgens dezelfde methode te werk. Zy lieten eerst een bom ont ploffen en als de politie dan ter plaatse kwam, wierpen zij opnieuw een bom. 72 personen zijn daarbij ernstig en 74 licht, gewond. De Gandhi-vrijwilligers deelen thans ook biljetten uit, waarin de politieagenten worden aangespoord, hun betrekking neer te leggen. Zes personen, die dergelijke biljetten uitdeelden, zijn in hechtenis genomen. De studenten en professoren, die als vrijwilligers de Gandhi-beweging steunen, hebben besloten, niet naar de universi teiten terug te keeren zoolang het fee- wenschte doel niet 'is bereikt. 14 dagen vacantia voor personeel van autoiabrieken. De Fordfabrieken te Detroit hebben aangekondigd, dat alle fabrieken op 12 Juli voor den tijd van ten minste 2 weken gesloten zullen worden. Deze maatregel is bestemd tot reor ganisatie van het bedrijf en beoogt ook allen arbeiders en het kantoorpersoneel gelijktijdig vacantie te geven. De overige automobielfabrieken te De troit moeten voornemens zijn het voor beeld van Ford te volgen en in den loop van den zomer de fabrieken eveneens voor korten tijd te sluiten. De in- en uitvoerverboden. Niet slechts in de Int. Arbeidsconfe- rentie, maar ook in den Volkenbond heerscht een crisis en wel in verband met de conventie-Colijn, tot afschaffing der in- en uitvoerverboden en beperkin gen. De inwerkingtreding dezer conven tie wachtte totnutoe op de ratificatie van Polen en Tsjecho-Slowakije, die hiervoor tot 20 Juni den tijd hadden. Tsjecho- Slowakije heeft tot 26 Juni uitstel ver zocht. De regeering van Polen heeft thans of ficieel aan den Volkenbond medegedeeld, dat het de conventie niet kan ratificeeren zoolang de vrije circulatie van Poolsche goederen niet is verzekerd en de afzet van Poolsche producten door de totstand koming van bilaterale handelsverdragen niet mogelijk is. De moeilijkheid, waar op de conventie-Colijn thans is vastgeloo- pen, houdt verband met de omstandig heid, dat in December te Parijs is be paald, dat de conventie op 1 Juli 1930 in werking zal treden. Zeventien staten hebben haar thans ge ratificeerd en elf dezer staten hebben hun ratificatie afhankelijk gesteld van de ra tificatie van Polen. Die elf staten houden nu 1 Juli a.s. op gebonden te zijn, ten zij zij' uitdrukkelijk verklaren hun toe treding te handhaven. De zes overige waaronder Nederland en Engeland, blij ven weliswaar aan de conventie gebonden, doch zij hebben het recht haar op 30 Juni 'op te zeggen. Deze opzegging treedt dan onmiddellijk in werking. De toestand is dus op het 0ogenblik critiek. Korte Berichten. Te Hamburg had een ernstig ongeval plaats in de badinrichting van den Rijn. Drie personen, van wie er twee gehuwd waren, geraakten in den vollen stroom, werden meegesleurd en verdronken. Te Mannheim zijn bij het zwemmen in den Rijn 3 schoolkinderen en 3 vol wassenen verdronken, terwijl in het na burige Frankental 3 opgeschoten jongens eveneens bij het zwemmen verdronken zijn. Te Gilly, in de nabijheid van Char leroi, heeft een geweldige aardverzakking plaats gehad, waardoor zeven arbeiders woningen verwoest werden, terwijl nog 10 andere door instorting worden be dreigd. Menschenlevens gingen niet ver loren, daar de huizen nog op het laat ste oogenblik konden worden ontruimd. De president der Duitsche Rijksbank heeft besloten tot een verdere verlaging der disconto met een half percent tot 4 pet. In het Noorden van Nieuw Zuid-Wa- les zijn tengevolge van de overstroomin gen, die het land teisteren, alle mijnen onder water geloopen. Duizenden mijn werkers zijn daardoor werkloos. De revolutionnaire beweging in Bo livia schijnt niet onderdrukt. De opstan delingen melden belangrijke successen. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Beheersverordening ge- me,entewerken. Ged. Staten handha ven, ook na een uitvoerige briefwisseling hun bezwaren 'tegen enkele artikelen der beheersverordening Gemeentewerken, zoo als die op 29 Januari door den raad is vastgesteld. B. en W. achten die be zwaren niet van zoodanig belang, dat het aanbeveling zou verdienen daarover een beslissing van de Kroon uit te lokken en stellen voor er ^an tegemoet te komen. Jaarweddereg el i ng burge meester, secretaris enz. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Sta ten, waarin de raad wordt gehoord om trent een nieuw ontworpen regeling der jaarwedden van burgemeesters, secretaris sen, ontvangers en wethouders der ge meenten in Zeeland, wijzen B. en W. er op, dat wat Middelburg betreft, dit alleen van beteekenis is voor den burgemeester en den secretaris. De burgemeester zou volgens de ontworpen regeling een sa laris 'hebben van f6000f7000, thans f5500f6000 en de secretaris f5500 f6500 thans f5200f6200, alles met 4 tweejaarlijksche verhooigingen van f250. B. en W. zijn van oordeel, dat er niet voldoende aanleiding is om het thans bestaande verschil van f300 tusschen de bezoldiging van den burgemeester en van den. secretaris te verhoogen tot f500. Daarom stellen zij voor met de ontworpen regeling van den burgemeester accoord te gaan 'en te verzoeken die voor den secretaris vast te stellen op f5700 f6700. Tegen een verruiming van het woord „diensttijd", hoewel die verruiming voor dé tegenwoordige titularissen van geenerlei invloed zal zijn, hebben B. en W. met het oog op de toekomst wel be zwaar. De tegenwoordige bepaling te de zer zake is reeds ruimer dan vooir ander gemeente-personeel en zij zien geenszins de noodzakelijkheid in om daaraan nog verdere uitbreiding te geven. Bij aanvaar ding van de door B. en W. gedachte regeling zal vanaf 1 Januari de uitgaaf met f 1000 verhoogd worden. De Comm. van Financiën vereenigt zich met het voorstel met uitzondering van de bepaling inzake een kindertoeslag, omdat ook geen der andere ambtenaren "kinder toeslag geniet. Aanvaarding schilder ij enle- gaat. B. en W. stellen voor te aanvaar den een legaat van mevrouw A. G. Gallé, op 13 Mei 1.1. te Leiden overleden en be vattende een aantal, in olieverf door Pie- ter Gaal geschilderde familieportretten. Begrooting der gemeente 1929. Ter vaststelling wordt aangeboden de 18e (eind-) wijziging der begrooting 1929, waarby blijkt, dat het electrici- teitsbedrijf f16.316.meer opbrengt dan geraamd is, het gasbedrijf 4304.81 meer en het waterleidingbedrijf f4917.66 min der. De beide eerste uitkomsten worden door de commissie van financiën ten zeerste toegejuicht. De commissie heeft wel bezwaar tegen de hooge kosten van doorspoeling der pompgebouwtjes der rioleering, en burg. en weth. geven toe dat f 1280.60 voor één jaar hoog is, maar hebben nog geen oplossing gevonden om het hoog blijvend waterverbruik te beperken. Zy blijven in die richting werkzaam.. Verdeeling kosten verlen ging dr aineerkanaal Duinwa ter 1 e i d i n g. De kosten der werken aan de Oranjezon, geraamd op f148.000 heb ben in 'werkelijkheid bedragen f 156.475.431/a- Van het rijk is ontvan gen f57593.13, zoodat het restant ad f98882.30 dient te worden gesplitst in kosten, zuiver komende ten laste van bet bedrijf, en gelden, aan dat bedryf uit te keereu uit den post „Werkverschaffing Binnenland. Vragen over de bestrijding van paond- en klauwzeer. Wijziging posttarieven met Ned.-Indië. Voorstellen voor de Gemeenteraden van Middelburg en Vlissingen. Buitenland. Do toestand in. Britsch-Indië. Incidenten ter vergadering van de Intern. Arbeidsoonf eren tie. aan werkloozen". Hierbij zyn burg. en en weth. er van uitgegaan, dat, wanneer de werken der kanaalverlenging niet in werkverschaffing, doch bij wijze van aan neming waren uitgevoerd f 99047 zou noodig zijn geweest en dat eene verlen ging met 1553 M. (tegenover de thans ge- schiedo met 1950 M.) beantwoord zou hebben aan de strikt economische ont wikkeling van het bedrijf. Op die wijze komen zij tot f78750.88 zuiver ten laste van het bedrijf en f 20131.42 ten laste van de werkverschaffing. Zij stellen voor in het eerste bedrag door eene defini tieve leening ten behoeve en ten laste van het bedrijf te voorzien, en het be drag van f20131.42 uit den post werk- fing te vinden. Verdeeling kosten bouwput. De kosten van den bouwput voor de nieuwe filterinstallatie der Duinwater leiding geraamd op f14.180 hebben be dragen f 14163.02. Van het rijk is ont vangen f4874.49, zoodat het restant ad f9288.53 ook dient te worden gesplitst. Bij gewone uitvoering zou het werk f8035.50 hebben gekost en stellen burg. en weth. voor dit bedrag als leening te verstrekken en f 1253.03 uit werkverschaf fing te verstrekken. Steun verleening personeel Meelfabriek. Door de directie der Naaml. Vennootschap Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij is verzocht ook na 1 Juli de steunregeling voor haar werklooze arbeiders voort te zetten en wel ten aanzien van hen, die vóór de laatste in bedrijf-stelling onder de regeling vielen. Ofschoon het antwoord op een zelfde vraag aan het Rijk nog niet be kend is, vinden burg. en weth. niettemin vrijheid voor te stellen gunstig op het verzoek te beschikken. Eventueele meden werking van het Rijk zal namelijk niet van invloed zijn op de geldelijke bijdrage voor 'de gemeente, doch alleen de totaal- uitkeeringen voor de betrokkenen doen stijgen. Voorloopig willen burg. en weth. weder voor 3 maanden medewerking toe zeggen en achten daarvoor ten hoogste f600 noodig. De commissie van finan ciën vereenigt zich hiermede. Credi et voor verbouwing Schoo 1 K. Ingrijpende verbetering van school K kan niet langer worden uitge steld. De werkzaamheden, die zijn ont worpen worden geraamd op f 12000. Daar bij wordt bedoeld het gymnastieklokaal, dat aan een goede verbetering f4500 met inbegrip van toestellen zou vorderen, op te beffen, omdat voor de gymnastiek gezien de korte afstanden tusschen de scholen, een lokaal aan iedere school niet noodig is. Overwogen zal worden eene zoodanige verbetering van het gym- nastiek-lokaal van school A, dat het aan moderne eischen voldoet, waarna er ook de leerlingen van school K les kunnen ontvangen. Gerekend is op uitvoering ia eigen beheer. Woning Kinderdijk P 100. B. en W. zijn van oordeel, dat door dhr A. Jeronimus geen schade is geleden als gevolg van het 'destijds aanbrengen van een bord met „onbewoonbaar verklaarde woning" aan 'het pand Kinderdijk P 100 en achten geen termen aanwezig voor in williging van zyn verzoek om vergoeding van schade. Wijziging van de salaris-ver ordening. Naar aanleiding van het voorstel-Jeronimus om de belooning van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1