Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Wetenschap en Kunst Leestafel, Burgerlijke Stand. Marktberichten. Financieële Berichten. Land- en Tuinbouw. lings besprekingen geopend onder leading van den president kervoogd dhr M. Meeuween. Door de aanwezigen werd ruim 1 600 aan rentelooze voorschotten ein giften toegezegd. Algem. Syn. Comm. der Ned. Herv. Kerk. In de eerste zitting, gis teren gehouden, waren ..afwezig wegens ziekte van hunne ©chtgenooiein, de heeren dr G. J. Weyland en J. W. Bolt. De vergadering is aldus .samengesteld G. J. van Paassen, pred. te Haarlem, vice-president; D. den'Breetms, em. pred. te 's Gravenhage, secretaris; A. M. Bloem, pred. te Ghaam; mr H. E, Cost Budde, o.o. te Scheveningen; G. van Dijik, pred. te Anjum; F. Tammens, pred. te Zuid- hroek ep H. M. Tromp, o.o. te Sneek. De vice-president leidt de vergadering. Hij herinnert aan de herdenking van de 40-jarige evangeliebediening van ds Ds Eilerts de .Haan te Heilo, waarbij' hij de Synode vertegenwoordigd heeft en aan bet hereiken van den 70-jarigen leeftijd van dr G. J. Weyland, den president der Synode, hij welke gelegenheid de secre- taris en hjj de gelukwenschen deir kerk overgebracht hebben. Uit het verslag van de exploitatie-reke ning van het Weekblad der Ned. Herv. kerk over 1929 blijkt, dat de inkomsten f 5969.88. de uitgaven f 5341.43 bedragen hebben. Voor de Weduwenbours heeft het Weekblad een bate .opgeleverd van. f 628.45. De aangelegenheden voor het fonds voor noodlijdende kerken en personen komen aan de orde. De collecten brachten f642.031/2, de giften f576.70, de prolon- gatierente f 1210.571/2 meer op dan het vorige jaar. Het fonds beeft ook dit jaar een gift van f2000 van H.M. d© Koningin gekregen. Er is aan groote toelagen een som van f 31.940 uitbetaald, en er is een bedrag van f 1690 vrij1 _gavallen. De voordrachten van de kerkelijke be sturen en van de provinciale correspon denten en van de commissie ad ho-c be treffende de kleine toelagen uit dit fonds aan personen en gemeenten worden na gegaan. Na kennisneming van de rap porten besluit de vergadering aan de Sy node voor te stellen aan noodlijdende ge meenten een kleine toelage te verstrekken tot een totaal-bedrag va.n f 2815 en aan noodlijdende predikantsbetrekkingen tot 'n totaalbedrag van f7755. Voor groote toe lagen is nu nog een bedrag van f 34.325 beschikbaar. C a n d J. Foktema. van Utrecht, werd 'Zondag j.l. bij de Ned. Herv. Ge meente van Sprang in het predikambt be vestigd door Ds J. Goslinga, van Utrecht, met de woorden uit Ezech. 34:16. Na de plechtigheid zong de gemeente -buitengewoon talrijk opgekomen, haar be vestigden dienaar de zegenbede uit Ps. 134:3 toe. Des middags deed Ds Fokkema voor ..een tot in de paden gevulde kerk zijn intrede, uitgaande yan 1 Tim. 115. Na 'de predikatie werd de nieuwe predi kant toegesproken door zijn vader, hoofd der Cbr. school te Arum; den consulent, Ds A. van Willigen, van Capella; den praetor van den Ring, Ds H. Ewoldt, van Raamsdonksveer; den beer Beems, na mens de Geref. Theol. Studentenvereen. „Voetius", en den ..heer Van Gaasbeek, uit Zeist, als vriend. Toegezongen werd Psalm 1326. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Goudswaard dhr C. M. Lindenberg te Goes thans tijdelijk te Til burg, en tot onderwijzeres te Nijverdal mej. J. Enter vfe Cladzand. Te veel gestudeerde m e n- schsn. Gelijk in andere landen, is in Frankrijk het aantal studenten te groot in verhouding tot de vraag naar weten schappelijke krachten. De federatie van Fransche medische organisaties heeft on langs de jongelui gewaarschuwd tegen het lichtvaardig beginnen van een weten schappelijke studie. In de faculteit der letteren aan de Pa- rijsche hoogesohool is bet aantal studen ten sedert den oorlog aanmerkelijk ge stegen. Tegenover de 6586 in 1914 aan al le faculteiten der letteren in Frankrijk in geschreven studenten staan 15.060 in '29; bij de faculteiten der natuurwetenschap pen is de verhouding 7330 tegen 14.252. De faculteiten der rechtswetenschap wa ren 'reeds overvol vóór den oorlog, nu tel len ze 17.381 ingeschrevenen. Wat komt er terecht van de vele men schen met een graad? De statistiek wijst uit, dat het meerendeel leeraar wordt. Doch terwijl er een schaarschte is aan leeraren in de oude talen, is er overvloed van leeraren in de geschiedenis en aard rijkskunde. Voor het Voorl. Machinistendiplo ma zijn geslaagd de heeren J. A. Mulder en J. W. van Beurden te Vlissingen. lerseke. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het Fröbelonderwijs (practisc'h ge deelte) Mej. S. E. Duinkerke, hoofd der Chr. Fröbelschool alhier. Ongelukken. Te Goirle was de 4-jarige v. d. W. bij het spelen op den molenberg van den molen van Kouwen- berg gekropen. Daar de molen in bewe ging was kreeg het kind een der wieken tegen het hoofd. Het bekwam een zwa re hoofdwonde. Naar het gasthuis te Til burg overgebracht is de knaap aldaar over leden. Op het Damrak té Amsterdam is een 37-jarige man door een vrachtauto aangereden en zeer ernstig gewond. Na dat hij door den G. G. D, naar het Bin nengasthuis was overgebracht ls hij aan de bekomen verwondingen overleden. De 57-jarige C. B. uit Schiedam die Maan dag j.l. door een autobus van de R. E. T. op het Stieltjesplein werd aangereden en daardoor een ernstige schedelbreuk op liep is in het ziekenhuis overleden. Maandagavond is op den weg tusschen St. Oedenrode en Best een fietser door een auto overreden en gedood. De 'be stuurder van de auto reed door. Waarom de spinazie naar de vuilnisbelt ging. Een der cor respondenten ^an de „Maasb." in het Westland schrijft: Men heeft in enkele bladen foto's kun nen zien, hoe zelfs in steden den laat- sten tijd spinazie inplaats van naar den consument, naar de vuilnisbelt werd ge bracht. Waar het er zoo naar toe ging in de steden, verdwenen op het platteland ook groote hoeveelheden spinazie op een hoop om te verrotten. En thans kan men op sommige plaatsen ook zien, hoe de sla eenzelfde lot ondergaat als de spinazie. Natuurlijk zijn dit niet de beste kwali teiten, maar toch om dezen tijd van het jaar is het wegwerpen van sla wel een bijzonder verschijnsel. Naar aanleiding, hiervan hebben we een onderhoud gehad met den heer J. Barendse, den voorz. van den Bond West- land, waarbij 12 veilingen in he£ West- land zijn aangesloten. De oorzaak dat zooveel spinazie ver nietigd werd, is al gauw te verklaren, aldus deze vooraanstaande personen in de tuinbouwwereld. Ieder jaar wordt een niet onbelangrijke hoeveelheid spinazie geteeld; niet zoo zeer in het Westland, als wel in de omgeving van Utrecht. Bij een beetje flinken winter bevriest een belangrijk deel van dit product, maai dit jaar dat bijna zonder vorst was, is die spinazie ruim aan de markt geko men. Maar het is niet zoozeer in ons land, als wel in Duitschland waar de winterspinazie een ruimen teelt vindt. In den seizoentijd is het gebeurd, dat in Berlijn 70 wagons met dit product voor den handel gereed stonden. Waar dus zooveel reeds is „verwerkt" verwondert het niet, dat toen de Holland- sche spinazie ter markt kwam, aan dit product zeer weinig behoefte bestond. Zoowel binnen- als buitenland vroegen dus weinig spinazie, waardoor de inzin king der prijzen ontstond. Aanleiding om het product weg te geven bestond er niet, omdat, naar reeds gebleken was, men de spinazie niet eens wilde komen ha len. De bedoeling van de minimumprijzen die door ons bepaald zijn, aldus de heer Barendse, wordt vaak verkeerd begre pen. De bedoeling er van is, het minder waardige product van de veilingen te houden. Trouwens, de handel laat in den laatsten tijd wel duidelijk merken, dat alleen een eerste kwaliteit product ver langd wordt. Meer dan ooit treedt dit jaar naar voren, dat de tuinders de groot ste aandacht moeten besteden aan het telen van een uitstekend product, alleen daarvoor worden nog goede prijzen be steed. De verzend- en verpakkingskosten spe len nu de producten toch reeds niet hoog in prijs zijn, een voorname rol bij den export. Het product van minder goede kwa liteit is de waardeloosheid nabij. Voor goede sla betaalt men nog wel van f 5 tot f6, maar wanneer de kwaliteit maar even beneden het gemiddelde daalt, wor den prijzen gegeven van f 1.60 tot f 1.80. Opvoering dus van kwaliteit, de uiter ste zorg besteden aan verpakking, dat is voor den tuinbouw het parool. Naar de vuilnisbelt. In verband mei de lage prijzen, welke de laatste dagen van de vorige week op de Delftsche veiling voor sla werden gemaakt, besloten vele tuin ders hun waar op de vuilnisbelt te werpen. Vele duizenden kroppen werden daardoor aan de consumptie onttrokken. De leden van de veiling hebben het besluit genomen om alle sla, die minder dan. 30 cent per 100 krop orpbrengt, te vernietigen. Gisteren waren de prijzen weer iets opgeloopen, zoodat ds ge heels aanvoer werd verkocht. Vechtpartij. Maandagavond kwam de 31-jarige M. hef café van K. aan de Vee- ladingstraat te .Roermond binnen en knoopte een praatje aan met zekeren H.; M. was eenigszins aangeschoten. Na een poosje zijn zij beiden naar buiten gegaan waar de heer H. plotseling een revolver op zich gericht zag van M. H. sloeg M. den revolver uit de hand en gaf hem een flink pak slaag, waardoor M. bloedend gewond werd. H. werd door de politie gearresteerd. De gewonde werd ver bonden. De politie onderzoekt de zaak. Een verre luchtreis. Ter gele genheid van de winkelweek te Doetinchem zijn Vrijdagmiddag aldaar eenige Honderden kin- derballonnetjes opgelaten, waaraan pirijsbon- nen waren bevestigd. Gisteren is bij een der deelnemende firma's een bon binnengekomen, afkomstig uit Reslage, Kreis Bersenbrück, 50 K.M. ten Noorden .van Osnabrück, waar bet ballonnetje daar Zaterdagmorgen om 5 uur was gevonden. Een lastige hond. Eenige weken terug wist een hond van den wagenmaker W|. Vader te ontsnappen en leidde in dien tijd een vagebonden-leven. Kippen, kalkoenen, schapen, biggen, enz., waren van zün ga ding. Niettegenstaande alle moeite, welke werd aangewend, slaagde men er niet in bet beest te vangen. De politieman P. wist hem echter (e pakken, doch ook deze had buiten de vlugheid van het beest gerekend, want toen hij het wilde binden, beet de hond hem in een zijner handen en koos het hazepad. Een hierop gevolgde klopjacht waaraan ook bur gers deelnamen, leverde het gewenschte resul taat ophet gelukte den heer Boheemen het dier neer te schieten, echter niet dan nadat het nog verscheidene malen ontsnapte. Doodelijke aanrijding Maandag avond ongeveer acht uur is op den weg tusschen Sint Oedenrode en Best een wiel- rijdster door een luxe auto overreden en ge dood. De bestuurder van den auto reed door. De politie stelt een onderzoek in. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: De 30-jarige dienstbode L. v. d. P., die op den provincialen weg aldaar fietste, werd door een auto, die aan den verkeerden kant van den weg reed, zoodanig aangereden, dat zij met verbrijzelden schedel en met gebroken beenen levenloos werd opgenomen. De bestuurder van den auto reed door zonder zich om iets te bekommeren, doch 's avonds werden te Breda twee personen aangehouden, die van de aanrijding verdacht worden. Zij waren zeer zenuwachtig, doch beweerden van niets te weten. Een der spat borden van hun auto was echter ingedeukt. Een nader onderzoek wordt ingesteld. FRIDTJOF NANSEN. f De bekende Noordpoolonderzoeker dr Fridtjof Nansen is gisteren in den ouder dom van 69 jaar te Oslo overleden. Fridtjof Nansen is op 10 October 1861 op het landgoed Store-Fröen bij Oslo ge boren. Zijn vader was rechtsgeleerde, zijn moeder een barones Wedel-Jarlsberg. Hij wijdde zich aan de studie van zoölogie. Nansen zou er misschien wel nooit aan hebben gedacht om te pogen de Noord pool te bereiken, wanneer professor Col- let hem niet had gevraagd of hij aan boord van een robbevanger mee naar de IJszee wilde gaan om daar de dieren wereld te bestudeeren. Op 12 Maart 1882 vertrok de 21-jarige Nansen aan boord van de „Viking" van uit de haven van Arendal voor het eerst naar de Pool streken. In 1888 ondernam hij zijn eerste zorg vuldig door hemzelf voorbereidde reis dwars door Groenland. Kapitein Sverdrup begeleidde hem. Deze reis met sneeuw- schoenen door Groenland was een der moeilijkste ontdekkingsreizen, die ooit ge daan zijn. Nansen hield zich nu bezig met de vraag of men niet door de zeestroomen bij den Noordpool kon komen. Hij op perde zijn plan in 1892 op het congres van de internationale Geografische bij eenkomst te Londen. In Juni '1893 begon met de „Fram", welke volgens zijn aan wijzingen was gebouwd, de nieuwe tocht. Ten Noorden van den mond van de Lena werd het schip op 22 September in het ijs verankerd. Hier werd overwinterd. Eerst op 9 Juli 1896 slaagde men. er in weer los te komen. Met luitenant Frederik Hjalmar Johann- sen had Nansen op 14 Maart 1895 het schip verlaten om zelf op een la.ndexpe- ditie den Noordpool te onderzoeken. Na vele moeilijkheden bereikten zij op 7 April 1895 het Noordelijkste punt van hun reis, 86 graden, 4 min., een gebied, dat tevoren door niemand was betreden. Met levensgevaar en na groote lichame lijke inspanningen bereikten de onder zoekers op 12 Augustus 1895 Frans-Jozef- land, waar zij op 17 Juni 1896 door de expeditie van Jackson werden gevonden. Op 19 Juli 1896 bereikte men de Noor- sche kust, terwijl de Fram 20 Augustus behouden in het vaderland terugkeerde. Het resultaat van de reis was een meer diepgaande kennisneming van het Pool gebied. Van 1906 tot 1908 was Nansen gezant van Noorwegen te Londen. Een laatste poolreis bracht hem in 1912 naar Spits bergen en het Beren-eiland. Bestrijding yan Mond- en Klauwzeer. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en. Landbouw heeft met ingang van 15 Mei 1930 het vervoet- ren of doen vervoeren van herkauwend© dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende de provincie Friesland. Voorts is bepaald, dat, wanneer bijL zoudere redenen afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den commis saris der Koningin in Friesland, onder de door den Inspecteur van den vaeart- senijkundigen dienst te Leeuwarden aan te geven voorwaarden. HAARLEM. Omtrent de oplichtersprac- tijken van den zich noemenden van Gar deren, die per advertentie reclame maakte voor een nieuw seriemerk sigaren, kan nog worden gemeld, dat de man bij zijn aanhouding bovendien nog een valscben naam had opgegeven van den ter goeder naam en faam bekend staanden fabrikant, te Amsterdam, den heer D. H. v. Werven, aan de Admiraliteitsgracbt. De oplichter had zich voorzien van briefpapier met den naam van genoemde firma bedrukt. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. HINDENBURG. Door bet breken van een pijler zijn in den afgeloopen nacht in de mijn Sosnitza drie mijnwerkers be dolven. Slechts één lijk is tot nu toe ge borgen. Een mijnwti '1 ar werd vergiftigd door inademing van giftgassen in de 365 M. echacht var. de beruchte Andreas-gang van de mijn „Concordia", ALMELO. Aan de gehuwde vrouwen, werkzaam in de oonfectie-afdeeling van de Twentsche damast-, linnen- en ka- toenfabriek v.h. Bendien Zn, is ont slag aangezegd. Tevens zal op deze af- deeling voorloopig slechts drie dagen per week gewerkt worden. NEW YORK. De justitie beeft een ver volging ingesteld, die zal leiden tot een reuzen-proces tegen een aantal onderne mingen, die zich gecombineerd hadden met het doel gezamenlijk de voordeelen van een aantal patenten uit te buiten en die daardoor in overtreding kwamen van de trustwet. LONDEN. Na afkondiging van den staat van beleg te Sjolapoer hebben zich geen incidenten meer voorgedaan. Niet tegenstaande de uitgebreide veiligheids maatregelen is de toestand echter zeer ge spannen. De verklaring van den Onder koning van Indië is zelfs in zeer gematig de kringen te Bombay zeer koel ontvan gen. KOFNO. Het bericht van het overlijden van den Noordpoolreiziger Fridtjof Nansen heeft te Moskou groote ontroering gewekt. De voorstellingen in de theaters werden onderbroken. Nansen was de eerste bui tenlander die tot eereburger van Moskou werd benoemd. Als de steenen spreken. Prof. Garstang, ''de Engelscbe archaeo- loog, die zooveel in Palestina gegraven beeft, directeur van het Britscbe Archaeo- logiscbe Instituut te Jeruzalem, heeft Za terdagavond te Londen een 'lezing ge houden en daarin de historiciteit van de bijbelboeken Jozua en Ricbteren verde digd. Hij concludeert daartoe door verge lijking van de bijbelverhalen, Egyptische documenten en de archaeologische vond sten. Volgens hem moet Jozua omstreeks de vijftiende eeuw v. Cl. Kanaan Z'jjn bin nengevallen; uit de opgegraven resten van Jericho, Ai en Hazor zou men dat kunnen opmaken. Deze steden en andere bloeiden gedurende het bronzen tijdperk en vormden de sterke strategische punten des lands. Vier en twintig Kanaanietische steden zijn prol. G. identiek met plaatsen die in de annalen der Pharao's van de 18e dynastie worden genoemd. Van Jozua staat geschreven, dat hij de drie hierboven genoemde steden verwoest heeft; bij de opgravingen, zoo zeide de spreker, beeft elk dezer terreinen sporen van verwoesting omstreeks het midden of de laatste periode van het bronzen tijd perk, of omstreeks 1400 voor Christus. Een dieper gaand onderzoek dan aanvan kelijk mogelijk was beeft te Jericho in dit voorjaar nieuwe evidentie geleverd. De fragmentarische schildering van Is rael's toestand in het boek der Rich- teren past, zoo besloot prof. Garstang, tevens in de Egyptische cronologie; er is dus geen reden om eraan te twijfelen, da.t de beide bijbelboeken historische waarheid bevatten. P a e d agogisch Tijdschrift. In het laatste nummer geeft Prof. Wate- rink een zesde artikel: „Scboo'lhervo-n ming of niet?" waarin hij tenslotte een schematisch overzicht geeft van de wijze waarop hij zich .de onderwijs-inrichting in haar geheel liefst denkt. De heer P. G. Schreuder geeft het eer ste gedeelte van de uitbreiding ©ener door hem gehouden lezing over: „Moeilijkheden met nerveuze en minder begaafde "kinde ren. en jongelieden" De heer G. Meima schreef ©en. artikel „De ingebogen wand", waarin, een. waar schuwing komt tof. alle opvoeders om be slist en stevig in het werk deer opvoeding te zijn ein niet zich door allerlei omstan digheden van de wijs laten brengen. De heer J. van Goudoever behandelt een psychologisch onderwerp: „De kinder lijke belangstelling". Na een overzicht van T. van der Kooy over de jongste, paedagogisch© litteratuur, geeft D. Wouters zijn „oritische "revue" waarin bij de publicatie van Dr Ph. J. Iaenburg, over de z.g. onderwijls-versleeh- tering „en de middelen tot verbetering be spreekt. In verband met wat in de vorige revue gezegd werd over „het geval-Schurer" wij Jiebben daarop toen de aandacht gevestigd en er onze verwondering over uitgesproken heeft de redactie beslo ten dat voortaan de hoofdredacteur ver antwoordelijk is voor de opnam© van alle stukken. De heer Wouters beeft hierin aanleiding gevonden te bedanken als redacteur. BRAVO'S EN EIGENHEIMERS. Over dit onderwerp maakt Dr L. J. van Leeuwen te 's-Gravenhage in „De Geref. Kerk" enkele zeker niet geheel onjuiste opmerkingen. Hij meent dat er niet alleen op de aard appelvelden maar ook in het vereni gingsleven Bravo's en Eigenheimers wor den gevonden: Er wordt geklaagd in allerlei ver- eenigingen en organisaties dat de zaak niet zoo goed meer loopt. Dan vraagt ge: „Is het ledental zoo geslonken?" „Och neen, dat zoozeer niet." „Worden de contributies geweigerd?" „Ook dat niet. Maar de vergaderingen zijn zoo slecht bezocht. Ge kunt ze uit- «ehrijven op alkriei manieren, mam» m krijgt de zalen bijna nooit meer vol, Do menschen blijvon tegenwoordig liever thuis. En dat is een algemeen verschijnsel, Dat hoort ge van politieke vergaderingen, zelfs in den verkiezingstijd en dat hoort ge van kerkelijke vereenigingen. Dat hoort ge in allerlei kring en inrichting en kerk. Over de heele linie is het niet anders. Toen dacht ik aan de Bravo's. Vergaderen was een tijdlang een best middel. Hét middel. De menschen riepen „bravo"; ze hadden het gevonden. Maar toen gingen ze het teveel toepas sen. Waar ge maar op den levensakker keekt, overal was het „vergaderen". On rustbarend nam het aantal vergaderingen toe. Iedere vereeniging, die zichzelf res pecteerde, voelde zich verplicht maan delijks een vergadering te houden en dan nog 'npaar openbare. Gezwegen van de bestuursvergaderingen en van de bui tengewone. Vergaderen werd het onfeil bare middel. Alles moest door vergade ren worden gered, het Vaderland en het zieke vee en de opstandige jeugd. Velen beschouwden het als een goed koop middel. Vooral vergaderingen met een spreker. Je zet de zaak maar op poo- ten, lokt de menschen en als ze eenmaal binnen zijn, werk je op hun eergevoel en houdt een collecte. Als 't een beetje wil en de spreker wat trok het onder werp is meestal bijzaak dan verdiende de vereeniging er nog op. 't Gevolg is, dat de vergaderingen zijn gekomen, als sprinkhanen in menigte, en dat de menschen het vergaderen beu ge worden, zich daartegen hebben verzet door rustig thuis te blijven bij hun radio en ik zegen de radio voorzoover ze huiselijkheid bevordert bij hun kopje koffie of thee, bij den huiselijken haard. Het „Eigen Heim" de eigen haard bleek nog aantrekking te hebben behouden, de vergaderings-bravo bleek wat uitge bouwd MIDDELBURG. Bevallen: C, M. Kraak, geb. Krijger, z.; W. M. L. Volmer, ge>b. fleijüens, z. Overleden: II. Lackroiji, 64 jr, weduwe- J. F. Strengholt; C. C. Tellier, 62 jr, gah. met J. M. Fiegen. GOES. Geboren: Cornelia Dima, d. v. Marinus Jan de Jonge en Barbara Cor nelia Corstanje. Overleden: Pieter Steute!, 9 mnd; Jo hanna Hermina Maria 'Zurlohe, 60 jaar, ecihtgenoote van Mattheus Thien te Zie- rikzee. MIDDELBURG, 13 Mei. Op de export veiling werden de volgende prijzen be steed: Tomaten A C 22, CC 7, B 21 ct., alles per pond; tl .1.20fl.60 per 100 stuks. MIDDELBURG, 12 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: Nieu we aardappelen 6465, nieuwe poters 53, Wijnpeeën 11,5, Witlof 1124, Moslcrul 1618, Snijsia 2—5, Spinazie 6—18, Sja lotten 17, Wagenaarsboonen 121, Poste lein 1229 ct., alles per K.G. Peeën 9 18, Raapstelen 23, Prei 410, Selderie 0,52,5, Peterselie 0,51, Rabarber 2—4, Radijs 26, Rammenas 45,5 ct., alles pes bos. Tomaten 13—23 ct., per pond; Kropsla 29110, Bloemkool 42—211, Zu ring 13—23 ct., alles pes kist; Komkom mers 13—18, Aardbeien 0,5—6 ct., beiden per stuk. GOES 13 Me! 1,930. Veilingsvereeniging Zuid-Bowland". Exportveiling: Kropsla 4—6.70 per 1.00 stuks. Kleine veiling: Bloemkool 11—31, Groene Komkommers 14—16, Kropsla 0.405.10, Aardbeden 0.50—2.90, Kipeieron 4.304.50, Gans eieren y..80, Jonge 'ganen 4—15, alles per 100 stuks. Wortelen 4—15, Rabarber 0.80—4.40, Radijs 1, Selderie 1.90, Prei 6, Rozen 31, Lathyrus 2.80—9, Tulpen 7.40—8, Seringen 7.30, alles p©r 100 bos. Pomme d'Orang© 19, Zure Bellefleur 15, Aardbeien 109—177, Tomaten 50—66, Postelein 15—24, Spinazie 4.908.10, Ha zelnoten 51, Wijnpeën 0.50, Aardappelen 1.70—1.90, alles per 100', K.G. ROTTERDAM. Op de gisteren, in het veilingslokaal, Warmoezierstraat 37-39, ge houden veiling, werden de volgend© prijL zen besteed: Kipeieren 3.65—6.00, Eend- eieren 4.40—5.00. Aanvoer 255.000 eieren. OOSTBURG. Tarwe f 9.75—f 10.25, Gerst Chevalier f 7, Haver f 6f 6.50, Kroonerw- ten f 11f 12, Bruine boonen f 12.50 f 13. Rotterdamsche Lloyd. Naar men ons mededeelt zal aan de algemeen© vergadering van aa|nde©lhoiu(ders van d© N.V. Rotterdamsche Lloyd worden voorgesteld het dividend over heit jaar 1929 te bepalen op 9 pot. (vorig jaar 11 procent). Wisselkoersen. Amsterdam, 14 Mei, 2.30 u. Berlijn 59.36—59.37 Brussel 34.72—34.73 Parijs 9.751/2—9.76V2 Londen 12.0S3/4—12.09 New York 2.4Sö/82.487/e

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3