No. 197 Vrijdag 23 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Belgisch Geld ICING EERSTE BLAD. leuws. V" De eerepositie der vrouw. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie IN EGYPTE Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen kende mess reeds vanaf &e oudste tijden de op wekkende en verfris- gekende eigenschappen vse de echte pepertiaai, seoodat men de peper- muntplaat (menta pipe rita) als cultuurgewag verbouwde» PEPERMUNT ontleent kaar eigen schappen aan hetzelfde origineel e natuurpro duct en is daardoor voor iedereen een onmisbaar middel ter opwekking en verfrissching. 'Waal vertoont de die voor dezen te noemen, Ter- r at and 8.06 M. en e stand Dinsdag- ster mor gen werd geconstateerd van jn de boeren be- sngen van bekis- 3 de hooilanden te behoeden. Dit wel lukken, daar was tot stilstand I id gisteren in het nderd, terwijl er eden. de uiterwaarden e v a 1. Gistermid- ogenbosschen weg B. uit Oisterwijk, taanden auto den ior een juist pas- iurg aangereden, wielen over 'het re minuten later. ;en gevallen, te Roozendaal op panning was ge- jden, is, toen hij gekomen en den an de kar geval- terwiel, dat hem Met hevige pijnen ïen. tsers ingere- echaussee zijn te irs aangehouden, in Oud-Gastel te rr Rotterdam, om m of ander schip d. Beide zijn naar ter beschikking len gesteld. W TE HELPEN? ikende voorvech- organisatio van •sche agrarische luer, in het ,,Alg. n paar artikelen o.a. verklaarde, t geheel mis heb- dat de protectie aakt. v. Mij. v. L.„ de Lr aanleiding dier ingezonden stuk Ned. Landbouw- d „Merkwaardige deelt daarin het che verbindingen, door den hyper- moet helaas con- leorieën het zijn, e deel der staten er Louwes, een Is volgt: Wij als il bedenken, dat den tijd niet kun- al de fantasieën van prof. Laur id verborgen, n.l. d.w.z. West-Euro- tiet kunnen laten met protectie be- Louwes nog de n Frankrijk, beide is de landvlucht rijhandelende En- i t gebied protec- Ipen, is voor ons rwil van Genève zich zelf, zonder :n greintje te be rijd, die zal du- zullen vallen (óf onvoorziene om- ictuur weer om- als een der dichtst ndbouw behoeden d. ekkenhuis, dat de Iden niet de nor- economisch ge- loët daarom vol- op het moment ze theorieën, die omstandighe- jn, toe te passen, paraat zijn voor amerhand koorts- ctionisten in an- En dan kan het :1 goed zijn, dat van prof. Laur, n den internatio- moeras te halen, protectionisten k aaar om onzen bouw te h e 1 - in den econo- o r 1 o g, die er nu het behoud van e zonl Het pro- bsoluut verkeerde .uishouding en de nische spanningen' ïen oorlog, ma.ar loeten in den tus- we er dóór ko- heer Louwes zul- ideiijk een oppor- >eten voeren, om- der protectionis- sche verhoudingen normale economi- verdwenen zijn. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Voretetraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. li. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers £0.05 Prijs der Advertentien: 1I regels £1.20, elke regel meer 30 et B£J abonnement belangrijke korting. H. Er is bij hen, die zich stellen op revo lutionair standpunt, omdat zij niet erken nen het bestel Gods, ook wat betreft de plaats en de taak van de vrouw, een stelselmatig streven om het in de schep ping gewilde en door den zondeval ver scherpte verschil tusschen man en vrouw weg te doezelen. Een der argumenten daarbij gebruikt is, dat de vrouw toch meermalen de meer dere van den man blijkt te zijn. Er zijn tal van vrouwen, die, wat ontwikkeling, geestkracht en zelfs lichaamskracht be treft, ver boven menigen man uitstegen. Er is dus, zoo zegt men, geen enkele re den, waarom de vrouw den man als baar meerdere zou erkennen. Een sterk argument is dit niet. Wat zijn er toch tal van ouders, wier kinderen, wat lichamelijke en gees telijke ontwikkeling betreft, ver boven hen uitsteken. En het ligt geheel in de lijn van onzen tijd, dat zulke kinderen, zoo ze hunne ouders al niet minachten, zich toch in geen enkel opzicht om het gezag van die ouders bekommeren. En waarom ook eigenlijk? Als Gods gebod wegvalt, als we met de Goddelijk ordinantiën niet behoeven te re kenen, dan geldt immers het recht van den sterkste! Maar nu komt Gods Woord en zegt: Eert uwen vader en uwe moeder. Gij kin deren ook gij, sterke en ontwikkelde kin deren, gij zult uw ouders need'rig eeren. Welnu, zoo staat het ook ten opzichte van het vrouwenvraagstuk. God heeft hier gesproken. Hij heeft niet alleen aan den man, maar ook aan de vrouw een bepaalde plaats in het leven aangewezen, haar een bepaalde taak en roeping gegeven en haar een lichaam ge schonken, dat op die taak en op geen an dere berekend is. De taak van de vrouw zoo zegt de eerder aangehaalde commissie dan ook te recht is niet om vooraan te staan in de fel bewogen menschenzee, om leiding te geven in de moeilijke levensworsteling, maar om op den achtergrond des levens haar krachten en gaven te ontplooien. Haar bestemming is gelegen in het zijn van hulp en moeder. De man heeft naar buiten op te tre den; hij heeft te arbeiden in het zweet zijns aanschijns voor zich en zijn gezin, terwijl aan de vrouw een plaats bereid is meer op den achtergrond van het leven. En nu leert Gods Woord en de er varing bevestigt het dat in het houden van 's Heeren ordinantiën, ook ten dezen opzichte, grooten loon ligt. De vrouw is principiëel in natuur en wezen van den man onderscheiden, licha melijk en geestelijk. Velen zouden dat gaarne anders wen- schen, zoodat de vrouw zich als de ge lijke van den man kon bewegen; de vloek die tegelijk een zegen inhoudt kon worden afgewenteld, zoodat er ook bij de vorming van een gezin niets te lijden, niets op te offeren viel. En aan pogingen in die richting ontbreekt het niet. Maar de mensch is niet bij machte, de Goddelijke geboden om te keeren. Hij kan het wei beproeven en hij beproeft het ook vaak! bij kan trachten de door God gelegde band.en te breken, maar bet gewenschte doel wordt toch nooit be reikt. Men kan wel de vrouw, z.g. in haar eigen belang, dringen op een plaats waar ze niet behoort, maar de droeve gevolgen, ze blijven niet uit. Denk slechts aan wat in onze dagen geleerd wordt omtrent het huwelijks- en het gezinsleven. Met de Goddelijke instel ling van het huwelijk wordt gespot. Een vaste band, die man en vrouw bindt voor het leven, wordt uit den booze geacht. De vrouw, zoo beet het, moet vrij zijn en zelfstandig en een eerste vereischte daar voor is, dat geen huwelijksband wordt gelegd of dat er gelegenheid is dien band op elk gewensebt oogenblik te verbreken. En wat is het gevolg? Dat de vrouw op een hoogere plaats komt, dat haar le ven meer inhoud en waarde krijgt? Maar immers het tegendeel is het ge val. Het is bij de toepassing van dergelij ke revolutionaire theorieën altijd weer de vrouw, die in den druk komt; het is in zonderheid de vtouw, die de heillooze ge volgen ondervindt; de vrouw, die door dit alles van haar voetstuk wordt gehaald en naar beneden getrapt. In naam van de vrijheid zijn zoovele en zoo gruwelijke zonden bedreven. In naam van de vrijheid zijn ook zoo vele vrouwenlevens verwoest en ver scheurd; zijn zoovele vrouwen van de hooge plaats, waar God haar had gesteld, naar omlaag geslingerd, door het slijk ge sleurd en aan lichamelijke en geestelijke ellende prijs gegeven. De Engelsohe arbeiderspartij achter MacDonald, Er is een bijzondere kabinetsraad bij eengeroepen om den ernstigen toestand te bespreken die door het ontslag van Mosley in het leven geroepen is. Gisteren is een vergadering van de arbeiderspartij gehouden. Mac Donald en tal van ministers waren aanwezig. Deze vergadering heeft drie uren ge duurd. Ofschoon de zitting geheim was, verneemt men, dat het eerste uur door hevige incidenten gekenmerkt werd. Wes ley sprak 50 minuten. Daarna voerden Mac Donald en Thomas geruimen tijd het woord. Naar den laatste, die harts tochtelijk sprak, luisterde men in stilte. Daarna werd hot debat weer heftig. De resolutie van Mosley is verwor pen met 210 tegen 29 stemmen. Algemeene verkiezingen binnen enkele weken worden thans mogelijk geacht, De onderhandelingen tusschen de leiders van de liberalen en der arbeidersparty over een in te dienen ontwerp tot hervorming van het kiesrecht hebben gefaald, en de liberalen zullen nu waarschijnlijk hun belofte van steun aan de regeering in trekken. De „Daily Herald" verwacht, dat de crisis Woensdag a.s. bij de stemming over het conservatieve amendement om het salaris van Thomas, den minister tot bestrijding van de werkloosheid, te ver minderen, haar hoogtepunt zal berei ken. De beweging ln Britsch-Indië. Volgens de laatste berichten is het zoutdepot te Dharasana en zijn omgeving geheel door troepen en politie bezet. Ook de spoorlijnen in de omgeving staan onder afdoende bewaking, zoodat het plan van den krijgsraad van het In dische congres om een nieuwen massa- aanval te ondernemen, verijdeld is. Bij een poging om het zoutdepot te Wadala te bestormen hebben 18 arresta ties plaats gehad. Dirie vrijwilligers zijn zwaar gewond. De correspondent van de „Times" te Riga meldt, dat het executief bureau van de Profintern (de communistische vakvereenigingsinternationale) een spe ciale zitting heeft gewijd aan de bespre king van de beste methoden om de onlusten in Indië in „goede" banen te leiden en het Britsche Rijk te treffen. Besloten werd een internationale hulp actie te organiseeren voor de Indische revolutie. De Zeppelin ln Brazilië geland. Een bericht uit Pernambuco in Bra zilië meldt, dat do Graf Zeppelin eeni- gen tijd boven, de landingsplaats kruiste. Te ongeveer 6.30 plaatselijken tjjd is het schip aan den ankermast gemeerd. Het luchtschip werd door een oorver- doovend handgeklap en gejuich van de menigte ontvangen. 400 man politie hiel den de menigte in bedwang toen het gevaarte daalde om te landen. Daar het reeds donker was, werd het luchtschip als een zilveren visch door zoeklichten beschenen. Na de landing begaven dr Eckener met de bemanning en de passagiers zich naar de stad langs wegen die overal volgepakt stonden met auto's. De bladen noemen de aankomst een der grootste gebeurtenissen in de geschie denis van Pernambuco. De inwoners uit de omliggende dorpen, waren allen naar 1 het landingsterrein samengestroomd. De schepen in de haven en de fabrieken onthaalden de Graf Zeppelin op een con cert van sirenen. De zuigelingensterfte te Lttbeck. In de rijksdagcommissie voor de be grooting ging bij de debatten over de begrooting van het departement vanbin- nenlandsche zaken de sociaal-democrati sche dr Moses op de sterftegevallen te Lübeck in. Hij verklaarde, dat het hier een grove en strafbare nalatigheid betrof. Het is niet waar, aldus spr., dat in het buiten land nooit nalatige gevolgen zijn voor gekomen van het toegepast middel. Inte gendeel hebben een groot aantal belang rijke onderzoekers en doktoren in Frank rijk het Calmette-procédé wegens ge vaarlijkheid afgekeurd. In de kraamafdeeling van „La Chari- té" te Parijs zijn dergelijke sterfgevallen wel degelijk voorgekomen, met het ge- VQlg, dat de chefs geweigerd hebben, de Calmette-inenting nog toe te passen. Ook te Weenen heeft men het procédé afgekeurd, zoolang de ongevaarlijkheid nog niet met zekerheid vastgesteld was. Proeven op dieren te Danzig hebben uit gewezen, dat het Calmette-middel in zijn huidige samenstelling nooit voor men- schen kan worden gebruikt. Toepassing bij zuigelingen is een proef, waaraan groot gevaar verbonden is. Rijksminister dr Wirth verklaarde, dat de opwinding over de sterftegevallen vol komen gerechtigd is. Hij zal alles doen om klaarheid in deze aangelegenheid te brengen. Een regeeringsvertegenwoordi- ger zal rapport uitbrengen over de ge beurtenissen. Db ontruiming van het Rijnland. Te Berlijn is men overtuigd dat de ont ruiming van het Rijnland 30 Juni afge- loopen zal zijn. De Franschen moeten nog ongeveer 30.000 man vervoeren. Op 30 Juni zal het oppercommando Mainz verlaten, waar tot dan toe twee batal jons zullen achterblijven. De bevrijdingsfeesten zullen echter eerst tusschen 19 en 24 Juli plaats hebben. 18 Juli gaat Hindenburg naar Spiers, vandaar naar Ludwigshafen en vervol gens per stoomboot naar Mainz, waar op Zondag 20 Juli het groote bevrijdings feest gevierd zal worden, waarbij de Rijkskanselier en de minister voor het bezette gebied zullen verschijnen. Korte Berichten. Vijf en dertig Russische vertegen woordigers van sovjet-handelsorganisa ties zijn bij aankomst te New-York op Ellis-island aangehouden en in bewaring gesteld. Zij waren onder auspiciën van de Russische Amtorg-handelsmaatschap- pij naar New-York gekomen. Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling van den Voor zitter der Eerste Kamer, de Kamer weer bijeen te roepen teeen "Woensdag 11 Juni, des namiddags half twee. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester van Workum G. E. van Koets veld. Binnenlandsch vleesch voor het leger. Naar de „Maasb." verneemt, beeft de minister van defensie bepaald, dat bij de eerstvolgende aanbesteding voor het leve ren van vleesch aan bet leger alleen bin nenlandsch vleesch in aanmerking mag komen. Schietwedstrijden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm te Den Haag. De voorloopige uitslag van de korps wedstrijden van de eerste twee dagen is aldus: Scherpschutters: Veluwe 228, Zeeland 222, Veluwe 221, Nieuwe Hollandsche Wa terlinie (N.H.W.) 220 en Gouda 220 pun ten. Schutters eerste klasse: N.H.W. 227, Ve luwe 222, N.H.W. 215, Veluwe 214 en Zuid- Holland West 213 punten. Schutters tweede klasse: Monden der Maas 206, Zeeland 204, N.H.W. 204, Zee land 200 en N.H.W. 200 punten. Op de personeele banen waren o.a. win naars: Scherpschutters (scherp op 100 M.): J. W. v. d. Slikke, Stavenisae 48 pnt.; J. bij Rouw, Goes, 48 pnt. en L. Maas, Borsse- len 47 pnt Schutters eerste klasse (scherp op 100 M.)J. J. Langendijk, Wemeldinge 47 pnt. Schutters tweede klasse (scherp op 100 M.): P. Vreeke, Oost- en West- Sou burg, 47 pnt.; J. Konraad, Biggekerke, 46 pnt. en U. v. d. Roe, Hoedekenskerke, 46 pnt. Scherpschutters (K. S. O. op 15 M.): S. Walraven, Oostkapelle, 47 pnt. Ned. Christ. Vrouwenbond. In de alg. vergadering van den N. G. V. B. werd aangenomen een voorstel van 't hoofdbestuur om in den volgenden win ter in de afdeelingen te onderzoeken, wat de bond zou kunnen ondernemen tegen het veldwinnende gevaar der pornografie voor de jeugd. Het hoofdbestuur nam over het voor stel van de afd. Utrecht, om er bij de re geering op aan te dringen, maatregelen te nemen, waardoor de schoonheidswed strijden, als der menschheid onwaardig, worden tegen gegaan. In de bestuursvacature Mevr. H. Bak ker-Raad werd benoemd Mej. W. A. Raad in de vacature Mevr. A. G. Diepenhorst Mevr. A. Anema. Het voorstel van 't hoofdbestuur inza ke afvoering van de agenda van het voor stel tot aansluiting bij den Nationalen Vrouwenraad werd met algemeene stem men aangenomen. De volgende jaarlijksche vergadering wordt waarschijnlijk gehouden te Hilver sum. Kolen-uitvoer naar Dnitschland. De Handelscommissie van den Pruisi- schen Landdag nam een voorstel van het Centrum aan. volgens hetwelk een ver hooging van het Nederlandsche invoer contingent voor kolen niet zal doorgaan en besloten werd tot verhooging van de concurrentie-mogelijk'heid van den Duit- schen mijnbouw door een verlaging van de kusttarieven en door uitbreiding van de vaargeulen. 'Ook een voorstel van de Volkspartij werd aangenomen. Het voorstel richt zich eveneens tegen verhooging van den Ne- derlandscben koleninvoer. Het Leger des Hells en de grondbelasting. Na invoering der wet van 24 December 1929 „Stbl." no. 572, waarbij' de wet op de grondbelasting in dezen zin werd ge wijzigd, dat vrijdom werd toegekend aan de gebouwen, uitsluitend dienende tot de openbare eeredienst of tot ambtswoning van godsdienstleeraren enz. voor 'dien eeredienst aangesteld, mits toebehooren- de aan een rechtspersoonlijkheid bezitten de vereeniging, kwam de vraag ter spra ke, hoe er gehandeld diende te worden met de eigendommen van het Leger des Heils. Door den minister is thans beslist, naar het Hbld meldt, dat de evangelisatiege bouwen van deze instelling, welke uitslui tend dienen tot het houden van openbare godsdienstoefeningen, onder de vrijstel ling kunnen worden betrokken. Vllsslngen. Belastingheffing.B. en W. hebben zich met een uitvoerig schrijven tot den raad gericht ter be geleiding van hun voorstellen in verband met de nieuwe belastingverordeningen als gevolg van; de nieuwe financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Zij wijzen er o.a. op, dat het bezwaar voor vele gemeenten, die niet weten welke uit- keering zij uit het gemeentefonds zullen krijgen, voor Vlissingen niet geldt. Deze gemeente zal n.l. naar alle waarschijn lijkheid vallen onder de garantiebepalin gen van art. 6 der wet, hetgeen beteekent, dat haar een volgens dat art. te bereke nen uitkeering wordt gegarandeerd, waar van het bedrag door B. en W. vrij nauw keurig kan worden bepaald. B. en W. berekenen, dat de gemeente aan bestaande inkomsten zal verliezen totaal f 671.-390 of rond i 671.000. Binnenland. De Tweede Kamer over wyziging Onge vallenwet en Arbeidsbemiddelingswet. Een kassier te Princenhage verdwenen. Buitenland. De ontruiming van het Rijnland- De Zeppelin in Brazilië geland- De positie van het Engelsche kabinet In de eerste plaats staat daartegen over de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds en 75 pet. van de jaar wedden van burgemeester en secretaris tot een maximum van f3000. De inkom sten van het gemeentefonds zullen be staan uit 50 opcenten op de vermogens belasting en de opbrengst van de fonds belasting. De uitkeering per inwoner wordt in totaal geraamd op f318.000; de opbrengst uit de grondbelasting op f 40.500, voor de personeele belasting stel len B. en W. handhaving in de 4e klasse voor en in de tarieven ook de provinciale opcenten en de opcenten ten behoeve van het leeningsfonds te verwerken. Ge rekend naar den toestand over 1929 zal dit een opbrengst geven van f 156.065. Wat betreft de gemeentegrondbelasting kunnen B. en W. geen vrijheid vinden voor te stellen Vlissingen in de eerste klasse te brengen, al laten zij de inwo ners het liefst zoo weinig mogelijk be talen. Al is het mogelijk dat na korten of langeren termijn de gemeente zelfs in de 3de klasse zal moeten 'komen, seJlen B. en W. thans voor in de tweede klasse. De bruto-opbrengst wordt voor de ge meente geraamd in de eerste klasse op f185.657, tweede f200.593 en derde f 214.142. Een bruto bedrag van f 15000 komt dus rechtstreeks ten bate der ge meente. B. en W. hebben geen kans gezien de opcenten op deze belasting meer of min progressief te maken en zijn genood zaakt voor te stellen op alle aanslagen het maximum aantal opcenten te hef fen n.l. 80, wat ongeveer f160.480 zal opbrengen. Toch zal in vergelijking met de oude inkomstenbelasting met een ven menigvuldigingscijfer van 1.58, de belas tingdruk over het algemeen aanmerke lijk lichter worden. Mede met het oog op de bevordering van het vreemdelingenverkeer achten B. en W. het voorloopig niet raadzaam tot invoering van een belasting van woon- forensen over te gaan. Tsa «Mt# B. «a w. no$ op het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1