No. 193 Maandag 19 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Roomboter onder Rijkscontrole Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wat de bladen zeggen. Eens geprobeerd, altijd begeerd. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Does. TeL: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs derAdvertentiOn: 11 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Het „Prot. Zuiden" waarschuwt met nadruk tegen de voorlichting die gege ven wordt door „Vredestrijd", het or gaan van de Jongeren-Vredesactie. Uit een der nummers, waarschijnlijk op breede schaal verspreid, blijkt een bedenkelijke oppervlakkigheid, die ge vaarlijk wordt, als gebruik wordt ge maakt van zekere teksten uit den Bijbel. „Hier dient ernstig gewaar schuwd te worden; aan blinde leidslieden heeft men niets. „Wij doelen allereerst op een gods dienstig gevaar, dat de jeugd bedreigt, als het zich aan de leiding overgeeft van hen, die de Schrift niet of nauwe lijks kennen. In het genoemde nummer wordt b.v. op verschillende wijze het gebod naar voren gebracht: Gjj zult niet doodslaan. Tegelijkertijd kondigt het een ontwapeningscongres aan op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei. Op dien Zon dag zal den terugtocht uit Amersfoort om 5 uur 'snam. plaats vinden. Onthei liging van den Zondag. Zouden deze jon geren wel weten, dat wie één gebod welk ook overtreedt, schuldig staat aan de gansche wet? In het genoemde orgaan komt ook o.a. voor een verhoor van een dienst weigeraar op godsdienstige gronden, voor de Commissie van Advies in deze zaken. Het geheele verhoor doet thans niets terzake. Slechts één vraag en ant woord willen wij overnemen: Commissie: Maar Israël voerde de oorlogen toch in naam des Heeren. Dienstweigeraar: Dat doet men nu nog. De Israëlieten stelden hun God zich voor als een krijgsgod, net als de andere volken uit hun tijd. Zonder opmerking van redactioneele zijde wordt dit medegedeeld; het is dan ook goed voor de propaganda. Maar het antwoord is typeerend voor de door ons gesignaleerde oppervlakkigheid en daar om des te gevaarlijker. Deze dienstwei geraar-theoloog kent geen jodenvraagstuk, waardoor hij van het heden naar het verleden gebracht zou worden; kent dus niet de verkiezing van Israël om den Messias voort te brengen en ziet dus de oorlogen die dit volk moest voeren niet tegen dezen achtergrond. Geleidt door het afgaan op den klank, wordt een pa rallel getrokken tusschen de hedendaag- sche volken die hun nationalen God aan roepen en het oude verbondsvolk; er wordt zelfs niet onderzocht of b.v. Duitschland of Engeland dezelide roeping en belofte hadden als het geslacht van Abraham. En zoo ongemerkt wordt het Oude Testament tevens gescheiden van het Nieuwe, daar een andere godsopen baring in beiden gezien wordt. in een artikeltje „Wij Zeeuwen", wordt door een blijkbaar totaal onbevoegde, met een tekst gesold. Als inleiding staat „Christus was gekomen om te behouden, niet om de menschen te dooden of ge weld aan te doen". (Luc. 9:5456.) Wij willen er geen aanmerking op maken, dat hier onjuist geciteerd is, of schoon do aanhalingsteekens den indruk van 't tegenovergestelde moeten, vestigen. Echter willen wij eerstens wél opmerken dat deze schrijver 'het verband, waarin dit voorkomt kalm op zijde schuift. Men kan dit zelf nalezen, waarvan deze jeugd- organisator blijkbaar afkeerig is. Maar het ergste is, dat deze journalist nog niet weet, dat het vraagstuk van overheid oorlog en vredein Jezus dagen niet aan de orde was, evenmin als der slavernij} of geheelonthouding. En waar krijgslieden tot Jezus kwamen met de vraag: wat moeten wij doen? daar luidt het antwoord niet: wordt anti-militairist Dezelfde oppervlakkige jongeling-theo loog schrijft dat het woord: „De Overheid draagt het zwaard niet tevergeefs", veel misbruikt is en nog vaak misbruikt zal worden, door hen, die door het be houd van den oorlog materi- ëele voordeelen genieten. Bewijs voor eerste en tweede stelling ontbreekt. Ziehier weer de overmoed van een jongere in de vredes-actie. Gelukkig dat hij .zich niet waagt aan de oplossing van hst zware probleem, dat wq kunnen omschrijven met: Taak, plicht en roeping zoowel van Overheid als onderdaan, ook in verhand met het oorlogsvraagstuk, ge zien bii het licht van de Schrift. Over dit vraagstuk schrijven ook wij niet. Wij waarschuwen alleen ,op "dit oogenblik de ouders. Als de jeugd op gevoed yordt door de theologie dezer jongeren, dan zjjn wij nog niet aan het einde van de«ze dwaasheid. En we be klagen de 80 jongeren, die op Zuid- Beveland .zich. aan deze leiding hebben overgegeven. Anti-nationaal. De A.V.R.O. is geweldig boos over de beslissing door den minister omtrent de verdeeling van den radio-zendtijd ge nomen. Zijn directeur de heer Vogt heeft daarvan uiting gegeven in een rede waar in hij o.m. zei de: „Wij zijn niet van plan bij de pakken neer te zitten. Geen mantel der stilte zal door ons over deze schanddaad wor den gehangen. Wij zullen ons wenden tot het buitenland, om daar de helpende hand toegestoken te vinden". Dit is nu, zegt „Het Centrum", de Nationale Omroep, die vooraan gaat staan en uitroept, dat die drie andere, achteraan staanden, maar sectarische wan- vormingen zijn. Alleen de A.V.R.O. is neutraal, is algemeen, is nationaal 1 En deze hyper-vaderlandslievende na tionalisten zullen zich nu tot het buiten land wenden, om het te hulp te roepen tegen den eigen Minister, tegen de eigen Regeering. Dit is een internationaal nationalisme, een vaderlandsliefde van de 'vaderland loosheid. Laten wij het bij den juisten naam noemen. Dat is anti-nationaal. Twee uitspraken. ..De Amsterdammer" herinnert aan een tweetal uitspraken van wijlen Mr Troel stra, die karakteristiek zijn voor den per persoon en zijn stelsel. In 'een z.g. Kerstrede, ten jare 1912 te Amsterdam gehouden, verklaarde Troel- stra, dat het Christendom de gewenschte verandering in de arbeiderswereld niet gebracht heeft. „Daarom", zoo zeide hij1, „is het tijd, dat de tegenstanders van God, eigendom en familie, de Kerken bevolken en verandering brengen." Het was dezelfde taal, die men thans in Rusland hoort enin practijk zoekt te brengen. Eenige.jaren later sprak Troelstra zich in zijn brochure, „De Wereldoorlog en de Sociaal-Democratie", aldus uit: „Het Historisch-Materialisme kan op den duur den religieusen aanleg des menschen niet bevredigen. Het geeft den arbeider niet eene krachtige, den persoon verheffende, ideologie" (leer van geestelijk karakter). Dus toch? Neen. eene belijdenis in Christelijken geest was deze verklaring nog niet. Maar het was de belangrijke erkentenis, dat Troelstra met den materialistisehen grondslag van het Socialisme gebroken had en naar een beginsel van hoogere en ideëele waarde uitzag. Laat ons hopen, dat hij1 vóór zijn heen gaan npg gevonden heeft I De ware, „krachtige, den persoon verhef fende ideologie" is het Christen dom alléénl Het vaarwater der Schelde. Het Nederlandsche stoomschip „Schie- kerk" is deze week te Antwerpen aan gekomen met een diepgang van meer dan 30 voet. Het schip passeerde de moeilijkste punten van 't Scheldevaarwa- ter drio uren voor laagwater. Naar aanleiding van dit feit consta teert de „Neptune", het Antwerpsche scheepvaartblad: „Nooit was de bedding der Schelde zoo goed als thans. Het geheele vaar water tot aan de Kruisschans-sluis toe heeft nu een diepte van 9Vs meter." De tragische zuigelingensterfte te Lubeck. Naar het Lliibecksche gezondheidsbu reau mededeelt is wederom een sterfge val voorgekomen onder de in het kin derziekenhuis verpleegd wordende zuige lingen, welke met het z.g. Calmette-pro- cedé tegen t.b.c. behandeld zijn. Het aan tal sterfgevallen onder de zuigelingen bedraagt thans reeds 12. Prof. dr Lange en prof. dr Bruno Lange hebben voorloopig het volgende vastgesteld De sterf- en ziektegevallen wijzen op een verband met. de toediening van een tuberculose-middel. De tuberculosebacillen waren blijkbaar reeds in het begin van de behandeling in Lübeck in do beschermde stof voor handen. Een bewijs, dat de cultures veront reinigd zijn, of dat er een nalatigheid heeft plaats gehad in het ziekenhuis laboratorium, is tot nu toe niet gele verd kunnen worden. De definitieve opheldering, in zoo verre deze overigens mogelijk zal zijn, vereischt een diep-gaand laboratoriumonderzoek, dat weken lang zal duren. De Europeesche Statenbond. Briand's vragenlijst inzake een Europee sche samenwerking op economisch gebied is Zaterdag door de vertegenwoordigers van Frankrijk in de verschillende hoofd steden van Europa overhandigd. Het stuk bestaat uit zestien pagina's druk. Drie daarvan bevatten een histori sche inleiding, terwijl in 't slotwoord ge antwoord wordt op enkele bezwaren, die tegen het plan reeds zijn gehoord. Wat de practische voorstellen betreft, wil Briand geheel binnen het kader van den Volkenbond blijven, zonder de sou- vereiniteit der verschillende staten aan te tasten. Naar Sauerwein in de „Matin" mede deelt, stelt Briand voor een plechtig mo reel pact te sluiten, en voorts represen tatieve besturende en technische organen in het leven te roepen onder een van jaar tot jaar wisselend presidentschap. Dit organisme dat in den aanvang van bescheiden omvang zal zijn, wil Briand reeds dezen herfst in werking doen tre den. Briand stelt vervolgens voor, periodieke conferenties te laten houden, voorts een economisch comité in het leven te roe pen en een permanent secretariaat te vor men. Hij hoopt, dat de Europeesche geest zich zóó sterk zal ontwikkelen, dat later een verdere organisatie zal noodig blijken. Voorts is hij van meening dat, indien de gequalificeerde vertegenwoordigers der staten van Europa er aan gewoon zijn geraakt, op gezette tijden bijeen te ko men en de vraagstukken te bespreken, waarbij hun landen belangen hebben, alle oplossingen van zelf zullen komen. De brand te Bergen. Zooals gemeld, heeft een groote brand, zooals sedert jaren in de geschiedenis van de stad niet is voorgekomen, Bergen ge teisterd. In de wijken aan de haven zijn niet minder dan 75 houten huizen verwoest. Bovendien hebben ruim 100 huizen wa terschade- bekomen. Meer dan 200 gezin nen, in totaal ongeveer 1000 personen tellende zijn dakloos geworden. Verscheidene schepen in de haven vat ten eveneens vlam en verbrandden zon der dat men de lading kon redden. Als door een wonder zijn, voor zoover bekend, geen menschen om het leven gekomen. Vermisten zijn tenminste niet gemeld. De heele bevolking hielp aan het blusschingswerk mede en het aan bod van vrijwilligers was zelfs zoo groot dat het werk van de brandweer daardoor soms belemmerd werd. Aardschokken. Te Catanzaro werden Zaterdagnacht 2 heftige aardschokken waargenomen, die meer dan 10 seconden duurden. Angstig verliet de bevolking de huizen om dei rest van den nacht onder den blooten he mel door te brengen. Die „Popola di Ro ma" meldt dat vele gebouwen zoodanig beschadigd zijn dat zij gevaar van instor ten opleveren. Ook te Messina werd tege lijkertijd een aardbeving gevoeld. De uitvaart van Fridtjof Nansen. Zaterdag op don nationalen feestdag van Noorwegen's onafhankelijkheid, is het stoffelijk overschot van Fridtjof Nansen met groote plechtigheid te Oslo begra ven. De katafalk stond in de groote hal van de universiteit opgebouwd en van 9 uur af is een stoet van wel 40.000 menschen langs de lijkkist getrokken. Om kwart voor één werd de kist naar buiten gedragen en toen de geheele stoet opge steld was, volgde om één uur precies een stilte van twee minuten, die in de ge heele stad gehouden .werd. De voorzitter van het Storting, minis ter-president Hambro en de rectoren van de beide Noorsche universiteiten fungeer den als slippendragers. Op bet kerkhof heeft de rector ,van de universiteit te Oslo de herdenkingsrede gehouden, waar in hij Nansen prees als den nationalen held, den man vol toewijding en plichts betrachting en het stralend voorbeeld voor de jeugd van Noorwegen tot in lengte van dagen. Minister Hambro herdacht Nansen's ver diensten als vaderlander en zeide, dat zijn naam gezegend zal blijven zoolang de Noorsch'e taal gesproken zal worden op aarde. Verscheidene andere sprekers her dachten .den overledene als poolonder- zoeker, diplomaat en gedelegeerde bij1 den Volkenbond. Bijna bet geheele corps di plomatique en vertegenwoordigers van handel, scheepvaart, wetenschap en kunst waren op het kerkhof aanwezig. Bij de plechtigheid in de universiteit waren .ook de Koning en de Kroonprins tegenwoordig. De toestand in Britsch-IndiS. Uit Bombay wordt aan de „Times" be richt, dat de 224 vrijwilligers, die Vrij dag te Dbarazana werden gearresteerd, gisteren hebben terechtgestaan. Zij wer den voorloopig tot een week gevangenis straf veroordeeld. De aandacht van het publiek heeft zich echter thans gewend tot de aanvallen op de zoutdepöts van Wadala in het Noord-Oostelijk deel van het district Bombay. In den loop van Zondag kwam 'n groot aantal vrijwilligers naar Wadala, en een zeer groote hoeveelheid zout, die 't eigen dom is van particuliere fabrikanten en niet van de regeering, werd meegenomen in de zakken, die met geringe moeite uit de Gandhi-mutsen werden vervaardigd. De politie had opdracht, slechts over te gaan tot de arrestatie van die Indiërs, die blijkbaar vastbesloten zijn gearresteerd te worden. Velen, die met gestolen zout wer den aangetroffen, werden weer door de politie vrijgelaten, zoodra bleek, dat zij geen oprechte aanhangers van Gandhi wa ren. Aan den anderen kant blijkt de tac tiek der vrijwilligers er op gericht te zijn, zóóveel hunner te laten arresteeren, dat er geen plaats meer is in de kazernes van Worli, welke reeds verleden jaar tot tij delijke gevangenissen zijn ingericht, en die nu weer van prikkeldraad versperrin gen zijn voorzien. Men heeft hier voorbe reidingen getroffen om 1200 gevangenen te herbergen. Het vertrek der gearresteer den onder politiegeleide ging vergezeld van luid geschreeuw; personen van aller lei leeftijd behoorden er toe, zoowel kna pen van 12 jaar als oude mannen. Onder de toeschouwers bevonden zich vele vrou wen en kinderen. Het juiste aantal arres tanten is nog niet bekend, doch hun aan tal wordt op 400 a 500 geschat. Hoewel deze episode vergezeld ging van vele vermakelijke incidenten, zou het ver keerd zijn de geheele geschiedenis als een grap te beschouwen. Zij' 'bewijst opnieuw, welk een grooten invloed Gandhi op de menigte heeft verkregen en als de con grespartij er in slaagt haar plannen te verwezenlijken, zullen dergelijke gebeur tenissen iederen dag plaats grijpen. Voor vandaag zijn reeds nieuwe aanvallen op het zoutdepöt beraamd. Mevrouw Naidoe is voornemens een tournee te maken door het land, teneinde den strijd voor onafhankelijkheid aan te wakkeren. Haar eerste doel is, naar men zegt, Sjok-peer, Binnenland. Vragen over do zcndtijd-vsrdccling. H. M. de Koningin-Moeder naar Oister- w\jk. Buitenland. Zeppelin-reis naar Zuid-Amerika. De zuigelingensterfte te Lubeck. De actie in Britsch-Indië. bij De „Graf Zeppelin" vertrokken. De „Graf Zeppelin" is gisterenmiddag 18 minuten over 5 gestart voor zijn vlucht naar Zuid-Amerika. De tocht gaat eerst naar Sevil'la, waar post wordt ingenomen. Er zijn 42 leden der bemanning en 22 passagiers aan boord. Gisteravond om kwart over 11 werd Lyon gepasseerd. Een nieuwtje op dezen tocht is, dat on derweg korte reisberichten per radio zul len worden uitgezonden. Verschillende stations zullen optreden als tusschensla- tions. Korte Berichten. Een telegram uit Johannesburg meldt het overlijden, in den ouderdom van 113 jaar, van mevrouw Anna van Zijl, de oudste blanke vrouw in Zuid- Afrika en vermoedelijk de laatste der ^voortrekkers" van 1830. In het dorp Bega (Buig.) heeft zich een ontzettend drama afgespeeld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag doodde aldaar een boer in een vlaag van waan zin zijn vrouw on 4 kinderen, die van 3 tot 10 jaar oud waren. Die waanzinnige vluchtte en "kon tot dusverre nog niet gearresteerd worden. Tardieu heeft bevel gegeven, het Rijnland te ontruimen daar de herstel lingscommissie heeft vastgesteld, dat Duitschland zijn verplichtingen is nage komen. Te öelingen is de laatste dagen bij 12 menschen paratyphus geconsta teerd.. De dokters zijn van meening, dat de ziekte te wijten is aan het nuttigen van .gehakt paardenvleesch. De zendtijdverdeeling. Het Tweede Kamerlid, da heer Floris Vos, heeft de volgende vragen gericht aan den minister van waterstaat: 1. Is het juist, dat de A.V.R.O. op 18 Mei 1929 bij den toenmaligen minister van waterstaat een request heeft inge diend tot het verkrijgen van een z.g. Gleichwellen-systeem, teneinde daarmede het gebrek aan zendtijd hier te lande op te heffen en het vraagstuk der zendtijd verdeeling tot definitieve en bevredigende oplossing te brengen? Is het juist, dat het request op 1 October 1929 door re- questrante gerappelleerd is en aangevuld met het verzoek, om, zoo het Gleichwel- lensysteem onbruikbaar geacht acht, ieder ander bruikbaar systeem 'te mogen ex- ploiteeren, alsmede, dat de Radio-raad, over het eerste request een advies heeft uitgebracht? 2. Indien, de vragen1 sub 1 bevestigend worden beantwoord, is het dan juist, dat het daarin bedoelde request, alsmede het aanvullend verzoek tot dusverre van re- geeringswege geen beantwoording hebben gevonden 3. Indien de voorgaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de minister dan bereid de redenen voor deze houding der regeering mede te deelen? 4. Is de minister bereid de spoedige af doening van het in vraag 1 bedoelde reauest alsmede bet aanvullende verzoek zooveel mogelijk te bevorderen en kan reeds thans voor deze afdoening een uiter ste termijn worden gesteld, nu door de inwerkingtreding van de nieuwe zendtijd verdeeling op uiterlijk 1 Juli a.s. beant- rocïSfeg tss het meergcnoeind'e request

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1