No. 209 Zaterdag 7 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Fotografisch Atelier ran Kees Helder flenilrikse Co's Bank K.V. Ooee EERSTE BLAD. Het economisch werk van Genève. Ie klasse Fotowerk op elk gebied. MODERNE OPTIEK. Buitenland. A. C. VAN DER REST Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Pinksterdagen geopend Zondags gesloten MIDDELBURG, Langedelft. VLISSINGEN, Bellamypark. J. GEENSE, Opticien, GOES GENEESMIDDELEN Agentschap Beestenmarkt 8. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Langs Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 239. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Maandag a.s. tweeden Pinksterdag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. DE DIRECTIE. De heer H. Colijn deskundige als weinigen geeft "in het jongste nummer van „Stemmen dés Tijds" _een belang rijke beschouwing over het economisch werk te Geneve. Er wordt over wat daar te Genève gebeurt vaak met heel weinig waardee ring gesproken. De directe resultaten van de diverse conferenties zijn zeer gering en de vraag komt soms op of ze niet evengoed gemist zouden kunnen wor den. De heer Colijn vestigt er echter de aandacht op, dat dit een dwaze rede neering is. „Men moet eerst den toestand in Euro pa begrijpen om den weg tot be tering te kunnen vinden. En ook om een juist oordeel te vormen over de ter jongste conferentie verkregen resul taten. Wie verwacht mocht hebben, dat men door een vijfweeksche conferentie een ommekeer van beteekenis zou kunnen teweegbrengen in een zoo intens gecom- pliceerden toestand als waarin het econo misch leven van Europa verkeert is kortweg een dwaas. En moet Ieeren die dwaasheid als oorzaak zijner teleurstel ling te zien. Wie daarentegen zjn ver wachting niet hooger stelde dan dat het gelukken mocht dit jaar den akker te bereiden, waarin misschien het volgend jaar het zg,ad gezaaid kan worden, die behoeft ook al ging niet alles naar wensch niet in wanhoop bij de scher ven van een verbroken ideaal neer te zitten." Er wordt geklaagd over de hooge ta riefmuren die in verschillende landen, werden opgebouwd en de weinige ge neigdheid om daarin verandering te bren gen. De heer Colijn ontkent dit niet, maar hij wenscht toch ook de oogen niet te sluiten voor de bijzondere moeilijkheden waarmee de overwonnen en de nieuwe staten te worstelen hadden. „Lette men slechts op de positie van Duitschland. Vóór den oorlog één der drie groote industriëele naties der wereld. Zijn pro ductie van ijzer, staal, machines, electro- technische en chemische producten meer dan dubbel van die van Engeland. In de voortbrenging van kolen en textielgoe- deren Engeland op zijde strevend en een handelsvloot, die zich in een snel tem po uitbreidde. Terwijl de Duitsche kapi taalbelegging in het buitenland steeds grooter afmetingen aannam. En wat enkele jaren later? Reeds onder de voorwaarden van den wapenstilstand moesten 5000 locomotieven en 150.000 spoorwegwagons worden uit geleverd. En toen de vrede geteekend werd, kwam daarbij het verlies van El- zas-Lotharingen en de kolenmijnen in het Saargebied naast dat van andere deelen des Rijks, waaronder een rijk industrieel gebied in Opper-Silezië. Om van de kolo niën en de geheele handelsvloot (schepen boven 1600 ton) maar niet te spreken. Het resultaat van een en ander was, dat met inbegrip van de oorlogsverliezen, de Duitsche? bevolking met 8.700.000, of 13 pet. van het aantal afgenomen was; de koloniën verloren waren; 20 pet. van de kolenproductie was afgestaan, naast 50 pet. van het ijzererts; 20 pet. van de staal industrie naast een belangrijk deel van de kaliproductie; zink 59 pet.; lood 24 pet. Zoo gingen voorts verloren 15.5 pet. van het beschikbare bouwland en 12 pet. van den veestapel. De buitenlandsche be leggingen, op 30 milliard Mark, of een tiende van het geheele nationale ver mogen, geschat, waren geconfisqueerd; de handelsvloot bron van groote ver diensten bestond niet meer." Uit een en ander kan men zich van de complete economische ontreddering van een land als Duitschland ten naas tenbij een ruwe voorstelling vormen. Vele hooge onderscheidingen. MEI 1930 opnieuw Ie Prijs en Gouden Eere-lnsigne Vakfotografenbond. Het zou niet moeilijk vallen van an dere Europeesche staten een gelijksoortig beeld te ontwerpen. Uit dit alles volgt niet, dat de be lemmerende maatregelen inzake het han delsverkeer den toets eener gezonde eco nomische critiek kunnen doorstaan, .maar ze worden wel. als men let op de om standigheden begrijpelijk. Hieruit volgt ook, dat de maatregelen tot herstel slechts langzaam kunnen vor deren; dat men in den beginne met geringe resultaten tevreden zal moeten zijn om geleidelijk aan door verbreeding en verdieping een gewenschten toestand te benaderen. Komende tot de vraag of er nu wel iets van beteekenis bereikt is wijst de heer Colijn er allereerst op, dat indien de Volkenbondsconferenties niet beston den, de toestand nog veel ernstiger zou zijn. En voorts, de inhoud der gesloten con ferentie moge poover zijn, ze bevat toch stellig enkele beloften voor de toekomst. Een opzienbarende zwenking in de han delspolitiek van de Europeesche landen is niet te verwachten. „Maar wie den dag der kleine din gen" niet veracht, die ziet telkens eeni- gen vooruitgang. Mag dien óók erkennen in de resultaten der jongste conferen tie en behoeft daarom zijn geloof in het economisch werk van Genève niet te laten varen, al was het alleen maar omdat men er 'in geslaagd is een methode te vinden voor de gemeen schappelijke saamwerking, een methode die den weg wijst voor verdere stappen op den moeilijken weg. Alleen zal men wijs doen zijn idea lisme te vermengen met een goede dosis realisme; verstandig doen om te trach ten de dubbele faculteit te verwerven om de dingen te zien zooals we be- geeren dat ze zijn zullen en zooals ze in werkelijkheid zijn." HET ADRES voor Uw BRIL, SO-EASY of PINCE-NEZ met zuiver geslepen glazen. Levering op advies van H.H. Doktoren. Aanbevelend, Lange Vorststraat 49. Sabotage aan boord van een mailboot. Tijdens de proefvaart door de nieuwe mailboot van de lijn Ostende-Dover, eeni- gen tijd geleden ondernomen, werd vast gesteld, dat de snelheid van het schip verre beneden de verwachtingen bleef Er bleek iets te haperen, zonder dat men de reden ervan bleek te kunnen ontdekken. Toen tenslotte de stoomleidingen wer den gedemonteerd, constateerde men, dat ze gedeeltelijk met zand en steenen wa ren gevuld. Zelfs in de stoomfluit wer den steenen aangetroffen. Een streng on derzoek is thans te Oostende aan den gang, terwijl het scfiip naar Antwerpen is vertrokken om er in het droogdok te worden opgenomen, daar ook het roer niet in orde blijkt te zijn. De burgerkrijg in China. Volgens een bericht uit Shanghai duurt de ontruiming van de stad Tsinan door de Nanking troepen voort Be buitenlandsche diplomatieke verte genwoordigers hebben zoowel bij de aan voerders der Noordelijken als te Nanking stappen gedaan, dat onder alle omstan digheden een herhaling van de gebeurte nissen van 1928 zal worden voorkomen. Buizenden Chineezen hebben Tsinan reeds verlaten en zijn naar Tsingtau ver trokken. De Duitsche regeering besluit een „doodoffer" te heffen. Het Buitsche kabinet heeft besloten de bijdragen voor de verzekering in de werk loosheid van 3.5 tot 4.5 pet te verhoogen en bovendien een „tijdelijke hulp voor bet rijk van personen met een vaste positie" te verlangen, volgens welke 10 opcenten bij de inkomstenbelasting zullen worden gevoegd, zoowel voor ambtenaren als voor personen in particulieren dienst met een vaste positie. Ongehuwden zullen bovendien nog 10 extra-opcenten moeten opbrengen. Ook van tantièmes zal deze extra-be lasting worden geheven. Overigens wor den geen nieuwe belastingen ingevoerd. Verder is besloten tot bestrijding van de werkloosheid door het doen verstrek ken van opdrachten door de posterijen en de rijksspoorwegen en het doen bou wen van kleine woningen in gemeenten, waar dringend behoefte aan woningen bestaat en groote werkloosheid heerscht. In het loopende jaar zullen nog 35 a 40.000 woningen worden gebouwd, waar door 150.000 bouwarbeiders werk zullen hebben. Nieuw millioenenverlies voor Berlijn? Be „Temps" geeft berichten over een nieuw millieoonenverlies voor de stad Berlijn, dat ontstaan zou zijn uit de ver pachting van een stuk grond aan den Alexanderplatz aan een Amerikaansche maatschappij. Volgens berekeningen van bet blad, be draagt het verlies voor de stad minstens 70 tot 80 millioen mark. „Communistische partij uitverkocht." Onder den kop „Buitscho communisti sche partij uitverkocht" meldt de Vossi- sche Zeitung: Be Communistische partij in Thürin- gen heft do partijbladen, die tot nog toe in Jena, Suhl en Gotha verschenen, op. Be drukkerijen werden verkocht. Be partij houdt nog maar één blad over. Terzelfder tijd wordt aan het blad me degedeeld, dat binnenkort ook de Leip- ziger Brukkerij der communistische par tij, die tot de best ingerichte bedrijven der Buitsche communistische partij be hoort, zal worden verkocht. Nog altijd de Utrechtsche documenten kwestie. In de Belgische kamerzitting van gister namiddag kwam een voorstel van den Frontafgevaardigde Ward Hermans ter sprake, waarbij deze bij het parlémeni aandrong, een parlementaire commissie van onderzoek in te stellen naar de kwes tie van de Utrechtsche documenten en parallel daarmee aandrong op openbaar making van het FranschBelgisch geheim militair verdrag. Be Frontafgevaardigde Vos zeide, dal de kamer, als zij wil, hiertoe kan over gaan. Men heeft Hermans verweten een oneerlijke daad te hebben gepleegd en wij geven u gelegenheid door een onder zoek uit te maken of dit al dan niei waar is. Be socialist Brunet, oud-kamerpresident vond het voorstel-Hermans ongepast en abnormaal. Hermans "heeft zich reeds vroeger in een interpellatie trachten te rechtvaardigen. Ass. Apotheker Lange Kerkstraat 42, GOES. Tel. 168 (Ook Homoeopathische!) Ook openbaarmaking van het militair verdrag vond spreker buitensporig. Be minister-pres. Jaspar gaf toe, dat een onderzoek als door Hermans gevraagd kan ingesteld worden, doch spreker vond het voor dit geval niet noodig, daar de regeering reeds driemaal uitleg over de documeutenzaak heeft gegeven. Het land heeft niet het minste belang bjj het uitlok ken van een nieuw incident over deze aangelegenheid. Hierna werd het voorstel-Hermans met 126 st. (r.-katholieken, liberalen, socialis ten) tegen 10 st. (Fronters, communist en 3 onthoudingen van socialisten) verwor pen. De „Graf Zeppelin". Be „Graf Zeppelin" is gisteravond tegen half acht vlot te Friedrichshafen geland. Om 7 uur werden de eerste waarschu wingsschoten gelost en begonnen de klok ken te luiden. Een kwartier later werd het luchtschip van de werf af gezien, waarop opnieuw schoten werden gelost om de komst aan te kondigen. Om 7.19 uur verscheen het luchtschip hpven de werf, luide toegejuicht door de geestdriftige menigte, die door de politie slechts met moeite in bedwang kon wor den gehouden. Een minuut lateT werden de kabels uitgeworpen, die terstond door de be dieningsmanschappen werden gegrepen, waarna de landing vlot en zonder eenig incident verliep. Engeland en Rusland. Bij de debatten in het lagerhuis ver klaarden Austen Chamberlain en andere conservatieven weer met nadruk, dat het noodzakelijk was aan te dringen op het beëindigen van de sovjetpropaganda in Indië en elders, of de diplomatieke be trekkingen te verbreken. Henderson antwoordde, dat de regee ring reeds de noodige maatregelen ge troffen had ten opzichte van deze propa ganda, en dat zij op het juiste oogen- blik handelend zou optreden. Inmiddels weigerde hij, de betrekkingen te verbreken, met het oog op den we reldvrede en den Engelschen handel. Korte Berichten. Bij den volkenbond zijn niet minder dan ruim 20.000 telegrammen van Hon- gaarsche vereenigingien en organisaties ontvangen, afgezonden op den dag, waar op voor 10 jaar het vredesverdrag van Trianon werd onderteekend. In deze telegrammen wordt er op aan gedrongen, de herziening van het ver drag thans ten spoedigste op de agenda van den volkenbond te brengen in het belang van den vrede in Europa. De arbeiders, die bij de Zwitsersche grens gearresteerd werden onder verden king betrokken te zjjn bij het spoorweg ongeluk bij Montereau, zijn weer vrijgelaJ ten, daar ze hun alibi afdoende konden aantoonen. Gistermorgen ontplofte in de sor- teerzaal van het Parjjsche hoofdpostkan toor de inhoud van een pakket, dat aan de vrouw van baron van Rothschild ge adresseerd was. Door de ontploffing werd geen der aanwezigen gewond. Gedurende het onweer, dat gisteren in geheel Marokko woedde, is honderd K. M. ten Zuiden van Fez sneeuw geval len, een zeer zeldzame gebeurtenis om dezen tijd van het jaar. Burgemeesters. vBij Kon. besluit van 4 Juni is be noemd tot burgemeester der gemeente Hedikhuizen J. A. J. van Heereveld. De gouverneur van Suriname. Aan dr A. A. L. Rutgers, gouverneur van Suriname, is met ingang van den dag in de maand Juli, waarop hij Suriname Binnenland. Telegramdienst op markten, beurzen, enz. De lage prijs der kruisbessen. De radio-zendtijdverdeeling gaat 29 Juni in, i i Buitenland. De burgeroorlog in China. Een noodoffer in Duitschiajid, Russische propaganda in Britseh-Indië. De Zeppelin weer te Friedrichshaven, zal verlaten, in 's lands belang, vier maanden verlof naar Europa verleend. Als waarnemend gouverneur zal van het vertrek van den heer Rutgers af optreden mr dr F. L. J. van Haaren, ondervoorzitter van den raad van be stuur. Kon. Ned. Middenstandshond. Te 's-Gravenhage heeft een gecombi neerde vergadering van de Groepsbestu ren van den Kon. Ned. Middenstands bond plaats gehad. Uitvoerige besprekingen hebben plaats gehad over de voorstellen en agenda punten van het congres en de algemeene vergadering, welke in Sept. a.s. zullen worden gehouden. Met sympathie werd ontvangen een voorstel van de Hoornsche Middenstands- vereeniging om te trachten te komen tot stichting van een inrichting, waarin bejaarde middenstanders, die uit zaken getreden zijn, een rustigen en prettigen levensavond kunnen vinden. Het Bonds- bestuur zal echter voorstellen eerst dit denkbeeld nader te doen onderzoeken. Door de ver. „Handel en Nijverheid te Winschoten en de ver. van Amsterdam- sche Winkeliers zijn voorstellen ingediend om nader te bespreken of handhaving van de neutraliteit van den Bond al dan niet wenschelijk is, resp. intrekking van de Groninger Motie-1917 moet wor den bevorderd. Het bondsbestuur vond den heer L. de Groot bereid hierover een praeadvies samen te stellen en het standpunt van het bondsbestuur, dat handhaving van het algemeen karakter van den Bond noodzakelijk inhoudt, te verdedigen. Overeenkomstig verzoek van de Zwol- sche'vereeniging voor Handel en Indus trie. zal het bondsbureau een' rapport uitbrengen over de nieuwe Rijkstele- foontarieven. Hieromtrent is reeds een enquête ingesteld. Door het Bondsbureau zal een rap port worden uitgebracht betreffende het opnieuw instellen van een actie tegen het geven van cadeaux aan fancy-fairs en verlotingen en tegen het plaatsen van advertenties in programma's e.d. Men acht het ontoelaatbaar, dat meermalen indirecte dwang op de winkeliers wordt uitgeoefend, doordien te kennen wordt gegeven dat bj weigering de begunsti ging der zaak kan ophouden. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over de verdeeling van de zetels in den Middenstandsraad tusschen de drie mid denstandsbonden. Tenslotte kon men zich vereenigen met een voorstel, waarbij het aantal leden per bond van 4 op wordt gebracht, met dien verstande, dat deze bewilliging van den Kon. Ned. Midden standsbond t.a.v. de wenschen der R. K organisatie niet insluit, dat het standpunt, dat de samenstelling naar evenredige ver tegenwoordiging "behoort te geschieden, wordt prijsgegeven. De Bond behoudt zich het recht voor om "hierop t.z.t. te rug te komen. Tenslotte werd in principe besloten, dat de Bond de leiding zal nemen b j het voe ren van een tweetal principieele strafpro cedures. Be eerste betreft de rechtsgeldig heid van het onder de bepalingen van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1