DE ZEEUW derde blad. gemeenteraad van Vlissingen. Zoeklichtjes VAN ZATERDAG 31 MEI 1930. No. 203. Een belastingdebat. Scherpe dis cussie tusschen de S.D.A.P. en wethouder P. G. Laernoes. Gistermiddag vergaderde de Gemeen teraad van Vlissingen onder voorzitter schap van den Burgemeester. Afwezig met kennisgeving dhrn Paap en Rorije. Ingekomen stukken: Verslag grondbedrijf over 1929, idem Woningbouw-vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang", idem Vlissingsche Zwem- club (met begrooting voor 1930), verslag R.-K. Fröbelschool, van Vlissingsch Brandweercomité met begrooting voor 1930, rekening Chr. Bewaarschool „Bethel" over 1929, verslag van de afd. Vlissingen van het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en vacantie-kolonies over 1929, met rekening en begrooting over 1930, van de Vlissingsche Burgerwacht (met begrooting voor 1931), idem van den dienst der Arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. Ook is nog ingekomen een adres van de bewoners van het Korte Groenewoud, waarin geklaagd wordt over de langzame uitvoering der rioleeringswerken in deze drukke straat. Op spoed wordt aange drongen. Weth. M. Laernoes zegt reeds met den aannemer Vader gesproken te heb ben. Deze heeft spoed toegezegd. Dhr Polderman, C.-H., dringt aan op grooten spoed. De neringdoenden in deze straat lijden schade. Het is hier een straat met veel passage. Dhr de Me ij, s. d., heeft nog geen ze kerheid, dat er nu spoed betracht zal worden. De aannemer werkt op de voor hem meest economische wijze, maar dat is niet altijd de vlugste manier. Zooals er nu gewerkt wordt, kan 'tnog wel weken duren. Laat de wethouder nog eens met den aannemer gaan praten. Weth. M. Laernoes zegt dit toe. Maar het is hier een moeilijk werk. De per- ceelen moeten een tijdelijke loozing heb ben. Hij zal echter zijn best doen. Dhr de Me ij, s. d., merkt op, dat op het Eiland veel sneller wordt gewerkt. Ontslag directeur havenbe drijf, Dhr W. B. K. Boom verzoekt met ingang van 1 Juli a.s. ontslag als direc teur van het Havenbedrijf. De voorzitter stelt voor dit eervol te verleenen onder dankbetuiging Voor den verrichten arbeid. Dhr Boom heeft met grooten ijver en trouw zijn plicht vervuld en zeer nuttig werk verricht. Het is een groot verschil of men de binnen haven in 1919 of nu ziet. Spr. betreurt de reden, waarom dhr Boom ontslag moet vragen. Hij was bemind bij allen, ook bij zijn personeel. Hij had nog veel werk kunnen doen. Spr. hoopt, dat dhr Boom van zijn ernstige ziekte moge her stellen en dat hij mettertijd een der com missarissen van de gemeente in het nieu we havenbedrijf zal kunnen zijn. Dhr Berger, s.d., merkt op, dat de meening van de soc.-dem. fractie en die van den heer Boom vaak scherp heb ben gebotst. Maar toch stemt zijn fractie in met de woorden van dank en waar deering, die de voorzitter heeft gespro ken. Het spijt spr., dat we den heer Boom moeten missen. We hadden ver trouwen in hem en de gemeente zal te feliciteeren zijn, indien dhr Boom met tertijd haar commissaris zal kunnen zijn. Het ontslag wordt hierna eervol ver leend. Aan den heer J. de Geus wordt met 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend als lee- raar aan de Avondschool voor Nij verheidsonderwijs. Hierna heeft uitloting van geldleenin- gen plaats. Aangenomen worden de voorstellen tot verhuur van een loods op het haven terrein aan de Mij Zeeland, tot aan koop van een huis, tot verharding van een gedeelte der Lampsinsstraat, tot ver koop van grond, tot wijziging der kies kringen en tot wijziging der schoolgeld verordening voor de Handelsavondschool. Bij het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor verbetering der speel plaats van de R.-K. school aan de Kasteelstraat, zegt dhr P o p p e, S. P., niet te begrijpen, dat B. en W. advisee- ren dit verzoek toe te staan. Indertijd wilden B. en W. niet voorstellen het speel terrein op de Groote Markt te verbeteren. En daarover was tot vervelens toe gepraat. Spr. begrijpt dit verschil in hou ding niet. Het tegenwoordige terrein aan de R.-K. school is zeker beter dan dat op de Groote Markt, waar de kinderen gevaar loopen op de steenen te vallen. Dhr Van Westen, weth., is een paar malen naar de R.-K. speelplaats wezen kijken. Een deel der speelplaats is niet betegeld. Het kan niet regenen of het is er modder. De toestand is er slechter dan op de Groote Markt. Dhr P o p p e acht het gevaar van val len op de Groote Markt groot. Spr. be grijpt nog niet, waarom men de Groote Markt niet wil verbeteren. Spr. ziet lie ver het aspect van de Groote Markt scha de lijden dan dat de kinderen er telkens weer vallen. De voorzitter merkt op, dat dit niet aan de orde is. Dhr P o p p e vindt een beetje modder in de school niet zoo erg. De voorzitter wijst er op, dat do Raad in meerderheid destijds de houding van B. en W. deelda Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De vergoeding der kosten der bijz. la gere scholen wordt vastgesteld. De belastingen. In behandeling komt nu het voorstel van B. en W. betreffende de belasting heffing ingevolge de nieuwe financiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Dhr de Me ij, s. d., ziet het nut niet in om veel over den ouden toestand en de gebreken der nieuwe regeling te spre ken. Een groote deugd heeft deze laat ste, n.l. dat de heffing veel billijker wordt. De belastingbetalers te Vlissingen gaan straks f 150 f 200.000 minder betalen dan ze tot nu toe deden. Dit is geen klei nigheid. In de gemeenten waar vele groo te inkomens zitten, zal nu meer worden betaald. Maar over het voorstel van B. en W. valt heel veel te zeggen. We moeten den nieuwen toestand op de meest billijke wijze beginnen. Sprekers fractie kan zich dan ook met het voorstel van B. en W. niet vereenigen en zal zelfs scherpe critiek daarop moeten oefenen. Tot nu toe was de hoofdelijke omslag de sluitpost van de begrooting. Er is geen betere sluitpost dan deze. Maar Vlis singen heeft straks alles noodig wat uit den nieuwen toestand is te putten. En we zullen toch voort moeten regeeren. Sociale maatregelen zullen ook in de toe komst noodig zijn. De opcenten op de gemeentefondsbelasting zullen voor Vlis singen niet als sluitpost zijn te gebruiken. De gemeenten hebben nu gekregen de personeele belasting en daarmee kunnen ze zich met inachtneming van enkele grenzen heel wat veroorloven. Spr. geeft toe, dat het niet gemakke lijk is de opcenten op de gemeentefonds belasting progressief te maken. Moge lijk is het echter wel. De uiteenzetting van B. en W. geeft een duidelijk, zake lijk beeld van den nieuwen toestand. Daarover heeft spr. alle lof. Maar ove rigens noemt spr. het een ergerlijk stuk. B. en W. dreigen den Raad: als jullie te veel sociale maatregelen toepassen zal Vlissingen in de 3e klas van de nieuwe gemeentefonds-belasting geplaatst moe ten worden. Dat is een hoon! Ook is het onjuist, dat het onmoge lijk is progressieve opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. De treurnis van B. en W. over de men- schen met kleine inkomens, die nu be lasting zullen moeten gaan betalen is een paskwil. Als de Raad besluit Vlissingen in de le klas der fondsbelasting te plaat sen vallen er direct van de vier laagste groepen twee af. Spr. wil ook naar evenredigheid trach ten. Hij heeft daarom eens een berekening gemaakt voor gezinnen met twee kinde ren. Iemand met f1250 zuiver inkomen zal straks 9 pet., iemand met f 1500 in komen 30 pet., met f2000 42 pet., met f 3000 36 pet., met f 4000 36 pet., met f 5000 33 pet. en met f 15000 9 pet. minder be lasting hebben te betalen. Dit noemt spr. een onnoodige verzwa ring van belastingdruk voor de kleintjes. Als eens wat spr, wil werd be sloten Vlissingen in de le klas te plaat sen, zou dat f15000 (zonder de opcen ten) minder opbrengst beteekenen. Daar van profiteerden de inkomens tot f1400 voor f4250, tot f2000 voor f9800, tot f3000 voor f12500 en daarboven voor f2500. De kleine inkomens werden dus daardoor iets ontlast. Spr. wil de kleintjes zooveel mogelijk ontlasten en niet de grooten. De nieuwe regeling schrijft voor, dat als er een gezin is met enkele inwonende, mee-verdienende kinderen, de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud per persoon mnder wordt. Dat is ook een verslech tering voor verschillende arbeidersge zinnen. Er is nog meer. Iemand, die f3000 ver dient, mag voor zijn kinderen meer af trekken dan b.v. iemand, die f1400 ver dient. En toch willen B. en W. Vlissingen in de 2e klasse der gemeentefonds-belas ting brengen. Volgens spr. mag dit niet gebeuren. B. en W. zeggen: maar dan moet er f27000 (f 15000 4-f 12000 opcenten) ge vonden worden. Als die werkelijk gevon den moeten worden. (Spr. is daar nog niet zoo zeker van), dan moeten de op centen op de personeele belasting (hoe wel spr. die belasting niet zoo aardig vindt) maar met de helft worden ver hoogd. Dat drukt niet zoo op de kleintjes. B. en W. hebben geen oogenblik ge dacht aan sociale dingen. Een knap amb tenaar heeft dit stuk in elkaar gezet en B. en W. hebben het klakkeloos over genomen. Spr. noemt het een slecht voor stel en betreurt het zeer. De rekeningen vallen altijd mee (inter ruptie: de g e m e e n t e - rekeningen toch zeker). Weth. P. G. Laernoes was altijd pessimistisch en wilde steeds het mes er te diep inzetten. Maar de uitkomst viel altijd mee. Volgens spr. behoeft het mes er voor 1931 niet zoo diep ingezet te worden. We kunnen best eens even afwachten. Spr. wil de begrooting niet krapper maken dan noodig is. Maar we gaan een nieuwen toestand beginnen. Spr. durft 't aan om de personeele belasting voor het oogenblik niet te verhoogen en Vlissingen in de le klas van de gemeentefondsbelas ting te plaatsen. We krijgen dan nog wel geen idealen toestand (dan zouden we de opcenten op de gemeentefondsbelasting progressief moeten maken, wat misschien later, als de democratische vleugel wat sterker is geworden, nog wel eens gebeurt), maar we kunnen het eens rustig aanzien. Sprekers fractie zal nu geen voorstel doen om de opcenten op de gemeente- fondsbelasting progressief te maken. La ten B. en W. nu het andere voorstel van de S. D. A. P. overnemen. Dan kan er wapenstilstand worden gesloten. Doen B. en W. het niet, dan zal de S. D. A. P. blijvend tegen de belastingregeling moe ten vechten. Spr. doet een beroep op de arbeiders- raadsleden om hun klassegenooten niet een zoo onbillijke belasting op te leggen, als B. en W. voorstellen. Dhr Sorel, A. R., wijst er op, dat we een keerpunt in de gemeentelijke belas tingheffing krijgen. Aan de voorgestelde regeling kleven zeer zeker bezwaren. Een regeling zonder bezwaren zal wel niet te maken zijn. Spr. brengt ook hulde aan den opstel ler van het overzicht van B. en W. Spr. meent, dat B. en W. een regeling moeten treffen, waarbij het noodige geld binnen komt. Het is geen dreigement, maar een verstandige aanwijzing, dat B. en W. wij zen op de mogelijkheid, dat Vlissingen later in de 3e klas moet worden onderge bracht. Het is zeer te betreuren, dat de rege ling voor aftrek noodzakelijk levensonder houd moet worden gewijzigd. Maar daar is niets aan te doen. Spr. ziet niet in, dat vooral de klein tjes meer zullen moeten betalen bij' hef fing in de 2e klasse. Gaan we naar de eerste klas, zooals dhr de Mey wil, dan gaan allen minder betalen, grooten en kleinen. Dhr de Mey: Dat zal ik je straks wel onder de neus duwen. Dhr Berger: Maar dat is nu toch geen debat meerl ■Spr. wijst er op, dat de regeling voor de personeele belasting op voorstel van dhr de Meij destijds milder is gemaakt. En nu wil diezelfde heer de Meij de per soneele belasting weer verzwaren. Wat betreft het progressief maken der 80 opcenten, Spr. weet niet, wie hierin gelijk heeft. Dhr Berger: de wethouder moet nog praten. U staat den wethouder te verde digen. Dhr Sorel gelooft, dat de grootste eenstemmigheid zal worden bereikt, als het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Laat men den toestand eens een jaar aanzien. Dhr H u s o n, C. H., brengt lof aan B. en W., maar ook aan dhr de Meij, voor hun uiteenzetting. Ook spr. heeft het ge troffen, dat groote inkomens worden ont last, en dat menschen met f 600 a f 700 .inkomen moeten gaan betalen. Als Spr. niet wordt overtuigd, zal Spr. niet stem men voor het voorstel van B. en W. Spr. wil liever aanhouding. Dan kunnen B. en W. de gevolgen van onderbrenging in de le klas nog eens overwegen. Ook de pro gressie van de 80 opcenten wil Spr. ern stig overwegen. Dhr Andriessen, R. K., weet nog niet, welke houding hij moet aannemen. Wordt hij niet door B. en W. overtuigd, dan zal hij voor het voorstel-de Meij stem men. Dhr Wesseling, V. B., heeft eens nagegaan waaruit die kleine inkomens (waarover zooveel is gesproken) bestaan. Die kleine inkomens bestaan voor een groot deel uit ongehuwden, althans dit blijkt uit het beperkte terrein, waarover Spr. zijn onderzoekingen heeft uitgestrekt. Daar heeft Spr. niet zoo'n medelijden mee. Laten B. en W. hiernaar ook maar eens een onderzoek instellen. Dhr Van Oorschot, S. P., wijst er ook op, dat vier klassen van kleine inko mens volgens het voorstel van B. en W. straks zullen worden belast. Plaatst men Vlissingen in de le klas, dan wordt dit aantal van 4 op 2 gebracht. Spr. zal na de keurige uiteenzetting van dhr de Meij niet veel meer zeggen. Wel wil hij graag vernemen, waarom die 80 opcenten niet progressief gemaakt kunnen worden. Weth. P. G. Laernoes, A. R., kan het woord van hulde, aan dhr de Meij niet ten volle onderschrijven. Dhr de Meij zegt, dat B. en W. maar klakkeloos het betoog van een ambtenaar hebben over genomen. Is dat een wijze van waardee ring van het beleid van B. en W.? Het spijt Spr., dat dhr de Meij deze woorden heeft gebruikt. Die derde klasse is ook niet gebruikt als een dreigement, hoogstens als een waarschuwing. Ook stelt dhr de Meij het voor, alsof B. en W. niets doen aan sociale politiek. De laatste drie jaar is daar zeker aan gedaan. Spr. tart den heer de Meij te bewij zen, dat B. en W. geen sociale maat regelen hebben toegepast. Dhr de Meij: daar spreken we bij de begrooting wel eens over. Weth. Laernoes: dan moet U er ook nu niet mee aankomen. Dhr de M e ijnoem dan eens sociale maatregelen. Jk weet er geen. Dhr Laernoes: woningbouw! Dhr Berger: hoe durft u dat te noemen! Die wordt gesaboteerd! Dhr Laernoes: daar moet ik ten sterkste tegen opkomen. De voormannen van uw partij stellen Vlissingen als voor beeld wat de woningbouw betreft. Laten de heeren dat terugnemen! Dhr Berger: ik denk er niet aan. Dhr Laernoes: als de zaken op deze wijze moeten worden behandeld kan er toch moeilijk hulde gebracht wor den aan het betoog van dhr de Meij. Dat is geen ernstig werk. Men zegt maar wat. De heeren moeten zich blijkbaar dekken. Spr. "had ook wel gewild, dat Vlis singen in de le klas had kunnen wor den geplaatst Maar de eerlijkheid ver bood dat. Er is gezegd, dat de rekeningen dik wijls meevallen. Spr. weet, dat ze ook dikwijls tegenvallen. Er is ook gezegd, dat men met f33000 onvoorzien wel kan toekomen. Spr. weet, dat daarvan al meer dan de helft is verbruikt. Het was voor Spr. wel aardig geweest als Spr. had kunnen voorstellenVlis singen in de le klasse. Maar Spr. had dit onverantwoordelijk gevonden. Men mag het er niet op aan laten komen. Dat ig geen solide wijze van regeeren. Men moei meer rekenen op tegen- dan op meevallers. Het Rijk schuift steeds meer af op de gemeenten. Spr. noemt b.v. de volkstelling, die zal voor Vlis singen misschien wel f 7500 kosten. Ook het sluiten van de leening zal geld kos ten. Daar gaan we met onze f 33UOO onvoorzien. Het is beter de zaak eerlijk onder de oogen te zien, dan het er maar een jaar op aan te laten komen. Het voorstel is door B. en W. van alle kanten be keken.; Onder de kleine inkomens zitten in derdaad heel wat ongehuwden. Die gun nen best een klein bedrag betalen. Daarin is niets onbillijks. Spr. ontraadt ten sterkste verhooging van de personeele belasting. Vlissingen neemt in deze belasting al een van de hoogste plaatsen in. De 80 opcenten kunnen wel progres sief gemaakt worden, maar dan krijgen we nog minder in 't laatje. En het geld moet er zijn. Een lid der financieele commissie heeft toegezegd, dat zijn fractie met voorstellen zou komen. Spr. heeft gevraagd die voor stellen tijdig in te zenden. Maar het is niet gebeurd. Dhr de M e ijik heb geen voorstellen. Dhr P. G. Laernoes: maar wel allerlei ideeën. Spr. is tegen aanhouding. Alles is goed nagegaan. Had Spr. voorgesteld om Vlissingen te plaatsen in de le klasse, dan had men hem misschien toegevoegd: hoe durf je dat, denk eens aan ons lijstje van so ciale wenschenl Spr. beveelt ten slotte krachtig het voorstel van B. en W. aan. Dhr de M e ij heeft verbaasd gestaan over bet betoog van den heer Sorel. Spr. geeft hem den raad: laat dergelijke verdedigingen maar over aan den wethou- houder. Spr. acht enkele van zijn opmer kingen misplaatst. Volgens Spr. heeft dhr Sorel ook zijn onwetendheid gedemon streerd. Een brengen van de 2e naar de le klas beteekent voor iemand met een groot inkomen heel weinig, maar voor een kleintje heel wat meer. Spr. houdt vol, dat de voorgestelde re geling zeer onbillijk is. Tegenover den heer Wesseling zegt Spr. Er is geen enkele gemeente van de grootte van Vlissingen, die zoo een lagen aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud had. Tot Weth. P. G. Laernoes zegt Spr. óf U beheerscht de stof niet, zoodat U tegenover de technische uiteenzetting van mij geen andere cijfers kunt geven, óf U beheerscht ze wel, maar dan hebt u practisch bewezen dat er geen argumen ten tegenover de mijne zijn te gebruiken. Spr weet niet, waarin zijn „nfooie woor den" bestonden. In ieder geval heeft Spr. getracht argumenten te geven. Als het waar is, dat B. en W. de uiteenzetting van den ambtenaar niet klakkeloos hebben overgenomen, dan wordt de zaak voor B. en W. erger. Spr. wil het woord klakkeloos terugne men. Maar dan zijn B. en W. gespeend geweest aan elk sociaal inzicht. De ,4-V.R.O. tracht haar eisch om boven andere omroepvereenigingen sterk bevoorrecht te worden en zoo ongeveer als de alleenver tegenwoordigster van het Nederlandsche volk te worden aangemerkt, kracht bij te zetten, door voortdurend te schermen met het woord nationaal. "En omdat zü nationaal is moet zij natuurlijk ook de beschikking hebben over den nationalen zendtijd. Wat dit gescherm met een mooi woord in de practijk voor beteekenis heeft, blijkt uit wat een der verdedigers van de A.V.R.O. gisteravond in de „Nederlander" schreef. Hij zei n.l. het te betreuren, dat de A.V.R.O. geen man van Chr. beginselen in zijn hoofd bestuur heeft opgenomen. Een nationale organisatie dus, die de deur voor het Christelijk volksdeel gesloten houdt. Het is me de nationaliteit wèl die hier betracht wordt I En dan is men nog hevig verwon derd als ook andere groepen een plaatsje onder 'de zon verlangen. OPMERKER. Spr. houdt vol, dat B. en W. in deze drie jaar geen socialen maatregel van eenige beteekenis hebben genomen. Ook de woningbouw kost de gemeente niets. Dat is wel een goedkoope sociale maatre gel. Als dhr P. G. Laernoes niets anders weet te noemen, kan men wel zeggen, dat er niets is gebeurd. Spr. houdt vol, dat, als we de per soneele belasting als sluitpost gaan ge bruiken, de gemeente in de le klas is te brengen en de 80 opcenten progres sief kunnen worden. Spr. is een te ernstig man, om te speculeeren op meevallers. Indertijd heeft Spr.'s fractie zelfs gestemd tegen een voorstel-v. d. Putte om den factor op 1,7 te brengen, maar stemde zij voor 1,8. Maar de heele rechterzijde stemde voor 1,7. Spr. noemt dit een grimas. Spr .herhaalt, dat hij bereid is te stem men voor verhooging der opcenten pp de personeele belasting,, maar .pas, als het noodig blijkt. Wat de lage inkomens betreft, zeker daar zijn veel ongehuwden onder. Maar ook gehuwden, oude menschen b.v., die van een pensioentje leven. Dat Vlissingen met de personeele belas ting zoo hoog staat, is waar. Maar inder tijd hebben B. en W. voorgesteld, om die nog te verhoogen. Spr. komt er tegen op, dat de Raads leden in de commissies zich zouden bin den voor hun houding in dein Raad. Dan zouden het marionetten worden. Weth. P. G. Laernoes: dat heb ik niet beweerd. Spr. zet ten slotte uiteen, dat hij geen voorstellen heeft ingediend. Spr. wil nu alleen stemmen tegen het voorstel van B. en W. om Vlissingen in de 2e klasse te brengen. Dan hebben B. en W. tot 1 Sept. de gelegenheid de f 27.000 te vinden uit verhooging der personeele be lasting. Dhr Sore 1, A.R., houdt vol, dat het verschil tusschen le en 2e klasse (f 27.000) niet alleen wordt gedragen door de kleine inkomens, die aanvankelijk wa ren vrijgesteld, maar ook door de hoog ere. Dhr Polderman, C.-H., merkt op, dat dhr Huson daar straks nieit heeft ge sproken namens zijn fractie. Dhr Andriessen, R. K., zal voor het voorstel-De Meij stemmen, om de gemeente in de le klasse te plaatsen. Dhr de Ridder, C.-H., zou graag een compromis in deze kwestie zien be reikt. Er is nog wel wat tijd. Spr. is Nu het Pinksterfeest voor de deur staat, worden in verschillende steden van het buitenland oude tradities gevierd. In Halle hebben op het marktplein volksspelen en dansen in historische kleederdracht plaats. Een typisch overzicht van 't feest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9