Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Berlijn i tl dienst 1929—'30 in ontvang opf 11058.47 en in uitgaaf op f 10157.121/2, alzoo met een goed slot van f 599.341/2- De begroo ting werd vastgesteld dienst 1930'31 met f 11667.901-2 in ontvang en uitgaaf. Voor de bestrijding der Iep-ziekte werd geen bijdrage verleend, als zjjnde geen polderbelang. Koudekerks. Zaterdag 1.1. vierde dr J. J. v. d. Harst alhier zijn 40-jarig artsjubi leum. Groot was de belangstelling, die hem ten deel viel. Zeer, zeer talrijk waren de kaartjes, telegrammen en bloem stukken, die hij in ontvangst had te ne men. Te elf uur maakte de afd. Walcheren van de Nederl. Mij. tot bevordering der geneeskunst haar opwachting, waarbij dr v. d. Bijl uit Arnemuiden een toespraak hield en bloemen aanbood'. Hierop volgde het gemeentebestuur, waarbij burgemeester A. Bakker een boek werk aanbood. Te 2 uur bij monde van ds Ten Kate had de aanbieding plaats door het Groene Kruis Bestuur, namens vele deelnemers van een schemerlamp, en namens 'tZand bij monde van den heer J. Stoppels van een ets van het Stadhuis te Middelburg. Te acht uur bracht het muziekgezel- eonap „Voorwaarts" met de zangvereerü- ging „Zang Veredelt" een serenade. Eerst werd door de muziek, en daarna door de zang het oude Wilhelmus ten gehoore gebracht, gevolgd door opge wekte marschen en liederen. De voorzit ters van de muziek en zang, de heeren T. Grims en H. Kesteloo wenschten den dokter geluk, waarop deze dankte. Onnoodig te zeggen, dat er veel volk op de been was. 1 Biggekerke. Bevolking. Ingekomen: Abraham de Buck en gezin, R 13, van Koudekerke; Willemina Simpelaar A 7 van Meliskerke; Janne Geldof B 22 van iGrijpskerke; Pieter Boone, B 23 van Koudekerke; Jan Jacobus Jacobse A 97 van Meliskerke; Jan Maljaars, B 23 van Serooskerke; Pieter Wouters A 30 a van Middelburg; Sara Geertruida Noom, B 47 van Vlissingen. Vertrokken: Gornelis Sinke B 38 naar Koudekerke; Margritha Schrijenberg, B 92 naar Meliskerke; Willem de Witte B 72 naar Middelburg; Abraham Schoe B 80 naar Middelburg; Elizabeth Jacobse B 30 naar Ritthem; Leintje Louws B 69 naar Meliskerke; Paulina Suzanna Dekker A 40 naar Koudekerke; Janna Wondergem B 18 naar St. Laurens; Willem Verhage A 97 naar Zoutelande; Willemina Alewijnse A 102 naar Koudekerke; Elizabeth Snij ders A 71 naar Den Helder; Maatje Geldof B 22 naar Zoutelande. Aagtekerke. Ingekomen: uit Domburg, L. Riemens en C. P. Louwerse, uit Koude kerke A. Wouters. Vertrokken: naar Middelburg, Abr. Mal jaars, naar 'Domburg J. de Voogd, naar Zoutelande Jac. v. d. Woestijne, naar Rotterdam L. Wisse. De moordenaar van Dussel- d o r f. In een onderhoud met persver tegenwoordigers heeft de hoofdcommis saris van politie medegedeeld, dat Kür ten nog een aantal overvallen heeft be kend. Op 30 April 1929 sprak hij op het station een meisje aan, waarmee hij uitging. Ln het Grafenberger Wald pro beerde hij haar met een hamer te doo- den. Door de villawijk ging hij toen naar de Grafenberger Allee, waar hij het slacht offer echter tegen kwam. Dit meisje heeft zich nog niet bij de politie aangemeld. In Juli ontmoette Kürten op de Schil- leiplatz een meisje, dat hij tot zijn vol gend slachtoffer wilde maken. Hij trachtte haar te wurgen, hetgeen niet gelukte. In April van dit jaar probeerde hij in Oberkassei jvederom een meisje te wur gen, hetgeen ook mislukte. In Juni 1915 werd Kürten van moord op een 20-jarig meisje verdacht. Wegens gebrek aan bewijs werd hij toen niet vervolgd. Kürten bekende thans dezen moord ook gepleegd te hebben. Kürten bekende dat hij1 van plan was geweest om Düsseldorf door een nieuwe reeks moorden in opwinding te brengen en dan daarna zelfmoord te plegen. "Wonderlik bewaard. Uit de derde verdieping van de achterzijde van de woning Doelstraat 15 te Haarlem is, op een onbewaakt oogenbiik, het 14 maanden pud zijnde kind J. v. H. uit het raam gevallen. Het .kwam terecht op een glazen dak. In het ziekenhuis bleek, dat de kleine wonder boven wonder slechts eenige schaafwonden had beko men. Door den bliksem gedood. Zaterdagavond, terwijl een kort doch he vig onweder boven Almelo en omgeving woedde, werd de 18-jarige zoon van den steenbakker Van Riel te Albergen door den bliksem getroffen en op slag gedood. Is Hertog een toegelaten voornaam? Voor het kantongerecht te Alphen a. d. Rijn heeft terechtgestaan de landbouwer \V, V., uit Woubrugge, die aangifte bij den burgerlijken stand had willen doen van de geboorte van een zoon (en den nieuwen wereldburger de voornamen had willen toekennen van Pieter Hertog. De ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde echter den laatsten voor naam Hertog in de door hem van de geboorte-aangifte op te maken acte op te nemen, omdat deze naam niet als gevoerde voornaam in het Koninkrijk der Nederlanden voorkomt, terwijl deze amb tenaar van den burgerlijken stand gebon den is aan de nog steeds vigeerende Fransche wet, welke volgens souvereine besluiten is bekrachtigd volgens het K. B. van Koning Willem I, en derhalve geen andere voornaam in zijn acte op mag nemen, dan die, welke ontleend zyn aan het oude en nieuwe testament, de klas sieke oudheid en den heiligen kalender van de II. K. kerk. Tot zijn verdediging legde verdachte een schrijven over van den ambtenaar van den burgerlijken stand te Amsterdam, die den voornaam Hertog wel gangbaar vond. Ook in Benthuizen bleek men deze meening toegedaan, daar een neef van verd. daar als zoodanig is ingeschreven. De kantonrechter jvas echter yan oor deel dat dit niets zegt en dat een ambte naar van jden burgerlijken stand volko men gerechtigd is voornamen, die naar zijn meening niet gevoerd worden, niet in een acte van geboorteaangifte op te nemen. De ambtenaar van het O. M. plaatste zich op hetzelfde standpunt. Men is tot aangifte van geboorte verplioht en wordt de opgegeven voornaam als niet gangbaar geweigerd, dan kan de aangever verbe tering of aanvulling der registers van den burgerlijken stand verzoeken. Het O. M. achtte verd. daarom straf baar en eischte zijn veroordeeling tot een geldboete van f 6 subs. 2 dagen hechtenis. Ook den kantonrechter, die onmiddellijk vonnis wees, kwam de houding van den ambtenaar te Woubrugge correct voor. De landbouwer werd strafbaar geacht en ver oordeeld tot een boete van f 2 subs. 1 dag hechtenis. Ernstige val. Zondagochtend is het 16-jarige meisje M. H. van het trap- bordes der Sint Hubertuskerk buiten de Boschpoort te Maastricht gevallen. Met een hersenschudding werd het meisje op genomen in het ziekenhuis Calvariënberg. Ernstig Motorongeluk. Za terdag had te Ruurloo een ernstig ver keersongeval plaats. De motorrijder, de heer W. uit Eibergen reed met matige vaart op den weg Borculo-Ruurlo. In een bocht van den weg naderde een auto van de Groenlosche Bierbrouwerijt Door tot nu toe onbekende oorzaak kwamen de heide voertuigen met elkaar in botsing, waarbij de heer W. zeer ernstig gewond werd. Hij is naar het ziekenhuis te Zut- fen overgebracht. Aanvaring in de sluis te IJ m u i d e n. Een der nieuwe motor vrachtschepen met passagiersaccomoda- tie van de stoomvaartmaatschappij Ne derland, de Poelau Tello, is Zondagmor gen tegen 12 uur bij het binnenkomen in de middensluis te IJmuiden met zijn stuurboordboeg op de keien gestooten, waarna het achterschip tegen de Noor derremming van deze sluis liep. De bakboordboeg van de Poelau Tello is hierbij over drie platen en spanten vrij ernstig ingedeukt; in den stuurboord boeg ontstond een minder ernstige deuk. Ook de sluis kreeg schade; vastgesteld werd, dat twee wrijfhouten zijn gebro ken en een langsgording is gescheurd. Vandaag zou bij duikeronderzoek worden Kingsford Smith is Zaterdag met de „Sou thern Cross" van Schiphol naar Engeland gestart om vandaar de oceaanvlucht te ondernemen. Kingsford Smith bekijkt voor het vertrek een navigatie-instrument. nagegaan, of ook onder water in de sluis schade is aangebracht. De Poelau Tello, die in den sneldienst vaart, moet Zaterdag a.s. naar Neder- landsch-Indië vertrekken. Het schip, dat van Bremen kwam, is op eigen kracht naar Amsterdam opgevaren, waar de averij zal worden hersteld. De schatgraver ij te Zaan dam. De opgravingen worden trots de ondervonden teleurstellingen en de grap met de ijzeren kist onverzwakt voort gezet. De heer Langhirt, die niet langer uit zijn betrekking weg kon blijven is naar Duitschland teruggekeerd. In een telegram aan den burgemeester waarin hij dit mededeelt, geeft hij te kennen, dat in den loop van deze week de schat gevonden zal worden en hij zoodra dit het geval is weer naar Zaandam terug zal keeren. Hij is thans vervangen door een ande ren Duitschen ingenieur, die op zijn beurt met behulp van instrumenten het ter rein aan een nauwgezet onderzoek heeft onderworpen. Als gevolg hiervan zijn de werklieden gisteren (Maandag) weer op de oude be graafplaats beginnen te graven naast de plek, waar men enkele weken het vat en den ouden eikenboom heeft meenen te vinden. Ook Frau Sylvir is nog eens een kijkje komen nemen. Men zal zich moeten haasten, want Zaterdag loopt de vergunning voor de opgravingen af, en het is zeer onzeker of B. en W. voor de derde maal een ver lenging zullen toestaan. De vermaarde ijzeren kist en wat men aan heele en gebroken tegels en kanne tjes heeft opgegraven zijn op de Zahit- tentoonstelling op den Brucht ter bezich tiging gesteld. De Bennekomsche moord. De behandeling van de zaak tegen Jan Hoek, verdacht van den Beimekomschen moord zal op 17 Juni voor de Amhem- sche rechtbank plaats hebben. Bij dag vaarding is verdachte ten laste gelegd het misdrijf van art. 288, doodslag voor afgegaan door een strafbaar feit, gepleegd met het oogmerk om zich straffeloosheid te verzekeren. Verdierlijkte „ouders". In een plaatsje van Slowakije verdween voor ongeveer tien jaren plotseling het zes jarig zoontje uit het eerste huwelijk van den gemeenteherder. Thans werd het kind door gendarmes in een varkensstal ge vonden, waarin de herder het op aan stichting zijner tweede vrouw voor tien jaren opsloot. Het kind bevond zich ln een erbarmelijken toestand. Tiet is ge durende zijn© gevangenschap dusdanig verdierlijkt, dat het niet meer spreken kan en niemand, ook zijn vader niet, her kent. Alleen de stiefmoeder, die hem da gelijks brood, aardappelen en water bracht, herkende het. De zuigelingensterfte te L b e c k. Het aantal zuigelingen dat te Lübeck is overleden na met het serum van dr Calmette te zijn behandeld, is tot 24 gestegen. 21 hunner zijn gestorven aan de gevolgen van deze behandeling. Het aantal zieke kinderen bedraagt 104, de toestand van 37 hunner heeft zich in den jongsten tijld verbeterd. BEZOEK VAN DE GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG. Gistermiddag 1.37 stoomde de trein uit Luxemburg, bestaande uit locomotief en salonrijtuig, met de Luxemburgsche vlag gelijk aan de Nederlandsche voorop,, het station Maastricht binnen. De Groothertogin was gekleed in beige japon, waarover het breede lint van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, beige mantel en hoed; de Prins was in uniform. De groothertogin onderhield zich enkele oogenblikken met den commissaris der Koningin en stapte toen gevolgd door den Prins en het gevolg, in den Koninklij ken trein, die van Het Loo was gekomen. Nadat het luxe salonrijtuig in den Ko ninklijken trein was gekoppeld, vertrok deze te 1.47. De intocht te Apeldoorn. Onder enorme belangstelling en begun stiging van prachtig zomerweer arriveerde de groothertogelijke familie gistermiddag op den vastgestelden tijd per koninklijke trein aan het station Apeldoorn. Koningin en Prins met groot gevolg waren van Het Loo uitgereden in twee gala-rijtuigen k la deaumont bespannen, met voorrijders. Op het eerste perron ,dat met de koninklijke wachtkamer keurig door de kon .bloemis terij met oranjeboomen, palmen en bloe men was versierd, had de ontvangst plaats. Op het perron was de eere-com- pagnie met regimentsvaandel en regi mentscommandant van het 8ste reg. inf. opgesteld en liet het muziekkorps van het le reg. inf. zich hooren. Nadat dit de volksliederen had doen weerklinken, nam de Kon. familie met haar gasten in de rijtuigen plaats. Een 90-tal vereenigingen stonden langs den weg opgesteld, de meeste met hun vaandels. Op het Raadhuisplein stonden op ver zoek van II. M. de Koningin kinderen en volwassenen opgesteld in Veluwsche kleederdracht. Hiertoe werkten mede 125 personen uit Doornspijk, 25 uit Ooster- wolde, 70 uit Oldebroek, 100 uit Nunspeet en 65 uit ,IIierden. Onder deze laatste waren 45 kinderen, die onder leiding van den heer Willemsen, hoofd der bijz. school aldaar, de vorstelijke personen een tweetal liederen toezongen n.l. Lentegroet en Wilhelmus. Eén der kinderen bood namens de Oranje-vereen. Het Centrum een fraai bouquet aan de Groot-hertogin. De Harmonie van Apeldoorn, als oudste muziekvereeniging ter plaatse begeleidde den zang. Bij aankomst ten paleize stond de Kon. Militaire Kapel, kapelmeester kapitein Boer, gereed om voor de muzikale ont vangst te zorgen. Dieze kapel zou zich ook doen hooren gedurende het gala diner in de groote eetzaal, welke voor deze gelegenheid in een ware bloementuin van rose-rozen was herschapen. De Kon. familie begaf zich vandaag met haar gasten in 10 auto's naar Soest- dijk voor een bezoek aan de Koningin- Moeder. Tuinbouwproducten voor Zwitserland. Het bestuur van het Centraal Bureau van de veilingen heeft in een dezer dagen gehouden bijeenkomst enkele mededeelin- gen gedaan omtrent den uitvoer van onze tuinbouwproducten, speciaal ook naar Zwitserland. Hieromtrent werd o. m. gezegd, dat er reeds in 1919 een commissie is benoemd om de vraag te bestudeeren of er voor Nederlandsche tuinbouwproducten ook af zet zou gevonden kunnen worden in Zwit serland en zoo ja op welke wijze. Haar conclusie was niet ongunstig. Naar onze winterproducten bestond reeds geregelde vraag, die echter voor aanmerkelijke uit breiding vatbaar geoordeeld werd, daar de kwaliteit van de door Zwitserland zelf voortgebrachte en de door andere landen daar aan de markt gebrachte pro ducten belangrijk beneden die van onze winterproducten stond. Onze glasproducten kwamefi tien jaar geleden nog zoo goed als niet op de Zwitsersche markten voor. Dit was te merkwaardiger, daar enorme hoeveelhe den (mihioenen kilogrammen) druiven, to maten, komkommers, sla en bloemkool uit Frankrijk, Italië en Spanje in Zwit serland werden ingevoerd. Daar ome glasproducten wat hun kwaliteit betreft ontegenzeggelijk hoog boven de producten der genoemde landen uitsteken, mocht met reden worden verwacht, dat zij de concurrentie met de Fransche, Italiaan- sche en Spaansche producten, met glans zouden kunnen doorstaan. Evenwel is t ot 1928 in den geschetsten toestand weinig verandering gekomen; wel nam de afzet van winterproducten als kool en peen in de sedert 1919 verstreken jaren geregeld toe, maar de Nederlandsche uitvoer van yoorjaars- en zomerproducten bleef onbeteekenend. Hierom is in 1928 besloten de zaak te forc.eeren door middel van reclame-zen dingen en een stelselmatige propaganda door middel van drukwerk enz. Deze campagne is met succes bekroond; in de laatste drie jaren is de .invoer van Nederlandsche versche groenten in Zwit serland aanmerkelijk gestegen. H\j bedroeg n.l. in 1927 5.923.000 K.G.; steeg in 1928 tot 9.255.000 K. G. en in 1929 tot 11.879.000 K.G. een vermeerdering in drie jaar tjjds met bijna 100 pet. Even sterk als onze uitvoer naar Zwit serland is gestegen, is de Fransche groen ten-export naar dat land gedaald, zoo dat de ontwikkeling van onzen groenten- export naar Zwitserland blijkbaar 'geheel op kosten van Frankrijk is geschied. Ten tweede kan worden opgemerkt, dat drie jaar geleden de uitvoer van groen ten uit Italië naar Zwitserland nog be langrijk grooter was dan de onze; ver leden jaar echter hadden wij Italië reeds overvleugeld. De gevolgen van de door het Centraal Bureau gevoerde actie heb ben zich dus wel duid© ijk gedemon streerd. Onze uitvoer van sluitkool (roode, witte en savóyekool) naar Zwitserland heeft zich van 4 millioen K.G. in 1926 tot bijna 9 millioen K-G. in 1929 ontwikkeld, onze uitvoer van peen van 358.000 K.G. in 1926 tot 1.2 millioen K.G. in 1929. Van bloemkool waarvan in vroeger jaren slechts volkomen onbetcekenende hoeveelheden uit ons land naar Zwit serland werden uitgevoerd, heeft de uit voer naar Zwitserland de twee laatste jaren ruim een millioen K-G. bedragen; hetzelfde geldt van de tomaten. Daaren tegen werden glasproducten als druiven, komkommers en sla tot nu toe zoo goed als niet naar Zwitserland uitgevoerd. In dit opzicht ligt er voor de Neder landsche activiteit dus nog een groot arbeidsveld in Zwitserland .braak, trou wens kan ook het aandeel, dat Neder land heeft in den Zwitserschen invoer van tomaten (12 pet.) nog belangrijk op gevoerd worden. En het 'is hierom, dat de in 1928 be gonnen en met aanvankelijk succes be kroonde aanval op de Zwitsersche markt thans o.a. door middel van de tentoonstel ling te Zurich met kracht woidt voortge zet Evenals bij de twee vorii^e tentoon stellingen heelt het Centraal Bureau ook voor Zürich weer de algemeen© leiding in handen Een zeer groot bedrag, naar schatting een f 25.000 a f 30.000 is met deze inzending gemoeid, doch daarop mag niet gezien worden. Het streven is ge weest en zal zijn zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Evenals voor Keulen is de heer Velders uit Den Haag weer met de opstelling van de Nederlandsche tuinbouwgroep belast, hij heeft in dit opzicht zijn sporen verdiend. Gedurende de tentoonstelling zal het ingezonden© vier maal ververscht wor den. Met belangstelling wacht men af hoe het Zwitsersche publiek reageert. Het is te hopen, dat de energie van onze Nederlandsche tuinbouwers ook nu weer met het verdiende succes bekroond zal worden 1 Verzending van kersen. Bij verzending van kersen per postpak ket naar Groot-Brittannië moeten deze vergezeld gaan van een certificaat van oorsprong, aangevende het land en de plaats, waar de kersen zijn gegroeid, welk certificaat wordt afgegeven door het uit- voer-controle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen, Javastraat 80, 's-Graven- hage. In verband met de voorgeschreven keu ring in Duitschland op bepaaldelijk daar toe aangewezen kantoren zullen postpak ketten met kersen in verschen toestand voor Duitschland niet met de luchtpost verzonden kunnen worden. De a.s. fruitcampagne. Zcoals het zich thans laat aanzien, komt er voldoend© fruit in de Betuwe. De kersen beloven grof van stuk te wor den, zitten meer dan dik genoeg aan het hout en toonen ©en goed gewas, alhoewel niet zoo overvloedig als in 1929. Dat het 'hout over het algemeen niet zoo goed geladen is als vorige jaar, mag haast wel als gunstig worden aan- geteekend. Want terwijl immers vorig jaar de hooibouw niets om het lijf had, zal dit jaar het inhalen van de zware snede hooi veel arbeidskrachten mobiel maken. Op d© boerderijen zal men tenminste weinig menschen kunnen missen, om bij den kersenpluk te helpen. In dfl Over partijen kersen verkocht. Naar ct. per K.G. gej De kersenvei week in de .Ned volgt de streek In Geulhem (Zuid-Limburg) heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Een groep leerlingen der Rijkskweekschool te Haarlem bracht tot slot van een excursie een "bezoek aan de rotswoningen, toen eensklaps een reusachtig stuk steen om laag stortte en een der kinderen op slag doodde, terwijl twee gewond werden. De plaats van de ramp, „Wir pi Czaar Karl tionaal-socialist rooverbonde, d: bombardement ter van binnen! hij een „scbnei de nazzi's, die ii maal de practisi orieën wilden beteekende Fri actie tegen de vorm, betgeen Weimar niet rijksminister be: ring op artikel des Land muss sung haben". h men republikei dus door Severi publiek geboyco Genosse Mülle aan het bewim en Severing mo Wirth, van vroegere tijden tend optreden anders. De mii ringen, Baum, Berlijn, gaf eer stand in zijn vr Wirth, dat aan ren door niema rijk betaalde w gestelde gelden Die tegemoetk de tot overmoed lingen. Eenmaal wilde hij aan d< hoe dapper, ho zijn. In meerder men nationaal-s teur van politie nister Baum, da Hitier voor zul betrekkingen in men, wist minis zetten, nam We: loopje. De socia gaf het in zijn diging pakkend rijksdag vertelde stad van Ebert, het principe: Hierdoor kwa: moeilijke positie kant had hij oor hij voornemens zijn voorganger den anderen ka: houden met nieuwe rijkskabi wezigheid van c nister Schiele. wereldkundig m ke interne aangi toevlucht tot een van Dr Wirth Thüringen was hoffelijk in den strekking. De ke de: „Wanneer kc kade door de rej lid van de natii in een leidende benoemd, zoo w< situatie in het li tot het stellen v; ik bij het door inzake deze fina: ven?" In socialistisc dit doortastend sterk toe, werd volging van Sevi kelde begrijpeli. Weimar en als schrijven van de nenlandsche zak regeeringsmaatre Duitschland vers veel dwazen dur Als antithese koers werd door overmaat van rechts gedaan Juist de school middelbare schc landen een braD rewar. De schei kerk kwam tot kerkelijk leven school en dus goede. Juist dez hoofdorgaan dei- pleidooi voor de school en zoowel Protestantsche ki inzien, dat het i de kinderen niet van de verdeeld. Tot welke excess op de jeugd leid vechtpartijen bev taire kringen schering en insh De nationaal-s< Frick wilde ons volgens de ziensv geloof, het inter dendom bestrede wilde met de vol een nieuwe cultu de nieuwe gebe zich in de schol Op den Rijn bij 's Molenaarsbrug zijn de nationale roeiwedstrijden van Hollandia gehouden. Een der deelnemers sloeg met zijn boot om. Zwemmende kwam hij aan den kant, D;e boot moest worden opgepikt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6