Binnenland Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rijnlandzone den 30en Juni hebben ver laten. Het Fransche Ministerie van Oorlog heeft bevel gegeven vandaag te beginnen met het uitvoeren van de ontruimings maatregelen. Korte Berichten. Naar uit Boekarest wordt gemeld, zqn de rivieren tengevolge van den ster ken regenval in de laatste dagen in het geheele land zoodanig gewassen, dat uit alle deelen van het rijk berichten komen van overstrooiningen. Het ergste is de toestand in de Boekowina. Overal zijn bruggen en wegen weggeslagen. In ver schillende steden staan geheele wijken onder water. In den omtrek van Smyrna zijn Zondag ongeveer dertig vrouwen, die al daar op een opiumveld werkzaam wa ren, gaan rusten bij een ouden toren. Plotseling stortte de toren in en alle vrouwen werden onder het puin bedolven. Dertien hunner werden op slag gedood en acht zwaar gewond. In het Lagerhuis heeft Henderson gisteren nogmaals verklaard, dat de kwes tie van de communistische propaganda zijn volle aandacht had, maar dat hij den wenk om censuur te oefenen op de tele grammen, die voor het Sovjetgezantschap bestemd waren, beslist van de hand moest wijzen cmdat zulk een censuur vol komen indruiscl.te tegen alle diploma tieke gebruiken. De Russische ambassa de bad volkomen dezelfde rechten en voorrechten als ieder ander gezantschap. De brand op het petroleumterrein van Moreni (Roemenië) is op de gemeen te Moreni zelf overgeslagen. Een aantal 'gebouwen, waaronder het bestuursge bouw van de Amerikaansch-Roemeensche petroleum-mrj., zijn afgebrand. Uit de boorput laait een "80 meter hooge vlam. De Nijverhaidsraad. In den Nijverheidsraad heeft dr J. A. Nederbragt, die het departement van bui- tenlandsche zaken in de Nederlandsche delegatie naar de conferentie inzake een wapenstilstand op tariefgebied, heeft ver tegenwoordigd, uitvoerige mededeelin- gen gedaan. De heer Nederbragt kwam tot de conclusie, dat de tot stand gekomen regelingen voor Nederland, al mag men haar beteekenis niet overschat ten, toch wel enkele verbeteringen bevat ten en dat het voor Nederland in elk ge val goed is de conventie te ratificeeren. Aan den chef der directie van econo mische zaken van het departement van buitenlandsche zaken is naar aanleiding van een door dezen gedaan verzoek een lijst overgelegd van Nederlandsche indu strieels ondernemingen, die bereid zijn aan consulaire ambtenaren gelegenheid te geven, hare fabrieken te bezichtigen. Conflict bij de E. N. K. A. Gisterenmiddag is aan de E.N.K.A. te Ede een staking uitgebroken. De kwestie liep ,over de vraag of de z.g.n. stop dag weer zou worden uitbetaald en over een verandering van werkwijze in de spinnerij. Een conferentie tusschen de afgevaar digden der werkliedenorganisaties en de directie leverde geen resultaat op. Daar na hebben afgevaardigden van den R.K. Bond van Textielarbeiders en van den Modernen Bond besprekingen met de ar beiders gevoerd. Na een conferentie van de afgevaardigden der bonden met den heer Plantinga, een der directeuren der ENKA, werd besloten het werk weer te hervatten. De arbeiders ongeveer hon derd in getal, zijn daarop gisterenavond weer aan den arbeid gegaan. De werkwijze in de spinnerij zal op den ouden voet worden voortgezet, ter wijl over de betaling op den stopdag Woensdag a.s. zal worden beslist. Vernietiging van groenten. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Wijnkoop betreffende het nemen van maatregelen tot gratis be schikbaarstelling aan armen en werkloo- zen van jonge groenten, welke door groentenkweekers in verschillende stre ken hier te lande worden vernietigd, heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord: Uit een onderzoek is gebleken, dat inderdaad in het Westland, in bepaalde streken van Noord-Holland en op de Zuid- Hollandsche eilanden jonge groenten, spe ciaal spinazie en sla, worden vernietigd. De kweekers gaan echter, zeer tot hun schade, eerst dan tot vernietiging over, wanneer geen afnemers van het product worden gevonden en de opbrengst op de veilingen zelfs de kosten van kistenhuur en vervoer naar de veiling niet dekt Vernietiging heeft mitsdien plaats om dat het product onverkoopbaar is. De minister deelt voorts mede, dat het naar zijn meening niet op den weg der regeering ligt maatregelen ten deze te nemen. Bovendien zou de groentenhandel wor den ontwricht, wanneer groote hoeveel heden gratis verstrekt werden, tengevol ge waarvan de kweekers in nog grooter mate verlies zouden lijden. Afgezien nog biervan moet uitvoering van maatregelen van regeeringswege tot distributie, als hier bedoeld, practisch onmogelijk worden geacht. Gevecht tusschen een raadslid en den secretaris. Men meldt uit Sleen aan de N. R. Crt.: Ln de vergadering van den gemeente raad is het gisteren tot een ernstig tumult gekomen, waarbij de gemeente-secretaris, de heer Grotenhuls, met het raadslid Vos handgemeen werden. In bespreking was de kwestie omtrent door den heer Vos genoten pteumiitkeering. De heer Vos had in een vorige raadsvergadering meege deeld, dat op de betreffende steunlijsten zijn handteekening vervalscht was. De burgemeester had een justitiëel onderzoek aanhangig gemaakt, dat evenwel ge staakt was, omdat de heer Vos zijn be wering had ingetrokken en de voorzitter overtuigd was, dat er een vergissing was gemaakt. De heer Vos deelde zelf mee, dat hij steunbedragen, die hij aanvan kelijk gebeurd zou hebben, ten gemeen tehuize had terugbezorgd, en riep daarbij den secretaris als getuige op. Deze zou gezegd hebben, dat de heer Vos ge lijk had, het geld terug te brengen. De secretaris daagde hierna den heer Vos uit, dezen zelfden uitleg buiten de raads vergadering te geven. De heer Vos stond op, evenals de secretaris, waarna laatst genoemde het raadslid beetgreep en een verwoede worsteling ontstond. De secre taris bleek sterker dan het raadslid en kreeg dezen onder den knie. Men trapte, beet en sloeg elkaar, zoodat de beide vechtenden bloedend verwond werden en vol blauwe plekken zaten. De echtge- noote van den secretaris, die op de pu blieke tribune aanwezig was, greep een glas water van den voorzitterstafel en wierp dit den heer Vos in het gezicht. Enkelen raadsleden gelukte het tenslotte de vechtenden te scheiden, waarop de ver gadering door den voorzitter werd ge schorst. Na afloop verweten eenige raads leden den secretaris dat hij door zijn uit daging aanleiding tot dit tumult had gegeven. Dreigend conflict in de slgarenindnstrie. De Rijksbemiddelaar, Mr Aalberse, heeft gisteren een zeer langdurige conferentie gehad met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de Nederlandsche sigarenindustrie. De besprekingen zullen Donderdag wor den voortgezet. Goes en omgeving. Van de Vereen, tot bev. van Vreemdelingenver keer op de Bevelanden ontvingen we een fraai viertalig reclameboekje „Goes en omgeving". Dit handige boekje, keurig uitgevoerd, bevat behalve een kaartje van Zeeland een korte beschrijving van de Bevelanden, een lijst van bezienswaardig heden, wenken omtrent uitstapjes, opga ven van verkeersmiddelen enz. Enkele aardige kiekjes verhoogen de waarde van dit boekje, dat stellig aan het doel zal beantwoorden. Bij Kon. Besluit van 2 Mei is, met ingang van 1 Juni benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke is belast met de zaken, rakende de hygiëne van het kind en de bestrijding van de tuberculose en de geslachtsziek ten, dr L. A. V e e g e r, arts te Schalk wijk, aan wien als ambtsgebied zijn aan gewezen de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. De accu leeg? Wij laden niet alleen, doch pnderhouden ook uw accu. J. M. Polderman, Goes. Adv. Z.-Vlaamsche Tramweg-Mij. Zaterdag is te Terneuzen de gewone jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders dezer Mij. gehouden. Bij de opening herdacht de voorzitter in gevoelvolle 'bewoordingen den heer P. F. Fruytier, in leven commissaris der maatschappij. Uit de voorlezing van de presentielijst bleek, dat aanwezig waren 31 aandeel houders, vertegenwoordigende 846 aan- deelen, met recht tot het uitbrengen van 151 stemmen. De heer Mr K. P. van der Mandele te Rotterdam is herkozen tot commissaris. Het jaarverslag over 1929 werd uit gebracht en de balans en winst- en ver liesrekening over dat jaar vastgesteld. Het winstsaido bedraagt f64.696.95. Het door commissarissen gesteunde voorstel van den Algemeen-Directeur, om van het winstsaldo f 60.000 te bestemmen voor uitkeering van 5 pet. dividend, werd met algemeene stemmen aangenomen. Hansweert Met ingang van 16 Mei zijn verplaatst de kommiezen te water R. Vlaming van het Recherchevaartuig „Al batros" naar den wal, en A. Syperda van Rotterdam naar „Albatros" alhier. Met ingang van 19 Mei de kommies M. Sterringa van Hontenisse naar Hansweert. Krabbendijke. Heden zijn door den heer L. J. van Langevelde alhier de eerste kruisbessen naar Engeland verzonden. Koudekerke. Zaterdagmiddag is op den weg KoudekerkeVlissingen ia de ge vaarlijke bocht bij Ter Boede en Moes bosch, een auto uit Middelburg, bestuurd door een dame, bij het uitwijken voor een van Vlissingen komenden groentewagen, in de vrij diepe, doch droge sloot bij de buitenplaats Moesbosch gegleden. De auto kantelde en kwam met de wielen naar bovén te liggen. De zes zich daarin bevindende personen kwamen met den schrik vrij. (M. G.) Wissenkerke. Het voornemen van het muziekgezelschap „Apollo" alhier is, om 9 Juni (2e Pinksterdag), zjjn 40-jarig be staan feestelijk te vieren, door het hou den van een Bonds-concours op het prachtige landgoed „Sorgwrjck", welwil- land afgestaan door mevrouw wed. W. J. Vader van 's Gravenpolder. Er zullen 20 gezelschappen aan deelnemen. Ook des avonds is er feest, n.l. optocht, gezamen lijke uitvoering van den Bondsmaracb met alle deelnemende vereenigingen op de Voorstraat, waarna verschillende muziek corpsen concerten zullen geven, en slui ting van het feestprogram door een Open lucht Bioscoopvoorstelling. Het dorp zal feestelijk versierd en k giorno verlicht worden. Zlsrlkzse. Morgen doet de P.Z.E.M. hier officiëel haar entrée, want dan gaat de electrische stroom in de ondergrónd- sche kabels. Het gemeentebestuur wenscht aan dat feit een eenigszins plechtig en feestelijk karakter te geven en daarom heeft zij ter bijwoning van dit gedenkwaardige feit, uitgenoo- digd: de Raad van Bestuur van de P. Z. E. M., de heeren die bij den aanleg be trokken waren, alle burgemeesters van het eiland en de Raad van Advies, afd. Noordgroep. Op 't stadhuis wordt het gezelschap des avonds half negen een thee aangeboden, waarna men zich naar de Schuithaven begeeft en wel naar het daar geplaatste transformatorhuisje, waar de burgemeester van Zierikzee het nieuwe licht zal inschakelen. In de raadszaal houdt de Commissaris der Koningin, in zijn kwaliteit als voor zitter van de P.Z.E.M., na de inschake ling van 't licht, een rede, welke door den burgemeester van Zierikzee beant woord wordt. „Kunst en Eer" geeft een eere-concert in de tent op het Haven plein. Nieuwerkerk. Vrijdagmiddag had alhier nabij het transformatorhuisje een ern stig auto-ongeval plaats. Op het oogen- blik dat de werkman C. R. aldaar den weg overstak, bemerkte deze door zijn doofheid niet, dat er een auto in zijn onmiddellijke nabijheid was. De bestuur der der auto, de heer B. uit Ouwer- kerk, remde uit alle macht, doch kon een aanrijding niet voorkomen, met het gevolg, dat R. zoodanig met de auto in botsing kwam, dat hij bewusteloos neer viel. Hij werd met behulp van anderen per zelfde auto naar de woning van zijn zoon vervoerd en daar binnengedragen. Dr Schutter was spoedig ter plaatse en constateerde ernstige schedelfractuur be nevens inwendige kneuzingen in de borst holte. De toestand is levensgevaarlijk. Volgens ooggetuigen'treft den bestuurder der auto geen schuld. (Z. Nsb.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJmuiden, H. P. Fortgens te Voorschoten. Te Dordrecht (vac. Dr J. Severijn) Ph. J. Vreugdenhil te Gorin- chem. Aangenomen naar Rotterdam, W. S van Leeuwen te V eisen. Bedankt voor vin«;eveen, G. J. v. d. Graaf te Nijkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem D van Dijk te Groningen. Bedankt voor Amersfoort, S. J. Popma te Nieuwendam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rijnsburg, A. H. Hilbers te Enschede en Joh. Jansen te Leiden. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke, A. de Rlois te Dirksland. Wilhelminadorp. Benoemd tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier, de heer A. de Korte. Legaten. De op 15 dezer te Giet hoorn overleden industrieel G. J. Otter,, heeft uit zijn nalatenschap f 10.000 gele gateerd, gelijkelijk te verdeelen tusschen de diaconiën van de Ned. Herv. en de Doopsgezinde gemeente aldaar. Synode Ned. Herv. Kerk. Het provinciaal kerkbestuur van Overijsel heeft benoemd tot predikant-lid van de algemeene synode der Ned. Herv. Kerk ds L. S. van Zwet, predikant te Almelo en tot diens secundus ds P. van der Sluys, prediker te Dedemsvaart. Ds A. Verhagen. Naar de „Ba nier" verneemt, heeft Dis A. Verhagen, predikant der Geref. Gemeente te Middel burg, dezer dagen een operatie aan zijn mond ondergaan, die goed is afgeloopen. Kerkweek-actie. De z.g. „kerkweek actie" in de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, tot dekking der jaarlijk- sche tekorten der gemeente, heeft f6400 opgeleverd. De commissie ad hoc had gehoopt op een opbrengst van f22.000. A1 g. Syn. Gomm. Ned. Herv. Kerk. In de zitting van gisteren rappor teerde ds van Paassen over de aanvragen van 80 personen, die toelagen wenschen uit de generale kas. Aan de synode zaJ worden voorgesteld, daarvoor een som van f 15.870 beschikbaar te stellen. Uit de rekeningen van de fondsen van verschillenden aard bleek, dat .aan de Waldenzen een bedrag van f337.50 kon worden gezonden. Voor de Hervormde ge meente te Assweiler werd het bedrag der rente, groot f 115 beschikt en de kerken in Litthauen ontvingen 'f500 verzonden aan P. Jakubénas te Birzai.) De kas ter behartiging van godsdien stige belangen van Hervormde Neder landers in het buitenland ontving f 2002.80 tegenover f3039.81 in het vo rige jaar. In de namiddagzitting hield de alg. synodale commissie een bespreking met den pensioenraad. Ter vergadering waren aanwezig de voorz. van dien raad dr Schoch, de leden mr Hogerzeil, ds van Boogenhuyze, mr ten Kate en de wis kundige adviseur dr van Haai ten. Goedkeuring werd verleend op een be sluit van de Evangelische Gezangen-com pagnie, om eenige liederen uit den gezan genbundel en uit den vervolgbundel op te nemen in een liederen-boet, uitgegeven door de Vrijzinnig christelijke jeugd-cen- trale. Onbezette predikants plaatsen. „In West-Friesland, zegt de N. R. Crt., is het tegenwoordig droevig gesteld met het aantal onbezette Ned. Hervormde predikantsplaatsen. De hoofd oorzaak is, dat de vacante gemeenten zich niet wenschen aan te sluiten bij den Raad van Beheer. Bovendien is het aantal beschikbare proponenten zeer klein, en het aantal voor predikant stu deerenden weegt bij lange niet op tegen het aantal jaarlijks ontstane vacatures. Men is daarom op vele plaatsen gaan combineeren. In Enkhuizen is een vaca ture (3e predikantsplaats) die al bijna 21'2 laar duurt. Verder zijn vacant Boven- carspel, Grootebroek, Lutjebroek, Venhui zen, Wijdenes-Oosterlijk, Blokker (Ooster en Wester), Wervershoof, Mid woud, Zwaag, Wognum, Hoogwoud, Berkhout, Heer-Hugowaard-Veenhuizen, Nieuwe-Nie- dorp Oude Niedorp, Winkel, Abbe- kerk-Lambertschaag (ds Boer vertrekt bin nenkort naar Friesland). Verder is Ooster- dijk met Jkndijk gecombineerd. Van verscheidene der genoemde ge meenten duurt de vacature al vele jaren." Hieraan kan nog worden toegevoegd dat deze gemeenten zonder uitzondering vrijzinnig zijn. Het modernisme viert hier hoogtij, met als gevolg leege kerken en. steeds toenemenden invloed van Rome. De kerkcent. In de Zondagsbode voor Nijmegen en omstreken schrijft ds Van S(elms): Wat kan men nog doen in de tegen woordige samenleving met een cent? Let terlijk niets. Een sigaret van een cent rookt niemand, een fooi van een cent zal niemand willen aannemen en ook niet durven geven; in een winkel is iemand met een cent gewapend niet in staat iets uit te richten; zelfs de post zegel van een cent heeft afgedaan. Ner gens in de tegenwoordige maatschappij kan men nog met een cent terecht, ner gens, nergens. En nu komt het afgrijse lijk droevige: alleen in de kerk en in de jeugddiensten vindt menigeen hel of fer dat hij brengt juist uitgedrukt in het meest waardelooze geldstuk, waar hij zich overal voor zou schamen, in de cent. Laten wij heel bewust hier eens tegen strijden. Domburg. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. J. van Antwerpen, thans rijks klerk te Tilburg slaagde voor het exa men voor adjunct-commies der directe belastingen. Hoedekenskerke. De voordracht ter be noeming van een hoofd der openbare school (vacature J. de Reij) luidt: 1. W. v. d. Burg, hoofd der school te Drie- sum bij Dokkum; 2. H. J. Pauw, onder wijzer met hoofdacte te Egmond aan Zee; 3. W. Drenth, hoofd der school te Wol- faartsdijk (Oud-Sabbinge). Geslaagd voor Machinistenexamen (voorloopig diploma) de heeren J. van Boven, L. van Dijk, H. N. Hammer en N. Tj. Hellinga, allen te Vlissingen. Bij het op 15, 16 en 17 Mei in het Gasthuis te Middelburg gehouden exa men Ziekenverpleging diploma A, slaag den de dames C. Hemmelder, J. van der Hooft, S. Kodde, J. Klaassen, A. Min- naard, J. Ruisaard, J. Tuiten, C. Ver- nimmen en E. van de Voorde. Afgewezen werden drie candidaten. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Leidschendam dhr G. de Koning te Nieuw-Vennep. B. J. W |j n v e 1 d t. f Zondagnamid dag is, na een ongesteldheid van slechts enkele dagen, op ruim 67-jarigen leef tijd overleden de heer B. J. Wjjnveldt, hoofd eener Geref. M.U.L.O.-School te Schiedam. De thans overledene was on derwijzer achtereenvolgens te Haarlem en Ridderkerk. Daarna werd hij hoofd eener Chr. School te Veenendaal en sinds 1908 was hij verbonden aan de Geref. School voor M.U.Jo(,0. te Schiedam, die h|j, in weerwil van zijn bijna 68-jarigen leef tijd nog met volle toewijding diende. De rookende raad. Toen de gemeenteraad van Leiden een be slissing moest nemen over de vraag of men in „De Lakenhal" of in het Nutsge- bouw zou vergaderen, werd het „Nut" ge kozen, omdat daar gerookt mag worden. Als dankbaarheid voor dit besluit heeft een sigarenhandelaar den raad een kist sigaren gezonden, waarbij een gedicht was gevoegd, dat 'in den gistermiddag gehouden zitting van den Raad, onder groote hilariteit werd voorgelezen. In het slot van het vers stond de wensch van den schenker, hoe de inhoud van het kistje te verdeelen: Wie vóór 't voorstel stemde twee, D'and'ren één; van 't overschotje Krijgt de Pers dan nog wat mee. De smokkelhandel in Oos telijk Groningen. De verhooging der Duitsche invoerrechten is tot stand ge komen, teneinde de belangen der Duit sche boeren te behartigen. De landbou wers in de nabijheid der Nederlandsche grens welke geregeld rogge uit Holland betrekken, denken er anders over. Voor hen is deze verhooging direct bepaald nadeelig. Waar de meeste Duitsche boer derijen in de onmiddellijke nabijheid der Nederlandsche grens liggen, is het be zwaar aan hunne behoefte te voldoen op goedkoope wijze betrekkelijk gemak kelijk te ondervangen. De Hollanders brengen de rogge met wagens tot de grens, vandaar tracht men het doel te bereiken. De controle voor de Duitsche ambtenaren in dezen is niet gemakke lijk. Toch doen zij in dezen wel hun best en het gelukte hun dan ook deze dagen in de omgeving van het Duitsche dorp Neu Rhede enkele zakken te be machtigen. De straffen, welke de Duit sche regeering in dezen toepast, zijn niet malsch, n.l. vier maal de rechten plus het invoerrecht als zoodanig. De gelukkige verloofde. Te Maastricht vervoegde zich bij den juwe lier H. een voornaam gekleed heer, die opgetogen van zijn verlovingsfeest ver telde met een dochter van een der ach tenswaardige families uit d e stad en onder beminnelijke bewoordingen een viertal gouden ringen op zicht vroeg voor zijn bruid. De echtgenoote van den juwelier had ooren naar den praatjes-maker, de ringen, ter waarde van f 40 per stuk, werden keurig verpakt en mee op zicht ge geven. Antwoord bleef begrijpelijkerwijze uit en bij navraag was van een verlovings feest niets bekend. De schatgravers van Zaan dam. Gistermorgen is men weer met frisschen moed naar de verborgen schat ten te Zaandam beginnen te graven en wel op twee plaatsen tegelijk. Op de oude begraafplaats wordt het onderzoek voortgezet, vlak naast den kuil, waar men de vorige week tot op 11 meter diepte was gekomen en on danks de aanwijzingen niets had gevon den. De tweede plek waar nu gegraven wordt, ligt op het voormalige terrein van de firma Ros, of eigenlijk is het de Gedempte Sloot, die dit terrein van het oude kerkhof scheidde. Dat thans hier gegraven wordt, gebeurt niet op aanwijzing van Madame Sylvia, maar van een derde, die uit belangstel ling of misschien meer nog nieuwsgie righeid, Zondagochtend aan het terrein van de zoo langzamerhand vermaard ge- De Koningin van Spanje heeft een bezoek gebracht aan de groote land bouwtentoonstelling, welke op het oogenblik te Madrid gehouden wordt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2