No. 210 Dinsdag 17 Jnni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdaniscbe LI Hendrikse Go's Bsnk N.V. Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ZIJ, die zich met 1 Juli a.s. op „Da Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog In deze maand verschijnende nummers gratis. Agentschap Beestenmarkt 3. i*. .f Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No, <4(55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F, P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WEEEDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maaaaen, ïtguco ^er 3,— ïtssas üSKsa&rJ PsJJs devAdveritanHSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. V Vroeger ook beswaren. Het tegenwoordige kiesstelsel geeft geen algemeene bevrediging. Niet zoo weinigen verlangen met een zeker heimwee terug naar bet vroegere districtenstelsel. En men vergeet, dat er in dien tijd ook heel wat reden tzeker niet minder dan nu tot klacht was. Vooral in den tijd der liberale over- heersching werden de nadoelen heel sterk gevoeld. De liberalen waren er n.l. voortdurend op uit, do districtsvexdeeling zoo> te doen geschieden, als voor hun het meest pro fijtelijk scheen. Mr S. van Houten heeft daarvan inder tijd ergerlijke staaltjes meegedeeld. Ik leende, zoo schreef hij, bij mijn komst te 's Gravenhage in 1869, de libe rale partij in den beginne niet van idea listische zijde kennen. De graag, hoe de gewesten konden worden gecombineerd zoodat 'de meerderheid liberaal werd, of bleef, had een m.i. onbehoorlijk groot overwicht. Als typisch voorbeeld van het dienen van het partybelang beschryft hij! de for matie van het driedubbele plattelands district Sneek. Er moest in het Noorden wegens ver meerdering van bevolking een nieuwen zetel in bet leven worden geroepen. De aangewezen plaats daarvoor was Hee- renvoen. Maar de omgeving van Heeren- veeni was overwegend liberaal an door van de aangrenzende Fnesche districten liberale gemeenten af te nemen, werd de meerderheid in di3 districten onzeker. Men kwam daarom met een voorstel om Sneek tot een driedubbel district te maken. „Dan kreeg men uit geheel Fries land betrouwbare liberalen". Aan dit werken met de districitsschaar, waarvan de liberalen tenslotte toch geen voordeel hebben belgefd, omdat zij de kiezers kwijt raakten, is later wel eeniga- zins een einde gekomen. Maar da.nk zij de indeeling van het land in districten was de toestand toch zoo, dat de uitslag van de verkiezingen meer malen in strijd was met den uitgesproken wensch .van de meerderheid onder de kiezers. Aan het tegenwoordige kiesstelsel kle ven ongetwyfeld bezwaren. En het is goed dat getracht wordt die bezwaren weg te nemen. Maar by zyn critiek op heit tegenwoor dige stelsel vergete men niet: vroeger was het ook niet alles. De nieuwe regeering in RoemenlB. Minister-president Manioe heeft zyn re geering aan het parlement voorgesteld en in de by die gelegenheid gehouden redevoering gesproken over de geweldige gebeurtenissen, welke de laatste dagen in Roemenië plaats grepen: den terugkeer van prins Carol en zijn uitroeping tot ko ning. De minister begon met er op te wyzen, dat het bekende decreet van 4 Januari 1926, (betreffende Carol's verbanning enz.) een ernstige politieke fout was ge weest, die voor het land noodlottig dreig de te worden. 's Lands nationa'e vergadering heeft deze fout hersteld, door den prins zijn rechten te hergeven en hem tot koning uit te roepen. De procedure, hierby gevolgd, is vol komen wettig, betoogde Manioe verder. Volgens het decreet van 4 Januari 1926 kon prins Carol niet in Roemenië terug- keeren zonder toestemming van de re geering en den regentschapsraad. Deze bepaling is gerespecteerd, want tfoen de prins de Roemeensche greis| was genaderd, ben ik in myn hoedanig heid van eersten minister, naar den regentschapBraad gegaan en heb ik verlof gevraagd en verkregen voor den prins om het land te mogen binnenkomen. Na den terugkeer van den prins werd overlegd, in welken vorm hij zyn wet tige rechten zou terugkrygen, als regent of als koning? De prins gaf te kennen dat hij zich aan den wil van het parlement zou onder werpen. De regeering en het parlement beslo ten den prins tot koning uit te roepen. De koning is vervuld van groote dank baarheid en liefde voor het Roemeensche volk, hy zal de constitutioneele rechten van het land waarborgen en volgens het parlementaire stelsel regeeren. Da burgerkrijg ln China. Lioe Hoean Jen, de gouverneur van de provincie Kwangsi, is door zijn eigen lijfwacht vermoord. Hij had een bezoek aan Canton gebracht en rustte in zijn kamer nadat hij een conferentie had bijgewoond bij den gou verneur van Kwantoeng, toen een lid van zijn escorte binnentrad en k bout portant op hem schoot. Lioe Hoean Jen zakte in elkaar en overleed op weg naar het ziekenhuis. De moordenaar vluchtte, doch werd la ter gearresteerd door de politie, aan wie hij bekende, dat de bevelhebber van de strijdkrachten van Kwangsi hem een som van 10.000 dollar en den rang van ko lonel had aangeboden, indien hij Lioe Hoean Jen doodschoot. Hevig onweer boven BrusseL De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt: De schade in den omtrek van Brus sel, door het zware onweder van Maan dagochtend aangericht, is zeer aanzienlijk. Te Sint Pieters Woluwe is een arbeider door den bliksem doodelijk getroffen. Verscheidene telefoontorens van de Brus- selsche agglomeratie werden door den bliksem getroffen. Ten gevolge van de luchtverplaatsing zijn in de Cinquanetenairewijk en te Vorst vele ruiten verbrijzeld. Honderden kelders liepen vol water. Op sommige tramlijnen moest het vervoer geheel stopgezet en kon het eerst veel later weer worden her vat. Te Schaarbeek liep de spoorlijn Brus sel-Namen eveneens geheel onder water. De treinen ondergingen aanzienlijke ver traging, daar grondverzakkingen gevreesd werden. Ook van de inwijding van de nieuwe luchtlijn Brussel-Luik moest Maandag om atmosferische redenen wor den afgezien. De storm blijkt eveneens in de buurt van Charleroi zeer ernstige schade aange richt te hebben. Door het inslaan van den bliksem brandde een huis te Courcelles tot den grond af. Naar het weerkundig instituut te Ukkel mededeelt, 'bedraagt de hoeveelheid wa ter, welke Maandagochtend te Brussel is gevallen, ongeveer 50 liter per M'. Zedenschandaal in Boekarest Naar uit Boekarest aan de „Nemzeti Ujsag" bericht wordt, heeft een onder zoek door den hoofdcommissaris van po litie tegen het Colentina-ziekenhuis inge steld, aan het licht gebracht, dat het ver plegend personeel in verbinding stond met een vrouw, Elena Dinescu genaamd, aan welke het de jonge vrouwen, die in het ziekenhuis terecht kwamen, leverde. Die genen, die zich daartegen verzetten, wer den geslagen en uitgehongerd. Ook de beambten van de zedenpolitie waren door Elena Dinescu omgekocht. Dienstmeisjes, die Zondagmiddag met haar vrijer in de parken wandelden, wer den z.g.n. wegens onzedelijkheid door de politie opgepakt en eveneens aan Elena Dinescu overgeleverd. Het onderzoekt bracht aan het licht, dat deze vrouw, die in een paar jaar tijcis millioenen verdien de, haar aangelegenheden in ieder regee- ringsbureau met gemak kon regelen, aan gezien zij overal betaalde sujetten had zit ten. Noodweer in Texas. De stormen en plotselinge overstroo mingen, die de laatste drie dagen in het westen van Texas buitengewoon veel scha de aanrichten, hebben acht personen, het leven gekost. Eén gezin wordt vermist; vier lijken van verdronken slachtoffers zijn reeds gebor gen. Zwaar onwaar ln Midden-Zwaden. Vrijdag heeft het in Midden-Zweden den geheelen middag zwaar geonweerd terwijl de regen zonder ophouden neerstroomde. Vooral in de buurt van Linköping woedde het onweer hevig. Een kapitein, twee lui tenants en vijf minderen, die in een on- dergrondsche schuilplaats een toevlucht hadden gezocht, werden, op één soldaat na, allen door den bliksem getroffen. De kapitein was op slag dood, de anderen lie pen tamelijk ernstige brandwonden op. Elders in de omstreken van Linköping is een landbouwer door den bliksem ge troffen en gedood. Alle bovengrondsche electrische gelei dingen en telefoonverbindingen geraakten defect. Ook het telefoonverkeer van Stock holm naar Halsingborg en met Hedemora is geruimen tijd gestoord geweest. Op vele plaatsen is de bliksem ingeslagen, o.a. in twee kerktorens te Linköping. De groote generator van de waterkrachtcentrale te Odensfors, die Linköping van electriciteit voorziet, is geheel vernield, waardoor de stad zonder electriciteit zat. Talrijke boer derijen en schuren zijn, als gevolg van 'tinslaan van den bliksem, afgebrand. Antl-aloohol-aotle in Japan. De laatste jaren neemt de anti-alcohol- beweging in Japan een geweldige vlucht. In 1927 telde het land 579 geheelonthou dersverenigingen. De keizer zelf gaat in de geheelonthouding voor. In 1929 waren er reeds 1658 vereenigingen met over de 20.000 leden. Sedert kort bezit het rijk plaatselijke keuze en ongeveer 40 dorpen hebben reeds den verkoop van alle bedwelmende dranken verboden, ook dien van den in- landsche sake, een sterke drank, die van rijst gestookt wordt. Eenige jaren geleden verbood een wet, door Sho Nemoto voorgesteld, den ver koop van sake aan personen beneden de '20 jaar. Verleden jaar werd een voorstel om den leeftydsgrens op 25 te brengen met een kleine meerderheid verworpen. Men verwacht, dat in dit jaar de Kamer van afgevaardigden een dergelyke wet zal aannemen, maar het is twijfelachtig, of het conservatieve hoogerhuis haar zal aanvaarden. Het voorbeeld van den keizer, die aan het geheeie hof de geheelonthouding als leefregel hoeft voorgeschreven, heeft een enormen invloed op het volk. Korte Berichten. Gedurende het week-end zijn in Ca nada dertig menschen het slachtoffer ge worden van een verkeers- of ander onge val. In het Sportpaleis te Berlijn is giste ren een door ongeveer 10.000 beambten en ambtenaren van het Rijk en gemeente bezochte profestvergadering tegen het ont werp van den Rijksminster gehouden. In het gebied van Muhlhouse is een staking uitgebroken in de kalimijnen, op bevel van het Ünitaristische syndikaat. Er waren 74 pet. stakers in de mijnen van Bollwiller, 88 pet. te Enoisheim en 65 in de dominiale mijnen. Da Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen. Gisteren hebben de Koningin en Prin ses Juliana haar reis naar Noorwegen aangevangen. De vorstelijke personen, die per auto uit Soestdijk kwamen, werden eerst om kwart vóór vijf aan den aanleg steiger van de Batavier V te Rotterdam, verwacht, doch reeds geruimen tijd vóór dit tijdstip was een groote menigte aan de Boompjes samengestroomd, om ge tuige te zijn van het vertrek van de Landsvrouwe en haar Dochter en om haar een vaarwel toe te roepen. Precies kwart vóór vijf arriveerden de koninklijke auto en een auto met eenige leden van het gevolg, vani de grens der gemeente, aan de kruising van Hoofd weg en Bermweg, voorafgegaan door Jtwee auto's van de verkeerspolitie. Met luide toejuichingen werden de vorstelyke perso nen ontvangen. Op de kade hebben dr A. G. Kröller, van de Batavierlijn en mevrouw Kröl ler de hooge gasten verwelkomd. Mede waren ter begroeting aanwezig de Noor- sche consul, de heer Grüner. De Konin gin was gekleed in een donkergrys reis- costuum, de Prinses droeg een beige man tel. Na de begroeting begaven de Konin gin en de Prinses zich dadelyk aan boord, waar kapitein W. J. Wilkens, die tijdens de Noorsche reis het bevel over de Bata vier V voert, het hooge gezelschap be groette. De koninklijke standaard werd bij het betreden van de Koningin van de Batavier omhoog gehoschen. Even later verschenen de Koningin en de Prinses op het promenadedek, waar zij de warme toejuichingen van het volk minzaam beantwoordden. Toen de loop brug was ingehaald, behoefde de afzetting door de politie niet meer gehandhaafd te worden, zoodat de menigte tot dicht by den waterkant doordrong. Een sleepboot haakte aan de Batavier Y vast en trok het schip langzaam van den kant. Als een vaarwel aan Koningin en Prinses heeft de menigte den vorste- lyken .personen spontaan het Wilhelmus toegezongen. Met een grooten draai zwaaide het schip, totdat net midden in de rivier lag. H. "M. en de Prinses verschenen nog maals, nu aan dezen kant van het pro menadedek, waar zy wuivend op de vaar- welgrooten antwoordden. Langzaam stoomde d© Batavier V weg. De reis naar Noorwegen was begonnen. Da landbouwcrisis. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser: I. Is de minister bereid, in verband met den nood-toestand, waarin ten gevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit moment verkeeren, de noodige maatregelen te nemen, waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillissementen kunnen worden uitgespro ken en geen executies worden ten uit voer gelegd? 2. Is de minister tevens bereid, ten spoedigste de noodige maatregelen te ne men, waardoor aan de kleine boeren, voor zoover hun zuiver inkomen tot be neden de f1500.per jaar is gedaald, een wekelijksche crisissteun wordt ver leend? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: De ondergeteekende is van oordeel, dat de heerschende landbouwcrisis het nemen van zoo ingrijpende maatregelen, als in de beide vragen bedoeld, geenszins wet tigt. Christel. Hist Unie. In de Vrijdag en Zaterdag gehouden Hoofdbestuursvergadering der Chr. Hist. Unie werden, naar de „Nederl." meldt, de periodiek-aftredende leden van bet Dagelijksch Bestuur der Unie, de heer J. R. Snoeck Henkemans, le secretaris en de heer H. W. Tilanus, 2e secretaris, als zoodanig herkozen. In de vacatures in het Dagelijksch Bestuur, ontstaan door het bedanken van Dr J. Th. de Visser en het overlijden van Mr H. Verkouteren, werd voorzien door de verkiezing van Prof. Dr J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar en Prof. Dr F. de Vries te Rotterdam. Alle gekozenen namen hun ne benoeming aan. Het grootste gedeelte; der vergadering werd in beslag genomen door de behan deling van een schrijven van de Christe- lyk-Historische Tweede Kamer-fractie met uitvoerige bylagen. De daad van Jhr W. Röell, om in de feestrede, uitgesproken op het promotie- jubileum van Dr J. Th., de Visser, een gedeelte aan te halen uit een voor de Unie en voor haren Voorzitter zeer be- leedigend artikel van het Dagblad „Het Vaderland'!, en wel dat gedeelte, waarin eene beschuldiging werd gericht aan het adres der Ohnstelijk-Historische Tweede Kamer fractie en dit zonder dat de heer Röell zich de moeite had gegeven, bij bedoelde Kamerfractie naar de juist heid van deze beschuldiging eenig onder zoek in te stellen vond ernstige af keuring. Aan het Dagelyksch Bestuur der Unie werd opgedragen Jhr. Röell te wy zen op het bedenkelijke van zyne handel wijze jegens de Unie en hem in de ge legenheid te stellen aan de Unie voldoe ning te geven. Uitvoerig werd gehandeld over de hou ding der Ohristeiyk-Historische Tweede Kamer-fractie tydens de Kabinetscrisis van Juli 1929, in verband met het ge volg geven door Dr Schokking aan de tot hem gerichte uitnoodiging tot het geven van advies aan H. M. de Konin- gin. Met algemeene stemmen, by hoofde- lyke stemming, waarbij de aanwezige le den der Tweeds Kaaaer zich rm stem* Binnenland. De landiouwdagea van de 3. L. M. De Koningin en Prinses Juliana op reis. Burgemeesters installatie te St. Laurens. Een regeeringsvoorstei betreffende invoer recht op suiker. De Rijksmiddelen in Mei 1930. Buitenland. Hevig onweer in het buitenland. De nieuwe regeering in Roemesié. Burgeroorlog ln China. ming onthielden, werd aangenomen de hier-volgende motie: „Het Hoofdbestuur der Christelyfc-His- torische Unie, kennis genomen hebbende van de inlichtingen en gegevens, door de Christelijk-Historische Tweede Kamerfrac tie verstrekt, spreekt als zyn oordeel uit, dat deze fractie en in hot byzonder baar Voorzitter, Dr J. Schokking ten aan zien van hare constitutiein Juli 1929 en ten aanzien van het opvolgen door Dr Schokking van de uitnoodiging tot het geven van advies aan H. M. de Konin gin heeft gehandeld overeenkomstig plicht en beginsel en gelyk het belang van het vaderland eischt". Drslgenfi eoaüïot De rijksbemiddelaar mr Aalberse heeft de partijen, welke betrokken zijn bij het dreigend conflict aan de glasfabrieken van Philips te Eindhoven, opgeroepen tot een conferentie op Donderdag a.e. te 'e-Gra- venhage. Opbrengst Rijksmiddelen. Hieronder volgt een staatje van de opbrengst der ryksmiddelen resp. in Mei 1930 én Mei 1929, waaruit blykt, dat Mei alweer geen .slechte maand was voor da schatkist. Grondbel. Pers. bel. Ink bel. Verm. bel. Div. en Tant. bel. Inv.rechten Statist.recht Accijns op zout ld. op geslacht ld. op ,wyn ld. op gedist. Id. op bier ld. op suiker ld. op tabak Bel. goud. en werken Zegelrechten Registratierechten Succ.rechten enz. Domeinen, enz. Staatsloterij f 2.761,886 2.334.647 14.269.335 2.379.969 1.431.796 6.057,875 354.778 195.645 963.891 47.219 3.339.015 1.364.333 3.340.553 2.553.040 zllv. 92.060 2.056 2.640.307 3.323.085 301.580 16.947 Akten jacht, visch, enz. Opbr. loodsgeld. 392.179 f 2.804.058 1,381.050 12.505.620 2.138.442 1.848.235 5.658.483 386.112 151.197 1.038.348 59.620 3.351.440 1.038.093 3.401.131 2.498.144 84.761 2.206.385 3.391.638 3.504.424 336.253 17.006 417.997 Totalen f50.777.307 f 48.718.947 Ten bate van hot Leeningfonds werd ontvangen f 10,310.457 en ten bate van het Wegenfonds f 1.898.492. WQziging van de Octrooi wet Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de arti kelen 35, 47 en 49 der Octrooiwet. Voorgesteld wordt den duur van gel digheid der verleende octrooien van 15 jaar te verlengen tot 18 jaar, terwijl voor elke 3 nieuwe jaren een jaarcijns van 1160 verschuldigd zal zijn. Voorts wordt voorgesteld den termijn van uitstel inzake van verval van een oc trooi wegens niet betaling der in de artike len 12 en 35 der wet genoemde 'bedragen te verlengen van 3 tot 6 maanden. Tenslotte bevat het ontwerp een bepa ling waardoor zij, wier octrooien op het tijdstip van inwerkingtreding der wet we gens verloop van 15 jaren zijn vervallen, in de gelegenheid worden, gesteld mede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1