De Landbouwweek 1930. Uit de Province. van de verlenging profijt te trekken, zulke onder voorbehoV de rechten, welke derden inmiddels te goeder trouw mochten hebben verkregen. Ditmaal houdt de Z. L. M. haar land- bouwdagen in het land van Hulst en wij bereikten Kloosterzande, waar het eerste en ook het laatste bedrijf (de tentoon stelling) zal afspelen. Maandagavond van Walzoorden met eenige andere heeren pervrachtauto. De tram reed niet op deze boot. Te zeven uur had op het raadhuis de verwelkoming plaats door den burge meester van Hontenisse, Mr R. J. J. L a m b o o y, die verzekerde, dat iedere gemeente gaarne ziet, dat er binnen hare grenzen een tentoonstelling gehouden wordt, omdat hiermede voor het oogen- blik niet alleen, doch ook voor later, relaties van beteekenis kunnen worden aangeknoopt. Te meer is dit het geval met een ge meente, die zoo iets maar zelden heeft en als het dan een materie betreft, van belang voor de streek; en op goedo wijze georganiseerd. Spr. wijst op de activiteit van de daarmede belaste personen; de faam van de reeds door de Z. L. M. ge houden tentoonstellingen en het program ma zijn borg voor het welslagen. Spr. wijst op het groote belang van heel de gemeente bij den landbouw, en kan niet medegaan met hen, die het pa radoxaal noemen, in tijden van econo mische moeilijkheden gelden uit te ge ven vcor iets waarvan men niet dadelijk resultaten kan constateeren. Integendeel juist dan is het toe te juichen met kracht den landbouw in het centrum van de belangstelling te plaatsen en de liefde voor den landbouw te wek ken, of te bevorderen, en te doen zien wat de landbouw en de nevenbedrijven reeds tot stand hebben gebracht. Namens het gemeentebestuur roept spr. allen gaarne toe „Welkom in Honte- n i s s e". De heer Mr P. Dieleman, voorzit ter der Z. L. M., beantwoordde de toe spraak en zeide, dat het blijde stemt bij den aanvang der landbouwweek te wor den ontvangen met Vlaamsche gulhartig heid 8n vriendelijke gemoedelijkheid. Pet heft reeds voor een wijle de .nij pende dagelijksche zorgen en angstige bezorgdheden op en het is een genot eenige dagen in het goede, oude Hulster- ambacht te zijn, dat getuigt van zooveel worsteling om in letterlijken zin bet hoofd boven water te houden, te midden der vruchtbare landouwen, waarin de oude Hontenissen onder Gods gunst zijn her schapen. Vele herinneringen gaan ons door de ziel als men is in het Hulster ambacht, waar tal van monniken hebben gezwoegd en geslaafd om de vruchtbaar ste gronden aan den erfvijand, de zee, te ontworstelen; het waren de mannen van de Abdij yan Duinen bij Brugge, die in 1196 alle gronden tusschen Ossenisse en Hontenisse in eigendom kreeg. De monniken bedijkten eerst den Mariapolder, en toen de Zandepolder, stichtten er een kapel en Kloosterzande was geboren. De oudere Schaperpolder werd er aan toe gevoegd en steeds pndere volgden. Heit is zeker, dat in het begin der 13e eeuw Kloosterzande bestond. Hulst was al be langrijk en bezat reeds stedelijke rechten, al sprak men nog dikwijls van het „dorp Hulst". Tot in de 17e eeuw heeft de Abdij van Duinen zich hier gehandhaafd. Ontzaglijk veel arbeid is er gedaan, on noemelijk is de verdienste van deze man nen voor dit deel van Vlaanderen, voor Hulsterambacht, en met groote dankbaar heid moeten ook .zij, die den ..landbouw liefhebben, daaraan terugdenken. De Spaansche oorlogen kwamen de werken des vredes ook hier wreedelijk verstoren. Na den 80-jarigen oorlog en den vrede van Munster mochten de toen weinig in aantal zijnde monniken in vrede uittrekken. De kapel werd Protes- tantsch en is dat sedert gebleven. De goederen van de .Abdij kwamen a,an de Oranje's en de inkomsten werdén ge schat op f40 tot f45.000 per jaar. Het werd e9n domein en een rentmeester werd aangesteld. Spr. kwam dan tot het heden .en wees er pp, dat .Hontenisse thans slechts een gemeentenaam is, maar in die bloeiende, uitgestrekte gemeente vindt men dan ook tal van dorpen ,en gehuchten, en te midden van prachtige polders, en van plaatsen met een rustige nijvere, .godsdienstige bevolking, staat het huis der gemeente, waarin de belangen van deze belangrijke gemeenschap op zoo uitmuntende wijze kunnen worden behar tigd. Moge dat onder .leiding van den nog jeugdigen met ideaal en energie be gaafden burgemeester en zijn bezadigde, ervaringrijke schepenen en wjjze, ronde raadsleden, bijgestaan door een bekwa men pensionnaris, strekken tot heil van land en volk in de Hontenissen. Hartelijk dank brengt spr. voor de groote vrien delijkheid en gastvrijheid en eindigt met een leve (ook en niet het minst door den heropbloei van den .landbouw) Honte nisse. Hoofbestuursvergadering. Te acht uur werd, eveneens in de Raad zaal de Hoofdbestuursvergadering ge houden. De voorzitter, de heer Mr P. Diele man, opende deze vergadering met woorden van welkom tot het gemeente bestuur, tot dhr I. G. J. Kakebeeke, ver- iegenw. v. d. Min. van Landbouw, Mr Stieger, lid der Ged. Staten, tot den grif fier van de Staten. Mr Tellegen; tot den heer de Vulder van Noorden, regeerings- eommiiaazls, tot den burgemeester van Hulst, tot den oud-secretaris, den heer Kielstra, de adviseurs, Zwagerman, Ste vens, v. d. Plasse, Zaaijer, Stenouwer en dr Molhuizen, secretaris der K. N. L. C. De voorzitter deed vervolgens ver schillende mededeeüngen, o.a. dat ver moedelijk een geschikte derde leerares voor landbouwhuishoudonderwijs is go- vonden. Naar aanleiding van het niet honoree- ren der landbouwcommissies voor het inventariseeren van de oogstproducten, meende de heer Dees, dat dit toch zeer onbillijk is en een klein bedrag is vol doende. De voorzitter meent, dat een be- 'drag van f23000 gevraagd wordt. De heer Dees meent, dat het een slechte verwachting inzake steun door de regeering aan den landbouw ten ge volge heeft. Spr. behandelt den inventaris zelf, en meent bijv., dat het er weinig op aan komt, hoeveel kriel-aardappelen er zijn. Daarbij is een gedeeltelijke inventaris zoo als nu geschiedt, van weinig beteekenis. De heer W e 11 e m a n acht het beter indirect te inventariseeren. De heer Siebenga zegt, dat de in ventarisatie is ingesteld omdat niet al leen de handel maar ook de boeren op de hoogte van den voorraad zijn. De heer Kakebeeke deelde mede, dat men dit het beste met den heer Mans- hoit, die de leiding van de inventarisatie heeft, kan bespreken. Naar aanleiding van de weinige be langstelling der Zeeuwsche boeren in den afzet van blauwmaanzaad enz. drong de 'heer D. W. L i n d e n b e r g er op aan 'de pogingen niet op te geven. Medegedeeld werd, dat de secretaris in den afgeloopen winter 27 lezingen hield. Verder de namen der herkozen en ge kozen leden van het hoofdbestuur. Spe ciaal heette spr. welkom den lieer A. Haak te Zaamslag, die inplaats van wij len den heer Ph. J. van Dixhoorn is ge kozen. Tot voorzitter werd bij enkele candi- daatstelling bij acclamatie herkozen de heer Mr P. Dieleman, die zich bereid ver klaarde weder voor 5 jaar de functie aan te nemen. De heer W. Kakebeeke, vice-voorzit- ter, bracht daarvoor dank met zeer waar- deerende woorden over de wijze, waarop de heer Dieleman de zware taak vervult. Landbouwcrisis, Aan de orde was het vroeger reeds ge publiceerde urgentie-program, zooals dit bij de K. N. L. C. is ingediend. Spr. zeide, dat in dezen samenwerking tusschen de landbouworganisaties zeker gewenscht is, en deze hebben dan ook samen een programma opgesteld. Spr. zeide, dat men er natuurlijk veel over kan praten, maar het is zeer ongewenscht er amendementen op in te dienen. De besprekingen werden uitgesteld tot de algemeene vergadering. Overgelegd werd bet verslag van het Zeeuwsch Pachtbureau. Ter tafel kwam nu de landbouwuit- voerwet en verslagen van landbouwpro ducten en het benoemen van een commis sie voor deze zaak. In die commissie werden benoemd Ir Koopman voor Schouwen en Dui\eland, Brooijmans voor Tholen, D. W. Linden- bergh voor W.-Z.-Beveland, J. Welleman voor Ö.-Z.-Beveland, P. Brasser vcor Wal cheren, de Regt voor N.-Beveland. L. v. Dijk voor W. Z.-Vl. en J. HuijssenDie leman voor O. Z.-Vl. en de heeren Ste vens en v. d. Plassche als adviseurs en de heer G. Vogelvanger als voorzitter. Brandgevaar. Inzake 't brandgevaar in stallen is het Dag. Bestuur van meening, dat moet ge streefd worden naar brandvrij bouwen. Het instellen van een commissie van voorlichting was aanvankelijk overwogen, maar meende men tot betere tijden te moeten uitstellen. De heer W. de Buck achtte voorlich ting toch zeer gewenscht De heer Zwagerman is voor een adviescommissie uit de Z. L. M. en de vereeniging tot verbetering van het rund vee, vcor het aangeven van model-stal len. De voorzitter wil dan met genoem de vereeniging overleg plegen. De heer W. Kakebeeke meent, dat dit ook zeer gewenscht is. Rondvraag. De heer S. J. Gast bespreekt de we genkwestie en stelt voor met den Polder- bond te trachten voor de polderwegen of tertiaire wegen meer geld te krijgen. De voorzitter zegt, dat toch Schou- wen-Duiveland ook geholpen woidt. Die van BrouwershavenZierikzee door de provincie, die van Zierikzee naar Zijpe wordt geheel rijksweg. Spr. zal de zaak bij den Polderbond ter sprake brengen. De heer Vogelvanger meent, dat Zeeuwsch-Vlaanderen veel meer te kla gen heeft. De heer C1 e r c q meent, dat de polders zwaar gebukt gaan onder de kosten der wegen. De heer Vogelvanger meent, dat het rijk die wegen moet overnemen. Volgden nog eenige besprekingen, die door de muziek buiten niet goed te volgen waren, O.a. kwam de bootkwestie naar voren en bepleitte de heer Collot d'Escu- ry een grootere boot voor de lijn Wal zoordenHansweert. De heer de Vulder van Noorden verzekerde, dat de zaak bij Rijk en Ged. Staten in overweging is. De voorzitter hoopt, dat binnen 2 jaar alles in orde is, ook te Hoedekens- kerke. De heer Haak bracht hulde aan zijn voorganger, wijlen den heer van Dix hoorn, en hij riep de clementie in voor zichzelf. Het is tijd van krachtig optrekken in het belang van den landbouw, hij hoopt, dat er een tijd zal aanbreken, dat het bedrijf weer rendabel is. Tot leden van verdienste werden be noemd de heeren A. Mol te Waarde, Jos. Varel te St. Jansteen, G. Dixhoorn te Oost burg, P. Lindenbergh en A. Dominicus, beide te Wemeldinge. Hierna werd de vergadering gesloten. In het hotel van Leuven vereenigde men zich daarna aan een wel voorzienen disch, tijdens welke de sluizen der wel sprekendheid meermalen opengingen. De Algemeene Vergadering. Hedenmorgen werd in café „De Koning van Engeland" te Hulst de algemeene vergadering der Z. L. M. gehouden, on der voorzitterschap van den heer M r P. D i e 1 e m a n, die alle aanwezigen en spe ciaal verschillende autoriteiten, welkom heette. Na behandeling van de ingekomen stuk ken en mededeeling en goedkeuring der rekening over 1929, werden opnieuw goed gekeurd reeds vroeger vastgestelde wijzi gingen in de statuten, zulks omdat voor de Koninklijke goedkeuring de eisch werd gesteld, dat deze wijzigingen minstens één maand te voren den leden bekend moeten zijn gemaakt, aan welke voor waarde de vorige maal niet was voldaan. Jaaroverzicht. Hierna gaf de voorzitter zijn jaar overzicht, dat evenals in andere jaren in het eerste deel in het teeken der historie stond. Spreker wees er op, dat nog steeds de landbouwende be volking de krachtige steunpilaar van het maatschappelijk leven is, de kracht en soliditeit van den Nederlandschen staat. Ditmaal is het de Kring Hulst, die 'de edele roeping heeft om op te wekken voor het landleven. Men is in het Hul sterambacht oudtijds wel het belangrijk ste der 4 Ambachten van Vlaanderen, eertijds ondergeschikt aan het Kasteel te Gent, door Keizer Otto aldaar gesticht. Hier regeerden de graven van Vlaande ren, o.a. de krachtige Philips van den Elzas (1169—1191) uit wiens tijd de be langrijkste keuren van Hulst en Hulster ambacht dateeren. Eerst na langen strijd werd in 1322—1323 de Hollandsche graaf Willem III heerscher over deze gebie den. Van verschillende Abdijen deden de monniken hier uitstekend werk en spr. zette dit aan de hand der historie uit voerig uiteen. Ook hier schiepen uit schor en slik de Zeeuwen zich hun land, waar eens 'tgekrijsch der meeuwen verstierf aan het eenzame strand. Buiten de be dijkingen door de abdijen tot stand ge bracht, had men er ook onder leiding van wereldijke heeren. De relaties met de heeren van Zuid- Beveland waren groot en dit duidt er op, dat de Honte toen niet was de breede stroom, die men nu moet oversteken om van Zuid-Beveland in het land van Hulst te komen. Hulst zelf is al zeer oud en wordt reeds in 984 in een charter genoemd en het kreeg in 1180 eenige stadsrechten, het koos steeds de zijde van de Graven, o.a. in den strijd met het machtige Gent. Sedert 1645 behoort het tot Noord-Nederland. Het bleef een ves ting en in 1672 durfden de Franschen het niet aanvallen. Doch in 1794 werd het door hen zonder slag of stoot genomen. Het behoorde tot 1814 bij Frankrijk en in 1830 was het één week door de Bel gen bezet. Spr. behandelde verder de geschiedenis van St.-Jansteen, Clinge, Graauw en Lan- gendam, Boschkapelle, om er dan op te wijzen, dat het land gedurende de repu bliek generaliteitsland was. Benarde tij den heeft de bevolking medegemaakt en ook nu hangen donkere wolken boven haar hoofd. Spr. doelt op wat men noemt de cri sis in den land- en tuinbouw tengevolge van de enorme prijsdaling der producten. Een prijsdaling, die te onrust barender is, naarmate de onkosten voor de productie in de laatste jaren zoo zijn gestegen, terwijl menig jonger landbou wer zich op kostbare wijze in zijn be drijf heeft moeten zetten. Angstig is de gedachte, dat deze toestand er niet een is voor zeer korten duur, maar als ge heel samenhangend met internationale toestanden, en dus ook niet eenig en uit sluitend in het eigen land kan worden opgelost. Spr. wijst er op, dat er meermalen een ernstige landbouwcrisis in ons land is geweest, welke veelal samenging met een crisis in andere bedrijven en zoo zij daarin al niet den oorsprong had, toch een funesten invloed daarop uitoefende. Landbouw, handel en nijverheid hangen als bronnen van volksbestaan zoo innig samen, dat als een lid lijdt, inderdaad alle leden lijden. Spr. geeft dan een overzicht van de prij zen der landbouwproducten in den loop 'der tijden vanaf 1800. Een vergelijking tusschen het begin der 18e eeuw en dat lier 20ste geeft een daling der tarwe- prijzen met 59 pCt., van gerst met ruim 44 pet., van paardeboonen met 27 pet.., witte boonen 14 pCt., groene erwten 30 pCt. en koolzaad 28 pCt. De pachtprijzen stegen daarentegen van ongeveer f36 f42 tot f56.Voor bouwland en voor wei land was het verschil toen f8 hooger nu f 14. De onkosten werden steeds veel hoo ger. De grootste crisis doorleefde do land bouw na 1880. Thans zal de regeering moeten medewerken om de boeren en tuinders hun hoofd boven water te doen houden. Alleen met afschrijving van het verlies is men er nog niet, want al stond de Nederl&ndsche landbouw vroeger ach ter, thans is de landbouw hier op de hoogte van den tijd. Toch kan meerdere rationaliseering van het bedrijf niet uit het oog worden verloren, daar nog veel tijd en geld nuttiger kan worden besteed voor betere inrichting van het bedrijf en andere arbeidsmethode of indeeling. Ook door veel meer samenwerking b.v. bjj verkoop en inkoop is heel wat te be reiken. Ten deze geeft Tschecho-Slovakije een goed voorbeeld. Specialiseering kan volgens spr. als middel tot crisisoplos- Sing niet veel baten, gezien de kunst matige protectie in andere landen. Toch zal een landbouw-uitvoerwet een behoor lijk toezicht moeten waarborgen en moet de buitenlandsche voorlichtingsdienst krachtig steunen. Er leek geen land meer geschikt voor suikerbietenteelt dan Zee land en Westelijk Noord-Brabant maar ook hier greep de met de wereldsuiker markt samenhangende crisis verlammend in. Met een tijdelijken maatregel is hier wellicht iets te bereiken, maar zoolang de kunstmatige bescherming der suiker bietenteelt in andere landen doorgaat, is dit toch niet afdoende en zal herziening van invoer- en uitvoerrechten ook hier moeten overwogen worden teneinde de teelt en industrie tegen al te schromelijke j concurrentie het hoofd te kunnen doen bieden. Spr. zegt, dat er een program moet zijn bevattende enkele algemeene eischen of verlangens, die dadelijk urgent worden geacht of althans spoedig moe ten ter hand genomen worden. Door de verliezen der boeren, verlie zen de landarbeiders hun inkomsten, de loonen kunnen niet op peil blijven. Ar moede staat voor de deur. Spoedig dringt de malaise naar de ste den door en doet zich gevoelen bij den winkelstand. Bij de vorige crisis riep men krachtiger dan thans nog om protectie, beschermende graanrechten of drong men aan op herziening en uitbreiding van het tarief van invoerrechten, gelijk men ook thans daarop aandringt. Be langrijke adviezen zijn toen gegeven. Doch toen waren de oorzaken van de crisis geheel anders en moesten dus ook andere maatregelen onder het oog wor den gezien. Spr. behandelt dan de be kende punten van het urgentieprogramma van het K. N. L. C. als: maatregelen tegen dumping; verleenen van regeerings- steun bij de suikerbietenteelt; ware het wetje-van den Heuvel aangenomen, de gevolgen van de crisis zouden aanmer kelijk verzacht zijn; een renteloos voor schot aan het Aardappelmeelverkoop- bureau; het maalgebod, waarbij voorge schreven wordt, dat een deel van het bakmeel van inlandsch graan moet zijn; afschaffing van den vleeschaccijns, wel ke spr. echter weinig practisch en tac tisch vindt; verlaging der vrachtprijzen bij spoor- en tramwegen, tijdelijke op heffing voor het landbouwbedrijf van de lasten der sociale verzekering en van de crisis-opcenten op de grondbelastingen, ja zelfs van geheel deze belasting; waar deering der vaste goederen naar de ge bruikswaarde en niet naar de verkoop waarde; gebruik van Nederlandsche land en tuinbouwproducten in de eerste plaats bij overheidsbedrijven en instellingen, als b.v. leger en vloot, Spr. prijst in dezen het optreden van minister Dr Deckers, en ten slotte verlaging van de kosten van uitvoer van vee, keurloonen, kosten van entingen enz. Bij deze wenschen en verlangens voegt spr. nog die welke indirect zullen of kun- hen leiden tot verbetering van den toe stand, b.v. instelling van een afzonder lijk Ministerie van Landbouw, dat zich geheel aan de belangen van den land bouw wijdt; uitbouw van binnen- en bui tenlandsche voorlichtingsdiensten, uit breiding van landbouwonderwijs, betere uitrusting van de directie van den land bouw; een landbouwuitvoerwet; en ver betering van het verkeerswezen ten platte lande, door telefoon, waterleiding, we genverbetering, ten einde het platteland steeds meer aantrekkelijk te maken tegen over de stad. Hierop volgde het zeer uitgebreid jaar verslag der Z. L. M. dat ook weder getuigt van hard werken voor alles wat kan strekken in het belang der landbou wers. De voorzitter wees ten slotte op de crisis van 1866, evenals andere een ge volg van het verbreken of schokken van het evenwicht tusschen productie en be hoefte. Dit gevaar bestaat er altijd en vandaar dat ook herhaaldelijk en vrij regelmatig een crisis, groot of klein terug keert. De crisis van thans is hoofdzake lijk te wijten aan internationale oorza ken. Men kan ze dus niet alleen oplossen, maar wel er zich tegen wapenen. Men moet het hoofd koel houden en het hart warm. Merr moet vooral de jeugd er op wijzen, dat de tijden ernstig zijn, maar dat men opwaarts heeft te zien naar de lichtende hoogte, naar den Allerhoog ste, aan Wiens zegen voor land en volk per slot van rekening alles is gelegen. Oud-Minister H. Colljn te Goes. Wij vernemen nog, dat de vergadering van het Prov. Comité van A.R. Kiesver- eenigingen a.s. Zaterdag in het „Schut tershof,, te Goes te houden niet om 2 uur maar om h a Lf 3 aanvangt. Ook werd ons gevraagd er de aandacht op te vestigen, dat aan hen die gereserveerde plaatsen vroegen geen kaarten worden gezonden, maar dat de plaatsen die aangevraagd werden gereserveerd worden. Door den Commissaris der Koningin is tot lid in de gezondheidscommissie, ze tel Hulst, benoemd de heer mr. H. L. Hoogenhuis aldaar. Geslaagd voor het examen van kom mies le klas dhr J. J. Kopmels te Ter- neuzen. Hoover. Agenten voor dezen Stof zuiger, die klopt, veegt en zuigt J. M. POLDERMAN, GOES. (Adv.) Middelburg. Vrijdagavond 8 uur geeft het Middelburgsch muziekkorps een uit voering op het Molenwater. Vlissingen. Gisteravond werd alhier de 68-jarige Van den Heuvel op den Prins Hendrikweg door een locomotief van de Kon. Mij. „de Schelde" overreden, waar bij hem een zijner beenen werd afgereden en het andere zwaar gewond. Bovendien kreeg de man nog een ernstige hoofd wond. Naar het St. Joseph-ziekenhuis overge bracht, is de ongelukkige daar na kor ten tijd overleden. Goes. Ter aanvulling van het gisteren geplaatste bericht dat het kassierskantoor L. F. Roos zijne betalingen heeft gestaakt, vernemen wij nog, dat het kantoor niet gesloten is in dien zin, dat de cliënten niet te woord worden gestaan. Dit laatste is wel het geval, j Op dit oogenblik zijn onderhandelingen gaande met een andere bankinstelling om trent overname van de zaak. Kattendijke. In de Maandag gehouden raadsvergadering werden medegedeeld als ingekomen stukken: Proces-verbaal van gehouden kasopneming; verslag van den toestand der gemeente. Op het schrijven van Gedep. Staten over een bijdrage ter bestrijding der Iep ziekte werd besloten daaraan geen gevolg te geven, omreden alhier geen Iepen- boomen zijn. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Inspecteur der Directe Belastin gen om het percentage Inkomstenbelas ting te verhoogen met het oog op het minder gunstige vorige jaar, werd beslo ten. niette verhoogen, doch op enkele posten minder uit te geven- Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan Gedep. Staten te verzoeken niet tot verhooging van de jaarwedde van burgemeester, enz. over te gaan, en den bestaanden toestand zoo te laten. Met de stem van dhr Hundersmarck voor werd besloten geen adhaesie te be tuigen aan het adres van de verkeers- commissie van de Middenstandsvereeni- gingen Handelsbelangen en de Hanze te Goes om aisnoig vergunning te verkrijgen voor den heer Krijger te Goes voor het vervoer van reizigers van Goes naar Wolphaartsdijksche Veer. G. v. Huisstede verzocht in een uit voerig adres om teruggaaf van honden belasting over de jaren 1922 tot en met 1929. Met de stemmen van de heeren v. d. Kemp en Hundersmarck voor, be sloot de raad geen teruggaaf te geven. De heer Hundersmarck vroeg op di verse gronden vernietiging van den aan slag 1930 voor zijn aanslag schoolgeld. De raad besloot den aanslag te hand haven; alleen met de stem van den heer v. d. Kemp voor. Op nog een reclame schoolgeld werd afwijzend beschikt. Tot het nazien van de rekening 1929 en de begrooting 1931 werden, nadat de leden v. d. Kemp en Hundersmarck ver klaard hadden niet in de Comm. te willen zitting nemen, benoemd de heeren Felius, v. Kleunen en Zandee. De heeren v. d. Kemp en Hundersmarck werden benoemd als Commissieleden tot het nazien van de rekening 1929 en be grooting 1931 van het algem. burg. arm bestuur. i Kapelle. In de commissie tot toezicht op vervoer, regeling en verkoop der aard beien werden door de Groep Aardbeien- teelers „Aller belang" te Kapelle en Om geving benoemd de Heeren: A. van der GraafJE te Biezelinge; C. van der Vliet te Kapelle en Johs Schipper eveneens te Kapelle. Hoedekenskerke. J^taadsvergadering op Maand agnamiddag onder voorzitterschap van den burgemeester. Allen aanwezig. De notulen worden .gelezen, en goed gekeurd, waarna de voorzitter mededeelt, dat door Gedeputeerden is goedgekeurd een wijziging der gemeentebegrooting '29 en dit college ontvangst-bericht verzonden heeft van de wijziging der bouwverorde ning (aanbrengen brievenbussen aan de wen in gen.) Daarna heeft eenige discussie plaats over gewenschte verlaging van den Opril naar de haven met het oog op de veilig heid van het verkeer. B. en W. zeggen toe te zullen trachten, er eenige verbetering aan te brengen. De Raad gaat daarna in gesloten zit ting over. Na heropening deelt de voorzitter mede dat van de voordracht, opgemaakt door B. en W. in overleg .met den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Middelburg ter voorziening .in de vacature van hoofd der Openbare school en bestaande uit de heeren: W. van den Burg, hoofd der school te Driesum bij Dokkum; 2. H. J. Pauw, onderwijzer met hoofdakte t0 Eg- mond aan Zee en 3. W. Drenth, hoofd der school te Oud-Sabbinge (Wolfaarts- dijk) po. 1 heeft zich teruggetrokken we gens benoeming elders. Bij stemming wordt daarna met alge meene st. benoemd de heer W. Drenth, no. 3 der .voordracht. Thans komt in behandeling de bekende circulaire van Gedeputeerde Staten om trent nieuwe 'jaarweddenregeling van bur gemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders in Zeeland. B. en W. stellen voor te berichten, dat de Baad zich bjj die ontworpen rege ling neerlegt. Na eenige discussie wordt dit voorstel met 4 tegen 3 stemmen aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2