Onderwijs. Gemengd Nieuws. meente, als een Burgemeester waarop wjj allen trotsch mogen zijn, te staan. Evenals bij de ontvangst aan de grens der gemeente dankte ook nu de burge meester voor de tot hem gesproken har telijke woorden. Men begaf zich nu, nadat de school kinderen een welkomstlied hadden gezon gen, naar het .gemeentehuis, waar de offioieelo installatie zou plaats vinden. Wethouder Francke opende de vergade ring en sprak, nadat kennis was genomen van de officieele stukken op de benoe ming en beëediging betrekking hebbende, den burgemeester als volgt toe: Met zeer gemengde gevoelens sta ik op deze plaats. Die taak die thans op mij rust is niet direct gemakkelijk. Maar gelukkig niet te moeilijk; wij kennen elkaar reeds lang. En daarom verheug ik me ook dit belangrijke werk te mogen verrichten Het is voor mij waarlijk een eer u hier als burgemeester te mogen begroeten. En vanaf deze plaats wensch ik u nogmaals van harte geluk met uwe benoeming; ook Mevrouw uw echtgenoote feliciteer ik met de hooge onderscheiding welke u is te beurt gevallen. Na zooveel malen elkaar als collega te hebben begroet, is thans het oogenblik daar, dat ik u als burger vader hier moet verwelkomen. Het geeft me blijdschap om jong frisch leven te mogen binnenhalen, teneinde met ons als raadsleden de gemeentebelangen te mogen dienen en behartigen. Ook uw voorganger waardeerde u zeer, wat nog bleek bij zijn afscheid. En ik weet uit den tijd, dat wij samenwerkten, dat de behar tiging van de belangen der gemeente in het algemeen en die der ingezetenen in het bijzonder, steeds uw doel was. Door de vele jaren dat ge hier in Zeeland en in deze gemeente zijt, is u Zeeuw geworden en bekend met hun ka raktereigenschappen en eigenaardigheden en weet u wat hun verlangens en be geerten zijn. En bovendien, eerst als raadslid, daarna als wethouder en nu reeds meer dan twee maanden als waar nemend Burgemeester, is u volkomen op de hoogte van alles wat hier omgaat en wat hier leeft. Ik weet wel, dat het als burgemeester niet gemakkelijk is om het iedereen naar den zin te maken, maar toch geloof ik, dat het mogelijk is uw taak te vervullen en aan de wenschen en begeerten der gemeentenaren te voldoen, met al wat in uw vermogen is. De vervulling van uw taak kan alleen goed zijn, wanneer ge het niet van men- schen alleen verwacht, want die stellen helaas maar al te vaak teleur, doch dat ge met het geloofsoog naar boven gericht en zoo alleen haar wilt aan vaarden. Ik houd me ervan overtuigd dat ge het ook zoo en niet anders doen zult. Ons aller bede zij, dat de God van alle leven u kracht, wijsheid en verstand schenke voor de juiste vervulling van uw taak. Dit is ook de bede van de Chr. Historische Raadsfractie, waarvan ik deel uitmaak en die zich mede verheugt over uwe benoeming tot burgemeester. Spr. hing den heer Van 'tHoff hierna den ambtsketen om en verklaarde hem als burgemeester van Sint Laurens ge ïnstalleerd. De burgemeester sprak hierna als volgt: Gereed staande het voorzitterschap Uwer vergadering en het ambt van Bur gemeester dezer Gemeente te aanvaar den, is het mij een behoefte dank te brengen aan de Koningin, wie het be haagd heeft mij tot dit ambt te benoe men; aan Z.Exc. Minister van Staat, den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, die mij als zoodanig heeft voorgedragen en in het bijzonder aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie voor het vertrouwen, dat hij mij heeft geschonken en voor zijn aanbeveling. Spr. dankt den wethouder hartelijk voor de vriendelijke waardeerende woorden tot hem en zijn echtgenoote ge richt. Het is mij een voorrecht tot dit hooge ambt te zijn benoemd. Gij allen kent mij; gij weet, dat St.-Laurens mij na aan het hart ligt en dat het mijn op recht verlangen en voornemen is hare belangen en derhalve die van de inge zetenen zooveel in mijn vermogen is voor te staan en te bevorderen. Reeds vele ja ren heb ik als Raadslid en als Wethou der deelgenomen aan het bestuur dezer Gemeente. Thans gaat een nieuw tijd perk van mijn leven in, en waar mijn positie mij zoo nauw aan onze Gemeen te bindt, is het te begrijpen, dat men eenigszins verwacht, dat ook voor de Gemeente een nieuw tijdperk is inge treden. Met Gods hulp en met Uw aller mede werking hoop ik het bestuur van de Ge meente St.-Laurens, zonder aanzien des persoons te voeren. Ik ontveins mij niet, dat de moeilijkheden, welke zich in den land- en tuinbouw voordoen, zich ook in onze Gemeente zullen doen gevoelen, maar daarom te meer zal het noodig zijn eensgezind samen te werken om te trachten deze het hoofd te bieden. Ik zeg eensgezind en wil daarop vooral den nadruk leggen, want al hebben wij hier een gemengde bevolking, laten we nim mer vergeten dat de belangen, hoe ver schillend ook, toch gemeenschappelijke zijn. Mijnerzijds hoop ik, met behoud van eigen levensbeschouwing, iedere eerlijke overtuiging te eerbiedigen, terwijl ik dan voor de mijne ook respect meen te mo gen verwachten. Ik doe een beroep op Uw aller mede werking; wethouders, raadsleden, secre taris en gemeente-ambtenaren. Ik hoop, d&t de onderlinge verhouding zal zijn een van wederzij dsch vertrouwen en waardeeren. Met de bede, dat Gods onmisbaren regen bij voortduring op Uwen en mijn arbeid moge rusten, aanvaard ik het ambt van Burgemeester van St.-Lau- rens. Volgende spreker was de heer P. Boon, lid van den Raad. Ook voor mij, aldus spr., treedt een vurig gekoesterde wensch in vervulling. In de bijna elf jaren, dat ik het genoe gen had met U als raadslid de belan gen onzer goede gemeente te mogen behartigen, heb ik U Ieeren kennnen als iemand met vooruitzienden blik, wiens doel en streven het was, met de rijke gaven U van God geschonken, mede te arbeiden aan den groei en den bloei van ons geliefd St.-Laurens. Inzonderheid hebt U dit getoond in de jaren, dat U wethouder waart. Thans mogen wij U begroeten als Burgemeester. Heel de bur gerij toont U op dezen dag haar ingeno menheid met Uwe benoeming op ondub belzinnige wijze. Zooals begrijpelijk is verblijden de heer Simonse en ik zich als leden van de A.-R. Raadsfractie, waarvan U enkele jaren voorzitter waart met het feit, dat U thans tot het burgemeestersambt zijt geroepen. Wij hopen, dat U onze hoog gespannen verwachtingen niet zult be schamen. Om tweeërlei redenen hebben we grond voor die hoop. Ten eerste om dat U begint met een offer te brengen door een aangename, goed gesalariëerde betrekking prijs te geven om U geheel te kunnen wijden aan de belangen onzer Gemeente. U hebt dit gedaan in de jaren, die achter liggen, vaak met opoffering van eigen vrijen tijd. Nu wilt ge U geheel met al Uw beschikbaren tijd geven; dat verblijdt ons en belooft veel. Maar, en dit is de tweede reden voor onze goede hoop: U erkent God de Heere als de bron van alle Overheidsgezag. Gij gelooft 'ook, dat God de Almachtige, de bron Is van wijsheid en kracht. Zij Uw vertrou wen, bij het gevoel van eigen gebrek en zwakheid op deze Levensbron. Hierna voerde de Gemeentesecretaris, de heer P. Vader Hzn, het woord. Spr. verzekerde uit naam van alle ge meente-ambtenaren, dat niets hun aange namer zal zijn dan met den burgemees ter de belangen der gemeente te helpen behartigen. Die zijn en worden steeds meer omvangrijk. En waar wij beiden, aldus spr., samen Zullen moeten arbeiden vertrouw ik ten volle op Uw welwillendheid en hulp, U van mijne zijde de verzekering gevende, dat ik steeds bereid ben mij geheel te geven aan de werkzaamheden, die van 'ons gevergd worden. Ik spreek de hoop uit, dat het kleine tijdperk, dat mij hier nog als Secretaris 'moge gegeven zijn een recht aangename 'en prettige samenwerking mag opleve ren en in het belang onzer gemeente mag zijn. De Almachtige God geve U en mij kracht en wijsheid, hulp en bijstand om de taak, die ons op de schouders is ge legd en ook reeds rust, naar behooren te kunnen vervullen. Ook U, waarde dominee van 'tHoff, als Vader van den Burgemeester en ook alle hndere familieleden, hier tegenwoordig, wil ik van deze plaats hartelijk geluk- wenschen met de hooge onderscheiding Uw zoon, broeder en zwager ten deel ge vallen. Dominee, waar ge nu meer dan dertig jaren geleden U met Uw familie in deze gemeente kwaamt vestigen als bredikant, had ge niet het minste ver bloeden, evenmin als wij, dat Uw jongste zoon nog eenmaal aan het hoofd dezer burgerlijke gemeente zou komen te staan. En nu moogt ge dit feit meemaken en beleven. In de jaren, dat ge hier hebt gewoond en gewerkt, is droefheid en rouw ruim schoots Uw deel geweest. Maar Gode zij dank, dat ook vele ze geningen U zijn toegedacht en geschon ken; ge zult met me eens zijn, dat in de dagen, die achter ons liggen en zeer zeker ook op dezen dag de juichtoon uit Uw hart is opgeklommen omdat de Heere God het alles zoo wonderlijk wel heêft gemaakt. Welnu dan, wij hopen en bidden, dat het U gegeven moge zijn met de Uwen en ons allen tezamen, dat U nog menig jaar geschonken moge worden en dik wijls zult denken aan dezen voor U en ons zoo heugelijken en vreugdevollen dag. Bij het verlaten van het Raadhuis zon gen de kinderen van de Zondagsschool den Burgemeester een toepasselijk lied toe, waarvoor hij hartelijk dankte. Daarna begaf de burgemeester zich met zijn familie naar de pastorie waar het Meisjeskoor hem een zanghulde bracht. In de pastorie werd vervolgens recep tie gehouden. Van half drie tot 5 uur hadden op een weide volksspelen plaats. Voor vanavond stonden nog op het pro gram: uitvoering mondharmonicaclub 'uit Middelburg en een vuurwerk. Wij komen morgen op een en ander nog nader terug. N.- en St.-Joosland. Gistermiddag on geveer SVi uur werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door klokgelui, en een verstikkenden rook die over een ge deelte der huizen hing. Het bleek dat de landbouwschuur van S. J. gelegen in de kom der gemeente in lichte laaie stond, welke ook totaal is afgebrand. De zich daarin bevindende landbouw werktuigen als maaimachine,, kortmolen, ploegen enz. zijn mede verbrand. Al spoe dig waren ook de aan weerszijden van de schunr staafde woonhuiien aan Ebran den. Eén daarvan is behouden gebleven, doch van het andere is het dak bijna geheel verbrand, Veel waterschade i3 or gekomen ook nog in een, aaii oen der voornoemde woningen grenzend pand. Te genover de schuur is een houten geteerde schutting die ook al vlam vatte doch met emmers water kon worden, gebluscht. De aan de overzijde van de straat staande woningen hebben ook veel te Ijjden ge had van de hitte. Deuren, en ramen zijn erg gebladderd en van een woning zijn meest al de ruiten gesprongen; op de daken waren door overvliegende vonken sommige planken reeds aan 't smeulen. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. Ook zijn geen dieren Ver- jbrand daar het vee en de paarden, als mede een hengst, buiten in de wei liepen of aan 't werk waren. Verzekering dekt de schade. Met eigen bluschmateriaal is de brand gebluscht. In den beginne heeft men nog getracht hulp van Middelburg te krijgen, doch later bleek het niet meer noodig te zijn. Tot 's avonds laat bleef het smeu len qp het terrein, aangezien daar nog heel wat stroo enz. ligt. Hedennacht werd de brandweer nog gedeeltelijk op zijn post gehouden, om zoonoodig te kunnen blusschen. De op het kerkplein aanwezige brand spuit heeft goede diensten bewezen; er kon niet voortdurend gepompt worden, doch een poosje later was er weer voor raad. Men heeft ook nog water gepompt uit een waterleiding in de buurt. Het meubilair dat uit de woningen was gehaald kon er né. den brand weer in gebracht worden; de bewoners, van het gedeeltelijk verbrande perceel, kunnen naar een leegstaande woning verhuizen. Het was den gebeelen avond erg druk van menschen uit omliggende gemeenten die per fiets, motor, of auto een kijkje kwamen nemen. Schoolexamens of niet? Door den paedagogischen medewerker van „Hot Vaderland" is onlangs de staf gebroken over de eindexamens aan de Kweekscholen. Beweerd werd dat er vele leerlingen worden „doorgesleept" en dat de geslaag de jongelui nu al eenige jaren „op onze kinderen worden losgelaten". Dat ze niet zuiver spellen en stellen, dat het gering percent geslaagden bij de hoofdacte bewijst, dat de vooropleiding niet in den haak was en ten slotte krij gen ook nog de gecommitteerden voor den broek. Naar aanleiding daarvan schrijft een medewerker van het „Nederl. Weekblad": Over het „doorsleepen" der leerlingen kan ik niet zoo snel met mijn oordeel gereed zijn, als de paedagoog van „Het Vaderland". Ik zou gecommitteerde ge weest moeten zyn bij vele eindexamens om pp ervaring gegrond deze uitspraak te kunnen doen. Indien de paedagoog voornoemd dit als gecommitteerde heeft laten gebeuren, is hij niet op zijn post geweest en als hij qua leeraar zich aan die doorsleeping heeft schuldig gemaakt, had hij uit zelfrespect maar liever moeten zwijgen. Zouden er 'bij het vroegere stelsel van leden en desnkundigen bq de staatsexa mens wel eens doorgesleept zijn? Verder wordt het geringe percent der geslaagden bij de hoofdacte-examens door hem tegen de vooropleiding aangevoerd. Was het percent der geslaagden vroe ger hooger? 'kHeb eenige ervaring van de hoofd akte-examens en ik kan U, mijnheer den paedagogischen medewerker van Het Va derland verzekeren, dat het onze beste dagen zijn als we de nieuwe lichting van Kweekschool-leerlingen te examinee- ren hebben. Je voelt dan dadelijk, dat er bij hen wat fonds aanwezig is, en zij zijn ge woonlijk de beste stellers en spellers. Het staatsexamen is heelemaal geen waarborg voor goed spellen en stellen. Daarvoor hebben de opleiders te zorgen en dat doen ze ook, als ze niet te geleerd zijn of te hoog om zich met dergelijke piete peuterigheden in te laten, gelijk van en kele huidige opleiders helaas! wel eens kan worden gezegd. Dit heeft echter niets met de examens te maken. Toen het schoolexamen er nog niet was, stond ik er sceptisch tegenover. Nu het er is, zou i k het niet gaarne missen. Ik zie nu de gebreken, zooals ik die ook heb gezien en ervaren bij de staats examens. Maar ik zie tevens den zegen, die er in ligt en waarvoor genoemde paedago- gische medewerker blijkbaar geen oog heeft. Die zegen is minder gelegen in het examen dan in de vrije opleiding. Bin nen de perken der wet heeft men nu de vrijheid, een persoonlijk stempel op zijn school te drukken. Geen africhten meer op traditioneele foefjes en loopjes van examinatoren. Vrij en frank kan de leiding der school zich bewegen, methodisch en principieel. Die vrijheid is het, welke de liefde voor het werk aanwakkert. Het echte pleizier en het warme en thousiasme komt pas, als men niet onder den druk van dwingende examens, maar in de ware v'fljheid der wettelijke gebon denheid, zijn eigen gangen kan gaan. Ik kan verzekeren, dat door de verwij ding en vermooiïng van het programma, maar vooral door de vrijheid der oplei ding vóór ons eigen examen de leerlingen heel wat breeder en ïrisscher opleiding genieten. Ik acht het een zegen voor onze aanstaande ondom^zers, dat tg het scbooi-eindexamen hebben to passeeren. Gemak of voordeel zit er voor den opleider niet in; integendeel het is niets dan moeite en mate dooie schade, maar dat hebben we er gaarne voor over. Ik benijd do jongelui, die met zooveel meer liefhebberij door hunne leeraars in zooveel mtfoier stof zijn ingeleid, en ik behoef ook niet meer jaloersch te znn op anderen, als ik de jongelui, die ao moeilijkste en mooiste periode van hun leven onder onzen invloed hebben door gemaakt, zelf het diploma als de kroon op hun harde werken, mag uitreiken. Doodelijk motorongeval bij Lochem. Op den Rijksstraatweg van Lochem naar Goor heeft, naar „De Crt." meldt, een ernstig motorongeluk plaats gehad, waarbij weder een mensdhenlevan is te betreuren. Ongeveer te kwart voor twee werd in den vorigen nacht door de politie te Lochem een op den berm van genoemden rijksweg liggenden man aangetroffen ker mende van de pijn, terwijl een tweede persoon, bloedende uit een wonde aan het hoofd, in zijn onmiddellijke nabijheid stond. Deze laatste deelde mede, dat zij per motorrijwiel van Nijverdal waren gekomen met bestemming Lochem. Het motor rij tuig werd bestuurd door zijn zwager, den heer De J., terwijl hij op de duo gezeten was. Nabij de kom van Lochem zagen zij aan den rechterkant van den weg een wagen staan, waarvan de achterzijde door een brandende lantaarn verlicht werd. Op een voor hem onverklaarbare wijze reed zijn zwager in volle vaart tegen den wagen op, waardoor deze onder den wa gen terecht "kwam, terwijl hij van den motor geslingerd werd en een bloedende hoofdwonde bekwam. Zij waren evenwel nog in staat een eindweegs in do richting van Lochem te loepen, waarna zijn zwager, de bestuur der van het motorrijwiel, in elkaar zakte en over hevige pijnen in den buik ging klagen. Een inmiddels ontboden geneesheer uit Lochem was spoedig tor plaatse en bracht beiden met zijn auto over (naar het zieken huis aldaar. De "toestand van den heer De J. liet zich zeer ernstig aanzien. Te ongeveer 4 uur m den morgen overleed hij. De duorijder, de heer D., wonende te Nijverdal, kon, na verbonden te zijn, het ziekenhuis weder verlaten. Het slachtoffer woonde eveneens te Nij verdal en is 33 jaar oud. Het motor-ongeluk te Voor schoten. Men meldt nader, dat de na men der slachtoffers bij het motoronge luk te Voorschoten zijn W. H. Swart, winkelbediende in een modemagazijn te Leiden en mej. W. Braaksma, verpleeg ster i n het sanatorium Rhijngeest te Oegstgeest Brand te Breda. Gisteravond ontstond brand in een pakhuis van eie ren, enz. van de firma van de Naai te Breda, Singelsfcraat, gelegen in do onmid dellijke nabijheid van het militaire hos pitaal, het laboratorium der Kon. Militaire Academie, het Ethnograiisch Museum, den Katholieken Kring en het café „De Graan- beurs". Dank zij het onmiddellijk ter plaatse zijn van een vijftigtal cadetten, on der leiding van den gouverneur dor Kon. Mil. Academie, konden de brandbare stof fen en praeparaten van het laboratorium dat het meest door den brand "bedreigd werd. in veiligheid worden gebracht. De brandweer rukte met veel materiaal uit, en het gelukte haar na een half uur den brand geheel meester te worden. Het pakhuis brandde geheel uit. Het la boratorium, de Ka" olicVte Kv.ng Giaar.beurc kregen aanzienlijke water schade. Kind door oen beer godood. Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van den caféhouder Buisman te Franekor, dat te dicht bij oen grooten, bij huis vaat- gebonden beer kwam, door dat dier go- grepen en zoo ernstig gewond, dat het spoedig is overleden. De eigonaar van den beer had, na met het boost op straat kunstjes te hebben vertoond, in do zaak van den jhoer 13. gelogeerd. Hagelslag. Ook in Noord-Holland blijkt de vorige week belangrijke schade door hagelslag te zijn aangericht. Naar men ons meldt, zijn do tuinbouwproduc ten in den polder Koetenburg, onder do gemeente Harenkarspel, door hagelslag zoo goed als geheel verwoest Ook in den Woudpolder is groote schade aan gericht en ook verder naar het Noorden hebben land- en tuinbouwproducten veel schade geleden. In een te Dirkshorn ge houden vergadering is besloten, een steun actie in hot leven te roepen, en zich allereerst te wenden tot hot provinciaal centraal comité tot hulpverleening bij rampen van algemeenen aard. Elf bekeuringen in twee dagen. Je Prineenhage werd oen chauf feur, de 19-jarige v. d. L., die zeer merk baar onder den invloed van sterkon drank verkeerde, door een veldwachter aange roepen om halt te houden. Hij reed door, of er niets gebeurd was, maar werd door de politie achterhaald en tot stilstaan gebracht. Hij kreeg toen een proces-verbaal we gens: le. niet .voldoen aan een vordering tot stilstaan; 2e. het niet werken der rem men; 3e het niet bezitten van een rijbe wijs; 4e. id. van een nummerbowijs; 5e id. wegenbelastingkaart; 6e. het niet be hoorlijk aanwezig zijn van lótter en num mer qp de auto; 7e dronkenschap. Daags daarna kwam hij per motorrijwiel om zjjn Fordjo bij de politie terug te vragen. Bij de zeven bekeuringen van. den vorigen avond kreeg hij or toen nog vier bij: ook voor dit motorrijwiel luid hij: le geen rijbewijs; 2o geen nummer- bewijs; 3e geen wogenbolaslingkaart en ten 4o werkten de remmen er niet van. Bankdirecteur door inbre kers in een kluis gesloten. Een opzienbarende inbraak in een safe inrich ting heeft Zondag in de handelsbank te Lodz plaats gehad. Toen een dor direc- recteuren des avonds het bureau betrad, bemerkte hij, dat het slot van do deur, welke de kluis afsluit, beschadigd was. De deur kon niet geopend worden. De kluis was door roovers geplunderd. Een directeur en twee bedienden van de bank, die de inbrekers betrapt had den, waren door de roovers overweldigd en naar de kluis gesleept en daarin ge sloten. Vaklieden zijn telegrafisch naar Lodz ontboden om de kluis zoo spoedig moge lijk te openen. Van de inbrekers heeft men nog geen spoor kunnen ontdekken. Men neemt aan, dat hun een vrij groot bedrag in handen is gevallen. Blijkens een nader telegram zijn de ge vangenen reeds uit de kluis bevrijd. Do dieven, vijf mannen en een vrouw, zijn er met een buit van 300.000 zloty van door gegaan. De safes lieten zij, bij gebrek 1 aan tijd, onaangeroerd. De brutale diefstal heeft te Lodz groote opwinding veroorzaakt en talrijke cliën ten der bank spoedden zich, onmiddellijk na het bekend worden van de inbraak, naar de bank, om te onderzoeken, of hun safes nog intact waren. llit het nader onderzoek is nog geble ken, dat de inbrekers in de bank waren binnen gelaten door een lid van hot per soneel. Deze is intusschen door de po litie gearresteerd. Tijdens het geweldig onweer boven,. Zevenbergen, zijn vele kweekerijen door zwaren hagelslag zwaar geteisterd. Hoe de bloemkool er na den hagelslag uitzag.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6