Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Uit de Provincie A. WILKING voor Dames- en Meisjes-Confectie En nu onze beschuldiging. Zij is, dat Dr de Visser als voorzitter van de Ghr. Historische Tweede 'Kamerfractie .bui ten zjjn medeweten van de zjjde dier fractie is geëcarteerd en hem de gelegenheid is ontnomen in zijne functie van voorzitter zijner fractie H.M. de Koningin van advies te dienen nopens de oplossing van de crisis. Dat is ge schied, doordat op een desbetreffende vraag, van de zijde dier fractie is ge antwoord, dat de heer Schokking ten paleize behoorde te worden ontboden. Om goed te begrijpen, hoe onjuist dat was, heeft men slechts te bedenken, dat van den Vrijheidsbond de heer Van Gijn die in precies hetzelfde geval ver keerde als Dr de Visser, wel door de Kroon geraadpleegd is en niet de heer Knottenbelt, die in September daarop als leider van de fractie zou optreden. En zoo is ook Heemskerk gegaan en niet Colijn. En de behandeling van Dr de Visser door de Tweede Kamerfractie is van zoo liefelijken aard geweest, dat, toen hij als fractievoorzitter eene ver gadering wilde beleggen, om te overleg gen over het ailvies eventueel aan de Kroon te geven, hij eenvoudig het ant woord kreeg, dat men hem niet noodig had, dat de heer Schokking daarvoor wel zou zorgen. Er was buiten z ij n medeweten reeds een fractie-vergade ring uitgeschreven. En wie ons mocht vragen, waarom wij ons met deze zaak bemoeid hebben, ant woorden ,wij, dat dit om twee redenen is. De eerste is, dat wij de politieke in trige zullen bestrijden, waar wij die ook zullen aantreffen, het gaat bier om een politieke immoraliteit van uiterst ernsti- gen aard. Maar de tweede en niet minder gewichtige is, dat dit wegmoffelen uit de politiek van „een man als Dr de Visser op Jiet ©ogenblik, dat de crisis moest worden opgelost, het land duur is te staan gekomen. Hij was toch de eenige, die ons in de situatie van Juli 1929 een parlemen- genoeg zijn om later nog rails er op te kunnen leggen. Vooralsnog meenen Ged. Staten evenwel in overweging te moeten geven deze mededeeling voor kennisge ving aan te nemen. Toekennen van subsidies. Onderscheidene subsidies zijn de laat ste jaren toegekend onder voorwaarde, dat de „behoefte" aan het gevraagd sub sidie moest blijken en daarom keerden Ged. Staten het niet of niet geheel uit, al? er een batig saldo was. Gebleken is, dat dit tot moeilijkheden aanleiding kan geven. Dit omdat tot het vormen van een batig saldo factoren kunnen medewerken (b.v. opbrengst van een gehouden bazar, het ontvangen van een gift, het aanvaar den van een legaat, e.d.) die niet te vo ren waren te voorzien en waarmede geen rekening kon worden gehouden. Het op die wijze aan banden leggen, kan de volle ontplooiing der betrokken organisatie er toe brengen, om eventueele batige sa'ldi te doen verdwijnen. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat in andere provincies, een enkele uitzondering daargelaten, de z.g. „behoefte''-clausule niet wordt gesteld, ai geiden de toegekende subsidies als maxima. Ged, Staten stellen dan ook voor overal, waar staat „dat de behoefte aan het subsidie moet blijken" deze clau sule te doen vervallen en daarvoor te bepalen, dat het subsidie als maximum en tot wederopzegging wordt verleend. D'e organisaties, die thans nog de bestre den clausule onder de voor hen gestelde voorwaarden hebben zijn: de vereen, tot verbetering van het rundvee in Zeeland; die tot verbetering van het schapenras; de Prov. Z.eeuwsche vereen, tot bestrijding der t.b.c.; de Prov. Zeeuwsche vereen, „het Groene Kruis"; de commissie voor de hygiëne van het kind; de vereen. „Sanatorium Zeeland" en het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Kolenladen te Hansweert In verband met de aangehouden motie het totale bedrag van f4000 wel minder, maar niet meer worden. Reglement wegen en voetpaden. Met de besturen van den A.N.W.B. en de K.N.A.C., zijn Ged. Staten van oordeel, dat het in het belang van de instand houding der wegen inzonderheid van die, welke voorzien zijn van een mo dern wegdek een bepaling ter voor koming van beschadiging der wegdek ken door scherp hoefbeslag alleszins ge- wenscht is. Terzake gehoorde landbouw organisaties blijken' zich met een derge lijke bepaling te kunnen vereenigen, doch daarbij zal moeten worden bepaald, dat uitzondering wordt toegestaan bij glad heid der wegen en voor de in veterinair opzicht geboden gevallen. Door de N.V. „Pzem" is gewezen op het feit, dat het meermalen is voorgekomen, dat voertuigen met hooggeladen vrach ten tegen de draden van het electrisch net gereden zijn, waarbij schade aan de geleidingen werd veroorzaakt. Ged. Sta ten stellen in verband daarmede voor, te bepalen, dat onbeschermde sterkstroom leidingen met lage spanning in het alge meen niet lager dan 4 M. en bij krui singen van wegen niet lager dan 5 M. boven den grond mogen hangen en naast de bestaande maximum breedte van de vrachten op voertuigen een maximum hoogte van 3.80 M. vast te stellen. Rekening Prov. Stoombootdiensten. Ged. Staten bieden de vast te stellen rekeningen der Stoombootdiensten aan. Die van de Westerscheldediensten wijst voor bootdiensten aan ontvangf 460.899.22 uitgaven f612.658,85, tekort f 151.759.63; tramdienst ontvangsten f 11.485.70, uitga ven f33.980.32, tekort f22.494.62, totaal f472.384.92, f 646.639.17 en f 174.254.25. Van dit tekort zal f 112.991.47 voor reke ning van het rijk komen, dus voor de Pro vincie f61.312.78. De dienst op de Oosterschelde geeft aan ontvangsten aan f 80.317.19 en aan uit- Dinsdagavond in do Prins van Oranje een instrumentaal concert. De vorige uitvoe ringen van dit orkest stonden op hoog peil, zoodat er reden is, ook nu weer een mooi© uitvoering te verwachten. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Baarland. In de Vrijdag gehouden jaar vergadering van Ingelanden van het Wa terschap Baarland c.a. waren aanwezig 35 Ingelanden, uitbrengende 38 stemmen. De rekening van den dienst 19291930 werd goedgekeurd in ontv. op f90537.71 en in uitgaaf op f 84.108.36, sluitende dus met een batig saldo van f 6429.35. Na eenige discussie werd het voorstel van het bestuur tot verharding van het resteerende gedeelte van den Korte Dijk te OudeJande en de Oosterstriepeweg te Baarland aangenomen, eveneens het voor stel tot betrekking van de vroonen in het dijkgeschot, doch met deze wijziging dat inplaats van f 12 per H.A., zooals het Bestuur voorstelde, er f 17 per H.A. zal moeten betaald worden. Jn verband met de in 1929 in combi natie van eigen beheer met aanneming uitgevoerde dijkswerken, werd besloten den Waterb. Ambtenaar en Ontv.-Grif- fier .een gratificatie toe te kennen. De begrooting van den dienst 1930 '31 werd met meerderheid van stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 39657.45, met een post voor onvoorziene uitgaven groot f2671.77. De stemming werd gevraagd in verband met de in het vorig jaar ingevoerde gelijk stelling van dijkgeschot der voor- en ach terpolders. Het dijkgeschot blijft bepaald op f23 per H.A. Wegens periodieke aftreding van den heer Jan de Dreu Jz. als gezworene, werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. Jan de Dreu Jz., 2. A. J. Mol, 3. A. Boonman, allen te Oudelande. Aan het eind der vergadering kwam wederom ter sprake de plaats van verga- De voorzitter zegt, dat andere scholen het op een andere manier doen, wat hem beter lijkt. Weth. de Priester is van meening, dat dhr Suurmond geheel verkeerd en on juist de zaak beziet. De rekeningen geven aan, dat het is zooals dhr Janssen zegt. Alleen deze school profiteert van het ge meentegeld voor reisjes. Deze rekening moet evenwel worden goedgekeurd. Deze school zou niet het geheele bedrag (waar op zij recht heeft) noodig hebben en heeft met dit reisje het bedrag vol gemaakt. Spr. verwacht van saamspreking met het bestuur weinig, men zal toch eischen waarop men recht heeft. Dhr Gysouw meent, dat dhr Suurmond abuis is, als hij meent, dat contributie van leden enz. voor het onderwijs is. De ze wordt bestemd voor onderhoud van gebouwen en dergelijke. De boekhouding dient dan ook gescheiden te zijn. School reisjes vallen niet onder den post Veree- niging. Dhr Lorier wenscht ook te protesteeren tegen het gezegde van dhr Janssen. Als een schoolbestuur contributiegelden wil bestemmen voor dit doel is het daar vrij in. Dhr Suurmond noemt het betoog van dhr de Priester logisch, maar men ge bruikt het geld van particulieren toch ook voor de exploitatie? Als dit er door wordt gevlochten komt dit toch ook 't onderwijs ten goede? Dit is toch ook bevorderlijk voor den goeden gang van het onderwijs? Hij zal onderzoeken, hoe het met een en ander staat. Weth. de Priester hoopt, dat de zaak niet op de spits zal worden gedreven. Er is een meeningsverschil, meer niet. Het is volgens hem gemeenschapsgeld dat ge bruikt wordt. Andere scholen hebben het niet zoo gedaan, hier wil hij op wijzen. De bijzondere school kan goedkooper ex- ploiteeren en hiervan wordt geprofiteerd. A. WILKING voor Jongens Pakjes(extra voord-MiË> tair ministerie had kunnen leveren, en nu werd dit onmogelijk, omdat zijn eigen club vóór de tijd daarvoor gekomen was, hem tot politieken .emeritus verklaarde. Bouw Tweede motorveerboot. In den brief van 4 Oct. 1929, waar bij do begrooting der Prov. inkomsten en uitgaven voor 1930 werd aangeboden, stelden Ged. Staten de Prov. Staten in kennis met verschillende plannen endaar- onder was dat tot den bouw van een tweede motorveerboot voor den dienst VlissingenBreskens. Het onderzoek ten deze is zoover afgeloopen, dat door het ingenieurs-bureau voor scheepsbouw M. A. Gornelissen te Amsterdam een voor- loopig plan der boot kon worden opge maakt, met inachtneming van de opge dane ondervinding ten aanzien van de bestaande boot en de voorgenomen, nood zakelijk 'gebleken verbreeding van den mond der haven van Breskens. De afwijkingen van de bestaande boot, de „Koningin Wilhelmina", komen in hoofdzaak hierop neer, dat de bestuur baarheid en de zeewaardigheid nog groo- ter zullen worden door een verlenging van 12 M., tengevolge waarvan de boot beneden scherper zal worden. Voorts zal het schip niet meer aan elk der beide uiteinden van twee schroeven en "twee roeren, maar van één schroef' en één roer worden voorzien. In plaats van de z.g. koppen voor het afweren van het buiswater wordt het beter geacht; op het nieuwe schip deuren, in den geest van sluisdeuren, aan te brengen. De prijs wordt geschat op ongeveer f 700.OJ0. -Het komt Ged. Staten gewenscht voor, dat spoedig met den bouw een aanvang wordt gemaakt en stellen zij voor daar toe te besluiten Naar aanleiding van het verzoek van de studie-commissie in zake land- en tuin- bouwvraagstukken in W. Zeeuwsch-Vlaan- deren, om op de nieuwe boot breedspoor te doen aanleggen, opdat ook spoorwa gens kunnen worden vervoerd, deelen Ged. Staten mede, dat volgens de ad viezen van den den Rijks- en den Prov. Waterstaat, er overwegende bezwaren be staan ten opzichte van de toegangen tot de boot, terwijl de heer Ir. M. A. Gorne lissen mededeelde, dat het rijdek en de dekbalken van de ontworpen boot sterk van den heer de Pauw om f500 uit te trekken voor het kolenladen te Hans- weert, deelen Ged. Staten mede, dat het traject HoedekenskerkeHansweert sedert het in exploitatie brengen van de lo- paalspoor niet meer noo'dig is. Dat er naar Hansw. werd gevaren, hing samen met de noodzakelijkheid om kolen te la den, waartoe te Hoedekenskerke, even min als te Neuzen gelegenheid bestaat. Dit laden kostte veel tijd en het kwam b.v. in de drie laatste maanden van 1929 niet minder dan 28 maal voor, dat de boot van 11.55 zooveel te laat te Terneuzen aankwam, dat de post niet. meer op tijd aan den trein kon worden ge bracht. Dit kan ook door het aanstellen van meer kolendragers niet worden voor komen. Thans is epn regeling getroffen, waarbij de vaart op het traject Hoede kenskerkeHansweert komt te vervallen, on het schip te Vlissingen kolen gaat laden, en intusschen de dienst wordt waargenomen door het schip van den dienst VlissingenNeuzen. Dit is met 15 Mei 1.1. ingegaan en dus heeft de motie- de Pauw haar bestaansrecht verloren. Het thans te Hansweert beschikbare personeel is ruimschoots voldoende om het sctyp van den dienst HansweertWalsoorden te bedienen. Verhooging Pensioenen. Naar aanleiding van de motie-Erasmus waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Ged. Staten een voorstel zullen doen om de pensioenen van vóór 1921 te ver- hoogen, deelen deze mede, dat zij erken nen, dat er onder de pensioenen zijn, die voor eenige verhooging in aanmerking komen. Het komt hen echter juister voor niet te rekenen met den tijd, waarin een pensioen is ingegaan, maar met het be drag. Zij stellen voor de pensioenen tot en met f500 te verhoogen met 40 pCt., die van f501 tot en met f1000 met 30 pet., en die van f 1001 tot en met f 1200 met 20 pet. Hiermede wordt het groot ste deel der gepensionneerden niet onaan zienlijk gebaat, terwijl de pensioenen der overblijvenden in 't algemeen zoodanig zijn, dat zij niet voor verhooging in aan merking behoeven te worden gebracht. Bovendien stellen Ged. Staten voor de weduwenpensioenen met 20 pet. te ver hoogen, de financiëele gevolgen zijn resp. [1900 en f2100. Aangezien sinds het in werking stellen der Pensioenwet 1922 geen pensioenen ten laste van de pro vincie meer worden verleend, kan gaven f 84.447.61, alzoo een tekort van f 4130.42. De gemeente Zierikzee geeft voor het uitbaggeren van het havenkanaal en de zwaaiplaats der boot f 1000, zoodat voor de provincie een kwaad slot rest van f3130.42. De heer H. Colijn te Goes. Het Prov. Comité van A.-R. Kiesveree- nigingen zal op Zaterdag 21 Juni te Goes vergaderen. In de middagvergadering hoopt oud- Minister H. Colijn te spreken over de Landbouwcrisis. Het belooft dus een zeer belangrijke vergadering te worden. Door het bestuur der Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Walcheren te Middelburg, is tot tijdelijk administrateur van het In formatiebureel op de Groote Markt be noemd de heer F. A. E. Buiterijs. Verbetering. Men verzoekt ons de volgende verbeteringen te walen aan brengen in het verslag van het zangcon cours te Wemeldinge: le. verzuimd is te melden, dat Asaf te Axel le prijs en medailje behaalde; 2e. dat het aantal bezoekers was 3400 (niet bij geteld de 1000 leden der ko ren). Bevelandsch Zendings- f e e s t. Op den Tweeden Pinksterdag zal op de groote weide achter Klap teKloe- tinge, vanwege het Sangir ©n Talaud- comité weer een Zendingsfeest worden gehouden. Voor verdere bijzonderheden zij .verwezen naar de aanplakbiljetten. Schaken. Op Hemelvaartsdag had te Antwerpen een schaakwedstrijd plaats tusscjien Antwerpsche schakers en lief hebbers uit Middelburg, Goes, Terneuzen en Zuidzande.. De uitslag was, dat door Antwerpen gewonnen werd met 1613. Het ligt in de bedoeling voortaan elk jaar zulk een wedstrijd te houden, het eene jaar in Antwerpen en het andere jaar in Zeelan.d Goes. De directeur der Ambachtsschool alhier, de heer A. Engels, is in gelijke betrekking te Doetinchem benoemd. D© orkestvereeniging „Symphonie" directeur de heer A. Loman, geeft a.s. dering der Ingelanden en werd op een voorstel uit de vergadering besloten, om op beurtjaar te Oudelande en te Baarland te vergaderen. O.- en W.-Souburg. Vrijdagmiddag kwam de Raad bijeen. Awezig dhr Melis wegens familieomstandigheden en dhr Johse. De voorzitter doet mededeeling, dat Ged. Staten goedkeuring hechtten aan de geldleening voor de electrificatie en van f 5000 voor de rioleering. Op een volgende vergadering zullen B. en W. cijfers overleggen betreffende de gemeentereinigingsdienst. Deze kan dan een punt van behandeling uitmaken. Het voorstel betreffende vaststelling percentage gemeentelijke inkomstenbelas ting wordt aangenomen zonder discussie of zonder hoofdelijke stemming. De voor zitter spreekt zijn voldoening uit over dit feit en wijst er op, dat zulks op Souburg nog nooit gebeurd is. Alsnu gaat de open bare zitting over in een geheime tot het bespreken van candidaten voor 2de ge meentewerkman. Na heropening wordt na drie stemmingen benoemd no. 3 van de voordracht, dhr J. Melse met 6 stemmen tegen 2 op den heer Verhage en 1 blan co. De benoemde zal in dienst treden 1 Juli of zoo mogelijk vroeger. Over de afrekening met de Bijzondere scholen wenecht dhr Janssen het woord te voeren. Spr. protesteert tegen de ma nier waarop door een der Bijz. scholen met het geld wordt omgesprongen. Het recht om het geld te vragen kan hij niet betwisten. Maar deze school vraagt z.i. gelden aan voor schoolreisjes en of dit ten behoeve van het onderwijs is, is voor hem een vraag. Spr. vraagt om ook de kinderen der openbare school dan op kosten der gemeenschap te laten reizen. Deze kinderen moeten toch ook kunnen profiteeren van de gemeentegel den. De voorzitter zal met het bestuur idier school er eens over spreken en vindt ook deze post wat vreemd. Dhr Suurmond merkt op, dat de leden der vereeniging een „School met den Bij- hel" toch zeker nog wel meer aan cont- tributie' opbrengen dan uitgegeven is voor het reisje. Spr. protesteert tegen het ge zegde van dhr Janssen: „Schoolreisjes worden gehouden van het gemeenschaps geld". Hij wil er liever niet meer over spreken. De voorzitter sluit het debat. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Jaarwedderegeling burgemeester, se cretaris en wethouders. De voorzitter zegt, dat in de toelichting foutief is geplaatst f 300, maar dat be doeld is: een verhoogd bedrag. Van dhr Melis is een schrijven ingeko men, dat hij wegens de tijdsomstandighe den tegen verhooging jaarwedden wethou ders is. Dhr Janssen wil een lans breken voor verhooging. De werkzaamheden maken 'n uitzondering billijk. Als men eens een anderen wethouder krijgt is dit misschien iemand, welke loon moet derven. Bovendien heeft een wet houder soms kosten te maken voor een of ander onderzoek. Spr. stelt voor aan Ged. Staten te verzoeken de uitzondering te doen blijven en f 320 vast te stellen. Dhr Gysouw zegt, dat het tijdstip niet goed is gekozen voor verhooging. Voor burgemeester en secretaris geldt dit aok. Het burgemeesterschap neemt niet den geheelen persoon in beslag. Hij zal tegen verhooging stemmen. Voor de wethouders wil hij het salaris op f 300 houden. Dhr Suurmond wil objectief zijn in de ze kiesche zaak. Voorgesteld wordt door Ged. Staten om het salaris van burge meester en secretaris te verhoogen. Spr. wil een secretaris in salaris niet hooger stellen dan een burgemeester. Hij wil laatstgenoemde niet verhoogen, maar den secretaris verlagen. Hij acht het bedrag van f 3500 voor burgemeester van Souburg genoeg. Ande re, welke een positie bekleeden, moeten soms meer presteeren. Verhooging is niet noodig, gezien de tijdsomstandigheden. Inzake de wethouders is hij het eens met vorige sprekers; deze hebben zeer veel te doen. Van de f 300 moet niets worden afgedaan. Dhr Lorier is verwonderd, dat Ged. Staten met deze verhooging zijn gekomen. Overal hoort men van malaise en crisis. Het gevolg zal zijn meer belasting betalen. Hij wil de wethouders meer geven dan een zestiende van het burgemeesterssala ris. Dit is voor hen te weinig. Hij is tegen verhooging voor burgemeester en secre taris. De voorzitter zegt: wij hebben niet om WILKING voor Karpetten en Gordijnen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2