Staten-Generaal. Uit de Provincie. Kerknieuws. Telegrammen. Zeeuwsche Stemmen. traaJ aankomt an er volgens eerst te Es- sehen en later te Roosendaal onder meeor voor het passeeren van de douane be langrijke vertraging ondervindt, loopen als volgt: vertrek van Brussel Zuid 6.51, vertrek van Antwerpen Oost 7.43; aan kom; 1. te Roosendaal 3.43, vertrek van Roosendaal 9.9, stopt niet to Dordrecht, aankomst te Rotterdam D.P. 19.6, in Den Haag H.S.M. 10.35, te Amsterdam Cen traal Station 11.30. In plaats van, als nu nog, 5 uur 29 minuien over het traject Brussel—Am sterdam te doen, zal de trein dit traject in 4 uur 39 minuten afleggen. Het opont houd te Esschen .wordt aanzienlijk be kort en tot 7 minuten teruggebracht Te Roosendaal zal voor de richting Rotter dam, het douane-onderzoek in den trein geschieden, waardoor eveneens veel tijd wordt gewonnen. Voor de verbinding te Roosendaal in de richting Vüssingen en Breda zal bet dou ane-onderzoek als vroeger blijven plaats hebben. Nederl. Roode Kruis. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur van het Informatiebureau van de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis, A. T. Bloem, gepensionneerd ma joor-titulair te 's-Gravenhage. De Sopla-fabrieken. Te Amersfoort is onder architectuur van den heer B. W. Plooij te Amers foort de bouw aanbesteed van een groot kantoorgebouw der N.V. F. M. Houbaer en Co.'s Sigaren- en Cigarillosfabriek, meer bekend onder den naam „Soplafa- brieken". Men deelt ons mede, dat dit gebouw aan ruim 60 man kantoorpersoneel zal plaats bieden, terwijl de bouw moet wor den beschouwd als een begin van de reeks uitbreidingen, die de capaciteit van de fabriek moeten verdubbelen. Reeds is een aanmaakfabriek in Harderwijk in werking, welke eenigen tijd geleden naast de bestaande fabriek in Amersfoort waar meer dan 500 arbéiders werk vin den werd aangevangen in verband met do toen schaarsch wordende arbeids krachten. De directie deelde ons mede, dat deze bezwaren thans zijn komen te vervallen en ook de Amersfoortsche fa briek zal worden uitgebreid, terwijl de fabriek in Harderwijk zal worden be houden. Reeds in 1918 begon de fabriek toen in het klein met de vervaardi ging van goedkoope, kleine sigaartjes, z.g. cigarillos, waarvan het verbruik sinds dien aanmerkelijk is gestegen, zoodat thans per week circa 2 millioen van deze rookertjes de fabriek verlaten. Langza merhand is de fabriek op voorbeeld van het buitenland tot meer moderne pro ductie-methoden overgegaan. EERSTE KAMER. Regeling Internationale geschillen. De Eerste Kamer kreeg gisteren eerst te behandelen het wetsontwerp houdende goedkeuring van de toetreding tot de hoofdstukken I, II en IV van de door de negende Volkenbondsvergadering op 26 September 1928 vastgestelde Algemeene Akte nopens vreedzame regeling van in ternationale geschillen, welk ontwerp na een kort debat werd goedgekeurd. De Indische begrooting. Hierna komt aan de orde de Indische begrooting. De heer M e n d e 1 s, S.-D., keert zich tegen den Minister van Koloniën, die een statische politiek aanvaardt, terwijl een motorische politiek, geformuleerd in het program der S.D.A.P., dringend noodig is, ten einde een einde te maken aan het vreemde gezag over Indië. In de Troon rede wordt gesproken van de ontvoog ding van Ned.-Indië; wat is daarmede bedoeld? Onder de ontvoogding verstaat spr. geen verbetering van het binnen- landsch bestuur, doch een bevrijding van Ned.-Indië van zijn voogd en daar zwijgt de minister over. Op één punt is Spr. het echter met den minister eens: de inlandsche reorganisa tie moet uitgaan niet van het Ned. par lement maar van de Indische regeering zelve. Maar dat hij ontkent, dat het ré gime De Graaff-Fock ontevredenheid zou hebben gewekt, acht spr. een bewijs voor 's ministers naïeviteit, want dat régime nam sterk stelling tegen de inlandsche beweging. In die jaren is feitelijk afbraak van de inlandsche maatschappij gepleegd door allerlei domme bezuinigingsmaatre gelen, verhooging van schoolgelden, in trekking van duurtebijslag, enz. Het régime-de Graaff heeft de poenale sanctie gehandhaafd een nieuwe bron van ergernis voor de inlandsche maat schappij. Ten slotte behandelt spr. het optreden der Ind. regeering tegen de P.N.I. De ver klaring des ministers daaromtrent be vredigt spr. niet. Spr. vraagt den minis ter nu pertinent, of het desbetreffende plan niet in overleg met den minister is gevormd. De heele actie der regeering is een reactie tegen de inlandsche beweging. De bewering, dat er aanwijzingen van een opstand waren, is fantasie geweest. Van een beraamden opstand is niets gebleken. De heer de Savornin Lohman, C.-H., betoogt, dat de vraag, Indië los te wikkelen uit het rijksverband, niet wordt gesteld door het Indischs volk of de Indische volken, maar door esn kleine intelligentia; en dat de SD.AP de vraag ssfflde? aaee?" bevesÖfpMll beantwoordt Wie daartegenover handhaving van d« rijkseenheid voorstaat, staat dus tegen over de S.D.A.P., en de rijksregeering zal dan ook even onomwonden op de gestelde vraag „neen" moeten antwoorden. Het verheugt spr., dat deze regeering i een duidelijker geluid te dien opzichte laat hooren dan de vorige. Als einddoel ziet de minister een zelf standig Ned. Ind. bestuur in Rijksver band. Het blijkt duidelijk genoeg, dat de minister niet denkt aan een Indië, los- i gescheurd uit het Rijksverband. Het woord Nederlandsch-Indië betee- kent meer dan een geografisch begrip. Meer en meer groeien Indië en Nederland naar elkaar toe; Nederland zonder Indië zou niet meer Nederland zijn en Indië zonder Nederland niet meer Indië. Gelukkig wint de overtuiging meer en meer veld, dat in het belang van Neder land en Indië de band niet moet wor den losgemaakt. Het is reeds een winst, dat van soc.-dem. zijde is gezegd, dat 10 pet. der arbeiders belang hebben bij In dië. Spr. wijst er vervolgens op, dat de S.D.A.P. het recht op onafhankelijkheid van Indië onvoorwaardelijk heeft erkend. Gesteld, dat er een soc.-dem. regeering was en dat de onafhankelijkheid geëischt werd. Zou dan een betoog als van den heer Albarda op het congres der S.D.A.P. dat eerst historische voorwaarden ver vuld moeten zijn, eenigen indruk ma ken? Tot handelen, tot een verzet tegen het ontijdig verbreken van den band zou de soc.-dem. regeering niet mogen over gaan. Een politieke partij behoort niet te speculeeren op het feit, dat zij nog wel in lang niet tot de regeering zal worden geroepen. De S.D.A.P. deed goed een voorbeeld te nemen aan de Engelsche Labourpartij, die zich krachtig verzette- gen den linkervleugel en het rijksverband wil handhaven. De Labourregeering wil aan Britsch-Indië den dominionstatus geven. De heer M e n d e 1 s: Geeft u dat ook maar aan Indië. De heer De Savornin Lohman: Daar zijn wij in Indië nog lang niet aan toe. De heer M e n d e 1 s: U streeft er ook niet naar. De heer De Savornin Lohman betoogt, dat Gandhi bij wijze van politie maatregel gevangen is gezet. Wat zou men hooren als in Ned.-Indië bloed ge vloeid was. De socialistische „New Sta tesman" echter schrijft, dat Indië gere geerd moet worden tot het zichzelf kan regeeren en dat krachtig tegen de extre misten moet worden opgetreden. Spr. juicht het toe, dat tegen het revo lutionaire nationalisme, niet te verwar ren met het opbouwende nationalisme krachtig is opgetreden. Wat de poenale sanctie betreft, vraagt spr. den Minister geen beslissing te nemen dan nadat met de ondernemers overleg is gepleegd. Het is noodig, dat met den bloei der bedrijven rekening wordt gehouden, ook in het belang van de Indische bevolking. Samenwerking van overheid en ondernemers om maat regelen te voorkomen, die economisch niet verantwoord zouden zijn, is nood zakelijk. De vergadering wordt ,te 4.45 verdaagd tot Vrijdag 11 uur. VRIJE ZONDAGEN IN DE CULTURES. Da Sumatra Post meldt, dat de bespre kingen tusschen de leiders der planters- vereenigingen en van de diverse cultuur maatschappijen thans dermate zijn ge vorderd, dat binnenkort de absolute na leving is te verwachten van het stelsel van toekenning van twee vrije Zonda gen in de cultures. Dit wordt beschouwd als een voorloopige maatregel in afwach ting van de definitieve afschaffing der hari besars en de invoering van vier vrije Zondagen in de maand. Als dit bericht waarheid mocht be vatten, dan zou dat voor hen die in de cultures werkzaam zijn een groote verbetering beteekenen. Op dit oogenblik is de toestand zoo, dat de beambten wel recht hebben op twee vrije Zondagen per maand, maar dat zij, als regel van dat recht geen gebruik kunnen maken. Wat dit punt betreft heerschen er in Indië niet Christelijke, maar Russi sche toestanden. De wet Gods wordt terwille van economische belangen een voudig ter zijde gesteld. Motorclub Zeeland. Door den Min. van Waterstaat is aan de Motorclub „Zeeland" te Goes ontheffing verleend van het bepaalde bij art. 21 der Motor en Rijwielwet ten behoeve van het hou den van een wedstrijd op 10 Mei 1930. De gemiddelde snelheid mag niet meer bedragen dan 40 K.M. per uur. Kingsford Smith op Wal cheren. De beroemde Australische Oce aan-vlieger Kingsford Smith, die thans te Amsterdam vertoeft vobr bet weder invliegen van zijn „Southern Cross" die aan de Fokkerfabrieken is nagezien, is hedenmiddag per mailtrein te Vlissi-ngem aangekomen. Ter verwelkoming waren aanwezig de vliegenier-luitenants De Mul en Wittert van Hoogland, die van Soes- terberg waren gekomen en op het vlieg veld Vlissingen waren geland en de heer Dr H. W. van Loon uit Veere, wiens gast de heer Smith is. Alle heeren gebruikten het noenmaal tea. feuiüö va® «ien feasr sa mevrouw van Loon en maakten daarna een autotocht door Walcheren. De Nederlandsche vliegeniers vertrok ken heden weer naar Soesterborg, terwijl de heer Smith te Veere bleef. Heden avond zal hem aldaar door het Veer- sche muziekgezelschap een serenade wor den gebracht. Morgen vertrekt de vliegenier met den heer en mevrouw van Loon per auto naar Amsterdam, om Intusschen Zuid- Beveland in oogenschouw te nemen. Goes. Loop der bevolking tot 9 Mei. Ingekomen: Aa van den Boomgaard, zonder beroep, van Kruiningen, Oude Vischmarkt 12; G. Heijndijk en gezin, agent van politie, van Rrielle, Piet Hein- straat 3; C. S. F. v. d. Vaart, geb. d'Hane, zonder beroep, van Oegstgeest, Rcmmerswalestr. 14; N. Kastelein, dienst bode van Kloetinge, Beestenmarkt 12; A. C. de Boot, dienstbode, van Hein- kenszand, Stationsweg 37; A. Schouwe- naar en gezin, los werkman, van Am sterdam, Bekhof 11C. Ringelberg, dienst bode, van Wissenkerke, Kloet, weg 22; S. Grim, dienstbode1, van .Hoedekenskerke L. P. v. d. Spiegelstraat 9; C. Bakker, dienstbode, van Ierseke, Stoofstraat 4; S. J. de Vries en gezin, directeur zuivel fabriek, van Schagen, Kloet, weg 10; D. L. van der Hiele, dienstbode, van Nisse, Opril Groote Markt 12. Vertrokken: H. de Kok en gezin, reizi ger, naar Kloetinge, Bergpad; J. Brou wer, onderwijzer, naar 's-H. Arendskerke Dorpsstraat E 66; C. Ruitenbeek, teeke naar, naar Haarlem, Hoogewoerdstraat 2; D. de Kok, arbeider, naar Toronto (Canada); C. Labeur, dienstbode, naar Rotterdam, Pompstraat 16a, Charlois; L. J. J. Meijler, wagenmaker, naar Toronto (Canada); D. Saaman, dienstbode, naar Wolphaartsdijk, C 75; M. H. Constandse, adj. Direct, fabriek, naar Breskens, Dorps straat 89; Th. J. Scholten en echtgenoo- te, zonder beroep, naar Enschedé, Soen- dastraat 13; H. van Lookeren Campagne en echtgen., landb. ingenieur, naar Wa- geningen, Bergweg 74c; H. de Waard, dienstbode, naar Rilland-Bath, Adr. Bu- teijnweg B 130; H. Gelok, veldarbeider, naar Wemeldinge. Ierseke. Gisteren werd de oudste in woonster in deze gemeente, mej. van Weijgerden, geboren Prins, oud 94 jaar, begraven. Reeds verscheidene jaren was zij hulpbehoevend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Doetinchem, P. Warners te Nederhorst den Berg. Te Enter, D. Bax Hz. te Puttershoek. Bedankt voor Genemuiden, W. Rijns- burger te Polsbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Holysloot en Zunderdoip, M. Boukema, cand. te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Hilversum, J. W. Geels te Apeldoorn. Beroepbaar. Door de classis Gorinchem is beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken de heer A. P. Heiner te Gorinchem en door de classis Deven ter de heer H. Zandbergen te Enschedé. De heer Heiner stelt zich nog niet beroep baar. Geen postbeambten. In antwoord op een gestelde vraag, deelt Prof. Lengkeek in „De Wekker" mede, dat postbeambten, volgens synodale bepalingen, .geen lid der Chr. Geref. Kerk mogen zijn. Het gaat hier zegt hij, niet over de vraag of er veel dan wel weinig werk op Zondag verricht moet worden. Verspreiding van den Bbel. Een .Engelschman heeft onlangs opgemerkt, dat de Bijbel nog altijd de „best seller" was, het boek dus dat het meeste gaat. Op de 126ste jaarlijksche vergadering van het Britsche en buiten!andsche Bijbelgenootschap, d e gisteren te Londen is gehouden, deelde de secretaris, ds Wilkinson, in zijn jaarverslag mede, dat in het afgeloopen jaar vanwege het genoot schap 12.175.292 exemplaren verkocht zijn namelijk 1.096 013 Bjjbe's, 1.283.391 Tes tamenten en 9.795.978 gedeelten van de Schrift. Het aantal talen, waarin het genoot schap den Bijbel verspreidt, bedraagt nu 630, d. i. 12 meer dan in het vorige verslagjaar. De hertog van Glouchester zeide, dat de meeste van de 12.175.292 deelen een voor een overhandigd waren met enkele woorden voor dengeen die het ontving. Het genootschap heeft een jaarlijksch inko men van 438.918 en kon er zich op be roemen, dat het in de 126 jaar van zijn bestaan nooit schuld had gehad. Het aantal van zijn vrienden neemt nog steeds toe en Gloucester zeide, dat deze gestadige groei een aanwijzing was, dat er nog „grootere tijden" op komst zijn. April '30 Nu geen „Zeeuwsche Stem" over onze tarwe of over onze oesters, noch over onze dijken of onze slikken, maar ik wil nu aandacht vragen voor een artikel, dat naar ik vrees wel heel schaarsch is in ons deltagebied, maar dat toch hopelijk niet gansch en al ontbreekt: het „ex libris' Maar niet te somber. Zjjn de Zeeuwen geen minnaars van het boek? De litera tuurgeschiedenis vermeldt met eere den naam van menigen Zeeuw onder de •dajj**** «a dk&i«2ö «ft tf&t de oude en nienwe schrijvers wrochten was waarlijk geen contrabande tusschen onze dijken en duinen. Ziet naar de kostelijke boekerijen in onze hoofdstad en elders. W\j weten niet of er vele groote particuliere bibliotheken zijn, maar een feit is, dat zelfs de onge letterde menschen van 't land met eenigen trots wijzen ep hun boekenplankje of -rekje, waar hun geliefde schrijvers pron ken. Welnu, ook voor hen wil ik iets zeggen over het ex-libris-gebruik en over de kunst van het ex-libris. Wat is het? Een boekmerk, vermel dende den naam of de initialen van den eigenaar van het boek. Het wordt bijv. aan de biunenzijde van den band geplakt en strekt dan als het ware tot een bewijs van eigendom. Het voornaamste doel van het ex-libris is wel het voorkomen van het wegraken van boeken, terwijl het ook een per soonlijk cachet aan het boek geeft. Is een eenvoudig etiket met den naam van den eigenaar tenslotte voldoende, men heeft er naar gestreefd iets kunstvols te maken, zoodat men terecht mag spre ken van een stukje beschavingsgeschie denis, een stukje cultuurgeschiedenis, als men een verzameling ex-libris heeft, want zooals men postzegels verzamelt, zoo legt men zich ook toe op het verzamelen van die meer of minder kunstvolle eigen domsmerken, welke vaak de vrucht zijn van den arbeid van groote kunstenaars onder de schilders en teekenaars. Maar het terrein van het ex-libris is natuurlijk veel intiemer en persoonlijker dan dat van de philatelisten. Een eigendomsmerk behoort in de eer ste plaats duidelijk den naam van den eigenaar aan te geven. Velen echter mee- nen te kunnen volstaan met hun initialen. Als die dan, gelijk wel te zien is, fan tastisch door elkaar gestrengeld zijn, kan men niet meer zien, welke de beginletter van den voornaam en welke die van den familienaam is. Staat er een familiewapen bij, dan is er wel duidelijker aanwijzing omtrent den eigenaar. Weer anderen vertoonen een beeld, dat een zinspeling op naam of beroep bevat. En als men voorts bedenkt, dat de technische bewerking op onder scheiden wijze kan geschieden (penteeke- ning, ets, houtsnede, linoleumsnede, enz. enz.) dan krijgt men zachtjesaan wel een denkbeeld van de groote verscheiden heid, die er op dit gebied bestaat. Een enkel woord moge hier over de geschiedenis van het ex-libris plaats vin den. Beweerd wordt, dat het omstreeks 1511 te Neurenberg orttstaan is. Dürer zou het eerste gegraveerd hebben voor Bilibad Pirchheimer. G. H. Pannekoek schrijft, dat 't reeds in de 16e eeuw in de Nederlanden voorkwam en dat het oud ste moet dateeren van 1450. In 1574 heeft men er een in Frankrijk gebruikt en weldra vond het gebruik in breeder kring navolging, al ging dat niet zoo heel vlug in z'n werk. Later, in de zeventiende eeuw, werd het druk ker en er waren wel voorname personen, die behalve zoo'n boekmerk, ook hun monogram op den band lieten drukken. Het gebruik moge heel oud zijn, eerst in de 17e en 18e eeuw kwam het in ons land in zwang. Wanneer men dus spreekt van oudo Nederlandsche ex-libris, dan behoeft men in gedachten slechts enkele eeuwen terug te gaan. Dat er ontzaglijk veel werk is gemaakt van de boekwerken, bewijzen de uitge breide verzamelingen die bijeengebracht zijn. De belangrijkste verzamelaar zou geweest zijn nu wijlen Graf Zu Leinin- gen-Westerburg, die er ver over de 20.000 bezat. De verzameling in het Britsch Museum telt meer dan 1CO.OOO exemplaren en de voormalige Hertogelijke Boekerij te Wol- fenbüttel kan ze ook bij tienduizenden aanwijzen. Toen men nog geen gedrukte boeken kende waren de Ex libris overbodig, vei lig als de boeken waren door hun kost baarheid. Eerstens werden de handschrif ten weinig of niet uitgeleend en wie het toch deed kon allicht gemakkelijker een overzicht hebben over zijn eigendom men dan de gelukkige bezitters van groote bibliotheken in dezen nieuwen tijd met zijn rusteloos werkende boekdrukpersen. Toch is er van dien handschriftënschat wel verloren gegaan. Zoo herinnert dr Singels er aan, dat er wel klassieke stuk ken zijn teruggevonden als beplakking van orgelpijpen, daarmee opgelapt 1 We hebben alzoo in het gebruik van het Ex-libris meer te zien dan een zoo genaamde Spielerei, meer dan een uiting van ijdelheid, doch een zaak van wijs, practisch beleid. Het eenvoudigste boekmerk, gegrond op menschenkennis en menschenverach- ting beide, is wel dat van dien nuch- teren Engelschman, die op zijn Ex-libris slechts deze woorden zette: „Gestolen van E. Johnson". Dit heer ging daarbij van de veronderstelling uit, dat een boe- kenleener groot gevaar loopt een boeken- dief te worden. Wat een Ex-libris is? Wel, zegt een andere Engelschman: Een boekmerk is voor hot boek, wat een halsband voor den hond is: „Ik ben de hond van X." De laatste dertig, veertig jaar is er in ons land heel wat gedaan aan de vervaardiging van ex-libris. Als ik zoo naga wat er alzoo geproduceerd is, blijkt wel, dat wij ook niet ontkomen zijn aan de foutieve inzichten omtrent de uitvoering van het boekwerk. Soms is het tot een simpele illustratie verwor den, welke niets te maken heeft met den persoon van den eigenaar. Andere weer missen de noodige klaarheid en duidelijkheid. Pol de Maat hoeft naaf aanleiding ran een tentoonstelling van boekwerken te Antwerpen van 19ül gewezen op de fou ten, die vele boekwerken aankleven: „In slechts al te vele is de naam van hem, die eon boek tegen de vurige begeerte van anderen wil beveiligen, of wel veel te onduidelijk, te klein, ofwel in een al te rebusachtig zinnebeeld, ofwel in 't geheel niet voorgesteld. In andere zijn de ornamenten soms erg ver gezocht en ingewikkeld zonder eenige bevattelijke betrekking op den persoon, de maatschappelijke positie of den naam van den eigenaar." Maar veel is er ook, dat werkelijk aan hooge eischen voldoet. Bekwame kunstenaars achten het niet beneden zich om aan het boekwerk hun krachten te besteden en we hebben volle bewondering voor wat hun handen wrochten. Ik heb slechts de namen van van Konijnenburg, Roland Holst, Dcrkinderen, van Hoytema, Lucie van Dam van ls- selt, rnej. Wichers Wierdsma, dr Ber- lage te noemen, om u te doen zien, dat vele grooten deze „kleine kunst" beoefenen. Allerlei materiaal wordt ervoor benut en op verscheiden wijze wordt de repro ductie verkregen. Men heeft hoogdruk, diepdruk en vlak druk, terwijl men ook kan onderscheiden de directe methode, waarbij de kunste naar zelf het cliché maakt door de recht- streeksche bewerking van het materiaal (houtsnede, linoleumsnede, rubbersnede), en de indirecte methode, waarbij hij wordt geholpen door een fotografisch proces (lijn-, ets-, autotypie, roto-gravure, jcc.). Misschien kunnen wij daar later nog wel eens dieper op ingaan. Dit schrijvende dacht ik onwillekeurig aan het werk van onzen Goeschen hout- snedekunstenaar J. Melse. Of hij zich reeds aan "de boekwerken gewijd heeft of niet, zijn talent wijst er onmiskenbaar op, dat hier een terrein is dat hij met vrucht zal kunnen betre den. De fraaie proeven van boekverluch ting, die ik zag, laten geen twijfel over cf zijn liefde voor het boek zal hem den juisten neg wijzen. KEES VAN DER MEER. ABCOUDE. Naar aanleiding van den oproep van den burgemeester van Ab coude heeft J. B. Bos zich gisteravond bij de politie te Amsterdam gemeld. Hij wist niet dat men hem zocht anders zou hij zich naar hij zeide, wel eerder gemeld hebben. De man is naar Abcoude op transport gesteld en daarna weer vrij gelaten. Hij verklaarde met den moord niets te maken te hebben. LEMMER. In den afgeloopen nacht had den de visschers een zeldzaam groote ansjovisvangst. De aanvoer van sommi gen aan den afslag beliep bijna 1000 K.G. De onlusten in Britsch-Indië. LONDEN. In het Bombay-district Rar- doli-Taluka heeft de beweging om te wei geren landrente te betalen, een grooten omvang aangenomen. Een lid van den wetgevenden Raad van Bombay heeft een brief gericht aan den Onderkoning, waar in hij voor zijn 'lidmaatschap van dien Raad bedankt en protesteert tegen de overheersching van Indië. Door een groot aantal andere vooraanstaande leden zijn soortgelijke brieven geschreven. Uit Sjolapoer wordt gemeld, dat alle Europeesche vrouwen en kinderen met extra-treinen uit de stad zijn vertrokken, nadat een bloedige botsing plaats had tus schen de politie en opstandige leden der bevolking. Nader wordt geseind: Te Poona is hedenmorgen de eerste groep vrouwen en kinderen uit Sjolapoer aangekomen. Uit mededeelingen van de vluchtelingen blijkt, dat de botsingen van zeer ernstigen aard zijn geweest. Naar zij verklaarden zouden 7 politiemannen zijn gedood, welk aantal in andere berichten op 4 gesteld wordt. Het totaal aantal dooden wordt geschat op 50, dat der gewonden op 400. De autoriteiten hebben een oproep ge richt tot de Europeanen te Talegam op 30 mijl afstand van Poona om de stad te verlaten. De politie heeft maatregelen getroffen opdat alle missionarissen het bedreigde gebied zouden kunnen verlaten. Hevige ontploffing in een fabriek. NEW-YORK. Tengevolge van een ont ploffing in de vleeschrookerij in de fa brieken van de Armour Comp. te St.- Jozef (Miss.) zijn 20 arbeiders gedood, terwijl 10 arbeiders gewond werden, waarvan 7 ernstig. Het meerendeel der slachtoffers bestaat uit vrouwen en kin deren. Nader is gebleken, dat nog 15 meisjes zijn ingesloten in een kelder ruimte, die door puin is versperd. Men gelooft minstens 24 uur noodig te hebben om deze meisjes te bereiken, zoodat de kans, dat ze nog levend gered kunnen worden zeer gering is. De schade wordt geraamd op 250.000 dollar. HANNOVER. Donderdagavond is de eerste mijn van de kalifabrieken Vinen burg tengevolge van het binnenstroomend water ontruimd. Het schijnt dat de over strooming het karakter van een catastro fe gaat aannemen. Door aardverschui vingen is zeer groote schade aangericht, terwijl op verschillende plaatsen de spoor lijn verzakt is. Nader is gebleken, dat de mijn geheel onder water staat. Het spoorwegverkeer ondervindt veel vertra ging. BERLIJN. Hedenmorgen vervoegde zich de handelaar Otto Rindfeld aan het paleis van den Rjjkspresident. Hij verklaarde aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2