No. 187 Maandag 12 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor d© Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureaii voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 14155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentiBn: 11 regels il.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Teekenen der tijden. „De Standaard" wijst er op, dat het besef van do ondermijnende werking der revolutie-beginselen in de ©erste helft der vorige eeuw veel sterker was dan thans. Door verschillend© omstandigheden werd het wezen der revolutie ©n van hare gevaarlijke werking vergeten. Alles wijst er echter op, dat de tijd der schijnbare verstarring voorbij is. „Een nieuwe openbaring treft het oog aan allen kant. Ben wonderlijke geeste lijke verwarring, opstand in veler hart, in het hart van man en vrouw en kind, verwerping van alle gezag, verwildering der zeden, wankeling van alle vastig heden; en onder het afglijden naar de diepte het toejuichen van een fata mor gana yan vrede en geluk. Onrust onder de volkeren, die verlegen worden ondeT de gevolgen van door hen met vreugde aanvaarde .beginselen, ge volgen van de volkssouvereiniteit in na tionalisme, strijd der nationaliteiten en rassen en strijd der .klassen. Politieke revolutie, die wijst naar een wereldstaat; sociale revolutie, die verwacht een we reldmaatschappij van .volkomen gelijkheid en broederschap, na uitmoording van al len, die zulk ©en paradijs in den weg staan. Het is een resultaat der werking gedu rende twee eeuwen van de revolutionaire beginselen. Een resultaat, waarvoor op pervlakkige geesten de Kerken verantwoor- d el ijk willen stellen, niet voorzoover zij de Christelijks belijdenis vaarwel zegden dan zouden zij gelijk hebben maar voorzoover zij die handhaafden. Wij wezen er reeds meer dan eens op, boe diep treurig hef is, dat de Toelij ders van den Christus deze werking der revolutiebeginselen menigmaal zoo wei nig zien, dat zij zelfs, terwijl de teekenen der tijden zulk een duidelijke taal spre ken, meermalen hun kracht zoeken in een verbitterden ouderlingen strijd; verblind en verdwaasd. Ook dit is een teeken van onzen tijd; het meest beklemmende teeken. Hoe ver moet het komen met de wer king der revolutiebegrippen, dat de Chris tenen. die hun belijdenis getrouw bewaar den haar ellendige vruchten zien en hun eigen roeping, om in eenheid van getui genis en arbeid kracht te zoeken tegen het gevaar der revolutie? Hoe ver moet het komen, als zijl zul len zien, wat zelfs voor het oog van menigen nief-Christen reeds zichtbaar is geworden? Wanneer zal een wezenlijke eensgezinde reformatie opnieuw de revo lutie kunnen weerstaan? Wanneer zal de Kerk van Christus weer het eensgezind pleidooi hervinden voor de souvereiniteit Gods tegenover de prediking van de sou vereiniteit van den mensch?" De teekenen .der -tijden, zoo besluit „De Standaard" en wij geven dit woord gaarne door roepen met steeds luider stem. Hoe schuldig staan z.ij', die ze behoor den in te zien en toch de oogen sluiten. Die leven, alsof er niets bijzonders aan de hand is ein öf meezingen in het koor der revolutie, öf hun kracht verspillen in het scherpen der wapenen tegen de genen, die zij als medestanders zouden begroeten wanneer zij oogen hadden die zien en ooien, die hoeren. Het verzet van Britsch-Indië tegen Engeland. Het schijnt, dat de onlusten te Shola- pur begonnen zijn met de weigering van twee spinnerijen, om den Hartal, die bij gelegenheid van de arrestatie van Gandhi was geproclameerd, te onderhouden. De arbeiders der andere spinnerijen stroomden toe en eischten, dat men het werk zou staken. Toen dit geweigerd werd, gingen de betcogers over tot geweld en dreigden de spinnerijen in brand te steken, ter wijl ze met kracht weerstand boden aan de politie. Later kwam een groep vrijwilligers in de stad de palmboomen omhakken. Toen daarop de magistraat van het district verscheen, bekogelde een opgewonden menigte van dertig duizend man gedu rende twee uur de politie met steonen. De woedende menigte nam een in- landschen politieman gevangen, verbrand de hem levend en vermoordde daarna nog twee andere politiemannen. Vijf anderen worden vermist. Men is algemeen van meening, dat het volk hun de oogen heeft uitgerukt en hun licha men in een put heeft geworpen. De Zaterdag is in Britsch-Indië over het algemeen rustig verloopen. Te Rangoon echter is de toestand ge spannen, daar duizenden havenarbeiders staken. De beweging tot weigering van de beta ling der belastingen breidt zich uit. De bewoners van 35 dorpen hebben besloten de grondbelasting niet langer pp te bren gen. Patel, de afgetreden voorzitter van de wetgevende vergadering, spoorde in een rede te Soerat de bevolking aan om het voorbeeld van het Cujerath-gebied te volgen en de grondbelasting niet ver der te betalen. Te Poona zijn in het Indisch gestelde biljetten aangeplakt, welke door den „op perbevelhebber van het Hindoestaansche leger" onderteekend zijn, waarin de be volking wordt aangespoord wapenenen munitie mee te brengen voor den strijd tegen de Engelsche heerschappij. De autoriteiten zijn den toestand nog meester, maar de bevolking verkeert, mede ten gevolge van de aardbeving van vorige week, in zeer geprikkelden toe stand en de politie heeft reeds eenige opruiers in hechtenis moeten nemen. Verduistering door een Berlijnschen notaris. Een Berlijnsch advocaat en notaris, wiens naam nog niet wordt gepubliceerd, schijnt gevlucht te zijn na een paar hon derd duizend mark te hebben verduisterd. Op zijn bureau verklaarde men niet te weten, waar hij vertoeft. Verleden Maan dag verviel een wissel van 65.000 mark. De advocaat had dezen niet kunnen ho- noreeren; bovendien moesten verleden Donderdag 20.000 mark speelschulden be taald zijn. Voorts zou hij 80.000 mark, die hij in opdracht van de Phoebus Film- gesellschaft wegens een door deze onder neming verloren proces aan een cliënt moest uitbetalen, hebben verduisterd. Op 15 Mei zou tenslotte aan een advocaat opnieuw een wissel van 150.000 moeten worden gehonoreerd. Men vermoedt, dat de voortvluchtige in het geheel een half millioen heeft verduisterd. Vorstschade in het Moezelgebied. In de wijnstreek van den Moezel heeft het vorige week meermalen gevroren. Naar gemeld wordt, bedroeg de laag ste temperatuur 2.5 graden onder nul, op de bergen zelfs 3.5 graden. De grootste scbade is ditmaal in het Saargebergte aangericht, waar ze 15 tot 20 procent, in sommige gedeelten zelfs 50 tot 60 procent bedraagt. In verschillende wijngaarden bevroren tien tot twintig duizend wijnstokken. Uit Ruwer wordt gemeld, dat de ge middelde schade vijf tot tien procent be draagt; in alle groote wijngaarden tracht te men de temperatuur door verwarming met briketten en door het verwekken van kunstmatigen nevel te verlagen, waar door drie vierde van de wijnstokken ge red werd. Het is nog niet mogelijk, de schade over het geheele gebied te bepalen. Al leen in bet zuidelijke gedeelte van het staatsdomein Serrig bedroeg de scbade reeds 50 tot 60 procent over een uitge strektheid van twintig morgens. De Duitsche Rijksspoorwegen voor mil- lioenen benadeeld. Te Blankenburg in de Harz zijn twee ingenieurs van een spoorwegmateria- lenfabriek gearresteerd, die voor hun fir ma sinds jaren onwettige verdiensten hadden weten te verwerven. De firma repareerde namelijk defecte spoorwagens van de Duitsche rijksspoor wegen. De wagens, die gerepareerd moe ten, worden voorzien van een rood biljet en dan naar de fabriek gestuurd. De ingenieurs nu hebben kans gezien om door omkooping dergelijke biljetten in handen te krijgen, om daarmede een aanmerkelijk bedrag aan niet geleverd werk te kunnen declareeren. Het bedrog, dat al jaren aan den gang is, heeft den staat naar schatting reeds eenige millioenen gekost Gebrek aan gebruiksartikelen in Sovjet- Ruslai Het voortdurende gebrek aan de ge bruiksartikelen, die juist in het dage- lijksch leven een zoo vóórname plaats in nemen, heeft naar uit. Moskou gemeld wordt, ertoe geleid, datfhet volkscommis sariaat voor den handel nieuwe rationa lisatie-maatregel en voor deze gebruiks artikelen heeft ingevoerd. Er is een verkoopsregeling vastgesteld, en reeds in werking getreden. Alle ge bruiksartikelen zijn ingedeeld in drie groepen. Tot de eerste groep behooren wol, ka toen, linnen, garen, zeep en soortgelijke waren. Tot de tweede groep kleedingstukken, tricotages, schoenen en andere artikelen, terwijl de gebruiksartikelen van meerlu- xueuzen aard tot de derde groep behoo ren. Voor den verkoop van artikelen uit de eerste groep geldt dezelfde regeling als voor den verkoop van levensmiddelen, waarbij de arbeiders verschillende voor rechten hebben. Artikelen uit de tweede groep worden verkocht volgens het winkelreglementen kunnen dus, wanneer de voorraad daar toe strekt, vrij gekocht worden, waarbij de arbeiderswijken der groote steden en de industriesteden wederom bevoorrecht zijn. De verkoop van artikelen uit de derde groep, dus voornamelijk luxe artikelen, waarvan de prijzen vrij hoog zijn, is geheel vrij. Tweeduizend slachtoffers van de aard beving in Perzië. De door verschillende seismografische instellingen geregistreerde tweede aard beving in de omgeving van Salmas in Perzië zou, volgens bij het Amerikaan- sche Staatsdepartement te Washington ontvangen berichten 2000 slachtoffers heb ben gemaakt. Uit Teheran, wordt gemeld, dat een groot aantal huizen ten gevolge van de aardbeving beschadigd is. Het grootste deel der bevolking was buiten de stad getrokken toen met groote hef tigheid do tweede aardbeving plaats vond. De in de stad achtergebleven personen werden bij het daarop volgende instorten van bijna alle gebouwen onder de puin- hoopen begraven. Het mislukken der Egyptische onder handelingen. Gelijk bekend, zijn de onderhandelin gen tusschen Engeland en Egypte afge sprongen op den Soedan, ten aanzien waarvan de Egyptische gedelegeerden aanspraken deden gelden, die voor Groot- Brittannië volstrekt onaannemelijk waren. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" is in staat, de fijne kanten van de zaak mede te deelen. Nahas pasja en zijn collega's stonden er op, dat in het ontwerp-verdrag een ar tikel zou worden opgenomen, dat, of schoon voor het oogenblik een beslissing over het toekomstig bewind van den Soe dan opschortende, de Egyptenaren toch in staat zou hebben gesteld, twaalf maan den na de, teekening of ratificatie van bet verdrag de onderhandelingen te her openen over dit speciale punt met een volstrekte vrije band. De regeering zou geneigd zijn geweest voor de eischen der Waf disten op dit punt te zwichten, toen Lloyd George haar aan het ver stand bracht, dat hij vastbesloten was, tegen deze concessie, die hij gevaarlijk achtte!, verzet aan te teekenen. De werkelijke drijfveer, die aan deze politiek en taktiek ten grondslag lag, zou volgens den correspondent tenslotte de eisch van souvereiniteit voor Egypte over den Soedan zijn in overeenstemming met de leuze der Wafdisten: „De Soedan voor 'de Egyptenaren". Verder eischten de Egyptische gedelegeerden ter verster king van hun positie in dit opzicht ar tikelen in het verdrag of andere beloften vanwege de Britsche regeering, op te nemen in diplomatieke nota's, vast te hechten aan het verdrag, voorziend in de onbeperkte immigratie van Egypte naren in den Soedan, wélke thans ge bonden is* aan bet veto van den gou verneur-generaal, en deelneming van Egypte voor 50 pCi aan het bestuur van den Soedan, buiten en behalve te rugkeer daarheen van Egyptische leger- afdeelingen. Het Britsche kabinet heeft tenslotte de eischen inzake den Soedan afgewezen. Het kanaalontwerp AntwerpenGent. In officieelo kringen wordt verzekerd, dat het provinciebestuur van Oost-Vlaan- deren van het kanaalontwerp Antwerpen Gent door het land van Waas heeft afgezien. Dit voor binnenschepen ontwor pen kanaal werd door sommigen be schouwd als een begin van uitvoering van de verbinding Antwerpen—Zeebrug- ge, met vermijding van de Westerschelde op 'Nederlandsch grondgebied. De pro vincie Oost-Vlaanderen blijkt genoegen te nemen met een plan van de regeering tot verbetering der bestaande waterwe gen, als de Beneden-Schelde tusschen Gent en Antwerpen, de rivier De Dunne en de Moervaart. Het bedrag, door het provinciale bestuur voorzien voor de uit voering van het kanaal door het Waas land zal nu worden besteed aan uitbrei ding en moderniseering der kantoren van het provinciebestuur te Gent. Korte Berichten. In geheel Bourgondië is het weer slecht en koud. Gistermorgen bleek het gerijpt te hebben. Ten gevolge van de voortdurende regens is de Shone 3 tot 4 c.M. gestegen. In de Alpen is een aanzienlijke temperatuursdaling ingetreden. Van alle kanten wordt sterke sneeuwval gemeld. In het hooggebergte ligt ongeveer een halve meter sneeuw. Het Jungfraujoch rapporteert een temperatuur van 14 gra den vorst. Te Weenen is dezer dagen een groote loterij zwendel ontdekt. De 31- jarige Hans Hayek leidde de Spaar- en Credietbank „Universale", die ook loten verkocht. Terwijl hij de loten zelf in handen hield, leverde hij zijn klanten een correspondeerende bon op het lot, die echter volkomen waardeloos was. Op die manier had hij 1100 menschen we ten af te zetten. De man is gearres teerd. De grootste zwerm sprinkhanen, die sinds menschenheugenis ooit gezien was, is over Zuid-Oost-Palestina neergestreken. De zwerm was 35 K.M. lang en bijna 3500 M. breed. Vlammenspuiten uit Jaffa en Jeruzalem zijn ter verdelging naar Gaza gezonden. De kepi wordt afgeschaft De minister van defensie heeft beslo ten, voorshands niet over te gaan tot het houden van een proef met een nieuw militair hoofddeksel. Het is echter niet uitgesloten, dat de minister te zijner tijd uit de door de commissie toegezonden modellen een keuze zal doen. Voorloopig is bepaald, dat de dienstplichtigen nadat de nog aanwezige kepi's zijn opgebruikt, uitsluitend van een veldmuts zullen wor den voorzien. Is de geheele nog aanwezige voorraad kepi's, welke niet zoo heel groot meer is, uitgeput, dan zullen aan dienst plichtigen van rijkswege geen kepi's meer worden verstrekt. Echter zullen deze mi litairen desgewenscht buiten dienst een voor eigen rekening aan te schaffen kepi mogen dragen. Tarieven van Gerechtskosten. In het Voorl. Verslag over de wetsont werpen tot wijziging van de tarieven van rechtskosten in strafzaken, waarvan de gewone of de militaire rechter kennis Iieemt, verklaren eenige leden van de Vaste Commissie voor Privaat- en Straf recht, welke ze onderzocht, dat bij deze herziening van het tarief verschillende, in verband met de tegenwoordige gelds waarde ,te laag geworden, vergoedingen behooren te worden verhoogd. Met name werden de vergoeding aan getuigen van ten hoogste f3 per etmaal wegens tijd verlies en die aan deskundigen en getuigen wegens kosten van ver blijf en overnachten van ten hoogste resp. f6 en f3 per etmaal, onvoldoende geoordeeld. 0.m. merkte .men op, da,t thans 'de rechter aanstonds na de aflegging van de getuigenverklaring of na de behandeling van de desbetreffende zaak de schade loosstellingen aan getuigen toeschat. In dien de griffier met de toeschatting wordt belast, zal hetzelfde slechts kunnen ge beuren, indien de terechtzitting telkens voor korten tijd wordt onderbroken. Men Binnenland. Het Nederlandsch paviljoen op do Ant- werpsche wereldtentoonstelling ge opend. Moordaanslag te Rotterdam. De Holl. Mij. van Landbouw over da pachtwetten. Buitenland. Gespannen toestand in Britsch-Indië. De Duitsche spoorwegen opgelicht De vorstschade. De aardbeving in Perzië. Tweeduizend slachtoffers. betwijfelde, óf de rechter daartoe bereid zal zijn. Sommige leden wilden hun oordeel doen afhangen van het nader antwoord van den minister. Wijziging Ongevallenwet In de Mem. van Antw. op het VoorL Verslag over het wetsontwerp tot wijzi ging van de Ongevallenwet 1921 en van de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, verklaart de minister van Arbeid, H. en N. in zake de opmerking in ge noemd V. V. om den termijn voor de Voorloopige uitkeering op zes maanden te stellen, 3at de aanspraak op rente be staat zoolang de geheele of 'gedeeltelijke (arbeidsongeschiktheid aanwezig is; ze is dus niet gebonden aan een termijn van zes maanden. Er behoeft derhalve niet te worden gevreesd, dat arbeiders, getrof fen door een ongeval van meer ernstigen aard, in de omstandigheid dat de voor loopige rente op 70 pet. van het dagloon blijft bepaald, aanleiding zouden vinden er toe mede te werken dat hun ongeval als ziektegeval wordt behandeld. De Zeeongevallenwet 1919 kent niet, gelijk de Ongevallenwet 1901 en de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922, een tij delijke uitkeering, maar geeft reeds aan stonds na het ongeval recht op rente. Daarin ligt de verklaring, dat de Zee- pngevallenwet 1919 niet voor een zelfde wijziging is voorgedragen als de beide andere-vorengenoemde wetten. Die lastenverhooging, welke de wijzi ging van de Land- en Tuinbouwongeval lenwet 1922 medebrengt, bedraagt volgens den minister rond f40.0000 per jaar, en is derhalve niet van overwegende be- teekenis. De minister is niet bereid, bij deze ge degenheid nog andere voorstellen tot wij ziging der Ongevallenwetten te doen. Locale telefoongesprekken. Bij de vermindering van bet aantal lo cale telefoongesprekken met 2 pet. en de toepassing van de korting met 25 pet. resp. 50 pet. op den prijs der locale ge sprekken, indien dit in bijzondere geval len op de kantoren plaats vindt, zal het volgende in acht worden genomen: Indien de vermindering met 2 pet. leidt tot een uitkomst, eindigende met 1/2 ge sprek of meer, wordt dit gedeelte naar boven afgerond tot één gesprek; gedeelten van minder dan V2 gesprek worden ver waarloosd. Ter zake van de toepassing van de 25 pet. of 50 .pet. reductie op de gesprek skosten, is beslissend het aantal gesprek ken, dat overblijft na aftrek van 2 pet. Mr P. J. Troelstra. Naar „"Het Volk" meldt, is de toestand van mr P. J. Troelstra de laatste weken minder goed. Een verergering van zijn bliaaskwaal veroorzaakt koorts en veel pijn. Echter bestaat er op het oogenblik geen reden tot ongerustheid. gaagBSBBSSM Faillissementen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn heden fail liet verklaag;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1