Binnenland Uit de Provincie. Zoeklichtjes. schikken zou zot; belastend zijn, dal men Kat;:, die op het oogenblik mei vakan tie ta Belaggio vertoeft, telegrafisch haeft teruggeroepen. Het tegen Katz geopende onderzoek hcudt verband met de bekende affaire der Galérie la Fayette, die te Berlijn or-n groot warenhuis wiido oprichten en v. el op den Potsdammerplatz, het drukste punt der stad. Terreinen on. panden wer den gekocht, plannen werden, ontworpen, maar .steeds weer ontstonden moeilijk heden, die de uitovering dezer plannen belemmerden. Men vond het reeds maanden geleden vrij zonderling, dat wethouder Katz In deze aangelegenheid een bui tengewonen ijver ontwikkelde. Bloedig treffen tusschen stakers en werkwilligen. Uit Oslo wordt gemeld, dat in een zijdaJ van het Gudbrandsdal ernstige incidenten ontstonden tusschen stakers en werkwil lige houthakkers en vlotters. Verschillende werkwilligen werden door de stakers, die aanvankelijk ongeveer 100 in getal waren, gewond, waarbij eeni- gen ernstig. Alle gereedschappen, zooals bijlen, za gen, breekijzers, enz. werden in de rivier geworpen, zoodat de werkzaamheden niet konden worden voortgezet. Ten slotte .arriveerde politie en één der leiders werd gearresteerd en naar de gevangenis te Gjoevik gebracht. Voor de gevangenis kwam het weer tot samenscholingen en incidenten. De werkwilligen verklaarden, dat het op het oogenblik levensgevaarlijk is om in de omgeving van het Gudbrandsdal te werken. De onderhandelingen tusschen Engeland en Egypte. Be onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers van Engeland en Egypte, die gistermorgen om acht uur begonnen, werden den geheelen dag voortgezet en zouden waarschijnlijk ook een deel van den nacht in beslag nemen. Men gelooft dat de onderhandelingen in een uiterst kritiek stadium verkeeren en binnen 24 uur hetzij in de eene, hetzij in de an dere richting zullen eindigen. Henderson, die vanmorgen naar Parijs moet vertrek ken, zou zijn vertrek hebben uitgesteld. Voorbereidende Ontwapeningsconferentie. Jhr. Loudon heeft zijn beraadslagingen te Genève beëindigd en keert naar Parijs terug. Niet alleen is het thans uitgesloten, dat de ontwapeningsconferentie nog vóór de Volkenbondszitting bijeenkomt, men spreekt reeds van eind October of begin November vóór het begin der slotzitting, terwijl ook een verder uitstel niet uitgesloten is wanneer dit in verband met de directe onderhandelingen met Italië en Frankrijk, of met andere om standigheden gewenscht wordt geacht. Jhr Loudon is van meening, dat een bijeen roeping der commissie vóór de Volken bondsvergadering nutteloos, zoo niet ge vaarlijk is voor het succes der werk zaamheden. Korte Berichten. Overal in Spanje is het rustig, zoo meldt een officieel bericht. De regee ring heeft besloten acht universiteiten te sluiten tot de examens in Juni. Naar gemeld wordt is Perzië door hevige aardbevingen geteisterd. In steden en dorpen werd reusachtige schade aan gericht. Meer dan 2000 menschen zou den om het leven gekomen zijn. Bij deu wervelstorm, welke Texas geteisterd heeftj zijn naar nader gemeld wordt meer dan 90 personen om het leven gekomen. Het aantal gewonden be draagt minstens 100. De autoriteiten heb ben op groote schaal hulpmaatregelen genomen. De schade bedraagt, voor zoo ver thans bekend is, verscheidene mil- lioenen dollars. Volgens een bericht uit Moskou heeft Rusland zich befeid verklaard deed te nemen aan de internationale confe rentie van het Roode Kruis, welke bin nenkort te Brussel zal worden, gehou den lende bladzijden moeten raadplegen. Eerst den treinenloop AmsterdamHilversum Amersfoort; op een andere pagina het tra ject Amersfoort—Apeldoorn; en ten slotte op een derde bladzijde het traject Apel doornEnschedé. Wij zouden niet gaarne durven beweren dat het er makkelijker op is geworden, nu men zoo lang gewoon is' geweest aan een andere (en vlugger te raadplegen) indeeling van het officieele spoorboekje. Wij maken onze lezers attent op ook geheel nieuwe teekens voor bijzondere aanduidingen, zooals treinen, die niet, of alléén op Zondag loopen. Het wordt in het nieuwe spoorboekje geducht uitkij ken; er zijn ongeveer 18 verschillende tee kens, die men zorgvuldig in acht heeft te nemen. Dit nieuwe model van het spoorboekje houdt verband met een andere editie dienstregeling, die verkrijgbaar wordt ge steld en waarin men alle buitenlandsche aansluitingen opgenomen vindt. Het klei ne boekje, dat nu slechts 15 cent kost, is alleen bedoeld voor hen, die geen buitenlandsche verbindingen behoeven en genoeg hebben aan den binnenlandschen treinenloop. Dr J. Th. de Visser. Naar wij vernemen, zal het den 27en j dezer maand 50 jaar geleden zijn, dat de oud-Minister Dr J. Th. de Visser cum laude bevorderd werd tot doctor in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van een academisch proefschrift getiteld: De Daemonologie van het Oude Testa ment. Zilverbons. In de maand April zijn bij de Algem. Rekenkamer overgebracht: 900.000 stuks onbruikbaar geworden zilverbons f 2.50 van den bij Kon. besluit van 14 Juni 1918 bepaalden vorm. Geneeskundig schooltoezicht. Gedep. Staten van Gelderland hebben van den minister van arbeid, handel en nijverheid bericht ontvangen, dat hij bin nen afzienbaren tijd met een afgerond voorstel inzake het geneeskundig school toezicht hoopt te kunnen komen. De Nederland-express. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het motorschip „P. C. Hooft" zal Vrijdagmorgen 9 Mei te 11.30 uur van Genua vertrekken. Aan komst Zaterdagmorgen 10 Mei te 5.57 uur te Arnhem, 8.48 uur te Utrecht, 9.45 uur te Dein Haag S,.S., 9.36 uur te Amsterdam W.P., 9.53 te Amsterdam C.S. en 9.52 uur te Rotterdam-Maas. Chineesche communisten uit Indië verwijderd. „Aneta" meldt, dat naar aanleiding van het onderzoek ingesteld tegen de 16 in de 2e helft van Maart j.l. in de Riouw- archipel gearresteerde Chineesche com munisten, leden eener Chineesche com munistische vereeniging, welke haar ze tel heeft te Singapore, is besloten hen zonder jneer uit Nederlandsoh-Indië te verwijderen. Ten aanzien van de te Palembang en Scerabaya gearresteerde Chineezen, die eveneens behoorden tot genoemde com munistische organisatie, werd nog geen beslissing getroffen. Gouv.-Generaal van Ned.-Indië. Naar „Het Volk" verneemt, zou het bij de benoeming van den nieuwen gou verneur-generaal van Nederlandsoh-Indië gaan tusschen den huidigm gezant te Tokio, baron J. C. Pabst, en dr A. A. L. Rutgers, die sinds korten tijd gouver neur van Suriname is en daarvoor chef van het landbouw-departement in Indië was. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft benoemd tof rapporteurs over het wetsontwerp tot re geling van de winkelsluiting de heeren Oudegeest, Steger, Koster, de Gijselaer en de Jong, en tot rapporteurs over het ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet de heeren Serrarens, Anema, Gelderman, van Lanschot en v. d. Hoeven. Afdeelingen Tweede Kamer. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer deelde de voor zitter mede, dat de afdeelingen benoemd hebben tot voorzitters Tie heeren Mar- chant, Heemskerk, Schokking, Nolens en Golijn. Het nieuwe spoorboekje. Het „Utr. Dagbladheeft reeds ontvan gen het nieuwe spoorboekje voor den zo merdienst .1930, ingaande 15 Mei a.s. Het blad schrijft: „Het boekje is opvallend kleiner van formaat en véél dunner. Het herinnert sterk aan de spoorboekjes die men vijf en twintig jaar geleden algemeen raadpleegde, die boekjes van 5 cent. In het midden van het boekje is thans de spoorwegkaart opgenomen; met de verwijzing naar de betrekkelijke tabellen dor dienstregeling. Men zal aan de nieuwe indeeling even moeten wennen. Men is b.v. jarenlang gewend geweest om de ver binding AmsterdamAmersfoort —De venterEnschedé en verder te vinden op één pagina, men zal voor het nazien van treinen op dit traject voortaan verschil EEN NIEUW VLOOTPROGRAM. Aanbouw van nieuwe oorlogsschepen. Een plan voor de eerste 10 jaar. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot verhooging van het VlIIste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1930. Daarbij worden aangevraagd een bedrag van f 250.000 als eerste termijn voor een kruiser, bestemd voor de scheeps macht in Oost-Indië, en een bedrag van f520.000 als eerste termijn voor een flot tieljevaartuig voor de West. De Regeering acht het gewenscht bij deze aanvrage haar standpunt ten op zichte van dat gedeelte der vloot, dat niet uitsluitend tot de locale verdedi gingsmiddelen behoort, in het kort uit een te zetten en daarbij de geheele vloot zoowel het gedeelte in Ned. Oost-Indië als dat in Nederland, in beschouwing te ne men. Tot de zeemacht in Ned. O.-Indië zal vol gens de in 1927 vastgestelde grondslagen voor de verdediging van Ned. Oost-Indië behooren een zeegaande vloot, waarvan de sterkte ten minste 2 kruisers, 8 tor pedojagers en 12 onderzeebooten zal be dragen. Als de thans nog in aanbouw zijnde jagers Banckert en Van Nes, welke in 1930 gereed komen, in Indië zullen zijn aangekomen, zal aldaar die mini mum-sterkte aanwezig zijn. Ten einde over de minimum-sterkte als regel te kunnen beschikken, zal een zekere materiëel-reserve aanwezig moe ten zijn, gereed om in dienst te wor den gesteld wanneer gelijksoortig mate- riëel voor geruimen tijd in herstelling gaat. Voor de minimum-sterkte wordt noodig geacht een materiëel-reserve van 1 kruiser, 4 jagers en 6 onderzee-booten, j De verdere aanbouw van materieel voor de zeemacht in Indië zal derhalve er op gericht moeten zijn deze materiëel-reser ve te verkrijgen. Als type voor den nieuw te bouwen kruiser wenscht de Regeering te volstaan met een kleiner type dan de Java en Sumatra. De nieuwe kruiser zal de hoofdbewapening krijgen van 6 kanon nen van 15 c.M. en een snelheid van 33 mijl. De pantserbescherming en de actiera dius zullen ongeveer gelijk zijn aan die van de beide thans in Oost-Indië aan wezige kruisers. Vertrouwd wordt, dat het schip in 1934 gereed kan zijn. 'Aanbouw der materiëel-reserve zal naar het oordeel der Regeering slechts geleidelijk kunnen geschieden aangezien voor aanbouw in eenig jaar alleen die gelden verwerkt zullen worden, welke voor dat begrootingsjaar uit de gewone middelen beschikbaar gesteld zijn. Daarom meent de regeering voor de eerstvolgende jaren, wat betreft de be hoeften voor de zeemacht in Oost-Indië, zich te moeten bepalen tot het in aan bouw brengen van een kruiser en de ver vanging van eenige onderzeebooten. Daar na is de uitbreiding van het aantal ja gers het meest urgent De kosten van den bouw van den der den kruiser, van de vervanging van oud onderzee-materiëel der zeemacht in Oost- Indië en van materiëel voor de scheeps macht in Nederland zullen gezamenlijk blijven beneden het gemiddelde der gel den, in de laatste acht jaren door de Wetgevende Macht voor aanbouw toe gestaan. Ten aanzien van de verdeeling der kos ten voor nieuwen aanbouw voor de zee gaande vloot in Oost-Indië zal voorals nog dezelfde regeling gevolgd worden, welke sinds verscheidene jaren wordt toegepast, aangezien het wetsontwerp be treffende de verdeeling der kosten over de Rijks- en Indische begrootingen nog in voorbereiding is. Op dien grond zal van het thans aangevraagde bedrag van f250.000 de helft ten laste der begrooting van Nederlandsch-Indië komen. De minister is voornemens op de be grooting van 1931 gelden aan te vragen voor een eersten termijn van een flot- tieljeleider, welk schip het midden houdt tusschen een kleinen kruiser en een tor- pedobootjager en rekening houdend we derom met de financiëele middelen, voor het beoogde doel het meest geschikt wordt geacht. Nadat de eerste flottieljeleider omstreeks 1935 gereed is gekomen, zal met den aanbouw van een tweede der gelijk schip begonnen worden. Is ook dit gereed, dan kan met de vervanging der oudere onderzeebooten worden voort gegaan. De Regeering acht voor een blijvende stationneering in West-Indië noodig een flottieljevaartuig, in grootte ongeveer ge lijk aan de thans tot de zeemacht in Oost- Indië behoorende „Flores" en „Soemba" en twee torpedobooten van ongeveer 300 ton, geschikt voor bekruisingsdiensten. In het aanbouwplan van de eerstvolgen de tien jaren worden als kosten ver meld voor: kruiser Indië, groot ongeveer 5250 ton, I2V2 millioen gulden, torpedo jager 4,2 millioen, K-boot 3,3 millioen, onderzeeboot-mijnenlegger 4 millioen, flottieljeleider Nederland 7,5 millioen, on derzeeboot 2,3 millioen, flottieljevaartuig voor West-Indië 2,5 millioen. Wat het personeel betreft, is de regee ring van oordeel, dat de organisatie daar van zoodanig is, dat de bemanning der vloot wordt gewaarborgd en dat ook vol doende personeel beschikbaar gesteld kan worden voor het onderhoud der ma teriëel-reserve. Rechtstreeksche 3© klasse verbinding Vlissing© n—Z u i d- Duitschland. Met ingang van den zo merdienst zullen in de treinen D 107 en D 108 Kaldenkirchen—Vlissingen en terug 3e klasse rijtuigen loopen, waardoor een rechtstreeksche derde klasse verbin ding tusschen Zuid-Duitschland en Vlis singen (Londen) wordt tot stand gebracht. Waterleiding. Voor bad en waschtafels: J. M. Polderman, Goes. Ted. No. 129. Adv. Ptov. Stoombootdienst. B. en W. van Zierikzee deelen den raad naar aanleiding van den brief, dien B. en W. aan Ged. Staten richtten, verzoe kende spoed te willen betrachten met den aanleg van de ponton aan de aan legplaats van den Prov. Stoombootdienst op de Ooster-Schelde, mede, dat Ged. Staten berichtten, dat de ponton, nu dienstdoend te Vlissingen voor den dienst op de Wester-Schelde, op zijn vroegst eind 1931 te Zierikzee in gebruik zal kunnen worden gesteld. Schaken. Gisteren speelde te Mid delburg de Goesche Schaakvereeniging een wedstrijdpartij tegen de Middelburgsche Schaakclub waarbij de uitslag was als volgt: le bord A. J. C. Nordlohne 1 P. M. de Kleijn 0; 2e bord J. Bonnet W. de Graaf y2; 3e bord L. C. van Vijven 0 Mr J. Adriaanse 1; 4e bord Mr C. M. Keg ge 0 H. J. Kraak 1; 5e bord W. G. van Hartesveldt 0 H. Oldeman 1; 6e bord H. J. Molhoek 1 Dr J. C. Kinderman 0; 7e bord J. C. van de Velde 1 C. M. van Hal 0; 8e bord Dr A Looyen Dr L. A. J. Burgersdijk Het resultaat was, dat iedere club een gelijk aantal winst- en verliespunten had. Middelburg. Naar aanleiding van heit droevig ongeval, dat Maandag j.l. in de Centrale slachtplaats alhier beeft plaats gevonden, heeft de Slagerspatroonsver- eeniging alhier besloten een som gelds bijeen te brengen, ten einde de weduwe van den verongelukten .N., die als loon- slager niet onder de bepalingen der onge vallenwet viel, eenigen steun .te kunnen verleenen. Men verzoekt ons hieraan toe te TOegm, dat de lieer 0, -L Rijke, Lan- geviele, penningmeester van genoemde vereeniging is. Gobs. Op tweeden Pinksterdag organi seert de Voetbalvereeniging „Goes" groote internationale voet- en korfbal- wedstrijden, waaraan o.m. enkele clubs uit België zullen deelnemen. Muzikale medewerking zal worden ver leend door de Kon. Antwerpsche fanfare. Dit gezelschap zal tevens op de mu ziektent op de Groote Markt dien dag vermoedelijk van 5 tot 6 uur nam. een concert geven. Borsselen. Loop der bevolking. Ingekomen: Hendrikus Kouwenberg van Goes naar no. 303; Adriaan Hoon- dert van 's-Gravenpolder naar no. 309; Christina Huige van Colijnsplaat naar no. 149; Simon Strijd van Kortgene naar no. 15. Vertrokken: Leonardus Grimminck van no. 268 naar Ovezand; Maatje Rottier van no. 328 naar Schiedam; Augustijn Koole van no. 60 naar Apeldoorn; Neeltje Smallegange van nr. 129 naar Zaamslag; Adriana Noels van no. 223 naar N.- en St. Joosland; Anthonina Schipper van no. 129a naar Wolphaartsdijk; Pieter- nella Leijs van no. 23 naar 'sHeer Arendskerke; Apolonia Grimminck van no. 283 naar Kloetinge; Dina Johanna Snoodijk van no. 15 naar Domburg. De gemeenteraad benoemde gisteren tot gemeente-secretaris (vacature wijlen Richel) de beer F. W. J. Immink, alhier. Zes stemmen werden op dezen uitge bracht (één stem blanco). 's-Heerenhoek. Dezer dagen vergaderde de Raad. De voornaamste inge komen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen zijn: Verslag voor- iaarsschouw van wegen en voetpaden Besluit van Gedep. Staten van Zeeland waarbij raadsbesluit tot aanvaarding eener schenking van de Veeverlotingscom- missie 1929 wordt goedgekeurd. Het defi nitief door beide partijen geteekende straatverlichtingscontract. Verslag der Comm. tof Wering van Schoolverzuim. De bekende circulaire der Nation. Comm. tegen het Alcoholisme betreffende verla ging van het aantal vergunningen. Ver slag van de Gezondheidscommissie over 1929. In bet kort deelt de voorzitter een en ander mede over het verslag 1929 der Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland. De volgende voorstellen van B. en W worden na eenige toelichting met alge- meene stemmen aangenomen: het machtigen van het Burg. Armbe stuur tot het verleenen van subsidie van f 150 voor 1930 aan het Wit-Gele-Kruis te 'sHeerenhoek; het goedkeuren van de rekening 1929 en de begrooting 1930 van het Burg. Armbestuur; goedkeuring rekening 1929 van den ge- meenschappelijken keuringsdienst van vee en vleesch; het vaststellen êener verordening op de heffing van besmettelijke ziekten-gel- den en de verordening op de invordering dezer gelden; het verleenen eener subsidie van f 50 voor 1930 aan de Vrijwillige Brandweer te 's Ileerenhoek; Het eervol ontslag van den ambtenaar belast met het schoonhouden der brand spuit, met. ingang van 1 Mei 1930, om dat dit in het vervolg geschiedt door de leden van de Vrijw. Brandweer; het eervol ontslaan op verzoek van den heer C>. v. d. Velde, hoofd der openh. school alhier wegens zijn benoeming als zoodanig aan de openb. school te Wol- f aartsdijk; het verleenen van concessie aan de we duwe Paree, Hoofdstraat, tot het exploi- teeren eener radio-centrale, onder machti ging van B. en W. eventueel door de P.Z.E.M. te Middelburg nog noodig te achten wijzigingen, indien deze van tech- nischen aard zijn. De volgende verslagen over 1929 wor den door den voorzitter voorgelezen: Ver slag Armwezen; "id. Volkshuisvesting; id. toestand der gemeente. Het vermenigvuldigingscijfer voor het dienstjaar 19301931 wordt vastgesteld op twee. Dat is toch zeker wel het allernieuwste! Te Moskou is eenigen tijd geleden plechtig geïnstalleerd de „Communistische Universiteit voor Werkers in het Oos ten". Dat klinkt zoo op 'teerste gezicht niet kwaad. Bij nader© beschouwing blijkt echter dat we hier te dooft hebben met een Universiteit voor opruiers. De studenten worden bijeengebracht uit Korea, Japan, China en Indië. Zij wor den gevoed en onderwezen op kosten van het Sovjet-Gouvernement en als ze afgestudeerd zijn dan worden de univer sitair gevormde opruiers alweer op kos ten van de Sovjets uitgezonden voor de bclsjewieksche propaganda in het Oos ten. Zoo wordt de wereld-revolutie voor bereid. Zoo wordt stelselmatig de wereld van den geest van den anti-Christ doordron gen 1 OPMERKER. Bij de rondvraag wijst het lid J. Re- mijn op den slechten toestand van de Al- gemeene Begraafplaats. B,. en W. zullen een onderzoek instellen en verbetering aanbrengen. Wolfaartsdijk. Als een blijk van ijve- rigen arbeid mogen we melden, dat in het laatste jaar door de leden der Ilerv. kleine meisjesvereeniging Martha a,hier 87 kleedingstukken ziju vervaardigd, die in 21 behoeftige gezinnen werden uitge reikt. O.- en W.-Souburg. De afdeeling Sou burgRitthem van de vereeniging „Het Groene Kruis" hield Maandagavond een jaarvergadering in café Tramhalte te West-Souburg onder voorzitterschap van dr C. E. Plugge. Uit het jaarverslag van den secretaris teekenen wij aan, dat in 1929 11 be- stuurs- en 5 ledenvergaderingen werden gehouden. Het oude magazijn werd vervangen door een nieuw gebouw in de Paspoort straat en het oude gebouw onderhands verkocht. Tot bode-magazijnmeester werd benoemd dhr N. C. Mauer. Het aantal verplegingsariikelen bedroeg op 1 Januari 291 stuks te Souburg en te Ritthem 38 stuks. Door 318 personen werden 231 stuks goederen gevraagd en a gegeven, 196 keer werd ijs verstrekt. Zes maai had ontsmetting plaats van woningen, drie maal van beddegoed en lijfgoederen. Tot T.B.C.-enquetrice is benoemd zuster Keulcer te Borne. Door zuster Bergsteijn waren afgelegd in 1929 1103 bezoeken. Onder toezicht waren in totaal 27 ge zinnen met 48 patiënten. Tot afgevaar digde naar de Prov. Zeeuwsche Ver. „Het Groene Kruis" werd gekozen dhr An ker, plaatsvervanger dlir Leenhouts. Na afdoening van verschillende huis houdelijke zaken deelde de voorzitter nog mee, dat de Emmabloemcollecte dit jaar iets meer opbracht dan verleden jaar en ook dat in Juni a.s. de Zonnestraal collecte zal worden gehouden. Voor dit doel is bereids een comité opgericht waar in ook zitting hebben twee leden van het bestuur van het Groene Kruis, waar na de vergadering werd gesloten. Westkapelle. De verkoop van Emma- bloempjes heeft alhier opgebracht f46.18. (Belangeloos.) Domburg. In de Dinsdagavond gehou den vergadering van den gemeenteraad werd geheele afschrijving van zijn. aan slag in de hondenbelasting verleend aan J. de Voogd. Aan het Comité voor onder zoek en bestrijding der Iepenziekte werd een jaarlijksche subsidie van f 5 gedu rende 5 jaren verleend. Aan J. Klop- meijer werd een perceel grond groot onge veer 150 vierk. M., gelegen aan den Hoo- gen Hilweg voor den tijd van 50 jaren in erfpacht jgegeven tegen den prijs van 15 cent per vierk. M. Thans was aan de orde de behandeling van het ontwerp contract voor overname De „Reggestroom" is in het Noordzeekanaal in aanvaring geweest met de uit varende „Johan van Oldenbarnevelt". De „Johan van Oldenbarnevelt" werd zwaar beschadigd en is naar Amsterdam teruggekeerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2