Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Dei heer Den Hollander, A.-R., ■weet, dat men als het reglement wordt verworpen, de rechterzijde op allerlei wij ze zal zwart maken, maar dan wil spr. toch vastleggen, dat hjj voor verschillende amendementen der S.D.AP, heeft gestemd Zij had ook wat wator in den wijn moeten doen en ernstige bezwaren van rechts moeten erkennen. De heer Paul: de minderheid wil hier over de meerderheid regeeren. De voorzitter klopt en zegt, dat dhr Den Hollander het woord heeft. De heer Den Hollander zegt, dat de bezwaren van rechts geen enkel ver band houden met die van den heer Jero- nimus. Links had zich moeten opwerken tot zulk een hoogte, dat het de bezwaren van rechts had erkend. Van verschillende zijden worden pro testen geuit en het wordt vrij heftig. De voorzitter weet door kloppen stilte te krijgen en zegt de principieel© houding van rechts wel te begrijpen, maar waar de principiëele grond voor de be zwaren van de bezuinigingspartij ligt, begrijpt spr. niet. Hij las die nooit ia haar programma. Men moet nu echter elkaar geen verwijten doen. De heer Cornelisse zegt, dat zijn partij ook haar principes heeft, maar dat haar geen schuld kan treffen van. verwer ping. De voorz. meent, dat er geen sprake is van schuld. Ieder moet naar zijn over tuiging stemmen. De heer v. d. F e 11 z wil nog even verklaren, dat Jyj het betoog van den heer Den Hollander volkomen onder schrijft. Hierna wordt tot stemming overgegaan en staken deze (8 tegen 8). Voor de dames Weijl, en De Graaf, ear de heeren Onderdijk, Cornelisse, v. d. Weel, Wondergem, Paul en Portheine. Tegen de heeren De Veer, Vertregt, Hondius, Mes, Den Hollander, v. d, Feltz Naezer en Jeronimus. In do volgende vergadering moet dus weer worden gestemd. Vaststelling rooilijnen Gravenstraat en Leliestraat. De heer Hondius zegt, dat de com missie van fabricage zich met dit voor stel niet kon vereenigen, en dat hij niet begrijpt, dat geen -enkel bewoner van de Gravenstraat er tegen pp is gekomen. Aan beide zijden is de rooilijn een meter achteruit gebracht en de perceelen wor den. daardoor zeer benadeeld, vooral als het een zaak betreft. Alleen het feit van wijziging vermindert de waarde reeds. Daarbij is niet gesproken van schade vergoeding. De voorz. zegt, dat hetzelfde reeds op de-n Noordweg is gebeurd en alle ge meenten doen het. Er zal zoo noodig schade worden vergo-ed. De- he-er H o nd i u s wijst er ,op, dat men nu voorloopig een ge-kanteelde straat zal hebben. Men verbreedt b.v. te Am sterdam de Kalve-rstraat ook niet. Een bezwaar is ook, dat de- rooilijn door het gebouw van Vreemdelingenver keer loopt. Als me-n alle nauwe straten moet gaan verbreeden, dan zal dat toch niet gaan. De voorz. herhaalt, dat de- schade zal worden vergoed. D-e heer Hondius zal zich dan bij het voorstel neerleggen. De heer Jeronimus heeft weinig bewondering voor het voorstel. Ten eer ste, omdal, er staat, dat alleen aan ver zoekster schadevergoeding zal worden toe gekend, waarom kunnen allen die ni-et krijgen? Ten tweede acht spr. onteigening aan één zijde der straat beter dan aan beid© zijden, waarbij men dan no-g voor komt. de mogelijkheid, dat twee p-erceele-n op de monumentenlijst staan. Ook meent spr., dat. het bure-au van het Vreemdelin genverkeer toch op de Markt staat. De voorzitter: kadastraal in de Gravenstraat. D-ö heer Jeronimus meent, dat er toch reeds zooveel eigendomsrecht wordt aangetast. Formeel heeft men recht. De voorzitter zegt, dat als men maar aan één kant onteigenen wil, de per- c-eelen te ondiep worden. De heer D e V-e-er zegt, dat als schade blijkt, zij zeker moet word-e-n vergoed. In vele ge vallen zal men bij verbouwing er juist voordeel van hebben. De heer Vertregt meent ook, dat men ieder geval o-p zichzelf moet be schouwen. In de Leliestraat zijn perce len, die geen ruimte voor woning meei zullen overhouden en daar is schadever goeding op haar plaats, doch in de Gra venstraat zijn er peroeelen, waarvoor het niet noodig is. De voorzitter zegt, dat het voor winkels juist goed is als er een trottoir is waar op men rustig voor de etalage- kan staan. Mevr. W e ij 1 acht het een gro-ot© ver- belering in verband met het verkeer en ook in verband met brandgevaar. Op 7 December heeft men ook gedacht, wat moet er van komen, als smalle straten als Gravenstraat en Wal door het vuur worden bereikt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Rondvraag. De heer Cornelisse wijst op den slechten toestand der be strating van het Arnemuidsche Voetpad. De heer Onderdijk zegt, dat juist or der ia gegeven die met uitkomend ma teriaal te verbeteren. De heer Paul vraagt hoe het staat met de plannen tot uitbaggeren der ves ten. De voorzitter zegt, dat de plan nen gereed zjjn en dat aan den Polder is gevraagd wat het uitbaggeren hem waard is. De heer Paul vraagt naar de plan nen inzake de verteringsbelasting. De voorzitter zegt, dat het plan bin nen 1 of 2 dagen naar de commissie van financiën wordt verzonden. De heer Mes wijst op den slechten toestand van de bestrating in de Rogard- straat ter hoogte van de Nutsspaarbank. Een onderzoek wordt toegezegd. Dhr Mes wjjst op den toestand in de Langedelft en vraagt of er althans niets gedaan kan worden aan den onooge- lijken toestand van de stoep voor het Grand-Hotel en of het oud-roest, de hek- rosten niet kunnen worden opgeruimd, De voorzitter zegt, dat men zich indertijd al gewend heeft tot de N.V., die toen nog eigenares was. Er kwam geen antwoord en er is nu nog weer een rappel gezonden. Thans zijn het ech ter speculatie-terreinen. D-e heer Paul vraagt of de ruïne geen gevaar oplevert. De voorzitter zegt, dat direct na den brand het gevaar niet aanwezig bleek, maar juist kort geleden kwam er bericht, dat de resten bouw valliger werden en zegde de directeur van gemeentewerken toe er direct naar te gaan kijken. Als het noodig was zou hij zeker maatregelen nemen. De heer v. d. Feltz vraagt of er ook geantwoord word! op verschil' -ede bij de begrooting gestelde vragen. v r n zitter zegt, dai. m'-r natuur:ij» wel eens iets moet laten schieten, maar verschil lende zaken zijn reeds in voorstellen belichaamd. De heer v. d. Feltz vraagt hoe het gaat met de financiöering van het werk aan den Kleverskerkschen weg. De voorzitter zegt, dat voorloopig een tijdelijke geldleening is gesloten. La ter wordt gesplitst, wat als kapitaalsuit gave kan worden beschouwd, wat als gewone uitgave en wat als voor werk verschaffing is te beschouwen. De heer v. d. Feltz vraagt hoe het met de reorganisatie van de Brandweer staat. Hij hoorde, dat men reeds aan brandweerkazernes bezig is. De voorzitter vraagt hoe men toch aan die verhalen komt. Het rapport is binnen en is thans eerst in handen ge steld van de technische ambtenaren der gemeente om de kosten te kunnen be rekenen enz. De heer Jeronimus vraagt hoe hot staat met de watervoorziening van Wal cheren. Kan hel gemeentebedrijf nog wat water verkoopen? De heer de Veer zegt, dat een voorstel voor Domburg is ontworpen en daar heen gezonden, maar er is nog geen antwoord op inge komen. De heer v. d. Weel vraagt of er al aanvragen voor industrievestiging aan den Kleverskerkschen weg zijn ingeko men.. De voorzitter zegt van niet. D-e heer v. d. Weel vraagt of er reeds geadverteerd is. De voorzitter zegt dat men daarmede wil wachten tot het gereed is en men er een kaartje met spoorwegen, kanaal enz. kan bij zetten. De heer v. d. Weel vraagt of men reeds naar een nieuw villaterrein heeft uitgekeken tegen dat Nieuwenhove vol is. De voorzitter zegt, dat reeds po gingen zijn gedaan. De heer v. d. Weel vraagt of men nu eindelijk niet eens het perceel hoek Zandstraat kan onteigenen. Er gebeuren daar nog al eens ongelukken. D© voorzitter zegt, dat daarover gedacht kan worden, maar er komt on geveer een half jaar, dat er weinig ver keer zal zijn. Er moet n.l. een groote opening bij de Langeviele buitenbrug ge maakt worden voor het water dat naar het nieuwe gemaal wordt getrokken. Men zal 'met dit werk echter eerst in Sep tember beginnen. Er wordt overwogen hoe het dan met de tram moet gaan. De heer de Veer meent, dat er nog wel andere hoeken zijn, die onteigend zouden moeten worden, maar dat zal handen vol geld kosten. Hierna werd de vergadering gesloten. Ultraphoon platen en N. S. F. koffer-grammophoons, (f 48.). J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. Adv. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Juni a.s., opnieuw voor den tijd van 5 jaren benoemd tot kringcommissaris van het Ned. Roode Kruis in den Kring Zeeland, de heer H. Dronkers. Hei veer Zijp eA. J. Pol der. Reeds herhaalde malen ir ran ver- schillende zijden acigedronge v-. betering van de verbinding van Schou- wen-Duiveland met den vasten wal, voor al wat betreft het veer ZijpeA. J.-Pol- der. Thans schijnt ook de aandacht van de betrokken autoriteiten daarop geves tigd, want Vrijdag j.i. arriveerde te Zijpe per auto uit Den Haag Minister Reijmer, vergezeld van den heer Directeur-Gene raal van den Rijkswaterstaat Ingenieur Ringers en den heer Krijger, lid der Tweede Kamer, terwijl mede ter plaatse aanwezig waren de heer Hoofdinge nieur-Directeur Ir J. J. v. Leeuwen van Middelburg en Ingenieur P. L. Israël van Goes, om zich met den plaatselijken toe stand te Zijpe op de hoogte te stellen. Goes. Gisteren heeft in hotel Centraal alhier de heer mr P. Dieleman, voorzit ter van den Zeeuwschen Polder- en Wa- terschapsbond de commissie geïnstalleerd die voor Oostelijk en Westelijk Zuid- Beveland een plan zal opmaken van tertiaire wegen, welke in aanmerking ko men voor verbetering met steun van de Provincie. Voor Oostelijk Zuid-Beve land werden de heeren Jac. Welleman en P. A. Schwartz, burgemeesters vanKrab- bendijke en Rilland-Bath, resp. tot voor zitter en secretaris gekozen en voor Wes telijk Zuid-Beveland werden als zoodanig aangewezen de heeren L. Vereeke te Kapelle en J. K. Dingemanse te Goes. Falnkensznnd. Onder neer groote be langstelling, zoowel van R.K. geestelij ken als parochianen werd alhier gister morgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van pastoor A, v. Schjjndel, sinds 1928 pastoor te Heinkenszand, waar hij wegens voortdurende ziekte in 1929 ontslag vroeg en sindsdien bleef wonen. Hansweert. De verplaatsing van den kommies M. Sterringa van Hontenisse naar hier is ingetrokken. Met ingang van 21 Mei is verplaatst P. v. d. Fndt to Sas van Gent naar hier Zierikzee. Ter gelegenheid van de offi cieel© ingebruikstelling van het electrisch licht werden gisteravond het stadhuis en de stadhuistoren door een tiental groote en sterke schijnwerpers verlicht. Reeds eergisterenavond werd daarmede een proef genomen, welke schitterend ge slaagd is. Tal van nieuwsgierigen waren daarbij aanwezig. Gisteravond was het aantal belangstel lende kijkers nog veel grooter om het schouwspel gr te slaan. Het lustoriscli. raadsgebouw met fraaier: toren leende zich daartoe uitstekend, zoo dat de pmtrek zich scherp aïteekende en het geheel een niet alledaagsch aan zien bood. Het was alsof men zich een oogenblik in een sprookjesland bevond, waarbij het sterk verlichte raadsgebouw met ranke toren zich in den avond door de, sterke electrische verlichting reeds op verren afstand scherp afteekende. Deze moderne lichtuitvinding was uit nemend geschikt om het oude stadhuis romantisch uit het smalle stadsgedeelte voor het oog te tooveren. Van te voren had de officieele inge bruikneming van het electrisch licht plaats gehad door den burgemeester, dhr J. A. C,. Bannink, die daarbij een toepas selijke toespraak hield. Ten stadhuize werd de thé aangeboden en gerecipieerd. Op Het Havenplein werd in de elec trisch verlichte muziektent een muziekuit voering gegeven door de vereeniging „Kunst en Eer". Sommige winkels haadden als in een zee van licht. De stad gaf een geheel ander aanzien dan voorheen, toen Zierik zee zich 's avonds slechts in somber licht hulde. Gedurende den ganschèn avond was er een groote bedrijvigheid op straat en heerschte er een opgewekte stemming. Honderden voorbijgangers "bewonderden de verschillende liehtschakeeringen en rijk verlichte winkels en particuliere woningen. Kortom onze stad was als in een oogenblik gemoderniseerd. Waar binnen enkele weken ook de wa terleiding zal worden geopend, zal het duidelijk zijn dat onze stad in een korte spanne tijds van de voornaamste mo derne gemakken is voorzien. DE CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Algemeene vergadering te Gouda. Onder presidium van Prof. Diepen horst kwam gisteren de Christ. Boeren- en Tuindersbond te Gouda in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Uit het jaarverslag van den secretaris, Mr J. "W. Goedbloed te Goes bleek, dat over 1929 705 nieuwe leden werden inge schreven, 200 leden werden afgeschreven. Het ledental bedraagt thans 3874. Het finantiëel verslag sluit met een eindcijfer van f 7734. Aan contributie werd ontvangen in totaal f 6585. In de middagvergadering (Dr J. R. Slotemaker de Bruine was verhinderd als referent op te treden) werden besprekin gen gehouden over de landbouwcrisis. De huidige landbouwcrisis. De voorzitter, Prof. P. A. Diepenhorst hield daarbij een beschouwing over de huidige landbouwcrisis en besprak den omvang, de oorzaak en de middelen tot herstel er van. Het is mis in den landbouw; om dit te beseffen zijn geen statfètiekcijfers noodig. Toch wordt zijn ernst niet" voldoende gepeild; te veel denkt men, dat de crisis slechts den akkerbouw raakt en niet de andere onderdeelen van den landbouw. Het is waar, dat de akkerbouw het zwaarst v, vó' -©troffen, maar de v. iisid wordt 'yeweld aangedaan, wanneer men beweert, dat de crisis slechts dezen tak omvat. II ij bedreigt den lan d en tuinbouw in zijn geheel: de nationale welvaart van stad en platteland wordt er in betrokken. Over de oorzaken van de huidige cri sis loopen de meeningen zeer uiteen. Spr. meende de directe aanleiding te moeten zoeken in de toenemende rationa liseering, die het bedrijfsleven, vooral in de overzeesche landen, heeft ondergaan en in het wassen van den protectionisti- schen stroom in het buitenland. Deze verschijnselen hebben den toestand ontwricht en stellen Nederland voor een probleem. Van de geweldige toeneming der tarwe- productie in Canada en andere overzee sche gebieden, en import naar Europa van dit graan krijgt ook Nederland zijn deel; kunstmatige bescherming van den land bouw is in de rijken rondom ons land troef: Italië maakt zich onafhankelijk van het buitenland en Frankrijk, dat nimmer voldoende tarwe voor eigen gebruik won, exporteert thans; Duitschland voert met zijn schaalreohten en invoercertificaten een beschermende politiek. De graanpellerij-en, havermoutfabrieken e.a. in de Zaanstreek zijn tot ondergang gedoemd. Nederland doet tegenover' dat alles niets, letterlijk niets; het houdt zijn grenzen voor overstroo ming van buiten geopend, ofschoon het buitenland van zijn produconten offers vergt en hen zwaar treft. Zich afvragondo, welke middelen ter be strijding moeton worden aangewend, zei- de spr. te meenen, dat een radicaal heil middel niet bestaat. Tegen een lijdelijk toezien dient verzet gepleegd. De overheid heeft mede te werken aan de verzachting van het crisisleed. Zij heeft daar bij met de werkelijkheid rekening te hou den. Zij moet beginnen met het veilig stellen van den landarbeider; het invoe ren van betaling der helft van de premie van de ouderdomsverzekering door pa troon en arbeider; het tot stand brengen van een wet tot verlaging der fiscale rechten en het bewerken van verlaging der vrachttarieven. Daarnaast is ook positieve hulp der re geering noodig: een verschuiving der -a.ngorde van het overheidsbemoeienmoet plaats heb,-,en. De landbouw eischt een e-i'Sto plaats bij het overleg in departe ment en Kamer. De groote dingen, die zich in de agrarische wereld voltrekken, mogen den regeerders geen rust laten. Reeds in deze overgangsperiode zal de overheid de agrarische bevolking 'rijp heb ben te maken voor de beleving van den toestand, welke geboren wordt uit deze crisis; een pachtwetregeling dient op kor ten termijn gereed gemaakt; meer land bouwonderwijs is wenschelijk; de afzet der producten behoort beier geregeld te worden, terwijl betere voorlichting van den landbouw een eisch is. Iedere dag, waarin gedraald wordt aan de bietencul tuur steun te verleenen, legt een zwaarde re verantwoording op den schouder der regeering; tegemoetkoming aan den aard appelmeel- en tarwehandel dringt; ons land wil vrijhandel tot eiken prijs. Een andere koers in onze handelspolitiek wordt begeerd; een kunstmatige verhoo ging der tariefmuren; er moet een eind komen aan de economische weerloosheid door het geven van ruilobjecten aan on derhandelaren en door het treffen van maatregelen tegen landen, die door dum ping enz. onzen handel schaden. Voor den vrijhandel in het vuur te gaan is voor treffelijk, doch men mag niet nalaten te velde te trekken tegen hen, die Neerlands positie in het internationaal ruilverkeer verzwakken. De Staat moet helpen, maar de indivi duen en de organisaties hebben hunne krachten in te spannen. Een groot aantal sprekers nam aan de besprekingen deel. Resolutie. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten de navolgende resolutie aan de regeering en de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te zenden: De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, overtuigd, dat de tegenwoordige landbouwcrisis bij ongebreidelde werking land- en tuinbouw onherstelbaar moet schaden en onze nationale welvaart in haar wezen treffen, besluit zich tot de Regeering en Staten-Generaal te wenden met het verzoek, geen middel te verzui men, dat tot bestrijding en verzachting van het crisis-leed kan bijdragen. Naar het oordeel van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond behooren land en tuinbouw in deze hachelijke periode een eerste plaats in te nemen in de over leggingen van Ministers en Staten-Gene raal. Ernstig zal de Regeering hebben te overwegen of het tegenwoordig bestuurs apparaat haar in staat stelt met voldoen de kracht aan de afwikkeling dezer le venskwestie werkzaam te zijn. Verlichting van lasten zal moeten ko men onder meer door wegneming van den druk, dien de grondbelasting op den grondgebruiker legt en door bevordering van verlaging der onredelijke vrachttarie ven, welke thans veelszins gelden voor het vervoer der agrarische producten. Ook meer positieve hulp kan niet wor den ontbeerd. Met kracht moet worden gearbeid aan de verwezenlijking van meer duurzame hervormingen, wier wer king zich eerst na lar.geren tijrl kan openbaren, als herziening van de wette lijke pach tregeling, verheffing van het landbouwonderwijs, organisatie van den voorlichtingsdienst, bevordering van een meer rationeelen afzet der voortbreng selen, betere Waterstaatswetgeving. Onverwijld dienen te worden getroffen maatregelen welke dadelijk uitkomst ge ven. Aan de suikerbietenteelt, de aard- appelmeelcultuur, den tarwe- en rogge bouw behoort, van staatswege steun te worden verleend. Aan onze economische weerloosheid kome een einde door het geven van ruilobjecten aan onze onder handelaars bij het sluiten van handels verdragen en door maatregelen ter be veiliging tegen die landen, welke door dumping, uitvoerpremie, door kunstma tige middelen onze positie in het inter nationaal ruilverkeer onbillijk verzwak ken. Te 6 uur vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waarna om 8.30 uur sectievergaderingen aanvingen. De één, onder presidium van Mr Goedbloed, was gewijd aan een bespre king van de verschillende bestaande en in oprichting zijnde Zaaizaadkeuringen en de ander, onder presidium van het Tweede Kamerlid den heer Chr. v. d. Heuvel, aan het verband der Chr. lagere landbouwscholen en het vormen eener organisatie van oud-leerlingen der land en tuinbouwscholen en -cursussen. H oogwater. De Waal vertoont de laatste dagen een stand, die voor dezen tijd van het jaar hoog is te noemen. Ter wijl de gemiddelde zomerstand 8.00 M en N. A. P bedraagt, was de stand Dinsdag morgen 11.21 M. en gistermorgen werd daarboven nog een was geconstateerd van 14 c.m. In Maas en Waal zijn de boeren be gonnen met het aanbrengen van bekis tingen, om op die wijze de hooilanden voor een overstrooming te behoeden. Dit zal waarschijnlijk ook wel lukken, daar door de bovenstroom de was tot stilstand is gekomen, I In Keulen was de stand gisteren in het laatste etmaal niet veranderd, terwijl er hoogerop val was ingetreden. Rond Nijmegen staan de uiterwaarden blank. D o o d e 1 ij k ongeval. Gistermid dag werd op den 's TIertogenbosschen weg te Tilburg de 41-jarige B. uit Oisterwijk, toen hij achter een stilstaanden auto den weg wilde oversteken, door een juist pas- seerenden auto uit Tilburg aangereden. De man kreeg een der wielen over het hoofd en overleed eenige minuten later. Van een wagen gevallen. Een 7-jarige knaap die te Roozendaal op een boerenkar met bespanning was ge klommen om mee te rijden, is, toen hij hij den spoorweg was gekomen en den wagen wilde verlaten, van de kar geval len, juist voor het achterwiel, dat hem over het lichaam ging. Met hevige pijnen werd de kleine opgenomen. Een paar Zwitsers ingere kend. Door de marechaussee zijn te Moerdijk twee Zwitsers aangehouden, verdacht twee rijwielen in Oud-Gastel te hebben ontvreemd. Ze waren op weg naar Rotterdam, om daar aan boord van een of ander schip te werk te worden gesteld. Beide zijn naar Breda overgebracht om ter beschikking van de Justitie te worden gesteld. HOE ONZE LANDBOUW TE HELPEN? Onlangs heeft de bekende voorvoch- ter der internationale organisatie van landbouw, de Zwitsersche agrarische protectionist prof. dr Lauer, in het ,.Alg. Nod Landbouwblad" een paar artikelen geschreven, waarin hij o.a. verklaarde, dat de exportlanden het geheel mis heb ben, als zij denken, dat de protectie mede de crisis veroorzaakt. De secretaris der Ov. Mij. v. L.„ de heer Louwes, heeft naar aanleiding dier artikelen een uitvoerig ingezonden st.uk geschreven .in het „Alg. Ned. Landbouw blad" onder het hoofd „Merkwaardige economie". Hij veroordeelt daarin het verbreken der economische verbindingen, dat voorgestaan wordt door den hvper- protectionist Laur, maar moet helaas con- stateeren, dat diens theorieën het zijn, waarnaar het overgroote deel der staten handelt. Nu redeneert de heer Louwes, een erkend vrijhandclaar, als volgt: Wij als klein land moeten wél bedenken, dat wij alléén het rad van den tijd niet kun nen verzetten. Onder al de fantasieën en wonderbaarlijkheden van prof. Laur ligt één groote waarheid verborgen, n.l. dat de industriestaten, d.w.z. Wesl-Euro- pa, hun boerenstand niet kunnen laten ondergaan. Of men die redding met protectie be reikt, is voor den heer Louwes nog de vraag; in Duitschland en Frankrijk, beide volbloed beschermend, is de landvlucht even groot als in het vrijhandelende En geland. Maar of op dit gebied protec tie al dan niet kan helpen, is voor ons niet de vraag. In weerwil van Genève werkt ieder land voor zich zelf, zonder zich om zijn buren een greintje te be kommeren! In den strqd, die zal du ren tot er slachtoffers zullen vallen (óf tot door een of andere onvoorziene om standigheid de conjunctuur weer om slaat) moet Nederland, als een der dichtst bevolkte staten, zijn landbouw behoeden voor hl te veel kwaad. In het economisch gekkenhuis, dat de wereld gaat worden, gelden niet de nor male wetten van het economisch ge beuren. Onze taak moét daarom vol gens den heer Louwes op het moment niet zoo zeer zijn, onze theorieën, die onder normale omstandighe den volkomen juist 'zijn, toe te passen, neen, wij moeten z.i. paraat zijn voor datgene, wat de langzamerhand koorts achtig wordende proteclionisten in an dere landen uitbroeden. En dan kan het volgens hem ook heel goed zijn, dat wij bij de maatregelen van prof. Laur, terecht komen, niet om den internatio nalen landbouw uit het moeras te halen, waarin h.ij mede door protectionisten k la Laur is gebracht, maar om onzen nationalen landbouw te hel pen. Met andere woorden: in den econo- mischen wereldoorlog, die er nu woedt, gaat het om hot behoud van een plaatsje onder de zon! Het pro tectionisme is een absoluut verkeerde basis voor de wereldhuishouding en de er door gewekte economische spanningen kunnen ontladen in een oorlog, maar wij Nederland moeten in den tus- schentijd zorgen, dat we er dóór ko men en volgens don heer Louwes zul len we daarbij vermoedelijk een oppor tunistische politiek moeten voeren, om dat door het werken der protectionis- nisten, die de economische verhoudingen geweld aandoen, de normale economi sche bases goeddeels verdwenen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6