PÜROL Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Ingezonden stukken jqjto nieuwe ambt ook .zal geven wat men van een goed burgemeester mag ver wachten. Dit kan voorloopig alleen wor den geput uit zijn kennis van gemeente administratie, door welke hij de theo retische eischen van het amht kent, maar de ervaring zal moeten 'leeren, of hij ook naast het ambtenaarstalent het be- stuurstalent heeft, want het bezit van dit laatste geldt als .voorwaarde waaronder alleen een vervulling van een ambt vol gens de eischen des tijds mogelijk zal zijn. Prof. Buijs zeide eens „De keuze van den burgemeester beslist dikwijls voor tal van jaren over het lot van de ge meente, aan welker hoofd hij wordt ge steld". Spr. wijst als voorbeeld van moei lijke vraagstukken aan de kwestie der nieuwe belasting-regeling. Spr. hoopt, dat Serooskerke in den heer Dregmans een ijverig en bekwaam burgemeester heeft gekregen. Daarvoor is noodig de steun van-hen. tdie aan het besturen der gemeente aandeel heb ben. Samenwerking in een sfeer van har telijke verstandhouding zij daarom voor allen het ideaal. .Dankbaar is Spr. echter bovenal, dat de grond voor een goede samenwerking vooral ook hier in gelegen kan zijn, dat de levens- en wereldbeschouwing van den burgemeester geleid wordt door het woord van God. Zijn gebod zij hem tot richtsnoer bij het verrichten van zijn taak als voorzitter van den raad en van het dagelijksch bestuur en bij het bur gemeesterlijk werk daarbuiten, Spr. hing daarop den burgemeester den ambtsketen om en wenschte hem namens "den raad van harte geluk in de hoop, dat hij dien keten vele jaren met eere en tot ver heerlijking van Gods naam zal mogen dragen. Ook mevrouw Dregmans en de familie bood spr. hartelijke gelukwen- schen aan. Zich richtende tot den oud burgemeester, jhr van ïeijlingep, zeide spr., dat deze dag ongetwijfeld ook voor hem beteekenis heeft. Spr. verzekert, dat thans meer dan ooit in dankbare herinne ring leeft hoe jhr. van Teijlingen ruim 24 jaar de belangen der gemeente bevorderd heeft Daarna sprak de burgemeester de vol gende rede uit: Waar thans het oogenblik is aangebro ken. waarop ik het presidium over Uwe vergadering, en het ambt van Burgemees meester over deze gemeente ga aanvaar den, is het mij een behoefte des harten, om naast God mijn diepgevoelden dank te betuigen aan H. M.' de Koningin, dat het Haar heeft behaagd mij te benoemen tot burgemeester der gemeente Seroos kerke (W.). Mijn dank ook aan Z.Ex. den Minister van Staat, den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, dat hij mij voor dit ambt heeft willen voor dragen, aan den heer Commissaris der Koningin in Zeeland voor diens aanbeve ling, en ten slotte aan allen die op eenigerlei wijze mijn benoeming hebben helpen bevorderen. Mijnheer de Voorzitter, U dank ik har telijk voor de vriendehjke woorden die U als wnd. Burgemeester tot mij hebt willen richten. Het is mij een oorzaak van blijdschap, dat wij niet meer als vreemden tegenover elkander staan, maar dat wij elkander reeds verscheidene ja ren hebben leeren kennen en waardeeren. Met zeer veel genoegen ben ik thans bijna 8 jaren secretaris van Uwe gemeen te geweest, en ik mocht in die betrek king steeds de medewerking en steun van U heeren Wethouders en van U, heeren leden van den Raad ondervin den. Vanaf dit oogenblik zie ik mij ech ter een andere taak toegewezen. Voortaan zal ik in Uwe vergadering hebben voor te zitten, gelijk ik dit ook zal hebben te doen in de vergaderingen van het dagelijksch bestuur. Daarbenevens zal ik als bestuursorgaan in vele gevallen nog zelfstandig hebben op te treden. In handen van den eersten ambtsdrager van dit gewest., heb ik onder aanroeping van den naam van God Almachtig, plech tig gezworen, trouw aan het wettig gezag, maar eveneens heb ik op plechtige wijze den eed gedaan, dat ik de belangen der gemeente Serooskerke (W.) met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. Wat de toekomst in haar schoot draagt is voor ons onbekend, maar wel wil ik U de verzekering geven, £at het mijn ern stig voornemen* is, om, als God mij daar voor de wijsheid en de krachten schenken wil, zonder aanzien des persoons de be langen van deze gemeente en van de gemeentenaren voor te staan en te be vorderen. Ik ben er mij echter ten volle van bewust, dat ik daarbij Uw aller mede werking noodig heb. Ik doe een beroep op Uw medewerking heeren leden van den Raad, op de medewerking van U heeren Wethouders, die met mij het da gelijksch bestuur zullen vormen en op al de ambtenaren der gemeente zonder on derscheid. Uwe tegenwoordigheid zeer .geachte col lega's stel ik op hoogen prijs. Zij moge voor mij het bewijs zijn, dat U mij in Uw kring wilt opnemen. Het doet mij ook zeer groot genoegen dat U Jhr van Teylingen hier aanwe zig zijt. Staat U mij toe, U vanaf deze plaats nogmaals zeer hartelijk dank te zeggen voor Uwe groote genegenheid, die U in den tijd, dat ik hier a,ls secretaris werkzaam was. jegens mij hebt betoond. Ik acht het mij een eer en een voorrecht Uw opvolger te mogen zijn. Met de bede, dat het God de Heere moge behagen de gemeente Serooskerke bij den voortduur te blijven omringen met Zijn onmisbaren zegen, verklaar ik het voorzitterschap van Uwe vergadering en hot ambt van Burgemeester "der jge- meente Serooskerke te aanvaarden. Na de sluiting der Raadsvergadering vroeg en verkreeg dhr Jhr van Tey lingen het woord en zeide dankbaar gebruik te maken van de speciale uitnoo- diging tot bijwoning dezer installatie, want het is een publiek geheim, dat hij zich in de benoeming van dhr Dregmans als zijn opvolger van harte verheugd heeft. Spr. heeft op een feestdag als deze de aange naamste herinneringen aan zijn eigen in stallatie, nu 24 jaar geleden. Er is heel wat veranderd en aan de groene tafel is niemand meer aanwezig van hen, die hij zijn installatie daar aanzaten. Spr. wenscht zijn collega Dregmans hartelijk gelnk met zijn benoeming en hoopt, dat het hem gegeven moge worden in goede gezondheid, met helder hoofd en opgewekten geest met vaste hand, het ambt, dat hij zoo juist heeft aanvaard, te vervullen, tot heil der ingezetenen, en dat onder zijn bestuur een niéuw tijdperk voor de gemeente Serooskerke moge aanbreken van ongekende bloei en welvaart. Spr. weet, dat dhr Dregmans zich boven de partijen zal stellen en dat hij doorkneed is in de gemeente-administratie, een hel der hoofd bezit, gepaard aan een uitste kend geheugen, en dat het hem niet moei lijk zal va'llen het ambt op de juiste wijze te vervullen. Spr. heeft de ervaring, dat de Raad wel elk onderwerp nauwkeurig overweegt en met net geld niet roekeloos, maar integen deel omzichtig omspringt, maar toch ook meermalen blijk geeft een ruimen blik te bezitten. Spr. hoopt, dat God dhr Dregmans met zijn echtgenoote vele jaren moge schen ken om het burgemeestersambt te vervul len tot heil der gemeente, in het belang der ingezetenen en tot voldoening van zichzelf tot in lengte van jaren. Deze toespraak werd met applaus be zegeld, waarna men naar buiten ging om te luisteren naar de zanghulde der school kinderen en enkele nummers muziek, w.o. de bekende Kleppermarsch. Terwijl in de raadzaal receptie werd gehouden, hadden op de Zoetendaalsche dreef allerlei kinderspelen onder groote belangstelling der ouderen plaats. Des avonds had wederom receptie, doch alleen voor genoodigden plaats, terwijl nu de zangvereeniging een hulde bracht, ge volgd door een muziekuitvoering op de tent met o.a. weer den Kleppermarch. De verlichting, die later op den avond werd ontstoken, en die in de straten een fantastisch schijnsel veroorzaakte, mag ook als uitstekend geslaagd geboekstaafd worden. Ze werd door duizenden bijgewoond. De Kleppermarsch moest door de muziek nog eens herhaald worden. Een eenvoudig, doch goed geslaagd vuurwerk sloot het officieel gedeelte van den feestdag. Serooskerke heeft op waardige wijze zijn nieuwen burgemeester ontvangen. De prijzen voor den etalagewedstrijd werden als volgt behaald: 1. J. Muiselaar, 2. R. de Later, 3. Wed. Houterman, 4. M. Zuidweg, 5. H. Jansen, 5a. A. de Lig- ny, 6. P. Willeboordse, 7. M. Geldof en 8. D. G. Louwerse. Voor de gevelversiering werden de vol gende prijzen toegekend: 1. A. Melse, 2. J. Vreke, 3. J. Muizelaar, 4. P. H. Broer- se, 5. P. Willeboorse, 6. H. Jansen, 7. R. de Later, 7a. Wed. Houterman, 8. R. Dronkers^ ,9. L. Jobsea 10. M. Slot, 11. J. A. de Ligny, 12. F. Geldof, 13. P. Meijers, 13a. M. Geldof, 14. P. Houterman. Wemeldinge. Het Rijnschip „Rotte" en het sleepschip „Mil" zijif Vrijdagmiddag bij het invaren van de sluis in aanvaring met elkaar gekomen, waardoor de „Rotte", zoowel als de „Mil" aanzien lijke schade- bekwamen, o.a. had de laat ste een gat boven de waterlijn, doch ze konden de reis voortzetten. Vrijdagmorgen is de coiffeur G., af komstig van Kapelle, met zijn motor op den hoek bij hotel Smits, door niet tij dig afsluiten van gas, in aanraking geko men met het ijzeren hek vóór dit hotel. Hij viel van den motor en werd met en kele kneuzingen opgenomen en verbon den. Ook de motor was beschadigd. Kapelle. De Tuinbouwvereen. Kapelle en Omgeving hield gisteravond in de zaal van mej. E. Hanson haar leden vergadering onder voorzitterschap van den heer H. Eversdijk. De talrijk opgekomenen werden door den voorzitter welkom geheeten. Tot de vereeniging die 250 leden telt, traden 14 nieuwe leden toe. Vanwege de vereen, van Oud-leerlingen van de Tuinbouwwintercursussen Kapelle en Omgeving wordt verzocht om beschik baarstelling van een medaille voor'de 'in het najaar te houden fruit-, groenten- en bloemententoonstelling. Het bestuur stelde voor om twee medailles beschikbaar te stellen, een voor fruit en een voor groen ten. Aldus besloten. Alsnu volgde bespreking verkoop aard beien, de voorzitter deelt mee dat de opbrengst wel minder zal zijn dan het vo rige jaar, 1929 was dan ook buitenge woon 'in opbrengst zoowel als wat de prijs betreft. Opgegeven werden reeds een opbrengst van 150 gemet Jecunda's, 12 gemet Mad. Matot en 4 gemet Mad. Ie Febre. Het be stuur stelt voor na overwogen te hebben de voordeelen van veiling voor het vat. en gewone dagveiling, om dagelijks je doen verkoopen bij dagveiling. Zonder dat iemand hierover het woord voerde werd direct het bestuursvoorstel aangenomen en besloten tot dagveiling. De hoogste prijzen werden verleden jaar behaald bij de dagveiling. Eveneens werd besloten om op gelijke wijze de frambozen en de boonen te doen verkoopen. Het kwantum frambozen werd nog niet opgegeven. Dit wordt als nog ingewacht. Voor boonen werden op geven een opbrengst van 60 gemet Prin- sesseboonen zonder draad en van 246.800 boonenstaken. De voorzitter wijst verder op mogelijke knoeierijen met verkoop, welke het be stuur voorstelt te straffen met algeheele roveering. Dergelijke leden kunnen niet geduld worden. Besloten werd na een drukke bespre king om op dezelfde wijze als verleden jaar de wijze van aanvoer te doen plaats hebben. In de commissie tot regeling bïj moge lijk voorkomende geschillen werden be noemd de heeren B. V. "Pols te lerseke, P. de Jager Joz.z. te Kapelle, 'J. van Liere Gz. eveneens te Kapelle, P. J. J. Dekker te Wemeldinge en Q. v. d. Vrie te Bieze- linge. Nog werd een aparte vergadering be legd met de teelers van vroege aardbeien, waarin besloten werd tot gecombineerde verkoop en aanvoering van één kwantum De voorzitter deelde mee, dat hoogere prijzen alsdan zeker kunnen besteed wor den. Ook is dit voor de koopers gemakke lijker. Hierna sluiting. Ovezand De raad vergaderde gisteren. In verband met de nieuwe conceptrege ling dei' jaarwedden van de burgemees- terst secretarissen, ontvangers en wethou ders wordt besloten, aan Gedep. Staten te berichten, dat tegen de nieuwe rege ling geen bezwaren bestaan, hoewel men den tijd voor verhooging van tractementen niet juist gekozen acht. Het daarin ver vatte voorstel tot kindertoeslag vond war me toejuiching en zou ook worden be geerd als de verdere regeling niet tot stand kwam. In de begrooting van 1929 wordt een wijziging aangebracht. De pensioengrondslag van den ge meente-ontvanger wordt nader vastgesteld. Op een verzoek van het Chr. schoolbe stuur tot aanschaffing van nieuwe leer middelen wordt gunstig beschikt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordwelle-Renesse, G. J. J. Rensink ta Broek in Waterland. Beroepen te Bemmel G. Mol te Heerlen. Bedankt voor den Bommel, W. L. Mul der te Voorthuizen. Voor Hijkersmilde en Nieuw-Buinen H. B. Spijkerboer te Gaast en .Ferwoude. Voor Krimpen a. d. Lek A. J. Westra Hoeksema te Zegveld. Voor Menaldum, C. L. Tuinstra te Lemale. Theol. candidaten. Geslaagd voor het cand.-examen theologie, R. Robbers te Amsterdam en J„ X*. Bakker te Santpoort. Theo], schooldag te Kampen. Zooals bekend, wordt de Theologische school dag op Donderdag 19 Juni a.s. te Kam pen gehouden. De N. Pr. Gr. Crt. verneemt, dat deze „dag" zal worden bijgewoond door Z. Ex. G. J. Diekema, den gezant van de Ameri- kaansche regeering te Den Haag, die aan het einde der morgenvergadering een kort woord spreken zal. Stichtelijk woord. Aan de kw&ekelingen van de Theol. School der Vrije Evangelische Gemee-nte te Apeldoorn Jachtlaan, de heeren J. van de Werfhorst, J. Wergers en D. Leep, werd consent verleend in de gemeenten ©en stichtelijk woord te spreken. Gen. Synode Geref. Kerken. De Pari. Synode van Overijssel benoemde als haar afgevaardigden naar de General© Synode van Arnhem Ds Join Jansen le Wierden en Ds H. II. Schoemakers te Kampen en de ouderlingen ds G. J. Breu kelaar, em.-pred. te Haaksbergen en, H. Morsink G.Hzn te Delden. Emeritaat. Ds K. Kloosterman Ned. Herv. predikant te Hantum, is voor nemens met. ingang van 15 September a.s. met emeritaat te gaan. Ds Klooster man beeft ruim 41 dienstjaren en arbeid de te Gasselter-Nijeveen, Tjerkgaast en sinds 31 Oct. 1S97 te Hantum. Vlootpredikanten. Ds J. H. Vaandrager, vlootpredikant in Den Hel der vertrekt, a..s. Vrijdag met het stoom schip Stuyvesant van Amsterdam naar Curacao. Hij is voor onbepaaklon tijd aangewezen voor de geestelijke verzorging van de niet-roomsch-katholele militairen van zee- en landmacht, dienend© te Cura- Cao ©n op de aldaar verblijvende oor logsschepen. Tijdens zijn afwezigheid zal het werk in Den Helder en te Amsterdam worden waargenomen door den anderen vloot predikant, ds J. v. d. Giesen ie Vlis- singen. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Hartjes van Vlissingen, av. ds de Vries. Wilbelminadorp, vm. ds Homburg, nm. geen dienst. Kattendijke, 9.30 u. 0. T. ds Enklaar, nm. geen dienst. Oost-Souburg, 9.30 u. dr van Oijen, 2 u. ds Hartjes. 'tZand, 10 u. ds van Evert, 2 u. ds R. ten Kate (H. Doop). Geref. Kerken. O. en Wi. Souburg, 9.30 en 2 u. ds Noorde wier te ffiesterbork. Doorzitten Smetten Zonnebrand Ongelukken. De 39-jarige landbou wer de V. te Hantumhuizen, die dezer dagen van een met gras beladen wagen viel en onder de wielen terecht kwam, waardoor zijn ruggegraat ernstig werd gekneusd, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. De man laat een vrouw en 5 kinderen achter. Te Alphen a. d. Rijn is de 9-jarige M. bij het oversteken van den rijweg door een auto overreden. In zorgwekkenden toestand is het jongetje naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd. De 21-jarige monteur K. is in het zwembad te Hooge- zand verdronken. BI ij ft binnen het coupéraam! Op het station Kloesterle aan de Elbe werden bij het doorrijden van een personentrein ver scheiden passagiers, die zich uit het raampje hadden gebogen, door een te dicht bij de rails staande kraan getroffen. Een der pas sagiers is aan zijn verwondingen bezweken; voorts werden zes personen gewond. Een arrestatiemiddel. In de Boekhorststraat te 's-Gravenhage is gister avond om 7 uur eenige opschudding veroor zaakt, doordat een jongeman de groote win kelruit van een horlogemagazijn in gruzele menten wierp, vervolgens drie horloges uit den beschadigden voorraad in de etalage wegkaapte, om zich daarop rustig te laten arresteeren. Het initiatief tot den vernielings daad en de kaappartij schijnt niet duide lijk te zijn geweest; de jpolitie zal dit nader onderzoeken. Kinderverlamming. Donder dag zijn te Gouda wederom twee gevallen geconstateerd. Op medisch advies is het zwembad te Waddingsveen voor ingezetenen van Gouda gesloten. Een pientere koopman. Op de markt te Tilburg stak de Waal wij k- sche koopman K. al zijn concurrenten de loef af, door de aardbeien te verkoo pen 25 cent per pond. Wijl de marktprijs veel hooger was, kwam een dergelijke handel aan de. po litie verdacht voor. Zij hield de drukke nering even in het oog en ontdekte spoe dig het geheim. De pientere koopman dankte zijn suc ces aan een stuk lood, dat hij onder de fruitschaal had gelegd, zoodat er bij hem slechts 4 ons in een pond ging. De weeg schaal werd in beslag genomen en tegen den koopman proces-verbaal opgemaakt wegens bedriegerij. Korte vacantievreugd. De marechaussee uit Oirschot heeft naar Til burg teruggebracht den 15-jarigen S. die voor zijn patroon een kwitantie van f40 had geïnd. Op de fiets was de jonge man er met het geld van doorgegaan naar Oirschot. De marechaussee daar vond, dat de jon gen wel wat royaal met de centen om sprong en men achtte zich verplicht den knaap eens aan den tand te voelen. Al spoedig was uitgevischt, hoe de jongen aan den bom „duiten" was gekomen en onverbiddellijk werd er aan zijn vacan- tiekuur een einde gemaakt. Met nog f30 en zijn fiets werd hij naar Tilburg over gebracht. Paard bijt een kind dood. In de gemeente Wuestwezel, bij Antwerpen, heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Vrouw Peeters, die in het veld was gegaan, had in een naburige weide haar kindje van twee jaar even alleen gelaten. Terugkeerende zag zij tot haar ontzet ting, dat een paard het kind gegrepen had en bezig was, het met de tanden te ver scheuren. Men slaagde er in, het slachtoffertje on der het razende paard vandaan te ha len. .Helaas kon hier geen hulp meer ba ten, het kindje overleed spoedig aan zijn zware verwondingen. DE CRISIS IN DEN LAND- EN TUIN BOUW. Gemeenschappelijk Program der drie Centrale Landbouworganisaties. Naar wij vernemen hebben de drie cen trale landbouworganisaties, de Chr. Boe ren- en Tuindersbond, de Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landb. Comité zich met een gemeen schappelijk adres tot de regeering ge wend, waarin gevraagd wordt, de meest bedreigde onderdeelen te hulp te komen en die maatregelen in toepassing te bren gen, welke onmiddellijk verlichting van lasten of directen steun kunnen geven. Gevraagde regeeringsmaatregelen. Aan de Regeering wordt in overweging gegeven de navolgende maatregelen te treffen: 1. Steun van Staatswege aan de sui kerbietenteelt, den graanbouw en de aardappelmeel-industrie; 2. Vermindering van den druk der grondbelasting, inzonderheid door de af schaffing jvan de crisis-op centen op de grondbelasting; 3. Afschaffing van den vleeschaccijns met behoud van het invoerrecht op vleesch; 4. Wijziging van het stelsel van waar deering van landelijke eigendommen bij het vaststellen van den aanslag in de Vermogens- en Successiebelasting, door niet langer hiervoor als grondslag te ne men de verkoopwaarde, maar de gebruiks waarde, waarbij wij ons veroorloven te verwijzen naar ons gemeenschappelijk adres te dezer zake d.d. 7 September 1929, gericht tot den Minister van Financiün, van welk adres wij een afschrift hierbij insluiten; 5. Aanmerkelijke verlaging van de kos ten, verbonden aan den uitvoer van vee, zooals keurloonen, kosten van voorbe hoedende enting en dergelijke; 6. Aanmerkelijke en effectieve verla ging van de vrachttarieven voor het vervoer van land- en tuinbouwproduc ten; 7. Mede om de meestbegunstigingsclau- sule effectief te kunnen maken het on verwijld geven van ruilobjecten aan de Nederlandsche onderhandelaars bij het sluiten van handelsverdragen en het zon der uitstel treffen van maatregelen van beveiliging tegen die landen, welke door kunstmatige middelen als dumping, uit- voerpremies enz. onze positie in het in ternationaal ruilverkeer onbillijk ver zwakken; 8. Uitvaardiging van een z.g. maalver- bod, waarbij wordt voorgeschreven, dat van het bakmeel, hetwelk hier te lande wordt gebruikt bij de broodbereiding, een zeker percentage moet afkomstig zijn van inlandsche tarwe. Naast deze maatregelen, welke ten doel hebben onmiddellijk verlichting en steun te brengen, zullen andere, welke eerst na verloop van min of meer langeren tijd effect sorteeren, niet kunnen worden ge mist. Wij geven Uwe Excellentie, voor wat deze tweede categorie betreft, de volgende voorstellen in overweging: 1. Een zoodanige reorganisatie der de partementen, dat in het departement, waaronder Landbouw ressorteert, de Landbouw (anders dan thans) de plaats inneemt, waarop hij naar recht en billijk heid aanspraak kan maken. De huidige samenvoeging van Binnenlandsche Za ken en Landbouw achten wij onge- wenscht. Ook na de reorganisatie van de departementen in bovenbedoelden zin mag een krachtige centrale leiding aan het Departement, waaronder de Land bouw ressorteert, niet ontbreken; 2. Tot wegneming van gebleken mis bruiken in het pachtwezen, herziening van de wettelijke regeling hiervan; 3. Uitbreiding van het land- en tuin- bouwonderwijs, alsmede het landbouw- huishoudonderwijs, en inzonderheid stich ting in sneller tempo van meer lagere land- en tuinbouwscholen; 4. Reorganisatie en intensivoering van den binnen- zoowel als van den buiten- landschen landbouwvoorlichtingsdienst; 5. Herziening en verbetering der water- staatswetgeving in dien zin, dat niet op de landerijen alleen de zorg voor en de financiëele druk van de veiligheid van het land ten opzichte van het watergevaar en den waterlast drukt; 6. Verruiming der oppervlakte cultuur grond door bevordering van ontginning en ontwatering; 7. Krachtige doorvoering van de Land- bouwuitvoerwet. Onze organisaties, zoo besluit het adres spreken het vaste vertrouwen uit, dat Uwe Excellentie deze voorstellen onverwijld in overweging zal willen nemen en dat tot verlichting van de oogenblikkelijk gevoel de moeilijkheden van en tot blijvende ver betering van den toestand in den land en tuinbouw met den grootsten spoed de door ons noodig geachte maatregelen zul len worden genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. Mijnheer de Redacteur, Overtuigd van Uw bekende bereidwil ligheid om naar vermogen volksbelangen te helpen bevorderen, wordt opname ver zocht van het onderstaande in uw veel gelezen blad. Stemgerechtigde ingelanden van den ca- lamiteuzen polder Borsselen en het wa terschap Hoedekenskerke hebben in hunne vergaderingen, resp. gehouden op 23 Mei en 12 Juni 1930; breedvoerig besproken de sedert 1924 be gonnen en nog steeds voortdurende ma laise in land- en tuinbouwbedrijven, welk© nu is geworden een crisis, waarvan bij niet tijdig wegnemen der oorzaken en ach terwege blijven van maatregelen ter ver betering, erge gevolgen te wachten zijn; overwogen dat, onder meer andere, al? middelen tot het wegnemen der crisisoor zaken en maatregelen tot verbetering van toestanden kunnen dienen: w le verlichting van sociale lasten, druk kende op het land en tuinbouwbedrijf; 2e herziening van het tarief op invoerrech ten; 3e steuning der suikerbietenteelt; 4e afschaffing der opcenten grondbelasting; 5e afschaffing van den slachtaccijns6e verlaging der spoorwegtarieven voor land en tuinbouwproducten; 7e bevordering van het gebruik van Nederlandsche land en tuinbouwproducten bij overheidsbedrij ven en instellingen; 8e het verleenen van steun aan polders en waterschappen belast met onderhoud van wegen, die voor doorgaand verkeer worden gebruikt; en besloten, dat door hunne Bestu ren ook namens de klein-grondeigenaren en gebruikers aan de Regeering een adres zal worden ingediend, houdende verzoek tot het beramen en treffen van maatrege len die kunnen leiden tot het wegnemen der crisis-oorzaken en verbetering van toestanden in land- en tuinbouwbedrijven. Ter voldoening aan de aan onze Be sturen buitendien gegeven opdracht, noo- digen wij by deze de Besturen van alle 1 ZeeuwBche binnen-, vrije-, waterkeeren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2