DE ZEEUWI DE WELFSCHOEN geeft een makkelijke ligging aan den voet. jacq'ploüvier TWEEDE BLAD Wat er deze week voorviel Wat de bladen zeggen. Uit de Provincie. TUBERCULOSE Gemengd Nieuws. Zoeklichtjes Niet door eigen kracht (Slot volgt.) VAN ZATERDAG 24 MEI 1930, Nr 19a Het was weer een drukke vergaderweek die nu zoo goed als afgesloten is. De Tweede Kamer kwam gereed met de herziening der gemeentewet en der ongevallenwet en is nu bezig aan de be handeling van de arbeidsbemlddelings- wet. Chr. Boeren- en Tuindersbond en Chr. Vrouwenbond hielden hun jaarvergade ring. Eerstgenoemde hield zich vooral bezig zooals te begrijpen is met de crisis in den landbouw en stelde in ver band hiermede een resolutie vast. In onze provincie waren het o.a. de Ge meenteraden van Middelburg en Goes, de afdeeling Zeeland van de Vereen, van Ned. Gemeenten en de Vereen, tot verbetering van het rundvee in Zeeland, die vergader den. In eerstgenoemde vergadering ging. het enkele oogenblikken zeer rumoerig toe. Oorzaak daarvan was het ambtenaren reglement, waartegen de rechterzijde en bloc stemde, aangezien gehuwde en onge huwde moeders hierin op één lijn werden gesteld. De S.D.A.P. was over deze vol komen begrijpelijke houding van rechts zeer verbolgen. Deze week bracht de Koninklijke fa milie (uitgezonderd H. M. de Koningin- Moeder, die te Oisterwijk in Noord-Bra bant vertoeft) het gewone jaarlijksche be zoek aan Amsterdam. Talrijk waren de berichten en beschou wingen over de positie van het Engelsche labour-kabinet. Het gaat de Engelsche arbeiderspartij niet voor den wind. De ab normale werkloosheid komt haar al bij zonder te onpas. Het is juist daarom, dat de linkervleugel van de partij ontstemd is, omdat de labour-regeering niet meer doet voor de bestrijding van deze werk loosheid. Daarbij komen nog de groote moeilijkheden in Britsch-Indië, die voor een regeering als deze ook lang niet aan genaam zijn. Het begint er daar steeds dreigender uit te zien. Het verzet tegen 't Engelsch bewind neemt krachtig toe en de regeering zal een van tweeën moeten doen: met geweld die actie tegengaan of gaan onderhandelen met Gandhi c.s. Het een is al even moeilijk als het ander. De geruchten worden dan ook steeds positiever, dat de dagen van het kabinet- Mac Donald geteld zijn en dat in de a.s. week de beslissing zal vallen. In Duitschland is men wat blijder ge stemd. Daar gaat men straks feest vie ren, omdat de ontruiming van het Rijn land ingevolge het Youngplan eerstdaags zal plaats hebben. De Zeppelin de trots van Duitsch land handhaafde zijn roem en landde na een voorspoedige Oceaanvlucht in Bra zilië. De pacificatie. Nu de S.D.A.P. het onderwij s-vraag- stuk in zijn geheel gaat bestudeeren, in clusief het beginsel der pacificatie, zal het goed zijn, zegt de Nederlander, de ontwikkeling der gedachten nauwkeurig te volgen. Wel is voorshands het aantal, dat aan het beginsel der gelijkstelling wil tornen uiterst gering, maar hier staat tegen over dat de Groninger schoolmotie slechts verdedigd werd op gronden van tactiek, politiek en berekening en voorts dat in het buitenland de sociaal-democratie zich principieel tegen eenige pacificatie ver zet. Het blad wijst er verder op ten be wijze, dat de zaak groeit in actualiteit dat dezer dagen reeds een debat is ge houden over deze materie tussehen de partij genooten Horreüs de Haas en Pos thumus. De eerste verdedigde daar het ruime standpunt, dat men 't neutrale on derwijs hoezeer men het zelf waar deert niet aan anderen dwingend op leggen mag. Dit ware machtsmisbruik. Maar de heer Posthumus aanvaardde dit standpunt allerminst. Hij voerde rond uit het pleit voor recht en plicht van den staat allereerst. Volgens het verslag in „Het Volk" uitte hij zich aldus: Spr. wil de tegenstelling met p.g. De Haas wel kiezen tussehen het recht der ouders en het recht van den staat op het kind. Spr. kiest bewust voor het laatste. Ook in ander opzicht eischt de Staat het kind op. Na het neutrale on derwijs kunnen de ouders nog genoeg invloed uitoefenen. „Dat is goed Hollandsch gezegd. Dat brengt de zaak terug tot het beginsel. En aangezien beginsel met consequen tie sterker is dan tactiek met bereke ning, geven wij aan dezen voorshands kleinen kring toch wel een kans. Wij zijn niet geheel gerust. Te minder, nu dezer dagen van onverdacht liberale zijde in „Het Handelsblad" geschre ven werd, dat „de openbare school ver kocht is" in ruil voor het algemeen kies recht. Als wij dit woord niet misverstaan, ontbreekt ook hier de erkenning van het goed recht der pacificatie. Wij zullen goed doen op te merken, in welk tempo de gedachten zich ont wikkelen. Maar dat er een ontwikkeling gaande is van de pacificatie af, dat is voor ons niet twijfelachtig." Een nieuwe religie. „Dc Amsterdammer" wijst er op, dat niet slechts het Communisme in Rusland, met zijn Lenin-dienst een nieuwe religie is geworden, maar dat ook de Sociaal democratie dit voor haar volgelingen al meer en meer wordt. Voor een sociaal-democraat gaat het Socialisme den godsdienst vervangen. Troelstra is gestorven. Wij kunnen meevoelen met het leed dat schrijnt in de harten van honderd- 4uizenden, die in hem hun leider zagen. Troelstra was een groot man. En bij het graf van zulk een groote kunnen wij meevoelen de diepe smart van hen, die hun aanvoerder, hun leider, verloren. Maar ook bij dit graf bleek, dat de Sociaal-democratie voor zijn belijders een nieuwe religie is geworden. „Troelstra's naam blyve leven in alle eeuwigheid", schreef H e t V o I k. De Partij-voorzitter herdacht den doode als Priester, Hoogepriester van het So cialisme, Profeet en Staatsman. Hier de drie ons zoo bekende ambten van Profeet, Priester,, Koning, maar dit laatste ambt, waar koning voor den republikein niet aanvaard kan worden, vervangen door Staatsman. Wij geven enkele aanhalingen uit de 'rede van den 'Party-voorzitter,'s avonds op den dag van Troelstra's begrafenis in de herdenkingssamenkomst gehouden: „Als zijn woorden klonken, tot de duizenden en nogmaals duizenden, dan werden vurige tongen ontstoken in i de harten van die allen dan ontwaak ten de zielloozen en stonden op en kre gen nieuwe kracht." „Want de goddelijke ronk ran het Socialisme had hun zielen gewekt." „Zoo zyn er thans honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen, in wier hart vreugde is, omdat hun ziel leeft." „En in hun woning is licht, in hun leven is hoop." „Want hij heeft gemaakt, dat de hon ger i g e a gespijzigd, de naakten gekleed worden, dat de g e b o n d e- nen öevrijheid gegeven is „Troelstra, gij, die bier zijt, want uw ziel is onze ziel en uw geest drijft on ze gedachten tot groote daden. Troelstra, zie ons hier vergaderd Wij geven hierop geen critiek. Bij een graf debatteert men niet. Wij constatee- ren slechts, dat hier weer bleek, dat het Socialisme is geworden tot een nieuwe re ligie". Merkwaardige conclusie. Op een merkwaardige conclusie ves tigt onze „Rotterdammer" de aandacht als zjj schrijft: In de „B a n i e r" der Staatkundig Ge reformeerden, wordt ook een artikel ge wijd aan de radio-kwestie. Het slot is zeer merkwaardig en .geeft in een enkel woord de richting aan, waarheen de liefde van dit blad gaat. Wie het wel meent met zijn kin deren, boude de radio, de „christe lijke" niet het minst, buiten de deur. Geen radio in de huizen I Maar doet gij het toch, dan vooral niet aansluiting op de „christelijke". Dan liever links aanhouden 'tls wel een hellend vlak waarop de leiding hier haar arme vol gelingen voert. Zeeland door de eeuwen heen. Bij de fa. G. W. den Boer te Mid delburg zal, wanneer de noodige belang stelling niet ontbreekt, een belangrijk werk verschijnen, n.I. een samenvatting van de Zeeuwsche geschiedenis door M. van Empel, bibliothecaris der Prov. Bi bliotheek van Zeeland en H. Pieters, assistent bij deze instelling. Dit boek, aldus bet dezer dagen ver schenen prospectus, zal verhalen van den spannenden strijd tegen wind en golven, door onze voorvaderen begonnen, door het tegenwoordig geslacht met even groote energie voortgezet; van verlies en winst aan land, van de verdediging def oevers. Verhalen zal het van den strijd tegen vreemde overheersching, van den strijd om het bezit onzer eilanden tus sehen Holland en Vlaanderen, van den worstelstrijd tegen het machtige Spanje, van de onderwerping aan en de vrijwor ding van het Fransche gezag, van gekoes terde verlangens en begeerten naar ons grondgebied uit den lateren tjjd. En dan wil het vertellen van tegenstrijdige belan gen van Heeren, burgers en landlieden, van steden, polders en heerlijkheden; van de wording en ontwikkeling der Zeeuw sche staats- en rechtsinstellingen. En dan, van oudsher hebben de Zeeu wen geweten, dat een mensch bij brood alleen niet leven kan: zij hebben gestre den om geestelijke waarden. Van dezen strijd zullen verhalen de hoofdstukken over de geschiedenis van het godsdienstig en kerkelijk leven, van bet onderwijs en van kunsten en wetenschappen. Het boek zal worden gedrukt op for maat 19 x 26 c.M.; het zal naar schat ting ongeveer 500 pagina's druks beslaan, plus de illustratiepagina's, waarvan "het T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe Eenezing door een kuur met granuline- ,eest wat Dr. H. VAN GRAf- HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. j talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. aantal zal afhangen van bet getal intee- kenaren. Electrisch licht. Uw radiotoe stel kan op de lichtleiding worden aan gesloten. Prijs f 55. J. M. Polderman, Goes. Adv. Met de Noorderzon. Te Krab- bendijke is door den circus-exploitant Re- berti dezer dagen een voorstelling ge geven. Thans blijkt, dat de man met de Noorderzon vertrokken is, met achterla- tingvvan de .groote circustent met inven taris en muziek-instrumenten. Verbinding van Goos naar Wolph aarts dyksche Veer. De Vereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes hebben aan de Nederl. Spoorwegen bet volgende schrijven ge zonden „Wij1 hebben de eer uwe aandacht te vestigen op de verbinding GoesWol- phaartsdijksche veer. De verbinding Goes- Wolphaartsdijk 7.32 geeft geen aanslui ting aan alle plaatsen ten Oosten en Noord-oosten van Goes. Zoodoende missen Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge, ïerseke, Kruiningen, Waar de, Krabbendijke, Rilland, Bergen op Zoom, Tbolen, etc. de morgenverbinding en is het onmogelijk per bus of per trein 's voormiddags te reizen b.v. van Rilland naar Kortgene. Waar de autobusvergunning is inge trokken, welke wel verbinding gaf, daar verzoeken we u beleefd, doch dringend, zorg te dragen voor verbindingen, welke aansluitingen geven en niet gelijk thans het geval is te weinig verbindingen naar Noord-Beveland. Het zou het verkeer in het algemeen ten zeerste bevorderen, indien u een lo- caaltrein laat rijden na aankomst van den trein 8.04 uit Bergen op Zoom te Goes naar het Wolphaartsdijksche veer." Poortvliet. Aangezien het dit jaar 10 jaar geleden is, dat de afdeeling Poort vliet van den Bijz. Vrijw. Landstorm is opgericht, heeft de plaatselijke Commissie met het bestuur van de schietvereen. „Nederland en Oranje" besloten gezamen lijk een driedaagschen .schietwedstrijd te houden voor de provincie Zeeland en West-Brabant, aan welken wedstrijd alle landstormafdeelingen, burgerwachten, en schietverenigingen uit Zeeland ein West-Brabant mogen deelnemen. Een eere-comité is opgericht en ver schillende prijzen zyn reeds toegezegd. Het belooft een belangrijke wedstrijd te worden. De wedstrijd zal gehouden wor den op Zaterdag 19, Donderdag 24 en Zaterdag 26 Juli 1930. Een schandaal te Genève Naar uit Genève wordt gemeld, is aldaar groot opzien gebaard door het volgende: Een staatsman van naam heeft eens de opmerking gemaakt, dat een groote fout in ons land is, het ver doorgevoerde perfectionisme. Alles sn alles wordt in de p _'.ï?e£ "n 5* v"el mooi natuurlijk, rr'i iz ook geweldig omslachtig en daardoor ook uiterst kost baar. Hierin is ïïïkai jet? vaars, Nrnm b,", het thans aanhangige ont werp Inzake de «'''"-"'«bemiddeling. Ter regeling van deze zaak die zonder wettelijke bepalingen uitstekend mar cheerde is nu een wetsontwerp gemaakt van maar even 64 artikelen, waarby dan nog komen allerlei mnatïegelon van be stuur, verordeningen en wat diep meer zy. Natuurlijk is er voor zulk een wettelijke regeling wel wat te zeggen. Maar 't wordt alles zoo ik zou haast zeggen angstig perfect OPMERKER. De Directeur van het Parijsche Insti tuut voor intellectueels samenwerking, Luchaire, had in September van het vorige jaar by Genève een gemeubileerd landhuisje gehuurd, waar hij tijdens de 'Volkenbondsvergadering met vrouw en zoon introk. Einde September ging de familie weer naar Parijs terug, zonder dat het "huisje door den eigenaar was nagezien. Toen deze er na geruimen tijd terugkwam, constateerde hij, dat talrijke kostbaarheden, antiquiteiten enz. uit ge sloten kasten waren verdwenen. Onmiddellijk telegrafeerde hy aan den heer Luchaire, die antwoordde, dat hij met de quaestie nietste maken had en dat de eigenaar er maar werk van moest maken bij de justitie. Bij het dhderzoek is nu gebleken, dat de zoon van den heer Luchaire er de chauffeur van de ïamilie de kasten open gebroken en gedeeltelijk van den inhoud beroofd hadden. De eigenaar van het huis heeft thans een vervolging ingesteld tegen het echt paar Luchaire en den chauffeur. Dronken autobestuurder. Op den Haagweg te Monster werd de auto van den heer van D. eergisteravond aan gereden door een auto, die met groote snelheid uit tegenovergestelde richting na derde. De auto van den heer v. D. werd zwaar beschadigd, doch de bestuurder zelf bekwam geen noemenswaardig letsel. De bestuurder van de aanrijdende auto was na de aanrijding snel met gedoofde lichten doorgereden. Het is de politie gelukt den man op te sporen. Het bleek te zijn zekere J. G. 'tH. uit Den Haag, die in beschonken toestand achter het stuur had gezeten. Tevens bleek dat de man niet in het bezit was van een rij- bewys, daar dit oveneens wegens een aan rijding was ingetrokken. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. LX. Nog weer eens over onze verbinding piet het Over-Scheldsche. Er is een Fransche uitdrukking, die luidt: Frappez toujours, dat wil zooveel zeggen als Sla er net zoolang op tot de deur opongaat. Ik had ook eenvoudiger op zijn Nederlandsch kunnen zeggen, dat de aanhouder wint, maar daar ik deze week in Middelburg geweest ben, met zijn vele buitenlandsche onzin- opschriften, ben ik een 'beetje in de war gebracht en ging van de weersomstuit, ook Fransch praten. FEU I L L ETON. door Annie Lucas. 83) o— „Ik wist niet, dat er zoo iets verteld werd," zei Averil. „Maar nu ik er over jiadenk, moet ik toegeven, dat er wel eenige grond voor bestond. Wij waren zulke goede vrienden, en onze wederzijd- sche belangen brachten ons zoo gedurig met elkaar in aanraking. En ik wil u alles vertellen, Allan toen ik Sir Ughtred eenige keeren ontmoet had, zeide mijn „vrouwelijk inzicht", zooals gij het noemt, mij, dat hij op weg was zijn hart te verliezen. Voor niets ter wereld wilde ik hem verdriet aandoen, want hij is een edel mensch, Allan. En dus, op ge vaar af van mij aan een onbetamelijkheid schuldig te maken, greep ik een gunstige gelegenheid aan, om hem onder bedekte termen, maar duidelijk genoeg, te kennen te geven, dat mijn hart niet meer vrii was. Hij begreep mijn bedoeling en se dert is bij slechts een goed vriend voor mij geweest, een vriend, die zich van harte zal verheugen in mijn geluk." „Uw gelukl Averil maakt mijn liefde u inderdaad gelukkig? Hoe verblind ben ik geweest." Toen na een poos gezwegen te hebben vervolgde hij.„Dat vaüsche ge rucht heeft mij bijna den genadeslag toe gebracht. Toen ik dien avond thuis kwam, ziek naar bet lichaam, en verpletterd door droefheid en wroeging, waren de Dentons van Overdale in den trein. Zij spraken over uw huwelijk als een uitgemaakte zaak het zou over drie weken plaats hebben. Ik twijfelde er niet aan of bun berichten waren juist, en hetgeen ik boor de was op dat oogenblik bijna meer dan ik dragen kon." Averil zag hem medelijdend aan. „Dat was het dus wat gij bedoeldet met uw plechtig vaarwel, hetwelk mij het harte bijna deed breken. Ik dacht, dat gij ge- loofdet, dat gij gingt sterven. Gij zaagt er zoo vreeselijk ziek uit." „Mijn lieveling, gij hebt ook geleden", sprak hij met innig medegevoel. „Wij hebben beiden geleden veel ge leden maar toch geen oogenblik lan ger dan goed voor ons was, Allan." „Wat mij betreft, zeker niet", zeide hij. „Ik heb bet noodig gehad om door diepe wateren te gaan, voordat ik tot de erken ning wilde komen, dat ik mijn steunpunt verloren bad, dat mijn wijsheid mij be droog, en mijn sterkte een gebroken staf was. Maar ik dank God, dat Hij mij, zelfs tegen dien prijs, geleerd heeft mij te vernederen als een kind, ten einde deel te kunnen hebben aan het koninkrijk van Hem, die nederig was, en zachtmoe dig van hart." Op dat oogenblik keerde Margaret te rug. Zy kon haar oogen ternauwernood gelooven. Allan zag haar aan met een stralend gelaat. „Margaret, gij moet mij helpen om mijn geluk te leeren begrij pen", riep hij haar toe. Maar Averil sprong op, en sloeg baar armen om den hals van haar vriendin. „Dus hebt gij hem toch lief, Averil!" riep zij in een blijde verrassing, haar har telijk omhelzende. „Immer en altijd, zelfs toen ik dacht, dat hij mij verlaten en verstooten had. Ik kon het niet helpen", werd haar fluis terend geantwoord. Margaret was de eerste, die aan Owen het blijde nieuws mocht mededéelen. Ge durende Allan's ziekte was hij tot de ont dekking van diens geheim gekomen. Doch Margaret had geen vrijheid gevonden de zaak met hem te bespreken, en hij be schouwde Allan's genegenheid voor Averil als een hopelooze liefde. Zijne verrassing was dus te grooter, en hij verheugde zich van ganscher harte, niet alleen voor Al lan maar ook om zijn zelfswil. „Ben ik geen goed profeet geweest, Mar garet?" vraagde hij met een blij gelaat. „Hoe zoo?" zeide zij verwonderd. „Hebt gij 'dit dan voorzien?" „Neen, maar toen wij verleden jaar af scheid namen, en gij op het punt waart den moed te verliezen, toen heb ik u ge zegd, dat ons geduld niet meer zoo lang op de proef zou gesteld worden, als gij vreesdet. Herinnert gij u dat niet meer? Ik zeide u, dat indien wij slechts onzen weg aan God opdroegen, Hij dan ze ker uitkomst zou schenken, en de wensch van ons hart zou vervullen. En dat heeft hij thans gedaan en nog wel op zulk een heerlijke wijze." „Maar ik begrijp niet „Begrijpt gij het niet. Ik des te beter", hernam hij lachende. „Crowhurst heeft geen twee meesteressen noodig, Marga ret." „En de kinderen dan?" „Die zullen een dubbel tehuis 'hébben, dat is alles." En hiertegen viel niets te zeggen. 'Groot was de verbazing te Hadford- Leigh, toen men vernam dat de meesteres van Ravenscraig niet ging trouwen met den rijken edelman, maar dat zij haar hand had geschonken aan den „gekort- wiekten" jongen dokter met zijn talrijk gezin, en de verbazing steeg ten top, toen men bemerkte dat Sir Ughtred er in het geheel niet teleurgesteld of ongelukkig uitzag, maar integendeel een trouw be zoeker van Crowhurst werd, en op den meest vriendschappelijken voet met de Mayburns verkeerde. Het huwelijk zou spoedig voltrokken worden. Alles maakte dit wenschelijk. Allan's gezondheid had een zwaren schok ondergaan, en niettegenstaande zijn groot geluk werd hij voortdurend gekweld door droefheid en wroeging over Cecil's treu rig uiteinde. Rust en verandering van omgeving werden hoog noodig geoor deeld. Averil wensehte niets liever dan hem in zijn droefheid te kunnen troosten, en hem te mogen verzorgen, en hem te ver plegen, zoolang hij daaraan behoefte zou hebben. Zij was haar eigen meesteres. Me vrouw Selwyn, wier wensch, en om de waarheid te zeggen, wier geloof aan een engagement met Sir Ughtred onwillekeu rig aanleiding tot het loopende gerucht hadden gegeven, was in den beginne niet weinig teleurgesteld, maar zij was te goed hartig om een schaduw te werpen op het geluk van haar nicht. Zeer gelegen kwam het verzoek van haar zoon om eeni- gen tijd door te komen brengen bij 'hem en bij zijn jonge vrouw, die behoefte gevoel de aan de hulp en het bijzijn van haar schoonmoeder. Er werd dus bepaald, dat het huwelijk in alle stilte zou voltrokken worden, zoo dra Allan zich sterk genoeg sou gevoe len, maar tevens werd er afgesproken, dat dadelijk na hun terugkomst Marga ret en Owen hun voorbeeld zouden volgen. Owen zou in dien tijd naar Dene-Court te- rugkeeren om de plaats in orde te brengen voor de nieuwe meesteres. De dokter, die by een vorige gelegenheid de plaats van Allan had vervangen, zou dit thans weer doen. Na een vrij lange afwezigheid zou Al lan zijn praktijk te Hadford-Leigh her vatten, en die blijven waarnemen totdat Murray in staat zou zijn haar over te nemen. En dan zou hij vrij zijn om, ge steund door Averil's vermogen, de weten schappelijke loopbaan te volgen, die hem steeds had aangetrokken, en hoopte hij in ruimer kring met zijn talenten te kun nen woekeren, dan tot. nu toe het geval was geweest. Vooral het laatste was thans zijn voor naamste levensdoel. Wat Averil betrof zy kende slechts één eerzucht: zijn zor gen te deelen, en zijn leven te verhel deren, zooals het was in het heden, en zooal? het zijn zou in de toekomst, al naar dat God het wilde beschikken. Murray verkoos thuis te blijven tot na het huwelijk van Margaret. Zijn werk zou er niet onder lijden, te minder daar hij tengevolge van Allan's ziekte verhin derd was geworden in het doen van een examen. Hij maakte nu geen bezwaar om zich te Hadforh-Leigh te vertoonen. Cecil's bekentenis werd natuurlyk geëer biedigd, maar het geheim van zyn mild heid werd opgehelderd. Wat was het geval geweest? 'i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5