DE ZEEUW Eerste Hulp f Bij Examens TWEEDE BLAD Uit de Provincie, Niet door eigen kracht Gemengd Nieuws. FEUILLETON VAN MAANDAG 26 MEI 1930. No. 199. De heer P. Dregmans, benoemd tot burge meester van Serooskerke (W.) Een vliegdienst Schou- w e nR otterdam. Reeds vele malen zijn pogingen aangewend, om te komen tot een luchtverbinding ZierikzeeRot terdam, teneinde de bewoners van Schou wen en Duiveland uit hun isolement te verlossen. Naar de „Tel." verneemt, hebben deze plannen thans zoodanigen vasten vorm aangenomen, dat de K.L.M. in Septem ber a.s. eep locale lijn zal openen, als het vliegcomité een financieele garan tie wil geven. Het vliegveld op Schou wen komt op Haamstede, vanwaar men in twintig minuten in RotterdamWaal haven is. Als men nagaat, dat de Schou wenaars thans een uur of zes noodig hebben, om Rotterdam te bereiken, be grijpt men, dat de groote tijdsbesparing, vooral voor de zakenlieden, een belang rijke factor moet zijn. Koude voeten? Dan brengt een kwik-hadmat, een eleotrisohe voetmat of fcedkruik uitkomst. J. M. Polderman, Goes. Adv. "Uitslagen der gespeelde wedstrijden der zomercompetitie Z. K, B.: Dos Vios 92; Zeel. IZeel.II na rust ge staakt stand 0;0. Zaterdag 31 Mei te spelen: ViosZee- landia II 4 uur te 'tZand; Zeelandia I Elto 6 uur te Vlake. A t h 1 e t i e k. De heeren L. Dobbe laar, P. van Egeraat en S. van Sorge, leden van de Vlissingsche Athletiekver- eeniging „Marathon", zullen op Zater dag a.s. deelnemen aan den te Doesburg te houden „Singelloop". Z,ij zullen uitko men in de hoofdklasse met een parcours van 70 K. M. Dammen. De wedstrijd om het. kampioenschap van Zeeland is weer bijna ten einde en had dit jaar al een bijzonder spannend verloop. De 6 deelnemende le den van aangesloten vereenigingen, had den ieder 5 partijen té spelen en daar na was de stand: J. Strooband gewonnen 2, gelijk 3, verloren 0, aantal punten 7; P. Meijers 3, 1, 1, 7; J. van Calmthout 3, 1, 1, 7; J. Roelans 2, 1, 2, 5; K. L. Kramer 2, 0, 3, 4; J. Goedbloed 0, 0, 5, 0. De heeren Strooband, Meijers en v. Calmthout moesten dus kampen, daar ieder van hen 7 punten had. Deze partijen verliepen als volgt: Meij ers —Strooband 11, v. CalmthoutMeij ers 0—2, v. CalmthoutStrooband 02. De heeren Strooband en Meijers hadden door Annie Lucas 84) (Slot.) Een oude juffrouw was ziek geworden tijdens een bezoek, dat zij aan haar bloed verwanten te Had orJLei^h b a ht. D ze hadden haar tegen haar zin, en tot haar groote verontwaardi0iag naar het zieken huis gezonden. De oude juffrouw was een goed mensch, en toen zij hersteld was, stelde zij Murray, die door zijn vriendelijke behandeling haar hart gewon nen had, een som gelds ter hand om die aan te wenden ten behoeve van de arme bewoners van Bell's hofje in de buurt van het ziekenhuis. Hij moest haar echter op zijn woord van eer be loven haar naam niet te zullen noe men. Weinig denkende welke onaange naamheden hij zich door die belofte op den hals haalde, beloofde Murray haar dit gaarne. Spoedig daarop vertrok de oude Mary Smith naar Londen zonder haar adres achter te laten. Maar na verloop van tijd vertoonde zij zich weer te Hadford-Leigh. Haar ge weten liet haar niet met rust, zeide zij, zoolang zij haar bloedverwanten een boos hart toedroeg. En toen zij toevallig ver nam in welke moeilijkheden „die goede jonge dokter" door haar toedoen geraakt was, wist zij niet wat zij doen zou om de zaak tot klaarheid te brengen. Dit kostte haar niet veel moeite en spoedig was Murray volkomen gerechtvaardigd in de oogen van iedereen, en vooral in die van Edith Stretton. dus beide 5 punten en moeten nog een wedstrijd spelen. Deze kamp heeft heden avond in de Melksalon van den heer Reijnierse te Middelburg plaats. Spoorwegmaatschappij GentTerneuzen. Op de 20 Juni a.s. te houden gewone algemeene ver gadering van aandeelhouders van de „So- cieté du Chemin de Fer GandTerneu zen" zal voorgesteld worden, naast de betaling van een dividend van 30 francs, tot een eerste uitkeering over te gaan welke, voor de gewone aandeelen, ten minste 400 fracs., voor de obligaties 500 frcs. en voor de prioriteitsaandeelen 100 frcs. zal bedragen. Het wordt waar schijnlijk geacht dat naderhand nog tot een tweede uitkeering van 200 francs zal kunnen worden overgegaan, op de ge wone aandeelen. Antwerpsch jacht gezon ken op de Westerscheid e. De Antwerpsche groothandelaar J. Verellen was met zijn jacht, aan boord waarvan zich zijn vrouw en kinderen en eenige vrienden, in totaal tien personen, be vonden, aan het spelevaren op de Wes terschelde, toen het lichte vaartuig tenge volge van een plots opstekenden storm kapsijsde. Gelukkig hadden twee visschers uit Bouchaute het ongeluk gezien en snelden zij onmiddellijk met hun boot de drenkelingen te hulp. Dezen konden al len worden gered. Twee- minuten later zonk het jacht. De geredden werden te Hoofdplaat aan wal gebracht en keerden enkele uren later, na hun redders geldelijk te heb ben beloond, per auto naar Antwerpen terug. Vllssingen. B. en W. stellen den raad nog voor het bedrag waarvoor een kas- geldleening zal worden aangegaan, te ver- hoogen van f 150.000 op f 250.000, omdat in verband met den aankoop van grond van het Rijk aan den Singelweg ongeveer f40.000 en ingevolge de dading met de Stoomvaart-Mij. Zeeland ongeveer f 92.000 zal noodig zjjn. Westkapelle. Onder enkele varkens al hier heerscht de vlekziekte. Hoewel deze dieren tegen die ziekte ingeënt zijn, zijn er reeds drie aan de ziekte bezweken. Serooskerke (W.) De installatie van den nieuw benoemden burgemeester dhr P. Dregmans, zal plaats hebben op Vrijdag 13 Juni a.s. Plannen zijn in voorbereiding deze plechtigheid feestelijk te vieren. N.- en St.-Joosland. Vrijdagmiddag ver gaderden alhier de onderstaand© polders: Nieuw St. Joosland: Van de 21 stem bevoegde Ingelanden waren 15 aanwezig of vertegenwoordigd, uitbrengend© 21 st. Ingekomen stukken werden voorzoover hierna niets anders is vermeld voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding der circulair© betref fende de Ziektewet werd besloten voor- loopig de werklieden te verzekeren bij den Raad van Arbeid, en van hun loon 1 pCt. in te houden, voor de te betalen premie. De rekening over 1929'30 werd goed gekeurd en vastgesteld op f3758.65 in ontvangst en f 3608.24 in uitgaaf, alzoo met een batig saldo van f 150.41. De begrooting voor 1930'31 werd vastgesteld in ontvang en in uitgaaf op f 3688.82. Het Dijkgesriho-t werd bepaald op f 12.50 per H.A. of 50 cent minder dan het .vorige jaar. Besloten werd aan de Ingelanden in het vervolg een uittrek sel tc zenden van de rekening en be grooting vóór de vergadering plaa+s heeft. Oud-Sint Joosland: Tegenwoordig of vertegenwoordigd waren ale Ingelanden Ingekomen stukken. Wat de circulaire be treffend© de ziektewet aangaat, werd be sloten de werklieden te verzekeren bij den Raad van Arbeid, en van hun loon 1 pCt in te houden, voor de te betalen premie Naar aanleiding van de circu laire om een bijdrage voor het Comité tot onderzoek van de bestrijding der Iep- Maar Cecil's droevig uiteinde bleef een donkere schaduw werpen over al die vervulde wenschen, al die blijde ver wachtingen, al die nieuwe belangen. Het was Allan en Margaret nooit uit de ge dachte, en het temperde hunne blijd schap; de anderen moesten er gedurig aan denken, en menigmaal kwamen er tranen in hun oogen, en bestierf de blijde glimlach op hun lippen. De tijd ging voorbij. Allan nam lang zaam maar voortdurend in krachten toe. De dag van zijn huwelijk was reeds bepaald. Op zekeren middag lag hij op de sopha in het salon, uitrustende van een rijtoer, en verdiept in een gesprek met Murray, terwijl Margaret in een an der gedeelte van de kamer zat te lezen. De avondpost was aangekomen. Hannah kwam binnen, en reikte haar een brief over. Een gesmoorde kreet, de uiting van een plotselingen schrik, deed beiden naar haar toesnellen Zij was zoo wit als een doode. „Ziel ziel" hijgde zjj, de oogen ge richt op den brief, die haar uit de hand was gevallen. „Allan 1 Murray 1 Wat be duidt dat? Maak hem open. Ik kan niet, ik durf niet." Murray greep naar den brief, die een vreemd postmerk droeg. Eén blik op het adres deed hem de hand herkennen. Met bevende vingers scheurde hij het cou vert los. Maar de schok, de spanning waren te veel voor Margaret geweest, zij viel achterover in haar stoel, en verloor het bewustzijn. Toen zij weer tot zich zelf kwam, zag zjj hoe Murray zich over haar heen boog met een uitdrukking van blijde ver- Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle an dere Huidverwondingen, mag "in geen en kel huis een doos of tube Purol ont breken. ziekte werd besloten ged. 5 jaar f 2.50 per jaar in die kosten bij te dragen. De reke ning over 1929'30 werd vastgesteld op f 2191.85 in ontvang en. f 1889.51 in uit gaaf, alzoo een batig saldo van f 302.34 De begrooting voor 1930—'31 werd vast gesteld in ontvang en in uitgaaf op de som van f2021.38. Het dijkgcschot werd bepaald op f 6.50 peor H.A. zijnde f 1 minder dan het vorige jaar. Besloten weTd, .in het vervolg aan de Ingelanden een uittreksel van de rekening en de be grooting te zenden vóór de vergadering. Arnemuiden. Vrijdagavond kwam het „Groene Kruis" alhier, in een buiten gewone vergadering bijeen, onder presi dium van den heer J. J. van Doeselaar. Mede aanwezig was ook de heer 'burge meester. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter in het kort het doel dezer vergadering, n.l. bet bouwen van een eigen magazijn. De opbrengst van den gehouden bazar sloot met een batig saido van f 1349.41. Het bedrag voor de hoog te zon was aanmerKelijk lager, dan waar op gerekend was, zoodat tot aanschaffing is besloten. Een bestuursvoorstel, om het nog res tende bedrag te storten in het magazijn- bouwfonds, werd pa breede bespreking met meerderheid van st. aangenomen. Eveneens werd besloten, over te .gaan tot bouw van een eigen magazijn, met bijvertrek voor de t© plaatsen hoogte-zon. Aan het bestuur werd machtiging ver leend tot verdere uitvoering der bouw plannen. De agenda voor de vergadering van ziekenihuisverpleging werd na eenige wijzigingen goedgekeurd. Dhr Israël zal de .algemeen© vergadering te Middelburg bezoeken en zoo mogelijk pogingen aan wenden, om te komen tot oprichting van ©en plaatselijke af deeling Ziekenhuis ver pleging. Ellewoutsdijk. In de Donderdag ge houden jaarvergadering van Ingelanden van het Waterschap Ellewoutsdijk werd o.a. goedgekeurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar. De ontvangsten bedroegen f58.781 en de uitgaven f 55.302. De begrooting voor het dienstjaar 1930- '31 werd vastgesteld met een gelijk be drag wegens de inkomsten en uitgaven van f 41.839. Het dijkgeschot voor de gewone gronden werd bepaald op f 25 en -dat voor de Vroonen op f 13 per H.A. (als voor het vorig dienstjaar). De heer E. A. van der Bent werd met algemeene stemmen herkozen als ver tegenwoordiger van het waterschap in den Dijkraad voor de Waterkeering van den Calamiteuzen polder Borssele. Het recht tot het uitoefenen van het jachtrecht op de eigendommen van het Waterschap werd voor de komende zeven jachtseizoenen in huur, afgestaan aan de heeren van Hattum te Scheveningen. Wolfaartsdijk. Vrijdag hield de weeg brug „De Hoop" gelegen aan het station lokaalspoor (dorp) alhier een algemeene vergadering. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat er in de afgeloo pen campagne waren gewogen 3.641.492 K.G. bieten, 2.537.294 K.G. aardappelen 1.258.202 K.G. ajuin, 121.193 K.G. graan 370.409 K.G. hooi en stroo, 34.409 K.G. blijft men kalm en beider, indien men vooraf Mijnliardt's Zenuwtabletten ge bruikt. Koker 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. rukking op het gelaat. En Allan, die nooit zijn zelfbeheersching verloor, zat bij de tafel, het gelaat in de handen verborgen, en snikte als een kind. Een oogenblik wist zij niet wat er gebeurd was, en zag zij vragend van den een naar den ander. Toen keerde de herinnering terug. „Die brief 1 0 die brief!" hijgde hij. Murray knielde naast haar neder. „God heeft ons een groote vreugde bereid, Mar garet. Zijt gij sterk genoeg om die te verdragen?" vraagde hij met bevende stem. „O, ik weet hetl ik weet hetl" riep zij. „C-ecil leeft 1". Ja, Cecil leefde. De brief was van hem. Hij luidde aldus: „Mijn lieve, lieve Margaret. Indien ik niet wist, dat God mij vergeven had, en dat zijn genade alleen mij in de toekomst staande kan houden, dan zou ik den moed niet hebben om aan u te schrijven na de wreede, schandelijke manier, waar op ik u behandeld heb, na de droefheid, die ik u veroorzaakt heb; want ik be grijp, dat gij in de meening verkeert dat ik met de New-Zeeland verongelukt ben. Ik ben echter niet met haar vertrokken, hoewel ik, zooals ik u schreef op dat schip passage had genomen. Eerst be zorgde ik mijn brief, en begaf mij daarna aan boord. Natuurlijk had ik een plaats tusscbendeks besproken. Maar toen ik dat verblijf zag toen ik mij bevond te midden van de ruwe, onbeschaafde, sme rige wezens in wier midden ik zestien lange weken zou moeten vertoeven, toen ontzonk mg den moed. En toen de laat ste bel geluid werd overviel mij een naamlooze angst, ik sprong op de boot, die ons op het schip had gebracht, liet mangels, 65.452 K.G. diversen, 16 stuks, vee' en 2 automobielen. Hiervoor was aan weegloon ontvangen f 1387.39, wat met het batig saldo van het vorige jaar groot f 744.91, samen f 2130.30 bedraagt. Als bestuurslid werd herkozen dhr C. Re- mijnse. Het dividend voor het afgeloopen jaar werd vastgesteld op 20 pCt. Het weegloon werd voor sommige artikelen verlaagd, n 1. de aardappelen van 20 op 15 cent per 1000 K.G., ajuin van 20 op 15, hooi en stroo van 25 op 20 ct, graan van 25 op 20 cent, alles per 1000 K.G. Tot weger en reserve-weger werden herbenoemd dhr H. van Leerdam als weger en D. Meeuwse als reserve-weger. Het salaris werd vastgesteld op 50 pCt. van het weegloon Borsselen. Na a'loop eener rede over „Waarom Christelijk Historisch gehou den op Vrijdag j.l. door Dx Wallien uit Breskens, werd een Christelijk-Histori- sche Kiesvereeniging opgericht. Van de 16 aanwezigen traden 10 als lid toe. Daarna werden tot leden van het voor- loopig bestuur gekozen de heeren Ds Elenbaas, C. Rottier en Frans Walhout. Krabbendijke. Naar aanleiding van een bericht over een alhier achtergelaten cir custent meldt men ons het volgende: Dit bericht is niet juist. In het najaar van 192j zijn te Krabbendijke twee cir- curssen geweest: a. ReuszAltho-f en b. Roberti-Blumenfeld. In dien tijd, dus ir, 1928, werd door een dier circusexploi tanten een circustent met toebehooren hier achtergelaten en in bewaring gege ven. De bewaarder weet zelf niet goed of dat betrof circus Reusz-Althof of Roberti-Biumenfeld. Door de uitzending per radio van een bekend making daaromtrent is gebleken, dat de goederen niet toebehooren aan circus Roberti-Blumenfeld maar zeer vermoede lijk aan Reusz-Althof. Dit laatste circus is echter uiteen gegaan. De eigenares bevindt zich vermoedelijk te Voorburg in een woonwagenkamp. Dit wordt nog onderzocht. Nadien zijn te Krabbendijke geen circussen meer geweest. Brouwershaven. Donderdagmiddag heeft alhier de plechtige installatie plaats gehad van den nieuwen burgemeester dezer gemeente de heer C. Gast De wnd. voorzitter, de heer N. van Sluis, sprak den nieuwen burgemeester hartelijk toe, hing Z.E.A. den ambtsketen om en ver klaarde hem voor geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester nam daarop zelf het woord. Hij hoopte dat hem de kracht en de wijsheid geschonken zullen wor den om voor Brouwershaven te zijn een goed burgemeester. Nog voerden het woord de heeren Ringelberg, Verhoeff en de Bruijne (secretaris). Van de gelegenheid, den burgemeester persoonlijk te feliciteeren, maaklen velen gebruik. De burgemeesters van Kerk- werve en'Duivendijke woonden eveneens de plechtigheid bij. Vele ingezetenen had den de vlag uitgestoken. In den avond bracht „Apodo" den nieuwen burgemees ter een serenade. Autobus in brand. De inzit tenden ongedeerd. Een autobus te ,-erkrade, die mijnwerkers naar Vaals ver voerde, is Donderdagnacht in de buurtschap Lemiers in brand geraakt en tot op het geraamte uitgebrand. De betrekkelijk nieuwe bus was niet verzekerd. De mijnwerkers, die zich in de bus bevonden, konden zich tijdig redden. Mishandeling van een veld wachter. Zaterdag heeft de politie te Naar- den gearresteerd, M. uit Huizen, die op 16 dezer een aanslag heeft gepleegd op den veldwachter M. en dezen ernstig heeft ver wond. Gratie. Op een verzoek om gratie van den oud-gemeente-architect O. L, in de ge meente Onstwedde, veroordeeld wegens cor ruptie, is gunstig beschikt. Kano omgeslagen. Een jongen verdronken. Zaterdagavond is te Utrecht een kano met den 17-jarigen slagersknecht J., omgeslagen. De jongen kon niet zwemmen en verdween onmiddellijk in de diepte. Voorbij gangers trachtten hem te redden en de heer van E-. slaagde er in hem uit het water te halen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Miss Amy Johnson, de 22-jarige Enge-lsehe aviatrioe, die geheel alleen een vlucht naar Australië heeft ondernomen en over wier lot men zich in de laatste dagen ongerust njaakte, is te Port Darwin aangekomen. Zij heeft den eenzamen tocht in 20 dagen volbracht en daarbij een afstand van 10.400 mijl afgelegd. Op haar weg kampte zij met mist, tropische regens, storm en moest zij over sneeuw toppen, woestijnen en groote stukken zee heen. Amy is 22 jaar en heeft acht maanden geleden haar eerste vliegles genomen. alles wat ik bezat, zelfs mijn reistasch moeders bijbel, in den s'teek, en maakte mij uit de voeten. Ik had nog genoeg geld bij mij om mijn overtocht naar New York te betalen. Ik nam plaats op de eerst vertrekkende boot, en aan boord, ik durf het haast niet neerschrijven, zoo diep schaam ik mij, verviel ik niettegenstaande al mijn beloften en voornemens in dezelfde zon de, die mijn ondergang was geweest. Er werd aan 'boord veel gespeeld. Ik had nog eenig geld over gehouden, en kon de verzoeking niet weerstaan om mijn geluk te beproeven. Ik bezweek voor de verleiding maar ach, heb ik dat niet altijd gedaan en ik was verloren. Ellendig, wanhopig, zonder een cent op zak, zette ik voet aan wal. En als of het zoo zijn moest, kwam mij dien dag een courant in handen, waarin de schipbreuk van de New-Zeeland vermeld stond. Ik begreep toen, dat gij mij voor dood moest houden. En ik besloot u in die veronder stelling te laten. Ik zal niet trachten mijn handelwijze te verontschuldigen. Het was wreed, eo laag, en lafhartig, maar in mijn wanhoop, en bij den afkeer, dien ik van mij zelf had, scheen 'tmij het beste wat ik doen kon. i Ik zal u niet vertellen, wat ik geleden heb, welke vernedering ik mij heb moeten getroosten. Maar alles was .verdiend, en God heeft er zijn wijze bedoelingen mee gehad. Eindelijk werd ik, zooals ik stellig ge loofde, stervende naar een hospitaal ge bracht, en terwijl ik daar lag, Margaret, alleen, ziek, lijdende en aan den oever des doods, kwam ik tot mijzelf, en besloot ik tot den Vader te gaan. En Hij kwam mij tegemoet, toen ik nog verre, was, en Hij zond mij een dienende en vertroos tende engel in de gedaante van een der dames, die het hospitaal bezoeken. Ik stortte mijn hart voor haar uit, en zij sprak mij moed in, en raadde mij om aan u te schrijven. Ik ben nog zeer zwak, maar toch ga ik vooruit. Niets zou mij meer goed doen, dan te hooren, dat gij mij vergeeft, en mij nog liefhebt. 01 Margaret, hoe veel heb ik aan u allen gedacht en hoe heb ik verlangd naar u en naar Allan zal hij mij ooit kunnen vergeven? Maak u niet bezorgd over mij. Ik heb alles wat ik behoef. Mevrouw Wayland zal mij voorthelpen, zoodra ik in staat zal zijn om te werken, en God zal mij niet verlaten. Ja, dat is mijn hoop, God zal mij niet verlaten. Margaret, ik <lpe geen beloften meer, ik heb geen goede voornemens. Ik heb geen vertrouwen meer in mijzelf. Maar Christus wil zelfs zulk een zwak riet, als ik ben, steunen en staande houden. Van Hem alleen wacht ik in 't vervolg mijn hulp. Mijn groeten, mijn hartelijke groeten aan allen. Tot u, Allan, jegens wien ik zoo zwaar gezondigd heb; tot Murray, die door mij zoo verongelijkt zijt, tot u allen 'kan ik slechts zeggen: Vergeeft mij zooals God mg vergeven heeft. Uw onwaardige Gecil." En dus was de donkere wolk opgetrok ken, en in plaats daarvan was er blijd schap de blijdschap die er in den he mel is over den zondaar, die zich be keert, over 'den verlorene, die gevonden is, over den doode, die werd opgewekt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5