No. 213 Vrijdag 13 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloijd Hendrikse Go's Bank N.ï. Goes JNO EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Agentschap Beestenmarkt 8. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Statsn-Generaa! Uit de Provincie Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. M455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, francs sar post S 3.-— Losse nuasmaxs S JAS Prijs der Ad verf entiën: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. *a* Indië en Nederland. Er wordt van verschillende kanten ook wel van de zijde van politieke par tijen die een groote verantwoordelijkheid dragen geschermd met de leuze „Indië los van Holland". Onvoorwaardelijk, zoo heet het, moet worden erkend, het recht om den band tusschen Indië en Nederland door te snijden. En men beseft niet, of wil niet besef fen wat Indië voor Holland en wat ons land voor Indië beteekent. Wat dit laatste betreft, daarbij mag zeker niet in de laatste plaats worden gedacht aan de geestelijke en ^zedelijke voordee- len, die niet gering zijn. Maar ook de stoffelijke voordeelen zijn van beteekenis. Dir van der Sleen geeft daarvan in de „Haagsche Crt." eenige voorbeelden. Van de 80 millioen opbrengst van de Deli-tabak, zegt bij, blijven ruim 50 mil lioen in Indië, de andere cultures (rubber, koffie, oliepalm, enz.) laten elk jaar alleen op Sumatra's Oostkust 72 millioen gulden in Indië achter, door de bevolking ver diend of aan het Gouvernement betaald. Reken daarbij nog 4 millioen van de Deli- spoorwegmaatschappij en 4 millioen van de Bataafsche, dan krijgt men een idee wat de Hollandsche invloed in Sumatra's Oostkust in den tijd van 60 jaar heeft bereikt. Voor 60 jaar was er oerwoud, thans is er alleen aan Nederlandsch ka- §itaal 300 millioen gulden in allerlei on- ernemingen gestoken; elk jaar komt aan Indië en de Indiërs 130 millioen gulden ten goeda." Deze voorbeelden zouden met vele te vermeerderen zjjn. Maar deze enkele cijfers leeren ons reeds, dat bet voor de Indische bevolking geen onverschillige zaak is of de band met Nederland al dan niet blijft bestaan. Hetzelfde geldt natuurlijk ook in omge keerden zin. Als de revolutionaire partijen hunne idealen konden verwezenlijken, zoodat In dië aan zichzelf werd overgelaten en aan allerlei verderfelijke machten prijsgegeven, dan zou dat voor ons land beteekenen, dat de voornaamste welvaartsbron was verdwenen. Indië en Nederland z'jjn in den loop der historie onder Gods bestel samengevoegd, saamgegroeid, en alleen wie blind is of opzettelijk zijn oogen sluit voor de feiten, kan pogen den band die beide gebieds- deelen verbindt te verbreken Ds toestand in Roemenië. Generaal Presan, die gisterochtend te Boekarest is aangekomen, werd kort na zijn aankomst door den koning in audiën tie ontvangen. De koning droeg hem het vormen van een kabinet op. Bij het verlaten van het koninklijk pa leis verklaarde generaal Presan, dat hij, overeenkomstig de van den koning ont vangen opdracht, met de leiders der par tijen zal onderhandelen en spoedig de lijst der nieuwe ministers aan den koning zal voorleggen. Onder de vele commentaren van de Italiaansche pers verdient het hoofdarti kel van de „Stampa" de aandacht. Italië "en Polen, schrijft het blad, kun nen voor het gemeenschappelijk doel: toe nadering tusschen Roemenië en Honga rije, diplomatiek veel tot stand brengen. Op deze wijze heeft de Italiaansch-Pool- sche vriendschap buiten het economische ook een politiek gebied, waarop verder zal kunnen worden gearbeid. De ver houdingen tusschen Italië en Roemenië 'zijn reeds verbeterd; nu moet het ook tusschen Hongarije en Roemenië tot een wederzjjdsche overeenstemming komen, want een dergelijke verbinding van» krach ten zou de zaak van den vrede dienen. De terugkeer van Carol en de daar mede gepaard gegaan zijnde oplossing van de dynastieke probleem, alsmede de onherstelbare nederlaag der liberalen, ge beurtenissen, die door de regeeringen van Frankrijk en door die van Praag en Bel grado jnet groot wantrouwen gevolgd worden,, .kunnen ongetwijfeld leiden tot een wijziging in de buitenlandsche po litiek van Roemenië. De Communistische Propaganda ln Finland. Volgens een bericht uit Helsingfors ver langen, de burgerlijke partijen jn. Finland een scherpe bestrijding van bet commu nisme in Finland. Gisteren zijn talrijke deputaties van anti-communistische kringen in geheel Finland te Helsingfors aangekomen, om op scherpere maatregelen tegen het com munisme aan te dringen. Een afvaardiging van .25 personen werd door den staatspresident in .audiëntie ont vangen.. Zij stelde verschillende eischen tot onderdrukking van het communisme. De regeering heeft toegezegd, dat zij de communistische kranten zal verbieden, in dien dit noodig mocht zijn, om de open bare meening in het land gerust te stel len. Ook zal een wetsontwerp met scherpe bepalingen tegen het communisme worden uitgewerkt. Duitschland's economische crisis. Dr Stegerwald, de rijksminister van ar beid, heeft te Düsseldorf een rede gehou den in de vergadering van het hoofd bestuur van den bond van christelijke vakverenigingen. Hij zeide daarin o.a., dat men zich op het oogenblik in een stadium van in de geheele wereld terugloopende prijzen bevindt. D e Duitsche industrie betaalt voor dezelfde hoeveelheid grondstoffen in 1930 1 [milliard minder dan in 1928. Het is thans dus de vraag, of men zich door een verkeerde economische en 'ba- lastingpolitiek in een impasse zal werken. De voorstellen, welke de regeering op het oogenblik doet, zijn nog geen definitief program voor de hervorming van' de be lastingen1 en de staatsinrichtingen. Dit program zal eerst in den herfst aan de orde komen. Voor het oogenblik is het zaak de onvoorwaardelijk noodige hervorming van de begrooting en van de verzekering tegen do werkloosheid tot stand Ate brengen zonder belastingen, die de vlucht van het kapitaal begunstigen en de productie duurder maken. Het aantal werkloozen in Duitschland bedroeg einde Mei 2.637.000. In dit getal zijn niet begrepen de .arbeiders, die werk zoeken doch momenteel nog in betrekking zijn. Dit cijfer is 1.290.000 hooger dan ver leden jaar in dezen tijd. Het incident tnsschen de christelijke en socialistische vakbeweging. Wat het incident tusschen de vertegen woordigers der christelijke vakvereeni gingen en der socialistische vakvereeni gingen op de internationale arbeidscon- ferenüe te Genève betreft, is thans wel te voorzien, dat dit weldra zal worden bijgelegd. De vertegenwoordigers der socialisti sche vakvereenigingen hebben vandaag in de arbeidersgroepen der verschillende commissies blijken gegeven van toenade ringsgezindheid door ook vertegenwoor digers van de christelijke vakvereenigin gen in het bureau van de arbeidersgroe pen dezer commissies te kiezen, waar door zij gedeeltelijk de fout van verleden Dinsdag hebben goedgemaakt. Ook hebben eenige leden van de Brit- sche arbeidersgroep persoonlijk den heer Serrarens hun leedwezen betuigd over de door Bromley gebezigde uitdrukking. Da Internationale Arbeldsconferentie. In de commissie voor den arbeidstijd in de steenkoolmijnen had een uitvoerig de bat plaats over de wenschelijkheid en de mogelijkheid van een internationale re geling van den arbeidstijd in de steen koolmijnen De Engelsche werkgever Lee zette uiteen, dat, ofschoon het vraagstuk van den arbeidstijd in de steenkoolmijnen door het 1. A. B. als een Europeesch probleem is voorbereid, toch onmogelijk als zoodanig kan worden opgelost. De werkgevers kunnen onmogelijk de oogen sluiten voor de concurrentie der overzee- sche landen, met name van Amerika. De concurrentiemogelijkheid der Britsche steenkolenmijnen zou ongetwijfeld nog meer verminderen, wanneer tot verkorting van den arbeidstijd zou worden besloten. Aan de hand van tal van gegevens toonde de heer Lee aan, dat inplaats van de crisis te verminderen, de malaise zou toenemen, met als gevolg meer werk loosheid en ten slotte lager loonen. Cook, de Engelsche mijnwerkersgedele geerde, vatte op dit betoog vlam en hield een luidruchtige rede, Waarin hij den werkgevers een .reeks van verwijten naar het hoofd slingerde. Hun argumen ten, zoo verklaarde hij, zijn steeds dezelf de. Men heeft deze reeds tien, twintig en dertig jaar geleden gehoord, toen het er om ging den arbeid van vpouwen en kinderen in de mijnen te verbieden en de noodzakelijke veiligheidsmaatregelen te treffen. Cook's antwoord nam aan het slot een vrij agressieve wending. Hij liet duidelijk uitkomen, dat de mijnwerkers in Engeland voor een nieuwe staking niet zullen terugdeinzen, wanneer de werkgevers hun afwijzende houding niet veranderen. In de commissie voor de regeling van den arbeidstijd van kantoorpersoneel, liep het debat uitsluitend over de vraag, of een conventie dan wel een aanbeveling zal worden voorbereid. De werkgevers- groep verklaarde zich tegen een conven tie, waarbij de Engelsche werkgever For bes Watson de houding van de Labour- regeering, die den tijd nog niet rijp acht voor een conventie, moedig noemde. Hij noemde het een .ramp, dat de Raad van Beheer besloten had, dit onderwerp op de agenda van de conferentie te plaatsen. De commissie zal naar het zich laat aanzien vermoedelijk heden besluiten een conventie voor te bereiden. Korte Berichten. Leo Sklarek, die nog steeds in voorarrest zit, is ernstig ziek. D'e medici zijn van meening, dat Sklarek te ziek is om nog langer in het Huis van Bewaring opgesloten te blijven. Sklarek lijdt aan een totale zenuwinzinking; bovendien werken zyn hart en lever niet goed. Hoogstwaar schijnlijk zal Sklarek vandaag uit het voorarrest worden ontslagen. Volgens niet bevestigde berichten uit Boekarest heeft Koning Karei zijn gewezen gemalin, prinses Helena, met wie hij zich weder heeft verzoend, tot Koningin van Roemenië geproclameerd. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft zich gisteravond boven de Portu- geesche hoofdstad een hevig onweder ont last, dat met een wolkbreuk gepaard ging. De omtrek van de stad werd geteisterd; in de stad zelf staan de straten blank en het verkeer is ontwricht. Tal van winkels staan onder water. Een kind werd door den bliksem gedood en 2 soldaten verlamd. Te Winnipeg (Canada) is bijna tege lijkertijd op drie plaatsen brand ontstaan, waarschijnlijk door brandstichting, waax- door het geheele noord-westen van de stad met vernieling bedreigd werd, tot dat een heftige regen het de brandweer lieden, soldaten en burgers mogelijk maakte de uitbreiding van de vlammen te beperken. D© schade wordt op een half millioen dollar geschat. Te Moskou zijn gisteren volgens een bericht van het Russisch© telegraafagent- schap twee vroegere ambtenaren van d© Russische ha.ndelsvertegenwoordiging te Parijs by verstek ter dood veroordeeld. Zij zijn vogelvrjj verklaard en hun bezittingen zijn in beslag genomen. Zij hadden ge weigerd, naar Rusland terug te keeren en werden van tekortkomingen beschul digd, waardoor de staat benadeeld is. Te Bern is tijdens een hevig onweer, de bliksem ingeslagen in den toren van den dom. Er ontstond brand in den kamer van den torenwachter, doch het vuur kon spoedig worden gebluscht. Naar uit Tokio gemeld wordt, is de vulkaan Adama Yama op ongeveer 150 K.M. ten N.W. van Tokio plotseling gaan werken. Een geweldige zwarte rook zuil stijgt weer op, terwijl verscheidene lavastroomen zich in beweging hebben gezet. De „Humanité" kondigt een alge- meene staking aan in de staatsmijnen van den boven-Elzas, waartoe in een vergadering van mijnwerkers op 8 Juni besloten werd. Ongeveer 10.000 arbeiders, van wie 70 pet buitenlanders, eischen een loonsverhooging van vijf francs. Berlijn had gisteren den tot nu toe warmsten dag van het jaar. De thermome ter steeg tot 32 graden, een temperatuur, die sinds 1921 op 12 Juni niet meer is bereikt. Blijkens de volkstelling van 1930 is Chicago de tweede stad der Vereenigde Staten, met een bevolking van 3.374.000 zielen, hetgeen een vermeerdering met 25 pet is gedurende de laatste tien jaar. De Koninklijke Familie. De Koninklijke Familie zal, alvorens a.s. Maandag naar het buitenland te ver trekken, dien dag het noenmaal bij de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk ge bruiken. Vandaar vertrekken H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana naar Rotter dam, voor de inscheping naar Bergen en Noorwegen. De uitvoer van Uien. Ingediond is een wetsontwerp tot rege ling van den uitvoer van uien. Het ontwerp is samengesteld in ver band met de bepaling van art. 9 der Landbouwuitvoerwel 1929, volgens welke een algemeene maatregel van bestuur, uitgevaardigd krachtens art. 8 dier wet, moet worden vervangen door een rege ling bij de wet. Met betrekking tot den uitvoer van uien heeft genoemd artikel 8 toepassing gevonden bij K. B. van 11 April 1930*. De inhoud van dit besluit wordt thans in wetsvorm overgebracht. Om een soepele, gemaukelijk te han- teeren regeling te treffen, kan het ont werp niet dan de grondslagen bevatten en moet de uitwerking in onderdeelen aan algemeenen maatregel van bestuur of ministerieels beschikking worden over gelaten. .In verband met de verpakking van uien in balen of zakken kwam het wen- schelyk voor, als voorwaarde voor uit voer te stellen, dat de waar moet zijn vergezeld van een certificaat, ten bewijze, dat ,£ij voldoet aan de gestelde eischen. De moeilijkheid der controle is bij gebruik van een certificaat, dat aan de grens wordt ingehouden, niet te duchten. Intusschen is bij de uitwerking van deze materie de waarde van een merk als reclamemiddel geenszins voorbijge zien, weshalve de mogelijkheid van het gebruik van een merk bij die zendingen, waarvoor reeds een certificaat is afge geven, is opengelaten. Niet het merk, doch alleen het certificaat opent de deur voor uitvoer. De pacht-ontwerpen. Op de volgende vragen van den heer Van der Sluis: 1. Is de minister niet van oordeel, dat in de voor den landbouw thans zoo zorg wekkende omstandigheden de spoedige totstandkoming van een goede Pachtwet uitermate wenschelijk moet worden go- acht? 2. Is de minister voornemens de Me morie van Antwoord nopens de wetsont werpen no. 63 zoo spoedig in te zenden, dat de Kamer die wetsontwerpen binnen kort in openbare behandeling zou kun nen nemen? heeft de minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: 1 en 2. Spoedige totstandkoming van een „goede Pachtwet" over de vraag, wat deze moet inhouden, kunnen de meeningen uiteenloopen is onder alle omstandigheden gewenscht. De omstan digheden, waarin thans de landbouw ver keert, maken de afdoening van de aan hangige wetsontwerpen niet urgenter. In tusschen zal de Memorie van Antwoord naar de regeering vertrouwt, binnen bekwamen tijd kunnen verschijnen. Het veer WillemsdorpMoerdijk. De heer Van Zadelhoff heeft aan den minister van financiën de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat aan het veer WillemsdorpMoerdijk voor autobussen met schoolkinderen geen re ductie op den vrachtprijs verleend wordt waardoor het vrijwel onmogelijk is op een schoolreisje van dit veer gebruik te maken wegens te hoog© kosten? 2. Zoo ja, is de minister bereid, om, evenals bij de Nederlandsche spoorwe gen, waar voor uitstapjes door kinderen, jonger dan 18 jaar, een zeer belangrijke Binnenland. Het onweer van gisteren. Ernstig autc-ongeluk bij Arnhem. Motie der confessioneeie vereeniging aaa de Synode der Ned. Herv. Kerk. Wetsontwerp tot regeling van den uitvoer van uien. Buitenland. Italiaansche spion in Frankrijk gearres teerd. De internationale arbeidsconfêreatie. PEPERMUNT is medicijn en lek kernij tegelijk. reductie wordt verleend, voor overtocht aan bovengenoemd veer aan gezamenlijk reizende kinderen ook een belangrijke reductie te verleenen op het veergeld voor bus en kinderen, ten einde het mo gelijk te maken, dat men op schoolreisjes en uitstapjes met kinderen naar en van het zuiden des lands van dit veer zal kunnen gebruik maken? EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren een aantal kleine ontwerpen afgedaan. O.a. werd na korte discussie aangeno men het ontwerp tot goedkeuring van het protocol inzake toetreding van Ame rika tot het Permanente Hof van Inter nationale Justitie en tot goedkeuring van het arbitrageverdrag met de Vereen. Staten. j Bij het ontwerp tot nadere voorziening in de financiëele betrekking tusschen rijk en gemeenten vroeg de heer De Veer A.-R., of door het ontwerp de financi- eele betrekking niet gewijzigd wordt, zoo dat een gemeente, die een vaste som als uitkeering krijgt, niet meer de garantie behoudt, dat zij tenminste het tweevoud van ue thans genoten uitkeering zal genieten. Minister de Geer antwoordde dat die garantie niet meer noodig is. Het wetsontwerp werd aangenomen z. h. st. Vervolgens kwam aan de orde de be handeling van de wijziging der Ar beidswet, waartegen Jhr de Gijselaar grondwettelijke bezwaren ontwikkelde. Hij wilde dan ook geacht worden tegen het ontwerp te hebben gestemd. Borsselen. Woensdag had onder begun stiging van heerlijk zomerweer de in stallatie plaats van den heer Rutgers als burgemeester dezer gemeente. Te half twee arriveerde Z.Ed.Achtb. aan de grens der gemeente, waar hjj werd verwelkomd door de beide wet houders en de feestcommissie. De voor zitter der feestcommissie, de heer J. v. d. Velde, richtte het woord tot den nieu- wen burgemeester en riep hem namens de burgerij een hartelijk welkom toe, waarna' twee meisjes ,aan da moeder en de zuster van des burgemeester bloe men

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1