No. 208 Vrydag 6 Jnni 1930 44e Jaargans Dagblad voor de Provincie Zeeland Rotterdamsche Lloijri Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. NEEM NU ROOMBOTER ZE IS GOEDKOOP. Binnenland Agentschap Beestenmarkt 8. Belangrijkste Nieuws. ÜCiNü PEPERMUNT Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post 13.— Losse nummers£095 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 et, Bij abonnement belangrijke korting. Verdachtmaking. Vermoedelijk bij gebrek aan behoorlijke argumenten begint men thans van de rijde der A.V.R.O. het wapen der ver dachtmaking te hanteeren. Zoo kon men gisteren in „De Courant" het volgende bericht uit Den Haag lezen: „In politieke kringen alhier vertelt men, dat het zendtijdbesluit van minister Reij- mer, waarbij de helft van het aantal A.V.R.O.zenduren onteigend werd ten bate van de V.A.R.A., berust op een afspraak tusschon de R.K. Staatspartij de A.R. partij en de S.D.A.P., waarbij de laat ste twee zich verplicht hebben, om in wederdienst de binnenkort in te dienen voorstellen tot subsidieering van het R.K. hooger onderwijs, te steunen." Het blad voegt hieraan toe, dat dit gerucht uiteraard bezwaarlijk is te con troleeren. Natuurlijk is 'tdaar ook niet om be gonnen. k Hoofdzaak is dat dit gerucht verspreid wordt en dat het zijn verdachtmakende werking doet. Behóorliike rechtsgronden, dat is wel gebleken kan men tegen het besluit niet aanvoeren. Welnu, dan maar naar minder nobele wapens gegrepen. Stoken maarl De rechtsvraag. De heer Kleerekoper spot in „Het Volk" met de geldinzameling voor de Vrije Uni versiteit. Zij bezit immers nog slechts drie faculteiten en als de vierde niet spoedig komt vervalt de effectus civilis. „Na een bestaan van "50 jaar zoo spot hj is dit succes niet overwel digend. De „Maasbode" hiervan melding ma kend wijst er op, dat de voorstanders van de V. U. door hun matelooze offers dan toch maar getoond hebben dat het hun bloedige ernst is, om dan te vragen: „Hoe denkt gij over de rechtsvraag? Acht gij het geen schromelijk onrecht, dat menschen die een halve eeuw lang schatten o.feren voor verdieping van eigen cultuur en wetenschappelijk inzicht, jaarlijks door den Slaat getracteerd wor den met een aalmoes Het is goed dat deze vraag gesteld wordt, ook al ligt het antwoord reeds bj voorbaat gereed. Immers het was dezelfde heer Kleere koper die enkele jaren geleden de voor standers van bijzonder lager onderwijs aanduidde a's „schatkistpiraten'. Menschen dus die op éln lijn gesteld worden met zeeschuimers die rooven waarop zij geen recht hebben. Neen, in den strijd voor het recht is van de zijde der S.D.A.P. geen hulp te verwachten. Het corruptie geval te BrusseL Wij hebben reeds het ernstig geval van corruptie, ten laste gelegd aan een hoog geplaatst ambtenaar van het Belgische ministerie van financiën, gesignaleerd. Nader kan de Msb. thans melden, dat de ambtenaar in kwestie, de heer Frick, tijdelijk door den heer Theunis, oud-mi-, nister-president aangesteld was aan het hoofd van den dienst der financiëele operaties der Duitsche herstelbetalingen. Hij had voor deze betrekking echter niet de minste bekwaamheid en dankte zijn benoeming aan het feit, dat hij de zoon is van den liberalen oud-burgemees ter van de Brusselsche voorstad Sint. Jose en de zwager van den kabinet-chef van den toenmaligen minister van financiën. De heer Frick heeft van dezen ver- trouwenspost misbruik gemaakt en zich overgegeven aan de practijken, waar men hem nu voor gearresteerd heeft. Hier kan nog aan toegevoegd worden, dat thans eveneens aangehouden is, on der beschuldiging van heling, mevr. Ro- sine Brakensiek, te Ukkel wonende, die onlangs van den heer Frick gescheiden is. Mevr. Brakensiek heeft zelf erkend gewe- tan ta hebban, dat haar man zich liet emkoe^sn en preciseerde, dat hij op ver- ONDER RIJKSCONTROLE schillende data belangrijke commissies van Duitsche firma's, die kleurstoffen in België op herstelrekening geleverd hebben, ontvangen heeft. Om geen argwaan te wekken waren de chèques echter op haar naam opge steld, tot nu toe heeft men kunnen na gaan, dat drie millioen francs op deze wijze getoucheerd werden, doch voorzien wordt dat dit cijfer nog wel hooger zal zijn. Het onderzoek wordt actief voortgezet en het zou wel kunnen zijn, dat deze zaak zich nog uitbreiden zal, daar het in elk geval niet onwaarschijnlijk is, dat an dere arrestaties zullen volgen. De overstrooming in het dal van Chevreuse. Nu het water ten deele weggevloeid is, blijkt de overstroomingsramp, die het dal van Chevreuse (Fr.) getroffen heeft, veel ernstiger te zijn dan men aanvankelijk aannam. Van verscheidene huizen is weinig of niets terug te vinden. De straten en vel den zijn overal bedekt met overblijfselen van verwoeste huizen en hier en daar ligt het langs de bergen omlaag gevloeide slik wel 50 c.M. dik. De gendarmerie houdt zich onledig met het leggen van nieuwe rails, teneinde het spoorwegverkeer zoo spoedig mogelijk te herstellen. De „Graf Zeppelin". De „Graf Zeppelin" verscheen om 16.25 uur M.E.T. voor het eerst boven Sevilla doch bleef in de lucht en keerde om 17.35 uur weer terug. Op het vliegterrein stonden 10.000 ku bieke meter gas en groote hoeveelheden benzine en olie gereed. Van boord werd echter medegedeeld, dat het luchtschip geen nieuwen voorraad noodig had. Precies om 18 uur werden de kabels uitgeworpen, die door de bedieningsman schappen gegrepen werden. Tien minuten later was de landingsmanoeuvre vol bracht. Nadat de passagiers uit- en ingestapt waren en versche voorraden levensmidde len aan boord waren genomen, steeg het luchtschip om 18.30 uur bij regenachtig weer weder op om de reis naar Frie- drichshafen voort te zetten. Op het terrein was weer een groote menigte samengestroomd, die het lucht schip bij de aankomst en het vertrek geestdriftig toejuichte. Ontevreden ambtenaren. Het hoofdbestuur van de Duitsche amb tenarenbond heeft een scherpe motie aan genomen tegen het aan de rijksregeering toegeschreven plan om van vastbezoldig- den, die meer dan 8300 mark per jaar verdienen, een hoofdelijken omslag (z.g. „noodoffer") te heffen. Het hoofdbestuur ontkent dat langs dien weg de financiën des lands te verbeteren zijn en verwacht er het tegendeel van. Blijft de rijksregeering echter bij haar plan, dan dient de hoofdelijke omslag in elk geval niet van een deel der bevolking te worden geheven, doch zal het geheele volk onder in achtneming van een economische minimumgrens er aan moeten bedragen. Ten slotte heeft het hoofdbestuur het dageljjksch bestuur gemachtigd, met alle ten dienste staande middelen de ambte naarsstand voor dreigende nadeelen en onrechtvaardige behandeling te vrijwaren. Korte Berichten. Uit Madrid wordt gemeld, dat eten hevig onweer met storm en bliksem daar een paniek heeft veroorzaakt. Tengevolge van de stortregens zjjn er vier kleine huizen in een buitenwijk der stad inge stort, waarbij drie mannen en een vrouw werden bedolven. Berichten uit de provin cie maken van stortregens melding, die groote schade hebben aangericht. In verband met de politieke relle tjes gedurende den laatsten tij-l heeft de Beiersche regeering een verbod uitgevaar digd van demonstraties in uniform. Dit geld voor alle bijeenkomsten in de open lucht, in het bijzonder voor optochten, propagandamarschen en demonstraties, waaraan leden van politieke vereenigin- gen in uniform deelnemen. Gisteren, den treurdag ter herinne ring aan de arrestaties van Gandhi, een maand geleden, staakten 65.000 arbeiders uit de katoenspinnerijen. Afgezien van en kele kleine incidenten vond geen rust verstoring plaats. MacDonald heeft in 't Lagerhuis be kend gemaakt, dat de regeering zich tegen den bouw van een tunnel onder het Ka naal heeft verklaard. De redenen daar toe kon hij op het oogenblik niet mee- deelen, doch spoedig zal een wRboek over deze kwestie worden gepubliceerd. Uit Kalmar in Zuid-Zweden wordt gemeld, dat het klein model Parsifal- luchtschip „P.N. 29", dat Woensdag op de Oostzee een noodlanding moest ma ken, in den loop van den nacht gezon ken is. Het invoerrecht voor graan in Ita lië is met onmiddellijke werking ver hoogd. De redacteur Longerich van den na tionaal socialistischen Westdeutscher Beobachter is wegens beleediging van den Pruisischen minister voor sociale aangelegenheden tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hij had in een artikel beweerd, dat de minister zich bij een stedelijk banket in 1925 totaal bedron ken had. De Italiaansche bladen melden, dat Mussolini in een bijeenkomst van hel graan-comité heeit verklaard dat degraan- productie dit 'jaar wegens de slechte weersgesteldheid slechts 60 millioen cen tenaars zal Bedragen. „De Standaard". De heer P. v. Rijn, te Voorburg, thans werkzaam aan „De Rotterdammer'', is be noemd tot adjunct-directeur van het Dag blad „De Standaard". Notarissen. Te Utrecht, waar hij een operatie had ondergaan, is gisteren op 60-jarigen leef tijd overleden de heer P. L. W. H. Verlin den, notaris te Rotterdam. Vacature Eerste Kamer. Naar het Vaderl. verneemt, zou dr C. J. K. v. Aalst wegens drukke bezigheden niet voornemens zijn, als lid van de Eerste Kamer als opvolger van wijlen mr Verkouteren zitting te nemen. Dan zou de heer J. ter Haar, oud-wethouder van Amsterdam, tot lid der Eerste Kamer worden benoemd verklaard. Onze boteruitvoer naar Frankrijk. De directie van den landbouw deelt mee, dat blijkens bericht van den rijks- landbouwconsulent te Parijs het invoer recht op boter in Frankrijk is verhoogd vaa 100 op 200 francs per 100 K.G., welke verhooging onmiddellijk in werking is getreden. Het Hbld. teekent bij dit bericht aan, .dat de Nederlandsche boteruitvoer naar Frankrijk in het jaar 1929 heeft bedragen 603 ton voor f 1.1 mill., dat is ongeveer li/4 pet. van onzen totalen boteruitvoer. In de eerste vier maanden van het loo- pende jaar exporteerden wij naar Frank rijk 287 ton voor f457.000 of wel 21/4 pet. van het totaal. Onze boter-export naar genoemd land is dus maar klein doch een verdubbeling van het tóch al hooge invoerrecht tot bijna f20 per 100 k.g. stemt niet bepaald vroolijk, te min der wanneer men denkt aan Duitschland, dat zijn recht, zoodra dit in verband met de meestbegunstigingsclausule moge lijk is zal verhoogen van f 16.50 tot f30 per 100 k.g. Landb.red. De Gsmeentefinancign. Do Rijkscommissie van Advies voor de gemeentefinanciën heeft gisteren onder leiding van prof. mr O. W. de Vries haar vergadering, op verzoek van het lid mr Jonker, directeur-secretaris der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, gehouden in het nieuwe gebouw dier vereen, aan de Paleisstr. te 's Gra,- venhage. Na beëindiging harer werkzaam heden bezichtigde de commissie het ge bouw. Generaal C. J. Snijders. Te Hilversum is gisteren in grooten eenvoud het huwelijk voltrokken van ge neraal G. J. Snijders, oud-opperbevelheb ber van land- en zeemacht, met mevr. de wed. W. M. A. Thomas Meijer. Het publiek toonde veel belangstelling. Belangstelling voor Indië. Het Hbld. verneemt, dat de gewezen tsaar van Bulgarije voornemens is, bin nenkort een reis te maken naar Neder- landsch-lndië, wijl hij veel belangstelling lieeft voor tropisch Nederland en voor ons regeeringsstelsel aldaar. Bestrijding der werkloosheid. Gedep. Staten van Noord-Holland stel len den Provincialen Staten voor, hen te machtigen om voor en namens de pro vincie mede te werken tot oprichting van een naamlooze vennootschap ter bestrij ding van de werkloosheid, tevens zijnde een vereeniging als bedoeld in artikel 123 d van de Onteigeningswet, en om in het aandeelenkapitaal dier vennootschap deel te nemen voor ten hoogste f 30.003. Spoorwegontvangsten. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen over de maand Februari heb ben bedragen f 12.621.799.22. De ontvangsten over Februari 1929 be droegen f 13.422.494.22. Gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari 1930 af: 3712, in 1923: 3687. Ontvangst per dagkilometer f 123.03 in 1930, tegen f 125.21 in 1929. DE CHRISTELIJK-HISTORISCHEN EN DE KABINETSFORMATIE IN 1929. Naar aanleiding van de door generaal Roëll met nadruk geaccentueerde beschul diging van „Het Vader and', i.izake ma chinaties van leiders der Chr.-Hist. Unie om het aan do Kroon onmogelijk te maken Dr de Visser te raadplegen over de oplossing van de Kabinetscrisis, ver neemt de „N. R. Crt." nog het vol gende: Van de zijde van het kabinet der Ko ningin was geïnformeerd, wie de voor zitter van de c.h- Tweede Kamérfractie was. Het lid dezer fractie de heer Krijger moet toen geantwoord hebben, dat dr Schokking de aangewezen man was. Deze heeft dientengevolge de uitnoodiging ont vangen, en hoewel hij had behooren te weten, dat dr de Visser bedoeld was, heeft hij haar aanvaard. Zoo dr de Visser gevraagd was, had deze er ongetwijfeld wel de aandacht van Hare Majesteit op gevestigd, dat zijn meening niet met die van zijn fractie strookte, in verband met de verwijdering, die tusschen hem (groep van het oppositionee'.e nieuwe Ned. Week blad) en de Tweede Kamer (groep van Da Nederlander) was ontstaan. Doch de heer de Visser was nog altijd fractie voorzitter. Hij was niet als Kamerlid her kozen, doch ook de voorzitter van de liberale fractie, de heer van Gijn, ver keerde in die omstandigheden en is door Hare Majesteit gehoord. En de heer Heemskerk, die wel als Kamerlid was herkozen, doch later niet als voorzitter van zijn a.r. fractie is aangebleven, is in die dagen eveneens bij de Koningin ontboden. Alleen de c.-h. Tweede Kamer fractie heeft in stede van haar voor zitter een adviseur gesteld, dien zij wist, dat hij daartoe niet geroepen was. En behalve de heer Krijger, zou ook de heer Snoeck Henkemans daarbij een rol hebben gespeeld. Een vergadering der C.H. fractie, die dr de Visse? daar op ia verband met de Binnenland. De Nederlandsche tuinbouw op d® ten toonstelling te Zurich. Do gewijzigde jaarwedden van de burge meesters, secretarissen, enz. in Zee land. Voorstellen voor de Prov. Staten van Zee land (de bootdiensten). De kinderverlamming te Gouda. Buitenland. Het invoerrecht op "boter ia Frankrijk verdubbeld. Die toestand ia Britsch-Indië. Voelt O zich ma tl Wat sal U weder verkwikken? Is U ttdown"? Wat zal Uwe stem- ming verbeteren? Bedenkt in al die ge* vallen, dat bet beste dagelijksche middel ter opwekking en verfrissching is. kabinetscrisis had willen beleggen, werd door zijn medeleden onnoodig geoor deeld. De C.-II. Tweede Kamerfractie moet met deze ook tegenover Hare Majesteit incorrecte, uitschakeling van hem, die nog altijd haar voorzitter wa^, ten doel gehad hebben jalke mogelijkheid af te sniiden van een kabine*t-de Visser. Van .de andere zijde is men de meening toe gedaan, dat door het hooren van dr de Visser waarschijnlijk nog een regel matig par'ementair rechtsch kabinet zou kunnen zijn gevormd. „Het Vaderland" komt nog terug op wat de „Nederlander" over deze zaak schreef, n.l. dat het niet op de beschul digingen in kan gaan omdat niet bekend is wie de beschuldiger is, terwijl het op het ook door ons aangehaalde ar tikel van het „Hdbl." nader zal terug komen o.m.: „Wij voor ons verklaren ons bereid de zaak voor een eereraad te brengen, die enkel het ja of neen zal hebben te geven op de vraag van den Generaal Röell op de receptie ter eere van Dr de Visser gesteld. Zoo'n eereraad zou dan kunnen bestaan uit vijf leden, twee door de Nederlander te benoemen en twee door ons, terwijl de voorzitter daarvan in onderling overleg zou moeten aange geven worden. Wij zullen het Christelijk- Historische orgaan, als het zich tot mee werking aan de samenstelling van zulk een eereraad bereid verklaart, de volle maat meten, want onze candidaten daar voor zullen zijn mannen uit Christelijk- Historischen kring en daarin buitenge woon en terecht geacht." Het blad herhaalt voorts wat het reeds eerder schreef: „De fractie heeft buiten weten van Dr De Visser, die op dat oogenblik nog haar voorzitter was, dezen op zjj gezet, en aldus voor den heer Schokking den weg ten Hovo gebaand. Delegatie van bevoegdheid kan toch zeker niet plaats hebben, als de man die de bevoegdheid moet del§georen, daarvan zelfs geen ken nis krijgt. Dat is het immoreele van d» zaak- In wat h«t spijtige va» dit «Hes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1