DE ZEEUW WSfF* DE WELFSCHOEN verdeelt de lichaamszwaarte over de geheele voetzool, jacq/plouvier lul*™ TWEEDE BLAD Bij Scheren Zoeklichtjes KLIERZIEKTE Wat er deze week voorviel Brieven uit de Oost. In elke huishouding is dit nieuwe snelwerkende reinigingsmiddel© met enthousiasme ontvangen. Onontbeerlijk voor het afwasschen van vaatwerk, lepels, vorken, messen enz. Het is merkwaardig, hoe vet, saus- en etensresten in een ommezien verdwijnen. Alles blinkt weer als nieuw! Ook onmisbaar voor alle voorwerpen van glas, kristal, porcelein, metaal, steen, tegel, marmer, hout, enz. Het werkt bovendien desinfecteerend en is absoluut reukloos, hetgeen een groot voordeel be- teekent boven 't gebruik van zeep, zeeppoeder, enz. Eén eetlepel op 10 Liter (eenl lemmer) water-I FEUILLETON. Niet door eigen kracht YV C/VOVyAiO" werp tot herziening van de Gemeente wet is een beslissing genomen, die be treurd moet worden. De mogelijkheid is n.L dat ^>3 b6- noehid kunnen wn^ni tot burgemeester. Ingrijpende veranderingen zullen hier van wel nisi -ïbi gevolg zijn. Het zal t t j r»*v,w> w> rr '1 vv''** C-yroi"-^* tot. burgemeester wordt benoemd. En als dat een enkele maal gebeurt, dan zal dat wel niet tot rampen aanleiding ge ven. Zoo bezien is deze beslissing niet van zoo heel veel belang. Maar ze is het wèl als we letten op het beginsel, dat hierbij tot uiting kwam, n.l. het drijven om de vrouw te brengen op een andere plaats dan waar ze naar Gods bestel ge zet is. Intusschen en 't is wel goed daar eens óp te letten zien we hier weer een van de gevolgen van het verbreken van de rechtsche samenwerking. Was die samenwerking gebleven, dan had men van A.-R. zijde invloed kun ncn uitoefenen op de R.-K, Kamerfrac tie. Nu was dat niet het geval. Men stond nu over en weer vrij, met het ge volg, dat met de A.-R. wens chcn in dit opzicht niet gerekend werd. Zoo blijkt telkens weer, dat zij, die in November 1925 zoo hard juichten, toch wel wat voorbarig zijn geweest en dat het de linksche partijen zijn, die tenslotte van 't uiteengaan der rechtsche groepen profiteeren. OPMERKER. is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bi] de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevet van ge- neesheeren en genezen paiiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen, Alkmaarsche- straat D 9. lucht zit", en uit alle oorden van de wereld' vangt men woorden of muziek op. En aan al dat „radio-gedoe" doet ook Ned.-Indië mee. Het neemt er zelfs een 'eerste plaats bij in. Hoilandsch vernuft, onder leiding van den reeds overle den heer De Groot, voor wien kort geleden een monument onthuld is,*) heeft hier op de belling van. den Malabar een radio-„burcht" neergezet, die er zijn mag en die voor vele wereidlijnen een onmisbare schakel is. Huldo aan deze wereldveroveraars, die onder 'Gods bestuur zulke dingen tot stand brachten 1 Dit monument, dat onder groote be langstelling door den G.-G. onthuld is,, bestaat uit een grooten aardbol, met aan twee tegenovergestelde zijden een levens groot beeld, dat het oor te luisteren legt naar wat aan de andere zijde gesproken wordt. Aan den eenen kant staat geschre ven in groote gouden letters: ,,'t Scheppend genie van De Groot ver bond trots d' oorlogsbezwaren Nederland en Indië, zoover uiteen, door den tril lenden aether" terwijl de andere helft het opschrift draagt: „Eenzaam in trotsche natuur ligt zijn schepping op Malabars steilte, 't Woord harer machtige stem klinkt door tot da einden der aardéffl. B. G VAN ZATERDAG 17 MEI 1930. No. 192. In de afgeloopen week is een groot man van ons heengegaan. Mr P. J. Troel stra, jarenlang de bezielde en bezielende leider van de S. D. A. P„ is na een lang en smartelijk lijden gestorven. Mr Troelstra was een groot man. Hij had groote gaven ontvangen, gaven, die hij niet gebruikt heeft om zijn eigen be langen te dienen, maar voor de ver wezenlijking van zijn socialistische idea len. Staande bij het open graf van dezen grooten Nederlander willen wij niet ver geten, dat hij was een vurig bestrijder van de Christelijke beginselen en de Christe lijke partijen, maar wij willen ook den ken aan de grootsche wijze waarop hij streed voor wat in zijn oogen rechtwas en wat naar hij meende alleen geluk en welvaart voor de massa kon brengen. Terwijl de Eerste Kamer de Indische begrooting behandelde, heeft de Tweede Kamer zich bezig gehouden met de her ziening van de gemeentewet, waarbij o.a. 'n nadere regeling voor samenwerking van gemeenten tot stand kwam. Van groot belang is zeker wel de Donderdag gepubliceerde regeling van de verdeeling van "dien radio-zendtijd. Het strekt ongetwijfeld tot voldoening, dat onze Christelijke Radiovereeniging hierbij op voet van gelijkheid werd behandeld en dat zij bij de verdeeling het volle pond kreeg. Er is toch een en ander veranderd in ons landl Intusschen blijkt hieruit, hoe noodza kelijk het is dat het Christelijk volksdeel voor zijne rechten opkomt en blijft opko men. Er wordt nu met de belangen van de N.G.R.V. gerekend, maar alleen omdat deze organisatie zich heeft doen respec teeren en onvermoeid voor hare rechten bet pleit heeft gevoerd. Als we onzen blik richten naar het buitenland, dan zien \^ij allereerst de groote wereld-tentoonstelling te Antwer pen waar dezer dagen het Nederlandsche paviljoen werd geopend. Het stemt tot blijdschap, dat naar het algemeen ge voelen, ons land in deze omgeving een goed figuur maakt. Zien we verder om ons heen, dan zijn het in 't bijzonder de gebeurtenissen in Britsch-Indië die de aandacht trekken en waarvan nog niemand kan zeggen welke gevolgen ze zullen hebben. Oogenschjjnlijk is het daar vrij rustig en heeft de Regeering niet veel moeite om den toestand te beheerschen. Maar dat zegt nog niet veel. Want het smeult overal en 'de groote vraag is slechts of het bij smeulen zal blijven, dan wel of de vlammen van het oproer straks naar alle kanten zullen uitslaan. Is het laatste het geval, dan staan ons nog ern stige tijden te wachten. 1 Gelukkig dat ook deze dingen in God? hand zijn I IV. Ergens in Zuid-Amerika ligt de stad Rio de Janeiro. Hier, op Java de stad Bandoeng. Niets meer of minder dan 24.000 K.M. afstand 1 En tochI „Hallo", klonk het uit de studio in onze bergstad. „Ja, met De Lange," was het antwoord uit Zd-Amerika. „Hoe laat heeft u het, meneer De Lange?" „Tien voor elf in den morgen." „En hier is het tien over elven in den avond." Dit zijn enkele vrij aangehaalde woor den uit het dezer dagen tusschen beide bovengenoemde plaatsen gevoerde tele foongesprek, bij de opening van den dienst op Rio de Janeiro. Afstanden? Zeker, onze Oost ligt ver weg. Een maand varens. Ook de ver schillende deelen van den archipel lig gen ver uit elkaar, verder dan in ons kleine en vlakke land vaak gedacht wordt. Maar de moderne mensch kent geen afstanden meer. Heel doodgewoon vraagt men iemand uit Amerika, hoe laat het is, hoewel de afstand zoo groot is, dat er maar eventjes twaalf uur 20 minuten tijdsverschil blijkt te bestaan. Gesprek ken met Holland en overige landen van Europa zijn al heel gewoon "geworden. Leverde dat ook wat sensatie in 't begin. geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL nu vindt ,men dat al heel normaal. En niet alleen gesprekken worden er gevoerd. Als de Kroonprinses promoveert hooren wij haar hier in onze huiskamer spreken I Zelfs is het nog niet zoo heel lang gele den, dat we het autogetoeter op de Am- sterdamsche straten hoorden, alsoj we er bij waren; het loven, bieden en schette ren van de Joodsche marktkooplui klonk ons als een oude bekende in de ooren, terwijl ook de carillonbespeling er het zijne toe bijdroeg ons in het volle hoofd stedelijke leven over te plaatsen, al was het dan in gedachten I Ook de bijna dagelijksche Phohi-concer- ten uit Huizen zijn ons zeer welkom. Even luisteren wat er zooal „in de Een eetlepelop 10 liter I emmer heet water - een uitgave van nog geen cent - is voldoende. Prijs iIS Cent per pakje Een product van de Perail-fabrieben. Eeltig Importeur t S E. Ostennann Co'i Handel Mij., N.V. Amsterdam. door Annie Lucas. 77) o— Allan's eerste gang was naar het tele graafkantoor. „Kom onmiddellijk te huis. Ik moet u spreken", seinde hij aan Mur ray. Daarop begaf hij zich naar het station. Maar daar had men niets van Cecil gezien. Hij had dit ook niet ver wacht. Cecil had slechts een valies bij zich gehad, en zou zeker den vroegen trein aan een volgend station genomen hebben, ten einde zijn spoor te doen verliezen. Allan legde dien morgen slechts zijn hoogst noodige visites af, en ging toen met zijn rijtuig naar al de stopplaatsen van den trein, die Cecil te voet had kun nen bereiken. Maar nergens was eenig spoor van den vluchteling te ontdekken. «.Gaat gij weer uit, Allan? was Marga rets uitroep toen de treurige dag bijna voorbij was. Zij kwam juist van boven, waar zij alles voor Ella tegen den nacht in orde had gbracht, in de hoop nog even rustig met hem te kunnen spreken, toen zij zag dat hij zijn overjas aantrok." „Slechts even naar het station, om te zien of Murray met den laatsten trein meegekomen is. Heb ik u niet gezegd, dat ik vanmorgen om hem getelegra feerd heb?" „Neen", antwoordde zij verwonderd. En, toen Allans ooge de hare ontmoetten, riep zij uit: „O Allan, gij denkt toch niet Dof en bitter klonk het antwoord. „Dat Cecil den diefstal beging, waarvan ik in mijn dwazen waan Murray beschul digd heb? Ja, Margaret, dat denk ik". Na dit gezegd te hebben, ging hij heen, terwijl zij bleef staan als het toonbeeld van droefheid en schrik. Murray kwam met den laatsten trein, en hij bracht, helaas de bevestiging van hun ergste vrees. Cecil héd het. geld genomen. Verleid door den heimelijken invloed van Ber- ecitram Hayes, en den openlijken aan drang van zijn andere kennissen had hij zijn, aan Margaret gegeven woord, ge broken en was gedurig, nadat allen zich ter ruste hadden begeven, het huis uitge slepen. zijn weg nemende door het vens ter van de studeerkamer. Hij ,ging om kaart te spelen en te drinken op de kamers van Bertram Hayes wiens hospita ct niets 'tegen had, dat jongelui eens plezier hadden mits zij er ruim voor betaalden. Opgewonden en luchthartig als hij was, verloor Cecil spoe dig zijn kalmte, 'en eindigde met hoog en roekeloos te spelen. Geen wonder, dat hji weldra schulden maakte, en in groote moeilijkheden geraakte. Tevergeefs "had Murray, dien hij had weten over te halen I om hem niet te verraden, er bij hem op aangedrongen alles aan "Allan "te beken nen. i Op den dag, waarop de diefstal ge pleegd was, had hij, volgens zijn zeggen, een brief van Harry Austruthur gehad, aandringende op de betaling van een scm, die hij hem schuldig was. Doch dit was niet alles. Op weg naar zijn kan toor was hij aangehouden geworden door een kennis van nog minder allooi, bij wien bii insgelijks in bet krijt stond, en die hem dreigde, dat Dr Mayburn alles zou te weten komen, indien hij niet zorg de dat bet geld er dienzelfden avond was. Cecil was buiten zichzelf van angst. Hij kende den man genoeg om te weten, dat hij zijn bedreiging zou volvoeren. Hij wist dat Margaret, noch Murray, noch Bertram konden helpen. De eenige red ding, die hem overbleef was te trachten geld te krijgen door zijn horloge, een kostbaar geschenk van Lady Maitland, en een diamanten doekspeld, die aan zijn vader behoord had, te verpanden, en Ned Thwaites over te halen om op het ontbrekende te wachten. De speld was thuis. Daar hij alleen' op het achterkantoor zat te werken, kostte het hem geen moeite om weg te sluipen door het plantsoen, dat, zooals de lezer zich herinneren zal, tusschen de Bank en den tuin van Dr Mayburn gelegen was. Om niet gezien te worden, ging hij door het venster van de studeerkamer naar 'binnen. Op de lessenaar lag bet geld. Hoe hij ^er toe' gekomen wasv. om' het geld weg te nemen, had hij, zooals hjj later bekende, nooit kunnen begrijpen. Maar hij deed het, en maakte zich zoo gauw als hij kon uit de voeten, werktuige lijk het venster achter zich sluitende, zoo- als hij gewoon was dat te doen. De geheele handeling had geen tien minuten geduurd. Zijn afwezigheid was door niemand opgemerkt, hoewel hij twee minuten na zijn terugkeer, door een der klerken, bij zijn chef geroepen weid. Eerst toen hij tijd had om na te den ken, kwam hij met een gevoel van schrik en bittere schaamte tot het rechte besef van hetgeen bij gedaan had. Hij dacht er over na, of hij de zaak niet als een grap zou kunnen "behandelen. Maar Ned Thwaites zou zijne bedreiging volvoeren, en wat zou, wat kon Allan denken van een gTap op zulk een oogenblik uitge haald? De teerling was geworpen. Hij moest de gevolgen van zijn daad afwachten. En het spreekt vanzelf, dat hij er niet aan dacht het geld te stelen. Hij zou het ano niem met dubbele rente terug zenden. Aldus zjjn geweten paaiende, gelijk reeds zoo menigéén vóór 'hem, met de bedriegelijke redeneering, dat hij het geld slechts geleend had, en dat niemand het behoefde te weten, maar 'dat ook niemand er onder zou lijden, begaf Cecil zich naar huis. Onderweg kwam hij Ned Thwaites tegen, onbeschofter en dreigen der dan ooit, en in een opwelling van teleedigden trots gaf bij hem het geld. De rest is den lezer bekend. Dit was de hoofdinhoud van Cecil's schrijven aan Murray. "De brief maakte geen goeden indruk, niettegenstaande het hartstochtelijke berouw, waarvan hij ge waagde. Er sprak meer verontschuldiging dan .yeroordeeling va,n zijn gedrag, en meer dan aan zich zelf verweet hij! het gebeurde aan anderen, vooral aan Bertam Hayes en aan Allan. Indien Bertram er niet geweest was, dan zou bij1 nooit zulke verkeerde dingen gedaan hebben. En Al lan's bardheid en gestrengheid hadden er hem toe gebracht bedrog te plegen. Als Murra^ hem niet zoo in het nauw had gebracht, dan zou hij nooit het wegnemen van het geld ontkend hebben. En als hij niet had gelogen, dan had hij het nooit kunnen dulden, dat deze moest lijden on der de afschuwelijke onbegrijpelijke ver denking van Allan. Hoe bitter zijn berouw ook mocht wezen, toch was het inderdaad meer spijt over de gevolgen van het be dreven kwaad, dan wroeging over de zonde zelf, en zijn beloften voor de toekomst waren overvloediger en schoo ner' dan ooit, (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5