Onze Kleeding Scheepstijdingen. Rechtzaken Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg de geheele nieuwe politieverordening voor bet gemeentehuis zou voorgelezen moer ten worden op Zondagmiddag 12 uur, nadat de .kleine klok geklept had. De nieuwe verordening wordt goedgekeurd. Goedgekeurd worden eenige onaerhand- sche verhuringen van tuingrond, n.l. Ie perceel aan J. Janse voor f 4, het 7e aan J. Dommanschet voor f4 en de an dere zes aan H. C. Polderman voor fló samen. B. en W. stellen voor om aan den heer van Driel te Kloetinge, die vergunning gevraagd heelt voor radio-distributie, te berichten, dat voor Hansweert de heer Polderman vergunning heeft, en voor Kruiningen de heer Oorschot te Vlis- singen. De voorzitter wil deze herren berich ten, dat ze binnen 3 maanden met de uitvoering hiervan moeten beginnen, daar anders met anderen zal onderhandeld worden. Dhr Minnaar juicht dit toe daar anders uitbuiting mogelijk is. Het voorstel .om de aarlij ksche ver goeding aan Ivrabbendijke voor het onder houd van den gemoenschappolijken weg op jiet dorp Oostdijk van f 50 op f 100 te brengen, wordt met algemeene stem men goedgekeurd Van de sportvereeniging „Zeelandia" te Hansweert is een verzoek ingekomen, om f 100 voor bet plaatsen van een kleedlokaal voor haar afdeeling „red dingsbrigade" B. en W. stellen voor f50 te geven. Dhr Burking juicht dit toe, doch meent dat een verzoek der voetbalvereen. in dertijd afgewezen is. De voorzitter zegt, dat juist de afd. reddingsbrigade vooral te Hansweert zeer nuttig kan werken, vandaar het voorstel. Met. algem. stemmen aangenomen. Eveneens met alg. st. wordt besloten cm de raadsleden welke te Hansweert wonen bij elke raadsvergadering op kos ten der gemeente af te halen en weer thuis t.e brengen, nadat de heer Fran- crijs heeft opgemerkt, dat dit in de toe komst voor Raadsleden die ver van Krui ningen woningen ook dient te gebeuren, b v. te Oostdijk. Dhr Burking informeert naar het loon der werklui, die bij het st.raat.maken be hulpzaam zijn. Dit blijkt f 3 per dag te wezen, zooals de laatste jaren altijd voor niet-vaklui betaald wordt. De voorz, zal een en ander jjjj B- en W. nader ter sprake brengen Daarna sluiting. Bij het zware onweder van Zaterdag avond is, naar nader bleek de bliksem geslagen in een boom bij de hofstede van mejuffr. Wed. C. Nieuwenhuize. .Eenige koeien en een paard met veulen die er vlakbij stonden, bleven ongedeerd. Ritthem. De gemeenteraad hield Maan dagmiddag een openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. De voor zitter opende de vergadering op de ge bruikelijke wijze; verschillende ingeko men stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan het comité ter bestrij ding der iepenziekte zal gedurende 5 jaar een jaarlijksche bijdrage van f2 wor den verleend. Naar aanleiding van het ingekomen verzoek tot het aanbrengen van brievenbussen aan de woningen, werd besloten bij het bouwen van nieuwe wo ningen hiermee rekening te houden. Voor de bestaande woningen een brievenbus te laten aanbrengen voelde de Raad niet veel. Het gemeenteverslag over 1929 werd den Raad aangeboden. Nu kwam aan de orde; bouw nieuw raadhuis of grondige herstelling van het tegenwoordige gebouw. Na drukke bespre king werd besloten wegens te hooge kos ten geen nieuw raadhuis te bouwen, doch aan het tegenwoordig raadhuis noodzake lijke herstellingen te doen verrichten door den timmerman J. Melis, volgens een door hem ingediende begrooting. Vastgesteld werd het suppl. kohier we genbelasting over 1930. Nu volgde nadere vaststelling van het verhuren van het gemeenteslachthuis en van eenige verordeningen over het slach ten. De besprekingen hierover werden ge houden in een besloten vergadering. Bij heropening werd m.a.s het huurcontract gewijzigd en ook de verordening betref fende het gebruik van het slachthuis. Naar aanleiding van het laatste punt werd besloten, dat in het slachthuis al leen maar mag worden geslacht door de personen, door B. en W. aan te wij zen. Eveneens werd vastgesteld een veror dening ingevolge art. 4, 3o der Hinderwet. Daar door uitloting van f500 dit kapi taal is vrijgekomen werd besloten tot aankoop van een obligatie van f500 k 5 pet. bij de Overijselsche Hypotheekbank. Ingekomen was een verzoek van den slager A. W. Osté, om in het gemeen teslachthuis te mogen slachten. Daar dhr Osté ook in de gelegenheid is geweest om het slachthuis met woning te huren, werd besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. Alleen bij noodslachtingen zal de eigenaar van het te slachten dier vrij zijn in de keuze van een slager. De voorzitter deed eenige mededeelin- gen over de laatste vergadering te Mid delburg gehouden* van de afd. Zeeland der vereeniging van Nederlandsche Ge meenten. Daar het verkeer veel moeilijkheden ondervindt van het houtgewas bij de wo ning van dhr J. de Pagter, zal deze, op het verzoek van den burgemeester, het houtgewas weren. Naar aanleiding van een vraag van dhr H. M. v. d. Putte over de kosten van aanleg waterleiding kon de Voorzitter nog geen definitieve mededeelingen doen. Dhr W. Boogaard wees op het lange gras aan de voetpaden. Hiernaar zal een onderzoek worden ingesteld. Dhr J. de Pagter deelde mede, dat. Wed. J. Westdorp niet genegen is te helpen bijdragon in de kosten voor het ploat- sen van een waterbak bij haar café. De zaak zal door B. en W. nader worden onderzocht. De wethouder P, J. de Pagter sloot de vergadering met dankzegging. Ongelukken. Een zoontje van den landbouwer E. te Erm is uit een boom, waarin de kna^p geklommen was, gevallen en in vrij ernstigen toestand opgenomen. Te Enschede is Zater dagavond de 46-jarige vrouw van den arbeider M., toen zij de Marktstraat over stak, door een autobus van de Twent- sche Electrische Tramweg Mij. over reden. De ongelukkige werd bev toloos e:i ernstig gewond opgenomen over leed na een kwartier zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. Noodweer boven Tilburg. Zondagmiddag omstreeks drie uur ont lastte zich boven Tilburg een zwaar on weer, gepaard gaande met een hevigen stortregen. In de R.K. Kerk a. d. Heu vel, sloeg tot tweemaal toe de bliksem op de electrische lichtleiding, waardoor verschillende lampen in de kerk kapot barstten. Begrijpelijkerwijs bracht een en ander heel wat schrik en ontsteltenis te weeg onder de kerkgangers. Hoewel het onweer een ongekende he vigheid had zijn er geen verdere onhei len gebeurd Wel zijn eenige kelders on der water geloopen. Inbraak. Gisternacht werd mej. de weduwe van B., te Goirle, plotseling uit haar slaap opgeschrikt door gestommel in huis. Zij riep, of er soms iemand was en hoorde toen, vermoedelijk twee personen, zich in allerijl verwijderen. Mej. B. stond op en ontdekte, dat haar slaapkamerdeur reeds was opengemaakt door de indringers. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat de dieven zich door opschuiving van een raam, toegang had den verschaft tot de bijkeuken van de wo ning, waarna zij in de huiskamer kwamen. Daar hebben zij uit een kast een tweetal porte- monnaies en een blikken doosje geledigd, inhoudende ongeveer 18 gulden. Het door de politie ingestelde onderzoek had tot heden geen resultaat. Stoomvaart Mij Nederland. JOHAN DE WITT, uitr., p. 26 Gibraltar. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 'uitr., p. 24 Perim. RADJA, Java n. Djeddah 24 v. Padang. ROEPAT, uitr., 25 v. Bombay. RONDO, uitr., 25 op 60 mijl O. v. Niton. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. ARES, 23 v. Guayaquil n. Paita, HAARLEM, 24 y. Antw. te Valparaiso. CERES, Sharpness n. Amst. p. 26 Dungeness. STUYVESANT, Barbados n. Amst. 26 te Plym. SIMON BOLIVAR, Amst. n. Barbados 25 op 40 mijl O. v. Land's End, Rotterdamsche Lloyd. KOTA TJANDI, thuisr., p. 26 Ouessant, KOTA BAROE, uitr., p. 24 Dungeness. Verwijdering uit een raadsvergadering. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van een lid van den Raad der gemeente Hoogkerk, die door de recht bank te Groningen veroordeeld was tot vier maanden gevangenisstraf en in hoo- ger beroep door het Gerechtshof te Leeu warden tot twee maanden wegens het zich niet verwijderen uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouw op last van den bevoegden lastgever, en wegens wederspannigheid. Hier betrof het zijn verwijdering uit de Raadsvergadering te Hoogkerk, welke door maréchaussées moest worden ten uitvoer gebracht Met dit arrest is in hoogste-i tan tie beslist, dat een uit een Roadsver 'ring verwijderd lid strafbaar is indien hij vrij willig geen gevolg heeft gegeven aan het bevel van den burgemeester om zich te verwijderen. Regeling Gemeentebelastingen in verband met gewijzigde financi- eele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. B. en W. wijzen er den Raad op, dat als gevolg van het in 1931 in wer king treden der „Wet houdende herzie ning van de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten" vóór het jaar 1931 het belastingstelsel van de gemeente aan een herziening moet worden on derworpen. Aangezien de vervallen en de nieuw in te voeren belastingen ten nauwste verband houden met de andere uitkeerin- gen, die de gemeente ingevolge de bo venaangehaalde wet zal ontvangen, heb ben B. en W. gemeend den Raad het meest te dienen door een volledig over zicht te geven van de thans bestaande belastingen en uitkeeringen met daar naast de, volgens hunne zienswijze, in de toekomst te heffen belastingen en de nieuwe Rijksuitkeeringen, voor zoover deze als gevolg van vorenbedoelde Wet, wijziging moeten of kunnen ondergaan. Aan de hand van dit overzicht be spreken B. en W. achtereenvolgens do verschillende uitkeeringen en belastingen, waarna zij tenslotte een résumé geven van de, naar hun oordeel, te nemen besluiten.. De uitkeering voor jaarwedden Burge meester en Secretaris, voorheen bepaald voor deze gemeente op 25 pCt. van hot totaal der jaarwedden met een maxi mum van f600 is gewijzigd in 75 pCt. van dat totaal, met een maximum van f3000. Voor deze gemeente moet dus laatst- vermeld maximum worden aangehouden. Do in art. 4 der wet bedoelde uit keering per inwoner uit 't Gemeentefonds tot op heden voor deze gemeente, inge volge de wet van 24 Mei 1897, bepaald op f3.24 is thans nog met geen moge lijkheid te berekenen, daar zij moet wor den vastgesteld door den Minister van Financiën, nadat alle daarvoor benoo- digde gegevens, fo.a. de door de Gemeen ten ingezonden opgaven betreffende de kosten voor politie, onderwijs en armen zorg over de jaren 1926 tot en met 1928) definitief vaststaan. Op de vaststelling van dit bedrag zal met de herziening van het belastingstel sel niet kunnen worden gewacht daar zij, in verband met de verschillende in de wet gestelde termijnen, zeker eerst belangrijk later dan 1 Sept. 1930 kan plaats hebben. Teneinde echter reeds nu een over zicht te kunnen geven hebben B. en W. doen berekenen welke uitkeering de ge meente volgens de thans bekend zijnde gegevens als minimum volgens art. 6 der wet zal ontvangen. Het maximum aantal opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, dat door de gemeenten mag geheven worden, bleef bepaald op 80 voor die op de ge bouwde en op 20 voor die op de onge bouwde eigendommen. Echter moet bij de bepaling van dit aantal rekening worden gehouden met art. 22 der Wet, waar is bepaald, dat het aantal opcenten op de fondsbelasting in geen geval hooger mag zijn dan het aan tal opcenten, .geheven op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen. Bovendien moet rekening worden ge houden met art. 247, eerste lid, der Ge meentewet, waarin is bepaald, dat het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting eerst tot boven 80 mag worden geheven, indien de opcen ten op de hoofdsom der grondbelasting dus zoowel voor de gebouwde als voor de ongebouwde eigendommen tot de wettelijke maxima zijn opgevoerd. Daar heffing van een hooger aantal opcenten dan 80 op de hoofdsom der personeele belasting, zooals hierna zal blijken, noodzakelijk zal zijn, moeten ook de opcenten op de hoofdsom der grond belasting worden gebracht op het dub bele aantal van thans, dus op 80 voor de gebouwde en 20 voor de ongebouwde eigendommen. Het aantal opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting, dat de Gemeen ten als maximum mogen heffen is terug gebracht van 100 op 50, In verband met bet feit, dat bet Rijk in de toekomst 50 opcenten op deze belasting gaat, heffen, teneinde de opbrengst hiervan do gebrui ken als inkomsten voor het te vormen gemeentefonds. Aangezien thans de Gemeente 50 op centen heft, hebben B. en IV. gemeend te moeten voorsteller! de gemeentelijke opcenten op deze belasting te laten ver vallen, opdat deze belasting in evenwicht blijft. De personeele belasting, thans nog Rijks belasting, blijft na 1 Januari 1931 als een gemeentelijke belasting bestaan, met dien verstande, dat de Rijksadministratie deze belasting blijft heffen en invorderen ge heel ten bate van de gemeenten. Deze laatste echter verkrijgen ten aanzien van deze belasting groote bevoegdheden. Krachtens het bepaalde in art. 30 der Wet moeten zij o.a. zichzelve indeelen in een klasse, als bedoeld in het gewijzigde art. 5 par. 1 der Wet op do personeele belasting. De Raad zal dus moeten beslissen over: a. de classificatie der gemeente. b. eventueele wijziging in de tarieven. c. het aantal te heffen opcenten. De Gemeente is thans ingedeeld in de 5e klasse van de bij de ongewijzigde Wet op de personeele belasting behoorende tabel. Wijziging hierin komt B. en W. niet gewenscht voor, omdat de financieele ge volgen, die hieruit voor de gemeente zou den voortvloeien niet zijn te overzien. Wijziging in de tarieven komt B. on W. eveneens onnoodig voor en bovendien on- gewenscht om dezelfde redenen als hier voor opgesomd. Elke wijziging in het tarief is zeer moeilijk, zoo niet onmoge lijk, te overzien. B. en W. wenschen het aantal op de hoofdsom van deze belasting te heffen opcenten te stellen op 110, zijnde het thans geheven aantal (60) verhoogd met dat wat de Provincie thans heft. De be voegdheid tot heffing van deze opcen ten door de Provincie vervalt ingevolge art. 33 der Wet. Behalve deze opcenten worden thans door het Rijk, ten behoeve van het Lee- ningfonds 1914, nog op deze belasting ge heven: 80 opcenten op de hoofdsom dei- belasting voor den 4en en 5en grondslag (paarden en motorrijtuigen) en 10 resp. 20 opcenten op de hoofdsom der belasting voor den len grondslag (huurwaarde). Deze opcenten mogen door de Ge meente niet als zoodanig worden geheven, aangezien dit in strijd is met het be paalde nlj art. 247, eerste lid der Ge meentewet. Zou men in de toekomst de belastingbedragen voor de belastingbeta lers gelijk willen "houden aan die van thans, dan zou dit moeten gevonden wor den door wijziging van de tarieven voor deze grondslagen. Waar de opbrengst van deze opcenten, zooals blijkt uit het over zicht betrekkelijk gering is, meenen B. en W. echter dat deze extra-heffing achter wege kan worden gelaten. De gemeentefondsbelasting zal worden geheven als een Rijksbelasting tot vor ming van een „Gemeentefonds", uit welk BLOUSES. Daar er veel mantelpakjes gedragen worden, geven we hier daarbij behoorende blouses. Het patroon volgt morgen. Heel modern is zwarte pakjes van los geweven stof met witte blouses en zwarte, of zwart en wit gestreepte das. Men heeft noodig 2 M. A 100 cM. breed. Model A: a. In het voorpand rijgt men eerst de plooien, daarna knipt men pas den schouder schuin bij. Het patroon staat daarom recht geteekend. In den rug rijgt men ook de plooien naar elkaar toe. b. Het stuk maakt men van dubbele stof. Men stikt eerst het onderstuk aan, daarna het tweede er bovenop (De rafel is nu geheel verborgen). c. Aan den onderkant van de plooien stikt men een paar zakjes, den bovenkant werkt men af met een schuin biesje, waaronder men de knoopjes zet. d. Het splitje werkt men ook af met een schuin biesje. e. Het kraagje maakt men van dubbele stof (aan- stlkken op den goeden kant, overzoomen op den verkeerden kant. Onder aan de blouse stikt men een glad reepje tegen, om het elastiek door te halen; een zoom zou met die plooien te dik worden. De mouwen stikt men dicht en werkt deze af met epn manchet, welke men van dubbele stof maakt. (De manchet dus op verkeerden kant dicht stikken.) Stukje openlaten voor om te keeren; daarna dat stukje dichtnaaien, op den mouw spelden en tegen- zoomen. Van model B kan men kraagje en chabot zelf ver sleren met zwart D.M.CJ. Hiervan stellen we de patronen beschikbaar. Patronen 40—42—44-^16-^18 A 0.50 A en B. Men kan ook bestellen B met mouwen A of an dersom. fonds aan 'do gr-ison'.en worden „ilgo- ketrd a. eon aandeel in de jaarwedden van Rurgemeester en Secretaris; b. een bedrag pcv im\ oner. Deze nieuwe belasting komt, met hare opcenten, voor do belastingplichtigen in do plaats van de tegenwoordige gemeen telijke inkomstenbelasting. Hoewel deze belasting een Rijksbelas ting is, heeft de gemeento op de heffing hiervan indirect invloed, doordat in art. 14 is bepaald, dat zij zich bij verordening kan indeelen in een der drie in dat artikel aangegeven klassen. Stelt een gemeente 'te dezer zake geen verordening vast, dan wordt ze geacht to behooren tot de le klasse. Indeeling in de 2e of 3e klasse heeft voor d,e belastingbetalers deze beteekenis, dat de belastbare inkomens vóór de toepassing van het in art, 15 bepaalde tarief, wor den verhoogd met f 100 resp. f200. Voor do gemeente heeft het dit voordeel, dat het belastingbedrag, dat als gevolg van deze rangschikking meer wordt opge bracht, rechtstreeks aan de gemeente wordt uitgekeerd. Aangezien bij indeeling in een hoogere klasse juist de laagste inkomens zwaarder zouden worden belast dan thans, 'terwijl bij indeeling in de le klasse, alle inko mens, behalve de allerhoogste, worden verlicht, meenen B. en W., dat indeeling der gemeente in de le kl. de voorkeur verdient. c Aan de gemeenten is bevoegdheid toe-, gekend tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Hel aantal dezer opcenten mag, zooals hiervoor reeds werd opgemerkt, niet hooger dan tot 80 wor den opgevoerd, behoudens in zeer bij zondere gevallen. Zooals uit het overzicht blijkt, zullen wanneer de gemeente het berekende mini mum-bedrag uit het gemeentefonds ont vangt, 58 opcenten noodig zijn. B. en W. hebben deze berekening thans gernaukt, omdat de besluiten nopens do andere belastingen vóór 1 September 1930 door den llaad moeien zijn vastgesteld. Mot de definitieve bepaling van hel aantal op de hoofdsom der gemeontefondsbelas- ting te heffen opcenten zouden zij ech ter nog willen wachten tot na 1 Septem ber, het besluit moet worden genomen vóór 1 Januari 1931 aangezien dan rekening kan worden gehouden met do door de regeering toegezegde berekenin gen terwijl, dan hoogstwaarschijnlijk zal blijken dat met minder dan 58 opcenten kan worden volstaan. Art. 26 der wet geeft de gemeenten de bevoegdheid om een woonforensenbelas- ting te heffen. B. en W. meenen echter, dat invoering dezer belasting voor Middelburg geen zin heeft. Resumeerende stellen B. en W. ten slotte voor te besluiten tot: 1. bepaling van het aantal opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting op: a. 80 voor de gebouwde, en b. 20 voor de ongebouwde eigendom men; 2. intrekking der Verorde ning tot heffing van 50 op- ■■m centen op de hoofdsom der Vermogensbelasting; 3. indeeling der Gemeente voor de heffing der Porso- neele belasting in de 5e klas se van de thans in de Wet op de Personeele belasting voorkomende tabel; 4. heffing van 110 opcenten op de hoofdsom der Perso neele belasting. De noodige ontwerp-veror- deningen bieden zij ter vast stelling aan. In een der bijlagen wordt berekend, dat in totaal voor de gemeente zullen vervallen inkomsten tot een bedrag van f 602345 en voor de belasting betaler f 657921. Aan nieuwe posten zal, bij de raming van de fondsbelas ting en opcenten (38) volgens de regeering, in het totaal f 602.181 en bij de minimum raming van 58 opcenten f 602.631 worden ontvangen door de gemeente, die haar verlies dus juist gedekt ziet. De belastingbetalers zullen moeten opbrengen f 509.501 of f 539.233, dus m i n- stens f 118.618 minder dan thans. Volgens een andere bijlage, gevende een overzicht van do thans te betalen gemeentelij ke inkomstenbelasting en de vermoedelijke in de toekomst te betalen fondsbelasting (met opcenten) voor gehuw den zonder kinderen, zal bij plaatsing in de eerste klasse van alle inkomens bij het hef fen van 38 opcenten lager zijn en hij 58 opcenten eerst van inkomens van f 20.000 en hooger een verhooging in treden, bovendien zullen do inkomens van f 750 tot f 800, die nu f 1.32 betalen, vrij zijn. Bij de plaatsing in de 2do klasso zal reeds vanaf f 700 inkomen betaald moeten wor den en zullen bij 32 opcenten alle overige inkomens ook minder betalen dan thans, bij 51 opcenten eerst die boven f 25.000 inkomen meer. Hieruit spreekt vanzelf, dat de lagere meer betalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6