No. 200 Dinsdag 27 Mei 1930 44e Jaargang 4 Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Soes Belgisch Geld EERSTE BLAD. a 9 cent per Liter. Buitenland. Coöperatieve Fabriek van Melkproducten Zuid-Beveland G. A. te Goes Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. r Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 348. Binnenland tegen voordeellge koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentiSn: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et, Bij abonnement feelangrijke korting. A.s. Woensdag moet „De Zeeuw" ln ver band met den Hemelvaartsdag evenals 's Zaterdags vroeger verschijnen. H.H. correspondenten en adverteerders gelieven hiermede rekening te houden. Na half 10 Woensdagmorgen kunnen geen advertentiën voor het dien dag verschij nend nummer, meer worden aangenomen. DE DIRECTIE. De toestand in Britsch-Indië. De rust in de omgeving van het zout- depöt te Wadala is na een aanval her steld. Veertig vrijwilligers werden gearres teerd, waardoor het totaal tot 94 stijgt, en 47 toeschouwers. Bij een door de politie uitgevoerde charge werden 17 per sonen gewond, van wie 7 ernstig. In het Engelsche Lagerhuis zeide gis teren de minister voor Indië, Wedgwood Benn, in antwoord op een vraag van den Arbeidersafgevaardigde kol. Wedge- wood, dat de interneering van Gandhi krachtens de gevangenisverordening van den Staat Bombay niet analoog is met gevangenneming krachtens de strafwet. In antwoord op vragen van 'den con servatieven afgevaardigde Wardlaw Milne zeide de minister, dat er onder de leden een rapport van de Indische regeering, loopende tot en met 24 Mei, zal circu- leeren. Lord Winterton, die zes en een half jaar minister voor Indië is geweest, leid de later het debat over de positie van Indië _in. Hij zeide in de Indische on afhankelijkheidsbeweging een agitatie te zien na.ar het voorbeeld van Sinn Fein in Ierland. Er zijn millioenen Indische Mohammedanen, die van overtuiging zijn, dat Gandhi wil trachten een Hindoeschen Raj aan het bewind te brengen in de plaats van een Britschen Raj. Hij zeide, dat het nutteloos en zelfs gevaarlijk is met de overtreders van de wet te onder handelen. Naar de meening van de op positie wordt de Indische agitatie door communisten en waarschijnlijk bolsjewie ken uit Rusland aangestookt. De minister verklaarde, dat de regee ring niet zal toelaten, dat de bedreiging zich tot de landbouwstreken uitbreidt. Zinspelend op een algemeene confe rentie te Londen zeide Benn, dat indien deze er in slaagt tot een feitelijk ac- coord te geraken, geen enkele regeering hiermede geen rekening zou kunnen hou den. Het probleem moet onder de In diërs zelf worden opgelost en de regee ring wenscht oprecht een werkelijke op lossing. Op een vraag of hij het gebruik van traanverwekkend gas zou toestaan ter beteugeling der onlusten antwoordde Benn, dat de regeering weigert van dit wapen gebruik te maken. Toen de minister sprak over de wet gevende maatregelen ter onderdrukking der ongeregeldheden, riepen de Arbeiders afgevaardigden der uiterste linkerzijde: „Wat is de plicht van een Arbeiders- regeering Benn antwoordde toornig: „De plicht van een Arbeidersregeering is te regee- ren. Er heeft niets anders dan de harte lijkste overeenstemming tusschen de re geering in het moederland en den onder koning bestaan. Zij, die willen dat In dië zijn bestemming onder Dominions volgt, zouden het een slechten dienst bewijzen indien zij het een erfenis van chaos en anarchie zouden nalaten. Het herstel van de normale toestanden ligt in de handen van hen, die verantwoor delijk zijn voor de ongeregeldheden". Volgens berichten uit Rangoon heb ben de onlusten aldaar grooteren om vang aangenomen. Bij de verschillende botsingen zijn 10 personen gedood en meer dan 250 gewond, o.a. 2 Europee- sche politie-officieren en verscheidene kleurlingen. De winkels van de inlanders zijn gesloten. De omnibussen werden door de menigte aangevallen en vernield. Militaire versterkingen zijn onderweg. Men verwacht, dat de staat van beleg zal worden aangekondigd. Vanaf 1 JUNI bij onze slijters verkrijgbaar prima VOLLE MELK Deze verlaging is NIET tijdelijk. DOET UW VOORDEEL. Bij Wabala hebben 83 vrijwilligers gis teren opnieuw een aanval op het zout- depöt ondernomen, 53 hunner werden gearresteerd. In de buurt van Ahmedabad stuitte een groote groep vrijwil'igers bij haar terugkeer van een aanval op het zout- depót op bereden politie, die haar som meerde het buitgemaakte zout terug te geven. Er volgde een botsing, waarbij 100 personen gewond werden, van wie 4 ernstig. Ook te Bombay is de toestand ernsti ger geworden, zoodat de afkondiging van den staat van beleg wordt overwogen. De Zeppelin in Brazilië. De „Graf Zeppelin" is Zaterdagnacht boven Rio de Janeiro aangekomen, waar het luchtschip bleef zweven tot de eerste zonnestralen zich boven den Oceaan ver toonden. De silenen van de veerbooten wekten de bevolking uit haar slaap en spoedig vertoonde zij zich voor de vensters, op straat en op de daken, terwijl de „Graf Zeppelin" naar het vliegterrein van Dos Affonsos vloog, waar de landing een vlot verloop had. Behalve de diplomatieke vertegenwoor digers van Duitschland waren vertegen woordigers van de Braziliaansche regee ring, van leger en vloot en talrijke leden van de Duitsche kolonie aanwezig. De geestdrift was weer buitengewoon groot. Na een verblijf van ongeveer 1 uur steeg het luchtschip weder op, om Jaar Per- nambuco terug te keeren. Van een uitstapje naar San Paulo is afgezien, daar het luchtschip anders te laat in Pernambuco zou aankomen. Mussolini aan het woord. Mussolini heeft te Milaan, in tegen woordigheid van meer dan 300.000 perso nen, die zich op het plein voor den dom hadden verzameld, een rede gehouden. Mijn regeering, aldus de D'uce, is geen ministerie, doch een regime, waarvan ik het hoofd en de schepper ben, waarvan ik ook echter de verdediger moet zijn, wijl de leerstellingen van. dit regime worden miskend en het regime in zijn leiders en hoofden wordt beleedigd en verguisd. Ik maak hier geen vage toespelingen, wij zijn voldoende op de hoogte van het geen elders wordt voorbereid en van den geest, die bij sommigen onzer naburen overheerscht. Mussolini noemde vervolgens het be richt over de ontscheping van Italiaansehe troepen in Albanië onzinnig. Na een uiteenzetting van den oorsprong van het fascisme zeide Mussolini, dat het Italiaansehe volk thans eigen heer en meester over zijn lot is. Wij zijn geheel zeker van onze toe komst, en daarheen richten wij al oftze krachten. Wij kwamen van Versailles met een verminkte overwinning, maar wij hebben die overwinning nog in onze vuisten. Do redevoering van den Duce werd voortdurend door toejuichingen onderbro- kean en werd na beëindiging met te(en onbeschrijfelijke ovatie bejubeld. Uit een artikel in de „Echo de Paris" blijkt, dat in Frankrijk groote ontstemming heerscht over de jongste redevoering van Mussolini. Noodweer in Duitschland. In verschillende deelen. van, Duitschland hebben Zaterdag en Zondag hevige on- weders gewoed. Vooral boven Mecklen burg heeft een waar noodweer geheerscht. Talrijke gebouwen zijn door den bliksem getroffen en afgebrand. Op het riddergoed Faulenrost bijl Mal- chin wierd egn koestal door den bliksem getroffen. Binnenenkele minuten stond het gebouw in lichte laaie. Vijf en dertig stuks rundvee, vele land bouwmachines, een groote hoeveelheid kunstmest, enz. werden een prooi der vlammen. In het dorp Wilsen zjjln 3 schuren en 2 veestallen afgebrand, terwijl voorts nog schuren in de buurt van Lübz, Wit- tenburg en. Neukloster door den bliksem werden getroffen en afbrandden. Ook het gebied van de Chiemsee, dat reeds eenige jaren .achter elkaar door noodweer werd geteisterd, is weer hevig getroffen. Door ontzettende hagelbuien, die zoo erg waren, dat op sommige plaat sen de hagel 12 tot 15 c.M. hoog lag, is 90 procent van. den oogst verwoest. Poolsch-Duitsch grensincident Uit Marienweder wordt gemeld, dat twee Poolsche grensambtenaren Zater dag onbevoegd over de grens zijn geko men, waar zij het gebouw der Duitsche grensambtenaren te Neuhoefen binnen drongen. Toen de Duitsche grenspolitie hen wil de arresteeren, boden zij verzet, waarbij zij ook van hun sabels gebruik maak ten, zoodat een der Duitsche agenten ge wond werd. Daarop maakte deze eveneens van zijn wapenen gebruik en één der aanvallers werd door een schot in den buik ernstig gewond. Terstond daarop kwamen ook andere Poolsche grensambtenaren over de grens, die hun makkers poogden te bevrijden en verscheidene schoten op het gebouw der Duitsche grensambtenaren losten. Tenslotte werden zij echter teruggedre ven, terwijl de twee eerste aanvallers in arrest werden gehouden. De crisis in de Engelsche arbeiderspartij. Elk lid van de Arbeiderspartij heeft een persoonlijken brief van den. Chief Whip der partij gekregen, waarin er bij hem op aangedrongen wordt Woensdag a.s. in het Lagerhuis te zijn. Verwacht wordt, dat Labour een meer derheid zal krijgen van tusschen de 20 en 30 stemmen. Er zijn met den linkervleugel der par tij geheime onderhandelingen gevoerd, en verwacht wordt, dat deze vleugel, na verkregen concessies, vóór de regeering zal stemmen. Korte Berichten. Volgens een mededeeling van "den stedelijken gezondheidsdienst te Lubeck is nog een der ingeente zuigelingen over leden. Het aantal slachtoffers, dat om het leven is gekomen, is daardoor tot 21 ge stegen. Te Berlijn en op andere plaatsen in Duitschland hebben Zaterdagnacht en Zondag weer verschillende bloedige bot singen tusschen nationaal-socialisten en communisten plaats gehad. Naar uit Moskou wordt gemeld, is een groot aantal personen geroyeerd als leden der afdeeling Moskou van de Russi sche communistische partij, n.l. 4000 ar beiders (6 pet.), verder 10 pet. van de boeren en -8 pet. van de almbtenaren. Als reden worden o.a. opgegeven passivi teit tegenover den partijarbeid en drank zucht. Volgens berichten uit Moskou heeft de executieve commissie der sovjet-unie besloten, dat alle tot een jaar gevangenis straf veroordeelde personen niet langer in de gevangenis zullen worden opgeslo ten, doch hun straf, zullen ondergaan in den vorm van dwangarbeid in de ge bieden van sovjet-Rusland. Deze maatre gelen zijn noodig, om overbevolking der gevangenissen te voorkomen. Volgens een Amerikaansche statis tiek zijn in het afgeloopen jaar door auto-ongelukken in de Vereen. Staten ruim 33.000 personen om het leven geko men en ruim 1.2 millioen gewond. Verge leken met 1920 is het aantal verkeers ongelukken met 66 pet. toegenomen. Uit Bronswijk wordt gemeld, dat daar 50 volwassenen en kinderen na het eten van ijs ziek zijn geworden. Zij heb ben zich allen onder medische behande ling gesteld. Uit het onderzoek is geble ken, dat het ijs paratyphusbacillen be vatte. Te Detmold zijn. 39 kinderen na het eten van ijs ziek geworden. Te Linne- mannsbusch en te Holzhausen, bij Schoet- mar, zijn eveneens vergiftigingsverschijn selen waargenomen. De toestand der zie ken is echter in geen enkel geval ernstig. De Times bevat een ingezonden st.uk van zekeren George Duckworth, waarin deze een welsprekende hulde brengt aan de gemeentelijke volkshuisvestingsplannen van Amsterdam en Den Haag en de wijze waarop de besturen van deze gemeenten de vraagstukken van opruiming van ach terbuurten en nieuwe huisvesting van hun bewoners ter hand nemen. Ongeveer 7500 menschen hebben Zondag te Parijs deelgenomen aan een communistische betooging, waarbij een uitgebreide orde-dienst was georganiseerd. Bij een korte botsing tusschen betoogers en politie is een agent verwond, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Er zijn 150 menschen aange houden, van wie 34 Indo-Chineezen en 104 vreemdelingen. Eenige plaatsen van het district Braunau aan de Inn in Boven-Oostenrijk werden Zaterdagavond door een onweer met zwaren hagelslag geteisterd. De ha- gelsteenen waren zoo groot als duiven eieren. Over een uitgestrektheid van vijf tien kilometer werd het veldgewas totaal vernield en al het blad van de boomen afgeslagen.. De hagelslag duurde, drie kwartier. Gemeld wordt, dat de socialistische metaalbewerkers te Gent met 802 te gen 243 stemmen hebben besloten tot staking over te gaan indien de werkge vers de loonen met ingang van 2 Juni verlagen. De staking zou op dien datum ingaan. Chr. Middenstandsvereeniging. Die .jaarvergadering van' die vereeniging van den Chr. Handeldrijveniden en In- dustriëelen Middenstand in Nederland zal Woensdag 26 Juni a.s. te Enschedé won den gehouden. Den volgenden: dag vindt wederom pen .congres .plaats. In de jaarvergadering zal de heer P. Pluyter van Assen prae-adviseeren ovetf de vraag van de aid. Leeuwarden: In hoeverre heeft de doorgaande sociale wet geving verbetering gebracht in ,bet wel vaartspeil der .geheel© maatschappij? En de heer K. Meima van Sneek over een vraag van de .^fdeeling Rotterdam: Is het waar, dat de zelfstandig werkend© Middenstanders geleidelijk zuilen verdwij nen uit de maatschappij en zoo ja, is dit geacht te zijn een voor- of een na deel voor ons maatschappelijk en staat kundig leven? Op het den volgenden dag te honden congres zal het Tweede Kamerlid, Mr Dr A. J. M. G. Baron van Wijnbergen, voor zitter van den Middenstandsbond, ©en rede 'houden over: „De Middenstands- raad", waarna het Tweede Kamerlid, oud- Minister Dr J. R. Slotemaker de Bruine, een prae-advies zal uitbrengen .over: „Lessen uit de ontwikkeling der patroons- vakorganisatie". Ds H. Meulink, Geref. predikant te "Enschedé, zal tenslotte een opwekkend woord spreken. Warmwater. Aanleg centrale ver warming en warmwater: J. M. Polderman, Goeis. Tel. 129. Adv. Ir. G. L. M. Lambreehtsen van Ritthem f. In den oujlerdom van 75 jaar is te 'sGravenhage over leden ir. G. L. M. Lambreehtsen van Ritthem, directeur van de Dordtsche Pe troleum Industrie Mij. De heer Constant Loclewjjk Marius Lambreehtsen van Ritthem werd 22 Aug. 1854 te Middelburg geboren. In 1889 werd hij assistent in de waterbouwkunde aan de Politechnische School en het jaar daarop volgende ingenieur van den pro vincialen waterstaat in Zeeland. In Juni 1895 werd hij benoemd tot directeur van publieke werken te Amsterdam, welke betrekking hij verliet toen hij werd be noemd tot directeur van de „Dordtsche Petroleum Mij.". Zulks bleef hij tot die Mij. in 1911 aan de Koninklijke overging. Koudekerke. Alhier werd dit jaar voor het eerst veekeuring gehouden. De con- trole-vereeniging, die dezen winter is op gericht, had de keuring voorbereid. Deze had plaats op een weide van dhr W. Verhage. "Er was een groote collectie best /vee. Er werd door de commissie zeer Binnenland. I-Iet wetsontwerp tot herziening der Ge meentewet door de Tweede Kamer aan genomen. De belastingen te Middelburg. Vergadering der Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Buitenland. Een opzienbarende rede van Mussolini Noodweer in Duitschland. Een Poolsch-Duitsch grensincident De toestand in Britsch-ïndië. Bijzonderheden over den moordenaar te DusseldorL aangedrongen op het oprichten van een tetierenvereeniging. Het viertal voorge brachte stieren was van zeer matige kwa liteit. De volgende koeien kregen 77 of meer punten of een geldprijs: Rubriek 1. Ir kalf. nr 1. Joost Vos met „Bontje" 78 punten, le prijs; nr 2. A. de Lange met „Sare" 76,5 p. 2e pr.; nr. 3. Adam "Wielemaker met „Lena" 75 p., 3e pr; Rubriek 2. 2e kalf. nr. 1. J. Jasperse met „Emma" 79 p. le pr.; nr. 2. J. Si mons© met „Jans" 78,5 p., 2e pr.; nr 3. J. Simonse met „Mina" 78,3 p. 3e pr.; Rubriek 3, 3e kalf, nr. 1. W. Verhage met „Koridon" 79,5 p. le pr; nr. 2, AL de Lange met „Flora", 79 p. 2e pr.; nr. 3, A. Janse, met „Mina" 78,5 p. 3e pr. Rubriek 4. 4e kalf, nr. 1, A. de Lange, met „Bontje" 80,5 p., le pr.; nr. 2, J. Jobse met „Dora" 80 p., 2e pr., ar. 3, A. Janse, met „Marie" 79,8 p. 3e pr. Voorts werd een. drietal zeer goede vaarzen voorgebracht. 1. „Nora", van J. Vos, II. „Mina" van G. Wielemaker. Deze eerste keuring was een succes. St.-Laurens. In een zeer druk bezochte vergadering werden benoemd tot leden van het comité voor het organiseeren van feestelijkheden bij de installatie van den nieuwen burgemeester, de heeren: P. Va der Hzn, regelingscommissaris; J. Won- dergem, voorzitter; C. Kole, secretaris; J. W. Davidse, penningmeester; G. F. Wee- da; W. Rooze; Joh. Marinisse; A. Wattel; D. Koole. wmé 's-H. Arendskerke. In de Maandagmid dag onder voorzitterschap van clen burge meester gehouden raadsvergadering, die door 11 leden en den secretaris werd bij gewoond, werd medegedeeld, dat waren ingekomen vêfzoeken van P. A. Butler te 'sH. Arendskerke en K. Bareman te Goes, en van M. van Driel te Kloetinge, om machtiging tot stichting van een ra dio-distributiecentrale in deze gemeente. Besloten werd deze verzoeken te ren- voieeren naar B. en W. teneinde den Raad daaromtrent Tater te dienen van advies. Evenzoo werd besloten om in handen van B. en W. te stéllen om ad vies, een verzoek van de Leeuw, te Nieuwdorp, en 20 andere belangheb benden om verharding van den berm van den dijk tusschen den West-Kraaijert en den Nieuwen West-Kraaijertpolder. Op een verzoek van W. Geelhoed om vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 voor zijn leerplichtige kinderen, werd afwijzend beschikt, om reden de afstand tusschen de woning van reclamant en de bijzondere (agerè school te Nieuwdorp alwaar zijn kinderen schoolgaan, minder dan 4 K.M. bedraagt Verder werd goedgekeurd een besluit van het burg. armbestuur van 'sHeer Arendskerke tot wijziging van de begroo ting zjjner instelling over de jaren 1929 en 1930 en werden eenige wijzigingen aangebracht in de begrootingen dezer ge meente over de jaren 1929 en 1930, De pensioengrondslag van wijlen dhr J. Timmerman, in leven gemeenteveldwach ter alhier werd in verhand met de ver hooging van de vergoeding voor woning- huur, ingaande 1 Januari 1930, vastge steld on f 17?5.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1