0 rs /6- inde zaak. NO. 206 Woensdag 4 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland n Belgisch Geld Hendrikse Co's Bank N.V. Goes ER PEN EERSTE BLAD. STER-TABAK Buitenland. Binnenland Opening der Waterleiding Belangrijkste Nieuws» rsi 14.55 MEER. RG. IMVAART- jch-lndië worden vertuiging koopen te >00-199, (genaamde Aangesloten bij hei Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. op SCHOUWEN-DUIVELAND. tegen voordeelige koersen [EN LONDEN: ig door INGER prijver. Sen 2.60 schreef, van een EMINK Jen f 2.35 llepe ont- verhaal. iarboek SEEUW iladzijden floor een Teeke- aen: GROS HINNIK |den f 2.50 boek is let buiten- lilie-roman IE GIN A Iden f 2.50 pschreven. met een Ouders en in één pngt ieder door het Ie zoeken. phts f 6. San wordt Verhoogd.) ending van llichtingen. ne gelegen- t te komen t", iden. i*i TER OVER- lm BROOO- gszins op de pp van dit jaar rS, Dordreeh t. Directeur-Hoofdredacteurs R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. *4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUU, U Burg. Tel No. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprifs: Por 3 maanden, franco per post, f 3,—» Losse nniamets f ft.03 PÏ|i devAdvurtentlS»; 1-f regels 11.2(1, iRs regel meer 35 et, Btj nbonnement betangwQfca ketf&ug, De waterleiding op Schouwen- Duiveland. Weer is een deel van onze provincie in het bezit gesteld van de waterleiding. Na Middelburg, Vlissingen, Zuid-Beveland en Tholen is thans Schouwen-Djiiveland gevolgd. Ook dit eiland kan thans profi- teeren van het gemak en de hygiënische voordeelen aan de waterleiding verbon den. Wie deze voordeelen kent kan niet anders dan elke streek, die in het ge not van de waterleiding wordt gesteld, daarmede van harte gelukwenschen. De voorbereiding en totstandkoming van een zoo veelomvattend werk als dit heeft natuurlijk niet altfljd een vlot verloop gehad. Men leze er de rede van den voorzitter die in dit nummer voorkomt maar op na. Enkele tien tallen van jaren waren er mede ge moeid, eer men zoover was, dat het water uit de kraantjes kon stroomen. Groote bewondering, en waardeering past dan ook zeer zeker jegens de mannen, dia van dit werk de leiding hadden. Hun geduld, hun optimisme, hun door zettingsvermogen waren respectabel. Voor zoover ze nog in leven zjjn mogen ze dan nu het resultaat van hun moeiza- men arbeid zien. Schouwen-Duiveland, dat lang, zeer lang van vele uitvindingen van den moder nen tijd was verstoken, heeft nu in be trekkelijk korten tijd electriciteit en wa terleiding gekregen. Moge beide bijdragen tot meerderen bloei van deze streek. Als het nu ook nog een3 moge gelukken de verbindingen met overig Zeeland belang rijk te verbeteren, kan gezegd, dat aan da belangrijkste (en billijke) verlangens van da bewoners van deze streek is vol daan. Scheepsramp in Columbia. Op de Rio Magdalena, een rivier in Columbia, is een kustvaarder, „Goenaga" genaamd, tengevolge van een ontploffing in brand gevlogen en gezonken. Die kapitein, benevens een groot aantal passagiers, kwamen in de vlammen om. Volgens een Associated Press bericht zjjn tot nu toe 40 lijken van passagiers en leden der bemanning geborgen. Van de geredden hebben er elf ernstige brand wonden gekregen. Het Engelsche Kabinet. Mac Donald heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het ministerie voor de dominions en de koloniën in twee depar tementen zal worden gesplitst. Dit nieuwe ministerie van de domini ons is opgedragen aan Thomas, den mi nister tot bestrijding van 'de werkloos heid. Zooals bekend, bestaat er groote ontevredenheid over de politiek van Tho mas tot bestrijding van de werkloosheid. Ontzettend noodweer. Maandagnacht heeft een ontzettend noodweer het dal van Chevreuse (Fr.) ge teisterd en ontzaglijke schade aangericht. Het eene onweer na het andere barstte boven het dal los en van "de omrin gende bergen stroomden groote watermas sa's met veel modder en steenen naar beneden, waardoor de lager gelegen dee- len van de stad Chevreuse onder water werden gezet Het water vernielde .9p zijn weg ver scheidene muren, schuren, enz. 36 huizen werden beschadigd. Voortdurend klonk 't hulpgeroep der bewoners door den don keren nacht. Geniesoldaten zijn gezonden om voor het opruimingswerk te zorgen Emigrantenhotel ingestort te Genua. Gisteravond stortte te Genua een ge deelte van een emigratiehotel van drie verdiepingen in. Toen de brandweer kwam om het gebouw te stutten, stortte het geheele middelste gedeelte tot aan de "tweede verdieping in en bedolf tal van menschen. Het reddingswerk duurde tot 's morgens vroeg en moest toen we gens het gevaar voor verdere instortin gen gestaakt worden. Tot dusver werd één doode en werden vijf zwaar- en vijftien lichter gewonden geborgen. D© belendende huizen werden op last der autoriteiten ontruimd. Korte Berichten. Nabij Parijs heeft een wervelstorm groote verwoestingen aangericht. Een ri vier 'trad buiten haar oevers waardoor de huizen in 'de nabijheid gedeeltelijk onder water kwamen te staan. De heele oogst in deze .streek is vernield. Er is veel vee verdronken. Ook van den Bo: ven-Moezel komen berichten van nood weer. Een wolkbreuk met hagelslag richtte in de wijnbergen groote schade aan. Uit Bradford wordt gemeld, dat de arbeiders in de wolindustrie in de streek van West-Riding (Eng.) geweigerd hebben de voorstellen tot loonsverlaging, van werkgeverszijde gedaan, te aanvaarden, en besloten hebben den strijd voort te zetten. Gisternacht werden de bewoners van Detroit gewekt door het knetteren van machinegeweren. In de onmiddellijke nabijheid van de stad had zich een ware veldslag ontwikkeld tusschen politie en een bende spiritussmokkelaars. De smok kelaars zagen zich, nadat zij vijftien doo- den verloren hadden, gedwongen, de vlucht te nemen. Aan de zijde der politie vielen twee dooden. Gisteren werd in alle deelen van Engeland de 65e verjaardag van koning George gevierd. Volgens de bladen is een hooge ambtenaar van het Belgische ministerie van financiën, die verbonden was aan den hersteldienst, gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd giften aangenomen te hebben van vreemde organisaties. Da groep Wijnkoop en de C. F. H. Het politieke bureau van de P. H. heeft, volgens dp „Tribune", op Üenjong- sten brief van de groep-Wijnkoop geant woord, dat daarin da opportunistische lmksoh-sociaal-democratische politiek van een, grove poging om d® Nederlands cihe beroep op „objectieve en subjectieve fac toren" waardoor da groep buiten de ko mintern geraakt zou zijn, al eerder als 'een grove poging om de Nederlandsche arbeiders te bedreigen gekwalificeerd is, zoodat het nog steeds een duidelijk ant woord op da reeds vroeger gestelde vra gen verwacht. Het politieke bureau wijst er pp, dat het weder toetreden in de rijlem der Commu nistische Internationale alleen mogelijik is door een oprechte aanvaarding en door voering van de politiek der Communisti sche internationale. Het is bereid deze politiek en haar doorvoering in Neder land met de arbeiders van de groep- Wijnkoop in hun vergaderingen te bespre ken en stelt daarom voor, dat huishoude lijke vergaderingen worden belegd in alle afdeelingen der groep-Wijlnkoopwaar een delegatie aanwezig zal zijn van het partij bestuur der Comm. Partijl Holland (sectie van de Comm. Internationale). Het poli tieke bureau zal het uitvoerende comité der Comm. Internationale met den mees ten nadruk verzoeken ex voor te willen zorgen, ,dat op deze vergaderingen een vertegenwoordiger van het Ekki aanwezig is en deze vergaderingen leidt Verlichting der locomotieven In verband met het rapport der Staats commissie inzake de veiligheid op de onbewaakte overwegen, heeft ©enigen tijd geleden de directie der Nederlandsche Spoorwegen bepaald, dat op sommige baanvakken des nachts behalve de twee frontlichten aan de locomotieven, ook een koplicht zal worden aangebracht Wij vernemen thans, dat het hoofdbe stuur der Ned. Vereen, van, Spoor- en Tramwegpersoneel bij de directie heeft aangedrongen om evenals in Amerika en Duitschland ook in ons land de locomo tieven van een electrische verlichting te voorzien. Bij de Duitsche Rijksspoorwegen zijh reeds meer dan duizend locomotieven electrisch verlicht met uitmuntend resul taat. Deze verlichting is veel beter dan die der petroleum-verlichting in ons land. Burgemeesters. De heer A. P. Godschalx, burgemeester van Empel, heeft tegen 7 Juli eervol ont slag als zoodanig aangevraagd. Hjj| is 36 jaar burgemeester geweest Bezoek van de Groothertogin en den Prins van Luxemburg. Gistermiddag kwart vóór '1 zijn de ge heel© Koninklijk© familie, de Grootherto gin 'en den Prins van Luxemburg en ge volg in zeven auto's 'ten paleize te Soest dijk aangekomen. Een talrijk publiek had zich bij het paleis verzameld. 'sAvonds is op Het Loo een .groot vuurwerk afgestoken. Zooals wij gisteren reeds in het kort meldden, had gisteren de officieels ope ning van bovengenoemde waterleiding plaats. Meer dan 200 personen hadden aan de uitnoodiging, om de opening bij te wonen, gevolg gegeven. Wij merkten o.m. op den heer dr Lie- taert Peerbolte, directeur-generaal der Volksgezondheid (vertegenwoordiger van den Minister), Ir Krul, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, de heeren mr Dusseldorp en mr Stieger, leden van Gedep. Staten, inge nieurs van den Rijks- en Prov. Water staat, vertegenwoordigers van Gezond heidscommissies, en andere waterleiding maatschappijen, directeur en ingenieur der domeinen, burgemeesters, en wethouders en gemeenteraadsleden van de 16 deel nemende gemeenten, de burgemeesters van de twee niet-deelnemende gemeenten (Haamstede en Renesse), notarissen, bank directeuren, 'direct. R.H.8.S. en postkan toor, leden van de Kamer van Koophan del, leveranciers, enz. Al deze genoodigden werden gistermor gen te ongeveer half tien onder groote be langstelling van het publiek bij de haven ontvangen en met het Wilhelmus, dat door het muziekgezelschap „Kunst en Eer" gespeeld werd, begroet. Nadat nog een marsch was gespeeld, werd in auto's, die door tal van Schou wenaars en Duivelanders beschikbaar wa ren gesteld, ingestapt. Eerst werd gereden naar Concordia, waar enkele ververschin- gen werden gebruikt, o.m. iets speciaals uit deze streek, n.l. Star-eitjes, die zich met het overige best lieten smaken. Spoedig werd echter het sein tot ver trek gegeven en reden de meer dan 50 auto's de Nobelpoort uit langs de gisteren gemelde route naar het terrein der wa- terwinplaats in de duinen bij Burgh. Het was in stad en dorp -jjuidelijk merkbaar, dat de bevolking meeleefde met wat er op dezen dag gebeurde. Vele vlaggen waren in Zierikzee en in de ver schillende dorpen, waar de stoet doorheen reed. uitgestoken en hartelijk begroetten de streekbewoners de in de auto's gezeten bekende personen en gasten. In de duinen bij Burgh. Even na twaalven kwam men aan bij de gebouwen der waterleiding-maatschap pij in het eenzame, woeste duinterrein bij Burgh. Toen allen waren uitgestapt, nam de voorzitter van den Raad van Beheer, de heer A. v. d. W e ij d e, het woord. Na vele jaren van moeitevollen arbeid om de gemeenten te bewegen tot deelne ming aan het waterleidingbedrijf, aldus Spr., is de Raad van Beheer er eindelijk toe kunnen komen in 1928 het hoofd buizennet aan te leggen en is in 1929 de bouw aangevangen van het pompsta tion, waarbij wij ons "thans bevinden. Het initiatief der stichting van deze drink waterleiding is uitgegaan vau de Gezond heidscommissie te Zierikzee door de in stelling van een Comité, waarin deze commissie het bureau vormde. De eerste vraag, die men zich aller eerst stelde was deze: Waar is water in genoegzame hoeveelheid en van goede hoedanigheid voor dit doel? Het terrein genaamd „Den Haard", een smalle strook gronds tegen de enkele duinreeks van Noord-Schouwen trok de aandacht, maar dit werd al spoedig ver laten. Boringen werden uitgevoerd bij de duin hoeve het Watergat, gelegen bij de Oude Hoeve onder 'Renesse en aan den voet der hooge duinen onder Haamstede, waar wij ons nu bevinden. Aan het Watergat werd reeds op geringe diepte zout water bevonden, te Haamstede was het aan geboorde water tot groote diepte niet zout, maar het voorkomen van nitrieten stempelde het water voor velen als on bruikbaar. „Waarom schud jij steeds' van neen! neen! Meen je soms, dat het rooken van n ïjp je niet zal bevallen? ook dan eens een pijp Dan zul je jal ja! knikken en van geen ophouden meer weten." Daarna werd het Westen van Schouwen bezocht door de Staatscommissie voor Drinkwatervoorziening op 12 Mei 1911. Dit complex hooge duinen wees zich als vanzelf aan als waterwinplaats, maar daarna kwam het spook der ontwatering vau de cultuurgronden. Hoe overtuigend Dr Jenny Weyerman, eveneens lid van de genoemde Staatscom missie, de gerezen bezwaren van ontwate ring ontzenuwde, de vrees werd niet geheel weggenomen. Echter werden enorme hoeveelheden water aangeboord, welk water na onder zoek in alle opzichten bleek te voldoen voor drinkwater. Aan den eersten eisch, de bestaans- en levensvoorwaarde voor een drinkwaterlei ding op ons eiland, was voldaan. Het hydrologisch rapport van dit groote en machtige duincomplex was een ontdek king, een revelatie, een openbaring. De vrees voor ontwatering voor de betrokken gronden verdwenen daarmede. Wij konden voortgaan met de oprichting onzer maat schappij en hetgeen daaraan verbonden was. De bodem, waarop wij ons bevinden, behoort tot de dominiale duinen, waarvan wij een viertal Hectares tot bil lijken prijs in erfpacht hebben mogen verkrijgen van het bestuur der Domeinen Een viertal gebouwen zijn te dezer plaatse gesticht, de machinehal met mo toren en pompenkelder, een voorfilter en nafilter, en een reinwaterkelder. Ook de verdere werken der waterleiding zijn, behoudens eenige dienstleidingen, vol tooid. Alvorens tot de ingebruikstelling over te gaan meende de Raad van Beheer in zijn vreugde der uiteindelijke bereiking van het gestelde doel, op eehigzins fees telijke wijze de opening te doen plaats vinden. Spr. noodigt ten slotte den heer Lietaert Peerbolte, directeur der Volksgezondheid uit ,aan dit pompstation te willen ver- leenen den naam van „De Blinkert", naar het machtige en soms wandelende duin, dat zich hiernaast verheft en sedert eeu wen dien naam draagt en dit pompstation geopend te willen verklaren ook door het aanzetten en in werking stellen der machine. 1 De heer Lietaert Peerbolte zei met groot genoegen aan "dit verzoek te voldoen. Vooraf deelde hij mede, dat de Minister van Arbeid, H. en N. hem na drukkelijk had opgedragen zijn leedwezen over diens verhindering te betuigen. Het is zijn ernstig voornemen ten spoedigste hier zelf eens te komen kijken. Het werk, dat tot stand gekomen is, is een moeilijk werk. Het valt niet mee om gemeenten tot samenwerking te bren gen en een werk als dit te verrichten. Maar we zijn in Zeeland. En het was Binnenland. Mr H. Yerkouteren overleden. De opening der waterleiding op Schou wen-Duiveland. Verbod van vee-invoer in Zeeland. Buitenland. Da moeilijkheden in het Engelsche kabi net. De Zeppelin op de terugreis. Noodweer in verschillende strekes. Scheepsramp in Columbia. bi] in Zeeland, dat de eerste groepswater- leiding tot stand kwam, n.l. die op Zuid- Beveland. Spr. brengt hulde aan hel Prov. "Be stuur, dat samen met het Rjjk zoo krach tig gesteund heeft. 'Ook huldigt Spr. in den persoon van den Directeur, den heer Krul, het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening voor zijn krachtige hulp en waardevolle ad viezen. Dhr Krul laat zich niet licht ont moedigen en de ervaring in Zeeland heeft hem geleerd nooit te desespereeren. Spr. richt daarna een woord van geluk- wensch tot de vertegenwoordigers van deze streek met dezen dag en tot allen, die aan de totstandkoming van dit werk zoo krachtig hebben medegearbeid. Hierna deelde Spr. mede, dat H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau den heer W. H. Boot, burgemeester van Burgh en secre taris van den Raad van Beheer. (Ap plaus.) 1 i I 1 Ten slotte doopte Spr. dit gebouwen complex met den uaam van „de Blinkert" en verklaarde bet voor geopend. In groepen bezichtigden daarna de aan wezigen de verschillende gebouwen. Voor het terrein verlaten werd, deed de heer Ir J. van Poelgeest, directeur der Zuid-Bevelandsche Waterleidiug-Mij. en lid der Bouw-directie, eenige techni sche mededeelingen omtrent het pomp station. Zoo juist, aldus Spr., zijn wij allen per auto een Engelsche mijl ver het duin ingereden, langs den ten behoeve van het Pompstation gemaakten toegangs weg en wg bevinden ons nu in het midden van de Scbouwsche duinen, Ben duingebied zoo uitgestrekt, dat de water behoefte van dit tweelingseiland, we kun nen wel zeggen ten allen tgde, ook in de verre toekomst er uit kan worden verkregen. En het gewonnen watèr be hoort tot het beste, zal wellicht het beste zijn van al het water, dat aan onze duinen op eenigszins uitgebreide schaal wordt onttrokken. Wij staan hier midden in het Schouw- sche duin op een hoogte van 8.50 M. bo ven N.A.P. in een duinpan, waarvan een terrein van het Domein, 100 M. breed en 400 M. lang door de Waterleiding- Maatschappij in erfpacht is gekregen. Na regenrijke jaren is deze duinpan drassig en de lage gedeelten staan ge heel onder water; wg waren daarom genoodzaakt het terrein rondom de ge bouwen op te hoogen, teneinde voor overs(pooming gevrijwaard te zgn. Ware het gewonnen water, zooals het uit den grond komt geschikt voor dis tributie in het 145 K.M. lange hoofdlei dingnet en voor gebruik, wij zouden op het Pompstation met een enkele pomp (en reserve) kunnen volstaan; nu dit niet het geval is en het diepe grondwater, zooals veelal eerst door het te ontrjze- ren bruikbaar leidingwater kan worden, is de inrichting omvangrijker en wat in gewikkelder geworden, omdat een ontijze- ringsinrichting, filters en kelders moesten worden bijgebouwd. In de ontjjzeringsinrichting wordt het grondwater fijn verdeeld in de lucht ge sproeid door een negentigtal sproeiers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1