Uit de Provincie. Kerknieuws. Rechtzaken Ingezonden stukken Telegrammen. „Da Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" enz. spreekt haar diepe veront waardiging uit over de beschikking van den minister van Waterstaat in zake de zendtijaverdeeling, waardoor Nederland het eenige land ter wereld is, waar geen algemeens omroep gedurende de geheele week zal bestaan; protesteert er voorts met kracht tegen, dat nu d6 regeering het systeem van verdeeling van den zendtijd over verschil lende groepen der bevolking heeft ge volgd het aandeel der liberale groen daarin slechts een kleine fractie van één procent van den totalen zendtijd zal be dragen." Door een der afgevaardigden uit Dor drecht werd Mr Boon met een reusach tige krans gehuldigd voor diens aandeel in den radio-strijd. De crisis in den landbonw. De staatscommissie inzake de Land bouwcrisis heeft een sub-commissie voor de aardappelkwestie ingesteld en tot le den daarvan aangewezen de heeren J. L. Nijsingh te Wijk (Dr.), Ir. Baron van Ittersum te Utrecht, R. Siemons te Utrecht en Ghr. v. d. Heuvel te Heemstede. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan deze sub-commis sie als secretaris toegevoegd den heer J. Kok, directeur der Rijkslandbouwwinter- school en Rijksleeraar te Veendam. Be doelde sub-commissie is direct haren ar beid aangevangen. Wijziging begrooting 1030. Verschenen is het eindverslag over het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1930. Opgemerkt werd, dat het voor het steu nen van de deelneming van den Neder- landschen land- en tuinbouw aan de ten toonstelling te Antwerpen uitgetrokken be drag zeer gering is. Eenige leden zouden gaarne vernemen, waarom de Nederlandsche belangen bij de keuze van de bouwstoffen voor het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling zoozeer zijn veronacht zaamd. Sommige leden betreurden het, dat voor een proefneming met het gezinspersoons- kaartenstelsel, waarvan h.i. weinig waarde is ite hechten, f 25.000 h f 30.000 zal wor den besteed. Andere leden juichten het toe, dat deze proef zal worden genomen. Gevraagd werd welke gemeenten voor de proef zijn of zullen worden uitgekozen. HET GEBEURDE OP CURAgAO. Onder het kopje „Niet geheel bevre digend" schrijft de Standaard: De voormalige troepencommandant te Curasao zal voor het Hoog Militair Ge rechtshof terechtstaan onder verdenking van ernstig plichtsverzuim. Het heeft wel wat lang geduurd, eer men daartoe is overgegaan, maar de onvermijdelijke be slissing is er nu toch. Voor het gevoel is het niet geheel be vredigend, dat van de andere olficieren niet gerept wordt, al kunnen wij er in ko men, dat men ten slotte alleen den ver antwoordelijken commandant voor den rechter brengt. Van formeel wette lijk standpunt gezien viel et niet veel an ders te doen, al blijft de vraag open of voor de anderen niet de toevlucht dient te worden genomen tot den raad van eer. Immers al dragen dezen geen verantwoor delijkheid voor de feiten die aanleiding gaven tot de rechtsvervolging van den commandant, ze hebben zich zeker niet gedragen zooals men van officieren ver wachten mocht. Van eenige bereidheid om hun leven te offeren voor de eer der vlag is nu letterlijk niets gebleken. En dat mocht men toch van hen verw achten. Wie daartoe niet bereid is, moet geen officier worden. Daarin ligt ook het onderscheid tus- schen hen en den Gouverneur. Diens mis selijke houding hebben we waarlijk niet verschoond; de opvatting die hij toonde van zijn ambt te bezitten, hebben wij scherp afgekeurd, maar ten slotte was niet hij de eerst,geroepene om persoonlijk aan een gevecht deel te nemen. Daarom kunnen we ook niet instem men met het oordeel van hen, die mee- nen, dat hier met twee maten gemeten wordt. Het oordeel over den gewezen Gouverneur kan niet worden uitgedrukt in vormen van bestraffing in den zin als van de officieren geldt. Voor hem was de aangewezen straf ontslag wegens on geschiktheid voor het ambt van Gouver neur. Wat hem intusschen niet onge schikt maakt voor een geheel andersoor tig ambt. Voor de officieren, wier taak het juist is om te vechten als er gevoch ten moet worden, ligt de zaak anders. En daarom, al stemmen we in met de ver wijzing van den commandant naar het Hoog Militair Gerechtshof, vragen we dan ook: en wat gebeurt er met de an deren? Alle aarzeling is hier te veroor- deelen. De waarde der weermacht is er mee gemoeid. Schaken. Op Hemelvaartsdag speelden de Zeeuwsche schakers een wed strijdpartij met de Vlaamsche clubgenoo- ten te Antwerpen. Van de 29 gespeelde partijen schaak maakten de Vlamingen 16 en de Zeeuwen 13 winstpunten, zoodat de Vlamingen de zege behaalden. Hieronder volgt de volledige uitslag v. d. wedstrijd, waarbij de Belgische spelers het eerst genoemd worden. G. Koitanowsky 1, J, Risseeuw 0. E. Sapira 1, P. de Klein 0. R. Noordijk 0, A. J. G. Nordlohne 1. W. Perquin 0, Mr J. Adriaanse 1. G. Jacobs Dr A. Snethlage Y. J. Berghmans 1, H. P. Kraak 0. Ed. van Gornpel 0, J. Vos 1. R. Cratsaert 1, W. Hoegen 0. L. Hendericks 1, G. Verpoorten 0. H. Schaefer 1, P. J. van den Ouden 0. Mevr. Pauwels 0, L. G. van Vijven 1. M. Roeske 1, W. Hessels 0. L. Verdyck Y, Mr C. M. Kegge Y. S. Baert 1, A. Schreuder 0. G. van Praag 1, Mej. van Gils 0. Is. Ceusen Y, J. F. Heemskerk Y. M. P. Gole 1, G. den Decker 0. B. Klein 1, W. de Graaf 0. G. van Hoek Y, J. Bonnet Y. L. van Gaag 0, P. Risseeuw 1. Mevr. Stoffels 0, I. de Bruyne 1. E. de Kaene 0, N. S. Galle 1. H. Weytens 0, P. de Kam 1. G. Waamans 1, P. J. Almekinders 0. Dr Consy 0, G. H. van Hal 1. L. Maaiersdorp 1, L. A. Burgersdijk 0. G. Winckler 1, P. de Hullu 0. C. Janssens 0, A. Proost 1. L. van Schoot 0, P. van de Ree 1. Zeeuwsche Korfbalbond. Uitslagen van Zaterdag: Zeel. 1 Elbo 3—0. Vios Zeel. II 4—0. Zaterdag 7 Juni geen competitiewed strijden, wegens seriewedstrijden van Zee- landia te Hansweert, ter viering van haar 12-jarig bestaan. middelburg. Zaterdagmiddag is het nieuwe clubhuis der Middelburgsche Pad- vinderstroep I, onderafd. der G.J.M.V., gelegen in de Pijpstraat, officieel geopend door den hopman, den heer C. P. de Jongh, die speciaal welkom lieette Ir H. ten Bokkel Huinink, districtscommissa ris, den heer Weilandt, die niet alleen als huiseigenaar blijf geeft van groot medeleven; den heer Munnik, afgevaar digde van troep 2, en twee afgevaardigden der C. J. M. V. Spr. wees er op, dat de overgang van de Spanjaardstraat naar de Singelstraat met gejuich werd begroet, maar het viel niet mee. Men kreeg van het gemeentebestuur de beschikking over een deel van het schoolgebouw aan de Nieuwe Haven. Bit gaf echter niet de ge- wenschte huiselijkheid en nu is men weer in het oude, vrij gekomen, padvinders lokaal, dat de heer Weilandt op billijke condities wilde verhuren. Spr. heet hier allen welkom, om te eindigen met de hoop, dat God de vereeniging zal ze genen met haar arbeid en de leden als C. J. M. V.-troep Hem zullen volgen. Spr. verklaarde het gebouw voor geopend. De heer Ir ten Bokkel Huinink wenschte de vereeniging geluk met dit lokaal. Die heer Munnink bracht de ge- lukwenschen over van troep 2 en hoopte ook in de toekomst op versterking der vri endschapsbanden. De heer Weiland had voor een trac- tatie gezorgd en men bleef nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen. Goes. Zaterdag maakte de Oudheidkun dige Vereen. „De Bevelanden" haar voor genomen excursie naar Brugge. Onder begunstiging van heerlijk weer, vertrokken de plm. 30 deelnemers, onder leiding van het bestuurslid W. L. B. J. Dekker, om 6 uur uit Goes en waren om half 10 te Brugge. Vanuit Breskens werd de reis per autobus gemaakt. Men reed naar St. Cihristophe" waar de Nederlandsche driekleur ter eere van het gezelschap wapperde, en waar dhr Baled, conservator van het Stedelijk Museum, de deelnemers verwelkomde. De voorzitter, dhr P. G. de Gelleke, dankte voor de ontvangst en gaf de lei ding voor Brugge in handen van. dhr Daled over. Achtereenvolgens werden bezocht: het Stedelijk Museum, gebouwd op den grond van de voormalige abdij van den Eekhout, waarin alleen schilderijen zijn ondergebracht tot en met het begin der 19e eeuw de godshuizen „de Meulenaere"; het St. Jans-hospitaal, waarin het we reldberoemd museum is ingericht van authentieke schilderijen van Hans Mem- line een glansfiguur van de Oiud-Neder- landsche schilderschool; het paleis der heeren van Gruudhuise, waarin het Oudheidkundig Genootschap in 190(i haar museum vestigde; het begijnhof, genaamd „ten Wijngaer- do," dat in de 13e eeuw gesticht is, waarin een plechtige stilte heerscht en een geliefkoosd oord is van alle kunste naars en toeristen. Het is door de Leie als van de wereld afgesloten: de kathedraal van St. Salvator; vol gens de overlevering stichtte de geloofs- prediker St. Eligius hier een kapel om streeks 640, welke later door brand ver nield werd en verving men die in 1127 door een Romaansche kerk; in 1250 werd St. Salvator in een prachtige monumen tale kerk veranderd. In het museum is een rijke verzameling schilderwerken van de Oud-Nederlandsche school, gobelins, kunstig glasschilderwerk, laat-middeleeuw- sche koperen grafplaten en beeldhouwwerk. In het hotel-pension St. Christofiel werd een gemeenschappelijke maaltijd gebruikt. Op den terugtocht (over Dudzeele en Westkapelle) werd te St Anna ter Muiden over het stille marktveld gewandeld en de massale toren mot kleine kerkje bezich tigd. Te Sluis werd onder leiding van dhr de Gelleke, die in deze streek geboren werd en er jaren lang woonde en veel onder zoekingen deed, dit aardige stadje bezich tigd. Ook werd even een bezoek gebracht aan de ruïne van het voormalige kasteel. Dankbaar en hoogst voldaan arriveerde het gezelschap te half tien weer te Goes. D.ezen zomer hoopt men ook nog een excursie naar Zierikzee te onderne men, waarvoor het bestuur bereids maat regelen heeft genomen. Het ledental der „Bevelanden" bedraagt thans 155. Wie van den arbeid der vereen, wil profitee- ren (excursies, lezingen, gebruik van stu dieboeken, enz.) sluite zich aan en melde dit aan den secretaris A. M. Wessels, Oostwal, Goes. Ieneke. De kreeftenvangst, waarvan 1 Juni alweer de eerste helft is verloopen, heeft geen "bevredigende resultaten opge leverd. Hij is èn wat de vangst aangaat, èn wat de prijs betreft een tegenvaller. Reeds voor den officieel aangegeven tijd hebben sommige visschers hun korven uit het water gehaald. Beter bewijs is wel niet aan te voeren, want als de vangst eenigszins Joonend is, wordt tot den laat- sten dag gewacht. De prijs is langzamer hand tot ongeveer f2 per K.G. terugge- loopen, wat niet hoog is. De hoop is nu gevestigd op het tweede deel van 't §eizoen. De j;aad .dezer _gemeente kwam Vrij dagavond voltallig bijeen, onder voorzit terschap van den burgemeester, die weder hersteld is. 't Gemeenteverslag werd aangeboden. Idem kohier straatbelasting 1930, verslag gezondheidscommissie 1929, vleuschkeu- ringsdienst 1929. De vereen, voor Geref. Lager onderwijs Kakeldans vraagt gelden aan tot veran dering in de inrichting van haar gebouw, samen f 1060. B. W. meenen dat de gelden kunnen worden toegestaan, behalve voor de pla fonds, daar .dit onder onderhoud valt en geen verandering is. Dhr Gornelisse meent dat wel degelijk ook deze post door de gemeente moet worden betaald. Ook dhr Willemsen on derstreept dit. De voorzitter meent dat gegeven moet worden wat recht is, maar dat in dit geval de wet dit z.i. niet toe staat. Nogmaals spreken de heeren Willemsen en Gornelisse voor deze h.i. billijke zaak, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 tegen 2 st. (Willemsen en Cornelissen). Dhr Hage wordt tegen nader te bepa len datum ontslag verleend als hoofd der openbare school I. Bij punt behandeling concept jaarwed den burgemeester etc. wenscht ,de heer Cornel isse hier tegen te protesteeren. We leven in een tijd van bezuiniging, maar nu wordt het aanvangsalaris van f 2500 op f 3000 gebracht. Ook dhrn Mol en Scheele zijn er tegen. Dhr Scheele meent dat beter bij de kleine salarissen begon nen kan worden met verhooging. Dhrn Bom en van Es meenen dat als men let op het salaris van een jong onder wijzer men dan de nieuwe salarieering van Ged. Staten niet anders dan billijk kan noemen. In stemming gebracht wordt het concept van Ged. Staten aangenomen met 5 tegen 4 st. én 2 blanco, (blanco de Koeijer en Hartog, tegen: Willemsen, Scheele, Gornelisse en Mol. Twee huisjes in de Lange viele zullen voor onbewoonbaar-verklaring worden voorgedragen bewoond door H. Paauwe en Jan Griep. B. en W. stellen voor niet over te gaan tot toepassing van verhaal ingevolge de Ziektewet. Aangenomen. Het vermenigvuldigingseijfer gem. in komstenbelasting blijft gehandhaafd op 1. Rondvraag. Dhr Scheele vraagt naar de veldwachtersfiets en de uniform van den nachtwacht. Dhr v. Es vraagt een fietsrek aan 't postkantoor. Al deze quaesties wor den uitvoerig besproken, waarna de voor zitter de vergadering met gebed sloot. Domburg. Vrijdag werd de alg. vergade ring van de Coöp. Boerenleenbank gehou den. Het jaarverslag van den kassier werd goedgekeurd. Dhr J. W. Schuurmanwerd als bestuurslid herkozen. Eveneens dhr J. P. Almekinders als lid van den Raad van Toezicht. Idem de plaatsvervangend? leden J. Wisse Pz. en W. Provoost Az. De balans van de spaarbank heeft een eindcijfer van f 544.907.58, de rekening der bank sluit met een ontvangst en uit gaaf van f 591048.81, terwijl de balans aangeeft een eindcijfer van f 609106.42 (waarbij een bedrag van f2099.75 als saldo-winst). N.- en St.-Joosland. Vrijdag werden alhier in het koffiehuis „De Roode Leeuw" de jaarvergaderingen gehouden door de volgende polders: Johanna. Aanwezig alle ingelanden of als zoodanig vertegenwoordigd. Mede- deeling ;werd gedaan dat deze polder aan gesloten is voor de Ziektewet biji den Raad van Arbeid. Besloten werd 1 pot. der te betalen premie van het dagloon der werknemers in Te houden. Re be kende circulaire inzake het verleunen van een bijdrage voor de kosten van het on derzoek der bestrijding van de Iepen ziekte werd voor kennisgeving aangeno men. De rekening over 1929/30 bedroeg in ontvang f321.03, in uitgaaf f316.31, alzoo een batig saldo van f4.72. De Begrooting voor 1930/31 werd vastgesteld ia ontvangst en jn uitgaaf op f 389.48, met een Dijkgeschot van f12.per H.A., is f 2.50 meer dan het vorige jaar. Nieuwerkerke. Aanwezig of ver tegenwoordigd 4 .van de 5 ingelanden. Wat de Ziektewet en de Iepenziekte be treft wordt gehandeld als in bovenge- noemden polder vermeld. De rekening over 19 29/30 bedraagt in ontvangst f530.69 en in uitgaaf f505.19, alzoo een batig saldo .van f 25.50. De Begrooting voor 1930/31 wordt vastgesteld op f 473.24 in ontvang en in uitgaaf, met een Dijkgeschot van f3.50 evenals het vorige jaar. Als pfaatsverv. Dijkgraaf moest aftreden dhr. F. P. Polderdijk, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftjjd niet herbenoembaar ia. In zjjn plaats werd als zoodanig gekozen dhr. J. L. Hage. S u z a n n a. Vertegenwoordigd beide In gelanden. Mededeeling werd gedaan van de benoeming en beëdiging van den nieu wen Djjkgraaf dhr. A. J. Klompe. Ziekte wet en Iepenziekte als in bovengenoemde folders. Do rekening bedroeg in ontvang 1872.83; in uitgaaf f 1627.91 alzoo een batig saldo van f244.92. De Begroeting voor 1930/31 werd vastgesteld op f 1769.03 in ontvang en uitgaaf. Dijkge schot werd bepaald op f 19.per H.A. of f 2.minder dan het vorige jaar. Middelburgsche. Aanwezig of vertegenwoordigd alle Ingelanden. Mede deeling werd gedaan van diverse inge komen stukken. Voor de Ziektewet is deze polder aangesloten bijl den Raad van Arbeid; besloten wordt 1 pet. van het dagloon der werknemers in te hou den. Het gemeentebestuur alhier heeft bericht gezonden dat de grintweg op den ouden dijk, voorzoover die ligt in de kom der gemeente vanaf 1930 door de gemeen te zal worden onderhouden. Over de jaren 1928 en 1929 is f25.per jaar vergoeding gegeven voor het onderhoud, dooi' {den polder verricht. Op voorstel van het bestuur wordt besloten 5 'jaar lang, elk jaar f5.bij te dragen in de kosten voor het onderzoek der bestrijding van de Iepenziekte. De rekening over 1929/30 wijst een ontvangst aan van f 3108.03, een uitgaaf van f 2817.09, zoodat er een batig saldo is van f 290.94 De begrooting voor 1930/31 werd vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op f 8911.72, met een dijkgeschot van f 9.per H. A., even als het vorige jaar. Hierin is een bedrag opgenomen voor aflossing bestaande lee ningen en kosten voor bestrijding der uitgaven voor het verharden met grint van het nog onverharde gedeelte „Groene weg", waartoe met algemeene stemmen werd besloten. .De Dijkgraaf leent daar voor aan den polder f6000.tegen 4|/2 pet, waarvoor de Ingelanden, bij' monde van Mr Evers te Middelburg, hunne er kentelijkheid aan hem "betuigden. Een poging om dat bedrag ergens elders tegen die rente te leenen was niet gelukt. Molenpolder. Aanwezig of ver tegenwoordigd 8 van de 9 Ingelanden. Aangaande Ziektewet werd besloten als in bovenvermelden polder, terwijl de cir culaire betreffende het verleenen eener bijdrage voor bestrijding Iepenziekte, voor kennisgeving werd aangenomen. De re kening 1929/30 bedroeg in ontvangst /f 183.62 en in uitgaaf f 180.59, alzoo een batig saldo van f 303. De Begrooting 1930/31 werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 186.65. Dijkgeschot f 7.50 per H. A. even als het vorige jaar. Als Dijkgraaf en plaatsverv. Dijkgraaf werden herkozen respectievelijk de heeren J. K. Mesu Sr. en C. Baas Jr. Mortierepolder. Aanwezig of .ver tegenwoordigd 6 van de 8 Ingelanden. Ziektewet en Iepenziekte als voren- vermeld. De rekening over 1929/30 werd vastgesteld in ontvangst op f 701.58 en in uitgaaf op f 658.26, alzoo met een batig (saldo (van f 43.32. De Begrooting voor 1930/31 werd goed gekeurd in ontvangst en in uitgaaf op f 668.77 met ©en Dijkgeschot van f 10. per H.A. Is f 1.minder dan het vorige jaar. Besloten wordt aan de personen die maccadam vervoeren voor den pol der, daarvoor ©en vergoeding te betalen van f 1.per voer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zeerijp, A. J. W. Grolman te Wijnjeterp. Te Wilsum (bij Kampen) en te Hoornaar, J. D. Kleijne, cand. te Bodegraven. Aangenomen naar Renkum, B. N. B. Bouthoorn te Putten. Bedankt voor Soest, W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist. Geref. Kerken. Bedankt voor Alkmaar, C. von Meijen- feld te Feijenoord (Rotterdam). 'Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Hilversum, J. W. Geels te Apeldoorn. Bedankt voor Vlaardingen, J. W. Geels te Apeldoorn. ïerseke. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier dhr P. van der Weele. Beroepingswerk. Overeenkom stig den wensch van ds G. Mansvelt is naar men weet het beroep ter voorzie ning in zijn vacature, uitgebracht op ds Gregory to Gorssel, door het overleg tus- schen de beide orth. kiesvereenigingen in de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam tot stand gekomen. Ds Gregory heeft echter bedankt. Naar gemeld wordt, heeft de confessioneele vereeniging „De geza menlijke Vriendenkringen" geen termen aanwezig geacht om in de door ds Mans- velt bedoelde richting verder te gaan. Predikant-raadsleden. Het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft aan de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk de volgende reglements wijziging voorgesteld. Om bij art. 3: al. 2 regl., voor de kerkeraden bij te voegen achter de woorden „van een der Kamers der St.-Generaal en dat der Provinciale Staten": „en van den gemeenteraad" en eveneens die toevoeging aan te brengen in art. 1 al. 2 regl. op de vacaturen. Waar de gemeentewet tot dusver dienst doende predikanten niet bevoegd achtte het lidmaatschap van den gemeenteraad te kunnen bekleeden, had opname in de fcerke'üke reg'ementen van een verbod der samenvoeging dezer functie met 'tambt geen zin; nu de gemeentewet gewijzigd wordt, diene de kerk de tijdsomstandig heden vóór te zjjn en nu reeds in hare reglementen het verbod op te nemen, vóór dat straks bi) mógelijke schade van het kerkelijk en godsdienstig gemeente- leven de omstandigheden zouden eischen achteraf in te grijpen. Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn heden fail liet verklaard: H. Schippers, manufacturier te Bors- selen. Rechtercommissaris: Mr A. van der Hoop, Rechter. Curator: Mr C. M. Kegge, advocaat en procureur te Goes. Joh. C. Mays, loodgieter te Zierikzee. Rechtercommissaris Mr J. H. Bybau, Rechter. Curator: Mr C. M. Kegge, advo caat en procureur te Goes. Hooger Beroep. Door K. G. te Serooskerke is hooger beroep aangetee- kend tegen het vonnis van het Kantonge recht te Middelburg d.d. 28 Mei 1930, waarbij hij is veroordeeld tot f 10 boete of 2 w tuchtschool wegens overtreding van art. 9 der Motor- en Rijwielwet. en door L. J. te Middelburg tegen het vonnis van den Kantonrechter te Middel burg d.d. 28 Mei 1930, waarbij hij we gens overtreding van art. 66 van het Mo tor- en Rijwielreglement is veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Tegen heide zaken heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie eveneens ap pèl aangeteekend. Vervalschte melk. Voor het Kan tongerecht te Tholen stond terecht de vrouw van den melkverkooper v. d. Z.-S. te Oud- Vossemeer wegens melkvervalsching. Zij werd veroordeeld tot een boete van f 100. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/, Mijnheer d© Redacteur. Gaarne zou ik U voor hot onderstaande een plaatsje in Uw blad willen verzoeken. In de Midd. Courant van 16 Jan. 1930 werd ©en advertentie opgenomen, waar in door het Bestuur v. d. Groep Waterb. ambtenaren in Zeeland v. d. Bond van Technici in Overheidsdienst .werd mede>- gedeeld, dat in de maanden Augustus en September 1930 een examen „voor Waterbouwkundig Opzi -liter vanwege die Groep zal worden afgenomen. Dit examen, mijnheer de Redacteur, is sedert jaren bekend door geheel ons land, het js, zooals men dat noemt, „ingebur gerd"; het diploma dat daarvan wordt uitgereikt, is bekend als: „het Zeeuw sche diploma", of diploma „Zeeland" en ik meen te mogen beweren, dat het zoowel bij Rijks- als Prov. Waterstaat en bij Gemeente- en Polderbesturen een goeden naam heeft. Thans wordt in de vakbladen een ad vertentie aangetroffen, waarin wordt be kend gemaakt, dat het Zeeuwsch Tech nisch Instituut, te Goes, wederom een examen voor "Waterb. Opzichter zal af nemen. Dit wederom schijnt mij ©enigszins misleidend toe; nimmer .hoorde ik, dat een Zeeuwsch Technisch Instutuut te Goes, een examen als hiervoren ge noemd, afnam; wél was mij bekend, dat te Goes een cursus voor Waterbouwkunde was opgericht, alwaar jongelui werden opgeleid voor het hier in den aanvang omschreven examen. Wenscht men nu van dien cursus, thans dan omgedoopt in „Zeeuwsch Tech nisch Instituut", den indruk naar buiten te vestigen, dat het van ouds bekende Zeeuwsche diploma voortaan van "haar uitgaat, dan meen ik er op te moeten wijzen, dat dit niet zoo is en nog steeds geschiedt vanwege de Groep Waterb. Ambtn. hiervoren genoemd. De reden, dat men van dat particuliere Instituut zelf nu een examen instelt, schijnt, naar men fluistert, zijn oorzaak te vinden in ontevredenheid. Meu heeft n.l. in 1928 den cursisten een tentamen afgenomen en naar den uitslag daarvan bepaald, wie aan het examen vanwege de Groep Wat. Ambtn. mocht meedoen. De uitslag was niet bemoedigend, van de 28 candidaten, cursisten, slaagden er slechts 15. Is het doel nu van dat Instituut het examen minder onpartijdig te maken, door zelf voortaan het programma én de exameneischen voor eigen leer lingen samen .te stellen en hen ook zelf te exa.mineeren, om daardoor meer diplo ma's te kunnen uitreiken, dan kan het toch wel niet anders, of het peil daar van moet naar omlaag gaan, hetgeen toch zeker af te keuren is en „ook .voor hen, die zulk een diploma verkrijgen, niet gewenscht is. Mijnheer de Redacteur, om verwarring in dezen te voorkomen en om leerlingen en Ouders niet Te dupeeren, leek het mij wenschelijk om voor bovenstaande uiteenzetting plaatsing in Uw blad te verzoeken. Met dank, Z. v. 'd. VELDE. Voorzitter Groep Waterb. Ambtn. in Zeeland. Hat ongeluk te Heerlen. HEERLEN. Omtrent het ongeluk te Geulhem in Zuid-Limburg wordt nog na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2