r DE ZEEÜW STRIE x>r TWEEDE BLAD Opening der Waterleiding Uit de Provincie tandaard, op SCHOUWEN-DUIVELANO. ing In stelbaar ren: bij- ■m pers: Ind type Triplex naamste Irij staal. DAM ndvleesch. moeidheid. telbaar. /errljkt uw vordert een :am f2.—', Den Haag. erkrijgbaar. A VAN WOENSDAG 4 JUNI 1930. No. 206. (Vervolg van het Eerste BladL) Aan de koffietafel. Daar aangekomen werd diiect naar „Ju liana" getuit, waar de koffietafel wachtte. Aan de daar opgediende spijzen werd alle eer bewezen- Op voorstel van den voorzitter werd een telegram van huldebetuiging gezon den aan H. M. de Koningin. Terstond daarna zette het strijkje het Wilhel mus in. De heer A. v. d. W e ij d e sprak aan tafel een uitvoerige rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: „Daar was eireia een mijnheer D. Q. Mulock Houwer, graanhandelaar te Zie rikzee, die zijn woonplaats van water- leid,ng Wilde voorz en met waterwinning ta Noordgouwe," Het is iets als een legende geworden. De Gezondheidscommissie gaf in haar eerste jaarverslag over .het jaar^ 1903 een overzicht der 'drinkwatervoorziening, dat ver van gunstig was. De jaarverslagen van 1904 en vervolgens gaven een reeks van onderzoekingen van (drinkwater, waar bij slechts enkele goed waren te noemen, doch verreweg het grootste deel onvol doende en slecht. In 1909 wordt onder leiding der Ge zondheidscommissie een comité voor de totstandkoming eener waterleiding inge steld. Een uitvoerend comité wordt benoemd, waarin dr Spruijt ©venals in het alge meen comité fungeert als voorzitter en Mr Polvliet als secretaris. De slotsom is, dat een onderzoek werd ingesteld, met het resultaat, dat noch bij het Watergat, noch in de slotbosschen van Haamstede de waterwinplaats moet gezocht worden, maar in de hooge duinen De boringskosten worden tenslotte ge vonden, maar het is weggeworpen geld, want noch het water bij de Oude Hoeve, noch dat in de omgeving van het dorp Haamstede voldoen aan matige eischen. Eerst in 1911 komt gang in de zaken door het bezoek der staatscommissie voor Drinkwatervoorziening. Na het buitengewoon gunstig resultaat van nieuwe; boringen komt het voorstel aan de orde de waterleiding aan te leg gen voor geheel Sehouwen-Duiveland. De Directeur van het Rijksbureau en de in genieur Enklaar van dit bureau maken propagandatochten op vele .plaatsen om aan de bevolking de noodzakelijkheid, het nut en de behoeften eener drinkwa terleiding uiteen te zetten. Voortgang kon echter niet gemaakt worden, omdat de prijzen van alle ma terialen voor den bouw veel te hoog wa^ ren, in het midden gelaten, of zij al verkrijgbaar waren. Toch wordt in de jaren 1917 en 1919 telkens gewerkt om de bevolking te over tuigen van de noodzakelijikheid van een Waterleiding. In 1920 wordt besloten de voorkeur te geven aan een naamlooze vennoot schap, waarin de aandeelen uitsluitend zullen genomen worden door de deelne mende gemeenten, een en ander naar het voorbeeld van de Zuid Bevelandsche Wa terleiding-Mij. Op 8 Oct. 1920 wordt een vergadering gehouden, toegankelijk voor alle raads leden en Belangstellenden. De discussie ging in hoofdzaak over het groote maat schappelijk kapitaal en de gedachte, voor eerst maar te wachten tot de materialen tot dragelijk© prijzen zouden zijn gedaald, óf: de maatschappij op to rich ban om gereed te zijn als gematigder prijzen, zul len intreden. Do laatste gedachte werd ten slotte met 62 tegen 1.3 stemmen aanvaard16 gemeenten willen toetreden 2 maken nog bezwaren. Ten slotte nemen alle gemeenten deel in de vennootschap en wordt de acte op 24 September 1921 gepasseerd. Middelerwijl is door de Regeering de beschikbaarstelling van kapitaal voor den bouw van waterleidingen tegen 4V2 pet. rente ingetrokken en op de desbetref fende vraag antwoordt de Minister te zullen overwegen of het kapitaal nog zal verstrekt worden tegen kostprijs, d.w.z. dus h 6 of 61/2 pet. De Raad van Beheer ontraadt tegen zoodanige rente de gelden op te nemen en schijnbaar komt de zaak daarmede op het doode punt. Schijnbaar, want de Raad van Beheer arbeidt voort, overlegt met Jiet Rijks bureau en komt in eene groote verga dering met de gemeenten pp 19 Aug. 1924 met het voorstel tot invoering der verplichte aansluiting. Nieuwe berekeningen zijn door het Rijksbureau opgemaakt en de Raad van Beheer begint eene stevige campagne voor de verplichte aansluiting. Alle gemeenteraden worden bezocht en de verplichte aansluiting verdedigd en toegelicht als bet eenige middel om de eerste jaren te groot renteverlies en een hopelooze financieele debacle te voor komen. De uitslag was dat 15 gemeenten be sluiten de- verplichte aansluiting in te voeren, twee deze beslist weigeren en een .stelt een voorwaarde. Tenslotte heeft het Departement ons uit, de impase geholpen en werd in de statuten de Verplichte aansluiting opge nomen, benevens de clausule inzake ga rantie. De gemeente Haamstede en Renesse zijn daarmede als aandeelhouders ver dwenen. Op 20 Maart 1927 besluit de vergadering van aandeelhouders overeen komstig art. 5 der statuten tot de eerste storting pp de aandeelen, namelijk tien procent, waardoor de vennootschap inder daad in werking kwam. Bovendien had de Raad de buizen bij aanbesteding gekocht tot den lagen prijs van f 7.90 per 100 K.G. voor de rechte stukken pnz. Het kapitaal is verkregen van de Rijksverzekeringsbank tegen eene niet hooge1 rente van 4s/s pet. Een bouw- directie of bouwleiding werd ingesteld, bestaande uit de heeren Ilcken, ,en vair Poelgeest. De bouw is behoudens den aanleg van do dienstleidingen in Bruinisse en Ooster- land'en nog nakomende aansluitingen vol tooid, zoodat de Raad van Beheer meen de, nu uiteindelijk aan zijn vurigen wensch d er totstandkoming was voldaan, aan de opening op heden ,een eenigszins feestelijk karakter te mogen geven. Tien jaren heeft het geduurd om tot deze voltooiing te komen. Meer dan eens hebben -wij1 ons ^de vraag gesteld: zullen wij slagen? De rotsvaste overtuiging in de groote behoefte aan goed drinkwater heeft ons doen volhouden, waarbij1 ook de over weging kwam, dat wij' allen, die op ons vertrouwden ten deze, niet in den steek mochten laten. De waterleiding is voltooid en wij leg gen .de exploitatie en het onderhoud in handen van den in 1929 benoemden Di recteur den Heer Scheuerman. Moge het U gegeven zijn, de water leiding tot bloei te brengen, tot bloei in dien zin, dat na verloop van. tijd de tarieven zullen .kunnen worden ver'aagd. De waterleiding is voltooid en wij spre ken de hoop uit, dat zij en voor de thans levenden en volgende generatiën zal voor zien in het voorrecht der verschaffing van goed drinkwater in toereikende, ja in ruime hoeveelheid. Gods onmisbare zegen ruste tot in lengte van dagen op deze onderneming. (Applaus). Spr. dankte hierna de verschillende autoriteiten, colleges en personen, die hebben medegewerkt aan de totstandko ming der waterleiding. Dhr P, Lindenbergh te Wemel- dinge bracht hierna de gelukwensehen over van de Zuid-Bevelandsche en Thool- sche waterleiding maatschappijen. Spr. is er van overtuigd, dat do waterleiding Te Apeldoorn reed het vorsteljjk gezelschap in rijtuigen k la danmont bespan nen naar Het Leo. ook voor Sehouwen-Duiveland tot een Zegen zal zijn (voor de mannen, maar nog meer voor de vrouwen) en dat men later zal erkennen: de helft was ons niet aangezegd. De'burgemeester van Zierik- z e e, de heer Bannink, huldigde in 't bij zonder den voorzitter, den heer v. d. Weijde voor zijn velen, langdurigen ar beid in 't belang der waterleiding. Spr. weel wel, dat die arbeid lang niet altijd is gewaardeerd, maar dhr v. d. Weijde is waard eereburger van Sehouwen-Dui veland genoemd te worden. (Daverend applaus.) Dhr M. K. K r e p e 1 te Zierikzee wees op bet groote belang der waterleiding voor deze streek en prees ook den leeu wenmoed van den heer Van der Weijde, die ondanks alles doorzette. Spr. hoopt, dat hij nog vele jaren getuige mag zijn van den bloei der waterleiding. Deze spreker moest om des tijds wille zijn rede afbreken. Ook aan anderen kon niet meer het woord ver'eend worden. Met de muziek voorop werd nu gemar cheerd naar den watertoren. Bi] den watertoren. Hier sprak de heer Van der Weijde als volgt Oorspronkelijk is bij het plan gerekend den St. Lievens Monstertoren in te rich ten als watertoren. De groote toren is destijds Rijkseigendom geworden, zoodat den Minister werd gevraagd dit oude bouwwerk ter bescliikking te stellen, maar het onderzoek van de fundeeringen is ongunstig uitgevallen, niet wat be treft den toestand van den toren op zich zelf, maar in verband met het gewicht van ongeveer 700 k 800 ton, dat het oude bouwwerk voortaan bij eigen ge wicht zou hebben te torsen. De Minister berichtte tot zijn spijt genoodzaakt te zijn den St, Lievens Monstertoren te wei geren voor het gevraagde doel.. Aan de bouwleiding werd opgedragen een ontwerp van een watertoren op te maken. De eisch trad op den voorgrond, dat deze toren het zoo schoone aspect van Zierikzee op zijn minst niet zou ont sieren. Het stoere/hoewel niet voltooide bouw werk van den St. Lievens Monstertoren, de Stadhuistoren, de overgebleven stads poorten te weten de Noord- en de Zuid havenpoorten, de Nobelpoort, de 72 an tieke woninggevels mochten door geen alles ontsierenden watertoren worden be nadeeld. Hierin te zijn geslaagd naast de ver- eischten voor het nuttig gebruik voor de waterleiding is de schoonste huldi ging, die op dit oogenblik aan den heer Ilken kan worden gebracht. Spreker wijst nog op een onderdeel, n..l. het bordes waar de wapens zijn aangebracht van alle deelnemende 16 ge meenten, maar twee schilden ter weers zijden zijn in blanco. Deze wachten op de toetreding van de twee afzijdige ge meenten.. De blanco schilden zijn aan gebracht als een uitnoodiging en niet anders.. Spr. noodigde den heer Commissaris der Koningin uit dezen watertoren in gebruik te willen stellen en te openen. De Commissaris der Koningin wilde zich tot een kort woord bepalen en in hoofdzaak mede namens het Prov. bestuur hartelijke gelukwensehen aanbie den. V De autorit deed zien, dat er olp het eiland een feestelijke stemming heerscht. Daar bestaat alle aanleiding toe, want een der bronnen, welke de ontwikkeling der welvaart van dit eiland krachtig zal kun nen bevorderen, is geopend. Na lang durige maar met groote energie en toe wijding voortgezette voorbereidende maat regelen, waarbij tal vfin moeilijkheden moesten worden overwonnen, is ten slotte een werk tot stand gekomen, hetwelk voor deze landstreek van uitnemend belang mag worden geacht. De drinkwatervoor ziening 'ten plattelande is een belang, hetwelk zoowel van particuliere zijde als van overheidswege zooveel mogelijk dient te worden bevorderd en spr. acht het de plicht der overheid daarbij haar mede werking te verleenen. Het prov. bestuur van Zeeland is niet altijd die meening toegedaan geweest. Vóór 1912 stelde het Dag el. Bestuur zich op het standpunt, dat er geen aanleiding bestond om de voorbereiding van plannen voor een drinkwatervoorziening ook maar in eenige mate financieel te steunen. Het achtte het in hoofdzaak een hygië nisch belang en meende dat het de taak van het Rijk was daarvoor zorg te dragen, In 1912 stelden Ged. Staten echter voor een zeker bedrag te voteeren als bijdrage in. de kosten der voorbereidende maat regelen voor het onderzoek op Tholen, mits het Rijk het dubbele ten zijne laste zou nemen. In de zomerzitting namen de Staten dit aan. Twee jaren later ging men een stap verder en besloot tot een risicogarantie ten gunste der Thoolsche plannen. "Eveneens in 1914 werd aan het waterleidingcomité voor Schouwen en Duiveland een bijdrage van f2700 in de kosten van voorbereiding toegezegd, en later aan de in 1921 opgerichte N.V. een risicogarantie toegezegd van ten hoogste 5 pet. van 't aanlegkapitaal ad f 1.740.000. Spr. brengt namens het prov. bestuur hulde aan allen, die aan de voorbereiding en de uitvoering der plannen hebben me degewerkt. Onder leiding van hun onver- moeiden voorzitter hebben alle leden van het Comité en later van den Raad van Bestuur met groote energie en toewij ding de zaak doorgezet en zich niet door tegenslagen doen afschrikken. Boven hen allen steekt echter in ver diensten wat dit werk betreft één per soon uit, wien in de allerhoogste mate dank en lof moet worden gebracht. Zich tot den heer v. d. Weijde richtende zegt Spr., dat allen weten, dat hij het is, die aan Schouwen en Duiveland de drink waterleiding heeft bezorgd, met hart en ziel heeft hij aan de voorbereiding ge werkt en dank zij zijne stoere volharding en groote doorzettingskracht is dit werk tot een goed einde gebracht. De drink waterleiding voor Schouwen en Duiveland is zijn werk. Hoevelen zijn er niet, "die bij werken met langdurige voorbereiding het eindresultaat niet zelf meer mogen beleven. Voor hem een satisfactie, dat hij op dezen dag de leiding nog in handen heeft. De hartgrondige wensch uit spr., dat het den heer v. d. Weijde gegeven moge zijn nog vele jaren van het be reikte succes getuige te zijn. De voorbereiding van de waterleiding in Schouwen en Duiveland moge ten voorbeeld strekken aan andere deelen van het gewest, opdat ook aldaar mef groote eensgezindheid gearbeid worde in onderling vertrouwen en met even groot succes als op dit- eiland. Thans aan de ontvangen uitnoodiging gevolg gevende, Spreekt de Commissaris den wensch uit, dat de drinkwaterleiding- Mij. Schouwen en Duiveland zich krachtig moge ontwikkelen en dat weldra zal blij ken, dat zij voor het eiland een rijke bron van voorspoed en welvaart mag wor den genoemd. Na de rede van den Gommissaris der Koningin zongen de schoolkinderen met begeleiding van het muziekkorps een lied, ter eere van de waterleiding. Nadat nog een kijkje in den toren was genomen, werd spoedig het werd tijd voor de boot wederom met de muziek voorop, afgemarcheerd. De gasten van buiten Schoiuiwen bega ven zich aan boord. Tot afscheid werd nogmaals het Wilhelmus gespeeld en al heel spoedig vertrok de boot. In Zierikzee werd nog voortgefeest. Op het program stonden nog muzikale wandelingen van „Kunst en Eeropening van een fontein in het Havenpark door den burgemeester, concert in de tent en vuurwerk op de Engelsche kade. Er heerschte een prettige feeststemming in de stadl Sehouwen-Duiveland heeft zijn waterlei ding en de kwaliteit van het water is primal lerseke. Een inwoner van Wemeldinge had in de Oude Torenstraat het ongeluk een kleindochtertje van den heea' S. aan te rijlden, geheel buiten zijn schuld. De grootvader meende dat hier wel schuld aanwezig was en gaf den onthutsten man een ferm pak slaag. De politie in den arm genomen, maakte tegen den driftigen opa procesverbaal op. Gisteren zijn de kooplui in mossels uit Brussel en Antwerpen te lerseke ge weest ten einde te trachten consumptie- mosselen te koopen per contract. Ze boden voor Antwerpen f 3.50 en voor Brussel f3.75 franco wal (per ton .van plm. 90 K.G.). Toch zijn z© onverrichter- zake huiswaarts gekeerd, daar geen mos- selkweeker genegen was voor dezen .prijs nu reeds te leveren.. Wellicht is dit meer te wijten aan den weinigen zin om nu reeds te gaan visschen en ook omdat dezen winter al wat eenigszins leverbaar was is opgeruimd en nu werkelijk niet veel groote mosselen worden gevonden. HeinkenszancL Gisteren vergaderden de ingelanden van ,het Waterschap 's Heer Arendskerke" alhier, onder leiding van den gezworene W. v. d. Dries wegens ongesteldheid van den dijkgraaf, den heer H. van Iwaarden. Tegenwoordig waren 37 stemhebbende personen, uitbrengende 59 stemmen. Na behandeling wordt de rekening over 1929'30 vastgesteld op een bedrag in ontvang van f31.119.59 en .in uitgaaf van f 29.025.46 met een goed slot van f 2094.13. De begrooting 1930—'31 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 32.435.07 met een post voor onvoorzien van f835.82. Hieronder is begrepen een tijdelijke kas geld leening van f 3000. Het dijkgeschot blijft onver anderd vastgesteld op f 17 en f 14. Besloten v»»rdt tot verkoop van .een zijkantweg aan de Provincie ter verb en ding van den hood weg. Op een voor t 1 om een b:drag beschikbaar te stollen tot bestrijding d"T iepenzekte, wordt niet in gegaan als zijnde geen waterschapsbelang. B§ de rondvraag kwamen verschillends wegen in bespreking, die voor verharding in aanmerking dienden te komen, doch waarover evenwel niets definitiefs beslo ten werd. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. Wolfaartsdijk. Maandag hield de raad dezer gemeente een openbare vergade ring. Afwezig met kennisgeving dhr Joh. Lindenbergb. Onder de ingekomen stukken was o.a. een bericht van aanneming van zijn be noeming tot hoofd der openb. school te Ooslkerke van dhr G. v. d. Velde, en dat hij hoopt 1 Juli in functie te treden; bericht van de schoolvereen. der Geref. gemeente, dat zij niet wenscht in te gaan op den aankoop van bouwterrein achter het schoollokaal, omdat de voor waarden bij den koop gesteld te bezwar- rend werden geacht; dat aan den bur gemeester van 10 tot en met 24 Juni a.s. verlof is verleend en ten slotte een te legram van dankbetuiging van H. K. H. Prinses Juliana voor het telegram van gelukwensch op 30 April 1.1. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke belasting werd na uitgebreide bespreking vastgesteld overeenkomstig bet voorstel van B. en W. op 0,6, vorig jaar 0,8 (legen dhr v. Strien, die het advies van den inspecteur der belastingen wil opvolgen en 0,5 wilde vaststellen). Op zijn verzoek werd aan dhr J. Lin denbergb ontslag verleend als ambtenaar van den burg. stand en in zjjn plaats benoemd wethouder Valkier. Aan dhr P. v. d. Linde werd op zijn verzoek ontslag verleend als lid van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim en in zijn plaats be noemd dhr v. d. Vlis, hoofd der Oud- Geref. school. De bouwverordening werd gewijzigd in dien geest dat er bij nieuw te bouwen woningen of verbouw van woningen brie venbussen zullen worden aangebracht. Op een verzoek van het bestuur der Oud-Geref. school om een voorschot vol gens art. 101 L.O'.-wet 1920 werd met alg. st. gunstig beschikt. Op een verzoek van W. van Guchte om vergoeding volgens art. 13 L.0.-wet 1920 werd eveneens gunstig beschikt en besloten een vergoeding toe te kennen van f2 p. maand ingaande 1 April 1.1. I Besloten werd na uitvoerige bespre king de f 100 gevraagde extra belooning voor dagelijkscb toezicht bij den bouw van het nieuwe gemeentebuis uit te koe ren, zulks met 4 tegen 2 st. (tegen dhr Overbeeke en v. Strien). Op een verzoek van dhrn P. Hui- brechtse, C. van Strien en C. Kloosterman om vergoeding voor hun onbewoonbaar verklaarde woningen, werd na dat door liet lid M. Kloosterman was betoogd dat volgens hem wel eenige vergoeding op zijn plaats zou zijn, aangezien deze onbe woonbaar verklaring wel eenigszins gefor ceerd was met het doel om ongewenschte personen buiten de gemeente te houden, en van die maatregel nu de ongefortu neerde inwoners de dupe zijn geworden, afwijzend beschikt. Na eenige bespreking werd met meer derheid van stemmen besloten vooralsnog geen afsluithek aan te brengen bij het nieuwe gemeentehuis. Hierna, werd de circulaire van Ged. St inzake jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger door het college van B. en W. aangevuld met de salarissen der wethouders, besproken, waarbij bleek, dat alleen het salaris van den burgemeester voor verhooging in aanmer king kwam. Daar de secretaris en ontvan ger op hun maximum-salaris waren, werd, nadat het voorstel van B. en W. inzake salarisverhooging der wethouders door dit college was teruggenomen, met 5 st. voor besloten te handelen overeenkomstig de circulaire van Ged. Staten (tegen dhr v. Strien). Aan bet verzoek van het nieuwbenoemde hoofd der openb. school te 0'Ostkerke om aanleg van waterleiding in zijn te betrekken woning, werd met 4 tegen 2 st. gunstig beschikt (tegen r. Strien en Overbeeke). Met alg. st. werd op voorstel van B. en W. besloten de gemeentebegrooting 1930 te wijzigen en te verhoogen met f 432, een en ander in verband met bouw en meubileering nieuw gemeente huis en verhouw openbare school, en inrichting schoollokalen Geref. gemeente. Besloten werd het aantal straatlantaarns nog met één uit te breiden, en op den Molendijk naar Üud-Sabbinge een licht punt te laten vervallen, alsook op den Veerweg en dit te plaatsen één op den Een groep Eerste en Tweede Kamerleden heeft Maandag een bezoek gebracht aan Waalhaven en heeft er een vliegtochtje gemaakt, In de machine.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5