No. 191 Vrijdag 16 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes ICiNÜ EERSTE BLAD. RECHT IN DEN OMROEP. Buitenland. COUPONS EN LOSSINGEN Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 Mei vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gom. TeL: Redactie en Administratie Na 11. Poetrekening Na 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L Burg. TeL Na 239. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers 10.03 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bjj abonnement belangrijke korting. De jongste door de regeering genomen beslissing inzake de verdeeling van den radio-zendtijd, de belangrijkste gebeurte nis in de geschiedenis van den Nederland- schen radio-omroep, is een der meest juiste en meest rechtvaardige daden van ons christelijk zakep-kabinet. Slechts uit die omroepgeschiedenis kan haar bete kenis worden verklaard. Het kardinale punt van het zendtijden- besluit is, dat nu practisch verwezenlijkt zal worden datgene, waarvoor zes jaren lang is gestreden, n.l. de b i 11 ij k e ver deeling van den radio-zendtijd onder de verschillende volksgroepen. Voor ons christenvolk beteekent dit, dat na zes jaren van strijd verkregen wordt dat gene, waarvoor in den schoolstrijd vijftig jaren en meer is geijverd: de vastlegging van de rechtsgelijkheid, de erkenning, dat wij niet minderwaardig zijn dan, doch volkomen gelijkwaardig aan welk deel der natie ook. Beslist is thans, dat in den Ne- derlandschen omroep het vrijzinnig be ginsel geen superioriteit zal hebben, om dat het zich als het „nationale", het „neutrale" of het „algemeene" belieft aan te dienen. De verkrijging der rechtsgelijkheid is het resultaat van veel strijd en arbeid, verricht door 4e rechtsche omroepvereeni- gingen. Het is de Nederlandsche Christe lijke Radiovereeniging geweest, welke on der leiding van haren voorzitter, Mr A. van der Deure te Bennekom, niet opge houden heeft, de publieke opinie te door dringen van de belangen, die er voor den vrijen Nederlandsohen omroep op het spel staan, en niet heeft nagelaten, bij de auto riteiten voor recht in den omroep te plei ten. Het zendtijdhesluit moet allereerst ge zien worden als een overwinning van het recht. De beslissing, welke onder de verantwoordelijkheid van Minister Rey- mer genomen is, is de eenige rechtvaar dige, welke onder de huidige omstandig heden kon en mocht worden genomen. Dat zij genomen is, is voor ons christenvolk allereerst een reden tot ootmoedigen dank jegens Hem, van Wien alle goede gaven zijn afkomende. Erkentelijkheid zij er voorts ten opzichte van de Ministers der Kroon, die niet aarzelden die rechtvaar dige beslissing te nemen, hoewel zij wis ten, dat ook zij zouden deelen in den hoon, die van vrijzinnige zijde den christelijken omroepleiders niet wordt bespaard. De dag der zendtijdbeslissing is een dag van blijdschap voor allen, 'die de principieele noodzakelijkheid en het prac- tische nut inzien van den vrijen, chris telijken nationalen omroep, gebaseerd op het Woord van God, van blijdschap voor al voor de velen in den lande, die er zes jaar lang voor gebeden en gestreden heb ben. De rechtsgelijkheid in den Omroep is het resultaat van de historie. Bij den juichtoon, die nu met recht moet worden aangeheven, vergeten we dit niet. In de jaren 1923'24 leefden we nog onder de dreiging, dat in den omroep al leen de vrijzinnige invloed tot uiting zou komen. Dit gevaar verminderde, toen eind 1924 de Ned. Ghr. Radio-Vereefn. met haar christelijke uitzendingen een plaats in den aether kreeg. Principieel kreeg die invloed een knak, toen in 1926 de „Regeeringscommissie voor den Nationa len Draadloozen Omroep" (Commissie- Ruys), welke uit mannen van zeer ver schillende levensovertuiging was samen gesteld, tot de conclusie kwam, dat op lossing van het omroepvraagstuk slechts mogelijk was bij erkenning van de pari teit, de rechtsgelijkheid tusschen links en rechts. Toen in October 1927 de eigen zender der christelijke volksgroepen te Huizen (welke zender thans geheel voor rechts vrij komt) werd geopend en daar door voor het Evangelie in den aether ruimer plaats werd gemaakt, waren het opnieuw zware dagen voor de idee van een vrijzinnig-nationalen-eenheidsomroep. In beginsel ten eenenmale gebroken ech ter werd lij, toen in 1928 de Tweede Ka mer met 77 tegen 3 stemmen als haar meening uitsprak, dat de zendtijd naar billijkheid moet worden verdeeld. Het besluit van thans is de uitvoering van de toen gemaakte wetsbepaling. Wel ligt tusschen de wet en het Ministerieele Besluit de algemeen bekende lijdenshis torie van den Radio-raad, waardoor soms in angst en vrees geleefd werd, maar het beginsel der rechtsgelijkheid werd reeds in 1928 gered. Natuurlijk zijn de moeilijkheden nog lang niet uit den weg. Talrijke punten vragen nog de aandacht van hen, die op radio-gebied leiding hebben te geven. Daar is b.v. de vraag van de practische uitwerking der z.g. algemeene program ma's in onze christelijke natie; de re geling ten opzichte van de z.g. kleine om- roepvereenigingen, ofschoon verstandig getroffen, moet practisch nog inloopen; de kwesties met betrekking tot Indië en den wereldomroep zijn nog lang niet alle geregeld. De technische voorzieningen aan de zenders stellen steeds zwaardere eischen. Zoo is er nog veel meer. Daarbij komt voor den Omroep met den Bijbel de eisch, om de dagen der vrijheid te ge bruiken 'tot steeds diepere principieele fundeering, om al duidelijker beginsel en karakter te demonstreeren. Dit alles ontmoedigt echter niet. In moeilijke dagen heeft de Omroep met den Bijbel, heeft de N. C. R. V. hulp van Boven en de liefde van ons volk rijkelijk ondervonden. Zoo zal het ook in de toe komst zijn. Vermeerdere daartoe het ge bed en de offervaardigheid onzer men- schen voor de prediking en de christelij ke volksvoorlichting door den draadloo zen omroep. Proteststaking van Telefoon en Telegraf te Parijs. Tegen 11 uur gisterochtend zqn de beambten, die den dienst overnamen in het hoofdpostkantoor van posterijen en telefonie te Parijs in staking gegaan.. De telefoondienst was bijna direct in de war, zoodat het onmogelijk was met eeni ge centrales verbinding te verkrijgen. Eenige stakers hebben verklaard, dat het slechts om de loonkwestie ging, en dat de stakingsbeweging beperkt zou blijven. Ook te Lyon, Nancy, Marseille en Bor deaux werd het doorseinen van tele grammen in de telegraafcentrales ge staakt om 11 uur. Om 13 uur werd de telefoondienst in de Parijsche centrales hervat, om 13.45 ging men in de telegraafcentrales weer aan het werk. Het syndikaat van post-, telefoon- en telegraafbeambten heeft een stakingsbe vel uitgevaardigd, dat aan de postbeamb ten voorschrijft den dienst te staken tus schen 18 en 20 uur. Ten gevolge van de staking is de mi nisterraad bijeengekomen en heeft be sloten dat zonder verwijl alle maatrege len zullen worden getroffen om een her haling van een dergelijke onderbreking der openbare diensten te voorkomen. Sancties zullen worden getroffen tegen de beambten, die ondanks de bevelen van hun superieuren weigeren het werk te hervatten. Tegen de raddraaiers zullen maatrege len getroffen worden. Vandaag zullen de centrales onder afdoende bewaking staan. In een regeeringscommuniqué wordt gezegd, dat de beambten schreeuwen voordat zij geslagen worden, aangezien de nieuwe loouschaal nog niet gepubli ceerd is. Hadden ze hun tijd afgewacht, dan zouden ze gezien hebben, dat de nieuwe cijfers hun in groote mate vol doening geven. Verder worden sancties aangekondigd tegen de stakers en wordt medegedeeld, dat alle maatregelen ge nomen zijn om te maken, dat de dienst ook in geval van staking ongehinderd voortgezet zal kunnen worden. Wolkbreuk en overstroomingen. Dit Waldkirch wordt gemeld, dat over het Simonswalderdal en het naburige Elz- .dal een hevige wolkenbreuk is losge barsten. Het noodweer hield een uur lang aan, terwijl ook daarna urenlang regen bleef vallen. Reusachtige watermassa's stroomden naar de Elze en het dal, dat ongeveer 1 K.M. breed is, werd geheel onder water gezet. Op sommige plaatsen stond het water meer dan 1 M. hoog. De velden en weiden in dit dal zijn geheel verwoest. Talrijke boomen werden ontworteld en vele huizen hebben schade opgeloopen. Verscheidene kleine gebou wen zijn ingestort. Een reizigerstrein werd tengevolge van een aardverschuiving in gesloten. De voortdurende regenval heeft in Zuid-Beieren talrijke overstroomingen ver oorzaakt en verscheidene streken worden door den hoogen stand van het water bedreigd. Te Schondorf is het water de huizen reeds binnengedrongen. Nog slechts de toppen van hekken, hagen en struikge was steken boven het water uit. Verscheidene schuren werden door de kracht van het stroomende water mee gesleurd. Uit Waldkirch wordt gemeld, dat de schade aan de velden en ook aan gebou wen toegebracht, zeer groot is. De Rjjn wast snel, wat ook een gevolg is van het feit, dat de sneeuw thans begint te smolten. Do overstroomingen in Zwitserland be ginnen vooral in de kantons Bazel en Bern een dreigend karakter aan ta ne men. Het Zurichermeer is in zeer korten tijd 90 c.M. gestegen. Ook de Siehl in het kanton Zurich is op verschillende plaat sen buiten de oevers getreden. De bo- ven-Rijn is in één nacht bij Waldshut 50 c.M. gestegen. Communistische propaganda bl] de Braziliaansche Marina De „Times" meldt, uit Rio de Janeiro dat 23 leden van de bemanning van het Braziliaansche slagschip „Minas Geraes" zijn gearresteerd, omdat zij aan boord van het schip in het bezit werden ge vonden van communistische lectuur. Zq zijn ter beschikking van de politie gesteld. In het begin van April had aan boord van hetzelfde schip een ketelontplof fing plaats. Vervalsching van sacharina De politie te Warschau heeft drie en twintig personen gearresteerd in verband met de ontdekking van een uitgebreid bedrijf tot vervalsching van sacharine. De bende moet voor zoover het on derzoek heeft uitgewezen de laatste drie jaar 200.000 K.G. vervalschte sacharine hebben geproduceerd. In dit product wer den 4000 uit Duitschland gesmokkelde echte sacharine verwerkt. Deze „sacharine" werd voornamelijk gebruikt voor de productie vau suiker werk en chocolade waarvan de samen stelling voor de gezondheid van den con sument blijkens ingesteld onderzoek, zeer schadelijk was. Communistische wandaden. De stad Simarau in China moeit ingei- nomen zijn door die communisten. Er zijn tal van huizen verbrand en 200 menschen gedood. Eantsjwan, op den anderen oever van de rivier de Ham is thans door 3000 communisten omsingeld, die goed toege rust zijn met mitrailleuses. Een Reuterbericht meldt nader, dat de communisten te Simarau voor een waarde van 600.000 dollar hebben geroofd. Men vreest, dat de bezetting van Hantsjwan die uit 300 man bestaat en gebrek aan munitie heeft, niet in staat zal zijn tegen de communisten stand te houden. De mis- sionarissen werden in veiligheid gebracht, voordat de communisten de stad bereik ten. Het resultaat der Vlootconferentle. In het Engelsche Lagerhuis 'heeft Mac Donald gisterenavond een dehat ingeleid over de resultaten der vlootconferentie. De premier zeide, dat men te veel over een vlootconferentie gesproken had en te wei nig er aan gedacht, dat de bedoeling was geweest een eersten positieven stap te zet ten op den weg der ontwapening. Het tusschen de drie grootste vlootmo- gendheden bereikte accoord was dus daar om zeer belangrijk, omdat het aan den wedijver der bewapening een einde had gemaakt. Dat dit accoord niet onmiddellijk tot al le vijf deelnemers had kunnen uitgestrekt worden, was te wijten aan de oude vrees, het onderling wantrouwen en het gevoel van onveiligheid dat in het algemeen nog overheerscht. Spr. 'had echter een vast vertrouwen, dat deze gevoelens in de toe komst zouden verdwijnen, wanneer de vol ken zouden voortgaan met elkander beter te begrijpen en de zaak des vredes als den hoogsten plicht te beschouwen. Behalve de ideëele voordeelen van een voorbeeld voor de geheel© wereld van vre delievende gezindheid, gaf de overeen komst een materieele bezuiniging van 50 millioen pond aan kruisers en liniesche pen en 13 millioen aan onderzeebooten, torpedojagers, enz. in de eerste vijf jaar en met het oog op den economischen we- reldtoestand was dit resultaat ook zeer belangrijk. In het debat zeide Churchill, dat de woorden van den premier niet bij mach te waren geweest de onrust weg te nemen, die de oppositie noodzakelijkerwijze ge voelen moest, nu haar dit tractaat ter goedkeuring werd voorgelegd. "Want alle redeneeringen konden het feit niet uit de wereld helpen, dat Engeland nu de zeg genschap over haar eigen vlootsterkte, dus haar eigen belangen en verdediging uit handen had gegeven. Het was heel mooi om van gelijkheid met Amerika te spreken, maar in werkelijkheid had de re geering erin toegestemd, om een zeemo gendheid van den tweeden rang te wor den op bevel van anderen. De oppositie kon dan ook niet de geringste mede-ver antwoordelijkheid voor dit tractaat dra gen. Sit George Lambert sprak namens de liberalen een kort slotwoord, waarin hij zeide, dat, als zijn partij iets op het ver drag had aan te merken, dat niet was dat Engeland of een der andere mogend heden reeds te veel hadden gedaan voor den vrede, maar integendeel allen nog veel te weinig. Van ganscher harte kan spr. de meening van den premier onder schrijven, dat dit tractaat slechts de eer ste schrede op den weg naar ontwapening beteekende, zonder welke Europa moest ten onder gaan. De Volkenbondsraad gesloten. De Volkenbondsraad heeft kennis ge nomen van de mededeelingen van de re geeringen van Bolivia en Paraguay, waar bij de hervatting van de diplomatieke be trekkingen ter kennis van den Raad wordt gebracht. Het incident tusschen deze bei de landen is thans geheel uit de wereld. De Raad besprak daarna het voorstel van Henderson, dat beoogt een speciale conferentie bijeen te roepen van staten, die de conventie van Juni 1925 inzake de controle op den internationalen wapen handel geteekend hebben, teneinde de in werkingtreding der conventie te bespoedi gen. Het doel van deze conferentie zou moeten zijn, het eens te worden over den datum, waarop 'het verdrag in werking zal treden. Het Britsohe voorstel is vrij koel door den Raad ontvangen. Grandi wees op de moeilijkheden, die reeds vele jaren bestaan en die in hoofdzaak hierop neerkomen,- dat de niet-produceerende staten deze conferentie niet willen rati- ficeeren vóór er ook een conventie op de controle van de wapenfabricage is tot stand gekomen. De Raad besloot op voorstel van Quino- nes de Leon het Engelsche voorstel te ver dagen. De Raad stelde daarna een lijst van staten vast, die zullen worden uitgenoo- digd, om deel te nemen aan de conferen tie voor de beperking van de fabricatie van verdoovende middelen, waaraan een gelijk aantal pröduceerende en niet pro- duceerende staten zal deelnemen. Ook Ne derland zal worden uitgenoodigd. De Raad nam ten slotte kennis van bet rapport van de eerste Volkenbondsconfe rentie voor de codifacatie van het Intern, recht, die in Maart te Den Haag is bij eengekomen. De Raad betuigde aan de Nederlandsche regeering zijn dank voor de genoten gastvrijheid en voor het geen door de Nederlandsche regeering is gedaan om de werkzaamheden der confe rentie te vergemakkelijken. Verder werd hulde gebracht aan Mr Th Heems kerk, die doze conferentie presideerde. Binnenland. De Tweede Kamer behandelt de wijziging van de Gemeentewet. De verdeeling van den radio-zendtijd. De begrafenis van Mr P. J. Troelstra. Buitenland. Wolkbreuken en overstroomingen. De Volkenbondsraad gesloten. Het resultaat der vlootconferentie. »Ik read U aan om er een gewoonte van te maken dagelijks PEPERMUNT te gebruiken. Dit is de origineeïe pe permunt, die derhalve geen kunstmiddelen be vat, maar bereid is uit hetechtenatuurproduct. Hieraan ontleent zij haar opwekkende en verfris- schende eigenschappen en den lekkeren en toch lcrachtigen smaak." Waarborg voor zuiverheid heeft U in de voortdurende controle van het laboratorium] Dr. v. Hamel Roos en Har mens, Amsterdam. In het rapport van Grandi wordt hierom trent letterlijk gezegd, dat de heer Heems kerk de conferentie geleid heeft met de wijsheid en autoriteit, die men kan ver wachten van zijn hooge persoonlijke eigen schappen en zijn lange politieke ervaring. Zijn leiding, aldus 'besloot Grandi, heeft aan het eind der conferentie een alge meene huldiging ontlokt. In een korte geheime zitting, die daar op volgde, deed de Raad nog eenige be noemingen. 'O.a. hechtte hij zijn goedkeu ring aan de commissie van drie leden, die een onderzoek zullen instellen naar het statuut van de Joden en Arabieren aan den Klaagmuur in Palestina. Deze com missie is op voorstel van de Rritsche re- geering uit de volgende leden samenge steld: Voorzitter de heer Löfgren, oud-mi nister van buitenlandsche zaken van Zwe den, de 'heer Ch. Barde, rechter te Ge- nève en de heer G. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust en lid der N ederlandsc'he Twee de K a m e r. Verder werd de heer A. A. Sirks, hoofd commissaris van politie te Rotterdam, herbenoemd tot assessor van de Opium commissie van den Volkenhond. De 59ste Raadszitting werd daarop ge sloten. Uit Britsch-IndlB. Gisterochtend begaf mevr. Naidu zich! met vrijwilligers naar "liet zoutdepot op weg. De politie vormde een1 kring om hen en belette hun verder te gaan. Mevrouw1 Naidu weigerde terug te beieren eini gaf aan de vrijwilligers bevel op, den weg neer te hurken. Ten slotte zei mevrouw Naidu, dat ze geen poging tot geweld zou ondernamen, maar ze wilde ook piet op deze wijze van haar voornemen afgebracht worden, zoodat ze meedeelt te zullen Mijven tot de politie ten laatste wel zou heengaan. De commissaris heeft daarop het cor don van zijn manschappen opgeheven en heide yartfe Taahte® ftu op 85 M, van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1