No. 186 Zaterdag 10 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Boterprijs 10 cent per KI leger Hendrikse Cos Bank K.V. fioes EERSTE BLAD. De Producten Doop. Fabriek van Melkproducten Zuid-Beveland G. A. te Goes Aangesloten hij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het goede voor het volk. Buitenland. TUBERCUL0SE— Met ingang van 12 Mei Coöp. Fabriek van Melkproducten „Zuid-Beveland" G.A. te Goes. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE pes9 1 Mei vervallen de COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goea. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. êurg. TeL No. 250. VERSCHIJNT ELHEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, i 3. Losse nummers j C.Ö5 Pr Hp der Advertentie n; 1I regels 11.20, elke regel meer 30 ei Bi{ abonnement belangrijke korting. Er is niets nieuws onder de zon. Dit geldt ook van den strijd dien wij hebben te voeren voor de toepassing en de doorwerking van de Christelijke beginselen op alle terreinen des levens. Die strijd was er in de vorige eeuw toen Groen van Prinsterer en na hem mannen als Kuyper en Lohman het Anti revolutionaire vaandel ontplooiden maar die strijd was er ook reeds in de da gen van Nehemia, meer dan 23 eeuwen geleden. Het is de oude geschiedenis die zich telkens herhaalt. Nehemia had een schitterende betrek king aan het hof van den Perzischen koning Arthahsata verlaten om de el lende en de smaadheid van Juda weg te nemen, Jerusalem de stad des groo- ten Konings te bouwen en het volk weer te brengen onder de tucht van de wei en het Woord des Heeren. Was hij op eigen eer en voordeel be dacht geweest dan zou hij stilletjes te Suzan zijn gebleven en zich met den opbouw van zijn vaderstad en de be langen van zijn volk niet hebben be moeid. Maar dat kon Nehemia niet. Hij pleitte op de beloften Gods voor zijn volk om dan, na bekomen verlof naar'Jerusalem te trekken teneinde stad en tempel te restaureeren en de belan gen van het volk te behartigen. En dan staat hot er zoo teekenachtig in Nehemia 3; „Toen nu Sanballat de Horoniet en Tobia de Ammonitische knecht d a t hoorden, mishaagde het hun met groot mishagen, dat er een mensch gekomen was om wat goeds te zoeken voor de kinderen Israëls." Was Nehemia gekomen om de vaan des oproers te ontsteken, om een revolu tie voor te bereiden en het volk verder los te maken van God en zijn dienst, hij zou niet anders dan toejuiching heb ben gevonden. En had bij zich bepaald tot het zuch ten over de verbreking van stad en tem pel, en tot het getuigen tegen de af wijkingen van het volk, men zou hem waarschijnlijk als een ongevaarlijken dwe per met rust hebben gelaten. Maar nu Nehemia zijn hoogen post verliet om het goede te zoeken voor zijn volk, en nu hij zich opmaakte om de verscheurde muren te herstellen en de verbrande poorten weer op te rich ten, nu werd reeds bij voorbaat dat po gen verdacht gemaakt en straks geen middel onbeproefd gelaten om het werk te stuiten. Het geslacht van de Sanballats en de Tobia's is nog niet uitgestorven. De geschiedenis herhaalt zich altijd weer. Telkens wanneer daar mannen opstaan met geen andere bedoeling dan om over eenkomstig de door God in zijn Woord gegeven ordinantiën het goede voor het volk te zoeken, dan zijn er ook de te genstanders die trachten dit werk te ver ijdelen en hen die daarbij vooraan staan verdacht te maken. Dit behoeft ons echter niet uit het veld te staan. Wanneer het waarlijk de bedoeling is, zij het dan in zwakheid en met gebrek, als dienstknechten Gods te arbeiden aan het welzijn van land en volk, dan mag ook hel woord van Nehemia worden over genomen: God van den hemel, die zal het ons doen gelukken. Voor een vaak voorkomende ernstige misvatting moge in dit verband gewaar schuwd worden. Er zijn er altijd geweest en ze zijn er nog, die zich wel niet scharen on der de tegenstanders, maar die toch door hun optreden het werk belemmeren. Het zijn de menschen die smalend spreken van menschenwerk, omdat het toch God is dio alleen den arbeid kan doen gelukken, en die daarin vrijheid meenen te vinden om zich uit alle actie terug te trekken en maar rustig af te wachten wat God zal doen. Zoo handelde Nehemia nietl Als hij zich gesterkt had in het ge bed, dan werd met de eene hand het van de worden meer en meer ge vraagd. Vanaf 12 Mei verkrijg baar ook per LiterRauwe of Gepasteuriseerde volle Melk, extra gezuiverd en gekoeld. gereedschap gegrepen, terwijl de andere hand het zwaard omklemd hield. Dan werd er gewaakt en gewerkt, van het opgaan des dageraads tot het voorkomen der sterren toe, tot dat eindelijk het geheele werk voltooid was. Moge dit verheven voorbeeld van Ne hemia ook in onze dagen navolging vin den. De voortreffelijkheid onder de Tekoïe- ten, zoo staat er, brachten hunnen hals niet ten dienste huns Heeren. Een verschijnsel, dat zich helaas ook nu nog wel voordoet. Maar wij hebben, Gode zij dank, toch ook onze Nehemia's, 'de vurige bidders en de trouwe werkers, die geen andere begeerte hebben dan het goede te zoe ken voor het volk. En wanneer zij blijven arbeiden in de kracht Gods en naar het Woord Gods, dan zal ondanks allen tegenstand die in de toekomst zeker niet zal vermin deren, ook van dezen arbeid gelden: God van den hemel, die zal bet ons doen gelukken! Na de vlootconferentie. Britten, de voorzitter van de vlootooim- missie van het Amerikaansche Huis van van Afgevaardigden zal spoedig het wets ontwerp voor een vlootbouwprogramma tot 1940 bij het congres indienen.. In het geheel zullen 240.300 tons nieu we schepen worden gebouwd, waarvan 73.500 ton lichte kruisers, 55.000 ton torpedojagers, '42.100 ton torpedobooten en 69.000 ton moederschepen voor vlieg tuigen. De uitgaven, met inbegrip van de reeds toegestane bedragen, worden ge raamd op 936.995.000 dollar. Overstroomingen in Italië. In verschillende deelen van Italië heb ben overstroomingen plaats gehad. Door de hevige regens der laatste dagen zijn bij Brescia twee rivieren buiten de Gewrs getreden. Verscheidene huizen moesten worden ontruimd. De schade aan de te velde staande gewassen is belang rijk. Ook te Milaan moesten enkele huizen worden ontruimd. De stad Parma werd door een hevig noodweer bezocht. Ook hier moesten en kele huizen worden ontruimd. Te Avellino had een aardverschuiving plaats. Ongeveer 500 kubieke meter aarde kwamen in de straten terecht, zoodat het verkeer onderbroken werd. Twee hui zen werden bedolven en moesten ont ruimd worden. Herrie in een gemeenteraad. In de vergadering van den gemeente raad van Chemnitz, welke tot gistermor gen vroeg duurde, heeft een sociaal-demo cratisch lid een urgentie-voorstel van zijn fractie toegelicht, waarin werd voorge steld. dat, het gemeentebestuur alle lucht- acrobatiek op het vliegveld van Chem nitz als onverantwoordelijk spelen met menschenlevens zou verbieden. De nationaal-socialisten weigerden aan de tct-stand-koming van zulk een voor stel mede te werken. Het kwam tot een heftige woordenwis seling' tusschen nationaal-socialisten en so ciaal-democraten, waarbij tenslotte 'beide groepen van bun stoelen opstonden en de afgevaardigden elkaar te lijf ginen. Tn de raadszaal heerschte groote ver warring en sommige raadsleden zwaaiden wild met. stoelen boven hun hoofden. Eerst na gearuimen tijd gelukte het, de vechtenden te scheiden en langzamerhand kwam er weer orde. Her jurgentie-voorstel der sociaal-demo craten werd tenslotte met alleen de stem men der nationaal-socialisten. tegen, aan genomen. Terreur en hongersnood In China. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de bevolking van midden-Honan op het ein de van de vorige maand onder een ter reur van vier duizend plunderende en moordende bandieten ontzettend te lij den heeft gehad. Duizenden bewoners moeten hiervan het slachtoffer geworden zijn. In deze streek heerscht een groote hon gersnood. Ten zuiden van het Wuedal moeten honderdduizenden den honger dood gestorven zijn. Men spreekt zelfs van meer dan drie millioen. Windhoos hoven Hongarije. Volgens een telegram uit Boedapest zijn Donderdag de plaatsjes Tallya en Ratha, in het Tokayer wijnbouwgebied, dooreen windhoos zwaar geteisterd. De cycloon heeft in twee minuten tijds ontzaglijke schade aangericht. Alles wat hij op zijn weg ontmoette, boomen, da ken, telefoonlijnen, elertrische draden, werd meegesleurd of stukgerammeld. Uit vei scheiden provincie-steden wordt melding gemaakt van hagelslag, die groo te schade heeft aangericht aan fruitboo- men en wijngaarden. Noodweer en overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Zooals reeds gemeld, wordt het gebied in Zuid-Frankrijk, dat kort geleden door een zware overstroomingsramp werd ge troffen, opnieuw op verschillende plaat sen door hoog water geteisterd. Te Toulouse regent het reeds twee da gen zonder ophouden. De waterstand van de Garonne neemt gestadjg toe. Gister avond brak boven de stad een hevig on weer los. Door het inslaan van den blik sem raakte een deel der electrische in stallatie onklaar, zoodat het tramverkeer geruimen tijd gestremd was. Een hoedenfabriek, die eveneens door den bliksem werd getroffen, vloog in brand en werd geheel door het vuur ver nield; ook een drukkerij werd door den bliksem getroffen en brandde tot den grond toe af. Ook de geheele omgeving van Marseille heeft van de koude en den sneeuwval te lijden. Uit Lyon wordt gemeld, dat de water stand van de Rhone 2.80 M. bedraagt. Reeds sedert dagen is de rivier buiten haar oevers getreden en zijn alle lande rijen overstroomd. Ook de Sa6ne stijgt. Russische troepenbeweging aan de Poolsche grens. Volgens berichten uit Wilna hebben de laatste dagen op Russisch gebied aan de Poolsche grens omvangrijke troepenbe wegingen plaats. In bet Russische grensgebied zijn eeni- ge duizend man infanterie, cavalerie en artillerie aangekomen. Onder de grensbevolking hebben deze troepenbewegingen een zekere onrust ge wekt. Korte Berichten. Uit Stockholm wordt gemeld: Vol gens een zooeven verschenen rapport over het autobusverkeer in Zweden waarvoor concessie is verleend, bestaan er thans niet minder dan 2100 lijnen, met een totale lengte van ruim 70.000 K.M., d.i. het viervoudige van de totale lengte van het Zweedsche spoorwegnet. Te Dusseldorf is Donderdagochtend de kaslooper van de regeeringshoofdstad aan den Hofgartenweg door een onbeken de met een hard voorwerp neergesla gen en beroofd. Van den dader, die 8000 mark in handen kreeg, ontbreekt elk spoor, daar hij onmiddellijk na den over- T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr.J.H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. Ook voor winkeliers. val in een auto, waarin nog twee andere personen zaten, is weggereden. Een telegram uit Perpignan meldt dat blijkens verklaringen van uit Spanje daar aankomende reizigers de toestand in Spanje kalm is. Intusschen wordt aan do grens scherpe controle uitgeoefend, vooral op buitenlandsche bladen, van wel ke er verscheidene worden achter gehou den wegens publicaties, die tendentieus worden geacht. Tengevolge van overstroomingen in het Noorden van Ceylon zijn tienduizend menschen dakloos. Een Engelsch vliegtuigeskader heeft boven en in "cte buurt van Peshawar (Britsch-Indië) gedemonstreerd. Het heet dat de gemoederen der strijdlustige stam men thans zijn gekalmeerd. De ondraaglijke hitte te New-York is thans eindelijk door het vallen van regen en het ontstaan van koude lucht- stroomingen verminderd. De laatste 24 uur zijn 6 personen tengevolge van de hitte overleden. Te New-York is men van plan een wolkenkrabber te bouwen met 60 verdie pingen, mogelijk nog met een toren met 45 verdiepingen. De kosten zullen 10 mil lioen dollar bedragen. Voorlichting van den middenstand. Onder leiding van den heer F. K. J. Heringa, chef der afdeeling handel en nijverheid, is dezer dagen vanwege het departement van arbeid, handel en nij verheid mondeling overleg gepleegd met vertegenwoordigers van een aantal ver- eenigingen op het gebied van den han- deldrijvenden middenstand. Mede was in pleno tegenwoordig de commissie van contact inzake middenstandsaangelegen heden, van welke de chef der afdeeling handel en nijverheid voornoemd, ambts halve voorzitter is, en op wier advies de bespreking plaats vond. De bijeenkomst, welke te beschouwen is als de eerste eener reeks van soort gelijke beraadslagingen, had ten doel, aan de werkzaamheid der onderafdeeling middenstand van genoemd departement meer bekendheid te geven. Te dien einde zullen namelijk achtereenvolgens de or ganisaties der belanghebbenden groeps gewijze tot samenspreking worden uitge- noodigd. De heer J. J. R. Schmal, die met de leiding der onderafdeeling is belast, gaf een overzicht van doel en werkwijze der beoogde voorlichting; een breedvoe rige gedachtenwisseling volgde, waarbij duidelijk aan het licht trad, dat in on derscheiden branches veelal dezelfde moeilijkheden worden ondervonden, zoo dat er voor voorlichting ter zake een uit gebreid arbeidsveld is. De organisaties van belanghebbenden bleken een werk zaamheid in deze richting zeer op prijs te zullen stellen. Het gebruik van bier ln ons land. In de April-aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt medegedeeld, dat de brouwerijen in 1929 2.316.000 H.L. bier hebben afgeleverd (2.273.000 in 1928). Zoowel de afzet met binnenlandsche bestelling als de export gingen ongeveer 2 pCt vooruit Hierbij wordt er op gewe zen, dat 1928 in dit opzicht reeds een gunstig jaar was, waarin de cijfers van de onmiddellijk voorafgaande jaren met meer dan 10 pet. overtroffen werden. Het binnenlandsch verbruik van bier steeg van 2.134.000 H.L. in 1928 tot 2.176.000 H.L. in 1929 of per hoofd van 27,8 tot 28 liter. De weersgesteldheid in zomer en na zomer was in deze beide jaren voor het bierverbruik gunstig, in tegenstelling met de vorige bierjaren, waarin per hoofd ongeveer So1/? k ^ord verbruikt Binnenland. De Eerste Kamer over de Indische be grooting. Voorlichting van den middenstand. Buitenland. Overstroomingen in Italië en Zuid- Frankrijk. Hongersnood in China. Windhoos boven Hongarije. Russische troepen-actie aan de Poolsche grens. i i j Amerika's vlootbouwprogram. mjummwur —mi De bruggen te Sluiskil en Sas van Gent. Op de vragen van den heer Drop betreffende verbetering van de inrichting en de bediening der bruggen over het kanaal naar Gent, speciaal de bruggen te Sluiskil en Sas van Gent, .heeft de heer Reymer, Minister van Wa terstaat, o.m. geantwoord, dat zoolang niet tot. electrische beweging kan wor den' overgegaan, geen andere maatregelen de verwachte verbetering in den toestand kan brengen. De minister is te dezer ;zake nog in overleg met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken. Terneuzen. Gistermiddag werd alhier aanbesteed het bouwen van een veilings gebouw voor het bestuur der Goöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen"' G.A,. op een terrein nabij de Grenulaan. Het werk werd in drie perceelen aan de laagste inschrijvers gegund. Wanneer de bouw voltooid is, zal deze vereen., wier veilingen thans in een houten nood-ge- bouw aan den Stationsweg worden gehou den, beschikken over een inrichting, die voor vruchtenteelt enz. van bizonder be lang mag geacht worden. Krabbendijke. Met ingang van 1 Sept. 1930 is door de Ned. Spoorweg-Maatschap pij aan de wachteres Mej. K. Hoogeste- gerPoelman met 35 dienstjaren eervol ontslag verleend. Ned. Herv. Kerk. Zestal te MaarssenW|. Rijnsburger te Pols broek; Ph. J. Vreugdenhil te Gorinchem; M. Ottevanger te Papendrecbt; B. G. C, Steen beek te Wierden; N. van der Snoek 'te Vee- nendaal en C. J. van der Graaf te Nijkerk o. d. Veluwe. Beroepen te Valthermond W|. R- Onnekes te Wiedde. Te Steggerda en Vinkega, J. E. Bos te Slochteren. 'Geref. Kerken. Beroepen te Oud-Loosdrecht, J. R. v. d. Meulen te IJmuiden. Aangenomen naar Aalten, Th. Delleman te Giessen-Nieuwkerk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam-West, K. Groen te Nieuwpoort. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ierseke, M. Heykoop te Utrecht. Beroepbaar. Het provinciaal kerk bestuur van Gelderland heeft tot de evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer C. G. H. Blok, cand. te Delft. Bevestiging en intrede. Cand. I. de Wo 1 ff, van Middelburg, beroepen bij de Geref. Kerk van Mussel, is door de Classis Stadskanaal peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De intrede te Mussel is bepaald op Zondag 15 Juni a.s., na bevestiging door Prof. Dr T. Hoekstra, van Kampen. Cand. W. F. M. Lindeboom, hulp prediker bij de Geref. Kerk van Amsterdam- Noord, die het beroep naar Serooskerke (W}.) aannam, zal a.s. Zondag 11 Mei als hulppre- en daartoe optreden des voormiddags in de djlrer vw>. te*ter$«p.Noord aemen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1