No. 215 Maandag 16 Jnni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Credïeten - Hypotheken Effecten - Oonpons - Lossingen 1 Rotterdamsche üoijd Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 Juli a.s. op „De Zeeuw" abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Agentschap Beestenmarkt 8. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, irancc per post, f3.— LoSSO fa'niiihwii AiS der AdvertantlBn: 1i regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. v Mond- en klauwzeer. Misschien, zullen sommige lezers als zg dit kopje op deze plaats zien aan een vergissing denken. Beschouwingen over mond -en klauw zeer zoekt men toch eerder onder Land- qn Tuinbouw dan op deze plaats. De zaak waarom het hier gaat, heeft echter ook een algemeenen en een poli- tieken kant, zooals uit het volgende zal blijken. Eenige jaren .geleden heeft een land genoot, de heer van den Berg, naar hij beweerde, een genees- en voorbehoed middel tegen mond- en klauwzeer uitge vonden.. De officieele wetenschap heeft het ech ter beneden haar waardigheid geacht hier van kennis te nemen, en een ernstig onderzoek naar de deugdelijkheid van dit middel „Matafto" in te stellen. Men had hier immers te doen met „kwakzalverij" en daarmee kunnen de mannen van de wetenschap zich toch niet inlaten? Maar wat blijkt nu? Wat men bier niet wilde doen, is in Spanje gedaan en bij daar genomen proef nemingen zou gebleken zijn, dat men hier met een alleszins doeltreffend middel te doen heeft. De heer van den Berg schreef daarom trent aan de N. R. Gt. „D. Leopoldo Galvo Sanchez, inspecteur van den geneeskundigen dienst te C.ax- ballo, die zonder mij, op eigen hand, proe ven met gezonde en zieke dieren gedaan heeft, deed mededeeling, waaruit bleek, dat al mijn beweringen op waarheid be rusten. Waar ik steeds drie dagen vraag, was het Z.Ed. zelfs gelukt de dieren in twee dagen te genezen, en de ge zonde dieren bleven, na volgens mijn systeem behandeld te zijn, gezond of schoon ze met de zieke dieren in con tact waren. Waar ik dezen inspecteur niet ken, nooit zijn naam zelfs gehoord had, daar geloof ik mij te kunnen ver heugen. Wat deze inspecteur constateer de heb ik honderden keeren kunnen con- stateeren. Ik beweer dan ook, hoe bru taal het ook lijkt: Wordt in een land mjjn systeem, dat niet eens veel kost en gemakkelijk toe te passen is, algemeen aangewend, dan kan het mond- en klauwzeer niet voorkomen, ook kan de ziekte niet van elders aangebracht wor den, omdat de dieren niet vatbaar zijn. Politiemaatregelen, het zoeken naar ba cillen, afsluiting van markten enz. enz. overbodig, evenais alle mogelijke praatjes der geleerde oomes over het ontzettend besmettelijke. Dit alles heb ik hier aan de commissie bewezen. Dit kan ik in ieder land bewpen, als ik tijd heb en wil. Dit laatste is nu niet zeker, omdat men mij hier geheel in beslag neemt" De heer Van den Berg deelt verder mede, dat na gehouden proefnemingen, prof. Culebras in een gesprek met den be trokken minister en den uitvinder ver klaarde, dat algemeene doorvoering van het aanwenden van „Matafto" aanbeve ling verdient. „Mondeling voegde bij er in ons ge sprek aan toe: Wat wij, mannen van wetenschap, in onze instituten en labo ratoria en zoover mij bekend in de ge- heele wereld voor onmogelijk hebben ge houden, heeft de heer van den Berg mij bewezen, toch mogelijk te zijn. Het is de waarheid, die ik u zeg, ik kan niet anders zeggen en van heden af sta ik aan zijne zijde. Men zal mij aanvallen om deze uitspraak, maar ik kan niet anders, het is waarheid." „Na afloop had ik weer de gewone gelukwenschen in ontvangst te nemen, en de minister vroeg mij, of ik een op dracht voor het fabriceeren van hon derdduizend porties kon aanvaarden, om uit Duitschiand te zenden, daar ik hier nog geen inrichting had." De N. R. C,rt. merkt hierbij op: „Is gr geen enkel Kamerlid, dat aan leiding vindt eens een vraag tot de re geering te fichten? Kamerleden plegen aan ministers vragen te stellen over alles en nog wat, dikwijls over futiliteiten. De lust is menigmaal zoo groot, dat het tusschen sommige Kamerleden wel eens een wedloop lijkt, 'wie er het eerst bij zal zijn en de eer van de vraag hebben zal. Thans geldt het een groot landsbe lang. De mond- en klauwzeer-epidemie, die hier uitgebroken is, schijnt van ern- stigen aard. Is er niettemin geen Kamerlid dat een vraag aandurft, een simpel ver zoek, om inlichtingen in te winnen?" Het komt ons voor, dat er reden is om wat hier gevraagd wordt, te onder strepen. De zaak is er belangrijk genoeg voor. Als toch mocht blijken dat men hier te doen heeft met een deugdelijk middel, dan wordt het hoog 'tijd dat in de amb telijke bureaux, waar men vanwege de veelheid der rapporten bijna geen adem meer kan halen, eens een groote oprui ming wordt gehouden. Het is toch al te dwaas, dat het gebruik van voorbehoedmiddelen, waar van gebleken is dat ze voor menschen zéér .gevaarlijk zijn, tot het uiterste wordt doorgedreven, terwijl een genees en voor behoedmiddel voor een zoo ernstige die- renziekte, waarbij groote menschelijke be langen zijn betrokken, zelfs geen behoor lijk onderzoek waardig wordt gekeurd. De nieuwe toestand ln Roemenië. De synode heeft zich bezig gehouden met de kwestie van. het huwelijk en de echtscheiding van koning Karei en heeft als haar meening uitgesproken, dat de scheiding door de kerk niet is erkend en dat de echtverbintenis van het konink lijk paar terecht bestaat. Maniu, de minister-president, heeft een belangwekkende verklaring afgelegd, waarin hij erop gewezen heeft, dat de wet van 4 Januari 1926 uitdrukkelijk be paalt, dat Karei alleen met toestemming van den regentschapsraad zoowel als van de ?egeering kan' terugkomen. Aan deze voorwaarde, verklaarde Maniu, is ten vol le voldaan. Immers, één dag vóór den terugkeer van den Koning had hij van den regentschapsraad de toestemming ge kregen. De raad hechtte zijn goedkeuring aan 'sKonings terugkeer, welke door de regeering was voorbereid. De achturendag. D'e raad van beheer van het interna tionaal arbeidsbureau heeft Zaterdag een belangrijke zitting gehouden. De beheersraad behandelde het voor stel van de regeering van Zweden, om de herziening van de Washingtonsche con ventie inzake den achturigen arbeidsdag op de agenda van de internationale ar- beidsconferentie van 1931 te plaatsen. De Zweedsche regeeringsgedelegeerde kreeg echter alleen steun van de zijde van de werkgevers. De arbeidersgroep, voor wie Jouhaux het woord voerde, de Duitsche, Belgische Fransche regeeringsgedelegeerden en ook de directeur Albert Thomas, betoogden met nadruk, dat het thans wel een zeer S ongeschikt oogenblik zou zijn,, om de herziening der conventie aan de orde te stellon, nu bij de parlementen van Duitschiand en Engeland wetsont werpen aanhangig zijn, om de ratifi catie der conventie door Duitschiand en Engeland goed te keuren. Het resultaat der besprekingen was dan ook, dat het voorstel van Zweden ver worpen werd met 14 tegen 7 stemmen en 2 stemmen blanco. De regeeringsgedelegeerden van Enge land en Japan hebben zich van stemming onthouden. Dat 'de gedelegeerde van de Britsche arbeidersregeering zich van stemming onthouden heeft, heeft begrijpelijkerwijs in de kringen van de arbeidersgedelegeer den ter conferentie, nieuwe teleurstel ling en verontwaardiging verwekt Wervelstorm in Amerika. In het Noorden der Ver. Staten hebben wervelstormen groote schade aangericht. In een stad werden niet minder dan 100 personen gewond, van wie vele ernstig. Volgens nadere berichten zijn bij' den wervelstorm 'die het Westen en het Zui den van de staten Wisconsin en Min nesota teisterde, en waardoor 5 personen om het leven gekomen en ruim 100 ge wond zijn, de telefonische en telegrafi sche verbindingen gestoord, zoodat de om vang van de ramp nog niet geheel is te overzien. Tal van huizen zijn vernield of zwaar beschadigd en ook de oogst heeft zeer ge leden. Een Roode Kruis-expeditie is naar het geteisterde gebied vertrokken. De burgerkrijg in China. Uit Peking wordt gemeldt, dat de voor malige christen-generaal Feng een beslis sende overwinning op de regeeringstroe- pen heeft behaald. Ruim 25.000 man der Nanking-troepen werden gevangen geno men. Bij Poetsjau zou een onder commandant in dienst der Nanking-regeering met zijn geheele troep naar het Noordelijke leger zijn overgeloopen. Feng behaalde zijn overwinning na een gevecht dat verscheidene dagen duurde. Oud-minister Klotz gestorven. De heer Klotz, de Fransche oud-minis ter van Financiën, die verleden jaar werd gearresteerd wegens oplichting, is Zon dag plotseling overleden. In, 1910 weid 'hij minister van Finan ciën in. hot tweede kabinet-Briand. Hij werd later opgevolgd door Gaillaux, doch toon deze in 1911 minister-president werd kreeg Klotz weeT de portefeuille yan Fi nanciën. Hij bleef in de regeering tot het uitbreken van den oorlog. In 1917 ver trouwde Clemenceau hem opnieuw Finan ciën toe. Klotz nam deel aan de Vredes conferentie van 1918. In 1928 werd hij gekozen tot senator. Toen hij in 1928 werd gearresteerd wegens .oplichting, nam hij ontslag. Hij werd tot 2 jaar gevange nisstraf veroordeeld, doch spoedig voor waardelijk in vrijheid gesteld. Storm in Frankrijk. Sinds Zateadagavond woeden hevige stormen boven verschillende gedeelten van Frankrijk. Parijs is er erg aan toe geweest, De telefoon- en telegraaf-dienst werd verstoord, terwijl het verkeer groo- tendeels moest worden stopgezet. In Zuid-Frankrijk is de oogst grooten- deels vernietigd. Te Patelin, in het Jura- gebergte, werd een man verlamd toen hij het electrische licht in zijd kamer wilde opsteken, daar op dit oogenblik juist de bliksem insloeg. Kort na vijf uur ontlastte zich een wolkbreuk boven Noyon, zoodat het trein verkeer naar België, Nederland en Duitschiand tot laat in den avond werd verbroken. Ook in bet Zuiden van België hield de storm duchtig huis. De bliksem sloeg in op verschillende boerderijen en doodde veel vee. De oogst is op vele plaatsen vernield. Uit Spanje en Portugal komen eveneens berichten van .ongekend hevige stormen. De wijnoogst werd geheel vernield. Korte Berichten. Volgens bericht uit Stockholm is Vrijdagavond tijdens een velddienstoefe ning in de nabijheid van Linköping, de bliksem ingeslagen in een mitrailleurcom pagnie. Een kapitein werd gedood, 2 luite nants en 4 soldaten werden gewond. Over het laatste decennium 1929 1930 is het aantal zelfmoorden in de Vereenigde Staten over de 120.000 ge weest. Dit cijfer is te meer verontrustend, omdat juist de Vereenigde Staten een ongekende bloeiperiode genoten hebben, hoewel in het laatst van 1929 het per centage wederom sterk gestegen is (10 per 100.000 inwoners) als gevolg van de beurskrach. De Parijsche politie heeft de Duit sche communiste Elsa Arnold uit Ham burg, die met een bizondere opdracht van de Moskousche Internalionale naar Parijs was gekomen, gearresteerd en ter stond over do grens gezet. Ook de sedert 2 jaar gezochte leider van de commu nistische jeugdbonden Galopin, die een gevangenisstraf van 3 jaar moet onder gaan, is gearresteerd. Te Jeruzalem is een algemeene staking der Arabieren aangekondigd als protest tegen de terechtstelling van 3 Arabieren, die in verband met de on lusten van verleden jaar ter dood zijn voroordeeld, welke terechtstelling op mor gen is bepaald. In de strafgevangenis te Manfield hebben 1500 gevangenen geprobeerd te muiten, maar de bewakers bewerkten de opstandelingen met traangasbommen, en maakten aldus een einde aan de rebellie. President Hoover heeft den Ameri- kaanschen Senaat in buitengewone zit ting bijeen geroepen, teneinde het Lon- densche vlootverdrag nog vóór 14 Juli (de Amerikaansche nationale feestdag) te doen ratificeeren. Het zuiden van Chili is door een zwaren storm geteisterd. Ook de stad Valparaiso heeft er onder geleden. Vol gens de totdusver ingekomen berichten zijn er acht menschen gedood. Het s.s. „Langunas" moet met man en muis ver gaan zijn. Zaterdagmiddag is de commandant •van de Oostenrijksche burgerwachten ma joor Pabst, te Weenen gearresteerd, toen hij de bureaux van zijn organisatie wilde binnengaan. Hem werd medegedeeld, dat hij met het oog op zijn politieke acti viteit zal worden uitgewezen, te meer daar hij nog steeds als Duitsch onderdaan beschouwd wordt. Uit Athene wordt gemeld, dat te Slatina in Grietsch Macedonië 22 men schen door den hagel, die in zeer groote korrels neersloeg, werden, gedood, terwijl 29 menschen ernstig werden gewond. Een bijzondere rechtbank heeft te Milaan elf communisten veroordeeld tot straffen van 1 tot 5 jaar gevangenis straf wegens een poging om de commu nistische partij weer in het leven te roe pen. Verscheidene andere beklaagden zjjn gedurende drie jaar onder bijzondere be waking gesteld. Drie zijn vrijgesproken. Te Napels heeft de politie een ben de pasvervalschers ingerekend, die een groote organisatie in het leven hadden geroepen voor clandestiene emigratie. Ta Berlijn zijn Zaterdag tengevolge van da buitengewone hitte twee menschen aan zonnesteek overleden. Van de zuigelingen, die te Lubeck met een z.g. anti-tuherculosemiddel be handeld werden, is er nog één overleden, zoodat er thans in het geheel 39 sterf gevallen zijn voorgekomen. De officier van justitie te Lubeck deelt mede, dat er volgens den oogenblikkelijken stand van het onderzoek geen redenen zjjn, welke een strafrechterlek optreden tegen de verantwoordelijke geneeskundige lei ders van het ziekenhuis zouden recht vaardigen. Behalve da reeds vastgestelde toch- Binnenland. Dr de Visser over de strubbelingen "in de Ghr. Hist. Unie(s Zware brand te Roosendaal. Die Eerste Kamer over de winkelsluiting. Gemeenteraad van Goes. Buitenland. Debat over den achturendag te Genèva De burgeroorlog in China. Storm in Frankrijk en Amerika. De nieuwe tarieven in Amerika. Aardbeving in Perzië. ten van het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Zwitserland en naar Scandinavië, zal hei luchtschip van 9 tot 11 September a.s. een vlucht maken iiaar Moskou, waar geland zal worden, en op 7 Oct. a.s. zal het luchtschip een vlucht maken bo ven den Balkan, zonder dat daar echter geland zal worden. Autobussen voor dienstreizen. De regeering heeft naar aanleiding van een daaromtrent door de Algemeene Re kenkamer gemaakte opmerkingen, beslist, dat voor dienstreizen zooveel mogelijk van autobussen dient te worden gebruik ge maakt, en dat de ambtenaar, die aan een bijzonder middel van vervoer boven een autobus de voorkeur beeft gegeven, in zijn reissdeclaratie de reden daarvan kort be hoort op te geven. Geïllustreerde Rijksbriefkaarten. Dezer dagen zullen op de postkantoren vijftien nieuwe geïllustreerde briefkaarten verkrijgbaar worden gesteld, welke van de bestaande geïllustreerde briefkaarten in hoofdzaak verschillen doordat zij geen reproducties van teekeningen, maar van fotografieën zullen dragen. Aan de adreszijde zijn de kaarten voor zien van een zegelafdruk van 7 Vt cent. De verkoopprijs bedraagt eveneens 7K cent, zoodat voor de reproductie zelf geen kos ten worden berekend. Chr.-HisL Zomerconforentie. Op .9, 10, 11 ein 12 Juli wordt te Lum- teren gehouden de zevende christelijk his torische zomerconferentie, uitgaande van, het hoofdbestuur der C.-H. Unie en van het bestuur der Vereenigiug van dhr. his torische leden van gemeentebesturen. Op .Vrijdag 11 Juli spreekt mr W. F. E. baron van der Feltz te Middelburg over Art. _18 van het Chr. Hist. Program yam Beginselen en de verbetering van' den misdadiger, des avonds zal dr Ph. L Idem- burg te Wassenaar een inleiding jhoudem over het ontwerp Cursuswet. Op den eersten dag der conferentie zal de heer J. R, Snoeok Henkemamsi een,in leiding houden over: De Staten- en Raads verkiezingen van 1931, op Donderdag 10 Juli spreekt des morgens prof. dr J. R. Slotemaker de Bruine .over: Artikel 14 van het Chr. Hist. Program enl het bijzon dei hooger onderwijs; des avonds houdt de burgemeester van Vlaardinigem, de hoer A. van Walsum, een' rede over: Het ont werp tot wijziging van de Woningwet, in het bijzonder met het oog .op da be langen der gemeenten. Prinses Juliana Leidsch burgeres. Uit de Leidsche burgerjj heeft zich een1 Prinses-Juliana-comité gevormd, waarvan burgemeester A. v. d. Sande Bakhuyzem: het eere-voorzittersohap; aanvaardde, om Prinses Juliana, die in zekeren zin' 'een tjjdlang een Leidsche burgeres in de mieiast verheven beteekemis van het woord kon genoemd worden, een geschenk aan te bieden als een concreet en blijvend .fee- ken van de onkreukbare trouw en innige sympathie van de Leidsche bevolking, die de eer genoot, Prinses Juliana zoo menigmaal in haar midden te kunnen be- eroetew.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1