Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Onderwijs. Radio-Nieuws. Uit den Vlissingschen Raad Elont uit da etroorn In te schakelen, waaraan door dezen werd voldaan. Dhr Elout dankte dhr Slooves voor wat door hem en zijn personeel ook in de laatste dagen nog was tot stand gebracht, wees op de hulp, die hij het bedrijf eenige ja ren geleden in zeer moeilijke omstandig heden had verleend en hoopte, dat de verdere samenwerking even goed mocht blijven als die thans was. Hij beval de be langen van het personeel der centrale, dat in dienst van de P. Z. E. M. overgaat, warm aan en wees er op, dat het perso neel steeds getoond had voor zijn taak be rekend te zijn en nimmer had ontzien, wanneer dat noodig bleek, bij dag en nacht extra werk te verrichten. Het gezelschap begaf zich daarna naar het Gemeentehuis, waar de eerewijn werd aangeboden. De overneming van de stroomvoorzie ning door de P. Z. E. M. is een zeer aan zienlijke verbetering, terwijl zij tevens 'n belangrijke verlaging in de tarieven mee brengt. Breskens. Zich beroepende op een der artikelen in de brandspuitovereenkomst met de gemeente heeft de N.V. Van Merle's Conf. Works het contract opge zegd, zoodat de gemeente nu weer zei 1 in haar bluschmiddelen zal moeten voor zien. Terneuzen. Politieke demon straties op Zondag. Door de raads leden, de heeren W. Bedet, D. van Aken, D. Scheele Az. en F. Dekker is aan Burg. en Weth. de volgende vraag ge richt: „Is het juist, dat vanwege de Sociaal- Democr. Arbeiderspartij, voor Zondag 29 Juni a.s., bij Burg. en Weth. een demonstratie over de openbare straten der gemeente is aangevraagd en ook is toegestaan Zoo ja, mogen dan ondergeteekenden, en in naam van degenen die zich we gens Zondagsontheiliging daaraan erge ren, uw college dringend verzoeken, die vergunning in te trekken, en daarvoor een vrije Zaterdagmiddag toe te staan?" Groede. Brand. Zaterdagmiddag pl.m. 2 uur brak brand uit in de landbouw- schuur van den heer J. F. de Milliano aan het kruispunt van den rijksweg en den weg naar Groede. In enkele minuten stond alles in lichte laaie en moest de andere schuur er ook aan gelooven benevens een groote hoop mutsaards. Alle beesten konden nog gered worden. Een achttal biggen welke men reeds ver loren beschouwde, zijn, nadat de schu ren ingevallen waren, omdat ze in een steenen hok zaten, nog gered maar had den het erg benauwd. De eigenaar was juist met zijn gezin naar de muziekfeesten te Groede. Algemeen wordt vermoed, dat door vonken uit de locomotief van de tram naar Groede, welke om 2 uur was ge passeerd en slechts enkele meters van de schuur een scherpe bocht heeft, zoo dat de machines veel kracht moeten bij zetten om er door te kunnen, de brand veroorzaakt is, daar een fietser, die even achter de tram kwam het vuur op het rieten dak zag beginnen. Deze man is di rect begonnen om de op stal staande kal veren te redden. De motorspuit van de N.V. Van Melle Conf. Works uit Breskens was binnen een kwartier present, doch moest zich bepalen tot nat spuiten van een varkens hok om overslaan naar de woning te voorkomen, waarbij de wind gelukkig meehielp, daar het huis juist van den wind afstond. In Groede, waar juist de muziekfees ten een aanvang hadden genomen, waar bij de burgemeester tegenwoordig was, die weggeroepen werd, liep alles in de war en snelden honderden naar den brand. Men kan zich de verslagenheid der bewoners indenken die nog geen kwar tier van huis waren en in allerijl terug keerden om getuige te zijn van deze ruïne. Het landbouwtuig is zoo goed als alles verbrand, benevens een groote partij ge- dorscht graan. Ongeveer 21/2 uur is de Gemeenteraad van Vlissingen Vrijdag in openbare vergade ring bijeen geweest en heeft van die tijds ruimte besteed aan de belastingkwes tie. Al de andere punten der agenda namen met elkaar niet meer dan een half uur in beslag. De directeur van het havenbedrijf ver kreeg eervol ontslag, waarbij èn door den voorzitter èn door den heer Berger (namens de soc.-dem. fractie) sympa thieke woorden aan zijn adres werden gesproken. De hoop werd uitgesproken, dat de heer Boom nog in die mate zal herstellen, dat hij later commissaris van de gemeente in het nieuwe haven bedrijf zal kunnen zijn. Verder werd het pleit gevoerd voor een spoediger uitvoering der rioleerings- werken in het Korte Groenewoud. Nog eens kwam de verbetering van de speelplaats-Groote Markt ter sprake en wel, omdat B. en W. de speelplaats van de R.K. school wilden verbeteren. De overige Raadsleden voelden er ech ter niets voor het debat hierover te heropenen en lieten den heer Poppe al leen staan. Zooals gezegd, werd over het voorstel betreffende de belastingheffing zwaar ge boomd. 1 B. en W. hebben Vrijdag den nieuwen stand van zaken, die straks op belasting gebied zal intreden onder het oog gezien. Zg lichtten hierover uitvoerig den Raad op duidelijke, overzichtelijke wijze in. De heer de Meij met zijn partijgenooten was echter allesbehalve tevreden over deze missive van B. en W. Voor den vorm en voor het zakelijke gedeelte van den inhoud had hij alle waardeering. (Ook de verdere sprekers spraken hier over woorden van lof.) Maar hij beschul digde er B. en W. van, dat zij klakke loos deze uiteenzetting van een der amb tenaren hadden overgenomen, een be schuldiging, waartegen wethouder P. G. Laernoes krachtig opkwam. Inderdaad was dit een uitdrukking beneden peil. Trouwens de geheele discussie werd van de zijde der S.D.A.P. gevoerd op een wijze, die scherpe afkeuring verdient. En bij de debatten èn bij de interrupties kwam weer die bekende arrogantie der to ode heeren, die we al meer gesigna leerd hebben (zoo iets van: wij weten het alleen en jullie hebt er r *en kaas van gegeten) aan bet licht. Gaarne willen wij erkennen, dat dhr de Meij blijk gaf zich goed in deze ma terie ingewerkt te .hebben.. Daargelaten eenige eenzijdigheid, die in zijn betoog viel waar te nemen, kwamen er be hartigenswaardige opmerkingen in voor. Alleen is het ons een raadsel, dat dhr de Meij zoo zijn hart verpand heeft aan de personeele belasting en die nog maar flink verhoogen wilde. Zeer terecht wees dhr P. G. Laernoes hem op het onbil lijke in deze belasting, dat ze alleen de gehuwden treft en de ongehuwden, die veel gemakkelijker kunnen betalen, vrij uit laat gaan. Spaarzame menschen, die zich een aardig meubilair hebben weten aan te schaffen, menschen, die in een net huis(je) willen wonen, worden zwaarder aangepakt dan lieden, die 'ter met woning en meubilair niet zoo op aan laten komen. Als men zoo het pleit voert voor verheffing van de arbeiders gezinnen, moest men toch vooral de per soneele belasting niet willen verhoogen. Daar staat natuurlijk tegenover het valt niet te ontkennen dat onder de laagste klassen, die nu zullen worden aangeslagen, misschien eenigen zullen voorkomen, die deze belastingcenten niet dan met moeite zullen kunnen opbrengen. Maar het valt toch toe te juichen, dat ook vele ongehuwden wat vroeger dan nu zullen leeren hun plicht tegenover de gemeenschap na te komen. De strijd ging in hoofdzaak hierom: moet Vlissingen in de eerste dan wel in de tweede klas worden ondergebracht. B. en W. verkozen de tweede klas, want ze meenden, dat de gemeentekas het verschil in belastingopbrengst tusschen le en 2e klas (f'27.000) niet kon missen. Zelfs moesten er geen bijzondere dingen gebeuren, of de derde klas zou moe ten worden gekozen. Bovendien, zoo zei wethouder P. G. Laernoes, kan men, hls de opbrengst eens meevalt, altijd gemak kelijker van de tweede naar de eerste klas gaan dan omgekeerd. Dhr de Meij was meer optimistisch gezind en wilde het er maar eens voor een jaar op wagen. Zijn optimisme was al eens meer gegrond gebleken. Scheen het eerst, dat hij met meerdere voorstellen zou komen, tenslotte draaide zijn zeer uitvoerig en scherp betoog hier op uit, dat voor het oogenblik aan zijn wenschen voldaan zou zijn als Vlissin gen naar de eerste klas werd gebracht. Later zou hij misschien wel eens spre ken over progressie in de opcenten op de gemeentefondsbelasting. Wij vermoeden, dat de S..D.A.P. daar mee wel niet spoedig komen zal. Dat zal de gemeentekas te veel kosten, want hooger dan 80 opcenten voor de hoog ste inkomens mag men toch niet gaan, terwijl nu voor allen de 80 opcenten gelden. Scheen het eerst, dat de S.D.A.P. steun zou ontvangen van de Chr.-Hist. fractie, na de beide redevoeringen van den wet houder van financiën stemde de geheele rechterzijde (uitgezonderd de R.K. heer Andriessen) en de Vrijheidsbond voor het voorstel van B. en W. De wethouder P. G. Laernoes kon een aardig succesje boeken. En de Vlissingsche belastingbetalers kunnen zich gelukkig prijzen, dat ze in ieder geval (al is de getroffe' regeling niet volmaakt) f 150 h f 20^.^0 min der belasting zullen behoeven te betalen. Een gemeente als Vlissingen profiteert wel bijzonder van de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, omdat er betrekkelijk weinig groote inko mens gevonden worden. Oude doodkisten in de Wie- ringermeer. Tegenover paalhoofd 12 bij het einde van den Groetpolder zijn bij het peilen en uitzetten op de drooggeval len gronden in de Wieringermeer zes doodkisten met steenen zerken gevonden. De opschriften op de zerken zijn niet meer te ontcijferen. De schatgravers van Zaan dam. Het vinden van de kist j.l. Dins dagmorgen schijnt een grap te zijn ge weest, waardoor heel Zaandam j.l. Dins dagmorgen in rep en roer is geraakt. Uit vrij zekere bron verneemt „Het Volk",dat deze kist, waarin zich een oorbelletje be vond, den vorigen avond door een der omwonenden van het graafterrein, een Zaandamschen winkelier, in den kuil ge smeten was. Het schijnt zelfs, dat één of meer agenten van politie van deze grap op de hoogte zijn geweest. De heer Langhirt is naar Duitschland terug gekeerd. De arbeiders ontvingen de opdracht, de kuilen dicht te smijten. Branden. Onde? Heeze (N.-Br.) zijn Vrijdagavond door een hevigon brand twee groote boerderijen vernield. De brand ontstond in de schuur van den landbou wer A. Thys en greep zoo snel om zich heen, dat ook weldra do boerderij zelve een prooi der vlammen werd. De inboe del ging nagenoeg geheel verloren. Slechts met de grootste moeite wist men eenig vee in veiligheid te brengen, doch kon niet verhinderen, dat vier runderen en twee varkens den dood in de vlammen vonden. De felle wind bracht de vonken over op het strooien dak van een in de nabijheid gelegen hofstede, bewoond door en toe- behoorende aan F. van Kessel. Ook hier viel tegen het hevig oplaaiende vuur wei1 nig uit te richten, doch men slaagde er in, het vee en het huisraad naar buiten te brengen. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. De beide boerderijen zijn slechts gedeeltelijk verzekerd. Te Aals' abij Eindhoven brak gis termorgen brand uit in de dubbele woning tegenover de kerk, bewoond resp. door 't gezin Houben met twee kinderen endoor de wed. Hendriks. De inboedel van laatst genoemde ging geheel verloren. Het huis raad en de meubelen van de fam. Hou ben konden echter voor een gedeelte ge red worden. De Eindhovensehe brand weer moest wegens 't onvoldoend blusch- materiaal, waarover de uitgestrekte ge meente Aalst-Waalre beschikt, ter assis tentie worden geroepen en slaagde er in den fel uitslaanden brand tot bovenge noemde panden te beperken. Gasbedwelming. Zaterdagmorgen nam de zoon van de weduwe S., te Tilburg, toen hij wakker werd een sterke gaslucht waar. Hü begaf zich onverwijld naar bene den, waar zijn 72-jarige moeder in de voor kamer sliep. De oude vrouw was reeds be wusteloos. Direct werden de ramen opgewor pen en kunstmatige ademhaling toegepast, voorloopig echter zonder resultaat. Naar het gasthuis overgebracht kwam zij daar in den loop van den morgen weer tot bewustzijn. Haar toestand is nog ernstig. Bij onderzoek is gebleken, dat de kraan tjes van het gascomfoor gesloten waren. Men heeft bovendien ook nog geen lek kunnen vinden in de gasleiding. Vermoedelijk heeft men met een defect in den meter te doen. Klopjacht op inbrekers. Zater dagnacht om 3 uur werd de landbouwer A. C v. P. te Leiden uit den slaap gewekt door gestommel in zijn woning. Toen hij beneden kwam zag hij twee surveilleerende politieagenten, die later 'twee personen ont moetten. Toen deze door de politie gesom meerd werden halt te houden, sprongen zij over een sloot. Een der agenten zond toen een revolverschot na, waarop een hunner een grooten koffer welke kleeren bleek te bevatten in de sloot wierp. Over de weilanden wisten beide inbrekers te ontkomen. Er wordt een bedrag van f 400, benevens een aan tal gouden en zilveren voorwerpen vermist. Kano omgeslagen. Men meldt uit Nieuwer Amstel: Op de Nieuwe Meer is Vrijdagmiddag een kano omgeslagen waarin een 13-jarige jon gen was gezeten. Deze geraakte te water en zonk onmiddellijk. Een passeerende schip persknecht wist den knaap, na driemaal ge doken te hebben boven water te brengen. Toepassing der kunstmatige ademhaling had op den bewusteloozen jongen na ruim l*/a uur het gewenschte resultaat. Ongeluk op een onbewaakten overweg. Vrijdagmiddag is te Zelhem een vrachtauto uit Hengelo (G.) op den onbe waakten overweg door den trein uit Ruurlo gegrepen. De auto werd totaal vernield, de inzittenden kwamen met den schrik vrij. Een jeugdige meester in de rechten. De heer B. E. van Tijm, die te Amsterdam is geslaagd voor het docto raal-exam en in de rechten, heeft nog slechts den negentienjarigen 'leeftijd be reikt. Hij heeft zijn studie dus wel in zeer korten tijd voltooid. Scholieren door een vallend rotsblok getroffen. Zaterdagmorgen maakte een aantal scho lieren van de rijkskweekschool te Haarlem van Valkenburg uit een uitstapje naar .Geul- hem. Bij de rotswoningen aldaar geraakte op zeker oogenblik een stuk steen van eenige honderden kilovtam zwaarte los on viel op de jon;i s. Een der scholieren, afkomstig uit Zandvoort, werd dood opge nomen, drie jongens werden zwaar gewond en een liep lichte kwetsuren op. Nader wordt gemeld: Een gezelschap van 73 leerlingen en 7 leeraaren van de Rijkskweekschool te Haarlem heeft een vier-daagsch bezoek aan Valkenburg gebracht, dat Zaterdag middag zou eindigen. Zaterdagmorgen werd tot besluit van het verblijf te Valkenburg een uitstapje gemaakt naar de verlaten rotswoningen te Geulhem. De groep klom over een in den rots wand uitgehouwen trap naar een der wo ningen. Er bleek nergens uit, dat eenig gevaar dreigde. Toen een gedeelte der leerlingen in de woning was, viel plotse ling -een 3000 K.G. zware steen uit het dak. Hierdoor werd de 17-jarige P. Vissers uit Zandvoort op slag gedood. Gewond werden verder de 17-jarige mej. A. Jelle- ma uit Haarlem, die een niet ernstige beenfractuur kreeg; de 17-jarige J. Lie ven, die een zeer ernstige beenfractuur opliep en welke vermoedelijk tot verlies van het been zal leiden en de 14-jarige L. Leesma. Deze laatste kreeg een ernstige beenwonde. Nog andere leerlingen kregen verwondingen, welke evenwel niet van ernstigen aard waren. Ongelukken. Bij een hevig on weer is te Albergen de 17-jarige van R. door den bliksem getroffen en gedood. Te Kerkrade ie Vrijdagnacht een kindje der familie S., 7 maanden oud, dat bij een open raam sliep, door den bliksem ge dood. Tijdens te Roosendaal gehouden handboogschietingen werd een 11-jarige knaap, die als pijl-ordonnanco dienst deed met een pijl in het oog geschoton. De knaap werd per auto naar hot zieken huis te Breda overgebracht, Gevreesd wordt, dat het ventje het oog zal moeten missen. Zaterdagmiddag stond op de rijksstraatweg onder Santpoort de 48-ja- rige B. met zijn groen ten wagen. Een vrachtauto slipte juist ter hoogte van den groentenwagen en reed B. zoodanig aan, dat hij zwaar gewond werd en bijna op hetzelfde oogenblik overleed. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Toen eenige kleine kinderen speelden bij een met bouwmaterialen beladen bandwagen te Roosendaal, had een der kinderen de onvoorzichtigheid spelenderwijze den stut onder den wagen weg te stooten. Het ge volg was, dat een 5-jarig jongetje den vollen last op het hoofdje kreeg en dood bleef liggen. Vrijdagavond is de 18-ja- rige F., stoker op een zandtrein bij Bos koop met een kano omgeslagen en ver dronken. Een 3-jarig jongetje te Til burg is Vrijdag al spelende in een bak met kokend water gevallen. In ernstigen toestand is bet kind naar het ziekenhuis vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. Een onverwacht afscheid. Ge heel onverwacht heeft Donderdagavond Ds D. C. Overduin te Giesendam, die onlangs met een deel van zijne gemeente de gemeen schap met de Geref. Gemeenten verbrak, van het hem .trouw gebleven gedeelte der ge meente, afscheid genomen. Woensdag heeft ds Overduin aan zijn kerke- raad medegedeeld, dat hij naar Rotterdam zou gaan en toen hjj Donderdagmorgen den kansel beklom wisten vele kerkgangers nog niet wat hun boven het hoofd hing. Ds Overduin bepaalde zijn gehoor bij een gedeelte van Johannes 20 16, nl. deze woor den: „Maar ga heen tot Mijne broeders". Dit bevel van den verrezen Heiland aan Maria bracht spr. over op den dienaar des woords. Gelijk Maria onverwijld Jezus' bevel opvolgde om tot de broederen te gaan, zoo moet ook de dienaar des W,oords Gods bevel opvolgen, als hij geroepen wordt naar de broederen te gaan. De predikant heeft niet anders te doen dan het bevel Gods op te volgen. Spreker werkte dit thema uitvoerig uit, zonder dat vele kerkgangers evenwel goed begrepen dat deze woorden sloegen op hun leeraar persoonlijk. Aan het slot kwam hij op zich zelf; hoe ook hij weg geroepen werd. Wdj kunnen dat niet bekijken, doch God zal overal voor zor gen. Toen spreker in gemeenschap met God verkeerende, voor het eerst die roepstem hoorde, wilde hij liever sterven dan weggaan. Het werd hem echter duidelijk, dat hij weg moest. Nadat ds Overduin zijn predikatie beëindigd had sprak ouderling J. Dankers hem toe. Hij hoopte dat God ook met hem zou wezen in Rotterdam en verzocht de gemeente den scheidenden predikant toe te zingen Psalm 122 3. Hoe Ds Overduin zoo plotseling tot dit besluit gekomen is, is eenigszins duister. Ver moedelijk is de middellijke aanleiding hiertoe geweest de eerste gerechtelijke aanmaning om kerk en pastorie te verlaten voor de recht hebbenden, namelijk de blijvende Geref. Ge meente. LJ. Dinsdag vergaderde voor het eerst de blijvende Geref. Gemeente in het kerkgebouw der Oud-Gereformeerden, in openbare gods dienstoefening, alwaar Ds van Dijke voorging in den dienst des Wioords. In deze samen komst werd de nieuwe Kerkeraad in het ambt bevestigd. Benoemd aan de Chr. school ,te Middel burg (M.U.L.O.-school), mej A. M. Wondergem te Ooltgensplaat en te Grijpskerke (Z.) de heer F. Dronkers te Wiestervoort. Zaterdagmiddag vergaderde in de Melksalon Opril te Goes de afd. „Zuid- Beveland en Omstreken" van Chr. Onder wijzers onder leiding van haar voorzitter, dhr W. A. van Wijk. Deze opende op ge bruikelijke wijze de vergadering en las voor Ex. 17 vs 813, handelende over den strijd van Israël tegen Amelek. Naar aan leiding daarvan sprak hij een zeer toepas selijk openingswoord. Voor de pauze leverde de heer N. J. Bastmeijer te Goes het onderwerp: „Iets over het begrip gehoorzaamheid naar de Heilige Schrift". Hierop volgde 'n leerrij ke discussie. Na de gezellige pauze bracht dhr De Borst verslag uit van de voorvergadering te Utrecht. Hierop volgde een reglementsherzie ning. Daar de aftredende bestuursleden Mej. N. Wandel en dhr H. G. van Donk niet herkiesbaar waren, werden in hun plaats gekozen Mej. Dominicus van We- meldinge en dhr J. de Back van 's Heer- Hendrikslïïnderen, welke laatste na de rondvraag het aamenzijn eindigde met dankgebed. Dhr M. .Bouma, onderwijzer aan de Geref. school, Gravenstraat, Middel burg, is als zoodanig benoemd te Amster dam en heeft die benoeming aangenomen. Goes, Gisteren was het 25 jaar geleden, dat heer J. Vreeke te Kloetinge, on derwijzer aan de Chr. Lagere School aan den Westwal, bij het Chr. onderwijs in dienst trad. Vanaf 1 Maart 1909 is hjj aan genoemde Chr. schooi alhier (voorheen in de Wijngaardstraat) werk zaam. Tevoren wan hg waAz.tam 1: Be- dum en Dedemsvaart, Hedenmorgon is h(j in verhand met dit jubileum door voorzitter en secretaris van het schoolbestuur in hot schoolgo- bouw hartelijk gecomplimenteerd. Mej. J. Rothuizen, vroeger te Goes, thans te Ermolo, Is benoemd tot onderwijzeres aan do te openen Geref. school a. d. Eemnosserwog te Hilversum. Programma van Dinsdag 2 Juni. HILVERSUM 298 M. (Na 6 u. 1071 M.). 12.002.00 Concert. 2.003.00 Gra- mofoonplaten. 4.005.00 Conoort. Do- butanten, Piano, 2 sopranen. 6.00 7.30 Concert door het Omroeporkest. 7.308.00 en 8.018.15 Gramofoonpla- ten. 8.15 Eerste concert door het Concert gebouworkest. HUIZEN. 1875 M. 8.15—9.00 Gramo- foonplaten. 10.0010.30 Zang door Dameskoortje. 11.0012.00 Gramo- foonplaten. 12.0012.15 Politieberich ten. 12.151.30 Concert, zang, viool, cello, piano. 1.302.00, 5006..00 en 6.156.45 Gramofoonplaten. '8.01 11.00 Concert door K. R. O.-Orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Concert, sopraan, tenor. 12.50 Orgelspel. 1.202.20 Orkestconcert. 4.50 Orgel spel. 7.00 Liederen-voordracht. 8.05 Concert Militair Orkest LANGENBERG. 473 M. 1.25—2.50 Or kestconcert en saxofoon-soli 5.50— 6.50 (Joncart, Piano en .vocaal trio. 8.20 Orkestconcert. 9.20 „Götterdam-, merung" (II) van Rich. Wagner. ZEESEN. 1635 M. 4.50—5.50 Concert. 8.20 Liederen-voordracht. 8.45 „Die Welt von Heute", 'Muzikale reportage. Zal de Phohizender zwijgen? Zooals reeds gemeld, lieeft de Ra- dioraad, aan de Phohi, K. R. O., N. C. R. V., V. P. R. O. en V. A. R. A. een afschrift doen toekomen van de resultaten, waartoe de raad voorloo pig is gekomen ten opzichte van het aan den minister uit te brengen advies met betrekking tot de verdeeling van den Indischen zendtijd. Naar aanleiding van dat voorloopig ad vies van den Radioraad heeft d.d. 27 Mei een vergadering plaats gevonden van den raad van commissarissen der Phohi. In deze vergadering werd uitdrukkelijk verklaard, dat men zich wenscht te hou den aan den oorspronkelijken opzet der oprichters, namelijk de zendinstallatie te bestemmen voor de verzorging van uit zendingen naar Nederlandsch Indië, uit sluitend liggend op het gebied van kunst, wetenschap, ontspanning, sport en nieuws berichten, terwijl uilzendingen vangods- dienstigen aard niet zouden worden uit gesloten. De raad van commissarissen heeft in zijn vergadering met algemeene stemmen besloten, dat mocht een regeling als deze niet in stand blijven, de aan de vennoot schap toebehoorende zender met ingang van 1 Juli a.s. buiten werking zal wor den gesteld. De Phohi zender is in 1927 qpgericht door eenige groote maatschappijen en bankinstellingen, wier belangensfeer in Indië ligt. Men weigert echter nadrukkelijk er toe mede te werken dat de verschillende omroep-vereenigingen medezeggingschap krijgen in wat naar Ned.-Indië wordt uit gezonden. .Het bestuur acht dit in hooge mate ongewenscht. Ware er één ultra-kortegolflengte voor Nederland beschikbaar, via welke het moederland naar haar koloniën zou kun nen broadcasten, dan waren er voor den Radioraad voorgestelde oplossing argu menten te vinden. De facto heeft Nederland op dit oogen blik echter de beschikking over meerdere omroepgolven, gelegen in den ultra-korte- golfband, t.w. M. 31.2, M. 19.71, M. 16.88; waarvan de laatste aan de Phohi is toe gewezen. Naar de meening van het Phohi-bestuur geven deze drie golflengtes," en zooveel meer als op aanvraag aan belanghebben den in Nederland kan worden toegekend, do voor Nederland beschikbare zerid- tijd in het ultra-kortegolfgebied aan. Auto-propagandatocht der N.C.R.V. Naar wjj vernemen organiseert de Ned. Chr. Radio-Vereen, gedurende de maand Juni een propagandatocht door verschil lende deelen van het land per luidspreker auto. In deze auto kan voor de micro foon gesproken worden en kan gramo- foonmuziek gegeven worden. Het geluid wordt door middel van een versterker en een viertal groote luidsprekers, die boven op de auto zijn geplaatst, in wij den omtrek verbreid en is op honderden meters afstand duidelijk hoorbaar. De tocht vangt aan op Woensdag 4 Juni a.s. bij het bureau der N.C.R.V. te Ede. Dien dag zal gereden worden door de plaatsen In den driehoek Barneveld- Veenendaal-Heelsum. Donderdag 5 Juni wordt gereden in de richting Dieren- Winterswijk-Zutphen, terwijl voor a.s. Vrijdag zijn gekozen de plaatsen aan de lijn Zutphen-Apeldoorn-Kampen-Nunspeet. Gedurende de volgende weken zal tel kens des Woensdags, Donderdags en Vrij dags worden uitgereden. Op het program ma staan da provincies Friesland. Gronin gen, Overijsel, en een klein gedeelte van de provincies Drente, Noord-Brabant en Zeeland. De plaatsen welke bezocht zul len worden zullen steeds voor de micro foon van Huizen worden bekend gemaakt. De tocht zal mede benut worden om op groote schaal het nieuwe geschriftje der N.C.R.V. „Radio-strijd" te versprei den.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6