No. 185 Vrijdag 9 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes KINS EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Belangrijkste Nieuws. «Ik raad O aan om er een gewoonte va» te maken dagelijks PEPERMUNT Dit is de origineels: pe permunt» die derhalve geen kunstmiddelen be vat» maar bereid is uit hetechtenatuurproduct. Hieraan ontleent zij haar opwekkende en verfris- schende eigenschappen en den lekkeren en toch krachtigen smaak." Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg, Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per poet, IA- Losse upmnfters «0,08 Prils der AdvertentlSn: 1I regels f1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Socialistische moraal. In het Populair-wetenschappelijk bij voegsel van „Het Volk" schreef dezer da gen een vrouw, teekenend C. S. R., een artikel, dat, zeer zeker populair is ge schreven, maar met de wetenschap op zeer gespannen voet staat. Daarin wordt toch niet minder beweerd, dan dat het Christendom de positie van de vrouw heel moeilijk heeft gemaakt, dat het de vrouw tot een onmondig en verdrukt schepsel heeft verlaagd en haar feitelijk in een toestand van slavernij heeft gebracht. Het is gelukkig niet noodig dergelijke onzin 'te weerleggen. Het is dan ook niet hierop, dat wij de aandacht wilden vestigen, maar wel op }vat deze schrijfster verder betoogt en waarin zij hare socialistische toekomst- idealen ontwikkelt. Zij acht het gelukkig, dat de vrouw door zelf geld te verdienen meer vrij staat tegenover den man, dat zij nu beter in staat is zich uit te leven en dat zij de gevolgen van onwettige verhoudingen, ook al is zij getrouwd, niet meer behoeft te vreezen. Als regel zal de gehuwde vrouw van deze vrijheid geen gebruik maken, ge bonden als zij is door man en kinderen. Maar als zij dat nu eens wèl zou willen doen? Als zij nu genoeg heeft van haar man en lust heeft om met een ander sa men te leven? En als dan met name hare kinderen haar daarbij in den weg staan? Wat dan? Wel ,zegt de schrijfster, dan moet de Staat een handje helpen, opdat zjj zicb van haar kinderen kan ontdoen. „Men zou de vrouw dezelfde vrijheid moeten geven als den man. Als zij dit wenscht, als zij zich niet in staat voelt, om welke reden dan ook, hare kinderen alleen groot te brengen, dan moeten wet en maatschappij haar hare vrijheid terug geven. Dan moet er gelegenheid gevondeD worden in tehuizen of bjj particulieren, waar de kinderen uit onvolledige gezin nen in harmonie kunnen worden grootge bracht. Evenals de man moet zij naax krachten bijdragen in de opvoeding van hare kinderen." Ziedaar, de socialistische moraal, door de Maasbode terecht aangeduid als de moraal vande apenkooi. Wat in Rusland tot toepassing wordt gebracht en waarvan men de ontzettende gevolgen heeft kunnen waarnemen, wordt hier den menschen als een begeerlijk goed voorgespiegeld. Wie denkt bij het lezen van dergelijke theoriën niet aan het Godswoord: „Zie, z'ij hebben des Heeren woord verworpen, wat wijsheid zouden zij dan hebben 1" Indië's verzet tegen Engeland. Te Sholapur (presidentschap Bombay) zijn bij een ernstige botsing tusschen verzetplegers en politie 25 personen ge dood en 100 gewond. Zes bureau's van politie, het gerechts gebouw en alle slijterijen werden inbrand gestoken. Er is een afdeeling Britsche troepen naar Sholapur gedirigeerd. Volgens een bericht uit Bombay zijn de Indische nationalisten voornemens, binnenkort een aanval te doen op een zoutmagazijn der regeering. Dit voorne men is reeds door Gandhi aangekondigd en zijn opvolger wil het thans ten uit voer brengen. Ook een zoon van Gandhi neemt aan de voorbereidingen deel. Men neemt aan, dat een groot aantal vrijwilligers zich hiervoor beschikbaar zal stellen. De toestand is overigens weinig ver anderd. In sommige streken heeft de alge- meene staking zich uitgebreid, terwijl zij in andere en ook te Bombay in om vang is verminderd. Dé verscherping van den economi- schen boycot in Indië heeft groote onrust gewekt in de kringen van katoen-indus- rieelen en te Lancashire (Eng.). In de afgeloopen weken is het Indische zaken leven reeds sterk achteruitgegaan. Deze achteruitgang is de laatste dagen zoo sterk toegenomen, dat een groot aantal spinnerijen voor onbepaalden tijd gesloten moest worden. Duizenden arbeiders zijn reeds ontslagen of het ontslag is hun aangezegd. Aan de beurs te Manchester gaan stem men op, die van de regeering een scher per optreden verlangen tegen de perso-' nen, die in Indië de boycot-beweging leiden. Ook de Japansche textiel-industrie schijnt, volgens berichten uit Osaka, door de beweging getroffen. Bij groote zijde- firma's te Yokohama zijn belangrijke or ders, die reeds vergeven waren, ge schrapt. „Het Volk" meldt nog omtrent de on lusten te Sholapur: Het begon als volgt: De palmboomen leveren in deze stad niet alleen palm- wijn op, maar .ook een soort alcohol, waarvan toddy, een inlandsche sterke drank, wordt gefabriceerd. Vroeger reeds hebben aanhangers van Gandhi gepoogd deze hoornen om te kappen. Ditmaal werd echter een massa-aanval op de palm boomen gedaan. "De politie poogde het omkappen ,van deze hoornen te voor komen en gelastte de menigte uiteen te gaan. Dit werd geweigerd, waarop de po litie, na door de menigte te zijd aange vallen, vuurde. Gemeld wordt, dat twee agenten werden gedood. Tegen middernacht was de rust weer hersteld en men dacht reeds, dat alles over zou zijd. Des morgens 'begon men echter de hoornen om te kappen. Volgens de jongste berichten is de toestand er ger dan ooit. De agenten zijb. wel niet precies op de vlucht .geslagen, maar zij1 zijn toch door de massa teruggedrongen. De onderhandelingen tusschen Engeland en Egypte. Volgens een nader bericht verklaarden de Egvptenaren na afloop der conferentie, dat het onmogelijk was van den Soedan af te zien. Zij waren voornemens heden naar Kaïro te vertrekken en hopen dat het mogelijk zal zijn de onderhandelingen later te hervatten. Henderson verklaarde in het Lagerhuis, dat ondanks de oprechte en aller vriendelijkste pogingen van weerszijden de Engel sch-Egyptische onderhandelingen mislukt waren. In een officieele Egyptische verklaring wordt gezegd: Ondanks oprechte pogingen zijn wij helaas niet tot een accoord, zelfs niet tot een entente kunnen komen ten aanzien van den Soedan. Wij zijn tot de uiterste grens gegaan, maar konden de rechten van Egypte op den Soedan ze ker niet prijsgeven." In de verklaring van de Egyptische delegatie wordt nog gezegd, dat de Egyptenaren weliswaar een verdrag van vriendschap met Brittannië verloren heb ben, maar dat zij werkelijke vriendschap hebben gewonnen, wat van het grootste belang is. Voor het sluiten der Engelsch-Egypti- sche conferentie heeft Henderson ver klaard, dat men terdege moest begrijpen, dat de deur geopend moest blijven en dat als een van beide partijen zich bedacht het verdrag er nog steeds was om op nieuw te worden besproken. De regeering zag, zoo verklaarde Hen derson nog, geen middel om recht te doen wedervaren aan de "Egyptische eischen inzake de Soedan. Eenige conservatieven juichten bij de aankondiging der mislukking, hetgeen ge roep van leden der arbeiderspartij „Het is een schande 1" uitlokte. Achteruitgang der bevolking. Het geboorteoverschot in Pruisen is in 1929 gedaald tot circa 203.000 tegen 276.000 in 1923, d.w.z. dat in 1929 op elke 1000 inwoners een geboorteover schot van 5.3 kwam, terwijl het in 1923 nog 7 bedroeg. In de laatste jaren vóór den oorlog kwam in het toenmalige Prui sische gebied op 1000 inwoners een ge boorte-overschot van ongeveer 13 voor en omstreeks 1900 zelfs van 16. Tc Berlijn overtrof in 1929 het aantal sterfgevallen dat der geboorten met on geveer 10.600. Nieuwe overstroomingen in Zuid- Frankrijk. Uit het Zuiden van Frankrijk worden nieuwe overstroomingen gemeld. Ver scheidene rivieren zjja buiten haar oevers 1 getreden en op verschillende plaatsen hadden dijkbreuken plaats, zoodat uitge strekte gebieden onder water kwamen te staan. Daar hulp spoedig ter plaatse was, konden de bewoners uit hun gevaarlijke positie worden bevrijd, doch veel vee is verdronken. De toestand in Spanje. Volgens een officieus communiqué zijn de berichten omtrent een vermeenden opstand 'der garnizoenen te Madrid en Barcelona volkomen ongegrond. De militaire kringen hebben besloten, zich van elk ingrijpen in de politiek te onthouden, en zijn tot dusver van de propaganda en machinaties der poli tici van elke richting verre gebleven. Niet slechts in de garnizoenen van Ma drid en Barcelona heerscht volkomen rust, doch ook in alle andere steden van Spanje. Wel is t.e Madrid bericht ontvangen, dat de generaals Martinez Amido (mi nister van binnenlandsche zaken onder de dictatuur) en Barrera (voormalig ka pitein-generaal van Catalonië) zouden heb ben gepoogd, opnieuw een dictatuur te vestigen, teneinde de moeilijkheden, waar tegen do monarchie zich sedert eenige dagen ziet gesteld, uit den weg te rui men. Daarom ,2yjn beide generaals on der bewaking gesteld. Korte Berichten. Op het Noordelijk® eiland van N.- Zeeland heeft een uitbarsting van eetn vulcaan plaats gehad, waarbij groote hoe veelheden modder in de lucht weiden geworpen. De hitte, die de laatste dagen zich in het Oosten van de Vereenigde Staten doet gevoelen, heeft reeds menige slacht offers gemaakt. Te New-York en in de omgeving zjjh tot nu toe drie personen tengevolge van de hitte bezweken. De thermometer steeg eergisteren te New- Ycxk tot 32 graden Celsius. Aan de Engelsche bladen wordt uit Ween en gemeld, dat het soc. gemeente bestuur besloten heeft, ter voorkoming van verwisseling van babies in de ge- gemeentelijke creches, vingerafdrukken te nemen van de babies en hun moeders, welke in een register naast elkaar zullen worden bewaard. Op verschillende plaatsen in Frank rijk heerscht. tengevolge van het weder hoogwater. De Loire is 3 M. gestegen. In Savoye sneeuwt het aanhoudend. De laaggelegen gedeelten van Montélimar staan onder water. In 'den toestand van de Duitsche arbeidsmarkt is in de tweede helft van April slechts weinig verandering gekomen, zoodat ook de werkloosheid niet veel verminderd is. Einde April 'bedroeg het aantal ondersteunde werkloozen 1.761.000 en dat der gedeeltelijk ondersteunden 320.000. Het aantal werkloozen was 750.000 hooger dan verleden jaar om dezen tijd. Naar uit NewYork gemeld, is door het onachtzaam optreden van een ge vangenbewaarder in de gevangenis te Co lumbus, waar onlangs de groote nood lottige brand woedde, wederom een ern stig ongeluk gebeurd. Een gevangenbe waarder speelde onachtzaam met een ma chinegeweer, toen dit plotseling begon te vuren. Een aantal kogels sloeg in een groep slapende gevangenen. Twee hun ner werden op slag gedood, terwijl een aantal anderen gewond werd. Na een zorgvuldig onderzoek is de Parijsche zedenpolitie er in geslaagd, vijf individuen, waaronder een vrouw, 'die zicb aan handel in blanke slavinnen schuldig maakten, in hechtenis te nemen. In het laatste anderhalve jaar had de bende tien vrouwen naar het buitenland weten te verschepen. Te Keswick in Yorkshire vroor het gistermorgen even voor zonsopgang tien graden en de vennen van de moerassen van Yorkshire waren met een dunne ijs korst bedekt. De hooge piek in Derbyshire was tot het middaguur met sneeuw be dekt Te Birmingham is Woensdag een man wegens inbraak in een fabriek tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Drie medeplichtigen kregen lichtere straf fen. Een inspecteur van de recherche zeide, dat deze man den achterkant van brandkasten kon openscheuren, alsof „hij blikjes zalm opende". Men noemde hem den koning der inbrekers. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Binnen enkele dagen zal het Neder- landsche paviljoen op de Wereldtentoon stelling te Antwerpen worden, geopend, Maandagmiddag 12 Mei zal dr F. E. Posthuma, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, voorzitter van het Uitvoerend Comité van de Nederlandsche deelneming aan deze wereldtentoonstel ling, officieel de poorten 'tot "het stukje Nederland op Belgischen bodem Qpenen voor allen, die uit belangstelling, of uit zakelijke overwegingen willen zien wat Nederland en zijn koloniën zijn en wat zij' presteeren. Tct op verren afstand is de 30 M. hooge pylonenpartij, die de bouwer van het Nederlandsche paviljoen, architect H. Th. Wijdeveld, geplaatst heeft bij den ingang van het overigens laag gehouden tentoonstellingsgebouw, zichtbaar. Gedu rende den dag roept „NEDERLAND" hoog in de lucht tegen de pylonen ge plaatst, .de bezoekers en als de zon zal zijn ondergegaan, zal een vuurtorenlicht, zooals er zoovele langs de Nederlandsche kusten staan als veilige bakens voor de scheepvaart, de wegwijzer zijn naar een veilige plaats, een tentoonstellingsgebouw eenvoudig opgetrokken weliswaar, doch met een eigen architectuur. Maandag, bij de officieele .opening in tegenwoordigheid van den minister van arbeid, handel en nijverheid, Mr T. J. Verschuur en tal van andere autoriteiten, hcopt men geheel gereed te zijn. Met een totale oppervlakte van 12.000 vierk. M. is het Nederlandsche paviljoen op deze Wereldtentoonstelling na Frank rijk en koloniën '(15.000 vlerk. M.) en Groot-Brittannië en koloniën (25000 v. MD het grootste der buitenlandsche deel nemers. De Belgische .afdeeling beslaat een oppervlakte van 60.000 vierk. .M. De lengte van het gebouw is 250 M. De bouw in goedkoop materiaal, daar het gebouw ten hoogste zes maan den dienst zal doen, en daarna zal wor den afgebroken werd uitgevoerd door de N.V. Aannemings Mij v.b. firma H. F. Boersma, onder toezicht van het in genieursbureau G. J. Langhout. Rondom het gebouw is een .tuinaanleg, welke is tot stand gekomen door de medewerking van een subcommissie uit den 'Nederland- schen tuinbouw onder voorzitterschap van den heer Ernst Krelage. Bij1 den tuinaan leg, die door clen tuinarchitect H. de Lange uit Rotterdam is ontworpen, is er naar gestreefd tijdens den ganschen duur van de tentoonstelling volop bloemen te kunnen toonen. Dertigduizend Darwin- en andera late tulpen staan er thans in bloei Verbreken van locale voor interlocale Telefoongesprekken. De op 1 Januari 1.1. ingevoerde nieu we regeling voor de telefoontarieven bracht o.a. mede, dat een locaal gesprek niet meer voor een interlocaal gesprek dat tegelijkertijd doorkomt, wordt ver broken. Vóórdien was zulks, zoo men weet, wèl het geval. Tegen de thans ingevoerde regeling zijn van verschillende zijden bezwaren geuit. Het Hoofdbestuur der P. T. en T. onder zoekt, naar aanleiding daarvan, op wefke wijze hieraan zou kunnen worden tege moet gekomen. Een regeling, waarbij voor ieder geval aan den abonné de keuze wordt gelaten om het locale gesprek voort te zetten, dan wel het Interlocale gesprek te voe ren, stuit, naar wij vernemen, practisch op onoverkomelijke bezwaren. Niettemin ligt het in het voornemen te trachten, algemeen, 'de mogelijkheid tot het voeren van het interlocale gesprek te verruimen. Voor de gemeentelijke telefoonnetten te Rotterdam en 'sGravenhage is inmiddels in den loop van de vorige maand voor- loopig besiist, dat bjj het doorkomen van een interlocaal gesprek voor een lo- Binnenland. De Tweede Kamer over de herziening der Gemeentewet. De Eerste Kamer behandelt de Indische begrooting. De vrije Zondag in de Indischo cultures. Buitenland. De afgebroken onderhandelingen tusschen Engeland en Egypte. Hoog water in Frankrijk. De toestand in Britsch-Indië ernstiger. ts gebruiken. Waarborg voor zuiverheid beeft U in de voortdurende contröle van het laboratorium: Dr. v. Hamel Roos ea Har mens, Amsterdam. caal in gesprek zjjnde abonné nog met geringe tusschenpoozen tweemaal zal worden getest, of de locale verbinding inmiddels is beëindigd en zoo niet, dat daarna het locale gesprek zal worden verbroken en het interlocale gesprek tot stand zal worden gebracht. Voor Amsterdam kan deze regeling, uitsluitend om technische redenen dit gemeentelijke net is nog niet volledig ge automatiseerd nïet worden doorge voerd; daar is dus niets veranderd, ook niet op '1 Januari 1.1. en wordt de locaal in gesprek zijnde abonné vefbroken, zoo dra eer interlocaal gesprek voor hem wordt ontvangen. Afwezige Kamerleden. Het lid der Tweede Kamer, de heer Slotemaker de Bruine, is de eerste dagen verhinderd de vergaderingen dier Kamer bij te wonen wegens verblijf in het bui tenland. Land- en Tuinbouwongevallenwet. Bij Kon. besluit van 2 Mei is aan L, van Vliet, te Westmaas, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den raad van toezicht, bedoeld in art. 32 der Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922, en is als zoodanig benoemd H. Gudekerk, te Utrecht. Burgemeesters. De burgemeester van Twisk, de heer EL Vijn Hzn, is gistermorgen te Enkhuizen plotseling op 64-jarigen leeftijd overleden. De treinverbinding BelgiëNederland. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: Op aandringen van de Nedarlandsdhe Kamer van Koophandel in België te Brus sel, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen een belangrijke verbetering] aangebracht in de treinverbinding Bel- gië-Nederland. Met ingang van 15 dezer zal de snel trein, die 's ochtends 7 uur uit Brussel Zuid vertrekt 7,50 te Antwerpen Cenr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1