No. 202 Vrijdag 30 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikse Go's Bank N.V. Soes Belgisch Geld ERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. illMi Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle lit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen bij Twee eigenschappen Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VJBRSRHT.TNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post.- IS,-— Losse nummers O-GS Prffs der Adr'erfenttlln: 1—4 regels *1.20, eltee regel meer -30 et Bij abonnement belangrijke korting. Teekenen der tijden. Er is de laatste jaren ongetwijfeld een I verhooging van het religieus besef waar te nemen. De mensch bet blijkt tekens weer kan nu eenmaal bij brood alleen niet le- J ven. Vandaar de roep, om bevrediging 1 van de religieuse behoeften. Al willen wij deze beweging niet te boog aanslaan, hierin is toch iets verblijdends. Aan den anderen kant verdient echter I ook de aandacht wat gemeld wordt om trent de openbaring van een tegenatroo- ming, die naar het atheïsme drijft. In „Nieuw Christelijk Leven" vertelde Prof. de Zwaan daarvan: „In November 1925 werd georganiseerd „De Amerikaan- sche Associatie ter bevordering van bet Atheïsme", die wat in de Vereenigde Sta ten gelijk staat met onze Koninklijke goed keuring, beeft ontvangen. Die associatie slaagde in de oprichting van een aantal onderafdeelingen en ondernam een adver tentie-campagne. Alle noodige publiciteit werd aan de onderneming gegeven en respectievelijk werden opgericht aan de Universiteiten een „Vereeniging van Ver doemde Zielen", daarbuiten een „Jonge- renbond van Atheïsten" en in de Middel bare scholen een „Vereeniging van God- deloozen". De radio werd in dienst gesteld van de atheïstische propaganda, maar het merk waardigste is, dat op Nieuwjaarsdag de eerste atheïstische zendeling werd uitge zonden om het evangelie van het niet-be- staan van God buitenslands te gaan ver kondigen". Uit wat Prof de Zwaan hieromtrent nader mededeelt blijkt, dat deze organi satie een groote activiteit ontwikkelt en dat men bezig is dit werk ter vernietiging van het geloof in God uit te breiden over heel den aardbol. Wanneer men dit alles ziet en dan te vens rekening houdt met het woeden van den „Bond van Goddeloozen" in Rusland, de geweldige actie van het „Genootschap voor Vrije Gedachte" in Duitschland, het optreden van een Mussolini in Italië en zoo veel meer, dan is het wel duidelijk", dat wij ernstige tijden tegemoet gaan. En wij zullen wèl doen op deze teekenen der tijden ernstig acht te geven. Indië's verzet tegen Engeland. Naar verluidt, is Dr Annie Besant dezer dagen uit Madras naar Engeland ver trokken, teneinde in verband met den toestand in Brisch-Indië een beroep te doen op de Engelsche regeering en de En gelsche partijen om onmiddellijk domini on-status aan Indië te verleenen. Zij acht de Gandhi-beweging een groot gevaar, dat zou kunnen leiden tot een breuk tusschen Engeland en Britsch-In- dië, hetgeen volgens haar „een gevolg zou zijn van gebrek aan inzicht van de Engel sche bureaucratie met haar verouderde begrippen en haar verblindheid ten op zichte van het ontwaken van Azië. Dr Annie Besant is reeds jaren lang lid der Engelsche labour-partij en kent den premier Ramsay Mac-Donald persoonlijk zeer goed. Te Rangoon is het Woensdag herhaal delijk tot botsingen gekomen, die echter geen grooten omvang aannamen. Volgens een officieel bericht zijn bij de onlusten 63 personen gedood en 716 ge wond. Men gelooft echter, dat de cijfers in werkelijkheid grooter zijn, aangezien de overheid geen voldoende toezicht op de gewonden kon uitoefenen. De politie is met troepen versterkt. De winkels blijven gesloten, zoodat in de sta/d gebrek aan levensmiddelen merkbaar wordt. Stakers doen een aanval op het stadhuis. Dinsdag heeft een menigte van drie duizend personen op het stadhuis te Bradford een aanval gedaan, teneinde ze ven personen te bevrijden, die eenige uren tevoren waren gearresteerrd bij een op stootje in verband met het loongeschil in de wolindustrie. Dit opstootje had plaats voor een fabriek, waar zich duizenden arbeiders hadden verzameld, die de poli tie aanvielen en met steenen bekogelden toen zij trachtte de menigte te verspreiden. Honderd politieagenten hielden de menig te bij het stadhuis tegen. Zij zagen zich genoopt van hun wapenstokken gebruik te maken en arresteerden nog een aantal oproermakers. Acht oproermakers en een politieagent werden gewond. Wapenleveranties aan Rusland. In het Engelsche Lagerhuis zeide de minister van handel, William Graham, dat uitvoervergunning was gegeven voor de tanks, die waren besteld door de Russi sche regeering. Hierop vroeg Churchill, of de arbeiders- regeering zich definitief op het standpunt stelt profijt te willen trekken uit den ver koop van krijgstoerusting aan andere lan den, waarop Graham zeide: „De geachte afgevaardigde heeft het heelemaal mis, de vergunning is gegeven voor een be stelling, die door een particuliere firma is uitgevoerd". De afgevaardigde Kirkwood richtte zich tot Churchill en zeide: „Ik zou den ge- achten afgevaardigde willen vragen hoe veel winst hij heeft gemaakt als kanselier van de schatkist voor het uitrusten van het Witte Leger van Wrangel Go Churchill stond op om te antwoorden, maar de speaker sloot de discussie. Korte Berichten. Te Oklahoma City is een groot en trepot, waarin zich tweehonderd automo bielen bevonden, door brand vernield. De muren van het gebouw stortten ten slotte in, met het gevolg, dat twee man nen werden gedood en drie anderen on der de puinen werden bedolven. In den Irakstaat zijn twee dorpen door een sprinkhanenplaag geteisterd, binnen enkele uren was alles kaal gevre ten. In Bengalen is een sneltrein door een wervelstorm uit de rails geworpen, waarbij 2 personen gedood en 15 ernstig gewond werden Uit Charbin wordt gemeld, dat de anti-communistiscbe beweging zich snel over Siberië verspreidt. In het Oostelijk Wolgagebied en West-Siberië verklaarden de Mohammedanen den „heiligen oorlog" tegen de Russische autoriteiten. In Engeland is de werkloosheid nog weer toegenomen. In de week van 12 tot 18 Mei was het getal werkloozen ongeveer 20.000 hooger dan in de daar aan voorafgaande week. De overval op Curagao op 8 Juni 1929. Kapitein Borren voor het Hoog Militair Gerechtshof. Kapitein A. F. Borren, destijds com mandant van de troepen en het garni zoen op Curagao, zal voor het Hoog Militair Gerechtshof moeten terechtstaan, ter zake dat hij, als bevelvoerend mili tair, immers als militaire commandant van de te Willemstad op "Curagao gele gerde en in garnizoen zijnde militaire troepen, zoomede van het aldaar aan 'de monding van de St. Anna-baai gelegerde versterkte althans militair bezette Water fort, en als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van dat fort, verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te nemen ter behoorlijke militaire bewaking en ver dediging van hetzelve, tengevolge van welke ernstige nalatigheid het fort in den avond van 3 Juni 1929 onbewaakt is ge weest en geheel open en onverdedigd heeft gelegen voor een onverhoedschen vijandelijken overval, en *het aldus aan zijn schuld is te wijten geweest, dat om streeks 9 uur van'dien avond een aan tal in twee 'trucks vervoerd wordende opstandelingen, immers aan het Neder- landsch gezag onderworpen en tegen dat gezag opstandige personen, onder wie zekere Urbina als aanvoerder fungeer de, met groote driestheid in snelle vaart de militair onbewaakte, in elk geval on voldoend bewaakte openstaande poort;, welke van het Gouvernementsplein toe gang tot het Waterfort verleend, is kun nen binnenrijden, vervolgens de in dat fort aanwezige, op dat oogenblik onge- noeg onbewapende militairen heeft kun nen overvallen, met geweld van wapenen heeft kunnen uiteenjagen en gedeelte lijk heeft kunnen overmannen en zich van bet fort heeft kunnen meester ma ken, al hetwelk ook inderdaad heeft plaats gehad. De Pachtwet-ontwerpen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Sluis, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dat in de voor den landbouw thans zoo zorg wekkende omstandigheden de spoedige totstandkoming van een goede Pachtwet uitermate wenschelijk moet worden ge acht? 2. Is de minister voornemens, de me morie van antwoord nopens de wetsont werpen nr 63 zoo spoedig in te zenden, dat de Kamer die wetsontwerpen binnen kort in openbare behandeling zou kunuen nemen? Bezittingen Kon. Nat. Steuncomité. Aan de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp tot wijziging van de wet van 26 Juni 1926, houdende nadere bestem ming van de bezittingen van het Konink lijk Nationaal Steuncomité, wordt ont leend, dat in 1929 het totale bedrag aan steun door de stichting uitgekeerd, bui ten de ongevallen-rentetrekkers, ongeveer f 320.000 's jaars bedroeg. Het zal na de inwerkingtreding van den voorgenomen algemeenen maatregel van bestuur nog stijgen. Uit dit laatste blijkt reeds, dat de wen- schelijkheid, door eenige leden bepleit om sommige cijfers te verboogen, ernstig onder de oogen wordt gezien. Het bedrijfsleven en de vrouw. Het lid der Tweede Kamer, mej. Mejjer heeft aan den Minister van arbeid, handel en nijverheid gevraagd: Is de minister reeds in staat en be reid mede te deelen, tot welk resultaat heeft geleid de overweging (welke Zijne Excellentie heeft toegezegd in de verga dering der Tweede Kamer van 5 Dec. 1929) van de vraag, hoe een onderzoek kan worden ingesteld naar den invloed van het bedrijfsleven op den physischenl en psychischen toestand van de vrouw? Notariaat. Bij Kon. besluit van 24 dezer zijn benoemd tot notaris binnen het arrondis sement: 's Hertogenbosch, ter standplaats de ge-' rneente 's HertogenboschH. Cb. M. Rits, candidaat-notaris te 's Hertogenbosch; Arnhem, ter standplaats de gemeente Doesburg: M. F. D'. E. Horst, cand.-notaris te Velp, gemeente Rheden. Vrijwillige Ouderdomsverzekering en Invaliditeitswet. Blijkens het voorl. verslag over het wetsontwerp inzake samenloop van vrij willige ouderdomsverzekering en ver plichte verzekering krachtens de Invalidi teitswet werd de strekking er van vrq algemeen toegejuicht. Met nadruk werd er evenwel van ver schillende zijden tegen geprotesteerd, dat de regeering op de aanvaarding van de voorgestelde regeling is vooruit geloo- pen docr toe te staan dat de Rijksverzeke ringsbank, ten aanzien van degenen die inmiddels den 65-jarigen leeftijd hebben be reikt, handelde als ware dit ontwerp reeds wet geworden. De vraag werd gesteld sedert wanneer He hier bedoelde afwijking van de bestaande wettelijke bepalingen toepassing heeft gevonden. Pro Rege. Aan de militairen, die dit wenschen. kan op 10 Juni a.s. op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap van de Neder- landsche vereeniging „Pro Rege", extra verlof worden verleend naar Utrecht tot het bijwonen yan de algem. jaarvergade ring dier vereeniging. Het extra-verlof kan eventueel worden verleend in aansluiting met het algemeen verlof, dat met de Pinksterdagen wordt genoten. Kerk-concerL Goes. Gisteravond is in de Groote Kerk te Goes een uitvoering gegeven door niet minder dan vijf zangvereenigingen, n.L: „Cloeting's Gemengd koor (Kloetinge); „Looft den Heer" en „Psalm en Lied", heide te Wolphaartsdijk; „Oefening baart kunst" en „Zuid-Bevelandsch a capella koor", heide te Goes, directeur de 'heer S. J. Tamminga. De belangstelling was enorm, de Groote Kerk was geheel ge vuld. Het programma bevatte benevens koor werk, ook instrumentale no's en tenor- soli. Wat den koorzang betreft, mogen wij1, (in aanmerking genomen, dat deze ver- eenigingen niet altijd samenwerken) wel zeggen, dat deze zeer goed is geslaagd Het trof ons al bij, het eerste no., n.L: „Gebed", van Handel, wat samenwerking vermag. Dit hebben wij nimmer zoo goed booren weergeven door één vereeniging, als nu door deze vijf. In „Loflied"', van J. de Zwaan, konden de bassen af en toe wat flinker zijn geweest. Het hoofdnummer voor de zangers was de cantate „Jubilate Deo", miu'.ek van Leo Mens en tekst van J. Pelser, voor koor, sopraan- en tenorsolo, piano, orgel en orkest. Een mooi werk, dat zeer goed is uitgevoerd. De koren, met zoo n groote schare zangers gezongen, klonken heel mooi. Den heer Tamminga komt 'n woord van lof toe voor dit kerk-concert. Wat h'j mot zijn vereenigingen presteerde, verdient groote waardeering. Medewerking als tenor-solist verleende de heer Ger. Le Cointre (Den Haag). De vraag, of hij in alle opzichten een echte tenor is, zouden wij niet bevestigend kun nen beantwoorden. Zijn stemklank heeft o.i. dikwijls veel overeenkomst met een bariton. Het door hem gezongen „Geu zenvendel" kon ons in 't geheel niet be koren. Veel mooier was „Hemelhuis" van Hullebroeck. Vooral dient geprezen bet 2de couplet en de aria in het tweede deel van de cantate. In „Aanbidding" van Cé- sar Eranck, dat goed werd gezongen, trok zeer de aandacht de gevoelige vertolking van het cello-obligaat. Hoe men echter 's heeren Le Cointre's stem moge beoor- deelen, hij is in ieder geval een zanger, die zijn taak ernstig opvat. De sopraan soliste, Mej. van Damme (Wolfaartsdijk), geeft, niettegenstaande zij een ongeschoolde zangeres is, veel vol doening. Haar orgaan is, hoewel niet krachtig, toch mooi en helder. De soli „Millioenen sterren", „Vergeefsch?" en „God is liefde", zijn zeer mooi en met ge voel gezongen. Het pianospel van Mej. Kloosterman (Goes) alsmede de medewerking van 'het orkest, heeft veel bijgedragen tot bet wel slagen van deze uitvoering. Als wij ten laatste vermelden de werk zaamheid als orgelist van den heer Spreij (Rotterdam), dan is dat waarlijk niet uit minder waardeering, integendeel, de or gelist beeft door zijn voordracht en regi stratie op het mooie orgel oogenblikken van waar kunstgenot verschaft. Vooral de „Kriegsmarsch der Priester" (aus Athalia) van Mendelssohn, was indruk wekkend. Het viel ons op, dat er ditmaal aandacht was voor het orgelspel. Door Ds Homburg werd met een kort woord van gebed geopend en met dank zegging gesloten. Op het gister gehouden Zangcon cours van den Ring Zeeland van den Bond van Chr. Zangvereenigingen, behaalde de Chr Zangvereeniging „De Lofstem", di recteur de heer H. Wolzak, alhier, den eersten prijs in de derde afdeeling met 324 punten. Goes. Bevolking. Ingekomen: S. Wisse en gezin, zonder berogp, van N. en St Joosland, Oostsingel 140; S. J. Bauer, geb. Flohr, van Dresden, Voorstad 79; N. Zuijddijk, dienstbode, van Wemeldinge, Wilhelminastraat 98; P. H. Breas, timmer man van Wissenkerke, 's H. H.kinderenstr. 63; M. de Looff, timmerman, van Wissen kerke, 'sH. H.kinderenstr. 63; M. G. Verbeek, bakkersknecht, van Rotterdam, Groote KaSe 2; J. van Beken, chauffeur Binnenland. De Tweede Kamer over den radio-zendtijd Kapitein Borren voor het Hoog Militair Gerechtshof. j^j Zangersfeest te Wemeldinge. Buitenland. Indië's Verzet tegen Engeland. Engelsche wapenleveranties naar Rusland. sijc bat vooral, die PEPERMUNT o aparte plaats doea innemen, In de eerste plaats de buitengewoon heerlijke smaak en verder de op» wekkende en verfris» schende werking. van Vlissingen, Piet Heinstr. 8; W. A. Speetjens, rijwielhersteller, van Breda, L. Vorststraat 32; A. J. Polfliet, los werk man, van Eindhoven, Scheldestr. 56; Wed. M. W. G. Michielsen, zonder beroep, van Rotterdam, Koningstr. 6; M, M. E. Schnei der, onderwijzeres, van 's Heerenhoek, Oude Vischmarkt 2. Vertrokken: A. J. Nieuwendijk, huis houdster, naar Nederhorst den Berg, Voorstraat; A. J. Visser, reiziger, naar naar Hilversum, Egelantierstr. 14; E. M. Spoormaker, onderwijzeres, naar Rotter dam, 's Gravendijkwal 137. Wemeldinge. Onder begunstiging van prachtig zomerweer had op Hemelvaarts dag het 26e Zangersfeest van Chr. Zang vereenigingen, "tegens concours, plaats in den prachtigen boomgaard van den heer L. Dominicus. Het openingswoord werd gesproken door Ds Oskamp van'Wemeldinge, waar na de 24 kojen in 3 afdeelingen hun liederen deden hooien. p© jury bestaande uit de heeren Ger. Le Cointre, Den Haag, T. W. Spreij, Rotterdam en F. Pijlman Amsterdam, gaf aan het eind den volgen den uitslag. Derde Afdeeling: „Halleluja", Krabben- dijke, 193 punten, gem. cijfer 4, geen dipl. „Looit den Heer", Heinkenszand, 266 p. qjf. 6 dipl. B; „Soli Deo Gloria", Sou burg, 280 p. cijï. 6 dipl. B; „Hosanna" Wissenkerke, 269 p. cijf. 6 dipl. B; „Ho sanna", Krabbendijke, 185 p. cijf 4, geen dipl.; „Advemdo", Biezelinge, 278 p., cijf. 6 dipl. B; „Ons Genoegen", Heinkens zand, 269 p., cijï. 6, dipl. B; „Zang Ver edelt, A- J. Polder, 271 p. cijf. 6 dipl. B; „De Lofstem", Kapelie, 312 p. cijï. 7, dipl. A en 2e prijs mei; „De Lofstem" Wemeldinge, 250 p., cijf. 5 dipl. C.; Soli Deo Gloria", Kamperland, 285 p. cijï. 6 diploma B en 4e pr. med.; „De Lofstem" Goes, 324 p., cijf. 7, dipL A en le prijs med.; „Tot Nut en Genoegen", Nieuw- dorp, 304 p., cdjif. 7 dipl. A en '3e prijs med.; „Hosanna", Driewegen1 250 p, cijf. 5 dipl. C; Tweede Afdeeling: „Hosanna", Vlissin gen, 344 p. cijï. 8 (dipl. A en le prijs med.; „Psalm en Lied", Wolphaartsdijk, niet verschenen; „Soli Deo Gloria", Ierseke, 268 p. cijï. 6 dipl. O; „Excelsior", Ber gen op Zoom, 285 p. cijf. 6 dipl. O; „Looft den Heer" 't Zand, 291 p. cijf. 6 dipl. C en 3e prijs med.; „Excelsior'1,, Terneuzeo, 276 p. qjf. 6 dipl. O; „De Lofstem" ,Nieuwdorp 281 p. qjf. 6 dipl. Q: ..„Crewnetido, Kyuinjngen,, 302 p. cSjf- 7

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1