DE ZEEUW Van een arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD KW Gemeenteraad van Goes Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie. YAH DINSDAG 17 JUNI 1930. No. 216. DE LANDBOUWCRISIS. Een compenseerend invoerrecht op consumptie-suiker. Ingediend is een wetsontwerp tot hef fing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker. De in Mei j.l. ingestelde commissie, welke tot opdracht heeft gekregen de re geering van advies te dienen omtrent de vraag, of en zoo ja, welke maatregelen met het oog op den oogenblikkelijken toestand van land- en tuinbouw waren te treffen, "heeft in de allereerste plaats haar aandacht gewijd aan het suiker- vraagstuk. Zij is van oordeel, dat een einde be hoort te worden gemaakt aan de achter stelling, welke de Nederlandsche suiker tot dusver hier te lande ondervindt in vergelijking met bijna alle andere aan accjjns onderworpen goederen. De regeering meent met de commissie, dat een normale uitbouw van de bestaan de fiscale heffing wel wordt verkregen, indien wat wordt voorgesteld het invoerrecht wordt gesteld op 5 goudfran- ken per 100 kg witte suiker, overeen komende met ongeveer f 2.40' per 100 kg. De regeering neemt hierbij aan, dat de commissie heeft bedoeld het recht uitsluitend te heffen van de consumptie suiker en niet van de ruwe suiker. Door ook deze laatste met een invoerrecht te treffen, zou men niet alleen den aanvoer van ruwe rietsuiker uit Oost en West bemoeilijken, maar bovendien het raffina- deursbedrijf in zijn vrijheid belemmeren. Een bepaling is in het wetsontwerp opgenomen om te voorkomen, dat voor de inwerkingtreding van de wet groote hoeveelheden buitenlandsche suiker in en- trepöt zullen worden opgeslagen. Er zijn hier te lande verschillende fabri kanten die suiker bezigen als grondstof voor de bereiding van voor export be stemde suikerhoudende goederen (gecon denseerde melk, chocoladebiscuits, jams, enz.). Ten einde op de wereldmarkt te kunnen concurreeren, moeten deze fabri kanten de als grondstof voor hun export benoodigde suiker evenals tot heden het geval is, kunnen betrekken tegen betaling van den wereldmarktprijs. (Slot). De voorzitter doet nog enkele mede- deelingen over onderwerpen, die in de vorige vergadering zijn genoemd. Spr. kan meedeelen, dat bestrating van de Os- senhoofdstraat zou kosten f4060.het trottoir in de V. d. Spiegelstraat aan de zijde van de woonhuizen f 1450.en aan de zijde van den keuringsdienst f950.het trottoir van den Dam (tegen over de huizen) f 200.of f 350.—. Dhr. Poelgeest zou met deze dingen willen wachten tot de begrooting. Dhr. C r u c q zegt, dat de bestrating in de Ossenboofdstraat treurig is. Verder zegt de voorzitter,, dat de Raad in Dec. 1928 besloten heeft tot instel ling van een salaris-commissie. De voorzitter vraagt: wat wil de Raad? Spr. heeft gehoord, dat sommige leden die commissie weer willen opdoeken. Is dit zoo, dan moet dit bij besluit van den Raad geschieden. Dhr. F ckhardt heeft indertijd tegen gestemd en is er toch in benoemd. Spr. Iziet er niets van komen en wil ze op doeken. Dhr. v. Vloten zegt, dat de commis sie nog geen jaar aan het werk is. B. en W. hebben een half jaar noodig ge had om de leden te benoemen. Het komt Spr. vreemd voor, haar nu aan den kant te doen. Dhr. Potter stelt opheffing voor. Hel zou wel eens kunnen, dat de gemeente bij wegnemen van oneffenheden meer dan tot nu toe zou moeten betalen. Dhr. Simons: we hebben a gezegd en moeten nu ook b zeggen. Spr, is niet voor opheffing. Dhr. V e r m a i r e stelt geen prjjs op behoud van een commissie, die in zoo veel maanden maar een enkele maal vergadert. Dhr. van Vloten protesteert daar tegen. De commissie stond voor moei lijk werk. Spr. heeft ook veel ander werk te doen en dringt dus op clementie aan. Dhr. V e r m a i r edat is geen mo tief. De voorzitter: ik kan dus conclu- deeren, dat de particuliere werkkring van den voorzitter der salaris-commissie niet toelaat, dat hij zijn Raadslidmaatschap ten volle waarnam. Dhr. v. Poelgeest acht een salaris commissie die de geheele salarieëring onder 'toog ziet niet noodig. Doeken we ze op, dan nemen we de moeilijkhe den niet weg. Het voorstel om de commissie te ont binden wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. (Voor dhrn. Buijs, Crucq, Ver- maire, Potter en Eckhardt). Dhr. Simons geeft de leden, die geen voldoende werk kunnen presteeren, in overweging, te bedanken. Dhr. v. Vloten: ik heb als voor zitter op mij genomen een enquête in in te stellen naar de loonen in particu lieren dienst en daarmee die van het gemeente-personeel te vergelijken. Maar dat is een groot werk en door andere drukke werkzaamheden ben ik daar niet zoo mee opgeschoten, als ik zelf wel wilde. i Dhr. Crucq verklaart zich tegen het vergelijken met particuliere loonen. Dhr. B u ij ser is toch indertijd aange nomen om geen verlaging in te voeren? Prof. Visser te Wageningen heeft enkele nieuwe inventies op landbouw-machine- gebied gedemonstreerd. Hierboven do z g. „greppelmachine", vele landbouwautori- teiten waren van deze proefnemingen ge tuige. FEU I LLETON. door H. Kingmans. 14.) o- In de eenzaamheid, gezeten aan den voet van het duin, lachte Hertha luidop een zilveren lach: zij prakizeerde al over een auto en zij was nog niet eens beslo ten. het aanbod te aanvaarden 1 Was het feitelijk niet een dwaasheid, naar Zeeduin te gaan? Hertha's gedachten gingen in eenen een andere richting uit. Waarom zou zij hier niet komen? Er was zooveel vóór en tegen te zeggen. Wanneer zij volgende week een langdurige, noodzakelijke rust periode nemen ging en zij wis t, dat zij daarna een taak had, om op zich te nomen., dan ging de ^genezing allicht veel sneller. Als ervaren verpleegster kon zij er van vertellen, dat dat in tal van gevallen zoo was. En bovendien- had zij hier niet een mooie taak? De "goede instelling van het „Groene Kruis" zoo populair maken, was dat niet een mooi werk? Was het ook niet aanlokkelijk, in intiemere aanraking te komen met deze menschen, die dat had zij reeds ge merkt, goedhartig waren, maar die veels zins misten dat, wat de ziel alleen volle bevrediging schenken kan? Als zij daaraan dacht, huiverde zij even. Zeker, als zij hier zou zijn, lag het op haar weg, om den menschen te wijzen op iets anders dan het platvloersche leven van al den dag. Dan had zij met haar zwakke krachten in dienst van haar Jezus te staan. Maar dat was, waarvoor zij' te rugdeinsde. Had zij (zelf piiet ,aajmvallen van neerslachtigheid? Had het haar pas niet een geweldigen strijd gekost, te berusten in 'sHeeren doen met haar? Was zij1 niet in opstand geweest, en hadden hart en lippen in stomme vertwijfeling niet ge vraagd, waaróm haar dat werd aangedaan, alsof God rekenschap van Zijn daden gaf? Zou zij dan aan deze menschen waarvan de overgroote meerderheid zich niet om God en Zijn Woord bekommerde, een brengster van goede boodschap kun nen zjjn? En kon zij,afgedacht van alles, dat moederziel alleen gaan doen? Hoe méér Hertha over alles nadacht, hoe moeilijker het werd, een besluit te nemen. Zij ging meenen, dat zij zeer on verstandig had gedaan, met naar Zeeduin te komen. Het bracht haar immers niets verder? Er zouden alleen onbillijkheden wegge nomen worden. Dhr. Simons: hoe komt dhr. Bugs daarbij De voorzitter acht het beter de debatten te sluiten. Anders worden er misschien dingen gezegd, waarvan het achteraf beter is, dat ze niet gezegd waren. De rondvraag leverde niets op. Hier na besloten zitting. De volgende voorstellen voor de a.s. zitting zijn thans verschenen: Veerdienst ZijpeAnna Jacobapolder. Naar aanleiding van aanhalingen uit de desbetreffende correspondentie met den minister van Waterstaat en de directie der R.T.M., meenen Ged. Staten, dat er thans van regeeringswege binnen afzien- baren tijd afdoende regelingen ten aan zien van bedoelden veerdienst zullen wor den getroffen. Ten einde evenwel te vóórkomen, dat de R. T. M. bij de on zekerheid van het subsidie den uitgebrei- den dienst op het veer Zijpe—Anna Jaco bapolder né 1 Juli 1930 niet verder zou voortzetten, achten zij het gewenscht, dat bedoelde proeftijd, onder de thans gelden- j de voorwaarden alsnog wordt verlengd en wel tot. 1 Januari en stellen zij voor tot dien datum, f 3 subsidio per enkele vaart te verleenen, voor drie vaarten in beide richtingen. Subsidie restauratie kerk en to ren te Tholen. In verband met het aangehouden ver zoek van de Kerkvoogdij' der 'NederL Herv. gemeente te Tholen om subsidie uit de Prov. Kas in de kosten van restauratie van haar kerkgebouw, deelen Ged. Staten mede, dat zij met de Rijkscommissie voor de monumentenzorg van meening zijn, dat de restauratie daarvan het gevraagde financieele offer waard is. Evenwel zal het aandeel van de provin cie naar de in 1925 vastgestelde rege len niet meer kunnen bedragen dan f 24 300, n.l. 10 pet. van de eerste f 30.000 en 6 pet. van de overige f428.000. Zoo als ten vorigen jare reeds werd gemeld, hebben B. en W. van Tholen een ver zoek ingediend voor subsidie van restau ratie van den toren, waarvan de kosten zijn geraamd op f 90.000. Die Prov. Zeeuw- -sche Schoonheids- en Aróhaeologische Commissie noemt dezen toren een belang rijk object van 15e eeuwscbe bouwkunst en adviseert tot bet verleenen van een bijdrage. Ged. Staten stellen daarom voor om voor den toren f6000 te verleenen. Motorveerboot Hansweert Walzoorden. Ged. Staten zijn tot de overtuiging ge komen, dat bet noodig en wenschelijk is dat voor de lijn HansweertWalzoor den een nieuw schip wordt gebouwd, waarbij dan 'de vraag of ook nog een nieuwe boot voor de verbinding Kortgene Wolphaartsdijksche veer noodig is bui ten beschouwing kan blijven. Nadat zij tot deze aanvankelijke beslis sing waren gekomen, rees de vraag, aan welk type schip in dit geval de voorkeur moet worden gegeven. Van invloed hierbij was de wetenschap, dat de weg van Walzoorden naar de Belgische grens, die op het Rijkswegenplan voorkomt, vermoe delijk reeds met ingang van 1 Jan. 1931 door het Rijk zal worden overgenomen, terwijl ook aan de andere zijde van de Schelde belangrijke veranderingen zouden to wachten zijn. Z.onder hierop thans nader in te gaan, meenen zij' toch te mogen wijzen op de, weliswaar niet van officieele zijde bevestigde, doch evenmin tegengesproken berichten dat bet spoor wegstation Vlake in meer Oostelijke rich ting zal worden verplaatst, terwijl dit station dan een reehtstreeksche verbin ding met Hansweert zou krijgen. In ieder geval zal bet veer een schakel vormen in het Rijkswegennet en dan achten zij een schip met kop- en achterlading ver kieselijk, doch op een vraag aan den minister van Waterstaat dd. 10 Jan. over bet maken van aanlegplaatsen als voor den dienst VlissingenBreskens is nog geen antwoord ontvangen. Daarmede in verband hebben Gedep. Staten aan Ir. M. A. Cornelisse verzocht plannen te ma ken voor een schip met zijlading en een met kop- en achterlading. Die kosten wor- Uitgerust weer, besloot .zij den tociht naar boven te ondernemen, wat haar, zij het met groote moeite en .onder hevige hartkloppingen, gelukte. Op de bovenste trede van de uitgesleten houten trap staan de, slaakte zij een kreet van bewondering. Want toen zij zich omwendde, lag daar het machtige panorama van .een land streek vol afwisseling. Als kleine dwerg jes zag zij mensch en dier op het land werken. Uit hoog opgaand geboomte stak de kerktoren van Reeduin, terwijl zij ver derop nog andere kerktorens ontdekte. Er was veel bosschage, terwijl de landwegen werden omzoomd door geboomte. Met moeite 'kon Hertha bet oogi van het schoone, bekorende tafereel afwenden. Maar dan trok het ruischan.de geluid van de zee haar aandacht. Breed en zwaar, maar in een regelmaat, zooals zij1 nooit had kunnen vermoeden, kwamen de thans kalme, bedaarde golven aanrollen, rustig bezit nemend van heit strand, dat slechts wachtte, om het zilte nat in te drinken. Een heerlijke zeewind deed haar van vermoeidheid bleeke wangen blozen, ter wijl bij dartel speelde met haar golvend zwart haar, dat van onder haar hoed te voorschijn kwam. 'Glimlachend ontdeed Hertha zich van haar hoed, voelend, hoe weldadig het haar aandeed, dat de wind haar voorhoofd streelde. den geraamd op f190.000 voor het eer ste en f 290.000 of f305.000 voor het laatste model. Ged. Staten stellen voor tot het laatste en hen een crediet te verleenen van f315.000. Handelsonderwijs. Gedep. Staten stellen voor de volgen de subsidies te verleenen: aan de vereen, voor Handelsonderwijs te Middelburg 10 pet der netto uitgaven tot een maximum van f S150 voor "de dagschool en f 2400 voor de avondschool; voor de avond school te Goes 5 pet. met een maximum van f1150; voor de R.K. school te Hulst 15 pet. tot een maximum van f5730 en voor de avondschool te Vlissin gen 5 pet. en een maximum van f 1150, mits het rijk ook steunt en 'tot weder- opzeggens. Buitengewoon lager onderwij's. Naar aanleiding van bet verzoek van de afdeeling Vlissingen van de Vereen, tot het verzorgen, opvoeden en onderwij len van zwakzinnige kinderen tot op richting van een krijgschool voor buiten gewoon onderwijs, zeggen Ged. Staten, dat zij, afgescheiden van de vraag, of art. 5 der L. O.-wet 1920 niet de mogelijkheid uitsluit, dat de provincie zelf scholen voor buitengewoon onderwijs opricht, van meening zijn, dat het vooralsnog in ut de taak der Provincie en met het oog o,ok op de financieele lasten in het bijzonder niet die van de provincie Zee land kan geacht worden daartoe over te gaan. Zij stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Overneming net gemeente St. Jansteen. Ged. Staten stellen voor aan de N.V. „PZEM" een crediet te verleenen van f 30 100 voor de overname van het elec- trisch net der gemeente St. Jansteen. Hoogspanningsnet Middengroep. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van de electrificatie der Middengroep een nader crediet te verleenen van f157.000. Dit daar zij het wenschelijk achten het streven der Maatschappij om in de middengroep een geheel ondergrondsch hoogspanningsnet te stichten, te bevorde ren door beschikbaarstelling van bet cre diet van f 112.000, terwijl de andere f45.000 bestemd zijn als een aanvulling van het bedrag voor den bouw van districtsmonteurswoningen met magazij nen enz. 'Burgemeestersinstallatie te St.-Laurens. Het is vandaag feest in St. Laurens bet aardige aan Middelburg langzamer hand vastgegroeide dorp, dat de laatste jaren mag spreken van een toenemenden bloei en gestagen voortgang. Het ontvangt zijn nieuwen burgemeester, en wel den heer J. W. van 'tHoff, wethouder dezer gemeente. Er was, toen enkele weken geleden zijn benoeming bekend werd, blijdschap in de gemeente. Men wist in den beer Van 'tHoff, die de gemeente door en door kent en zulk eeu uitne mend wethouder is gebleken te zijn, te krijgen iemand, die de behoeften dezer gemeente kent, die zich met grooten ijver aan zijn taak geeft en zeker, indien God hem leven en gezondheid zal geven, de gemeente tot nog grooteren bloei en voor- utgang zal brengen. Die blijdschap over deze benoeming manifesteerde zich in de spontaniteit, waarmede de ingezetenen besloten tot feestviering op den dag der installatie en uit de eensgezindheid en samenwerking bij het voorbereiden der feestelijkheden. Zoo was dan vanmorgen het dorp fees telijk versierd en een veelbelovend feest- program zou afgewerkt worden. Te 11 uur stelden zich de eerewacht en de fietsenoptocht zich op het dorp op. Te 12 uur werd afgereden naar de grens van de gemeente aan den Noordweg. Daar werd de burgemeester met zijn familie opgewacht. De heer J. W. D a v i d s e, commandant van de eerewacht, sprak hier den burge meester toe. Ilij verwelkomde hem har telijk. Het verblijdt ons, aldus Spr., weer een ingezetene tot het burgemeestersambt te zien geroepen. Hoezeer de benoeming van uw persoon op prijs wordt gesteld is u reeds gebleken in de dagen die achter ons liggen en wij verwachten, dat ook deze feestdag hior- van blijk zal geven. Wij hopen dat ge vele jaren aan het hoofd der gemeente moogt staan en niet alleen een Burge meester maar ook een Burgervader voor allen zult zijn. Do Almachtige God geve u dan de wijsheid en de kracht om deze gemeente naar Zijn wil te regeeren en te besturen. Hij schenke Zijnen zegen op al uw arbeid. Wij verzoeken u thans ons geleide wel te willen aanvaarden naar het Raad huis. Spr. eindigde met een „Leve de Bur gemeester", waarmede allen instemden. Toen de stoet zich in beweging zette, begon de klok te luiden. Aangekomen bij de eerepoort op het dorp, nam de voor zitter van de feestcommissie, de heer J. Wondergem het woord en riep den burgemeester het welkom toe. Als burger eu inwoner deed u, aldus Spr., reeds op zeer jeugdigen leeftijd uw intrede in onze gemeente. Toen was u en ook de bevolking onbewust, dat u nog eenmaal het hoogste burgerlijke ambt in onze gemeente zoudt vervullen, het welk u door groote opoffering en liefde voor St. Laurens bereikt hebt. Toen dan ook de couranten uw benoe ming, welke door velen werd gehoopt en verwacht was, meldden, was 't alom te be merken, dat er blijdschap was bij velen. Spr. hoopt en verwacht, dat dhr van 't Hoff een Burgemeester zal zijn die zich, al zal het ook vaak zeer moeilijk vallen, toch boven alle partijen zal stellen en dien allen met recht hun Burgervader zul len kunnen noemen. Wij hopen, dat het u gegeven moge zijn onder Gods onmisbaren zegen onze gemeente tot grooter bloei en welstand te brengen en met uw echtgenoote en verdere familie vele jaren in goede ge zondheid aan het hoofd van onze ge- Prins Hendrik bij de ruiterfeesten van de Amsterdamscbe politie. De Prins en Wet houder Wibaut zitten broederlijk naast elkaar. Gelukkig voor den beer Wibaut, dat bet roode congres pas achter den rug is, anders Zij zette zich, toch beschut tegen den wind, neer op één ,der hoogste duinen en staarde in zee, luisterend naar het eentonige geluid der aanrollende golven, dat tóch muziek beteekende. Heel in de verte passeerden verschillende schepen. Zii bemerkte, dat de vaart drukker was dan zij hier had verwacht. Maar dan kwam een floers voor haar oogenEn zij zag zich terug, jaren geleden, toen Otto, haar broer, tegen 'den wil van vader en moeder, de ouderlijke woning verliet, om te gaan zwalken op diezelfde zee, die haar ook nu aantrok met zulk een machtige bekoring. Nooit, nooit hadden zij iets meer van hein ge hoord. In arren moede was hij1 heen gegaan. Het was misschien verkeerd geweest van vader en moeder, hem tegen te werken:. Trouwens, later was haar gebleken, dat hij door hen nog te jong .geacht was. Allicht zou hij1 eenmaal wel toestemming hebben gekreig,en. Maar zelfs, al was dat niet het .geval, dan nog had Otto niet het recht gehad, te handen len, als hij deed. Zijn heengaan was ge weest een nagel aan vaders en moeders doodkist. En had hij dan maar eens iets van zich laten hooren, zeer zeker was alles nog goed gekomen;. Maar taal noch teeken werd van hem ontvangen, zoodat zij langzamerhand waren gaan vermoeden, dat hij den dood in de golven had ge vonden En nu zij alleen op de wereld stond, omdat vader en moeder, verzoend met de leidingen Gods in hun leven, haar verlaten hadden, wist ook Hertha niet beter, of zij was werkelijk alleen. Moeizaam stond zij op en daalde het duin af, om langzaam te komen op het vaste strand. Zij bevond zich vlak aan de zee, die heel in de verte rimpelloos scheen, maar die naderde met wisse ze kerheid. Zij vermaakte zich met het spel der golfjes, plantte haar voet diep in het reeds natte zand, om te •bespeuren, boe spoedig de gevormde holte volliep. Er was geen koeren aan, het water, de vloed kwam en alles moest wijken Moederziel .alleen dwaalde zijl over het strand. Er was geen enkel levend wezen te bespeuren, behalve dan een enkele zeemeeuw, die krijschend rondvloog over het water, vischjes verschalkend. Opeens stond Hertha stil. Zij bespeurde in de duinen een inham, waarin een loods was geplaatst, die niet geheel afgesloten was met planken, maar die tusschea elke plank een halve handbreedte speling liet Nieuwsgierig gewonden, liep zij er heen, om eens te zien, wat dat beteekende. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5