No. 214 Zaterdag 14 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse S Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. KRACHT UIT DE HOOGTE. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws, Agentschap Beestenmarkt 3. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnems»fspv#s: Po" 3 «JasadRU; frjuso post. f3.- Losse aumari fflj Bureau; Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Prijs der Advertentlën; 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, 1*. Burg. Tel. No. 259. Een van de meest waarneembare vrqchtep van de uitstorting des Heiligen Geestes. is, dat gezien werd de vervul ling van" de belofte dat de discipelen zouden ontvangen kracht uit de hoogte. Met hun eigen kracht was het, on danks hun dagelijkschen omgang met den Heiland maar droevig gesteld. Toen Jezus stond aan het begin van den bitteren lijdensweg, toen de krijgs knechten aanrukten om Hem gevangen te nemen, waren alle discipelen, zon der onderscheid, Hem verlatende ge vlucht. En zelfs de vurige Petrus, toen het gevaar begon te dreigen, wist nief beter te doen. ,dan zijn Meester te ver loochenen. Zij hadden geen kracht, de discipelen, tegenover de vijanden van buiten en te gen de booze machten in het eigen hart stonden ze al eveneens machteloos. Zelfs in de meest verheven oogenblik- ken, drong zich bij hen op den voor grond de vraag, wie van hen toch wel de meeste zou zijn. Zij waren vervuld met ijverzucht en afgunst. Ook in ander opzicht kwam de zwak heid der discipelen aan het licht. In den strijd tegen de leiders des volks, de Schriftgeleerden en de Farizeeën maakten ze een pover figuur, 't Waren ongeleerde en ongeletterde menschen, eenvoudige vissqhers, die zeker van zich zelf niet in staat waren in den strijd der geesten leiding te geven. En toch, deze veelszins zwakke en onbeteekencnde mannen, werden door Je zus aangewezen om, van Hem te getui gen. Uit zichzelf waren ze daartoe wel aller minst bekwaam. Maar, zoo luidde de be lofte: gij zplt ontvangen de kracht des Heiligen Geestes,aangedaan worden met kracht uit de hoogte. Op heerlijke wijze is deze belofte ver vuld. Ais de uitstorting des Geestes heeft plaats gehad, dan gaan de bevreesde discipelen met groote kracht getuigen van hun Heiland. De tegenstand achten zij niet Het gevaar hieraan verbonden wordt moedig .getrotseerd. Zij ontvangen kracht om te spreken: kracht om bij de scherpe dreiging van de machthebbers te betuigen: wij kunnen niet nalaten van deze dingen te spreken; kracht om te blijven staan temidden van de vervolging; kracht ook, om straks met hun bloed en hun leven de goede belijde nis te bezegelen. Van de vroegere aarzeling en zwakheid is niets overgebleven. Zij zijn aangedaan met kracht uit de hoogte. Merkwaardig is ook, dat de vroeger zoo sterke begeerte om de eerste en de meeste te zijn, geheel verdwenen is. tiet: Hjj moet wassen, ik minder worden,1, wordt bij hen heilige levenspractijk. Het eigen ik raakt op den achtergrond. Zij zoeken niet meer zichzelf, maar wat des anderen is. Niet eigen eer en grootheid is het doel van hun verlangen, maar de eer en de grootheid van hun verheerlijk ten Koning. Wij hebben Pinksteren gevierd. En nu is het de groote vraag, of er ook bij ons zijn als bij de discipelen, de Pinkstervruchten. Of nu ook onder ons openbaar wordt de kracht uit de hoogte. De kracht om eigen wil te verzaken en in heel ons leven, de wil des Heeren te volbrengen. Een zeker schrijver heeft eens gezegd, dat zij, die leven uit de revolutie-theo rieën beter zijn dan hunne beginselen, maar dat zij, die den Christus belijden, slechter zijn dan hunne leer. Dit is zeker niet geheel onjuist. Maar dan dienen we te verstaan, dat dit een toestand is, waarin we niet zonder meer mogen berusten. Het hooge Christelijk ideaal zal nooit ten volle worden verwezenlijkt. Ook de heiligsten blijven in dit leven met zonde besmet. Altijd zal er blijven de klacht, dat het willen er wel is, maar dat het goede te doen niet gevonden wordt De groote vraag is nu maar, of dit niet doen van het goede als zonde wordt ge voeld en beleden en .bestreden. Ook hierin moet de kracht uit de hoogte open baar worden, dat het egoisme op den achtergrond wordt gedrongen en dat er komt de ernstige begeerte om te doen, den wille Gods. Het pleit niet voor de Christenen van onzen tijd, dat daarvan zoo weinig gezien wordt, zoodat er vaak op menigerlei ge bied geen onderscheid is tusschen hen, die Jezus verwerpen en die Hem als Ko ning eeren. De kracht Gods moet in ons openbaar worden in ons handelen, op elk gebied. Maar ook in ons spreken. Ook op ons rust de taak, in de kracht des Heeren te getuigen tegen de zonde en te verbrei den de beginselen, die zijn naar Gods Woord. Onze tijd heeft behoefte aan karak ters. Aan mannen en vrouwen, die durven te staan als 'tmoet, maar die desnoods ook vallen, liever dan hunne belijdenis los te laten, aan menschen van wie 't blijkt, dat ze zijn aangedaan met kracht uit de hoogte. Het onweer van Donderdag. Ook uit Spanje komen berichten over hevig noodweer, vooral in het Zuiden, waar door hevige wolkbreuken groote overstroomingen werden veroorzaakt. Groote oppervlakten bebouwd land zijn onder water gezet. Op sommige plaatsen is de oogst door hagelslag vernield. De overheid treft maatregelen, om de getrof fen landbevolking te steunen. Ook West-Duitschland w$rd door het noodweer geteisterd. Te Gelsenkirchen werd een arbeider door. den bliksem zoo zwaar gewond, dat hij korten tijd later overleed. Te Krefeld-Uerdingen werd een 16-ja- rige boerenknecht door den blksem ge troffen en gedood. In het Moeseldal ging het onweer met hagel gepaard, waardoor op de wijnbergen belangrijke schade werd veroorzaakt. Op sommige plaatsen stond het water een halve meter hoog op straat. Brland aan het woord. Zooals gemeld, heeft de Fransche Ka mer met 567 tegen 13 stemmen de toe treding van Frankrijk tot de generale akte goedgekeurd. Bij de discussie die aan de stemming voorafging verklaarde Briand in ant woord op geoefende critiek, dat h ij nooit aan ontwapening heeft gedacht vóór Frankrijk's vei ligheid zal zijn verzekerd. Hij herinnerde er aan, dat het Haag- sche Hof en" de volkenbondsraad er in geslaagd zijn reeds begonnen oorlogen tot staan te brengen, en meer dan 25 ernstige internationale conflicten te re gelen, en hij wees er op, dat zoo lang de volken geen uiting hebben gegeven aan hun onderling vertrouwen door toe treding tot de algemeene akte, elk land voor zijn eigen veiligheid zal moeten zorgen. Frankrijk heeft niet het recht van zijn veiligheid afstand te doen. De aanneming van het voorstel door de Kamer zal dan ook Frankrijk niet beletten, de voor zijn veiligheid en onafhankelijkheid noodza kelijke troepen op de been te houden. De toestand in Britsch-Indië. Een vijandige menigte, die op 11 dezer in het dorp Khaira de arrestatie van vrijwilligers trachtte te beletten, heeft qp een charge van de politie met een te genaanval met knuppels geantwoord. Na de noodige waarschuwingen schoot de politie: er waren dertien dooden en vele gewonden. Jayant Palal, de uitgever van het Bom bay Congress Bulletin, is tot twee jaar strenge gevangenisstraf veroordeeld we gens de publicatie van opruiende ge schriften. Uit Bombay is het dringend verzoek gekomen onmiddellijk een geheel bataljon van 500 man te sturen. Van elders zouden ook troepen gevraagd zijn, waarschijnlijk in verband met het inwerkingtreden van de ordonnantie tegen het postenv in de volgende week. Uit Roemenië. De vorming van een nieuw kabinet is door den Koning Vrijdagmiddag tocih op gedragen aan den leider der nationale boerenpartij, Maniu. Het blijkt dus nu, dat het door den koning gewenschte concentratie-kabinet onmogelijk wordt geacht en de Koning heeft tot Maniu moeten terugkeeren. In politieke kringen verluidt, da.t de kroning van koning Karei tot Koning van Roemenië in .September te Karlsburg (Alba Julia) zal plaatsvinden. Volgens de bladen is met de onder- teekening van het decreet betreffende de benoeming van de prinses-moeder Helena tot koningin van Roemenië ook de echt scheiding tusschen haar en koning Karei nietig geworden. In hst koninklijk besluit wordt gezegd, dat daar alle acten sinds den 4en Januari 1926 nietig verklaard zijn, ook de acte betreffende de echt scheiding, welke eveneens na dezen da tum is opgesteld, vervallen is en dat de prinses-moeder Helena gerechtigd zal zijn om Idien titel van Hare Majesteit te dragen. De bladen constateeren. dat het bericht over de vernietiging van de echt scheiding niet alleen te Boekarest, maar in het gebeele land een blijde stemming teweeg heeft gebracht. Korte Berichten. Sir Henry Segrave, de bekende auto renner en motorbootvaarder, js gisteren bij een poging om het snelheidsrecord op het water te verbeteren, met zijn boot omgeslagen en verongelukt. Het aantal werkloozen in Italië is sedert de vorige maand met 7000 toe genomen. Het totaal aantal werkloozen in Italië bedraagt thans ruim 365.000. Te Tigu Jiu aan den Dionau is Vrij dag bij de opening van een nieuwen veerdienst plotseling een veerboot omge slagen, die in plaats van de voorgeschre ven 30 personen bijna het dubbele aantal menschen vervoerde. Er konden 45 men schen gered worden, doch tien verdron ken. Boven geheel Jutland heeft een bui-' tengewoon hevig onweer gewoed. Op vele plaatsen veroorzaakte de bliksem bran den. Te Lemberg werden eergisteren drie jeugdige communisten wegens colportage van communistische vlugschriften ter dood veroordeeld. Ook werden zij schul dig verklaard aan hoogverraad. Nationale vaandelgroet aan de Koningin. De besturen van de vereenigingen Bond van Rotterdamsche Oranjevereenigingen, Voor Oranje en Vaderland te Rotterdam en de Kon. Vereeniging Oranjebond in Den Haag, hebben het besluit genomen, H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 50sten verjaardag op Dinsdag 16 September a.s. na het openen van de Kamers der Staten-Generaal, een natio- nalen vaandelgroet te brengen op het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage. Zij roepen daarvoor op alle vereenigin gen in Nederland, die van haar aanhan kelijkheid aan de Koningin wenschen blijk te geven door aan dezen vaandel groet deel te nemen. Aan elke deelnemende vereeniging zal een herinneringsmedaille worden aange boden, en aan elke zang- en muziek-ver- eeniging, die dezen vaandelgroet met zang en muziek zal opluisteren, zal een zilveren lauwertak worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling, aan dezen vaandelgroet een eenvoudige bloemenhul de te verbinden, welke zal worden be kostigd uit de vrijwillige bijdragen van de vereenigingen. Bovendien zal een al bum worden aangeboden, vermeldende de namen van alle vereenigingen, die aan den vaandelgroet deelnemen. Electriciteit fn den Tuinbouw. Naar gemeld wordt, heeft het Fonds dei Electrische Industrie ter bevordering van het natuurwetenschappelijk onderwijs een belangrijke subsidie verleend aan prof. Sprenger te Wageningen, teneinde aan de Landbouwhoogeschooil te Wageningen we tenschappelijke onderzoekingen te kunnen verrichten op het gebied van de toepas sing van electriciteit in den tuinbouw. Verkiezing Eerste Kamer. Het Centraal Stembureau heeft in zijn zitting van gisteren in de vacature, ont staan door het overlijden van mr„ H. Ver kou teren, tot lid van de Eerste Ka mer benoemd verklaard dr C. J. K. van Aalst te Hoevelaken. Hoover. Agenten voor dezen. Stof zuiger, die klopt, veegt en zuigt J. M. POLDERMAN, GOES. (Adv.) Ierseke. Vanwege de diaconie der Ned. Herv. Kerk zal binnenkort een verpachting van land gehouden worden. Voor die ver pachting is de oude regel weer gevolgd, dat iedereen (van welk kerkgenootschap ook) kan inschrijven, dus geen N. H. pachters alleen meer. De uitzaai der schelpen voor de oes tercultuur is wederom aangevangen. Het laat zich evenwel aanzien, dat dit sei zoen niet zooveel als in '29 zal worden uitgezaaid. De aanvoer van de Zuider zee zal ook iets minder zijn. De prijs is dezelfde gebleven. De kwaliteit is tot he den beter dan andere jaren. Serooskerke (W.) Burgemeesters- installatie. Gisteren had alhier de installatie plaats van den heer P. Drog mans, thans gemeente-secretaris tot bur gemeester dezer gemeente. Er werd druk gevlagd. De feeststemming zat er, mede dank zij het mooie weer in. Op een drietal plaatsen in de kom der gemeente waren keurige eerepoorten opgericht en alom was de straat met guirlandes van vlaggen overhangen. Zeer vele huizen, w.o.. het gemeentehuis, wa ren op keurige wijze versierd en de win keliers hadden bijzonder werk gemaakt van hun etalages. De eerewacht bestond uit niet minder dan 107 ruiters en 24 jongens en meis jes op keurig versierde rijwielen. Reeds voor dat de ontvangst plaats 'had, hadden de jury's uitgemaakt, dat van de ruiters de volgende 9 personen de 9 prijzen voor de mooiste optuiging hunner viervoeters behaalden: 1. P. Abra- hamse; 2. C. Sturm; 3. H. Jansen; 4. K. Meijers; 5. J. Gideonse; 6. P. de Voogd; 7. L. Cevaal; 8. S. de Visser en 9. J. Meijers. Eerste prijzen der versierde rijwielen werden behaald door Chr. Sturm met de vliegmachine; en A. de Ligny met het Zwaantje en een tweede door D. Joziasse met de boot Gistermorgen werden de schoolkinderen getrakteerd. Te 12 uur werd een stoet van ruiters en versierde fietsen opge steld, die zich naar de grens der ge meente aan den Noordweg begaf waar de burgemeester met zijii echtgenoote werd opgewacht. De heer Dekker, com mandant der eerewacht sprak hen hier toe, en zeide, dat de gekoesterde hoop, dat de heer Drogmans zou worden be noemd, verwezenlijkt is. Hij wenschte hem daarmede geluk, jn de hoop, dat hij een burgemeester zal zijn die boven de partijen staat. Zich tot mevrouw Drog mans wendende, wenschte spr. pok haar geluk en sprak de hoop uit, dat zij ook voor allen een burgermoeder zal zijn en haar man zal steunen bij zijn werk. De heer Dregmans zeide wel te hebben begrepen dat er iets gebeuren zou, maar deze hulde overtreft verre Binnenland. Een advies der drie groote landbouw organisaties aan de regeering. Burgemeestersinstallatie te Serooskerke. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zeeland. Buitenland. Het onweer van Donderdag. Briand over ontwapening. De toestand in Roemenië en Britsdh-Indië. de verwachtingen van hem en van zjjn vrouw voor de ontvangst. Spr. hoopt voor allen te zijn een burgemeester, die hun belangen zeil weten te behartigen: zonder aanzien des persoons. Nadat door allo aanwezigen een. drie werf hoera op den heer en mevrouw Dregmans was uitgebracht, werd met 25 ruiters voorop en de overige achter het rijtuig gereden naar de kom van het dorp, waar balt werd gehouden bij da eerste - eerepoort. Hier stond het feestcomité opgesteld en nam de voorzitter, de heer G. van de Kreke het woord en noemde het een groot genoegen bij de „blijde in- comste" in de gemeente namens de ge- heele bevolking den burgemeester wel kom te mogen heeten. Men begroet niet alleen den nieuwen burgemeester, maar tevens een goeden ouden bekende, dien men als secretaris heeft leeren waar- deeren, door zijn groote nauwgezetheid. Spr. hoopt, dat hot den heer 'Dregmans moge gelukken hoven 'de partijen te staan, doch die hoop is reeds hij velen ver trouwen .en bij spr. zelf zekerheid ge worden. De taak van den heer Dregmans is nu verdubbeld. Veel blijft er ,in' de gemeente nog te wenschen over, maar daarmede wil spr. 'dezen feestdag niet bo derven. Spr. hoopt, dat God den: Tmrge»- meester moge geven kracht en lust om de zoo .verantwoordelijke taak naar plichtsgevoel te kunnen .volbrengen. Tot mevrouw Dregmans zegt spr., dat de gebeele bevolking ook haar hartelijk welkom heet en vertrouwt dat zij' haar man bij zijn moeilijke taak bij zal staan Spr. hoopt, dat het beiden in gemeente en huisgezin gped zal gaan en dat God hen' moge behoeden en. beschermen tot heil van henzelf in het bijzonder en. van de gemeente in het algemeen. Spr. ein digde met een driewerf hoera, ook hier door allen krachtig ondersteund. Intusschen had mej. Marie Meijers aan mevrouw Dregmans een prachtig bouquet rozen aangeboden en luidde de torenklok ten teelten van welkom. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" speelde twee coupletten jran; het Wilhelmus, waarna de heer Dregmans ook nu verzekerde op zulk een ontvangst niet te hebben gerekend. Deze dag zal voor hem een onvergetelijke blijven. Met de feestcommissie en de muziek voorop ging het nu verder naar het gemeentehuis Hier liet de muziek het Wien Neerlandseh Bloed hooren. De waarnemende burgemeester, de heer A. Goedbloed opende de vergadering met gebed en deed daarop voorlezing van het Kon. besluit, inhoudende de benoe ming en van het procesverbaal der be- eediging van den heer Drogmans. De wet houder sprak hierna den heer Dregmans toe. Het is spr. een eer, den1 heer Dreg mans te mogen installeeren. Het 'is een hoogtijdag in het leven van den heer Dregmans en een dag, waarnaar hij met de zijnen verlangend heeft uitgezien. Door zijn 'bijna 8-jarigen arbeid als secretaris was hij in staat Serooskerke en' de be volking en de eischen van het burgemees terschap van nabij te loeren kennen. Men heeft hem leeren kennen en waar- deeren als een bekwaam secretaris, die door nauwgezette plichtsbetrachting tot dusver de belangen ,van, Serooskerke -on berispelijk heeft gediend. Dit alles geeft rede» voor de verwachting, dat hij in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1