No, 207 Donderdag 5 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes BRAND EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-oontrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Verzekert U tegen Brandschade Ass.-MSj „De Nederlanden van 1845" Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—- Losse nummers g(M$ Pr^s der Advertentldn: 1I regels fl.20, elfee regel mees 3(5 ei Bij abonnement belangrijke korting. Zachtmoedige critiek. Toen het vorig jaar in Engeland het Labour-kabinet aan het bewind kwam, heeft de socialistische pers hoog van den toren geblazen. Een nieuw tijdperk in de wereldge schiedenis zou aanbreken. De groote werkloosheid in Engeland was natuurlijk te wijten aan de fouten van het vorige kabinet, maar dat zou nu wel eens even in orde worden gemaakt. En dan was er de ontwapening, die nu vanuit Engeland een aanvang zou nemen. Het Labour-kabinet is nog niet zoo heel lang aan het bewind, maar dit staat toch al vast, dat zij die zulke groote verwachtingen hadden, fa'.ikant bedrogen uitkomen. Natuurlijk zullen verstandige menschen Mac Donald daar geen verwjjt van maken. Zij weten wel, dat de Engelsche regeering evenals alle andere regeeringen "hier voor groote moeilijkheden staat, die maar niet met een handomdraaien zijn op te lossen. Maar de moeilijkheid is nu juist, dat er in de socialistische pers zulke groote verwachtingen zijn gewekt. Het gevolg is, dat juist van dien kant de critiek los komt. De menschen, van streek gebracht door de mooie „voorspiegelingen, begrijpen er niets van. In plaats dat het werkloosheids vraagstuk met één slag wordt opgelost, wordt de toestand al maar erger. Heeft men, zoo wordt geredeneerd, daarvoor nu een Arbeiderskabinet? De socialistische bladen zitten er mee, en het is niet onvermakelijk te zien hoe zij zich er uit trachten te redden. „Het Volk" b.v. houdt niet op, er aan te herinneren, dat de werkloosheid een wereldcrisis is en dat de Regeering van een bepaald land daaraan niets kan ver anderen. En daaraan wordt toegevoegd de wtfze raadgeving dat wij, die gemakkelijk praten hebben, niet te snel moeten pordeelen en, ja, het staat er werkelijk, dat „het geraden (is) zachtmoedig te zijn bjj het critisee- ren." Niet te snel oordeelen. Maar als onze Regeering voor 'dezelf de ingewikkelde vraagstukken staat, dan ligt het vernietigend vonnis al bij voor baat klaar. Zachtmoedig zijn bij het critiseeren. Maar als in ons land niet alles op rol letjes gaat, dan regent het critiek, en is er van een zachtmoedig oordeel geen sprake. Dan wordt de bevolking met holle leuzen in beweging gebracht en laat men de „bewuste arbeiders" demonstreeren om aan de „eischen" kracht bij te zetten. Of zal men nu, geleerd door de er varing in Engeland, voortaan een andere tactiek volgen en: zachtmoedig zijn bij het critiseeren? Indië's verzet tegen Engeland. In Britsch-Indië begint de nationalis tische beweging zich thans ook onder de Mahomedaansche bevolking uit te brei den. Dinsdag is te Bombay een groote sym- pathiebetooging der MahomeJaansche 'be volking voor Gandhi gehouden, waaraan een groote menigte deelnam. Een motie is aangenomen, waarin het nationalisti sche programma opgenomen is en de Mahomedaansche bevolking aangespoord wordt deel te nemen aan de beweging tot weigering van de burgerlijke gehoor zaamheid en de Engelsche goederen te boycotten. In verband hiermede wijst de cor respondent van de „Daily Herald" te Bombay er op, dat de steeds toenemende aanwijzingen voor een toenadering tus- schen Mahomedanen en Hindoes waar schuwing moet zijn voor die raadgevers der regeering, die bij hunne berekenin gen speculeeren op de onoverbrugbare kloof tusschen de aanhangers van de beide godsdiensten. Brutale oplichting. Dé tentoonstelling der Duitscihe land- touw-vereeniging te Keulen is door een soort van Koepenickiade opgelicht voor de ontvangsten van ©en geheelen dag. Da vorige week werd het tentoonstel- lingsbestuur opgebeld door een man, die zich voor „regeeringspresident" uitgaf en verzocht een oud kapitein, Hams Werner, aan een baantje te helpen. Even lator verscheen de z.g. kapitein ©n hij werd terstond als kassier aange steld Op de eerste twee dagen der expositie gaf hij 's avonds de kas behoorlijk af, doch op den derden dag Hemelvaarts dag verdween hij spoorloos met de ontvangsten, waarvan het bedrag niet be kend is. Uit het onderzoek is gHbie':en, dat Wer ner zelf heeft opgebeld. Hij is gemakkelijk te herkennen, daar hij mank is. Eenige jaren geleden js de Ren-ver- eeniging te Keulen eveneens door een manken kassier op gel i ht; men, vermoedt dat men hier pa et denzelfden persoon: te doen heelt. Do orisls in de Engelsche Labourpartij. De tegenstelling tusschen den linker en den rechtervleugel der Engelsche arheids- partijtucht te verzwakken. Gisteren hielden de parlementsleden der arbeiderspartij in het lagerhuis een vergadering ter behandeling van de voor stellen, door de leden van den linkervleu gel ingediend, welke ten doel hebben de partijzucht te verzwakken. De afgevaardigden van den radicalen vleugel verlangen het recht om bij be paalde kwesties zich niet alleen van stem ming te onthouden, doch ook tegen de re geering te stemmen. De ministers, die bij de bespreking te genwoordig waren, veroordeelden de hou ding van den linkervleugel der partij in scherpe bewoordingen. Alle voorstellen werden ten slotte met een groote meerder heid verworpen. Na de stemming verklaarden de voor stellers, dat zij zich desniettemin ook in de toekomst door de partijtucht niet ge bonden achten. Berlijna flnanclëele toestand. In do vergadering van den Berlijtnschen gemeenteraad deelde do voorzitter medoc dat tengevolge van den achteruitgang in den economischen .toestand en de toe neming van het aantal werkloozem op nieuw een vermindering in de inkomsten te consta toeren valt en wel van 20 milli- oen mark, terwijl ©en verder tekort van 12 millioen mark is ontstaan door de vermindering in de ontvangsten van de stedelijke verkeersondernemingen. Volgens zijn opvatting moot „het 25 pfenning-tarief ten spoedigste worden her zien. De omnibus is te goedkoop en de tram te duur. De bewering, dat de gemeente een ver koop der aandoeien overweegt, is niet juist. De gemeente bevindt zich op 'het oogenblik niet in financieele moeilijkhe den. Vlaamsch In het Belgisch leger. Sedert de kwestie Joris de Leeuw- heeft men, in verscheidene Belgische regimen ten kunnen constateeren, dat Vlaamsche miliciens, bij naamafroeping en ook bij het nummeren, in hunne eigen taal ant woorden, in plaats van dit in meestal gebrekkig Fransch te blijven doen. Dit gaf hier en daar aanleiding tot kleine incidenten met officieren. Te Schaffen, tij Diest, waar zieb bij' da luchtvaart- troepen hetzelfde voordeed en zes Vlaamsche soldaten systema isch van hun ne taal bleven gebruik maken, werden zij met strenge straffen bedreigd door den bevel voerenden majoor. Ook deed hij de onwilligen ruim ©en kwartier lang rondom het vliegplein loopen, ten einde ze aldus tot andere gevoelens te brengen, iets waarin hij echter niet blijikt te .zijn geslaagd. De gecompromitteerde ambtenaar van financiën te Brussel. De zaak van omkooporij en verduiste ring, waarin een hooge ambtenaar van het Belgische departement van financiën, André Fick, zoon van den oud-burge meester van 'de Brusselsche voorstad Sint Joost teïi Noode betrokken, is, heeft in Brusselsche kringen groote opschud ding verwekt. Fick zou van Duitscihe leve ranciers van kleurstoffen voor rekening van het herstel in ruil voor zekere on eerlijk© diensten meer dan drie millioen francs hebben ontvangen. Zijn gewezen eichtgenoote, van wie hij ©enigen tijd ge leden gescheiden is, heeft de zaak uit gebracht. Maar zij is op haar beurt onder verdenking van heling gearresteerd. Korte Berichten. De politie te Berlijn heeft de cas- sière van een groote onderneming gear resteerd, die zich in den loop van enkele jaren heeft schuldig gemaakt aan verduis teringen ten bedrage van meer dan 100.000 mark. Zij was juist met een vriend een reisje gaan maken. Een geweldige orkaan heeft de streek rond om het Bieler-meer, vooral de wijngaarden, geteisterd, en zeer groote schade aangericht. De directeur van het Vesuvius-obser- vatorium deelt mede, dat de vulkaan de laatste dagen weer meer actief is ge worden. Verschillende krachtige explosies vinden in den krater plaats. Volgens een op het Fransche depar tement jvan koloniën ontvangen bericht uit Cayenne zijn 21 misdadigers uit de strafkolonie aldaar ontvlucht. Onder hen bevinden zich verscheidene gevaarlijke misdadigers. Volgens een bericht uit Kowno be staat er tusschen Berlijn en Moskou span ning wegens inmenging van de Komin tern in Duitsche aangelegenheden. Militie-lichting 1931. Bij Kon. besluit is bepaald dat die voor inlijving aangewezen personen der lich ting 1931 tot gewoon dienstplicbtige 24.728 bestemd worden, waarvan 1143 bestemd voor de zeemacht. Luchtvaartdienst. De minister van waterstaat heeft goed gevonden te bepalen, dat de bevoegdheden en bemoeiingen, welke bij' ministerieel© beschikkingen of circulaires tot dusverre waren opgedragen aan het hoofd van het bureau Lucbtvaart, voortaan worden uitgeoefend door den directeur van den Luchtvaartdienst of .den Luchtvaartdienst. Burgemeesters. Op verzoek is eervol ontslagen njet ingang van 16 Aug. a.s., met dank, D. Hesselink, als burgemeester der gemeente Het Bildt. Landpachters. In ©en te Zwolle gehouden vergadering heeft het bestuur van den Bond. van Landpachters in Nederland besloten, een open brief te richten aan alle Nederland- sc-he verpachters met het verzoek, over te gaan tot pachtverlaging en tot terug betaling van een deel van de pacht over 1929. Verder, aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw te ver zoeken, onverwijld de ontwerp en-Pacht wet in de Tweede Kamer te doen be handelen, en ter toelichting en aanbe veling van dat adres een onderhoud aan te vragen bij den minister. De Koningin en Prinses Juliana naar Noorwegen. Men meldt uit Apeldoorn, dat H. M. de Koningin en Prinses Juliana voornemens zijn 16 Juni a.s. een reis naar Noorwegen te ondernemen. De reis zal per boot ge schieden. Koningin en Prinses zijn voor nemens begin Augustus terug te koeren. Belasting Nederlandsche auto's in Duitschland. Zooals bekend mag worden ondersteld, is van de zijde van den A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland bij de bevoeg de autoriteiten meermalen aangedrongen op een regeling, waarbij Nederlandsche automobielen en motorrijwielen voor een kort bezoek aan Duitschland worden vrij gesteld van de Duitsche Wegenbelasting (Steuerkarte). Naar wij1 thans van de grens vernemen, is daar mededeeling ontvangen, dat deze belasting van 1 Juni af niet meer ver schuldigd is voor auto's en motorrijwie len, die niet langer dan 14 dagen achter een in Duitschland zullen vertoeven. Of hiermede ook een regeling gepaard zal gaan, welke voor Duitsche auto's in Hol land denzelfden vrijdom van belasting geeft is niet bekend gemaakt. Onder de Communisten. Het politiek bureau der communistische Wijnkoopgroep heeft het voorstel van het politiek bureau der officiëele Comm. Par- Mr H. Verkouteren, lid der Eerste Kamer, die gisteren is overleden. tij aanvaard om huishoudelijke vergade ringen te heieggen over een samensmel ting van de beide partijen in alle afdee- lingen der Wijnkoop-groep, waar een de legatie aanwezig zal zijn van bet bestuur der officièele G. P. H. en ook zal worden uitgenoodigd een vertegenwoordiger van bet Russische Exec. Kom. der Komm. Internationale. De Wijnkoop-groep is daarmede op de knieën gebracht, al zal er nog een en an der behandeld dienen te worden. In de „Tribune", het orgaan der offi- ciëele C. P. 'H. van L. de Visser c.s., hei* politieke agentschap in Nederland van do Russische communisten, wordt anders nog voortdurend scherpe critiek geoefend op de leiding der Wijnkoop-groep. In het no. van gisterenavond hoet het, dat het er bij den heer Wijnkoop niet om gaat zijn vroegere politiek te herzien en dat hij over de vakhewegingstactiek slechts fra ses lanceert. De arbeiders, volgelingen van Wijnkoop, worden daarom opnieuw uitgenoodigd radicaal te breken met po litiek van hem, in het verleden en het heden. Federatie van Bedrijfsvereenigingen en Vereenigingen van Raden van Arbeid. Ten kantore van den Raad van Arbeid te 's-Gravenhage is onder voorzitterschap van den heer Wittert van Hoogland de tweede bijeenkomst gehouden van verte genwoordigers van de Federatie van Be drijfsvereenigingen en de Vereeniging van Raden van Arbeid. Besprekingen werden gehouden over de wijze, waarop overleg zou kunnen plaats hebben met de organisaties der genees kundigen betreffende het vraagstuk der controle bij de uitvoering van de Ziekte wet. Tot dit overleg verklaarde de verga dering zich in beginsel bereid. Terzake van de moeilijkheden, onder vonden bij de toepassing van art. 47 der Ziektewet (het reserveeren van twee der de van het ziekengeld van personen, die geen kostwinner zijn en niet voor eigen rekening in een inrichting worden ver pleegd) werd besloten, zich te wenden tot den minister van arbeid, handel en nij verheid ten einde te trachten te komen tot een toepassing van dit wetsvoorschrift, die aan de betrokken organen minder ad ministratieve moeilijkbeden oplevert. Voor de bevordering van grootere een heid in de uitvoering van de ziektewet wordt de wenschelijkheid ingezien na te gaan, of de bij de Bedrijfsvereenigingen voor sommige groepen van bedrijven in gebruik zijnde berekeningen van het dag loon, die van de wettelijke berekening af wijken, door de Raden zouden kunnen worden overgenomen. Hiertoe zal 't door de Federatie samengestelde overzicht van deze regelingen aan de Vereeniging van Raden van Arbeid worden toegezonden en in een volgende bijeenkomst worden besproken. Hat bezoek van de Groothertogin en den Prins van Luxemburg. Gistermiddag om kwart voor twee kwa men d® rijtuigen veors ws-erme© de hoogs Binnenland. Overleden de heer P. Oosterlce, directeur van „de Klokkonberg". De Koningin en de Prinses naar Noor wegen. De spoordijk bij Moordrecht. Buitenland. De toestand in Britsch-Indië. Ook actie onder de Mohammedanen. De financieele toestand van Berlijn. De crisis in de Engelsche arbeiderspartij. Hitte in Amerika. bij de AGENTSCHAP: gasten Daar het station zijn gereden. Dit geschiedde thans zonder eere-escorte. De bezetting van de rijtuigen was als bij de aankomst. In de Koninklijke wachtkamer werd eenige minuten vertoefd om afscheid te nemen; het persoonlijke afscheid ge schiedde in den salönwagen, waarin zich de Koningin, de Prins en Prinses Juli ana begaven. Prins Hendrik deod de gasten uitgelei de tot Arnhem, vanwaar hij per auto is terug gekeerd. De Koningin en Prinses Juliana, reden in open landauer terug, luide toegejuicht door een talrijke menigte. De Koninklijke trein met de vlaggen voorop stoomde om 17 u. 57 het station Maastricht binnen. De salonwagen waarmee de Groother togin de reis van Luxemburg naar Maas tricht had gemaakt, en die mee naar Apeldoorn was gegaan, werd achter de gereedstaande locomotief gekoppeld. Toen betrad de Groothertogin, gevolgd door Prins Felix, het perron. Zij „was gekleed in een donkerblauw toilet met dito hoed en wit bont, de prins was in burgerklee- ding. Na enkele woorden met den burge meester te hebben gewisseld, stapten de Groothertogin en de Prins in den trein. De trein vertrok om 18 u. 7. De heer Polak bedankt als medewerker van „Het Volk". De heer Henri Polak, een der meest vooraanstaande mannen in de S.D.A.P., heeft onlangs in zijn wekelijksche kroniek critiek uitgeoefend op de verkiezing van Schmidt als partijbestuurder, wat door het partijbestuur werd afgekeurd. Naar aanleiding daarvan schrijft thans de heer Polak in „Het Volk": Nu het Partijbestuur in het verslag zij ner vergadering van 31 Mei 1930 mede deelt mijne „wijze van schrijven der Partij onwaardig" te achten, blijft mij, als partij genoot, slechts over, op te houden haar met mijn onwaardig geschrijf te besmeu ren. Derhalve neem ik afscheid van de le zers van „het Volk", die zoo welwillend zijn geweest eenige aandacht aan mijne Kronieken te wijden. Zij zullen voortaan stellig waardiger lectuur onder de oogen krijgen op de plaats, die ik gedurende eenige jaren heb misbruikt." Het is voor de S.D.A.P. geen gunstig teeken als een bekwaam en hoogstaand man als Polak ruimte moet maken voor een man als Schmidt. Maar wat wil men? Het partijbestuur moet nu eenmaal trachten de linkervleu gel te vriend te houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Streefkerk, C. G. H. Blok, cand. te Delft. Te Nieuw-BuinenA H. B. Spijkerboer te Gaast. Te Garrelsweer, W. Sikken, cand. te Zwolle. Bedankt voor Zierikzee, dr J. W. Saro- besrg te Delden. Voor Rotterdam-Vreewjjk, J. H. M, van geero te Breda,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1