No. 211 Woensdag 11 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soe EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Beestenmarkt 8. VIRSCHMNT ELKKN WFRKÏJAG. AbonnerwsntsïSF?:?: F«S 5M^eï»iie??r fysn?0 ÏMI? BP#?- ï?-=— Losse «aamers p ryjj P r s de» Advertontiën: 1regels 11.20, elke regel meer 30 cl Bi| abonnement belangrijke korting. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Directenr-Hooldredacteur: R. ZUIDEMA. Pinksterprediking. Het socialistische dagblad „Het Volk" dat tegenwoordig ook met de meer reli gieus getinte partijgenooten rekening houdt, gaf aan den vooravond van het Pinksterfeest een hoofdartikel over „de triomf des Geestes". Niets zoo heet het daarin is er m het aloude pinksterverhaal, dat ons zóó ontroert dan dat wonderbare feit, dat al len, die van den heiligen geest vervuld worden, in verschillende talen spreken, maar dat niettemin allen elkander ver staan. Taalverschil en toch eenheid van on derlinge verstandhouding, dkt is voor den schrijver de kern van het pinkster- verhaal en het is tevens wel niet de kern van, maar dan toch de levensvoor waarde voor het socialisme. „Verschillen de talen, één geest,dat is vrede, dat is socialisme". De eigenlijke pinksterprediking van dezen socialist is dan een pleidooi voor ontwapening, waarbij het aan het slot heet: De geest van ons aller eenheid zon der bewapening, dat is de heilige geest Het behoeft weinig betoog, dat deze pinksterprediking lijnrecht staat tegen over de prediking uit Handelingen 2; dat we hier niets meer en niets minder hebben, dan een verloochening van den Christus en van het werk van den Hei ligen Geest. Van wat de kern uitmaakte van het Pinksterfeest: de uitstorting van den Heiligen Geest, en de prediking van het Evangelie des heils, van de verlos sing in Jezus Christus voor alle volken, wordt hier niet gerept. En tegenover d e groote werken Gods, waarvan het Pinksterverhaal spreekt en die onder drijving van den Heiligen Geest verkon digd werden, wordt hier gesteld: de ver heerlijking van het Socialisme. Wij mogen niet nalaten telkens op deze dingen te wijzen. Het Socialisme heeft soms helaas dank zij mede de schuld van vele Chris- tenenl iets wat aantrekt. Als het opkomt voor het recht van de maatschappelijk zwakken, als het wijst op wondeplekken in het maatschappe lijk leven, als het striemt het on-chris- telijk optreden soms ook van hen, die den naam van Christus noemen, dan is daarin iets wat bekoort. Maar we mogen ons daarbij niet door den schijn laten leiden. Want dit alles Is bij het Socialisme niet de hoofdzaak. De kern van het Socialisme zooals dat ten onzent door de S. D. A. P. gepre dikt wordt is: de loochening van God in zijne souvereine majesteit, de verwer ping van den Christus als den Zoon van God, de misduiding van het werk van den Heiligen Geest. Daarom al wie leeft bij het Woord van God, wie Jezus Christus erkent als Ver- losser en Zaligmaker, wie bidt om de doorwerking van den Heiligen Geest, die heeft zich te stellen tegenover het So cialisme, dat, omdat het God verwerpt, geen dageraad kan hebben of brengen. Maar tegelijkertijd is het ook noodig ernstig de vraag te stellen of dan bij ons de vruchten des Geestes worden ge vonden, ook in het leven van eiken dag, of de groote werken Gods ook in ons doen en laten openbaar worden. Het is tenslotte vrij gemakkelijk het Socialisme te veroordeelen. Dat moeten we óók doen. Wij mogen niet nalaten er tegen te waarschuwen. Maar vóór alles is het noodig, dat de vruchten van het Pinksterfeest onder ons gezien worden, dat de kracht des Heiligen Geestes bij ons openbaar wordt. De Roemeensche gebeurtenissen. Met uitzondering van een groep inge wijden zal wel niemand nog nauwelijks een week geleden verwacht hebben., dat zich tijdens de Pinksterdagen te Boeka rest een ultra-modern dynastiek drama zou afspelen, hetwelk prins Carol van Roemenië, die in verband met een reeks liefdesavonturen, driemaal afstand deed van den troon en den éden Januari '26 wettelijk van de troonopvolging uitgeslo ten werd, in al zijn vroegere rechten zou herstellen, en hem enkele uren, nadat hij in zijn land was teruggekeerd, op den troon zou plaatsen, welken, hij destijds geheel vrijwillig prijsgegeven had. De snelheid, waarmede de gebeurtenis sen zich ontwikkeld hebben, kan slechts met de vliegmachines en auto's, welke in dit drama een groote rol hebben gespeeld, gemeten worden: Vrijdag nog banneling, Zaterdag door leger en vloot toegejuicht. Zondag koning. Wat in het relaas der gebeurtenissen opvalt, is het feit, dat de terugkeer van den intusschen tot koning geprodameer- den prins Carol niet op de eerste plaats een persoonlijk initiatief is. Die terugkeer moet sinds lang door de leidende Roemeensche persoonlijkheden zorgvuldig en minutieus voorbereid zijn. Hii is, naar alle waarschijnlijkheid, zelfs geschied met de volle, voorafgaande goed keuring der rechtstreeks betrokken; instan ties, want prins Nicoolaas, die de konink lijke familie in den .rejgentsohapsraad ver tegenwoordigde, was de eerste om zijn broeder hartelijk te begroeten, terwijl mi nister-president Manioe onmiddellijk met den teruggekeerden banneling in officiéél contact trad, ofschoon het feit alleen reeds van diens tegenwoordigheid op Roe- meensch grondgebied een schending der wet beteekende. De prins is teruggekeerd met mede weten en instemming van de regeering- Manioe, den regentsohapsraad, de meer derheid van het parlement, het leger en waarschijnlijk van zijn moeder, de koningin-weduwe Maria. Er is een volksenthousiasme voor hem opgelaaid. Het leger was hem steeds trouw gebleven. Maar er zullen1 nu daden geëischt warden. En op de eerste plaats een verzoening met zijn gemalin, de populaire .prinses Helena., de moeder van het koningskind, dat zijn titel voor den vader heeft moe ten afstaan, doch dat in de harten, van het volk leeft De tijd van wispelturige avonturen is voorbij. Als de nieuwe vorst de banden verbreekt, welke de oorzaak zijn geweest van veel gerechtvaardigde verontwaardiging en ergernis ook bij het Roemeensche volk,als hij zijn v rantwoor- delijkheden weer aanvaardt, welke hij zoo lichtvaardig van zich geworpen heeft, dan zal de instinctieve voorkeur der groote massa voor een persoonlijkheid ongetwij feld het overige doen. Dan zal hij wellicht ook in staat zijn, zijn meer moderne opvattingen omtrent het staatsbestuur ingang te doen vinden. Hij krijgt nu de gunstigste gelegenheid om voor zijn land, dat in sociaal opzicht nog den eersten stap moet doen, opbou wend en vooruitstrevend te werken. In politieke kringen te Boekarest ver wacht men een scheuring in de liberale partij, die het meest tegen den terugkeer van prins Carol was gekant. Het partijbestuur besloot n.l. een proc lamatie tot het land.te richten, waarin te kennen zal worden gegeven, dat de libe rale partij niet aocoord kan gaan met den nieuwen toestand en. zij Carol als een overweldiger beschouwt. De levensloop van Carol. Deze Carol, waarmee Roemenië nu weer opgeknapt is, is blijkens zijn levens loop, wel een zeer eigenaardig heerschap. Op 2 September 1918 schreef hij een brief, waarin hij afstand deed van zijn rechten op den Roemeenschen troon met het oog op zijn voornemen in het huwe lijk te treden met Cecilia Lambrino, doch ter van een generaal. De koning, zijn vader, vroeg de oud- premiers Marghiloman, Averescu en Bra- tianu naar hun oordeel. Beide eerstge- noemden waren er voor, den troonsaf stand te aanvaarden. Bratianu noemde het een ondoordachte daad. Tegen het einde van 1919 kwam het tot een breuk met mevrouw Lambrino. Om den prins in staat te stellen het gebeurde te vergeten, werd een lange reis 'in het buitenland voorgesteld. Ten einde deze te voorkomen, simuleerde de prins een ongeval met zijn paard en wondde zich met een revolverschot aan, den voet. Niettemin deed hij toch een reis naar Indië, Japan en Amerika. Bij zijn terug keer in 1921 huwde hij met prinses He lena van Griekenland, die hem een zoon schonk, prins Michaël. Tegen het einde van J925 onderhield Carol betrekking met mevrouw Lupescu, de vrouw van een kapitein. Dit leidde tot een krachtig optreden ,van den koning. Carol werd naar Londen gezonden om aan de begrafenis van koningin Alexan dra deel te nemen, nadat hij zijn eere woord had gegeven vóór Kerstmis terug te keeren. In het buitenland had hij .samenkom sten. met mevrouw Lupescu. Uit Venetië zond hij een nieuwe verklaring, dat hij afzag van den troon, met de toevoeging;, dat zijn besluit als absoluut onherroepelijk moest worden beschouwd. Hij verzocht zijn naam uit de lijst van leden der ko ninklijke familie te schrappen en hem het recht te verleenen, een anderen naam aan te nemen, waarhij hij zich verbond, niet binnen 10 jaar. naar zijn land terug te keeren. De koning zond daarna nog verschil lende boodschappers om den prins over te halen naar zijn land terug te keeren, waarbij hij een beroep deed op zijn gevoel als vader, zoon en. echtgenoot, prins en Roemeensch soldaat. Niets hielp. Carol bleef met mevrouw Lupescu te Milaan en herhaalde voor (de vierde maal zijn troons afstand, waarbij hij verklaarde: Ik zie tevens af van alle rechten ten behoeve van mijn zoon. Den éden Januari 1926 werden Carol bij de wet zijn rechten ontnomen. Deai 30en November 1926 bevestigde koning Ferdinand, dat hij met zijn zoon gebroken had en 'kort daarop werd hij door de volksvertegenwoordiging van den troon vervallen verklaard. In 1927 kwam het in verband met ec. mogelijke troons bestijging na zijn vaders dood "tot een breuk met mevrouw Lupescu. Maar in 1928 vereenigde hij zich weer met haar. In dat jaar bereidde hij in Engeland zijn staatsgreep in Roemenië voor. De vliegtuigen, die daarvoor door Carol ge charterd waren, werden den 5en Mei in beslag genomen en Carol werd uit Enge land gezet. Den 22en Juni 1928 werd op klachten van prinses Helena de echtscheiding uit gesproken. Men hoopt nu in Roemenië, dat Carol en Helena weer zullen hertrouwen. Zijn levenswijze neemt men hem in 'het land niet erg kwalijk. „Roemenië, zegt de Daily Tel., is geen land van strenge zeden. Prins Carol geniet zelfs een zekere populariteit. Men beschouwt hem als een echten Roemeen met echte Roemeensche zwakheden." Ook hier kan men dus zeggen, dat een land de rogeering krijgt, die het verdient. Volgens enkele Roemeensche bladen heeft prins Carol Maandagavond een on derhoud gehad met prinses Helena, zijn vroegere gemalin. Het resultaat zou zijn, dat de opvoeding van den kleinen .Prins Michaël aan den koning wordt toever trouwd. Van een verzoening tussdhen de ouders zal voorloopig geen sprake zijn! Amerika vergoedt de in den oorlog in beslag genomen Duitsche schepen. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche scheidsrechter Ermick beslist, dat aan 23 Duitsche ree- derijen een bedrag van 75.250.000 dollar zal worden vergoed voor de tijdens den wereldoorlog in beslag genomen Duit sche schepen. De .jHamburg-Amerika Lijn", de „Norddeutscher Lloyd" en de „Hansa" zullen het leeuwendeel ontvangen. De vergoeding wordt verleend voor 9é in beslag genomen schepen. Het thans toegekende bedrag is 31 millioen dollar hooger, dan de indertijd door president Wilson ingestelde com missie van taxatie bad voorgesteld. Vergiftigden alcohol gedronken. Volgens een bericht uit Moskou zijn te Odessa, na gebruik van gedenatureer- den alcohol, talrijke havenarbeiders ziek geworden. De alcohol was aangebracht door een Russiscb stoomschip en .voor de houtindustrie bestemd. Bij het los sen van het schip braken de arbeiders de vaten open en dronken van den al cohol. Niet minder dan .165 arbeiders moes ten terstond in een ziekenhuis worden opgenomen, waarvan er 12 spoedig na hun Opneming zijn overleden. De intern, arbeidsconferentle geopend. De veertiende internationale arbeids- conferenti© is gisteren te Genéve geopend met een rede van den voorzitter van den beheersraad van het internationale arbeidsbureau, Arthur Fontaine; die zijn groote voldoening er over uitsprak, dat op deze conferontie meer staten vertegen woordigd zijn, dan ooit op een yorige arbeidsconferentie het geval is geweest. Niet minder dan 51 staten hebben naar deze conferentie delegaties gestuurd. Tot voorzitter van de internationale arbeidsconferentie werd bij acclamatie gekozen de Belgische regeeringsgiedele- geerde prof. jErnst JVlahain. Mahain gaf een overzicht van de sinds 1919 door de internationale arbeiders organisatie gesloten 29 conventies en van de aangenomen 63 aanbevelingen en ein digde met het uitspreken van de hoop, dat ook op deze léd© internationale arbeidsconferentie nieuws vooruitgang zou worden bereikt. De Chsr. vakbeweging gehoond en genegeerd. In de bijeenkomst van. de arbeiders groep op de internationale arbeidscon ferentie te Genéve iseeft zich naar de „Msb." meldt een wanklank voorgedaan door de onverzoenlijke houding van de meerderheid der vertegenwoordigers van de socialistische vakvereenigingen 'tegen over de vertegenwoordigers der christe lijke vakvereenigingen. Bij de bespreking van de samenstelling van het bureau der arbeidersgroep werd onze landgenoot, de heer Serrarens, secre taris-generaal van de internationale fede ratie van christelijke _vakvereearigingen, wederom, evenals verleden jaar, candi- daat gesteld als vertegenwoordiger der christelijke vakbeweging. Een der Engelsche arbeidersgedelegeer den heeft echter tegen de benoeming van den. heer Serrarens als zoodanig ge protesteerd en daarbij zich smalend over de christelijke arbeidersbeweging uitgela ten, daarbij verklarend, dat dit een arbei dersbeweging is, die men niet als vol komen ernstig kan beschouwen. Hij- noem de ze humbug. Serrarens heeft onmiddellijk tegen deze woorden geprotesteerd en eischte, dat de Engelsche arbeidersvertegenwoordiger de aan het adres ''der christelijke arbeiders beweging uitgesproken beleedigingen zou terugnemen. Dit .is echter niet geschied en bij' de stemming werd Serrarens ook niet geko zen tot lid van het bureau. Onder de 13 aanwezige vertegenwoor digers der christelijke vakvereenigingen heerscht begrijpe ijkerwij-e groo'e veront waardiging over dit optreden van de soci alistische meerderheid, dat in strijd is met het meer .verzoenend optreden van de laatste jaren. De vertegenwoordigers der christelijke arbeidersbeweging zullen in een afzonder lijke bijeenkomst, beslissen, of zij1 onder deze omstandigheden bereid zijn de mede werking met de vertegenwoordigers van het internationaal verbond van vakver eenigingen in de arbeidersgroep der con ferentie voort te zetten. Op hoog bevel naar Moskou. In den trein van Warschau naar Mos kou trachtte, toen de trein het station Biala Podlaska naderde, een man uit het venster te springen, waarin hij -doer den conducteur, volgens andere berichten door een geheimen Russischen agent, verhin derd werd. Nadat deze poging tot zelfmoord ver hinderd was, bracht de man zich met een mes in den buik een aantal verwon dingen toe, zoodat hij naar het ziekenhuis van Biala Podlaska overgebracht moest worden. Hier verklaarde hij', Michaël Naumoff te heeten en tot de Russische handelsver tegenwoordiging te .Parijs te behooren. Voor eenigen tijd had hij uit Moskou bevel ontvangen, naar Moskou te komen, om zich te 'verantwoorden, aan welk bevel hij' aanvankelijk niet had voldaan, doch twee leden van de Gepoe hadden hem overreed, toch te gaan. Hoe dichter hij echter de grens naderde, des te meer was hij bevreesd geworden, dat hri terstond na het passeeren van de grens terechtgesteld zou worden!, zoodat hij teneinde raad de poging tot zelfmoord had gedaan. Hij zocht verlof, om in Polen te mogen blijven of anders naar Parijs terug te mogen keeren. Korte Berichten. De hoofdstad van. de provincie Shan- toeng, Tsinaofoe is door de troepen van: Binnenland. De strubbelingen in de Chr.-Kist. Unie. Het y^rvoer van aardbeien per vliegtuig. De kinderverlamming to Gouda. De regenmaker heeft eindelijk succes. Buitenland. De gebeurtenissen in Roemenië. Amerika vergoedt de in den oorlog in be slag genomen Duitsche schepen. Noodweer in Bourgondië. Achteruitzetting der Chr. Vakbeweging ter arbeidsconferentie te Genéve. het Noordelijke leger bezet, die daarmede hun suocesvoilen marsch bekronen met een belangrijke strategische overwinning; Naar de stedelijke gezondheidsdienst te Lubeck mededeelt, is nadat sedert Woensdag geen sterfgevallen waren voor gekomen, gedurende de Pinksterdagen de toestand bij verschillende zuigelingen, die met het serum ingeënt waren, verergerd en zijn; 8 patiënten overleden;, zoodat het aantal .gevallen met doodelijfcen .af loop thans tot 36 is gestegen1. Het Chineesche s.s, „Litoemg" is in. de monding van de Yangtse op een rots gevaren era gezonken. Honderd passagiers en leden der bemanning zijn verdronken. Uit Washington wordt gemeld: Er zijn plannen gemaakt om 23 ver ouderde kruisers door moderne met 3 en 6 duims kanonnen bewapend, te ver vangen. 'In Bourgondië heeft een hevig noodweer gewoed. Tengevolge van een wolkbreuk is een groot gebied onder wa ter "gezet. Brie huizen werden verwoest en weggespoeld. De bewoners moesten uit de vensters springen en zich zwem mende redden. Het verkeer tusschen Beau Jeu en Belleville is geheel verbroken, daar de weg in een rivier veranderd is. Zaterdagavond werd te Marseille een bom met traanverwekkende gassen op de Place Saint Michel geworpen in de nabijheid van een bar, waarvan het terras bijna geheel met publiek bezet was. Onge veer vijftien personen werden door de uitstroomende gassen ongesteld. Er wordt wordt een onderzoek naar de daders inge steld. Op de jaarlijksche vergadering van het Brilsche legioen to Cardiff is een motie aangenomen om Engelsche letter kundigen te verzoeken uit piëteit voor de gevallenen en verminkten geen gefin geerde oorlogsboeken te schrijven. De re denaar, die de motie voorstelde, was van meening, dat de oorlog zulk een gruwel was, dat alleen zij die hem mee gemaakt hadden, het recht hadden er over te schrijven en dan alleen over ware gebeurtenissen. Volgens een bericht uit Kieff onder vindt de verzorging van de bevolking in Oekraïne met vleesch groote moei lijkheden. De boeren hebben hun vee op groote schaal geslacht, toen zij door de over heid gedwongen waren, tot de coöpera tieve boerenbedrijven toe te treden. De Koningin op reis. Dezer dagen deelden wij mede, zegt het „Hbld.", dat de Koningin en Prinses Ju liana zich Donderdag over een week te Rotterdam zullen inschepen aan boord van een der schepen van de Batavier-lijn, voor de reis naar Noorwegen. De vorste lijke personen zullen de reis maken met de „Batavier V", het vlaggeschip van de Batavier-Lijn. Met dit «chip heeft de Ko ningin in J923 eveneens «m reie nas*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1