DE ZEEUW Van een arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Uit de Provincie Zoeklicfttjes Brieven uit de Residentie. FEUILLETON. VAJï DINSDAG 3 JUNI 1930 No. 205. Aan het Radio-debat, dat we de vorige week in de Kamers hebben gehad en dat speciaal door de vrijzinnige pers zeer is opgeblazen, ook wat belangrijk heid en de belangstelling er voor betreft, zaten wel een paar interessante kantjes. Dat was niet, dat joggles van .een H. B. S. aan den Minister een protest telegram gingen zenden. Ook niet, dat men op protestvergaderingen van de Avro zulke gekke dingen zei, och, dat hindert in die kringen blijkbaar niét. Ook piet, dat zelfs een predikant z'n fatsoen niet kon houden en daardoor ook zijn ambt te grabbel gooide. Kijk, aan dergelijke dingen raakt een mensah in dezen tijd zoo zoetjes aan wel gew'end. Maar bier was wat anders aan het woord. Iets, dat we uit de historie der laatste honderd jaar zoo goed kennen. Het was dit. dat enkele menschep, bepaalde groe pen of groepjes, zich het recht willen aanmatigen van het monopolie, om te zeggen, wat nationaal, wat algemeen en wat cultureel is. Ik ben heelemaal geen' radio-maniak. Van de radio vind ik 't heerlijkste, dat men er geen behoeft te nemen, zoolang men het zelf niet wil en ook, dat, ad heeft men er een, er toch ieder oogen- blik gelegenheid is, om het contact met de buitenwereld te verbreken. Zelf bezit ik geen radio en 'kmeen daarvoor niet geheel te verwerpen gron den te hebben, die vooral betrekking hebben op de gevaren voor het gezin. Maar niettegenstaande dat ben ik wer kend lid van de Christelijke Radio-ver- eeniging. Waarom? Kijk, dat staat nu weer in1 verband met wa.t ik boven opmerkte over dat streven van een enkele groep naar een monopolie van het nationale, het alge- meene en het pultureele. Dat ken ik, die geluiden en die ge baren zijn me "heel niet vreemd, want ik heb niet geleeru zonder dat de ooren en de oogen open waren. Er is een tijd geweest, dat de liberalen zelfs uit wilden maken naar welke kerk een mensch had te gaan. Hoe hijl God had te dienen als hij aan godsdienst be hoefte had. En toen de menschen van de vrachtschuit zich daartegen gingen ver zetten. toen werden zij uitgekreten voor degenen, die de eenheid der natie braken. Men leze er Groen van Prinsterer maar eens op na en herinnere zich de terecht wijzende woorden vgn een liberaal als Prof. Holwerda. Toen was het idea,af een „christendom hoven geloofsverdeeld heid. Het werd, dank zij1 vooral ook z'n propagandisten, niets. Toen kwam „de school. De openbare, d. w. z. de godsdienst- looze school, dat was de eenheidsschool; de school, waaraan de natie gehecht was. Ook dat werd een jeuzen-fiasco. Waarom? Och, eenvoudig allereerst hier door, dat de 3. g. liberalen niets van de volksziel begrepen. Ze ijverden voor een „eenheids-Neder lander" en dat beteekebde dan vrijwel hetzelfde als een liberale Nederlander. De kweek van dat wondermensch moest al op de school beginnen. Maar bet liep alles even glad mis, de bom sprong heelemaal verkeerd. En de liberalen, die eerst nog in heel het voorvaderlijk kas teel de lakens uitdeelden, werden van étage naar étage verdreven en zitten nu heel boven in, waar ze soms nog heel wat kabaal maken, maar waar ze er toch telkens weer aan herinnerd worden, dat ze geen baas meer in huis zijn. Dat is voor die lui zelf „natuurlijk niet prettig, vooral niet, omdat ze zelf zoo overtuigd zijn van hun „intellect" en hun „cultuur", maar ze hebben het er naar gemaakt. Ik voor mij gun het ze vanf harte, het protest tegen de geestelijke terreur van het zich achtende denkend deel der Natie zit mij van jongsaf in het bloed. Déér ligt voor mij nu ook de beteekenis van den radio-strijd. door H. Kingmans. 5) -o- Hoe dat zij, de dokter en zijn vrouw hadden zich niet gestoord aan het glim lachen der dorpelingen, dat trouwens was weggestorven, naarmate zij hun arts "beter hadden leeren 'kennen. Zij waren lang zamerhand tot de overtuiging gekomen, dat bet voor hem en zijn gade een be hoefte was, den zeekant op te zoeken en te dwalen door de boschjes. De stilte in den duinweg werd verbro ken door een voortdurend geruisch: de vloed, 'die kwam opzetten en die over spoelde het breede strand. Met een glimlach staarde dokter Van Leeuwen, staande aan den voet van de trap, die vrij steil tegen het duin op klom, naar boven. „Hé, "hé, vrouwtje, we worden oud, hoor. Wil ja wel gelooven, dat ik er te genop zie, naar boven te klauteren?" „Kom, kom," lachte zij, de eerste trede opstappend, „aan zoo'n trap zou ik mij Dat er orthodoxe menschen vóór de Avro zjjn, dat ook orthodoxe predikan ten protesteeren, doet daarbij1 voor mij van de zaak niet af of toe. Niet alleen, dat het gewone, eenvoudige volk dik wijls gevaren „veel beter ziet en voelt, dan sommigen, die zich wanen „leiders" te zijn, maar ook hier doet het bekende Roomsche spook weer braaf zijn werk. Daarbij komt, dat b. v. Groetn van Prin sterer en Kuyper altijd het meest last hebben van „orthodoxe" mmsohen en van „orthodoxe" dominé's. Wanneer men dat wenscht, kan ik dat heed gemakkelijk nader 'illustreerem. Hier is het in principe weer .precies hetzelfde: wij (een bepaalde groep van een bepaalde levensvisie!) zullen uit maken wat nationaal, wat algemeen, wat cultureel is en dat hebben de anderen dan ais zoodanig te aanvaarden en te slikken.^ Dat *is de historische schare, die de wet niet kent! Feitelijk moesten we dankbaar zijn voor zooveel onverdiende bemoeienis, maar 'n mensch wil het toch wel eens nader bekijken en als men dan dichter bij komt, dan knijpt men onwillekeurig z'n neus even dicht, want het riekt zoo muf, 't is minstens al meer dan honderd jaar oud. Kijk, dat was voor mij het pa ©est mar kante puntje in het radiodebat. Ik ken m'n pappenheimers en ik herkende ook heel duidelijk dat addertje onder het gras. En 'k heb het even een weinig bloot gelegd. Er is maar één groep, die natio naal, die algemeen, die cultureel en intel lectueel is en dat zijn de vrijzinnigen! Wie die poeier slikken wil, die doe het, maar ik pas. Daarom gaat in den radio-strijd mijn sympathie zoo heel sterk uit .naar onze Christelijke Radio-vereeni- ging. J. HL EERSTE KAMER. Wijziging der Arbeidswet. Aan de Memorie van Antwoord op h8t Voorl. Verslag der Eerste Kamer wordt het volgende ontleend: De minister kan niet inzien, dat de be voegdheden, die volgens het wetsontwerp aan organen van het uitvoerend gezag zullen worden toegekend om eischen te stellen, aanwijzingen te geven of andere soortgelijke beslissingen te nemen, in strijd zouden zijn met art. 55 der Grond wet en hij sluit zich aan bij de leden, die de toelaatbaarheid der delegatie uit een grondwettig oogpunt verdedigden. Ook de uitgesproken overtuiging, dat de voorgestelde regeling in de practijk zulke vèr strekkende en ingrijpende ge volgen zal kunnen hebben, dat daaruit de noodzakelijkheid zou voortvloeien van een geheel andere regeling der beroeps procedure, kan de minister niet deelen. Het ontwerp sluit zich geheel aan bij de bestaande practijk en beoogt alleen daar aan, voor zooveel noodig, wettelijken grondslag te geven. De minister zoekt, zooals hij reeds in de Tweede Kamer mededeelde, ter onder vanging van het bezwaar der uitsluitend ambtelijke behandeling van beroepen een oplossing in de richting der bedrijfs organisatie, en wel door inschakeling van bedrijfsraden als adviseerende instan tie voor den minister. De wijze, waarop bedrijfsraden aan een bevredigende rechtspraak kunnen worden dienstbaar gemaakt, vormt een onderdeel der geheele regeling in de be drijfsorganisatie, waarover de minister in dit stadium moeilijk mededeelingen kan doen. Mocht zulk een regeling slagen, dan zou naar de meening van den minister bij enkele der beroepen nog het bezwaar van niet volledige technische bekwaam heid eenig gewicht in de schaal leggen, doch zou het gevoel van bevrediging en van veiligheid bij belanghebbenden in het bedrijfsleven ten aanzien van de be slissingen der administratie in beroep belangrijk versterkt worden door hun ook op dit terrein een zekere medezegging schap te geven. Uitstapjes van Antwerpen naar Walcheren. De Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer op Walcheren heeft een welkomsn steun gekregen bij baar streven om bezoekers van de tentoonstel ling te Antwerpen to bewegen een dag- bezoek aan Walcheren te brengen. De heer H. P. m. Veriinden ie Bergen op Zoom, en de heer Emile Wirtz te Ant werpen hebben in samenwerking met den heer Thorenaar, exploitant van den auto busdienst Borgen op ZoomRoosendaal, besloten zoo mogelijk dagelijksc-he toch ten te exploiteeren van Antwerpen naar Middelburg met een der flinke autobus sen van genoemde onderneming. Gisteren is de eerste rit gemaakt, en hadden ge noemde heeren daartoe ook vertegen woordigers van alle te Antwerpen ver schijnende couranten uitgenoodigd, van wie een 13-ta! zich bereid hadden ver klaard mede te gaan. Tegen 12 uur kwa men de dames en heeren er waren ook reeds de eerste betalende deelnemers bij te Middelburg aan en bezichtigden een deel der stad, een bezoek brengend aan het bureel van de V. V. Tegen één uur vereenigden allen zich in het hotel de Abdij om eerst ecnigen tirjd te genieten van het heerlijk verblijf op dit plein en zich daarna aan een uit stekend verzorgden maaitijd zooals die ook in het vervolg tot het program ma zal behooren in het hotel te vereenigen. De heer Verlinden heeft aan tafel in het Nederlandsch en in het Fransch het doel dezer tochten uiteengezet. Als er een oogenblik komt, dat bezoekers van de Scbeldestad genoeg krijgen van stad en tentoonstelling, moét het van betee kenis zijn hen daar toch nog wat te houden en is het gewenscht dat men hen, als zij vragen, wat er nog te zien is, mooie tochten kan aanbevelen, vooral als die op een dag heen en weer kun nen worden, gemaakt. Hieronder zal dan een tocht naar Walcheren kunnen vallen. Een der Belgische journalisten, een re dacteur van „Le Soir", heeft als oudste der collega's de verzekering gegeven, dat de tocht uitstekend is bevallen en daar aan toegevoegd, dat hij juist Zondag zijn dag had besteed aan een nauwkeurig bezoek aan het Nederlandsch Paviljoen op de tentoonstelling. Spr. bracht een dronk uit op de drie heeren, die het initiatief namen tot deze excursies, waar over hij vol lof was. De heer Wirtz bracht nog een dronk»' uit op de vertegenwoordigers der Ant- werpsche pers. Na den maaltijd werd een bezoek ge bracht aan bet stadhuis en de oudheids kamer, om vervolgens met de bus ook Vlissingen met een bezoek te vereeren. Te ongeveer 5 uur zou men naar Ant werpen terugkeeren, omdat het de be doeling is voor het avondeten weer in de Belgische Scheldestad te zijn. Voor het vervolg zal overwogen worden ook Dom burg nog in het plan op te nemen. Voor het Vreemdelingenverkeer aihi'er hopen wij, dat genoemde heeren groot succes bij "hun streven zullen hebben. Fransche Ingenieurs In Zeeland. Een 60 leden van de Société des Ingé nieurs civils de France, die een 6 daag- sche excursie maken en van wie enkele van hun dames vergezeld zijn, vertrokken hedenmorgen met autocars der firma A. W. Smits uit Antwerpen om Zuid-Beve land en Walcheren te bezichtigen. Te Goes werd een kort bezoek aan de Markt gebracht en daarna over Middelburg naar Vlissingen gereden en wel naar de bui tenhaven. Onder leiding van Ir-H. van Oordt, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, werden bezichtigd de nieuwe havenwerken, de nieuwe keersluis en de voor vertrek gereedliggende mail boot der Stoomvaartmaatschappij „Zee land". Hierna werd naar het Grand Ho tel „Britannia" gereden, waar de lunch werd gebruikt De burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen, heette hier de deelnemers in Nederland hartelijk welkom. Al is het doel van het bezoek aan Walcheren vooral om eenige uit een technisch oogpunt interessante zaken te aanschouwen, zoo twijfelt spr. er toch niet aan of de tocht door de mooie vruchtbare Zeeuwsche eilanden Zuid-Be veland en Walcheren zal allen aange naam getroffen hebben. Reeds bij het bezoek aan de markt te Goes zullen zij bemerkt hebben hoe vriendelijk men hen hier tegemoet trad en die indruk zal nog worden versterkt bij den mid dagrit over Walcheren, den schoonen tuin van Zeeland, thans getooid in zijn mccisten voorjaarsdos. De Nederlanders eeren de Franschen als een voik van vernuft en smaak, zoo dat niet alleen aan de dames het Zeeuwsche natuurschoon een aangename dag moge verschaffen. Maar bovenal hoopt spr., dat de bezoekers tevreden zullen zijn over de bezichtiging der wa terstaatkundige werken, daar zij een land bezoeken, waar de ingenieurs in hoog aanzien staan en waar vooral de water staatkundige ingenieurs, geoefend en ge staald door hun eeuwenlangen strijd te gen het water, groote triumphen heb ben weten te behalen. Spr. noemde van de bezochte werken die ter vergrooting van de buitenhaven, de interessante aan- legbrug voor de motorveerboot naar Bros- kens en de groote keersluis, waaraan de laatste hand wordt gelegd en die een breedte heeft van niet minder dan 35 M. Nog wachtte een bezoek aan den ge weldigen Westkapel schei: Zeedijk, die het eiland beveiligt voor de grootste storm vloeden en het nieuwe gemaal van den Polder Walcheren te Middelburg. Waar de tijd ontbrak voor een officiëele ont vangst op het stadhuis is spr. zeer dank baar het aan dezen aisch te kunnen doen, waarbij hij mede namens de andere Ne- derlandsche gasten dank brengt- voor de zeer gewaardeerde gastvrijheid. Na de hoop te hebben uitgesproken, dat allen aangename herinneringen aan deze ex cursie zullen bewaren, eindigde spr. met een dronk op het welzijn van de Société en in het bijzonder van hare vertegen woordigers aan tafel. Na de lunch vertrok het gezelschap met de toeringcars naar den Westkapel- schen zeedijk, die onder leiding van het Bestuur van den Polder Walcheren werd bezichtigd, terwijl de ingenieur van den Polder, dhr J. L. Boreel, inlichtingen ver schafte. Nadat de gasten met groote belang stelling dit reuzenwerk hadden aan schouwd; werd over Domburg naar „Zee duin" gereden, het buiten van den voor zitter van den polder, den heer Mr H. F. Lantsheer, die de heeren de thé aanbood. Over Veere werd Middelburg bereikt. Hier werd in café „De Eendracht" een maaltijd gebruikt, waarna de heeren met de motorveerboot van Vlissingen naar Breskens zouden oversteken om per auto cars naar Ostende door te reizen. Morgen, den laatsten dag van de ex cursie staan o.a. bezoeken aan Brugge, Dixmuiden, Ieperen en Rijssel op het programma. Van laatstgenoemde plaats wordt de reis per trein besloten en zijn de heeren tegen half acht te Parijs terug. Athletiek. Bij' de wedstrijideox der Haarlemsche athletiek vereerdging,bei- haalde Job Boot van E, M.M. uit Middel burg bij het verspringen met aainloop den vierden prijs. Hij sprong 6.78, terwijl de andere drie resp. haddien 7-21, 7.02 en 6.97. Onweer. Aanleg en beproeven van bliksem-afleiders. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Middelburg. Gisteren vierden de in stad en omgeving zeer bekende en ge achte stadgenoot, de heer W. P. Gal- Iiber en zijn echtgenoote hun gouden bruiloft. Het groot aantal geschenken, bloemen en .gelukwenschen, dat aan huis werd bezorgd, was een bewijs hoe ge zien dhr Galliber is. Gisteravond bracht het Chr. Muziekkorps het gouden bruids paar eén serenade. Na afloop ging het korps langs Singel, Koepoort ^Molenwater, Koepoortstraat, Spanjaardstraat, Balans, Burg, Markt en Langeviele naar het repetitielokaal terug. In de hier vanwege de A.V.R.O. ge houden protestvergadering kwam, volgens het verslag in de M. Grt., een der sprekers Mr J. Adriaanse met het volgen de verhaal: Spr. ontmoette een Engelschman, die vroeg wat een Minister van Waterstaat is, want die had men in Engeland niet en spr. heeft hem daarmede gelukgewenscht (Hilariteit). Spr. zeide den vrager, dat zulk een minister o.a. de Zuiderzee dempt, maar dat hij ook dingen, omver werpt, en den aether in vier gelijke deelen knipt. De Engelschman is toen maar weggegaan "en mopperde.... Ook waarljjk geen wonder als men op een ernstige vraag dergelijke dwaze ant woorden krijgt. de stompe punt van de kerk, midden op het met gras begroeide dorpsplein. Het was, of nu, na het bange winter getij, dat buitengewoon guur en lang was geweest, de natuur mooier was dan an dere jaren. Het frissche groen bekoorde ongemeen het oog. En met welbehagen snoof het tweetal de frissche geuren op, die uit het geboomte opstegen. Heel in de verte ontdekte het oog het vlakke land, dat bestond uit wei- en bouwland. Zwarte en witte stippen toon den aan, dat het vee rustig graasde na maanden in den stal opgesloten te zijn geweest. ,,'tls alles mooi," zei dokter Van Leeu wen, zich ontworstelende aan den mach tigen indruk, dien het panorama op hem uitoefende. „Zeeduin is een buitengewoon rijk dorp. Ik geloof, dat de bewoners het niet half beseffen. Maar kom, vrouw, w(j moeten naar huis; het wordt te kil." Zij volgden weer het duinpad, nu naar het dorp, dat stil en vredig daar lag. Bijna niemand ontmoetten zij meer. De menschen hadden het binnenshuis ge zocht. Maar opeens, niet ver van zijn woning, stond de dokter bii een draai in den mooien straatweg Zeeduin-Landdorp stil, 11 Vanwege de gewestelijke besturen van da S.D.A.P. en de federatie van be stuurdersbonden wordt op Zondag 22 Juni te Terneuzen een provinciale mee ting c„shc— Op Zondag. -,edelijk om de Christelijk© arbeiders con genoegen te doen en üen te laten zien, dat ze toch heuscn wal op, w »Joes-Jöï«j. kunnen BUssaaea, Om op dezen Zondag de ncodige men schen bij elkaar te brengen, worden in in O. Z.-Vlaanderen .fietsclubs georgani seerd, terwijl voor bezoekers uit andere deelen van de provincie extra-booten zul len varen en extra teams en dito buseen zullen rijden. M. a. w. tal van arbeiders zullen ge noodzaakt worden om dien dag in touw ta zjjn en hun Zondagsrust op te offeren. Z.00 worden de arbeidersbelangen opge offerd! Zoo wordt speciaal' met de belangen van de Christelijke arbeiders gerekend! OPMERKER. Drukwerken worden zoo licht ter zijde gelegd en later .vergeten en zoo bestaat ook de vrees, dat het zoo zal gaan met velen, die een opwekking ontvingen deel te nemen aan den wed strijd .in geveiversieren uitgaande yan Uit helt VolkVoor het Volk. De commissie voor dezen wed strijd had juist verwacht, dat In dit feestjaar de deelname groot zou zijn. Tot heden is het aantal deelnemers nog niet groot, waarom wij er aan herinneren, dat men nog slechts ruim ld dagen1 tijd heeft, n.l. tot 20 Juni, om zich op tel geven. Wij' meenen. echter, dat men goed zal doep niet zoolang te wachten, maai reeds heden zijh biljet van "deelname in tó zenden. Juist dit jaar zal men pp succes kunnen rekenen. Gisteren is men eindelijk begon nen met het werk tot opruiming van, althans een deel van de ruïne van tiet op 7 December vernielde deel van bet Grand Hotel. Moge dit hot begin zijn van de werkzaamheden' om onze hoofd straat weer een haar waardig aanzien té geven. Vlissingen. De motorveerboot Koningin Wilhelmina wordt vandaag weder in dienst gesteld. Weineldfnge. Door de N.V. Meelfabrie ken der Ned. Bakkerij te Rotterdam ia aan den aannemer P. .T. de Bourgraaf, alhier, opgedragen het maken, van een nieuwe beschoeiing vóór de Meelfabriek te Middelburg voor f32275. Qudelan&e. Op de aanbeveling v. ont vanger van het Burg. Armbestuur te Oudelande komen voor: J. Mol Mz. en A. Lous. HeinkenszantL Maandagavond verga»- derde de Tuinbouwvereeniging Heinkens- zand en Omstreken, onder voorzitterschap van den heer B. v. d. Dries. De secretar ris las de notulen, die onveranderd wer den goedgekeurd. Besloten werd het huis houdelijk reglement te wijzigen. Met al- gemeene stemmen werd tot controleur be noemd de heer J. I. Wisse en toe plaats vervanger de heer W. Nijsse Gz. Beslo ten werd, dat het vervoer der bessen ge zamenlijk zal geschieden, na aanbeste ding. De vergadering was goed bezocht. Nisse. In de .Zaterdag gehouden jaar vergadering van het Waterschap „de Bui tenpolders van Nisse" waren aanwezig 10 ingelanden. De rekening over 1929'30 werd vast gesteld op f5247.72 in ontvang en f 4165.91 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f 1081.80. D;e begrooting voor 1930 '31 werd opgemaakt in ontvang en uit gaaf op f5270.18 met een post van on voorzien van f 1204.21. Het dijkgeschot werd bepaald op f 12 per H.A. Als dijk graaf werd herbenoemd Jan Vermue Jz. Besloten werd het verzoek van het Water schap sHeer A'rendskerke om steun voor verharding van den Platedjjk, een jaar aan te houden wegens de tegenwoordige crisis ia den landbouw, Ovezand, In de vergadering van Inge landen van het Waterschap Ovezand wa ren present of vertegenwoordigd 19 inge landen. De rekening werd goedgekeurd toen een invalidenwagentje naderde, waarin een jongen gezeten was, wien3 oudemannetjesgezicht een zeer lrjdenden trek vertoonde, „Wat nu, Kees?" vroeg hij verbaasd. „Waarom ben je nog zoo laat op den weg? Je weet toch wel, dat het niet goed voor je is?" Zijn stem klonk buitengewoon vrien delijk. Een ander patiënt, die zijn voor schriften niet opvolgde, zou hij niet zoo behandelen, maar hem in ongezouten taal zeggen, waar het op stond. Want de dorpelingen moesten wel eens kras aan gepakt worden. Maar Kees Hoogeboom, de ongelukkige, lamme jongen, maakte voor dokter Van Leeuwen een uitzonde ring. „Ik kan het niet helpen, dokter", star melde de jongen. „Moeder was zoo moe en zg moest nog even naar de boer derij. En toen heb ik het maar gedaan." „Dat is heel braaf, jongen. Maar nu moet je gauw naar huis gaan, hoor. 't Wordt al wat koud." De hand ging links naar de pet „Ja, dokter. Mevrouw." „Dag, Kees. Maakt je moeder het goed?" ,f't, Gaat we1, mevrouw." (Wordt vervolgd.) toch niet willen laten kennen. Wij moeten die nog zooveel jaren loopen." Meteen klom zij vief naar boven, vlug ger beginnend dan wel gewenscht was. Waarom zij halverwege even rusten moest. „Dat komt nu van je overmoedigheid", verweet hij haar liefdevol, toen hij het punt had bereikt, waar zijn vrouw stond. Beiden lachten, als twee kleine kin deren, en gingen dan vroolijk verder, om weldra bovenaan de trap te staan, waar een kille zeewind hen in het gelaat woei. Vóór hen lag uitgestrekt da eindelooze zee, die thans, nu de vloed kwam opzet ten, met breede golven aanrolde. In de verte was een zeilschip merkbaar, terwijl aan den wijden horizont een streep rook aantoonde, dat een stoomboot het water kliefde. Met het bloote oog kon dokter Van Leeuwen het vaartuig evenwel niet ontwaren. Lang tuurden zij naar de oppervlakte der zee, met wier ruischend geluid zij zoo vertrouwd waren geworden. Maar dan huiverde de doktersvrouw toch lichtelijk, wat hjj opmerkte. Wjj doen niet verstandig, met hier te blijven," zéide hij. „Wij zijn nog maar half Mei." ,,'t Is ook zoo mooi," fluisterde zTi bijna. „Gek, Albert, hoe vaak hebben wij' er nu al niet op staan turen en tóch blijft het even mooi." .„Ja, het .blijft steeds mooi," beaamde hij. „Evenals het gezicht op ons dorp. Kom laat ons achter de beschuttende dui nen gaan staan." Zoo stonden zij daar dan, voor de zoo- veelste maal tijdens hun komen in Zee duin. En dat was jaren geleden. Vaders, die nu forsche jongens en meisjes had den, had hij als kleine jongens behandeld: moeders met huwbare dochters en reeds getrouwde zoons, waren voor hem wegge scholen achter moeders rokken of in de kussens van het bed, omdat zij bang waren voor den dokter, die hen evenwel met eenige vriendelijke woorden op hun gemak zette. De jaren waren vergleden. Hij was één geworden met het dorp, dat hij liefhad; en met de dorpelingen, die hem hoogacht ten. En hij was altijd blijde, als de jaarlijksche vacantiereis, noodig voor zijn ontspanning, weer achter den rug was en hij zich weer wijden kon aan zijn men schen. Aan zjjn menschen op Tiet dorp. dat zoo schilderachtig gelegen was aan den voet der hooge duinen; het dorp, omringd door geboomte, waaruit opstak

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5