No. 201 Woensdag 28 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland B Hendrikse Ce's Bank N.V. Goes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE RADIO-ZENDTIJD. Buitenland. êên Bols voor U - en één voor uw gast: zoo blijft tweemaal een toch een. FIRMA IS SIERLIK 5 GE STOFPELAAR Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Staten-Generaal Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelbnrg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementen? ij s: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Ad vertentiSn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Het zendtijdenbesluit van 15 Mei j.l. beeft met name in de kringen van de A.V.R.O. groote ontstemming gewekt. De eene protestvergadering volgt op de andere en daarbij worden meermalen uitdrukkingen gebezigd, die den toets van de meest matige critiek niet kunnen door staan. Het is zelfs zoo erg geworden, dat het liberale „Handelsblad" zich genoodzaakt zag .te waarschuwen, „dat er ernstig ge vaar bestaat, dat een goede zaak hope loos bedorven wordt door zijn beste vrien den." En dat is aan nog. heiel zacht uitge drukt. Intusschen, door al 'het rumoer, dat er in de pers en in vergaderingen gemaakt wordt, zou men de zaak, waarom het hier eigenlijk gaat uit het oog kunnen ver liezen. En daarom verleenen wij gaarne plaats aan onderstaande beschouwingen, waarin de zaken, die hopeloos scheef getrokken dreigen te worden, recht worden gezet en tot hunne juiste proporties terugge bracht. Men hoort voor de microfoon en in de z.g. „neutrale" bladen roepen om récht voor de A.V.R.O. en nog eens récht voor de A.V.R.O.; men klaagt, dat A.V.R.O.- programma's zullen vervallen, waarvoor socialistisch geschetter in de plaats komt; men ziet bij de Ghr. organisaties vreugde over rechtsgelijkheid en begrijpt niet, dat Christenen zich over vermeerdering van socialistische programma's verheugen. Het ééne misverstand is hier op het éndere gestapeld. Voor de handhaving van het recht zijn onze menschen geluKkig zeer gevoelig. Hoeren ze roepen over „rechten" van de A.V.R.O., dan zijn ze onwillekeurig tot luisteren geneigd. Ze willen graag recht gedaan hebben. De A.V.R.O. wil herziening van het zendtijdenbesluit en daardoor haar (vermeende) rechten her krijgen. Wat is de fout bij ben, die aan dat geroep om herziening gehoor verleenen? Dit, .dat zij vergeten hebben zich te re- aliseeren, of er bij de beslissing-Reymer onrecht gedaan is. Wil men. rechtsher stel, dan moet er eerst onrecht zijn. Dat onrecht nu is er ten opzichte van de A.V.R.O. niet. Protestvergaderingen worden gehouden, vele en lange kolommen zijn volgeschre ven over het zendtijdenbesluit, maar nooit ofte nimmer is aangetoond, dat wat de A.V.R.O. verlangt, récht is. Minister Rey- mer heeft recht gedaan. Voorheen was er onrecht, er was een ongemotiveerde bevoorrechting bij de zendtijdverdeeling. De voorstelling wordt gesuggiereerd, dat de beslissing van 15 Mei tegen de JLV. R.O. gericht is. Niets is minder waar. Wat de minister gedaan heeft was niet anders dan uitvoering geven aan de post en Telegraafwet 1904, waarin sedert '28 staat, dat de zendtijd naar billijk heid moet worden verdeeld. Hoe was het voorheen? Zoo, dat de A.V.R.O. volgens haar eigen berekening over 101 uren per week be schikte, de V.A.R.A. over 8 uur, de N. C.R.V. en de K.R.O. ieder over circa 50 uur. .Voor dien toestand bestond geen rechtsgrond. Hij was in strijd met de P. eh T. wet. De Minister moest de wet uitvoeren en „naar billijkheid" verdeelen. Waarnaar de billijkheid moet worden beoordeeld, zegt de wet niet. Minister Reymer oordeelde het billijk, dat 'de tijd onder de vier groote omroeporganisaties gelijk zou worden verdeeld. Zoo kreeg de A.V.R.O. bij da beslissing van 15 Mei een g e 1 ij k deel als de andere drie. Onbillijk is dit niet, want er is geen enkele goede grond, waarom da eene volksgroep boven de andere zou moeten worden bevoorrecht. Uit het „moord en brand"-geroep krijgt de massa den indruk, dat de A.V.R.O. zoowat geruïneerd wordt. Dat is niet het geval. Als de A.V.R.O. „gesloopt" wordt (zooals het heet) dan worden de andere omroepvereen. het eveneens. De omroep verenigingen worden gelijk behandeld. Met de wet in de hand kon de Minister niet anders doen. Historisch verkregen jrechten worden niet aangetast, omdat ze er niet zijn. In de „Omroepgids" van 24 Mei is dit yan de zjjde der N.C.R.V. aan de hand van de feiten nog aangetoond. Practisch is het resultaat van het zend tijdenbesluit, dat de A.V.R.O. een aantal zenduren verliest aan de socialisten. Dat is inderdaad jammer, zeer jammer. Maar wat jammer is, behoeft nog geen on recht te zijn. Wanneer de A.V.R.O. 101 zenduren heeft en de V.A.R.A. 8 uur, en de wet spreekt daarbij van „billijke" verdeeling, dan begrijpt een iéder, dat geen enkel Minister de wet kan uitvoeren en dien toestand kan handhaven. Men spreekt bij de A.V.R.O. immers ook over „recht"? Eindelijk meent men, dat men onzer zijds zich verheugt over de vermeerdering van zenduren der socialisten. De N.C. R.V. jubelt er over, zoo zegt men. Wie het orgaan der vereeniging nauwkeurig leest weet beter. Vermeerdering van den revolutionairen invloed kan daar geen reden van vreugde zjjn. Vreugde is jex slechts, omdat in de wereld van den draadloozen omroep aan de onbillijke, ongemotiveerde, onwettelijke onrechtvaardige verdeeling een eind is gemaakt. Yreugde is er, omdat, afgezien van da verhoudingen bij links, bet récht heeft gezegevierd. Daarover moet toch ieder Christen zich ten allen tijde ver heugen? Het gaat niet tegen de A.V.R.O., noch tegen wie ook, het gaat er om, of de overheid in radio-zaken recht moet doen En ajle geschetter over roof van recht matig verkregen eigendom, partij-tyrannie sloopvergunning en „geraas van neerstor tend puin" kan jiiet bewijzen, dat Mi nister Reymer geen recht gedaan heeft aan allen. Verwaten taaL Het valt naar de eenparige uitspraak van tot oordeelen bevoegden niet te ont kennen, dat Mussolini veel goeds in Ita lië heeft tot stand gebracht. Meermalen krijgt men echter sterk den indruk dat de roem den duce naar het hoofd is geslagen en dat ook deze beenen te zwak zijn om de weelde van eer en grootheid te verdragen. Hinderlijk om niet te zeggen godde loos is de taal waarvan deze macht hebber zich bedient om zichzelf en zijn land te verheerlijken. Zoo heeft hij dezer dagen te Milaan een rede gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde: „Mijn regeering is geen ministerie, maar een stelsel, waarvan ik het hoofd en de schepper ben." En hij voegde daaraan toe: „Thans is 'het Italiaansche volk vol komen meester van zijn lot. Wij zijn volkomen zeker van onze toekomst. Op dat doel richten wij al onze geestkracht, daartoe rapen wij al onze krachten sa men, opdat wij nimmer door de gebeur tenissen verrast zullen worden. Wij ver lieten Versailles met een verminkte over winning, maar wij hebben de overwin ning nog in onze hand. Zij is verminkt in de diplomatieke papieren, maar niet in onze armen en onze harten. Wij zul len elkaar hier 28 October 1932 weer zien. Wij zullen dan het begin vieren van de tweede tienjarige periode van de fascistische revolutie, die bestemd is, omdat wij zulks willen, het Italiaansche volk steeds grooter te maken. Heft uw vaandels op en uw geweren, het symbool en het werktuig van ons onverwinbaar vertrouwen." Dat is goddelooze taal die sterk her innert aan het verwaten optreden van een Nebukadnezax toen hij roemde in de sterkte zijner macht en ter eere zjjner heerlijkheid. Maar het is ook gevaarlijke taal. Gevaarlijk voor den vrede van Europa, gevaarlijk ook voor de rust en vrede vaa Italië Ook hier kan bevestigd worden, dat het toppunt soms tevens is een keer punt Want: Gods werken zijn waarheid en zijne paden zijn gerichten en Hij is mach tig te vernederen degenen die in hoog moed wandelen. BEZWAARDE WERKGEVERS. Sinds de wet van 4 December 1920 tot stand kwam, wofclt in de verzekerings- wefgeving rekening gehouden met ge moedsbezwaren tegen assurantie. Toen principieel bezwaar tegen het ze- gelplakken zich openbaarde, werd be paald, dat de werkgever, die overwe gende gemoedsbezwaren tegen .verzeke ring jieeft en noch zichzelf, noch iemand anders, noch zijne eigendommen heeft verzekerd, kan worden vrijgesteld van het plakken. Natuurlek moeten waarborgen bestaan, dat het gemoedsbezwaar geen bedenksel is om zich aan financieele verplichtin gen te onttrekken en daarom moet in plaats van de premie een extra-bedrag in de rijksinkomstenbelasting worden be taald. Interessant is het nu na te gaain, zegt de Standaard, op wat wijze zich dit instituut ontwikkelde. Toen de wet pas was ingevoerd, in 1921, .waren er op de 188.628 aanmel dingen '672 bezwaarde werkgevers. In 1926 ,op de 189.925 aanmeldingen 41 bezwaarde werkgevers. In 1927 het laatste jaar, waarvan de cijfers gepubliceerd zijn is dit getal geslonken tot 40. Het aantal bezwaarde werkgevers is dus niet onaanzienlijk ingekrompen. Naar het schijnt, breekt de juiste princi- pieele waardeering van het instituut der verzekering al meer 'baan. Uit Brltsch-IndiB. Gandhi heeft Zaterdag voor den eersten keer sedert zjjn intemeering zijn vrouw mogen ontvangen, die vergezeld was van miss Miraben, vroeger miss Madeline Slade, de dochter van admiraal Slade, die tot de zaak van Gandhi bekeerd is. Het onderhoud had plaats in tegenwoor digheid van een ambtenaar. Gandhi's dieet bestaat uit geitemelk, da dels, druiven en sinaasappels. Hij houdt zich iederen dag vijf a zes uur bezig met spinnen. Hij leest iederen dag twee kran ten. Hij beeft een persoonlijken oppasser. Te Rangoon blijft de toestand zeer ge spannen. Het geheele verkeer in de stad van een half millioen inwoners beöft gisteren stil gestaan. Er reed geen tram, noch een ander voertuig en alle winkels en bazars waren gesloten. Op de meest bedreigde punten zijn troepen met ma chinegeweren opgesteld, terwijl de politie in groepen van 10 of 12 man door de stad patrouilleert. De politie moest tweemaal van haar vuurwapenen gebruik maken. Het politie posthuis te Qongri is in brand gestoken en geheel uitgebrand. Volgens de nog niet geheel volledige berichten zijn Dins dagmorgen twintig menschen gewond, ter wijl het aantal dooden, dat is gevallen bij de onlusten van Zondag en Dinsdag en dat tot nog toe 26 bedroeg, zou zijn gestegen tot veertig. De politie heeft alle samenscholingen van meer dan vijf perso nen, verboden. Ook te Bombay is het aantal slacht offers van de jongste onlusten gestegen. Drie menschen werden bijl nieuwe botsin gen gedood, terwijl 69 met schotwonden en glaswonden, in.de ziekenhuizen moes ten worden opgenomen. Gistermiddag laat is het ook tot ern stige onlusten gekomen te Luoknow in Bengalen. Daar zouden vier menschen gedood zijn en 30 gewond. Van de po litie moesten 14 man naar het zieken huis gebracht worden. De beperkte staat van beleg is afgekondigd. Het conflict in de Engelsche wolindustrie. Het loonconflict in de Engelsche wol industrie duurt thans reeds twee maan den. Zeer vele arbeiders hebben de sta king opgegeven en zgn in de fabrieken teruggekeerd. Vele firma's hebben het oude loon gehandhaafd en konden het werk voortzetten. Niettemin zjjn aan weerszijden belangrijke verliezen te con- stateeren. De Engelsche regeering en de werkloosheid. De liberalen uit het Lagerhuis hebben gisteravond vergaderd en na korte ge- dachtenwisseling besloten vandaag blanco te stemmen bij de conservatieve motie van afkeuring van de werkloosheidspoli- Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artlkelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg, tiek van de regeering. De verwerping der motie staat hierdoor vast. In het Lagerhuis heeft minister Thomas in antwoord op een vraag meegedeeld, dat 95 miljoen j)ond door de verschil lende commissies en daarmee door de regeering waren toegestaan om 110.000 werkloozen werk te verschaffen en dat dit op zijn minst nog tot November \zou duren. De helft van dit aantal mannen waren ,er direct bij betrokken en met het aan leggen van wegen, bruggen, enz. bezig, de andere helft vervaardigde de mate rialen, óf was met het transport belast. De minister voegde er aan toe, dat uit deze cijfers, 'die nauwelijks 7 procent van het totaal aantal werkloozen vormden, duidelijk bleek, dat men in deze richting niet heel veel verder kon gaan. De Rijnland-ontruiming. Maandagavond zijn de laatste Fransche troepen uit Worms vertrokken. Ook Zwei- brücken is in dien nacht geheel door de Franschen ontruimd. In beide plaatsen zijn met inbegrip van de gendarmen nog 20 30 man achter gebleven om de loopende zaken af te wikkelen. Korte Berichten. Het abnormale weer in Italië houdt nog steeds aan. Uit Zuid-Tirol komen berichten, dat in de bergen veel sneeuw is gevallen. Uit Forte dei Marmi wordt ge meld, dat door een waterhoos alle bad inrichtingen aldaar beschadigd en gedeel telijk vernield zjjn. Te Tluszeze, in de nabijheid van Warschau, brak Maandagmiddag een groote brand uit, waardoor veertig ge bouwen, waarvan twintig woonhuizen, in de asch gelegd werden. Honderd ge zinnen zijn door den brand dakloos ge worden. Te Friedrichstadt in Sleeswijk zijn een aantal kinderen, die kort geleden in geënt zijn, onder eigenaardige verschijn selen ziek geworden. Twee van hen zijn reeds gestorven. De beide officiëele sovjet-organen, de „Izwestia" en de „Prawda" wijden in den laatsten tijd uitvoerige beschou wingen aan de verhouding tusschen sov- jebRusland en Polen. Uit alles blijkt, dat deze verhouding steeds ongunstiger wordt en steeds meer en meer verscherpt Rijkswaterstaat Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen de hoofdingonieur-direo teur van dein Rijkswaterstaat met verlof, ir. E. van Konijnenburg. Onze Regeering en onze taaL In een dezer dagen vecrschjjlnendeni Le gerorder komt de volgende ministerieele kennisgeving voor: In verband met een ter zake door den Raad van Ministers genomen beslissing, wordt bij (Leze ter kennis gebracht, dat als begroetingstaai bij internationale con gressen e.d. van Regeeringswege het Net- derlandsch gebezigd zal worden. Daarna kan, hetzij in het gesproken woord, hetzij in de schriftelijke vertaling, van andere .talen gebruik worden ge maakt Binnenland. Interpellatie-Boon over 'da zondtijd-ver- deeling. Buitenland. De Engelsche regeering en de werkloos heid. I IJ DB De toestand in Britsch-Indië wordt ern stiger. Do Rijnland-ontruiming. Hetgeen voor congressen ,ó.d., d.w.z. voor begroetingen, Regeeringsontvangst enz. geldt, dient, zooals vanzelf spreekt, ook zooveel mogelijk in het oog te wor den gehouden, indien buiten1 de grenzen door vertegenwoordigers van de Neder- landscbe' Regeering wordt gesproken. Een begrooting afgekeurd. Naar „Het Volk" verneemt hebben Ge deputeerde Staten van Friesland hun goedkeuring onthouden aan de begrooting der gemeente Leeuwarden voor 1930, om dat hierin is opgenomen een verhooging van de arbei ders 1 oonen met ongeveer f2 per week, volgens het raadsbesluit ,van December 1929. Middenstands-congres. Het 27ste jaarljjksch congres en de algemeene vergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond worden dit jaar te Gro ningen gehouden, op 2. 3 en 4 September. Het nieuwe spoorwegboekje. Het lid der Tweede Kamer, de heer van der Waerden, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid, mede te dea len, of de Spoorwegraad gekend is in de uitgave van twee spoorweggidse® in plaats van één, zooals tot dusver ge bruikelijk? Zoo ja, welk advies heeft de Spoorwegraad uitgebracht? 2. Acht de minister het oorbaar, dat, alvorens de in prijs verdubbelde spoor- weggids yerscheen, aan 'het publiek een gids tegen verlaagden prijs werd aange boden, welke van zoodanig gehalte is, dat de groote meerderheid der afnemers er door moest worden gedupeerd en ge noodzaakt werd, later zich de dure uit gave ten overvloede aan te schaffen? 3. Zoo neen, is dan te verwachten, dat een dergelijke handelwijze met meer zal voorkomen? TWEEDE KAMER. Heiziening Gemeentewet Aan de orde was gisteren allereerst de eindstemming over het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet. De heer Lingbeek, H.G., zal tegen het ontwerp stemmen, omdat voortaan pries ters burgemeesters zullen kunnen worden. De heer De Visser, comm., kan zijn stem aan het wetsontwerp niet geven, om dat hij vreest, dat de gemeentebesturen steeds meer onder invloed van de geeste lijkheid zullen komen. Het wetsontwerp wordt aangeno men met 64 tegen 17 stemmen. Tegen: de antirevolutionairen, de staat kundig gereformeerden en de heeren Krij ger, C.H., Tilanus, C.H., Lingbeek, H.G., en de Visser, comm. Goedkeuring protocol. Na aanneming van eenige. kleine wets ontwerpen, wordt behandeld de goedkeu ring van het protocol inzake den chemi- schen en bacteriologischen oorlog. De heer Van Zadelhoff, S.D., zegt, dat dit ontwerp hem niet ver genoeg gaat, doch hij zal er voor stemmen, daar dit zal leiden tot een hernieuwden strijd voor ontwapening. De heer Marchant, V.D., heeft er bezwaar tegen, dat door ons chemische en bacteriologische strijdmiddelen mogen worden toegepast, tegen degenen, die ze tegenover ons gebruikt. Met een gewetens- Jy&TM* ra?; nist wccte getransigeerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1