No. 196 Donderdag 22 Mei 1930 44e jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld Kendrikse Co's Bank N.ï. Boes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws, tegen vocrdeelêg© koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. tl. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKSN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. J3,~ Losse nummers f 0 0 Prijs der Advertentien; 1S regels i 1.2(1, elke regel meer 39 cl. Bij abonnement belangrijke korting. V Een schip op strand.... In den vorig en zomer werd door de S. D. A. P. door aanplakbord en biljet den volke verkondigd, dat de arbeiders klasse in Engeland thans de macht had veroverd en de Nederlandsche arbeiders partij dat voorbeeld diende te volgen, wilde zij de zegeningen daarvan deelach tig worden. Thans, een jaar daarna, loont het de moeite eens na te gaan, waarin, nu de arbeiderspartij in Engeland ongeveer een jaar aan het bewind is, die zegeningen bestaan. De werkloosheid is in 't Brit- sche Rijk op enorme wijze toegenomen. De arbeidsminister Thomas, daarnaar ge vraagd in het Lagerhuis, antwoordde, dat hij niet zou probeeren de cijfers, die Dinsdag 1.1. weer een vermeerdering van 27000 zouden vertoonen, te verkleinen of er excuses voor te zoeken. De regee ring stond tegenover een wereldcrisis; verbetering kon van voortdurende uit breiding van steun natuurlijk niet ko men, maar moest wachten op den om keer van de economische positie van de geheele wereld. Derhalve een betuiging van onvermo gen, die aan ons, Nederlanders, veel te zeggen heeft. Gemakkelijk is het in ver kiezingstijden met groote beloften te ko men. Minder gemakkelijk is het om, wan neer men de regeering in handen heeft en dan verantwoordelijk is voor den goe den gang van zaken, die beloften na te komen. Thans is het in Engeland voor den arbeider niets beter gesteld, dan onder de vorige conservatieve regeering. Geen wonder dan ook, dat de afgevaardigde Kirkwood van de radicale arbeiders, na het betoog van den minister zeide, dat een arbeidersregeering die het aantal werkloozen tot 2 miljoen liet klimmen, geen reden van bestaan had. Als een arbeidersregeering niet eens het lot van de arbeiders kan verbeteren, dan deed zij beter zoo spoe dig mogelijk af te treden. Een scnip op strand, een baken in zee. Het Britsch-Indische verzet tegen Engeland. Patel, de onlangs afgetreden voorzitter van de Indische wetgevende vergadering is te Dharasana aangekomen, ten einde het bevel op zich te nemen over de vrijwilligers, die aanvallen doen op het zout-depot en wier leiders gearresteerd zijn. Naar .ujt Moskou wordt geimeld, publi ceert 'de komintern een proclamatie aan de Britsche communistische partij, in ver band met de voorvallen in jiritsch-Lndië, waarin verklaard wordt, dat de Britsche communisten en de Britsche arbeiders klasse alles moeten doen, ter verhindering van verdere troepenzendingen naar In- dië. 'De proclamatie besluit met de woor den Geen handgranaten, geen geweer, geen machine, tegen de nationalistische beweging .in Indië. De aanval op het zoutdedot van Dhara sana, die gisteren werd ondernomen, heeft tot de ernstigste botsing geleid, welke tot nu toe tijdens de campagne van Gandhi is voorgekomen. Het aantal vrijwilligers, bij dezeni aan val betrokken, moet ongeveer 2000 heb ben bedragen, v Zij hadden van den krijgsraad van het nationalistische congres opdracht ontvan gen, om het programma onvoorwaarde lijk uit te voeren, zonder acht te slaan op de gevolgen. Voorzien van scharen, om het prikkel draad door te knippen, deden zijl steeds opnieuw aanvallen op 'de door de politie versperde toegangen naar het zoutdepot en de omgeving. Zij werden door de politie met knuppels teruggedreven. Volgens een bericht van gistermiddag bedroeg Ja et aantal gewonden '330 en dat der gearresteerden ruim 200, doch waar schijnlijk is dit aantal sedert nog toege nomen. Ook de tweede zoon. van Gandhi, Ma- nilal, die ilch eveneens onder de gearres teerden bevindt, werd gewond. Vierhonderd man Indische troepen zijn met den meest mogeljjfcan spoed uit Bom bay naar Dharasana gezonden en verdere versterkingen zullen volgen. Mevrouw Naidoe is gearresteerd. Zij1 werd gearresteerd, terwijl zij toe zicht hield op den inval ih het zout depot door 2000 vrijwilligers, die tracht ten zich een doortociit "te banen door de prikkeldraadversperringen. Bij een charge met stokken door de politie werden 100 vrijwilligers gekwetst. Een interview met Gandhi. Da redacteur van de „Daily Herald'', George biocombe, heelt Gandni, den lei der der Indische nationalisten, in zjjn gevangenis te ïerdavda nabij Jfoona op gezocht en geïnterviewd. in de gevangenis, aidus Slooombe, ge niet Gandhi zekere voorrechten. Hij1 staat op zeer goeden voet met een, drietal hooge- Britsche autoriteiten, die tjjdens heit bezoek ook aanwezig waren. Het on derhoud had plaais op een waranda die bijl de cel behoort. Gandhi ging, tegen zgn gewoonte, op een stoel zitien. Zijn spinnewiel neemt in de cel een groote plaats in. Slooombe vroeg Gandhi op den man af wat hy verstaat onder onafhankelijkheid. Eischt hiji onafhankelijkheid, zooais dit is „vastgelegd in den dominion-status of eischt hij volledige afscheiding van Groot- Brittannië „Ik heb altijd gehoord", antwoordde Gandhi, „dat ,jn Engeland dominion-sta tus onafhankelijkheid beteekent, doch door de Indische autoriteiten wordt dit niet zoo opgevat. Daarom eischen wijj natuur lijk onafhankelijkheid, wanneer (lit niet in den dominion-status js opgenomen." De verslaggever vroeg vervolgens of Gandhi de gevolgen van zijn verzetactie onder de oogen had gezien. Gandhi er kende, dat hij een riskante taak op zich had genomen, doch groote dingen zijn nimmer verricht, zonder dat er gevaar bij .was. Hij was echter opgeschrikt door de gewelddaden, die te Sholapur zijn begaan. Hij was gegriefd over den ,dood van twee politie-agenten, doch hiji was ex van overtuigd, dat het geweld niet was begaan door de aanhangers van burger lijke ongehoorzaamheid. Gandhi verklaar de zich verder niet ongeneigd tot onder handelen. „Mijn leven is niet anders ge weest dan een reeks van compromissen" Hij verklaarde, dat de regeering, indien het haar voornemen was Indië te bevre digen, de elf punten moest inwilligen, die Gandhi in zijn laatsten brief aan den vicerkoning heeft voorgelegd. „Doch wij zullen vechten tot het einde, totdat wij1 voldoening hebben gekregen en wijl zullen onze levens opofferen indien het noodig is, voor de zaak van Indië's vrijheid" zeide hij. Slooombe kreeg den indruk, dat ook op dit critieke oogenblik overeenstemming nog mogelijk is, en dat Gandhi bereid is het congres te adviseeren de beweging van burgerlijke ongehoorzaamheid op te schorten en deel te nemen aan de Lon- densche conferentie, op de volgende voor waarden 1. De conferentie zal ook tot taak heb ben, een grondwet te ontwerpen, die In dië het wezen van onafhankelijkheid zal geven; 2. Voldoening moet worden -geschon ken aan Gandhi's eischen inzake de in trekking van de zoutwet, het verbod van alcoholhoudende dranken en het verbod van buitonlandsche goederen 3. Amnestie moet worden gegeven aian gevangenen, die zijn veroordeeld, wegens politieke vergrijpen, tegelijk met het stop zetten van de beweging van politieke ongehoorzaamheid 4. de resteeren.de zeven punten van Gandhi zullen in de toekomst worden besproken. De verslaggever van de „Daily Herald" seint ferder, dat het op een catastrofe moet .uitloopen, wanneer de Indische re geering blijft volharden in haar fout om Gandhi en het congres als een onbetee- kenende politieke macht in Indië te be schouwen. Zware storm aan de Portugeesche knsten. Naar uit Lissabon gemeld wordt, woedt aan de kust van Algarve in Zuid-Portu- gal een hevige storm, die reeds groote schade heeft aangericht Twee groote .vischtraiwlers zijn ini de nabijh eid van de kust door een enorme vloedgolf gegrepen, waardoor zjj! binnen enkele minuten zonken. De bemanning, bestaande uit 9 koppen, is verdronken. De Engelsche Labourregeering. In de wandelgangen van bet Engelsche Lagerhuis verluidt, dat MacDonald van plan is, een laatste poging te doen in de Labour-vergadering, om een einde te maken aan de voortdurend© aanvallen op het kabinet door de uiterste linker zijde van de labour-partij. Waarschijnlijk zal MacDonald een on voorwaardelijk vertrouwensvotum eischen en zijn partij ervan in kennis stellen, dat hij, tenzij een dergelijk vertrouwensvotum wordt verleend en .de Mosley-resolut.ie wordt 'ingetrokken, den koning zal advi seeren, bet parlement te ontbinden en nieuwe belastingen uit te schrijven. De Dusseldorfsche moorden. Volgens mededeeling van de „Berl. Ztg." heeft de politie te Düsseldorf een veertigjarigen man gearresteerd, dien zij ernstig verdenkt, den dader te zijn van de bekende Düsseldorfsche moorden. Dit individu sprak gisteren een acht jarig meisje op straat aan en overreedde het kind met hem bloemen te gaan pluk ken op het nabijgelegen kerkhof. De vader van het meisje, ongerust over haar lang uitblijven, ging op zoek en vond het kind huilend bij den ingang van het kerkhof. De man, die het meis je meegelokt had, nam ijlings de vlucht. Een paar uur later ontmoette de vader hem echter toevallig in de stad en wees hem aan een paar agenten, die hem on middellijk arresteerden. Zooals gezegd, acht de politie het niet uitgesloten, 'dat ze in dezen arrestant eindelijk den lang gezochten massamoor denaar gevonden heeft. In een ander telegram heet het intus- schen, dat men nog geen enkele aanwij zing bezit, om te concludeeren, dat men hier met den Düsseldorfschen moorde naar te doen heeft. De zuigelingensterfte te Lnbeck. Volgens bericht van het „Berl. Tagebl." zijn thans 19 kinderen, na de Calmette- behandeling, bezweken. Er verkeeren nog 10 kinderen in le vensgevaar. Prof. Calmette verklaart in de „Ma- tin" dat noch hij, noch het instituut- Pasteur de geringste verantwoordelijk heid dragen voor de noodlottige gebeur tenissen te Lübeck. De professor beves tigde nog eens, dat naar het buitenland geen serum verzonden wordt, er werden slechts culturen van bacteriën aan buiten- landsche ziekenhuizen geleverd, ten ein de daar ter plaatse verder te worden gekweekt. Het ziekenhuis in kwesite heeft in Juli 1929 een dergelijke culture uit Parijs betrokken. Bij het kweeken der cultures moet te Lübeck een of andere vergissing zijn begaan, meent Calmette. Het serum wordt in bijna alle landen van de wereld toe gepast en nergens hebben zich ziekte gevallen voorgedaan. De Justitie te Lübeck heeft een onder zoek geopend naar de zuigelingensterf te tengevolge van behandeling met het procédé-Calmette tegen tuberculose. Volgens de „Az Est" zouden in Ujbest (Hong.) zes zuigelingen, die met het Cal- mette-middel zijn ingeënt, gestorven zijn. Het blad heeft zich tot de betrokken doktoren gewend om inlichtingen. Deze verklaarden echter, volgens de „Az Est" dat deze vraag niet voor een leekenpubliek behandeld kon worden. Korte Berichten. Het bestuur van den Belgischen mijnwerkersbond heeft besloten, dat de mijnwerkers een referendum zouden uit schrijven over een staking indien de eige naars de loonen onmiddellijk wilden verminderen. Uit de mededeelingen van het Ber- lijnsche bureau voor de statistiek blijkt, dat de stad Berlijn op 1 Mei j.l. 4.340.000 inwoners telde. In het onlangs door aardbevingen geteisterd gebied in Perzië zijn reeds 2000 lijken gevonden. Een telegram uit Jeruzalem meldt, dat daar gisterenmiddag een lichte aard schok is waargenomen. Van de noordkust van Italië wordt thans gemeld, dat 12 visschersvaartuigen bij zware stormen zijn vergaan en 15 vis- öchers verdronken zijn. Naar uit Amiens gemeld wordt, is de communistische burgemeester van Longuau voor een maand in zijn functie geschorst, aangezien hij de gelden, hem toegezonden als bijdrage ter leniging van den nood in het door den watersnood geteisterde Zuid-Fransche gebied, gezon den heeft aan „Roode Hulp". EERSTE KAMER. Wijziging Arbeidswet 1319. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeids wet 1919 brachten verscheidene Teden ernstige bezwaren van staatsrechtelijken aard tegen de voorgestelde regeling in, op grond waarvan zij meenden er hun stem aan te moeten onthouden. Zij merken op, da.t art. 55 der Grond wet den wetgever het, recht toekent om het vaststellen van bepalingen, door straf fen te handhaven, over te laten aan de Kroon. Een overdracht echter, zooals thans wordt voorgesteld, t.w. aan met de uitvoering eener wèt belaste ambtenaren, n.l. de Inspecteurs van den Arbeid, acht ten deze leden een delegatie van wetge vende macht., welke met de Grondwet in strijd is. Andere leden waren daarentegen van oordeel, dat art. 55 der Grondwet in dien zin moet worden verstaan, dat het geen regeling geeft nopens voorschriften, welke aan algemeene maatregelen van bestuur hun bestaan ontleenen. Meer in het bij zonder verbiedt het tweede lid geenszins, dat in een algemeenen maatregel van be stuur de Kroon.het vaststellen van bepa lingen, door straffen .te handhaven, oj>- draagt aan ambtelijke organen, in de (Arbeidswet genoemd mits slechts de Kroon tot het geven van een zooda nige opdracht gemachtigd zij door een wet, zooals hier wordt voorgesteld. Een ander bezwaar was voor verschei dene leden de onvoldoende regeling van het Leroepsrecht. Dc uitvoer van vee en vleescb. Het Tweede Kamerlid Fleskens heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen ge steld Is de minister bereid opgave te ver strekken: 1. van het bedrag der vergoeding van onkosten, ontvangen volgens art. 63 der Veewet, a. voor keuring vanuitgevoerd vleesch; b. voor keuring van uitgevoerd vee, respectievelijk over 1923 en 1929; 2. van het bedrag, dat respectievelijk over 1923 en 1929 werd uitgegeven voor"" de uitvoering van de onder la en lb bedoelde keuringen? Is de minister bereid ter bevordering van den vleesch- en vee-export de hier voor bedoelde keurloonen te verlagen, indien blijkt, dat in de schatkist meer gevloeid is dan tot dekking van de on kosten is noodig geweest? Is de minister niet genegen in overwe ging te nemen, om de bedragen, die sinds de inwerkingtreding van de Vee wet in de schatkist gevloeid zijn, ver minderd met de gemaakte noodzakelijke kosten, te doen besteden, om den export van vleesch en vee in deze moeilijke tij den zooveel mogelijk te bevorderen? Uitbreiding van het mond- en klauwzeer. De minister van Binn. Z. en Landbouw heeft aan de centrale landbouworganisa ties, den Alg. Ned. Zuivelbond en de ver- eenigingen op het gebied van veehouderij en handel mededeelingen gedaan over de uitbreiding van het mond- en klauwzeer, o.a. dat na zijn ernstig verzoek om mede werking gebleken 'is, dat er veehouders zijn, die willens en wetens zich schuldig maken aan zeer laakbare handelingen, die tevens 'in strijd zijn met de wettelijke .bepalingen, waardoor uitbreiding der ziekte voortschrijdt. Tevens doet de minister mededeeling over het constateeren van een tot dusver in Nederland niet waargenomen smetstof- stam, waartegen het gebruikelijke serum iu onvoldoende mate werkzaam is, doch waarin de Rïjksseruminrichting bezig is te voorzien. De minister wijst opnieuw op besmetting op veemarkten en spoort opnieuw aan tot de meest mogeljjke me- Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Gemeenteraad van Goes. Vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Vereen, tot verbetering van het Rundvee in Zeeland. De Tweede Kamer gereed met de be handeling der Gemeentewet. Burgemeestersbenoemingen. Buitenland. De gebeurtenissen in Britsch-Indië. Een interview met Gandhi. Storm in Portugal. dewerking met den betrokken staats dienst en tot de grootst mogelijke voor zichtigheid in verband met. de versprei ding der smetstof. Het verkeer naar België. Met ingang van 'Maandag 26 Mei zal de weg RoosendaalNispenEsschen gedu rende ongev, drie weken wegens herstel lingswerkzaamheden voor alle verkeer ge sloten zijn. Het bestuur van den Bond van Be drijfsauto-houders in Nederland vestigt in verband hiermede de aandacht er op, dat gedurende dien tijd de vólgende we gen de beste zijn voor het verkeer: Van Willemstad komende gaat de route over RoosendaalWouwBergen op ZoomPutte. Van den Moerdijk komende of via TerheijdenBredaRijsbergen Zundert of via KlundertFijnaart KruislandWouwBergen op Zoom Putte. Winkelsluitingswei. De Bond «van grossiers in kramerijen, huishoudelijke artikelen, speelgoederen, borstelwerken, garen en band, glas- en aardewerk en schrijfbehoeften heeft üan de Eerste Kamer verzocht de winkelslui tingswet niet aan te nemen. Nederlandsche Christen Vrouwenbond. Nadat gistermiddag in het clubhuis v. Speykstraat 153 de huishoudelijke verga dering was gehouden met het hoofdbe stuur en de afgevaardigden der afdeelin- gen, had gisteravond ter gelegenheid van de 11e algemeene vergadering van den Nederlandschen Christen Vrouwenbond een gezellig samenzijn in de aula van de Chr. H.B.S. aan de Populierstraat plaats. Deze avond werd verzorgd door de afdee- ling Den Haag van den Ned. Chr. Vrou wenbond, die ditmaal de gastvrouw is. De vice-presidente der Haagsche afdee- ling, mevr. "Schokking-Baltheser Middel beek, sprak een kort openingswoord uit, nadat tevoren gemeenschappelijk het eer ste vers van Ps. 75 was gezongen. Mevr. G. KaatVerbeek bracht ver volgens twee aria's uit Die Messias van Handel ten gehoore, waarmede zij een hartelijk applaus uitlokte. Alsnu volgde de vertooning van een lichtbeeldenserie, die de reis Amsterdam Batavia in beeld bracht. Dit geschiedde onder auspiciën van de Stoomvaart-Mig. Nederland. De vertooning ging gepaard met een toelichting. Van verschillende schepen der Mij. Nederland kreeg men opnemingen te zien, alsmede kijkjes van de havensteden, die onderweg door de schepen worden aangedaan. Na de pauze zongen de aanwezige dames het Bondslied, terwijl mevr. G. KaatVerbeek andermaal van haar zang deed genieten. Achtereenvolgens vertolkte zij drie Nederlandsche liederen, waaron der het welbekende Hollands Vlag. Zij vond een dankbaar gehoor. Daarna werd het tweede gedeelte van de serie 'lichtbeelden vertoond. Menig fraai en bekoorlijk tafereel uit Indië kon men op het doek bewonderen. Gemeenschappelijk werd nog gezongen „Een vaste burcht is onze God". De presidente dér Haagsche afdeeling, mevr. C. Kammeraat—Rekker, sloot de bijeenkomst dankgebed,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1