No. 195 Woensdag 21 lei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes Bij Haaruitval Belgisch Geld EERSTE BLAD. STER-TABAK uis te huur. sknecht, De eerepositie der vrouw. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. taalmachlne, contant ide Knecht en HEN, die hun Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen bil liana 2.00 ooi, piano. ur. 3.15— 15—5.00, e.oo Eoonplaten. t de Weesin- srbosch. Spre- medewerking x schoolkinde- „Neerbosch". r Kwartet. 12.20 Gramo- ncert 2.20 - 7.00 Orgel- le Hollander" rijf). 725 M. 12.50 4.05 Orkest- akmé". Opera ten. 257.50 Gra- 0. Orkestcon- 12.30 Gramo- Orkestconcert. - 3.20 „ün van G. Verdi. p. kilo, Dikke ilo, Gesmolten vette Rollade 'h. H. F. Mink. Jlpennen 'Ope vulpennen, jaar garantie. bij Fa. F. P. 0, Middelburg. ningen. ER, Kruiningen. ÏP: 20. Adres C. j, Arnemuiden. 3 P i- en Heeren* weedehands jke prijs. 8, Middelburg. een en Stof- 31 Mei. VSSEE, Goes. or". Geschikt Groote bus- it. Verkrijgbaar Markt en steeds IB. 'e koop: Nieuwe ikeie gebruikte jgen. imederij, Tel. 12 Joosland. ion a f3.60 te toelating te ANSE, Nieuw- 0P: rkens en 20 tlggen. Heinkenszand. OP: kens f 0.25 VALHOUT Jz. vagen met breed ng Maaimachine imachine. mederij Tel. 12, Joosland. vraagd IDEN, Kapelle. >ber DPPE, Poelendale. R-BRAT, Al- te Goes, vraagt tegenwoordige itmelsje. stbode tens huis, hoog ladhuisstraat 3, ing istbode SCHUT, Vlas- Middelburg. eeland wenschen ZEEUW" het voor advertentie tarief. A Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1regels i 1.20, elke regel meer 39 ei. BSJ abonnement belangrijke koxtlng. I. Een van de verwijten, die de Anti revolutionairen gewooxiigk te hooren krij gen, als de benoemba&rneid der vrouw tot openbare betreiticingen ter sprake komt is, üat zij de vrouwen acbteruitstollen, ze neerdrukken en ze brengen en trach ten te houden .ia een positie van af hankelijkheid. Door den heer De Wilde is er de vo rige week in de Tweede Kamer met een enkel woord op gewezen, dat deze voor stelling van zaken finaal onjuist is, dat het onze bedoeling niet is de vrouw naar beneden te drukken, maar dat wij de eere positie van de vrouw heel anders zien clan vele anderen. Zoo is het ook. Het kan misschien goed zijn, dit nog wat nader toe te lichten, wat wij dan ook willen doen. En wij willen daarbij een dankbaar gebruik maken van bet rapport der Com missie voor bet vrouwenkiesrecht eenige jaren geleden benoemd, om de A. it. partij hierbij voor te lichten. Deze Commissie begon, zeer terecht, met na te gaan, welke beginselen Gods Woord geeft ten opzichte van de roeping en de bestemming van de vrouw. God schiep man en vrouw naar 'Zijn beeld. De vrouw is dus niet een wezen van lagere orde dan de man; zij' is evenals de man naar Gods beeld geschapen, zijns gelijke naast hem, begiftigd met dezelfde natuur. Maar zij is wel anders geschapen, dan do man; anders in lichaamsbouw en ziele-aandoening, opdat de heerlijkheid van Gods beeld in deze mogelijkheid tot rijker ontplooiing zou komen en opdat uit die tweeheid bet menscbelijk geslacht zou worden onderhouden. De vrouw js nè, den man geschapen en uit hem. Dat is niet zonder beteekenis. In deze wijze van schepping ligt niet alleen een schoone symboliek van de heerlijke- liefdeseenheid, maar tevens een goddelijke ordinantie, dat de vrouw, wel ke gebouwd .is uit den man, ook in de afhankelijkheid van den man hare levens bestemming zou hebben. De verhouding van man en vrouw wordt geteekend met deze woorden: „Ik zal hem een hulpe maken, die als tegen over hem zij." De man heeft de vrouw noodig. Slechts in gemeenschap aan de vrouw kan hij zijne roeping vervullen. Is de vrouw dus bestemd om den man te helpen, zij moet om wezenlijk levens gezellin te zijn, een ander ik wezen. Als hulp voor den man is de vrouw hulp des Heeren voor de volmaking van den man, voor de verwezenlijking zijner levensroeping. Daartoe wordt zij1 gesteld, niet als slavin onder hem, maar als hulp naast hem. De vrouw is draagster van een ander soortige natuur, van een andere individu aliteit, en uit deze beschikking Gods blijkt dat niet alleen in het gezinsleven da&r in de eerste plaats de vrouw gesteld is als hulpe des mans. Niet alle vrouwen kunnen in den vollen zin hulpe zijn, omdat niet allen in de huwelijksverhouding tot den man staan, maar ook buiten het huwelijk is zij hulpe omdat zij .dit is naar haar yrezen. Deze ongelijkheid nu in de schepping gewild, is door den zondeval verscherpt. Over den man, maar ook over de vrouw werd de vloek uitgesproken. Tot den man kwam het vreeselijk woord „Met smart zult gij- daarvan (van het aardrijk) eten, alle de dagen uws levens; ook zal het u doornen en distelen voort brengen in het zweet uws aanschijns zult gij brood eten". En op hoe schrikkelijke wijze is deze vloek in vervulling gegaan. Het is hier niet de plaats, hierop nader in te gaan; alleen stellen we vast hoe altijd weer gebleken is, dat in het aanvaarden van den vloek een zegen verborgen ligt. Dat is een gedachte, die we vast moe ten houden, ook .als we spreken Van. de vrouw, van wie het heette, dat tot den man hare begeerte zou zijn, en dat hij over haar heerschappij zou hebben. Het is vooral hiertegen, dat zich de pijlen richten van de moderne critiek. Ook hier, vooral hier, laat zich de re volutie-roep hooren: laat ons hunne tou wen verbreken. En dat is verklaarbaar. Evenals op zoovele andere punten komt bok hier Ji-et goddelijk bevel en bestel in botsing met de menschelij'ke rede. Het kon ook wel niet anders. Immers, als men van geen val wil weten, en geen vloek erkent, dan spreekt het ook vanzelf, dat gepoogd wordt de gevolgen van den vloek weg te doezelen. ©n op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig. De economische moeilijkheden in Engeland. In het Engelsche Lagerhuis heeft Gra ham, de minister van Handel, verklaard, dat hij geen beschermend tarief zou voor stellen voor de industrieën, die te kam pen hadden met buitenlandsche concur renten uit landen, waar de arbeidsloonen op veel lager peil stonden dan in Enge land. Een beschermend tarief of een in voerverbod zou die industrieën wel tij delijk helpen, maar zou tevens de prijzen in het binnenland doen stijgen en de koop kracht van het pond verminderen. Thomas deelde later nog mee, dat hij in besprekingen was getreden met de auto-, motorrijwiel- en rijwielfabrikanten om den uitvoer dier artikelen te helpen bevorderen. Dat de Engelsche staalnij ver heid nog altijd kan concurreeren, bewijst een order voor geplet ijzer en staal voor de Zuid-Afrikaansche spoorwegen, die on danks scherpe buitenlandsche mededin ging te Barrow was geplaatst. De beroering onder de Fransche post ambtenaren. Gisteravond hebben de Fransche post ambtenaren, samen met andere rijksamb tenaren een vergadering gehouden om te beraadslagen over de door den minister van financiën vastgestelde ambtenaars salarissen. In een motie werden deze sa larissen als ontoereikend afgewezen. De rijksambtenaren verklaarden zich solidair met de postambtenaren, die onlangs een proteststaking van twee uur hebben ge houden. De Parijsche bladen melden, dat de postautoriteiten den ambtenaren niet heb ben veroorloofd deel te nemen aan het vandaag beginnende congres der Fran sche postambtenaren. Verder berichten de bladen, dat er straffen zullen worden toe gepast op de ambtenaren, die deelgeno men hebben aan de staking. Onder de ambtenaren heerscht groote opwinding. De Berlijnsche burgemeester Böss ontslagen. In de disciplinaire zaak tegen den eer sten burgemeester van Berlijn Böss heeft de rechtbank de volgende uitspraak ge daan: De beschuldigde heeft de plichten ver zaakt, die hem door zijn ambt waren opgelegd en zich door zijn optreden in en buiten zijn functie de achting, het aan zien en het vertrouwen, die zijn ambt eischen, onwaardig getoond. Hij wordt derhalve gestraft met ontslag uit zijn functie. Hem wordt voor het leven 2/3 van het hem reglementair toekomende pensioen als ondersteuning toegekend. De kosten van het proces komen voor zijn rekening. De beschuldigde heeft tegen de uit spraak terstond hooger beroep aangetee- kend. IndiB's verzet tegen Engeland. De Britsch-Indische regeering heeft een uitvoerig communiqué over den toestand gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat er geen twijfel aan kan bestaan, of het In dische nationale congres wil zijn program ma uitvoeren, zonder acht te slaan op de gevolgen. Het doel van het congres is, de «geering onmogelijk te maken. Het Engelsche bestuur zal van alle mo gelijke ter beschikking staande krachten gebruik maken, om dit te verijdelen. D e toestand is nog steeds onze ker. Een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de gebeurtenissen in het Noord-Wes ten van Indië, waarbij toegegeven wordt, dat deze ernstiger zijn ge weest dan aanvankelijk werd erkend. De geruchten over gruwelen, door de menigte te Sjolapoer begaan, zijn volgens een officiéél bericht van de regeering te Bombay onjuist gebleken. In het bij zonder is het onjuist, dat agenten samen gebonden en levend verbrand zouden zijn of dat aan anderen de oogen zijn uit gestoken. De correspondent van de „Daily Mail" te Allahabad spreekt de geruchten tegen volgens welke er kans zou bestaan, dat ondèrhandelingen over een verzoening tusschen den onderkoning en Gandhi tot stand zouden komen, Wel is een des betreffend voorstel door toonaangevende leden van het congres te Bombay aan een voornaam liberaal leider te Allaha bad gedaan, doch dit voorstel is ver worpen. Da werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg 12 Mei 1.739.500, of 27.504 meer dan in de voorafgaande week en 634.838 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Het werkloosheidsdebat in het Lager huis, waarbij de regeering, zooals gemeld, slechts een meerderheid kreeg van 15 stemmen o.a. tengevolge van het feit, dat 15 harer tot den linkervleugel behooren- de aanhangers zich van stemmen ont hielden, werd ingezet door den conser vatieven oud-minister van gezondheid Ne ville Chamberlain, die klaagde over de zware belasting der industrie, de onze kerheid geschapen door de fiscale poli tiek der regeering en het vrij binnen la ten van goederen, die beneden den prijs werden verkocht of onder ongunstige ar beidsvoorwaarden werden vervaardigd. Thomas, de minister voor de werkloos heid, schreef de toegenomen werkloosheid toe aan hét ineenzakken der wereldprij- zen en haalde de toestanden in andere landen aan om aan te toonen, dat een beschermend stelsel geen waarborg was voor welvaart. Zijn plannen tot leniging der werkloos heid schetsend wees Thomas er op, dat er totdusver een bedrag van 95 millioen pd.st. is gevoteerd voor wegen- en spoor wegaanleg, kustbescherming tegen weg spoeling, electriciteitsvoorziening enz. Sir Oswald Mosley, een der ministers, die benoemd waren om de kwestie der werkloosheid te behandelen, is afgetre den. Dit ontslag komt niet onverwacht, want men weet, dat het kabinet onlangs eenige van zijn adviezen verworpen heeft. MacDonald heeft het ontslag van Mos ley aanvaard. Mosley is een der jonge actieve leden van de arbeiderspartij. Eenige jaren ge leden heeft hij de conservatieve partij verlaten om naar de arbeiderspartij over te gaan. Het idee van Brland door de Engelsche pers zeer koel ontvangen. Er is nog weinig geestdrift in Europa voor de federale unie (de Vereen. Staten van Europa) welke Briand wil organi- seeren. De Duitsche pers doet tamelijk gereser veerd tegen het denkbeeld van een Euro- peesche Unie en een enkele stem vraagt zelfs, of dit een nieuwe Fransche me thode is om zijn hegemonie (overwicht) op het vasteland van Europa te hand haven en te bestendigen. Het meest opmerkelijk is echter de koel heid waarmede de Engelsche pers het memorandum van Briand heeft ontvan gen. Door zijn afgezonderde ligging is En geland niet direct betrokken in de moei lijkheden van het Europeesche vasteland. Dit zou veranderen, als Engeland lid werd van een Europeesche Unie. We kunnen zegt de Engelsche pers ons beter buiten die verwikkelingen hou den. Een proces tegen de stad Lyon. Te Lvon begon gisteren het proces, dat 3000 burgers van Lyon tegen de stad aan hangig gemaakt hebben in verband met Üe typhusepidemie, welke te Lyon in Wanneer het gesprek gint te verflauwen, zet dan; een pak iop tafel. Onmiddellijk zul len geestdriftige uitingen van waardeering weerklin ken en bij het genieten van denfijnen zachten geur van Ster-tabak zal de opgewek te stemming terugkeeren. 1923 heeft gewoed en 320 slachtoffers maakte. De eischers, die zich tot een bond heb ben aaneengesloten, stellen de stad aan sprakelijk, omdat de epidemie door ver ontreinigd drinkwater is veroorzaakt en verlangen in totaal ongeveer 50 millioen schadevergoeding. Aanval op het Engelsche consulaat te Keulen, Maandagavond kwamen voor het ge bouw van het Engelsche consulaat-gene raal te Keulen ongeveer 20 opgeschoten jongens aan. die de ruiten van het con sulaat met steenen en andere voorwerpen inwierpen, waarbij zij op de Engelsche arbeidersregeering scholden. Verder 'kladden zij met roode verf op het trottoir voor het consulaat verschil lende opschriften als „Weg met Mac Donald", „Verdwijn uit Indië", enz. De bewoners van het consulaat waar schuwden terstond de politie, die spoedig ter plaatse verscheen, doch niemand meer vond, daar de daders met hun rijwielen in de duisternis verdwenen waren. Vermoedelijk zijn. het communisten ge weest Maatregelen zijn getroffen, om een her haling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Noodweer In Noord-Italiö. Uit geheel Noord-Italië wordt zeer on gunstig weer gemeld. Er hebben zware stormen gewoed, die van hagel en hevige regens vergezeld gingen. Bij het opsteken van den storm bevon den zich op zee nog 3 barken, waarvan er 1 is vergaan. Twee visschers zijn verdronken. Ook in 'de provincie Venetië heeft de storm veel schade aangericht. Talrijke telegraaf- en telefoonpalen zijn omgerukt, zoodat het verkeer op vele plaatsen ge stoord was. Op de velden is ongeveer 70 pet. van den oogst verwoest. Op de ber gen bij Belluno is sneeuw gevallen. De temperatuur is overal belangrijk gedaald. De droevige gebeurtenissen te Lnbeck. Te Lliibeck is nog een zuigeling over leden, zoodat thans in het geheel 14 slachtoffers zijn te betreuren. Bij één der zuigelingen is darm-tuberculose ge constateerd. Een commissie had een vergadering uitgeschreven van ouders der kinderen, die met het Calmette-middel tegen tu berculose zijn behandeld. Na uitvoerige beraadslagingen werd met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin er tegen wordt gepro- Binnenland. De Kon. Familie te Amsterdam. De Tweede Kamer over het ontwerp- Gemeentewet. Vergadering afd. Zeeland v, d. Vereen, van Ned. Gemeenten. Buitenland. Noodweer in Noord-Italië. De werkloosheid in Engeland. De onlusten in Britsch-Indië. testeerd, dat een methode is toegepast, waarover tusschen de geneesheeren noi verschil van meening bestond, of zg dan niet ongevaarlijk was. Een streng onderzoek en eventaeele schadeloosstelling door den staat worden verlangd. Korte Berichten. Te Mariëndorf bij Berlijn is een autorijder, die met zijn wagen een kind had overreden, tengevolge van een ze nuwschok overleden. De politie had reeds vastgesteld, dat hem in het geheel geen schuld trof, aangezien het kind recht tegen den a,uto was aangeloopen. Door een tot nu toe onbekende oor zaak ontplofte in den kelder van een drogistzaak te Offenbach een flesch met zuur. Van de 5 bedienden, die in den kelder werkzaam waren, werden er twee op slag gedood, terwijl de drie andere ernstig gewond werden en naar het zie kenhuis moesten worden gebracht. Ook de vrouw van den drogist, die te hulp kwam, liep ernstige brandwonden op. Melding wordt gemaakt van bran den in Egypte waardoor honderden hui zen zouden zijn verwoest en waarbij een dertigtal personen moeten zijn omgeko men. Vooral ten Z.W. van Assiout woed de het vuur. Daar hebben een 20-tal personen het leven ingeboet Een nieuw record in het massa neerspringen, uit een vliegtuig is op een Amerikaansch vliegterrein behaald. Niet minder dan twintig man, allen van een valscherm voorzien, sprongen uit een groot vliegtuig en zjjn ongedeerd en vei lig geland. Gisteravond is te Ltibeck het 18e kind overleden. Medegedeeld wordt, dat nog slechts 61 van de 276 volgens de methode van dx Calmette behandelde kinderen gezond zijn gebleven. Blijkens een bericht van het Russi sche telegraafagentschap geeft het lang zame en onvoldoende verloop van den voorjaarsuitzaai in de sovjet-unie den machthebbers te Moskou reden tot be zorgdheid. Op 15 Mei was slechts 65.3 pet. van de oppervlakte, waarmede men bij de opstelling van het landbouwpro gramma van dit jaar rekening had ge houden, bezaaid. De Saksische landdag heeft met 50 tegen 46 stemmen het voorstel tot ont binding aangenomen. De voorzitter ver klaarde daarop den landdag ontbonden. In Frankrijk „zijn gisteren bij ver keersongevallen 12 personen gedood en 79 gewond. Brooklyn, de dichtstbevolkte voor stad van New-York, is in 48 uur tij da het tooneel geweest van vier moorden. In alle vier de gevallen werden de slacht offers doodgeschoten en in geen der ge vallen had een arrestatie plaats. Alle slachtoffers bleken van Italiaansche af komst te zijn. De „Daily Herald" verneemt, dat er zeer binnenkort in Engeland maat regelen zullen worden genomen voor den bouw van drie onderzeeërs van het pro gram van 1929, die tijdelijk was uitge steld (in verband met de vlootconferen- tie).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1