No. 218 Donderdag 19 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Holterdamsths Lloijd Hendrikse Go's Sank N.V. Goes Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In deze maand verschijnende nummers gratis. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Agentschap Beestenmarkt 3. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. «155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. A b o a a s. p i ij s: Per 3 ma&uiiRU, lx«u«o sat S3,— Losse auiaiicti JS.Cs P r ij s der Advertenties; 11 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Landbouw-moeilijkheden. Do landbouwcrisis is thans het onder werp van den dag. Het verwondert dan ook niet, dat in de deze week gehouden vergadering van de afd. Zeeland van den Ghr. Boeren- en ïuindersbond, deze zaak telkens weer ter sprake kwam. Verblijdende uitingen vielen hierbij op t© merken. Om te beginnen werd van verschillende kanten gewaarschuwd om den druk niet over te brengen op de schouders van de maatschappelijk zwakkeren door de toch al niet hooge loonen te verlagen en te tornen aan wat in en door de sociale verzekering verkregen werd. De algemeens toestand kan zoen worden, dat de positie der arbeiders, die nu reeds getroffen worden door de meerdere kans op werkloosheid nog meer moet wor den verslechterd, maar op dit oogem- blik mag zeker in die richting die op lossing niet .worden 'gezocht. Het zou een verkeerde tactiek zijn1, die trouwens ook geen verbetering kan brengen. Van belang is ook, dat vrij1 algemeen werd afgewezen bet denkbeeld om een agrarische partij te vormen, een party die eenzijdig het boerenbelang zou heb ben te behartigen. Van dergelijke partijtjes, die uit den aard der zaak weinig invloed kunnen uit oefenen, is geen heil te verwachten. Wel is natuurlijk van belang, dait in de be staande partijen ook de landbouwbelangen tot uiting komen, zooals de A.R. partij dat deed, toen zij o.a. den beer Van den Heuvel naar de Tweede Kamer afvaar digde. Door zoo te bandelen komen ook de be langen van land- en tuinbouwers tot bun recht „veel meer dan wanneer enkele een lingen. 4ie gebukt gaan onder den vloek van de belangenzucbt en de eenzijdigheid, door bun optreden de normale function- meening van bet parlementaire stelsel schaden, .zonder dat zij zelf ooit iets van beteekenis kunnen bereiken. Dat op ingrijpen van de Overheid werd aangedrongen, behoeft niet te verwonde ren. Het betreft bier toch ook een alge meen landsbelang, dat, in sommige op zichten althans, b.v. handelspolitiek e.d. alleen door hulp van de Overheid, be hoorlijk kan worden gediend. Toch moge worden opgepast, dat onze boeren en tuinders niet vallen in de fout, die zij in anderen ?oo sterk hebben afgekeurd, n.l. dat zij teveel op de Overheid gaan leunen ,en van de Regee ring alles gaan verwachten. Als b.v. gevraagd wordt, dat de Re geering alle .aardappelen die op een be paald oogenblik voorbanden zijn, zal op knopen en dan zelf den verkoop ter band te nemen, dan wordt bet duidelijk, dat men de Overheid wil dringen op een plaats, waar „zij niet behoort te staan. De Overheid is .geen aardappelhande laarster, kan het ook niet zijin, moet bet ook niet worden. Maar wel heeft de Regeering hier een taak, en het is zeker te hopen, dat zij spoedig meer dan tot nu toe blijk geeft die taak te verstaan. De Overheid kan niet alles. Maar zij schiet te kort, wanneer land en tuinbouw als stiefkinderen worden behandeld en achteruitgesteld. Da Dultsolie Minister van Financiën afgetreden. De commissies van den rijksraad heb ben de ontwerpen van de regoering voor de dekkingsvoorstellen, en daarmede het voorgestelde „noodoffeT", benevens het Pruisische compromsvoorste', verworpen. De sociaal-democraten wezen op de noodzakelijkheid van aanmerk©ijke bezui niging, vooral op militaire uitgaven, maar ook or de begrooting van ministerie van buitenlandsche zaken, bijvoorbeeld op de hooge pensioenen enz. Het verwerpen van deze voorstellen door den rijksraad heeft het lot van deze ontwerpen ni den rijksdag tevens beslist Een door den rijksraad verworpen voor stel kan immers slechts met' twee derde der stemmen aangenomen worden, en deze meerderheid is in den rijksdag zoo goed als zeker uitgesloten. Het gevolg van deze verwerping is, dat de minister van financiën, dr Mol- denhauer, zijn ontslag heeft ingediend. Het kabinet heeft hem verzocht daarop terug te komen, maar hij heeft dit ge weigerd. Frankrljks Landsverdediging. Het kabinet-Tardieu heeft besloten nog 1 milliard francs aan te vragen voor de landsverdediging. Dit bedrag zal worden onttrokken aan het indertijd door Poincaré en Cheron ingestelde spaarfonds. Het bedrag is bestemd tot bespoediging van den vestingbouw en tot aanvulling van de voorraden in de arsenalen. Ontrouw verzekeringsdirecteur. In financieele kringen te Parijs is groot opzien gewekt door de arrestatie van den directeur en lid van den beheersraad van een groote verzekeringsmaatschappij „Poulet", die beschuldigd wordt van op lichting, subsidiair verduistering van een bedrag aan verzekeringsgelden van meer dan 20.000.000 francs. Gedupeerd zijn in hoofdzaak de tegen hagel en andere door de natuur aange richte schade verzekerde landbouwers, die al hun betaalde premie verloren zien gaan. Het Schade-vaarwater. Maandagavond heeft de hoofdingenieur Claes, directeur van de Schelde-diensten te Antwerpen, in de feestzaal der we reldtentoonstelling een voordracht gehou den over het onderwerp: „Is de Schel de leefbaar?" Zooals men weet, hebben de optimisti sche verklaringen van Tobie Claes inder tijd, toen men van Belgische zijde er blijk baar ,op stond, den toestand van 'tSchel- devaarwater zoo donker mogelijk af te schilderen, heel wat beroering verwekt. In zijn wetenschappelijke voordracht van Maandagavond verdedigde de heer Claes dezelfde thesis. De oude Scaldis is niet zoo ziek als sommigen willen doen gelooven. Integendeel, de Schelde is beter dan ooit. Dan behandeldede hoofdingenieur de verschillende plannen tot verbetering. De heer Claes is van oordeel, dat vele van deze overbodig zijn. De Schelde hand haaft zichzelf en er bestaat geen enkel gevaar voor uitzanding. Men moet er zoo weinig mogelijk aan raken. Zeker, de menschelijke hand kan mee helpen; de drempels verbreed en ver diept worden, maar voorzichtigheid is geboden. Zoolang de vloed de Schelde vrijelijk kan binnendringen, zal hij zijn machtig werk doen en België behoeft niet te vreezen voor de „leefbaarheid" van den stroom. De werkloosheid ln Engeland. In het Lagerhuis heeft MacDonald de leiders der oppositie formeel uitgenoodigd deel te nemen aan een drievoudige con ferentie, met het doel de denkbeelden inzake de bestrijding der werkloosheid samen te voegen en te trachten tot een overeenkomst te geraken, welke het mo gelijk maakt zonder tegenwerking en ver traging de wetgevende maatregelen te doen aannemen, noodig om de werkloos heid jLe verbeteren. Uit naam der Liberale Partij heeft Lloyd George de uitnoodiging en de voor waarden van MacDonald aangenomen. Reuter meent ie weten dat Baldwin na met zijn voornaamste collega's der Conservatieve 'Partij overleg te hebben gepleegd, de uitnoodiging van MacDonald van de hand heeft gewezen. Met 259 tegen 230 stemmen is verwor pen de motie der conservatieven om de begroeting van het ministerie van arbeid ie verminderen. Toen gistermiddag het Lagerhuis bijeen kwam, zagen de meeste leden na een heelen nacht door bijna 22 uur achter een ie hebben vergaderd, er vrij sla perig uit. Het is een merkwaardige nacht geweest met electriciteit in de atmosfeer, die zich ook in de zaal deed gevoelen. Verscheidene redevoeringen werden door donderslagen van buiten onderbroken. De gemoederen werden overeenkomstig ver hit. Oim half een vroeg Churchill om ver daging der zitting, waarop Snowden op ij'skouden toon antwoordde: Wij hebben thans negen uur voor de artikelsgewijze behandeling vergaderd en alleen tot arti kel 17 afgedaan. Do zitting zal voortdu ren lot wij artikel 27 hebben bereikt." Verscheidene leden lagen tegen drie uur op de banken te slapen. Het was in de vergaderzaal 's nachts zoo bedompt, dat een van de conservatie ven flauw viel. Een van de Labours ving hem op en behoedde hem voor een val. Een Arbeidersafgevaardigde, die om halfzeven 's morgens een koud stortbad nam, werd door een sein aan zijn stem plicht herinnerd. Hy trok een paar klee- dingstukken aan en ging barrevoets naar zyn plaats. Telkens werd het debat door onaange name opmerkingen onderbroken. Om half negen zeide Churchill: „Wij worden hier mfet kwaadwilligheid behandeld, de spre kers van regeeringszijde zitten te grijnzen of zij heer en meester zijn en niemand anders recht heeft van spreken. Snowden behandelt de oppositie met buitengewone en zelfs onbeschaamde onverschilligheid." Dit werd door Snowden betwist, die zei, dat hij zyn best deed om te verber gen wat hij van de oppositie dacht. Scherp debat op de Internationale arbeids- conferentie te Genève. In de oommissie voor de regeling van den arbeidstijd in de steenkolenmijnen ter Internationale Arbeidsconferentie is een vrii ernstige crisis uitgebroken. Deze commissie heeft eerst het voor stel der arbeidersgroep, dat een arbeids tijd van zeven uur per dag behelsde, met 27 tegen 13 stemmen verworpen. De Nederlandsch© regeerings- en werk geversgedelegeerden .stemden tegen. Daar na is met 27 tegen 18 stemmen en drie onthoudingen verworpen oen voorstel in zake den arbeidstijd van ,71/2 uur per dag .Hierbij stemden alleen de Engelsche en .de Nedorlandsche regoeringsgedele- geerden voor. De Engelsche arbeidersgedelegeerde Cook hield daarop een scherpe rede, waarin hij duidelijk deed uitkomen 'dat een arbeidstijd van 7Vi uur met de mo gelijkheid dat de zaak over drie jaar opnieuw bestudeerd wordt, zooals de Duitsche regeering voorstelt, voor de ar beiders onaannemelijk is. Cook kondigde aan, dat indien ,de regeeringen (die .van Engeland en Nederland uitgezonderd) niet willen meewerken en liever 'den strijd willen, de arbeiders hiervoor niet zullen terugdeinzen. Onder deze omstan digheden wenschte Cook liever in het geheel goen conventie en hij gaf er de voorkeur aan, den strijd op eigen terrein voort te zetten. Ook het voorstel van het Int. Arbeidsbureau, dat neerkomt op een arbeidstijd van 71/2 uur per dag met een overgangstijd van 73/4 uur ge durende drie jaar noemde Cook absurd Albert Thomas greep daarop in de dis cussie in en trachtte de gemoederen te kalmeeren. Hij betreurde de houding, die Cook had aangenomen en 3eed uitkomen dat indien er in het geheel geen conventie zou worden aangenomen, geen der groe pen hierbij gebaat is. Hevigs storm boven Londen. Een korte, doch hevige storm, die Dins dagavond boven Midden- en Noord-Lon- den heeft gewoed, richtte aanzienlijke 1 schade aan. Tengevolge van den velen Te Amsterdam is overleden prof. dr Bolk, hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit. regen, die niet voldoende kon wegstroo- men, moest het verkeer op den onder- grondschen spoorweg gedurende een uur gestaakt worden. In de West-Minster hall van het Par lementsgebouw stond het water 5 centi meters hoog, doch het werd spoedig weg- gehoosd. Het water drong eenige kamers in het gebouw binnen. De bliksem is op verschillende plaat sen ingeslagen. Korte Berichten. De regeering van de Ver. Staten heeft gisteren een verbod uitgevaardigd, om oorlogsmateriaal, dat voor Rusland bestemd is, in te schepen. De reden hier van is, dat de Vereenigde Staten absoluut geen diplomatieke relaties met Rusland onderhouden. Te Luik ontploften 180 flesschen met samengeperste lucht in een fabriek van vloeibare luebt. Vijf arbeiders be kwamen lichte verwondingen. In de ge- heele stad werd een groote schade aange richt. Talrijke vensterruiten zijn gespron gen. De bewoners vluchtten in paniek. Michaël, de kroonprins van Roeme nië, die op het oogenblik de derde klas van de volksschool bezoekt, wordt in den herfst negen jaar oud. Volgens de tradi tie zal hij op zijn negende jaar in 'het le ger worden opgenomen en tot korporaal worden benoemd. Met de militaire op voeding van Michaël is reeds een begin gemaakt. De reis van de Koningin en de Prinses. Blijkens een in Den Haag ontvangen telegram zijn de Koningin, Prinses Juli ana en haar reisgezelschap te Bergen aan gekomen. Achtdaagsche abonnementskaarten. De Nederlandsche Spoorwegen stellen van 1 Juli tot en met 15 .September dagelijks verkrijgbaar abonnementskaar ten, gedurende acht dagen geldig op de zelfde lijnen als de algemeene abonne mentskaarten. De stations zullen ze ver strekken zoo spoedig mogelijk na monde linge aanvrage, in elk geval binnen één uur. De prys er van is: eerste klasse f29, tweede klasse f 22.50 en derde klasse f 16 met een waarborgsom onderschei- denlik van f 2, f 2 en f 1. t Dr van Aalst geen lid der Eerste Kamer. Het H d b 1. beeft bij Dr van Aalst ge- informeerd welke redenen hem er toe 'heb ben geleid, het lidmaatschap van onzen Senaat niet te accepteeren, wijl iemand zóó staande te midden van het zakenle ven, een belangrijke rol in dat college zou kunnen vervullen. Deze heeft daarop o.a. geantwoord: De tegenwoordige toestanden op econo misch gebied hebben vele moeilijk op te lossen vraagstukken naar voren gebraoht- Binnenland. De Vrijheidsbond en de landbouwcrisis. De Standaard over het bietenwetje. Groote brand te Valkenswaard. Actie tegen het invoerrecht op suiker. De ex-keizer en familieleden aan een on geluk ontkomen. Buitenland. De werkloosheid in Engeland. De Duitsche Minister van Financiën afge treden. Crisis in de arbeidsconferentie te Genève, Storm en onweer te Londen, Van vele zijden, ook uit de kringen van den groothandel, van de cultures, van be langrijke ondernemingen, werd er bij mij op aangedrongen de benoeming te aan vaarden, maar het kan niet. Want voor ons, handelsmenschen, die toch vooruit dienen te zien, doet zich de toekomst zóó aanzien, dat zij al hunne energie daarop en daarop alléén, dienen te concentree- ren I Die moeilijkheden, merkten wij op, met de bescheidenheid, die den journalist past„gelden toch voor het geheele land en dr Van Aalst zou te dien aan zien in 's lands vergaderzaal hoogst nut tig werk in het algemeen belang kunnen doen!" Indien men mijne adviezen of mede werking noodig heeft, antwoordde de president van de N. H. M., „kan de re geering op my rekenen. Doch in de Eer ste Kamer kan ik niet aan de mij gekoes terde verwachtingen voldoen, de tijd zal mij ontbreken om de op mijn terrein lig gende aangelegenheden, waarmee de Sta- ten-Generaal te maken heeft, behoorlijk voor parlementair debat voor te berei den." „Tilt u dat lidmaatschap dei Eerste Kamer nu niet al te zwaar?" „Wel mogelijk I Ik vind hot zelf óók jammer, den zetel niet te kunnen aan vaarden. Maar de belangen der Ned. Han- del-Mij. en alles wat daarmede samen hangt, wil ik, óók in 's lands belangl niet achterstellen bij het overigens zeer eervolle lidmaatschap der Eerste Ka mer." 4 Actie tegen Invoerrecht op suiker. Naar „De Crt" verneemt, bestaan er onder de chocolade- en suikerwerkfabri kanten plannen om een actie te voeren tegen de voorgestelde heffing van een compenseerend invoerrecht op „consump tiesuiker". Zooals bekend, zullen de in voerrechten eventueel worden gesteld op f 2.40 per 100 K.G. Volgens de choco lade- en suikerwerkfabrikanten is de be doeling van het ontwerp om de bieten- verbouwers en suikerfabrikanten te steu nen. Invoering van den voorgestelden maatregel zal h.i. nu ten gevolge heb ben, dat de buitenlandsche concurrentie allengs zal worden teruggedrongen en de suikerprijs hier te lande verhoogd zal worden. Zooals bij dergelijke protectio- nistische plannen wel meer voorkomt, zoo zeggen de opposanten, heeft men waarschijnlijk do gevolgen niet overzien. Ten bate van de eene benadeelde indu strie zou een andere nog zwaarder wor den getroffen. De meeste chocolade- en suikerwerkfabrikanten hebben zich, zoo als gewoonlijk hier te lande, voor de herfstcampagne in suiker gedekt; de sui kerraffinaderijen hebben reeds eenige we ken geleden in de gedrukte contracten de bepaling opgenomen, dat de prijs ver hoogd zou kunnen worden met het be drag van een eventueel in te voeren invoerrecht. Dit beteekent natuurlijk een groot ver lies voor de chocolade en suikerwerk- fabrikanten en in het algemeen voor allen die consumptiesuiker betrekken. De sui- kerspoculanten hebben op de geruchten hierover reeds enorme voorraden suiker Opgeslagen»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1