No. 199 Maandag 26 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11, Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3r- Losse nummersf ü,A5 ïj s der Advertent18n: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bi) abonnement belangrijke korting. A.s. Woensdag moet „De Zeeuw" in ver band met den Hemelvaartsdag evenals 's Zaterdags vroeger verschijnen. H.H. correspondenten en adverteerden gelieven biermede rekening te honden. Na hall 10 Woensdagmorgen kunnen geen advertentien voor hat dien dag verschij nend nummer, meer worden aangenomen. DE DIRECTIE. Dienstweigering. De z.g. „Kerk en Vredesbeweging, die met" de Kerken in geen enkel verband en met den vrede op z'n zachtst gezegd in een zeer ver verwijderd verband staat, begint zich steeds scherper af te teekenen als een propaganda-instituut voor dienst weigering. Blijkens het voorgestelde program van actie, tracht deze organisatie haar doel te bereiken, o.m. door: zich te onthouden van eiken directen steun aan oorlogsbedrijf en oorlogs voorbereiding. Ter toelichting hiervan schreef de voor zitter, Prof. Heering: Van hare leden verwacht Kerk en Vrede (wij gebieden niets, zij bant ook niet uit, maar zij verwacht), dat zij zich persoonlijk onthouden van eiken directen steun aan oorlogsbedrijf en oorlogsvoorbereiding. Is dit dienstweigering? Ja. Het is dienstweigering met alles wat er het gevolg van kan zijn. Hoezeer wij de overheid ook willen gehoorzamen, ten slotte moet men Gode meer gehoorzamen dan den menschen. Deze waarheid eischt hier onverbidde lijk hare toepassing. Geheel in overeenstemming hiermede verklaarde een der propagandisten, de heer Schurer, de vorige week in een te Goes gehouden vergadering: De persoonlijke dienstwei gering moet meer algemeen worden. Dan zal de regeering voelen, dat het zoo niet langer gaat. Die nationale ontwapening begint niet in Genève en ook niet in onze volks vertegenwoordiging en Den Haag, maar een kwartier huiten Den Haag, in do bijzondere strafgevangenis. Zoo ontpopt deze organisatie zich tot een zuiver revolutionaire beweging, welke jonge menschen, die, zooals Prof. Heering terecht schreef: „vaak nog te jong zijn voor zulk een beslissing en zulk een verantwoordelij fe ll ei d" op alle manieren aanspoort tot ongehoorzaamheid aan de overheid. Het spreekt vanzelf, dat de revolitio- naire partijen dit alles met groote inge nomenheid zien. Immers, als de Overheid haar gezag verliest, zoodat zij in critieke tijden niet meer op het leger kan rekenen, dan heb ben zij, die de Russische methodes ook hier tot toepassing willen brengen, vrij spel. Dan is het met den vrede ge- da anl In de eerste plaats in onze Indien, maar straks ook in ons land. Maar juist daarom is het noodig, dat aan deze beweging met name door de ouders, de noodige aandacht wordt ge schonken,, en dat temeer, omdat zij onder hare leden telt tal van predikanten die krachtens hun ambt op de jeugd grooten invloed kunnen uitoefenen. Zij hebben zooals Prof. Heering schreef honderden malen gelegenheid om onder vier oogen de dienstplichtige jongelui tot dienstweigering aan te spo ren. Of zij dit zullen doen is een andere vraag. Maar in elk geval werken zij er door hun woord en voorbeeld toe mede, dat de jonge menschen in deze richting worden opgevoed; en dat op deze jonge menschen, die nog niet geheel tot oordeel des onderscheids zijn gekomen, lasten worden opgelegd, die zij zelf niet wen- schen te dragen. Was dit wel het geval, dan zouden zij den moed moeten hebben belastingbetaling te weigeren. Laten de ouders daarom ter dege op letten en dit goed in het oog houden, dat „Kerk en Vrede" noch het be lang der Kerken, noch den vre de dient. De nationale beweging ln Brlteoh-IndlS. Te Karatsji heeft de politie een in val gedaan in een verboden zoutmaga- zqn, waar na een botsing, waarbij eenige lieden werden gewond en een groote hoe veelheid zout in beslag werd genomen. Daar zich buiten een dreigende me nigte "had verzameld, moest de politie zich met knuppels eeu weg banen. De menigte hield vervolgens een be tooging. Patel, de opvolger van mevr. Naidu, de dichteres, is in het kamp te Intat bij Parasana gearresteerd. Men weet nog niet, wie hem thans als leider van de na tionalistische beweging zal opvolgen. Geruchten over Itallaansche mobilisatie ln Albanië. De Italiaansche legatie spreekt de ge ruchten dver een actie der Italiaansche troepen in Albanië tegen. Dit belet niet, dat de ongerustheid in Frankrijk over de „Italiaansche plannen in Albanië steeds grooter wordt, wat ook in de bladen .tot uitdrukking komt, waar zelfs berichten verschijnen onder het op schrift: „Van het oorlogstooneel". De „Echo de Paris" waarschuwt Mus solini niet verder te gaan. Het treurige voorbeeld van den vroegeren Duitschen keizer moet tot padenken stemmen. Albanië is thans niets anders meer dan een: Italiaansch protectoraat en tot de annexatie is het nog slechts een stap. Wlt-Rusland heeft genoeg van de Sovjet-Unie. In de sovjet-Russische republiek Wit- Rusland zou de neiging tot afscheiding van het Russische rijk in den laatsten tijd sterk toenemen. Het hoofdorgaan van de Russische communistische partij schrijft, dat men ook in kringen van wit-Russische commu nisten deze afscheidingsgedachte gunstig gezind is. Wit-Rusland heeft een oppervlakte van ongeveer 1/4 van Duitschland. De bevol king bedraagt ongeveer 5 millioen zielen, waarvan 31/2 millioen Wit-Russen zijn. Amy Johnson ln Australië aangekomen. Amy Johnson is Zaterdagmiddag om 3 uur 55 in Australië aangekomen. De aankomst van Amy Johnson in Australië heeft hier en niet het minst jn haar vaderstad Hull, waar haar ouders dikwijls in ongerustheid hadden gezeten, ontzaglijke voldoening gewekt. Korte Berichten. Naar Vaz Dias uit Athene meldt is de Stroenta in G-rieksch Macedonië bui ten haar oevers getreden. Twee menschen zijn verdronken en er is veel schade aangericht aan de gewassen te velde. In de Adriatische Zee heerscht een hevige storm. In de haven van Ravenna zijn 9 menschen omgekomen. Tengevolge van de aanhoudende regens hebben zich in Zuid-Frankrijk nieuwe overstroomingen voorgedaan. In Maiet de Montagne staan de wegen on der water. De oogst wordt bedreigd. De Italiaansche pers meldt, 'dat de onderscheidingen van alle zakenlieden, die failliet gaan, zullen worden ingetrok ken. Het bekende Grand-Hotel aan het Aasgaardstrand in de nabijheid van Oslo is door een brand geheel in de asch ge legd. Vier 'personen die op de zolder verdieping sliepen, konden zich slechts redden, aoor op het laatste oogenblik langs een ladder af te dalen. Het hotel was een der meest .gezochte etablisse menten in de omgeving van Oslo. In gansch Italië wapperden Zaterdag dé vlaggen ter herdenking van den dag, waarop Italië den oorlog aan de Cen trale Mogendheden heeft verklaard. Deze dag wordt door de fascisten beschouwd als het begin van de wedergeboorte van hun vaderland. In het gansche land zijn groote fascistische feestelijkheden gehou den. Vereeniglng van Ned. Gemeenten. De algemeene vergadering en het con gres der Vereeniging van Nederl. ge meenten1 zullen, naar in het Weekblad voor Gemeentebelangen wordt gemeld, dit jaar op 2, 3 en 4 Juli te Zwolle worden gehouden. Op het congres zullen aan de ,orde worden gesteld de prae-adviezen, uit te brengen door mr P. J. M. Kallen, refe rendaris ter gemeente-secretarie te Maas tricht, en mr R. H. baron de Vos van Steenwyk, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over het volgende vraagpunt: „Is ten aanzien van de subsidieering voor verbetering en onderhond van ge meentewegen,, welke van intercommunaal fctelang mogen worden geacht, de rege ling, welke praktijk is geworden onder werking van .de Wegenbelasting-wet, voor de gemeenten, bevredigend, mede wat be treft de hoegrootheid van het subsidie voor die wegen, welke gebracht zijn op het Rijkswegenplan of op het provinciaal wegenplan,, en wat betreft de mate waarin wegen op deze plannen zijn gebracht? Zoo niet, op welke wijze moeten dan de lasten worden "bestreden .van verbete ring en onderhoud van gemeentewegen, welke nu, of in de naaste toekomst, van belang geacht mogen1 worden voor het internationaal verkeer?" Werkverruiming. Dezer dagen heeft de Rijkscommissie voor werkverruiming vergaderd onder pre sidium van haar voorzitter, prof. dr W. H. Nolens. v. Besloten werd een nader onderzoek in te stellen omtrent een geval, dat ter bennis van de commissie iverd gebracht, waaruit zou blijken, dat de export van een bepaald artikel door verhooging van invoerrechten of in een ander land door een bepaalde toepassing van een tarief aldaar, sfêrk wordt belemmerd, waardoor de betrokken Nederlandsche ondernemin gen schade Jijden, terwijl aan den ande ren kant het artikel hier in een belang rijke hoeveelheid tegen zeer lagen prijs wordt ingevoerd. Tot haar spijt stelde jde oommissie vast.,dat er nog altijd openbare of senii- openbare besturen zijn, die bij het gun nen van een order alleen letten op den prijs en bij de overweging, of de order hier te lande zou kunnen worden ge plaatst, geen andere factoren laten gel den. Met genoegen stelde de oommissie vast, dat het beleid van den1 vorigen minister van defensie ten .opzichte van het plaat sen „van orders "bij de Nederlandsche nij verheid, door zijn tegenwoordigen ambt genoot in niet mindere mate wordt ge volgd. Onder de communisten. De G. P. H., centraal comité (Wijnkoop- groep), heeft aan de Executieve van de 'Communistische Internationale te Mos kou, het West-Europeesche Bureaul der Ciomm. Internationale te Berlijn en het secretariaat van de Cl P. H., Nederland sche sectie der Comm. Internationale (groep van de Visser), een verklaring opgezonden, waarin zij voor de zooveel- ste maal verklaart zich aan de discipline der Communistische Internationale te wil len onderwerpen en bereid te zijn tot .ontbinding van de partij over te gaan onder aansluiting bij de G. P. H., sectie der Comm. Int., het Russische filiaal in Nederland, dat daarvan totnogtoe niets heeft willen weten. Aan de bereidverklaring wordt de ver wachting vastgeknoopt, dat ook ander zijds de maatregelen zullen worden geno men, waardoor die aansluiting ten spoe digste kan geschieden, zoodat de een heid dan werkelijkheid wordt. Ons land tusschen de tarlefmureru Naar de Directie van den Landbouw bericht is blijkens telefonische mededee- ling van den Rijkslandhouwconsulent fe Berlijn met ingang van 6 Mei a.s. het invoerrecht op rogge verhoogd tot 15 Mk., dat op voedergerst tot 12 Mk. per 100 Kg. WillemsdorpMoerdijk. Zaterdagmiddag is met goed gevolg te water gelaten vanaf de helling der scheepswerf „De Biesbosch" te Dordrecht, de in opdracht van het ministerie van Waterstaat gebouwde tweede stoompont ten dienste van het veer Willemsdorp Moerdijk. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn lang 40 M. en 10.5 M. breed. In het algemeen is de pont van het zelfde type als de reeds in gebruik zijnde. Alleen de lengte bedraagt 2.5 M. meer, waardoor de vervoercapaciteit grooter is. Het vaartuig zal worden voorzien van een triple expansie machine van 550 50 i. p.k. en twee stoomketels elk van 92 vk. M. verwarmd oppervlak. Ook deze installatie wordt geheel door „De Biesbosch" vervaardigd. Gerekend wordt, dat de boot over een maand vaarklaar zal zijn. Vereeniging Ziekenhuis verpleging op Walcheren. Zaterdagmiddag werd in het Schutters hof te Middelburg de algemeene vergade ring gehouden van bovengenoemde ver eeniging, onder voorzitterschap van den heer H. J. van Geuns, zulks wegens uitstedigheid van den voorzitter der ver eeniging, den heer mr W. J. Woldringh van der Hoop. De voorzitter heette allen welkom en zeide, dat de vereeniging een goed jaar achter den rug heeft. Door den secretaris-penningmeester, den heer L. O n d e r d ij k, werd het reeds gepubliceerde jaarverslag uitge bracht. Naar aanleiding daarvan vroeg de heer de Rijke het woord om namens de afdeeling Koudekerks er op te wijzen, dat er een groot verschil is tusschen het aantal personen opgenomen uit Middel burg en van het platteland, n.l. 228 en 65. Spr. meende, dat het platteland daar door voor de stad betaalt. De heer C a s t e 1 zeide, dat men in Veere tot dezelfde gedachte is gekomen. Een 'der afgevaardigden van Dom burg meende, dat men juist van mee ning is, dat de vergoeding van de ver voerkosten een stap in de goede rich ting is in het belang van het platte land. De heer Onderdijk geeft toe, dat de opname uit de stad grooter was in 1929 dan van het platteland, doch als bijv. Oostkapelle een eigen vereeniging had gehad, zou het reeds in de verste verte niet aan haar verplichtingen heb ben kunnen voldoen. Er moet naar ge lijkheid worden gestreefd, maar dit is reeds gebeurd door de vervoerkosten te betalen. Daarbii is het verkeerd een ge volgtrekking te maken volgens de cijfers van één jaar. Nu zijn er in 5 maanden van 1930 reeds meer personen van bui ten Middelburg dan in het geheele jaar 1929. De voorzitter wrjst er op, dat de stad belangrijk meer aan contributie op brengt. De heer dr Orbaan zegt, dat vanuit de stad veel meer patiënten voor kor ten tijd worden opgenomen. De heer de Rijke meent, dat stad en platteland elkaar toch niet zullen evenaren. De vervoerkostenvergoeding is daarvoor niet voldoende. Het is er spr. niet om te doen de zaak af te breken, maar om het gemopper op het platte land verder te voorkomen. Bjj gelijke plichten behooren ook gelijke rechten. De heer Onderdijk zegt, dat het bestuur ten deze steeds paraat is. Dit bewijst reeds het nog aan de orde ko mende voorstel tot wijziging van het huishoudelijk reglement en de statuten. Het bestuur vernam van het gemopper niets. Nadat de voorzitter de wensche- lijkheid van algemeene samenwerking had bepleit, werd het jaarverslag goedgekeurd. De rekening over 1928 kon worden goedgekeurd, doch die over 1929 nog niet door ziekte van een der leden der betrokken commissie, wat aanleiding was om te bepalen, dat een plaatsvervangend lid zal worden benoemd. Aan de orde was de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke af treding van de heeren van Geuns en de Rijke. Laatstgenoemde verzocht voor hem een jongere kracht te benoemen, die steeds in gelegenheid zal zijn de be stuursvergaderingen bij te wonen. Met genoemde heeren waren aanbevolen de Binnsnland, Groote brand te Kaatsheuvel. IJ. Wiikstra tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vliegverbinding Schouwen-Rotterdam. Buitenland. De beweging in Britsch-Indië. Groote brand te Berlijn, bij heeren A. F. L. Troll te Middelburg en M..Reijnhoudt te Domburg. Gekozen werden de heeren Van Geuns met 30 stemmen tegen 2 op den heer Troll en de heer Reijnhoudt met 23 stem men, tegen 7 op den heer Castel, 4 op den heer de Rijke en 1 op mr Wol dringh v. d. Hoop. Blanco waren 9 st Beide heeren namen de benoeming aan. In de commissie van controle werd in plaats van den heer J. de Priester, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer F. J. Castel te Veere en tot al gemeen plaatsvervanger do heer C. Lou- werse te Domburg. De afdeeling Souburg had voorgesteld, dat het Centraal Bestuur de mogelijkheid zal onderzoeken om de afdeelingspenning- meesters een vergoeding te geven voor hun werkzaamheden. Naar aanleiding van dit ten slotte aan genomen voorstel ontspon zich eenige discussie, waaruit bleek, dat het bestuur zal overwegen een uitkeering aan de af- deelingen te doen om daarmede naar goeddunken te handelen. Men kan daar uit dan ook de bedoelde vergoeding be talen. i i Bij de behandeling kwam ook naar vo ren, dat zij, clie liever naar Vlissingen gaan, waar de verpleegprijs f2.50 is zooals de heer Onderdijk opmerkte althans nu nog kunnen kiezen tus schen directe uitkeering van fl.26 per dag of wel recht van uitkeering voor langer termijn. Het voorstel om goect te "keuren een wijziging in het reglement, waarbij wordt vastgesteld de nieuwe regeling, volgens welke in plaats van f 100 een bedrag van f105 het maximum is van uitkeering en dat om tot een maximum van f25 de vervoerkosten naar en van het zieken huis te vergoeden als de vervoerde wordt ippgenomen, werd z.h.s. aangenomen. Deze beide regelingen zijn door het be stuur reeds sedert 1 Jan. toegepast, maar ook, dat verpleging van minder dan 3 dagen niet wordt vergoed. Onder applaus der vergadering werd voorgesteld dit te laten vervallen, waardoor iedere opname, hoe kort ook, wordt vergoed. Tenslotte werd in het huishoudelijk reglement vastgesteld, dat bovendien nog andere bijkomende kosten worden ver goed, telkens voor een jaar door de algemeene vergadering vast te stellen. Het recht op vergoeding vangt aan G maanden na de eerste contributiebetaling. Vastgesteld werd een schaal voor het aantal stemmen, dat iedere afdeeling op de algemeene vergadering mag uitbren gen. Besloten werd te bepalen, dat de alge meene vergadering zal gehouden worden in de maand Mei, en "dat voor 1 April yoorstellen kunnen worden ingediend. In de Statuten zal worden veranderd, dat "het doel niet is „ziekenhuisverple- ging", doch „betaling van ziekenhuiskos ten". 'Alle leden zullen toegang hebben tot de algemeene vergadering, doch stemrecht alleen de afgevaardigden. In den loop der discussies werd door den heer Onderdijk op een desbetreffende vraag geantwoord, dat Middelburg nu ook een afdeeling zal moeten vormen. Misdrijf? In den nacht van Za terdag op Zondag 1.1. werd in een woon keet staande op het terrein van de cokes- fabriek te Sluiskil, een man aangetroffen, badende in zijn bloed. Bij onderzoek bleek het een Italiaansch werkman te zijn bij die fabriek in dienst, die een doode- lijke wonde aan den hals bleek 'te hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1