No. 205 Dinsdag 3 Jnni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Sank N.V. Goes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeellge koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. li. Postrekening No. 41455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Nol 258. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i JL— Losse nummers£9.(1 Prijs der AdvertentlBn: 1—4 regels £1.29, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. men vergete niet.... In de rede waarmede Mr Fock de algemeene vergadering van de liberale partij opende, werden enkele opmerkin gen gemaakt, die ook door de leden van de Antirevolutionaire partij ter harte mogen worden genomen. „Laat men, aldus Mr Fock, toch gevoe len, dat men te laat komt, wanneer werk en propaganda tot de laatste maanden vóór de algemeene verkiezingen worden uitgesteld. Bovendien men vergete niet, dat ook de verkiezingen voor de Prov. Staten, die in 1931 moeten plaats heb ben, van het grootste belang zijn, omdat in 1932 weder een deel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aftreedt. En een versterking van onze groep in de verschillende colleges der Prov. Staten is dus van beteekenis voor onzen invloed in de Eerste Kamer. In 1932 zullen de Prov. Staten van Zuid-Holland, Gelder land, Overijsel, Groningen en Drente voor de Eerste Kamer hun keus moeten doen; het is dus plicht om te zorgen, dat onze partij in alle provincies, maar vooral in die provincies in 1931 met een groot aan tal leden uit de stembus komt." Wat hier gezegd werd, geldt woord voor woord ook voor de A.K.. partij. In het voorjaar van 1931 hebben wij de verkiezingen voor 'de Provinciale Staten en de Gemeenteraden. Men vergete echter niet, dat deze ver kiezingen ook een indirecte beteekenis hebben. Bij die van de Staten wordt tevens beslist over de colleges van Ged. Staten en over de samenstelling nu of later van de Eerste Kamer. En bjj die van de Raden wordt tevens beslist over de verkiezing van wethouders enmede over de eventueele benoe ming van burgemeesters. Men vergete dat nietl En men vergete ook niet ,dat te laat komt wie meent dat het propaganda- en organisatiewerk tot op de l.aatste weken van de verkiezingen kan worden uitge steld. De onrast in Britsch-IndiS. Uit Simla wordt aan de „Daily Herald" gemeld, dat, niet medegerekend een for meel bericht van ontvangst, de brief van Gandhi niet zal worden beantwoord, daar de autoriteiten vastbesloten blijken, noch in briefwisseling noch in besprekingen te treden met de leiders der nationalistische beweging, zoolang de beweging van ci viele ongehoorzaamheid niet is neergesla gen. De Staatssecretaris voor Indië heeft in het Lagerhuis op een vraag geantwoord, dat 29 leden van de Indische Wetgevende Vergadering en 3 leden van den Staats raad in de laatste 5 maanden ontslag hebben genomen. Staat van beleg in IndiS? De speciale verslaggever vair de „Daily Herald" in Britsch-lndië seint, dat men in officiëele kringen meent, dat de ko mende drie weken in dezen zin critiek zullen zijn, of in verband met de campagne van Gandhi de staat van beleg zal worden afgekondigd om een einde te maken aan de opstanden. Tot dusver hebben alleen de burgerlijke autoriteiten ingegrepen, met uitzondering van Pesha war, Sholapur en Lucknow, waar da hulp der militairen werd ingeroepen. Indien niet spoedig verbetering in den toestand komt, zou die regeering gedwongen zjjn, in sommige provincies den staat van be leg uit te vaardigen. De correspondent zegt nog, dat de campagne van Gandhi geleidelik veld wint. Het aantal slachtoffers. De Indische bladen publiceeren cijfers over den omvang 'der nationalistische be weging in Indië. Totnortoe werden na de arrestatie van Gandhi meer dan 5000 na tionalisten gevangen genomen en werden bi de gevechten 200 tot 300 nationalisten gedood. Het spoorwegongeluk bij Hontereau. De Matin schrjjft in verband met wat zij noemt „den aanslag op den sneltrein ParysNice": De justitie heeft ook nog ontdekt, dat onbekenden Zaterdagavond een zwaar met cement beladen aak tegen een der pijlers van de spoorwegbrug heb ben laten aandrijven. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat men hier te doen heeft met een poging om de spoorbrug tengevolge van den zwaren schok van het daartegen aanstootende volgeladen vaar tuig te ontzetten en aldus een ontsporing uit te lokken. .Deze opvatting moet echter onder voorbehoud beschouwd worden, daar de spoorbrug hee lsterk en de stroom van de Seine op die plaats heel zwak is. Tardieu, de minister-president, heeft, te» rugkeerend uit Dijon, de plaats van het spoorwegongeluk bezocht. Bij aankomst te Parijs heeft hij een onderhoud gehad met den minister van justitie en den mi» nister van openbare werken in verband met het reeds ingeleide gerechtelijke on derzoek. De minister van openbare werken heeft aan de journalisten gezegd, dat hij niet aan een aanslag op Tardieu geloofde. Het verhaal van deun machinist. De machinist van den bij Montereau ontspoorden sneltrein heeft over de ramp nog het volgende verteld. Wij naderden met de normale snelheid van 70 kilometer per uur het station, waarvan wij nog slechts enkele honder den meters verwilderd waren. Plotseling bemerkten wij, dat de locomotief van de rails gleed. Wij remden uit alle macht, doch het was reeds te 'laat. Het gevaarte kantelde en de stoker en ik kwamen on der de machine terecht. Met de grootste moeite konden wij ons bevrijden en daar na vaststellen, dat wij zoo goed als geen letsel hadden opgeloopen. Intusschen was de ramp bemerkt door een- wisselwachter, die -onmiddellijk noodseinen gaf, waardoor een tweede ramp kon worden vermeden. Want op hetzelfde oogenblik stond een trein voor vertrek naar Parijs gereed en deze trein zou ongetwijfeld op ons inge reden zijn, daar de vernielde wagens op het tweede spoor waren geslingerd. Onmiddellijk kwamen uit het station Montereau reddingsploegen. Wy| begonnen zoO goed en zoo kwaad als bet ging met het opruimingswierk en het be-vryden der gewonden. Het was vreeselijk om aan te zien, want van tusscben en onder de puinhoopen klonken hartverscheurende kreten van gewonden, die den hemel smeekten uit hun verschrikkelijke lijden te worden verlost. Een overlevende uit een gezin van vijf personen kon met de groot ste moeite uit haar netelige® toestand worden bevrijd, doch de vader, de moeder en twee broers van het ongelukkige meis je werden gedood. Het eerste onderzoek heeft aangetoond, dat de ramp wel degelijk is toe te schrij ven aan het feit, dat er een dienstwag en tje op de rails stond. De wagen stond er niet om 21.45 uur bij het passeeren van een sneltrein, veertig minuten voor die ramp plaats vond. Er was geen opdracht tot nachtwerk gegeven, zoodat de lorrie er alleen door kwaadwilligen kan zijin neergezet. Er éjjn drie deskundigen be noemd, om naar de oorzaken van de ramp een onderzoek in te stellen. Da Engelsche regeering en de werkloosheid. In een beraadslaging die Mac Donald op Chequers met Snowden, Henderson en andere ministers gehouden heeft, is gesproken over de werkloosheid en over den nood van den landbouw. Algemeen neemt men aan, dat er zeer spoedig een verandering in de samen stelling van de regeering zal komen. De Daily Herald, het orgdaan van de arbeiderspartij, zegt dat misschien de por tefeuilles van landbouw en van koophan del anders bezet zullen worden. Andere bladen geven te verstaan dat Mac Donald Vrijdag bij de verdaging van het Lagerhuis de veranderingen in zijn regeering bekend zal maken. Britsche zendelingen in China. In het Lagerhuis zeide Henderson, dat 7 Britsche zendelingen weggevoerd zijn in China in de afgeloopen 12 maanden, zonder dat zij vermoord werden en dat er 3 vermoord zijn. Hoog water in Zuid-Frankrijk. Do Garonne en haar zijrivieren zijn weer buiten de oevers getreden en richten groote schade aan. Tal van moestuinen staan onder water en vele huizen moesten ontruimd worden. De spoorverbinding BordeauCadilLac moest tijdelijk ge staakt worden. Het vlootverdrag in het Engelsche Lagerhuis. Baldwin heeft gisteren in het Lagerhuis het voorstel der oppositie ingediend om een commissie te benoemen, welke de voorstellen voor de overeenkomst der vlootmogendheden zal bestudeeren. Baldwin opperde bedenkingen tegen de vermindering van Engefends eischenwat de kruisers betreft en tegen de beperking van het aantal torpedojagers op 115. In het bijzonder maakte hij zich bezorgd over de Europeesche zijde van het vraagstuk, aangezien geen vij fmogendhedenverdrag kon worden bereikt Een vermeerdering van de tonnage bij de twee Latijnsche vlootmogendheden waardoor afbreuk zou worden gedaan aan de belangen van Engeland, zal de toepassing van de optieclausule noodig maken, wat tot nieuw wantrouwen aan leiding zal geven. Ten slotte merkte Baldwin op, dat de conferentie tot een vermeerdering van het aantal nieuw te bouwen schepen heelt geleid, zooals in eenig tijdperk na den oorlog niet het geval is geweest. MacDonald zeide in zijn antwoord, dat de admiraliteit ten volle overtuigd is, dat zij haar verplichtingen tegenover het land vervult. Hij ontkende dat het ver drag van Londen voor de betrokken mo gendheden neerkomt op den bouw van een grooter aantal oorlogsschepen dan voor den oorlog het geval was en voegde hieraan toe, dat zonder het verdrag nog veel meer nieuwe oorlogsschepen ge bouwd zouden worden. Hij verwierp dan ook met nadruk Baldwins voorstel. Uit naam van de liberalen sprak het liberale parlementslid Lambert, die de regeering steunde. Dientengevolge is de meerderheid der regeering verzekerd. Een onbetrouwbaar Rljksdaglld. Niontimp, vertegenwoordiger van het centrum in den Rijksdag en voorzitter van den gemeenteraad van '"Bochum, wordt beschuldigd in zyn functie van voorzitter van de organisatie van bak kers, van groote leveranciers steekpen ningen ten bedrage van eenige honderd duizenden mark te hebben aanvaard. Hij heeft reeds ontslag als voorzitter van den gemeenteraad van Bochum en als voorzitter van de plaatselijke afdeeling van het centrum genomen. Zijn geest verwanten trachten hem ook te bewegen ontslag te nemen als lid van den Rijks dag. Hevig onweer boven Oostenrijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op vele plaatsen boven Oostenrijk een hevig onweer gewoed. In de buurt van Allersee, tusschen Steinbach en Wey- regg, veroorzaakte een wolkbreuk een aardverschuiving, die den straatweg over een lengte van 12 meter verwoestte. Bo ven het Beneden-Inndal barstte een zeer hevig onweer los met hagel: de hagel- steenen lagen op sommige plaatsen 30 c.M. hoog. De schade is zeer aanzienlijk. Korte Berichten. Het plaatsje Waginmound in den staat New Mexico is Zondag door een wervelstorm geteisterd. Zes personen zijn daarbij om het leven gekomen. Een groot deel van het plaatsje is verwoest. Te Leipzig is het gisternacht op twee plaatsen tot botsingen tusschen na- tionaai-socialisten en communisten ge komen, waarbij vier nationaal-socialisten ernstig zijn gekwetst. Uit Las Vegas (Nieuw-Mexico) wordt gemeld, dat een hoos de halve stad Wa- gonmound heeft vernield. Zes menschen zijn omgekomen. Amy Johnson !s wegens haar vlieg tocht naar Australië benoemd tot com mandeur in de orde van het Britsche rjjk. Het proces tegen Siciliaansche com munisten is geëindigd met de veroordee ling van één beschuldigde tot 14 jaar eenzame opsluiting, 2 anderen tot 1 en 2 jaar 'eenzame opsluiting en vrijspraak voor de 9 anderen. De op 25 Mei gehouden algemeene volkstelling wijst uit, dat Albanië 1.003.124 inwoners heeft. Blijkens de pas gehouden volkstel ling zijn de grootste vijf steden van Ita lië: Napels met 979.224 inwoners, Mi laan ..met 970,327, Rome met 927,074, Genua met 634,573 ,ea Turijn met 594,454, Curasao. De minister van Koloniën heeft den heer ir A. A. Meijers, gepensionneerd hoofdingenieur van den Dienst der Bur gerlijke Openbare Werken in Ned.-Indië, ter beschikking van den Gouverneur van Curasao gesteld, ten einde te worden belast met de waarneming van de be trekking van directeur van Openbare Werken in dat gewest Wijziging Postspaarbaakwet Bij het Departement van Waterstaat is in voorbereiding een wetsontwerp tot wijziging van de Postspaarbankwet Het zal in hoofdzaak strekken tot: verhooging van het rentegevende maxi mum der inlagen; wijziging van de bepalingen aangaan de het verkrijgen van een inschrijving op een Staatsschuldboekje; opening van de mogelijkheid om de rentevergoeding voor inlagen te gelege ner tijd op 3 pet. te brengen. Een Petitionnement. De besturen van de S.D.A.P. en het N.V.V. hebben besloten, naar wij in „Het Volk'* lezen, „om alle voorstanders va® ontwapening en alle tegenstanders van het door minister Deckers ingediende plan van de regeering tot uitbreiding van de oorlogsvloot, in de gelegenheid te stel len tot een grootsch en indrukwekkend protest." De besturen zullen daartoe een Volks petitionnement organiseeren. De leiding aan Landbouw. In leen deel van de pers ciirculeeren berichten, die het voorstellen alsof de benoeming van een directeur-generaal van landbouw overwogen wordt. Zelfs is reeds de naam genoemd van een Katholiek inspecteur, die de nieuwe func tie zou hekleed en. Het is duidelijk zegt de Maasbode, dat dit bericht niet juist kan zijin, gezien de herhaalde verklaringen van de minis ters Kan en Ruys in de Kamer. De mi nister heeft geen behoefte aan een direc teur-generaal om de eenvoudige reden, dat bij de huidige ambtelijke constellatie aan het departement deze 'functie onbe staanbaar is geworden. Wel is een reorganisatie van den dienst van landbouw in overweging. En er is een schematische nota ingediend, die voorstelt, dat men de practisch reeds van elkaar onafhankelijke inspectoraten in directoria zal omzetten. Maar deze reorganisatie gaat uit van de veronder stelling, dat er .géén generaal direc toraat komt. Zij wil niets anders zijn dan de regularisatie van een practisch reeds lang bestaande® toestand. De Landbouwcrisis. Het hoofdbestuur van de liberale staats party de Vrijheidsbond heeft 'n commissie ingesteld, aan welke is opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de maat regelen, welke door de landbouwers zelf en door ,de regeering kunnen worden genomen in verband met de crisis in den landbouw In deze commissie zijn benoemd de heeren S. van den Bergh jr., voorzitter; dr S. E. B. Bierema, D. de Boer Dzn., mej. E. C. van Dorp, ir J. Koster, mr Linthorst Homan jr., mr A. G. A. Ridder van Rappard, J. Smid en E. M. Teenstra. De oommissie heeft reeds haar eerste vergadering gehouden. Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". In de algem. vergadering van bovenge noemde organisatie kwam o.n. aan de orde een voorstel om den naam van de party weer eens te veranderen. Er bleek ech ter bij1 velen bezwaar te bestaan' degen het „weglaten van den naam „de Vrij heidsbond". Met 61 tegen 16 stemmen werd een voorstel om de wijziging terug te nemen, aangenomen. Dé wijzigingen strekkende om te komen tot een reorganisatie van de partij' wer den aanvaard. Na eenig debat werd besloten', dat het hoofdbestuur zal worden uitgebreid tot 22 leden, en dat de presidente van 'de vrouwengroep daarin een adviseerende stem zal krijgen. By acclamatie werden 'de aftredende bestuursleden, mr Fock, mr P. Rink, prof. B. D. Eerdmans en mevr. H. A. van Bitfl—Sxneeage, herkozen Voor de n.og Binnenland. Een ernstig auto-ongeluk bjj Franeker. De waterleiding Schouwen-Duiveland ge opend. De a.s. fruitcampagne. Bezoek van de Groot Hertogin van Luxemburg. Buitenland. Het vlootverdrag in het Engelsche Lar gerhuis. De treinramp in Frankrijk.. De staat van beleg in Britsch-lndië. bestaande acht vacatures zal schriftelijk een herstemming worden .gehouden, daar bij eerste stemming niemand de volstrekte meerderheid verkregen had. Geschenk aan Koningin Emma. Namens het huldigingscomité uit ,de Amsterdamsche burgerij voor de Konin gin-Moeder hebben Woensdag j.l. ten par leize Soestdijk do voorzitter mr Visse ring en de leden van het Werkcomité aan H. M. aangeboden een uit het batig saldo door de huldigingscommissie ge kochte voor de eetzaal te Soestdijk be stemde. zeer zeldzame staande klok uit het tijdperk Louis XVI van den Fran- schen 18e eeuwschen klokkenmaker Berthoud. Herziening der Lager Onderwijswet Naar „De Crt." verneemt, zal Vrijdag avond 6 dezer een. plenaire vergadering van de Staatscommissie tot herziening der Lager-Onderwyswet plaats vinden on der leiding van prof. mr Rutgers. De beide subcommissies moeten zoo goed als geheel met de haar opgedragen taak gereed zjjn, zoodat de resultaten van haar werk thans door de geheele commissie moeten beoordeeld worden en de definitieve lezing der verschillende in October j.l... nog niet vastgestelde arti kelen moet worden bepaald. D'aarbij be hoort o.a. het belangrijke hoofdstuk om trent de opleiding en de examens. DE WATERLEIDING „SCHOUWEN- DUIVELAND" GEOPEND. Een belangrijke dag voor dit eiland. Vandaag is dan na langen tijd van voorbereiding de waterleiding „Schouwen- Duiveland" geopend. Het heeft wel lang geduurd, maar ook dit eiland kan nu dan toch profiteeren van de gemakken van den modernen tijd. Electriciteit en waterleiding hebben er ongeveer tegelijk haar intrede gedaan. Dat velen in stad en dorp reeds lang verlangend hebben uitgezien naar de wa terleiding behoeft wel geen betoog. De feestelijkheden, die men in Zierikzee te gen vandaag heeft georganiseerd, zijn er wel het bewijs van, hoezeer men deze dag als een feestdag beschouwt. Te ongeveer half tien arriveerden met de Prov. boot tal van autoriteiten en genoodigden. Ze werden verwelkomd met de vriendelijke tonen der muziek.. De stad had door de vele vlaggen een fees telijk aanzien. De auto's die welwillend ter be schikking waren gesteld stonden reeds opgesteld en na eenigen tjjd in „Concor dia"' (Havenplein) vertoefd te hebben, waar een kleine verversching werd aan geboden, werd via Schuddebeurs, Noord- gouwe, Zonnemaire, Brouwershaven, Loo- perscapelle, Scharendijke, Oudendyke (Ellemeet), Renesse, Haamstede en Burgh naar het pompstation der waterleiding gereden, waar men ta ongeveer kwart over 12 aankwam. De voorzitter, de heer A. v. d. W e yd e, voerde hier het eerst het woord, ver welkomde de gasten, wees op het be lang van dezen dag en noodigde den Directeur-Generaal van de Volksgezond heid den heer Mr L. Lietaert Peerbolte uit om namens den Minister de waterleiding officieel te willen openen, p**» wo'de^d htamap TOS-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1