No. 192 Zaterdag 17 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Bank voor Zeeland N.V. Hendrikse SI Co's Bank N.V. Does Belgisch Geld EERSTE BLAD. 37.7. 4 7. 47.7. HET ADRES A. WIL KING VREDE DOOR RECHT. 1 maand opzegging 3 maanden opzegging 6 maanden opzegging 12 maanden opzegging REKENING-COIIRANT 2'/, 7„. Buitenland. Binnenland Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau Voor Oplaag-contróle DSt nummer bestaat uit 3 bladen. Depositorente tegen voos'deelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorstetraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. M455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL Na 350. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et BIJ Abonnement belangrijke korting. Het mag als een verblijdend verschijn sel worden aangemerkt, dat er de laat ste jaren een ernstig streven is om het „vrede door recht" meer tot toepassing te brengen. We zien dat niet alleen op internatio naal gebied, in het leven der volken, waar getracht wordt het wapengeweld door internationale rechtspraak te ver vangen, maar ook in het maatschap pelijk leven. Langen tijd heeft daar de leuze ge golden: vrede door overmacht, door ge weld. Het liberalisme eerde het recht van den sterkste. Wie de kracht had, had ook het recht op de macht. Het gevolg is geweest, dat de maat schappelijke tegenstellingen steeds groo- ter werden. De bezitters van geld en machines heerschten over de niet-bezit- ters, voor wie, afhankelijk als ze wa ren, niets anders overbleef dan voor de overmacht te buigen. Daartegen is toen het Socialisme in verzet gekomen. Het nam het op voor het zwakke en dat was het mooie van deze beweging. Maar het leelijke was, dat het zich toch feitelijk op hetzelfde standpunt plaat ste als het liberalisme. De klassenstrijd werd gepredikt. Het parool werd, zooals het dat ook is op ander gebied, niet de wapens neer, maar de wapens hier. Tegenover de macht van het kapitaal werd een andere macht geplaatst. Men zocht door de op zichzelf zwakke ar beiders te organiseeren, een macht te vormen, die het kapitalisme zou kun nen verpletteren. En w.ee dan de overwonnenen! De rollen zouden worden omgekeerd. Wat nu onder lag, zou dan boven komen. Wie nu verdrukt werden, zouden dan de heerschers zijn. Tegen beiderlei in den grond re volutionair streven, waarbij niet het recht, maar de macht op den voorgrond werd geplaatst, heeft het Christendom stelling genomen. Het heeft óók gezien de tranen der verdrukten, en het heeft ook, niet min der dan het Socialisme, getoornd tegen de goddelooze en menschonteerende toe standen op sociaal gebied. De schitterende rede, waarmede Dr A. Kuyper het eerste Christelijk Sociaal Con gres opende, was een scherp en fel pro test tegen de toenmalige maatschappe lijke wanverhoudingen en ook door an deren is de critiek niet gespaard. Maar men volgde niet het socialisti sche voorbeeld om macht te plaatsen tegenover macht. De strijd van Christelijke zijde tegen de sociale misstanden gevoerd stond hoo- ger, was mooier. „Vrede door recht", dkt was en is het ideaal van allen die in de Christe lijk sociale actie leiding gaven. Het ideaal van organisaties als „Patrimo nium" en de Christelijke vakbeweging, het ideaal ook van mannen als Kuy per en Talma en Aalberse en zoovele anderen. Hun strijd was moeilijk. Maar hun arbeid en moeite is niet tevergeefsch geweest. Er is toch ook wel een en ander bereikt. Wanneer we dit zeggen, dan denken wij o.a. aan de Arbeidsgeschil- 1 en wet, een wet, die bedoelt den so cialen vrede te bevorderen en omtrent welker werking juist dezer dagen be langrijke bijzonderheden werden gepubli ceerd. Van verschillende kanten werd inder tijd dit wetsontwerp bestreden, o.a. ook van socialistische zijde. Hoe kan het ook anders? Hun ideaal is niet vrede door recht, maar over winning na strijd. Maar aan den invloed van de Chris telijk sociale beweging hebben zij zich niet kunnen onttrekken en zoo zijn ze tenslotte met het ontwerp meegegaan. De ervaring met dezen door de vre- desgedachte beheerschten maatregel, kan niet anders* dan gunstig worden genoemd. Blijkens de tot nu toe gepubliceerde verslagen, heeft het optreden der Rijks- bemiddelaars in een niet onbelangrijk O Voor gelden op vasten termijn geplaatst Va °/o lager rente. aantal gevallen geleid tot bijlegging van het geschil of tot bekorting van den duur een er staking of uitsluiting. Soms was de tusschenkomst van den Rijksbemiddelaar voldoende om partijen tot elkaar te brengen, in andere gevallen leidde die tusschenkomst tot heropening van de rechtstreeksche onderhandelingen van partijen. Het doel: te komen tot een vreed zame oplossing van arbeidsgeschillen, werd in vele gevallen bereikt. Van hoeveel beteekenis dat is, zoo wel voor patroons als arbeiders en voor heel het maatschappelijk leven, behoeft geen betoog. Want dat is het ^noodlottige, ook van sociale oorlogen, dat de verliezen me nigmaal grooter zijn dan de winsten, en dat ook vele buitenstaanders vallen als slachtoffers in zulk een strijd. De Arbeidsgeschillenwet heeft naar het eenparig oordeel van alle tot oor- deelen bevoegden gunstig gewerkt. Die wet dat mag hier nog wel even herinnerd is een van de vele vruchten van het Christelijk bewind van de veel gesmade rechtsche samenwer king. Door die wet is het ideaal: „vrede door recht" ook in het maatschappelijk leven, dichter in ons bereik gekomen. IndiS's verzet tegen Engeland. Een der leidende vrouwen onder de aanhangers van Gandhi, mej. Chattop- dhaya is Vrijdagochtend, tegelijk xnet 100 vrijwilligers gearresteerd. Zij bevond zich op weg vani Ratnagiri naar Shirodna voor de zoutwinning en werd op het oogenblik, dat zij zich aan boord van een kustvaartuig wilde be geven, gearresteerd Ta Bombay werden een aantal perso nen, die vlugschriften verspreidden, door de politie aangehouden De politie heeft de dichteres Naidoe met haar vrijwilligers uit de verboden zónes van de stad Dharasana verwijderd. Volgens de laatste berichten is de toe stand aan de grens aanmerkelijk verbe terd. Te Pesjawar is alles kalm. De autoriteiten nemen thans maatrege len tegen eenige dorpen aan de .grens van bet Mohmandgebied. Het bestuur van het Pan-Indisch con gres heeft een serie resoluties aangeno men, om de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te versterken door den boycot van buitenlandsche stoffen, Brit schei bankinstellingen en maritieme orga nisaties en soortgelijke instellingen en door de beweging van de overtreding der zoutwetten uit te breiden. In liberale kringen wordt beweerd, dat de regeering binnenkort stappen zal doen om met Gandhi in onderhandeling te treden. De tragische zuigelingensterfte te Lnbech. Nog een negende zuigeling is het slacht offer geworden van de behandeling met het voorbehoedende anti-tuberculose-mid- del van Calmette te Lübeck. Verder zijn er nog 3 zuigelingen ziek 'geworden, zoodat er 'thans in het geheel 20 zuigelingen ziek zijn, die alle in le vensgevaar verkeeren. Volgens een mededeeling van het Lü- beckscho Gezondheidsbureau zijn er thans reeds 11 sterfgevallen onder de met het Galmetteprocédé behandelde zuigelingen. Enorme brand te Bergen. In de Noorsche stad Bergen heeft een hevige brand gewoed. De brand brak gistermiddag te half 3 uit in een aan de haven staand pak huis, sloeg over op eenige in de nabij heid liggende kolen-opslagplaatsen en breidde zich met groote snelheid uit langs de uit hout opgetrokken gebouwencom plexen. Enkele stadsdeelen zijn in vlam men opgegaan. De groote brand heeft meer dan 50 huizen, hoofdzakelijk kleine gebouwen, in asch gelegd. De schade wordt op 4 millioen kronen geschat. Godsdienstvervolging in Rusland. Onlangs hebben de werkende leden van den bond van godloochenaars in Rusland het vijfjarig bestaan hunner or ganisatie gevierd. Het tijdschrift van den bond: „De God loochenaar aan de werkbank" publiceer de in haar jubileum-nummer o.a. ook verschillende gelukwenschen en dankbe tuigingen namens de regeering. De commissaris van volksontwikkeling, Bubnoff. zond een telegram, waarin hij, na eerst de jubileerende vereeniging zijne gelukwenschen te hebben aangeboden, aan den bond van godloochenaars mede deeling doet, „dat hij aan alle hoofden van scholen en inrichtingen van onder wijs een vingerwijzing gegeven heeft, om in het voetspoor van de godloochenaars te treden, hun alle mogelijke medewer king te verleenen, en den bond van godloochenaars op alle mogelijke wijzen te ondersteunen". Dat de sovjet-regeering, die geen God erkent, den godloochenaarsbond steeds onder haar bescherming nam, is alge meen bekend, maar na de zoo kort ge leden door het bolschewistisch opper hoofd, Stalin, afgelegde verklaring, dat „de bond van godloochenaars een par ticuliere organisatie is, die niet officieel erkend wordt, zoodat de regeering geen enkele verantwoording op zich kan ne men voor het optreden van den bond in hun strijd tegen den godsdienst", is Bubnoffs uitlating en bevestiging van het algemeen bekende, tegen het démenti van Stalin in, al heel merkwaardig. Korte Berichten. In een telegram uit Caïro aan de „Daily Telegraph" wórdt gemeld, dat in het dorp Talhiek in de nabijheid van de pyramiden van Gizeh 35 personen tengevolge van builenpest overleden zijn. De regeering heeft maatregelen geno men, om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Het overstroomingsgevaar in Zuid- Beieren is thans voorbij. Het water valt de laatste uren voortdurend. Een speciale trein met Amerikaan- sche moeders en oorlogsweduwen is te Parijs aangekomen, met het oog op een massapelgrimstocht naar de voormalige slagvelden. Drukkerij „Edecea". Drukkerjj „Edecea" te Hoorn, de druk kerij der Christelijke Vakbeweging, be stond gisteren tien jaar. Tegelijk met deze herdenking gaat zij een nieuwe pe riode in door het betrekken van een geheel nieuwe, speciaal voor dit doel gebouwde drukkerij. Beide feiten, het 10-jarig bestaan en de ingebruikneming van het nieuwe ge bouw zijn feestelijk gevierd. Burgemeester*. De burgemeester der gemeente Hoog- voor Manufacturen. Dames- en Klnderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen Is GOES HULST land, de heer H. Ch. baron van Tuyl van Serooskerken, heeft tegen 1 Aug. ontslag gevraagd. Vernietiging van groenten. V Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend, daf;, terwijl duizenden in ons land nog groote behoefte hebben aan behoorlijk voedsel, doch, 4oor economische omstandigheden, waarin zij verkeeren, niet in staat zijn, dit voor zich en hun kinderen aan te schaffen, op verschillende plaatsen in ons land groote hoeveelheden waardevolle groenten als: spinazie, sla, enz. als vee voeder worden gebruikt, ja zelfs in sloo- ten, op vuilnisbelten en dergelijke niet daarvoor bestemde plaatsen worden ge worpen? 2. Is de minister niet van oordeel, dat deze, met alle redelijkheid in strijd zijn de, handelingen, de gevolgen zijn van een productie-stelsel, dat gebaseerd is, niet op de belangen der gemeenschap en de behoeften der menscihen, maar uit sluitend op het belang van de winst vaD enkelen? 3. Is de minister bereid terstond in te grijpen, ten einde te voorkomen, dat nog langer deze vernietiging op groote schaal van voor de menschheid kostbare pro ducten voortgang vinde, en is hij be reid mede te deelen, welke maatregelen hij voorstelt te nemen, ten einde te jvoorkomen, 'dat ook in de toekomst der gelijke vernietiging op groote schaal van waardevol voedsel zich niet zal herha len? De crisis in den landbouw. Op een vraag van het Tweede Ka merlid Braat: Is de regeering bereid mede te dee len, of het haar voornemen is om wets voorstellen aan de Kamer voor te leg gen, welke nog vóór het a.s, zomer reces der Kamer behandeld kunnen wor den, welker inhoud zal zijn: steun of bescherming, in welken vorm ook, aan de landbouwers, ter opheffing of vermin dering van de thans bestaande landbouw- crises? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord: Voor zooveel in ae vraag uitdrukking wordt gegeven aan de gedachte, dat, in dien, in verband met den crisistoestand, de wettelijke weg zou moeten worden gevolgd, deze zoo spoedig mogelijk dient te worden ingeslagen, is de regeering met den steller van de vraag van gelgke meening. Of tol mogelijke maatregelen, met be trekking tot de crisis, voorzieningen bij de wet zullen behooren, kan op dit oogenblik nog niet worden vastgesteld. De uitvoer van eieren. Het Ned. Weekblad van Kruideniers meldt, dat de algemeene maatregel van bestuur, regelende den uitvoer van eie ren, thans m zeer vergevorderden staat van voorbereiding is. Het ligt in de bedoeling der regeering andermaal met de organisaties ter zake overleg te plegen. Het blad kan reeds mededeelen, dat er geen afzonderlijke controle-bureaux in het leven zullen wor den geroepen voor den handel en de corporaties. Er komt een gemeenschappelijk con trole-bureau in welken besturen alle groe pen vertegenwoordigd zullen worden. TWEEDE KAMER. Verdeeling radio-zendtijd. In dei vergadering van gisteren vroeg dei heer .Boon, Lib., verlof voor het Binnenland. Schoolraad vergadering te Middelburg. Rede Mr J. A. de Wilde. De Tweede Kamer over de herziening der Gemeentewei Buitenland. Onze economische voorlichting in het buitenland. Godsdienstvervolging in Rusland. De actie in Britsch-Indië. Groote brand te Bergen. houden van een interpellatie over den radio-zendtijd. Hierover zal a.s. Dinsdag worden be slist. I Herziening Gemeentewat. Vervolgens wordt de beraadslaging over de wijziging van de Gemeentewet hervat. De heer Vos, Lib., verdedigt zijn thans gewijzigd amendement inzake den dubbe len raad. De commissie moet op dezelfde wijze als de raad worden gekozen. De heer Ketelaar, V.-D., bestrijdt dit amendement om het principe en om de kosten. De heer van Vu uren, R.-K., is vóór handhaving van den dubbelen raad. De heer Schokking, G.-H., heeft thans geen bezwaren meer; de dubbele raad is in het belang van da kleinere gemeenten,. Minister R u y s de Beerenbrouok weet niet, of de zaak nu in orde is, als het gewijzigde amendement wordt aan genomen.. Spr. laat da beslissing aan de Kamer. 1 j j Op voorstel van den Voorzitter wordt dit punt tot Dinsdag aangehouden. Bij art. 134 verdedigt de heer V o s, Lib., 'een amendement volgens hetwelk da Kroon binnen een jaar moet beslissen inzake een anexatie. De heer Van Vu uren ziet hierin geen voordeel. Do Minister ontraadt het amende ment. 1 I I' I Na repliek van de» heer Vos eni du pliek van den minister wordt het amende ment verworpen met 53—7 stemmen. Een vrij breed debat ontspint zich bij Artikel 135: „Aan hem, (den1 Raad), be hoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden ver- eisc'ht en van andere betreffende de huis houding van de gemeenten". Voorgesteld is, dit artikel te lezen „Hij (de Raad) maakt de verordeningen die hij in het belang der gemeente noodig oordeelt." De heer Rutgers van Rozenburg bestrijdt de voorgestelde wijziging, die bet toetsingsrecht van den rechter doet ver vallen en het vernietigingsrecht der Kroon beperkt 1 i I De macht van dón' raad is z.i'. te sterk uitgebreid, waarom hij wijziging onge- wensclit acht. De beer Knottenbelt, Lib., i'seven eens tegen deze wijziging en vraagt zich af, wat de regeering ertoe heeft gebracht haar voor te stellen. i De heer Kortenborst, R.K. is het eens met den heer Knottenbelt, dat het tweede lid van art. 144 der Grondwet wel degelijk de verordenende bevoegdheid van den Raad beperkt tot de huishouding der gemeente, het is als het ware een vondst van de regeering geweest, dat zij zich op het eerste lid van art. 144 kon beroepen óm deze wijziging te ver dedigen. Spr. meent, dat de regeering goed zal doen deze wijziging terug te nemen, want zij is in strijd met de grondbeginselen, van o»s staatsrecht. De heer Smeenk, A.R., stelt voorop, dat bij elke wijziging moet worden ge vraagd of er, gezien de practijk, urgentie is voor die wijziging. Onder de tegen woordige redsctw v»,n het artikel heeft de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1