Land- en Tuinbouw Het Vrouwenhoekje. Dammen. tend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigde be drag voor de verkrijging van een plaatsje. Aan de gemeente Kruinipgen is een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f3384, ter verstrek king aan de vereeniging in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders - Jïer uitbetaling van het door een landarbeider benoodigde ge drag voor de verkrijging van een plaatsje. Goes. Onze stadgenoot© Mej. J. van Eijsden behaalde _op de Académie des Coiffures te Den Haag diploma's voor dameskappen watergolven en knippen. Wolfaartsdijk. In de gisteren gehou den vergadering van stemhebbende inge landen van den Heerenpolder werd de rekening over het dienstjaar 1929'30 vastgesteld in ontvang op f 2540.87V2 en in uitgaaf op f 2203.20. De begrooting voor het dienstjaar 1930 '31 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 2504.01Va, terwijl het dijk- geschot bepaald werd op f8 per H.A. (over 1929'30 bedroeg dit f8.50 per Hectare). In de gisteren gehouden vergadering va.n stemhebbende ingelanden van den polder Nieuw-Sabbinge werd de rekening over het dienstjaar 1929'30 vastgesteld in ontvang op f 2048.45V3 en in uitgaaf op f 1894.77. De begrooting voor het dienstjaar 1930 '31 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f 1751.32i/a, terwijl het dijk- geschot bepaald werd op f 12 per H.A. (Vori^ dienstjaar f 14.50 per H.A.) In de gisteren gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van het waterschap Oud-Wolphaartsdijk werd de rekening over het dienstjaar 1929'30 vastgesteld in ontvang op f 23.692.62 en in uitgaaf op f 18.476.76. De begrooting over het dienstjaar 1930 —-'31 werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f23.792.84, terwijl het dijk- geschot werd bepaald op f 26 per H.A. Vorig dienstjaar idem. Als afgevaardigde naar het Waterschap voor de Sluis in den Oosterlandp older werd de heer J. Koert te Wolphaartsdijk herkozen. In de gisteren gehouden vergadering van stemhebbende ingelanden van den polder Oost-Nieuwland werd de rekening over het dienstjaar 1929'30 vastgesteld in ontvang op f4580.45 en in uitgaaf op f4117.83. De begrooting voor het dienstjaar 1930 —'31 werd in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f4581.47, terwijl het dijk- geschot bepaald werd op f22 per H.A. (Vorig dienstjaar f23 per H.A.) Op den staat van aanbeveling voor de benoeming van een dijkgraaf werden geplaatst de heeren L. Overboek e(aftr.), M. J. Mol en J. M. Klompe. Aagtekerke. In de Woensdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad werd in de eerste plaats behandeld de circulaire van het comité inzake be studeering en bestrijding van de Iepen ziekte, waarbij een subsidie gevraagd wordt. De voorzitter verklaarde zich per soonlijk voor het geven van een subsidie, ook dhr Peper wilde subsidie geven. Daar geen der andere leden zich daarmede kon vereenigen werd besloten geen sub- sitie te verleenen. In behandeling kwam verder een circu laire van Ged. Staten, om een bepaling in de bouwverordening op te nemen tot het aanbrengen van brievenbussen aan woningen. De raad was van oordeel dat een dergelijke bepaling voor bestaande woningen te ingrijpend was doch besloot in de bouwverordening wel een bepaling op te nemen waarbij het aanbrengen van brievenbussen aan nieuw te bouwen wo ningen verplichtend wordt gesteld. In verband daarmede kwam ter sprake de moeilijkheden die ondervonden worden van hel feit dat slechts een postbestelling plaats heeft, die bovendien nog zoo laat geschiedt, dat verschillende personen eerst tegen den middag hun post krijgen. Aan B. en W. werd opgedragen, stap pen te doen tot het verkrijgen van een tweede postbestelling. Thans was aan de orde de circulaire van Ged. Staten i.z. jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris, Ontvanger en Wet houders. B. en W. stelden voor te verkla ren dat de Baad met de voorgestelde regeling accoord gaat. De voorzitter gaf een toelichting, wees er op dat wanneer de nieuwe regeling in werking treedt, het Rijk 3/4 van de salarissen van Burgemeester en Secretaris vergoedt en dat de jaarwedde van den burgemeester eenige jaren geleden was verminderd en gebracht onder die van den Secretaris, hetgeen nu wordt veran derd. Intusschen rneent hij dat het thans in verband met den landbouwcrisis eer der voor de hand zou liggen om te ko men tot algemeene salarisvermindering; het voorstel van Ged. Staten zal echter z.i. een gevolg zijn van verschillende in de laatste jaren tot stand gekomen andere verhoogingen. In andere provin ciën zijn de jaarwedden in het algemeen hooger. Dhr Verhage wees er op, dat, waar een groot deel van de jaarwedden van Burg. en Secr. door het Rijk betaald worden, m.a.w. door alle belastingbetalers, er geen reden is om de ingezetenen indirect te laten betalen aan hoogere jaarwedden in andere provinciën en de jaarwedden in de eigen gemeente op laag peil te houden. Dhr Maljers meent dat in verband met den algemeenen toestand een jaarwedde- verlaging meer reden zou hebben dan een verhooging, maar hij zal, ook om de door dhr Verhage genoemde redenen, met het voorstel van B. en W. medegaan. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met algem. stemmen aangenomen. B. en W. stellen voor om op de be grooting een bedrag uit te trekken voor het tracteeren van de schoolkinderen op 31 Aug. a.s. Na eenige discussie over de wijze waar op dit zal geschieden werd het voorstel van B. en W. met alg. stemmen aange nomen. Voor .onderhoud van den Kloosterweg stelden B. en W. voor 40 kub. M. grind en 40 voer schelpen aan te koopen. Dhr Maljers zou liever dadelijk 50 voer schel pen aankoopen en vroeg betere verdeeling van de schelpen langs den weg op de verschillende hoopen. De voorz. achtte het beter eerst 40 voer aan te koopen; blijkt er dan nog behoefte aan te bestaan dan kan later nog bij gekocht worden. Met alg. st. werd daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Op voorstel van dhr Ver hage werd daarna met 4 tegen 3 st., die van dhrn. Moens, Gorre en Deper besloten niet alleen het leveren, maar ook het vervoer van de grint aan te besteden. Dhr Verhage vroeg nadere inlichtingen omtrent de nieuwe regeling van de finan- cieele verhouding jusschen Rijk en ge meente en de kwestie van aansluiting aan het electrisch net door de PZEM, welke inlichtingen door den voorzitter gegeven werden. Dhr Peper vroeg wie tot onderhoud van de opritten bij de heulen, die door den Polder Walcheren zijn verhoogd, verplicht is. Hij meeude d .'older en zou het Pol derbestuur daaiop willen wijzen. Besloten werd een schrijven aan het Polderbestuur te richten. Ten slotte vroeg dhr Peper nog het gras langs de voetpaden, dat vooral bij nat weer zeer hinderlijk is, te doen afmaaien. Invoerrecht eieren. Hoe belang ijk onze uitvoer van eieren naar Duitschland is en das hoe funesl de verhooging van 5 tot 30 mark invoerrecht per 100 K.G., kan nog eens blijken, zegt het Hdbld., uit de cijfers: in het afgeloopen jaar voerden wij naar onze Oostelijke buren uit 57 1/2' miilioen K.G, van de 811/2 mill. K.G. totaal; dat is dus 701/2 pet van onzen geheelen eieren- export. De waarde van dien uitvoer bedroeg f 47.1 miilioen van de f 70 miilioen totaal, zoodat gerekend naar de wéarde, Duitschland 671/2 pet. van onze eieren afneemt. "Wiat beteekent een invoerrecht van 30 mark per 100 K.G. eieren, het zesvoudige dus van het thans nog geldende tarief? Het be teekent een belasting van 1.1 1.5 cent op èlk in Duitschland ingevoerd ei. Het komt overeen met 20 25 pet. van de gemiddelde waarde en zal bij gelijken uitvoer als in 1929, een bedrag van 10.36 miilioen gulden in de Duitsche schatkist doen vloeien, in plaats van 1.72 miilioen, zooals op bet oogenblik. De Pullorum-ziekte der Kuikens. De economie voor de toekomst op pluim- veegebied. De naam dezer ziekete is thans vrijwel door de geheele wereld hekend en berucht. Zij is de naam van de meest gevreesde kuiken-geesel van den modernen tijd, al moet ik bekennen, dat de coccidiosis mij mij niet minder erg lijkt en de bestrijding dezer laatste ziekte mij veel moeilijker voorkomt. Als men, zooals ik, op een cen traal punt zit, waar alles omtrent de pluimveeziekten samenkomt, dan blijkt pas, hoeveel schade deze ziekte veroor zaakt, zoowel in ons land als in andere landen. Toch moet men niet denken, dat alle kuikenstrefte door pullorum of coc cidiosis veroorzaakt wordt, want daar naast komen massa's andere kuikenziek- ten voor, zooals longontsteking, darmont steking. enz. De grootste factor bij de ge heele moderne kuikenopfokkerij is de ge zondheidsleer en als men alle maatrege len, die er thans bekend zijn maar netjes ging opvolgen, dan was het met de kui- kenziekten niet zoo erg. De grootste sterf te en schade berust op onkunde en fou- tenmakerij en ervaren kuikenopfokkers weten veel beter de gevaarijke klippen te ontzeilen dan pas beginners. Ik sta eiken dag nog verbaasd over de velen, die er maar op los fokken en broeden zonder eenige vakkennis. Zoo leverde ik onlangs van een broedsel uit mijn machine een twaalftal kuikens af en hield er een hon derdtal ui. de lade zelf. Deze honderd deden het best en geen sterfte trad op. De gelukkige eigenaar van de twaalf, die hij zelf afgehaald had, kwam na eenige da gen vertellen, dat het slechte kuikens wa ren geweest, want ze waren allemaal dood. Ik was verbaasd en vroeg naar de kunstmoeder of die wel in orde was. Kunstmoeder? Wat is dat voor een ding? Ik heb ze heel goed verzorgd en ze in een doosje vlak bij de kachel gezet! Wat in zoo'n geval nu te zeggen? Een tweede geval. Ik kwam dezer da gen op een hoenderpark, door een nieu weling overgenomen en waar deze pro beert een paar honderd kuikens te fokken. De kuikens waren goed door het kunst- moeder-stadium heen, ze hadden nu geen kunstmatige warmte meer noodig en wa ren in een prachtig, mooi nieuw fokhuis gezet. Vol enthousiasme liet de eigenaar me alles bewonderen en inplaats van de verwachte lof, kon ik niets anders zeggen dan dat ik voor geen geld een dergelij ke gevaarlijke proef zou durven uithalen. Wat was gebeurd? Het nieuwe opfokhuis stond op de plaats van het oude kippen hok, waaromheen steeds kippen geloopen hadden. Welnu, kuikens van 6 a 8 weken op een ren zetten, waar kippen geloopen hebben, is mij nog gevaarlijker dan een jongen met een doosje lucifers tusschen hooibergen zetten. Van zulke kuikens komt niets terecht dan lijkjes. Grond, waar de oude kippen geloopen hebben, is bijna altijd besmet met coccidiosis en brengt men daarop nu de halfwas kuikens, dan krijgen deze de smetstof te pakken en sterven snel uit. Vandaag, Woensdag, ont vang ik weer een paar mooie kuikens met de volgende briefkaart: Mijnheer, mijn kuikens groeiden prachtig. Verleden week heb ik ze in het opfokhuis gezet. Zondag was er potseling één dood, Maandag drie, het was net of ze snot hadden, en giste ren, Dinsdag, alle honderd! Zoo iets is vreeselijk en zoo snel loopt het niet al tijd, maar als de coccidiosis in het ter rein zit, kan men wel rekenen, dat zoo'n koppel kuikens in tijd van een paar we ken uitsterft. Maar we hadden het over de pullorum en deze komt zelden voor bij kuikens, die eenige weken oud zijn, doch bij jonge kui kens van ongeveer een week of tien dagen. De mogelijkheden van besmetting zijn vele, vandaar, dat ik ieder, die geen ervaring en kennis van kuikens opfokken heeft, sterk afraad er aan te beginnen. Alleen als alle voorwaarden vervuld zijn kan men met succes kuikens groot brengen en er goede legkippen van krijgen. Onder die voorwaarden behooren ook; goede fok- ■dieren, d. w. z. dieren, die nauwkeurig op legvermogeu, gewicht der eieren, ge zondheid enz. gecontroleerd zijn. Lang niet ieder is in de gelegenheid zulke die ren te fokken, doch hij, die zulke kippen niet fokken kan, moet direct bij zijn be drijf de risico nemen, dat hij in de toe komst er meer geld mee kwijt zal raken dan verdienen. Het fokken van goede die ren is een kunst en een wetenschap, dat waait iemand maar niet zoo ineens aan door een paar tijdschriftartikelen of brie ven. Wie dan ook met succes wil fokken zonder goede fokdieren, moet hij een uiterst betrouwbaar adres broedeieren koopen en dan maar afwachten wat er komt. Als hij zonder kennis en ervaring gaat broeden komt er om te beginnen ook niets van terecht, en in zoo'n geval kan de liefhebber ook al weer veel beter de kuikens kant en klaar koopen en het fokken en broeden aan vakmenschen over laten. Ln de toekomst zal dit meer en meer moeten gebeuren, want het bedrag, dat er jaarlijks door onkundig werken van aller lei liefhebbers verloren gaat, is ontzet tend groot. We moeten naar specialisatie, zoodat fokkers zich uitsluitend op bet fokken van eerste klas dieren kunnen toe leggen, waarvan de broedeieren weer door bekwame vakmannen uitgebroed kunnen worden. Maar de specialisatie kan nog veel verder gaan en men kan ook het opfokken heter aan vakmenschen over laten, als men niet over de noodige ken nis, ervaring of gelegenheid beschikt. Jonge kuikens zijn uiterst gevoelig en wie het eenigszins doen kan, kan beter kui kens koopen, als ze 8 a 10 weken oud zijn. Dit lijkt mij' in den tegenwoord.gen tijd verreweg de beste en goedkoopste manier voor zeer vele pluimveehouders. Het voor komt het verlies van millioenen broedeie ren en kuikens, die jaarlijks in de handen van onbekwame pluimveehouders verlo ren gaan. Ieder kan in zijn tuintje of erf wel een aantal jonge hennetjes houdm en op een goedkoope manier met wat keu kenafval er bij voeren, maar de tecitni- sche eischen voor fokken, broeden en op fokken liggen buiten het gebied van zeer vele menschen. Op die manier kan ieder plezier van zijn kippetjes hebben, ook de man, die maar een klein tuintje heeft en overdag vrijwel geen tijd heeft naar zijn dieren om te kijken. Maar op die manier komt ook de bekwame fokker tot zijn recht en kan zich met nog meer ijver toe leggen op zijn vak. Dit zou een groote economische vooruitgang voor 't geheele land beteekenen en een reusachtige ver- mir>8oring van kuikenziekten. Neem als voorbeeld 'n bedrijf met enkele besmette kippm, b.v. op elke 1000 kippen 5 be smette. Dat is heel weinig, maar voldoen de om alle kuikens te doen sterven aan pullorum als ze in verkeerde handen val len. Fokt de fokker zelf iedere week 5000 kuikens op, dan gebeurt er niets, maar als hij deze 5000 stuks, zooals dat zoo veel gaat, aan 50 klanten verstuurt, die er ieder 100 krijgen, dan zien we, hoe bij velen zeer spoedig na ontvangst de sterfte begint en haast alle kuikens sterven aan pullorum. De eerste les is dus: Specialisatie tot fokkers, broeders, opfok- k e r-s. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonnés worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Een Cofip. Ziekteverzekering voor huisvrouwen. Er is 'zeker te weinig aandacht ge schonken aan de vraag, of misschien ook de voor het gezin onaangename ge volgen van het ziek-zijn. van de moeder des huizes voor een deel kunnen worden ondervangen. Is er b.v. niets te doen aan. het verkrijg baar stellen van een hulpkracht, aan. wie de vervanging van de rustbehoevende huisvrouw kan worden toevertrouwd. In tallooze gezinnen toch, (met uitzondering van de zeer gefortuneerden), pleegt de plichtsgetrouwe huisvrouw in tijden van oververmoeidheid, van zwakte, van ziekte, hoofdzakelijk uit financieel© overwe gingen, zelve haar werk voort te zetten, inplaats dat zij het tijdelijk aan een an der overdraagt. De gevolgen daarvan moeten èn voor de persoon in quaestie, èn voor haar huisgezin, èn voor de bevolking in haar geheel, funest worden geacht! Hoevele mannen toch zouden hun echtgenoot©, hoevele kinderen hun moeder behouden; hoevele "huisvrouwen zouden voor ern stige chronische ziekten, voor oneven wichtig zenuwgestel, worden behoed, in dien op het juiste tijdstip door een énd ere vrouw haar materieel© werk, de leiding harer huishouding, de verzorging van haar man en kinderen, gedurende een aantal weken of maanden werd over genomen Deze leemte in onze maatschappij werd sinds jaren gevoeld, en heeft geleid tot de oprichting van Vereenigingen van Huis verzorging, door welke vereenigingen aan de huisvrouw uit de arbeidersklasse, soms tegen een zeer matige verzekerings premie, soms zoo mogelijk tegen eenige totaling „harerzijds, in geval van ziekte huishoudelijke hulp wordt verschaft Wii hebben evenwel van zulke vereeni gingen véél te weinig in ons land. Nu is onlangs opgericht de „Eerste Nederlandsche Coöperatieve Ziekte-verre kering voor Huisvrouwen". De verzekering mag alleen worden g' - sloten door de leden der Coöperatie.e Vereeniging, welk lidmaatschap f 10 be draagt, plus f 1 voor administratiekos ten. Het bedrag behoeft slechts eenmaal te worden gestort. Men is dan lid voor het leven. De premie wordt voorloopig gesteld op f 15 of f 25 per jaar, naar eigen verkiezing. De eerste som geeft recht op ,40, de tweede op 80 dagen hulp per jaar. Mocht het deze Coöpera'ie Ver eeniging. die geen commerc'eele ins'ell'ng is, dus geen winst mag maken, ge'de'ijk goed gaan, dan zal de premie worden verlaagd. Welk voordeel deze geheel nieuwe soort van verzekering oplevert? In hoofd zaak dit: dat de huisvrouw, indien het voor haar gezondheid noodzakelijk is (de vereeniging oefent daarop uitteraard con trole uit), gedurende ten hoogste 40 of ten hoogste 80 dagen per jaar een goed onderlegde, beschaafde, behoorlijk bezol digde plaatsvervangster krijgt. Maar wanneer zij op Andere wijze, bijv. door haar moeder, een zuster, of ander familielidvoor het voeren of lelden der huishouding hulp ontvangt, zoodat een remplac;ante van buiten af overbodig is, dan kan zij', mocht een operatie, rustkuur of verblijf in een sa natorium noodig zijn, een uitkeering ge nieten, gelijkwaardig aan de kosten eener uit te zenden hulpkracht. Het "bureau dezer vereeniging is ge vestigd Bronckhorststraat 13 huis, Am sterdam. Deze coöperatieve organisatie lijkt ons van groot belang voor onze huisvrouwen. Enkele recepten. Röd Gröd. 1 flesoh hesseilsa'P2 a 21/2 dL. water; 110 gr. griesmeel, 75 gram amandelen; 2 ons suiker; citroen schil. Bereiding: Kook de bessensap met het water en het smaakje. Laat de aman delen even koken in weinig water, over spoel ze met koud water, neem dan het bruine huidje eraf, droog ze en maal ze fijn in een amandelmolen of hak ze fijn. Strooi het griesmeel roerende in de kokende bessensap en laat de massa onder roeren, doorkoken, tot ze zóó dik is, dat wanneer men door de massa roert, een duidelijke streep zichtbaar is. Roer de amandelen 'erdoor. Doe de pud ding dadelijk in den vorm, die eenigen tijd met koud water is weggezet. Laat hem koud worden. Geef er een vanille saus bij. Advocaat. Op tien eieren neemt men 3 ons suiker, een paar pakjes va nillesuiker of een stokje vanille en een flesch brandewijn. De eieren klopt men met de suiker, doet er dan de vanille bij en tenslotte de brandewijn. Desgewenscht kan men de massa roerende langzaam verwarmen tot ze gebonden is. Sinaa sappel-limonade. Wacch de schillen van zes sinaasappelen goed schoon en zorg vooral, dat er geen zwar te stipjes in blijven. Schil er dan met een scherp mes het buitenste gele laagje af en breng dat met 3 dl. water lang zaam aan de kook. Laat in de kokende vloeistof 25 gram citroenzuur oplossen en een pond suiker en giet dan de li monade door een trechter, waarin een lapje flanel gelegd is, in karaffen of flesschem Laat deze limonade liefst niet langer dan een week staan. Tegen de motten. Ie. Doe zeven achtste spiritus en'één achtster" kamfer in een. flesch en laat de kamfer in het vocht oplossen. Daarbij flink wat jjpaansche peper voegen en alles een 'paar dagen laten staan. De vloeistof door een linnen lap persen of door een fijne zeef gieten. Daar bespren kelt men gelijkmatig het te bewaren bont of de kleeren mee, die men wenscht weg te bergen en wikkelt ze in sterk linnen. Het sdhjnt een middel te zijn, dat men in Rusland aanwendt om bont mot vrij te bewaren. 2o. Plekken, die door mot zijn aange tast, begieten met terpentijn en deze be werking op geregelde tijden herhalen. 3o. Voordat men destad uit gaat, al is het ook maar voor betrekkelijk korten tijd, al wat ervoor in aanmerking komt, kloppen, schuieren en een stofzui^erbeurt geven. Ditzelfde herhalen bij thuiskomst. Jaeger- en wollen goed even opspoelen en te drogen hangen, wollen dekens kloppen of zoo noodig een waterbad geven. In 't kortalle wol, die tegen water kan, opspoelen en alle wol, die daar niet tegen kan, met terpentijn begieten. 4o. Goed insectenpoeder gebruiken; dit middel is gemakkelijk toe te passen bjj voorwerpen, die te groot zijn om in te pakken. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem nr. 147. Auteur: J. Metz, Amsterdam. 1 2 3 4 5 47 48 49 56 Zw. 11 sch. op: 1, 5, 7, 8, 10, 13, 18, 25 29, 33, 39 en dam op 48. Wit 12 sch. op: 14, 17, 20, 21, 22, 24, 27, 28, 31, 37, 41, en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen. Mei-problemen voor 8 Juni in te zenden aan bovenstaand adres. Damcursus. XXXIII. Ook door met de dam twee stukken vast te houden kan worden gewonnen. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Wit wint door: 1. 13—22 11—16 2. 22—27 25—30 3. 27—43 30—35 4. 43—49 16—21 5. 49X16 35-40 6. 16—11 40—45 7. 11—50 Andere winsten gaan als volgt. Door de stukken steeds te bedreigen wint de dam. 1 2 3 4 6 47 48 49 50 1. 10—4 13—19 2. 410 19—23 3. 10—14 23—29 4. 14X32 en vangt de zw. schijf op. 1 2 3 4 5 16 26 36 46 W/.«SK, 15 25 35 45 47 48 49 50 Hier volgt een onverwachte zet Als wit met 2028 zwart tracht tegen te houden, heeft zwart mot 19—23 nog een zet en zwart moet weg. Wit wint door: 1. 20—15 19—23 Want op 2832 loopt wit op 10 achter beide zwarte schijven. 2. 15—38 En nu moet zwart offeren. Met den eersten zet heeft wit een tempozet ge maakt, hetgeen de winst bracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6