No. 189 Woensdag 14 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor d© Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.ï. Boes EERSTE BLAD. Eerste Hulp. Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per Wiel vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur; R, ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goe*. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44*55. Bijkantoor te Middelburg.' Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, 13^— Losse nummers f 0-05 Prijs der AdvertentiCn: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et. B4 abonnement belangrijke korting. V Vrijdag naar Middelburg. Het district Zeeland van bij den School raad aangesloten Scholen met den Bijbel, houdt a.s. Vrijdag 16 Mei zijn jaarlijk- sche vergadering. Ditmaal weer te Middelburg. Deze vergaderingen mogen zich als re gel in een uitstekende opkomst verheu gen. En wij vertrouwen dat dit ook a.s. Vrijdag weer het geval zal zijn. Er is reden voor deze verwachting. Belangrijke onderwerpen zullen toch de aandacht vragen. In de morgenvergadering hoopt de heer W. A. van Wijk te Wolfaartsdijk te re- fereeren over; „Kleine dingen in ons schoolleven die groot worden". En in de middagvergadering hoopt de heer Mr J. A. de Wilde te 'sGraven- hage te spreken over het thans zoo ac- tueele onderwerp: „De Christelijke school en onze nationaliteit". „Alle belangstellenden in het Christe lijk onderwijs zijn welkom" staat er in de oproep tot deze vergadering. Dat zijn dus ïn de eerste plaats ja, dat is moeilijk uit te maken. Maar in elk geval zijn het en moeten het zijn de o u d e rsde b e s t u r en der scho len, de onderwijzers. De ouders. Dus niet alleen de vaders, maar ook de moeders. Wij zouden gaarne een warme op wekking schrijven om deze belangrijke vergadering te bezoeken,al3 't noodig was. Maar immers het is niet noodig. Het zal, daarvan zijn we zeker, a.s. Vrijdag aan belangstelling niet ontbreken I EERSTE KAMER. Waterleiding Mij „Tholen". In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer werden eerst ver schillende kleine wetsontwerpen afge daan, w.o. dat tot wijziging van de wet van 24 Maart 1917 houdende toezegging van rentelooze voorschotten (subsidies) aan de N.V. Waterleiding Mij „Tholen" te Tholen, ten behoeve van de watervoor ziening der in die vennootschap opgeno men gemeenten. Dit ontwerp werd z.h.s. aangenomen. Indische begroeting. Daarna werd de behandeling van de Indische begrooting voortgezet. De heeren Mendels, De Savornin Loh- man, Fock en Kranenburg repliceerden. Nieuwe gezichtspunten werden uit den aard der zaak niet geopend. Vermelding verdient, dat de heer L o h- man tevergeefs den heer Kranen burg verzocht, nu eens precies te zeg gen hoe de Vrijzinnig-Democraten staan tegenover de koloniale politiek der S.D.A.P. Prof. Kranenburg weigerde ech ter zich daarover te uiten. De Minister van Koloniën de heer de Graaft, ontkende in zijn ant woord tegenover den heer Mendels, dat de leiders in enkele politieke groepee ringen in Indië de leiders der bevolking zijn. Met den heer De Savornin Lohman is spr. het eens, waar deze een vergelijking van de poenale sanctie met slavernij on juist noemde. Toch is spr. nooit een voor stander van poenale sancti/e ge weest; hij heeft haar altijd als een tij delijk instituut beschouwd. De afschaffing staat ook voor de Regeering vast. Maar de vraag is in welk tempo die afschaf fing moet geschieden. De heer Fock heeft gevraagd of de zaak als een interne aan gelegenheid zal worden beschouwd. Voor spr. evenwel is dat onderscheid van wei nig beteekenis. De inmenging van den wetgever in Nederland kan altijd geschie den, al moet daarvan natuurlijk geen misbruik worden gemaakt. Waar de heer Mendels critiek uitoe fende op de bezuiniging alsof die een re actie was op de groote actueele tekorten, toonde hij niet op de hoogte te zijn. Niet de actueele tekorten, maar de opdrijving der gewone uitgaven waa de oorzaak. Men stelt de Ind. bevolking voor als een massa van behoeftigen. Dat is onjuist; men treft er groote schakeering aan en als men wist hoevele Inlanders auto's bezitten, zou men verbaasd staan. De In- landsche bevolking heeft niet zoozeer van den oorlog geleden en moest, om den toe stand weer normaal te maken, mee de lasten dragen. Tengevolge van de uitspattingen in de pers en in vergaderingen is de Regee ring gedwongen geworden in te grijpen. Men moet nu de zaak niet omdraaien en zeggen, dat de maatregelen van de Regeering de uitspattingen hebben uit gelokt. Met den heer Mendels is spr. het eens, dat de periode van overgang zoo kort mogelijk moet zijn, maar hier geldt het parool: „langzaam aan, wij hebben haast!" De begrooting werd daarna z.h.s. aan genomen met aanteekening, dat de soc.-dem. geacht willen worden tegen alle elf wetsontwerpen te hebben gestemd, en de vrijz.-democraten tegen de laatste twee: oorlog en marine. De aardverschuiving bi) Vienenburg. Naar Wolff uit Brunswijk meldt is de aardverschuiving bij Vienenburg nog altijd niet tot staan gekomen. Bij den Harley- berg is opnieuw een aardmassa in de ontstane trechter gestort. Naar schatting zal er 200.000 kub. M. grond noodig zjjn om deze trechter aan te vullen. Bij den Vogelherd is gister een nieuwe trechter ontstaan die tot aan den dijk van den spoorweg naar Brunswijk loopt, zoodat het verkeer op deze lijn moest worden gestaakt. Men hoopt vannacht dit euvel te kunnen verhelpen om vandaag het verkeer te hervatten. In schacht II van "de kalimijn heeft de laag de vierde laag bereikt, in schacht Hl staat het water nog lager. Tal van inwoners van Vienenburg en Wiedelah, die in de kalimijnen werkten, zijn 'thans werkloos. De mijnwet In het Hoogerhuis. Het Engelsche Hoogerhuis is gister avond begonnen met de behandeling van de mijnwet. Er bleken een twintigtal amendementen ingediend en dadelijk bij de behandeling van het eerste, dat de qucta-maatregelen wilde schrappen, leed de regeering met 134 tegen 33 stemmen een nederlaag. Een tweede amen dement om de centrale heffing ten bate van den exporthandel te herstellen, werd ondanks de Verklaring van den groot industrieel en mijneigenaar Lord Gain- ford, dat de industrie deze heffing niet kon missen, verworpen met 82 tegen 35 Stemmen. Het was hetzelfde amendement waarbij de regeering in het Lagerhuis ook haar eerste nederlaag met 8 stemmen had geleden. Politieke gevolgen zullen deze beslissin gen niet hebben. Het taalprobleem in bet Belgische Leger. De Belgische minister van Landsverde diging heeft in verband met het taalpro bleem in het leger, aan de betreffende militaire overheden een ministerieel rond schrijven gezonden waarin o.m. het vol gende wordt gezegd: De toepassing van ,de wet van 1928, 'waarbij het taairegiem bij het leger wordt geregeld, heeft de vertaling noodzakelijk gemaakt van de reglementen op het on derricht der troepen en van de lagere kaders. De vertaalde reglementen zullen binnen kort worden uitgedeeld. In elementaire eenheden als compagnie, esciadron, batterij, enz. worden de bevelen gegeven in de taal van de betrokken eenheid. In het bataljon worden de be velen in het Fransch gegeven; hier rich ten de commando's zich niet tot de sol daten of tot de lagere kaders, maar tot de officieren, die de elementaire eenheden aanvoeren. De dienstverslagen onder officieren ble ven in bet Fransch. In de dienstbetrekkin gen met de lagere reserve-officieren, die een Nederlandsche opleiding ontvingen, wordt Nederlandsch gebruikt, tenziji de betrokkene Fransch wemsoht te zien ge bruiken. De garnizoenen uit de Vlaamsche pro vinciën, alsmede uit Brabant en Luik, zullen gedeeltelik of uitsluitend Vlaam sche eenheden omvatten. Wie de zaken nuchter overweegt, ziet in dat de wet van 1928 en de thans genomen toepassingsmaatregelen, bij1 een logische 'én nauwgezette naleving, vanzelf leiden moeten naar 'het tot stand komen van Waalscbe en Vlaamsche legerdivi sies. Per onderzeeër over de Noordpool. Sir Hubert Wilkins, de poolonderzoe- ker, die vorig jaar van Alaska naar Spits bergen over de Pool gevlogen is, heeft aan de Amerikaansche regeering verzocht hem een oude onderzeeër ter beschikking te willen stellen, dien hij verbouwen en gereed maken wil voor een tocht van den Amerikaanschen kant van de Behring- zee over de Pool ook naar Spitsbergen. Wilkins verwacht genoeg open water om dien tocht met succes te kunnen volbren gen. Tegen het hazardspeL De Belgische ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het ha zardspel in België wordt verboden. Den koning wordt echter het recht voorbehou den, bij verordening voor bepaalde bad plaatsen een uitzondering te maken. Men neemt aan, 'dat deze uitzondering zal gelden voor Ostende en Spa. Het wetsontwerp zal thans aan den koning en het parlement worden voorge legd. Stimson over het vlootverdrag. Maandag heeft de Amerikaansche staatssecretaris Stimson voor de commis sie van buitenlandsche zaken uit deo senaat de conventie van de Londensche (vlootconferentie toegelicht. Stimson wees er op, dat de Ameri kaansche delegatie de oogmerken, waar naar zjj streefde, weliswaar niet heeft bereikt, maar het is niettemin gelukt Frankrijk en Italië tot onderteekening van de Londensche conventie te bewegen. Tot voldoening stelt vooral het uit den weg ruimen van de spanning tus- schen Engeland en de ,V"er. Staten, ont staan door de mislukking der Geneefsche conferentie in 1927. Verblijdend is verder de Afspraak, om in 1935 een nieuwe vlootconferentie te houden, want ontwapening ter zee valt slechts geleidelijk te bereiken. Tenslotte gaf Stimson uiting aan de hoop, dat de conventies van Washington (1922) en van Londen (1930) den steen der ontwapening nu voor goed aan het rollen hebben ge bracht. De Amerikaansche tariefwet Het Amerikaansche departement van handel deelt mee, dat als gevolg van het toenemend protest in het buitenland te gen de Amerikaansche tariefwet, er een vermindering van gemiddeld 20 pet. in den uitvoer van Amerikaansche producten in het eerste kwartaal van 1930 valt waar te nemen vergeleken met het overeen komstige kwartaal van 1929. Voor auto mobielen bedraagt de vermindering on geveer 50 pet. Geval van melaatschheid. Nolgens de „Narodni Listny" is giste ren te Praag een geval van melaatschheid vastgesteld bij een arbeider, die in Ar gentinië bij een p'êtroleumonderneming werkzaam is geweest, en reeds in 1920 teruggekeerd was. Het geval werd in de kliniek van prof. Schamberger microskopisch vastgesteld. De zieke en zijn gezin zijn terstond ge- isoleerd. Fabrieksbrand te Chicago. In de fabriek van sportartikelen van Spalting Brothers te Chicago is een groote brand uitgebroken, welke een reusachti- gen omvang heeft aangenomen. Door den brand is een raffinaderij gebouw van drie verdiepingen, waai 8000 gallon benzine en 2000 gallon aceton opgeslagen waren, verwoest. Ook de overige gebouwen worden door het vuur bedreigd. De brandweer tracht de vlammen ver wijderd te houden van een onderaard- schen tank, welke 10.000 gallon benzine bevat De schade met inbegrip van de bedrijfs schade wordt op ruim 2.000.000 ge raamd. Itallaansch Congres tegen het vloeken. De hurgemeester van Pavia ontving dezer dagen het bericht, dat kroonprins Umberto zich gaarne bereid verklaard heeft, om het beschermheerschap over hot vierde congres tegen het vloeken Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein, altijd dadelijk hulp te kunnen verleenen hij brand-, val- stoot- of snijwonden, is hqt zoo veilig en ge- wenscht thuis altijd een doos of tube Purol te hebben. te aanvaarden, dat den 7en, 8en en 9en Juni te Pavia gehouden wordt. De beweging tegen vloeken en gods lasteringen wint in Italië steeds meer en meer veld en wordt, zooals men weet, krachtig door de regeering ge steund. De godsdienstvervolging is Rusland. Volgens een radio-bericht uit Moskou is de godsdienstige leider van den Is lam in Rusland, de moefti Riza Eddin, te Moskou geïnterneerd, wijl h(j gewei gerd had, een hem door de sovjets voor gelegde verklaring te teekenen, waarin het heette, dat de godsdienst der muzel mannen in Rusland niet vervolgd wordt. De 75-jarige moefti motiveerde zijn weigering met de verklaring, „dat hjj nog nimmer in zijn leven gelogen had". Korte Berichten. In tegenwoordigheid van 50.000 toe schouwers liep in Yokosuka een nieuwe Japansche kruiser van 10.000 ton van stapel. Het door eenige bladen gepubliceer de bericht dat Sir Eric Drummond als secretaris-generaal van den Volkenbond zal aftreden, wordt in Volkenbondskrin gen onjuist genoemd. Naar in de wandelgangen van de Bel gische Kamer verluidde, zou te Namen een tweede Vlaamsche soldaat het voor beeld van De Leeuw hebben gevolgd en geweigerd aan de Fransche militaire be velen te gehoorzamen. Na zijn tocht boven Zwitserland is het luchtschip Graf Zeppelin gistermid dag om 3.55 te Friedrichshafen vlot ge land. Naar Reuter uit Washington meldt is mevr. Hoover dezer dagen in het Witte Huis uitgegleden en gevallen. Aan vankelijk leek het, dat zij slechts gering letsel had gekregen, maar nu is gebleken, dat het erger is aangekomen dan men gedacht had, zoodat mevr. Hoover pas over eenige weken haar gewone bezig heden zal kunnen hervatten. Naar uit Moskou gemeld wordt, woedt te Pokrofsk, de hoofdstad van de Wolga-Duitsche Republiek, een brand, die de stad dreigt te verwoesten. Verschei dene stadswijken zijn reeds in vlammen opgegaan. De brandweer uit Saratof en groote troepenafdeelingen hielpen bij het blusschingswerk. Er zijn waarschijnlijk veie dooden.' Van het Hot Men meldt uit Apeldoorn: Ter gelegenheid van het bezoek van de groot-Hertogin van Luxemburg en haar gemaal op 2, 3 en 4 Juni ten paleize Het Loo is een feestelijke ontvangst in voorbereiding van de Oranjevereeniging te Apeldoorn „Het Centrum". Naar alle waarschijnlijkheid arriveert het groot-hertogelijk paar 2 Juni des na middags tusschen 5 en 6 uur, na te Maas tricht namens H. M. de Koningin offi ciéél te zijn verwelkomd. Een salonrijtuig van den koninklijken trein staat aldaar ter beschikking voor het verdere deel der reis. Ter ontvangst aan het station te Apel doorn zullen naast autoriteiten aanwe zig zijn de militaire kapel van de Gre nadiers en Jagers en een detachement huzaren. De bedoeling ligt voor, dat bij de ontvangst mede tegenwoordig zullen zijn verschillende plaatselijke vereenigin- gen met haar vaandels. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin des avonds 3 Juni de bevol king van Apeldoorn een vuurwerk aan te bieden, dat hoogstwaarschijnlijk afge stoken zal worden op het landgoed „Marialust". De Zuiderzeewerken. Ingediend is een onteigenings-ontwerp, ten behoeve .van aanleg van. een spoor wegverbinding van den staatsspoorweg Amsterdam—Dm helder met den ontwor- Binnenland. De Tweede Kamer over de herziening van de Gemeentewet. De Eerste Kamer behandelt te Indische begrooting. I Jubileum van de afd. N.- en Z,-Beveland van de Vereen, tot. bev, van bijenteelt. Buitenland. Het taalprobleem in het Belgische leger. Stimson over het vlootverdrag. Fridtjof Nansen overleden. pen afsluitdijk door de Zuiderzee em van een rijksweg langs een gedeelte van die spoorwegverbinding, Het is n.1. wensrihelijk geoordeeld een verbinding ''tot stand te brengen van den ontworpen afsluitdijk met het spoorweg net in Noord-Holland, ten eind© na, het gereed komen van den afsluitdijk den aan leg van een doorgaand© spoorwegverbin ding tusschen Noord-Holland en. Fries land te kunnen bevorderen. De ontworpen spoorweg .zal aldus nog de Memorie van Toelichting het station Anna Pau lo wna mat het oosteind© van Wioringan verbinden. In de onteigening worden be grepen do gronden noodig voor den aan leg. van het gedeelte van den op het rijks wegenplan voorkomenden weg Alkmaar NieuwediepDen Oever, voor zooveel gelegen tusschen den afsluitdijk door het Amsteldiep en Den Oever aam de Zuid zijde van den ontworpen spoorweg. Arbeidsbemiddelingsw6t Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake de arbeidsbemiddelingswet De ministers van arbeid, H. en N. en van koloniën, merken daarin o.m. op, dat het ontwerp ruim baan laat aan de ontwikke ling van het instituut der openbare ar beidsbemiddeling. Worden de uit de er varing gegroeide regelen thans in eeö wet opgenomen, dan worden waarborgen in het leven geroepen voor ontwikkeling van het instituut in het algemeen belang. Die ontwikkeling hangt in belangrijke mate af van het vertrouwen, "dat beide partijen werkgevers en werknemers in de arbeidsbemiddeling stellen. Indien de openbare arbeidsbemiddeling iyoortgaat, zich te ontwikkelen zal de ar beidsbemiddeling met winstoogmerk haar arbeidsterrein in toenemende mate verlie zen. Naar'aanleiding van de wênschen, door sommige leden uitgesproken ten aan zien van de particuliere bemiddeiingsbu- reaux (met winstoogmerk), die bemidde ling van en naar het buitenland uitoefe nen, wordt opgemerkt, dat het ontwerp de gelegenheid schept, aan dergelijke bu reaux vergunning te onthouden. Naar inzicht der Regeering, is een goe de organisatie der arbeidsbemiddeling in den landbouw mogelijk binnen het raam der regeling, in het ontwerp neergelegd. Van opneming in het ontwerp van een bepaling, welke de overheidslichamen zou Verplichten, zich bij het aanstellen van .personeel in de eerste plaats te wenden tot de organen der arbeidsbemiddeling, valt weinig practisch nut te verwachten. Nog zwaarder weegt, dat het niet ge- wenscht is dwang te scheppen. Malaise In de visscherij. Dé crisis in het visscherijbedrijf begint naar uit IJmuiden wordt gemeld, langzar merband een ernstigen omvang aan té nemen. De hoop, di© men in visscbars- kringen ©enig© weken geleden koesterde, dat de toestand spoedig weer normaal zou worden, 'is niet in vervulling gegaan. Integendeel, de laatste weken zijh de uitkomsten van dien aard geweest, dat steeds meer trawlers worden opgelegd. Thans liggen reeds ongeveer 90 stoom trawlers in rust, hetgeen betekent, dat ongeveer 1000 z&evissribars werkloos zijin. Verder is door,den geringen aanvoer, als gevolg yan het opleggen van zoovele traw lers ook de werkgelegenheid der viscih- sahérafeteht? t§s. tersté vs^rinderd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1